Jak wygląda odprawa na lotnisku – poradnik krok po kroku. Co musisz wiedzieć?

Odprawę biletowo-bagażową, czyli pierwszy etap każdej podróży samolotem, przechodzili wszyscy, którzy chociaż raz korzystali z tego środka transportu. Jeśli to dopiero przed Tobą, nie masz się czym stresować. Z naszego poradnika dowiesz się, na czym polega odprawa na lotnisku i online, jak się do niej przygotować i jak skutecznie załatwić lotniskowe formalności, aby podróż przebiegła bez zakłóceń.

odprawa przed lotem

Odprawa na lot – na czym polega?

Kupiłeś bilet lotniczy? To dopiero pierwszy krok, który musisz wykonać przed wejściem na pokład samolotu. Przed lotem czeka Cię jeszcze odprawa, a mówiąc dokładnie: odprawa biletowo-bagażowa. Co to takiego? Pod tym pojęciem kryje się cały szereg formalności niezbędnych przed wpuszczeniem pasażera do samolotu, a dotyczących m.in. kontroli dokumentów, nadawania bagażu czy generowania karty pokładowej. Odprawę musi obowiązkowo przejść każdy podróżny.

CZY WIESZ, ŻE …

Procedury dotyczące odprawy są z góry ustalone i podobne w każdym porcie lotniczym na świecie.

W jaki sposób odbywa się odprawa? Przewoźnicy zapewniają dwie możliwości odprawienia się:

  • stacjonarnie na lotnisku,
  • online.

W pierwszym przypadku pasażer ma do wyboru albo tradycyjną odprawę przy stanowisku obsługi lotniskowej (tzw. check-in), albo skorzystanie ze specjalnych automatów do samodzielnej odprawy (tzw. kiosków lotniskowych), które znajdują się na niektórych lotniskach. Niezależnie od wybranego wariantu, proces kończy się wydrukowaniem karty pokładowej (boarding pass), czyli dokumentu, który musi posiadać i okazać przy bramce każdy pasażer. Karta upoważnia do wejścia na pokład samolotu, a także do dokonania zakupów w strefie wolnocłowej. W dalszej części tekstu przeczytacie, jak dokładnie przebiega proces odprawy w każdej opcji.

UWAGA!

Przed wybraniem rodzaju odprawy sprawdź, jakie zasady jej dotyczące obowiązują w danej linii lotniczej. Niektórzy przewoźnicy umożliwiając darmową odprawę online, nakładają dodatkową opłatę za odprawę na lotnisku.

Odprawa na lotnisku – jak wygląda?

Jeżeli decydujesz się na dokonanie odprawy na lotnisku, musisz pamiętać, że procedury nie tylko chwilę zajmują ze względu na kolejki, ale też bramki zamykają się w określonym czasie przed wyznaczoną godziną lotu. Musisz zatem przybyć na miejsce odpowiednio wcześnie, zwykle 2-3 godziny przed odlotem. A co dalej?

  1. W pierwszej kolejności odszukaj wzrokiem tablice informacyjne, na których wyświetlane są informacje dotyczące odlotów. Znajdziesz tam numer swojego lotu, a obok niego właściwe stanowisko odprawy.
  2. Ustawiając się do odpowiedniego stanowiska check-in, przygotuj wymagane dokumenty. Niezbędny będzie na pewno dokument tożsamości (paszport lub dowód osobisty) oraz bilet lotniczy (wydrukowany lub w wersji mobilnej, jeśli linia lotnicza to dopuszcza), a w razie niektórych podróży także wiza.
  3. O ile posiadasz bagaż rejestrowany, który został wcześniej opłacony, musisz nadać go przy odpowiednim stanowisku. Pamiętaj, aby spełniał on wymogi dotyczące rozmiaru i wagi, w przeciwnym razie będziesz musiał dopłacić za nadbagaż.
  4. Teraz czeka Cię kontrola bezpieczeństwa. Umieść bagaż podręczny na taśmie do skanowania, a do przygotowanego koszyka włóż wszystkie metalowe przedmioty (np. klucze, pasek od spodni, zegarek), a także sprzęty elektronicznie (m.in. telefon czy tablet), które masz przy sobie. Przed udaniem się na lotnisko sprawdź, co możesz mieć w bagażu podręcznym.
  5. Jeżeli uda Ci się przejść przez kontrolę (możliwa jest także kontrola osobista), zabierz swoje rzeczy i udaj się do odpowiedniej bramki w hali odlotów. Wcześniej możesz nabyć jedzenie i napoje, które będziesz mógł zabrać ze sobą na pokład samolotu.
  6. Przy bramce zostaniesz jeszcze raz poproszony o okazanie karty pokładowej. Przechodząc rękawem, trafisz do autobusu, którym dojedziesz do samolotu, lub bezpośrednio na pokład. Tam musisz jeszcze odnaleźć swoje miejsce i umieścić bagaż podręczny w schowku.

Ekspert Mubi radzi:

Wybierając opcję tradycyjnej odprawy przy okienku, należy się zwykle liczyć ze sporymi kolejkami. Aby ich uniknąć, możesz odprawić się samodzielnie za pomocą automatu lotniskowego, w którym należy wpisać dane dokumentu tożsamości i kod rezerwacji. Na niektórych lotniskach możliwe jest również samodzielne nadanie bagażu rejestrowanego – wówczas razem z kartą pokładową wydrukowana zostanie zawieszka do umieszczenia na bagażu, a Ty będziesz musiał go oddać do punktu zrzutu. Po dokonaniu odprawy za pomocą automatu możesz przejść bezpośrednio do stanowiska kontroli bezpieczeństwa.

Korzystanie z automatów self check-in jest możliwe na większości międzynarodowych lotnisk, ale nie zawsze na tych samych zasadach. Przykładowo, na Lotnisku Chopina w Warszawie z możliwości samodzielnej odprawy mogą skorzystać pasażerowie linii lotniczych LOT, Austrian Airlines, British Airlines, Lufthansa, Finnair, Turkish Airlines i Air France/KLM. Bagaż rejestrowany należy jednak nadać przy tradycyjnym stanowisku odprawy.

Odprawa online – zasady odprawiania się przez internet

O ile swego czasu każdy lot wiązał się z koniecznością spędzenia dość długiego czasu w lotniskowych kolejkach, o tyle dziś pasażerowie mają prościej za sprawą opcji odprawy online. Co więcej, dzięki niej można również trochę zaoszczędzić, bo m.in. Wizz Air czy Ryanair naliczają opłaty za odprawę na lotnisku.

Dokonując odprawy online, trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim musisz zdawać sobie sprawę, że odprawianie się przez internet jest możliwe w określonym przedziale czasowym, który może być inny w różnych liniach lotniczych.

LOT odprawa online

LOT otwiera odprawę online na 36 godzin przed planowanym odlotem i zamyka na 120 minut przed nim.

Wizz Air odprawa online

Można się odprawić online już na 30 dni przed lotem, ale tylko w przypadku wykupienia miejsca w samolocie podczas rezerwacji – jeżeli tego nie zrobiłeś, zostanie ono dopasowane automatycznie, a odprawa online otworzy się dopiero na 24 godziny przed lotem – w każdym przypadku odprawa przez internet zamyka się na 3 godziny przed godziną wylotu,

Ryanair odprawa online

Ryanair pozwala odprawiać się online nawet do 60 dni przed podróżą w razie wykupienia miejsc, w przeciwnym wypadku odprawa online jest możliwa od 24 do 2 godzin przed wylotem,

EasyJet odprawa online

W EasyJet możliwa jest wyłącznie odprawa online – dla każdego pasażera jest ona dostępna od 30 dni do 2 godzin przed wylotem.

CZY WIESZ, ŻE …

Niektórzy przewoźnicy (np. LOT) oferują tzw. automatyczną odprawę online. Polega ona na tym, że w określonym czasie przed podróżą – w tym przypadku 36 godziny wcześniej – zostaniesz odprawiony bez konieczności samodzielnego uzupełniania jakichkolwiek formularzy, a gotową kartę pokładową otrzymasz na podanego maila lub w formie SMS-owej na telefon.

Niewątpliwą zaletą odprawiania się przez internet jest więc oszczędność czasu. Dzięki niej możesz załatwić część formalności jeszcze w domu, a na lotnisku pojawić się nieco później (ale nie zbyt późno – pamiętaj, że musisz zdążyć, zanim zostaną zamknięte bramki). Ponadto odprawa online jest bardzo prosta. Wystarczy wejść na stronę przewoźnika, odnaleźć odpowiednią zakładkę (najczęściej “odprawa”, “odprawa online” itp.), a następnie:

  • podać dane osobowe, które sprawdzane są także na lotnisku (imię, nazwisko, data urodzenia, numer dokumentu tożsamości) – pamiętaj, aby na lotnisku mieć przy sobie ten sam dowód tożsamości, którego używano przy odprawie,
  • podać numer rezerwacji lub numer biletu,
  • wybrać miejsce (o ile nie zostało przydzielone automatycznie), wykupić dodatkowy bagaż lub skorzystać z innych dodatkowych usług,
  • potwierdzić znajomość polityki bezpieczeństwa, transportu i anulowania lotów,
  • potwierdzić odprawę,
  • wybrać sposób dostarczenia karty pokładowej (mailowo lub SMS-em).
UWAGA!

W większości przypadków nie jest wymagane drukowanie przesłanej karty pokładowej. Wystarczy okazać dokument w formie elektronicznej na ekranie telefonu.

Konsekwencje spóźnienia się na odprawę i inne informacje

Wiesz już, jak wygląda odprawa i że zazwyczaj nie ma absolutnie żadnego powodu, aby się nią stresować. Kłopoty mogą się jednak pojawić, jeśli nie będziesz przestrzegać którejś z lotniskowych zasad – te są bowiem wyjątkowo sztywne, a ich konsekwencje mogą być bardzo bolesne.

Przede wszystkim, absolutną koniecznością jest przestrzeganie narzuconych przez przewoźnika terminów odprawy. Pojawienie się na lotnisku 2-3 godziny przed odlotem może na pierwszy rzut oka wydawać się przesadą, ale wbrew pozorom nie jest to wcale dużo czasu. Pamiętaj, że odprawa lotniskowa kończy się już na ok. 30-40 minut przed zaplanowaną godziną startu, a jeśli ten ma miejsce z dużego, międzynarodowego lotniska, gdzie panuje ogromny ruch, kontrole bezpieczeństwa są szczegółowe, a kolejki do odpraw długie, to czas bardzo szybko się kurczy.

A co w przypadku, gdy z jakiegoś powodu spóźnisz się na odprawę lub zapomnisz o odprawie online? Niestety, ale w takiej sytuacji musisz liczyć się z anulowaniem biletu i z tym, że nie zostaniesz wpuszczony na pokład samolotu. Możliwość przebukowania biletu za dodatkową opłatą zależy natomiast od przewoźnika.

UWAGA!

Jeżeli nie zostaniesz wpuszczony na pokład samolotu z powodu spóźnienia, nie otrzymasz odszkodowania za odwołany lot.

Bagaż – rejestrowany czy podręczny?

Często najwięcej problemów i wątpliwości przed oraz w trakcie odprawy sprawia kwestia bagażu. Różne wymogi dotyczące rozmiaru i wagi bagażu w poszczególnych liniach lotniczych, kwestie przewozu zwierząt czy nawet rodzaju walizek potrafią spędzać sen z oczu pasażerów, dlatego warto jak najwcześniej dowiedzieć się, co dokładnie możesz zabrać na pokład jako bagaż podręczny, a co powinno zostać nadane jako bagaż rejestrowany.

A co w przypadku, gdy podczas kontroli zostaną wykryte przekroczenie dopuszczalnego limitu bagażu lub przedmioty, których nie wolno wnosić na pokład? W pierwszym przypadku skończy się zapewne na konieczności dopłaty za nadbagaż, najczęściej wysokiej, zwłaszcza gdy trzeba dokonać jej na lotnisku. W drugim natomiast nie ma zmiłuj – przepisy lotniskowe są bardzo restrykcyjnie przestrzegane, zatem wszelkie zakazane przedmioty, jedzenie czy napoje, których nie zakupiono w strefie bezcłowej, będzie trzeba zostawić przed bramkami.

Podróż samolotem a ubezpieczenie

W przypadku każdej podróży zagranicznej koniecznie trzeba zadbać o właściwą ochronę ubezpieczeniową. O ile pokrycie kosztów leczenia, akcji ratowniczej czy NNW pokrywa już standardowe ubezpieczenie turystyczne (a w mniejszym stopniu również karta EKUZ), o tyle w podstawowej wersji polisy nie znajdziesz raczej ochrony na wypadek opóźnienia lub odwołania lotu, czy zgubienia przez przewoźnika Twojego bagażu. Możliwe jest jednak nabycie odpowiedniego rozszerzenia polisy.

Ubezpieczyciele oferują m.in. ubezpieczenie na wypadek opóźnienia lub odwołania lotu, w ramach którego podróżny otrzyma rekompensatę za poniesione w związku z tą sytuacją dodatkowe koszty (np. zakupu posiłków i przyborów toaletowych, przejazdu na lotnisko, przymusowego noclegu). Z kolei ubezpieczenie bagażu i inne dodatki do polisy turystycznej zapewnią ochronę, gdy z winy przewoźnika stracimy bagaż lub zostanie on uszkodzony.

CZY WIESZ, ŻE …

Oprócz rekompensaty od ubezpieczyciela, można ubiegać się także o odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot od linii lotniczych. Przewoźnik zapłaci również za opóźnienie, uszkodzenie lub zgubienie bagażu, czy niewpuszczenie na pokład z powodu overbookingu.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o odprawę na lotnisku

Czy odprawa jest zawsze obowiązkowa?
W jaki sposób najłatwiej się odprawić?
Czy można nie przejść przez odprawę?
PODSUMOWANIE
  • Odprawa to obowiązkowy dla każdego pasażera proces, który trzeba przejść przed podróżą samolotem.
  • Odprawa polega na sprawdzeniu danych pasażera, nadaniu bagażu, wydaniu karty pokładowej i przejściu przez kontrolę bezpieczeństwa.
  • Odprawę można przejść na lotnisku (przy stanowisku lub samodzielnie za pomocą automatu) lub online.
  • W zależności od przewoźnika odprawa online jest możliwa od 36 godzin do nawet 60 dni przed planowaną podróżą.
  • Odprawy na lotnisku należy dokonać minimum 2-3 godziny przed odlotem.
  • Możliwość odprawy kończy się na 30-40 minut przed lotem.
  • W razie spóźnienia się na odprawę, bilet lotniczy zostanie anulowany.
Źródła:
  • https://www.lotnisko-chopina.pl/pl/odprawa-przed-lotem.html
  • https://www.lot.com/pl/pl/podrozuj/przydatne-informacje-odprawa
  • https://wizzair.com/pl-pl/informacje-i-uslugi/informacje-o-rezerwacji/odprawa-i-wejscie-na-poklad
  • https://help.ryanair.com/hc/pl/articles/360017682977-Wa%C5%BCne-informacje-o-odprawie
  • https://www.easyjet.com/pl/ogolne-warunki
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

1 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Jedzenie, o ile nie jest w formie płynnej, można mieć w bagażu podręcznym.
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!