Jak ubezpieczyć się na objazdową wycieczkę po Europie?

Do zagranicznego wyjazdu trzeba się zawsze odpowiednio przygotować – również w kwestii ubezpieczenia. Sprawa robi się jednak szczególnie skomplikowana, gdy nasz plan podróży obejmuje więcej niż jeden kraj. O jaki rodzaj ochrony trzeba zadbać, by nie martwić się możliwymi problemami podczas objazdówki po Europie?

Wycieczka po Europie na własną rękę? Świetny pomysł, ale pamiętaj o ubezpieczeniu!

Przeglądając oferty biur podróży czy śledząc podróżnicze blogi w poszukiwaniu kierunku zagranicznego wyjazdu, możesz mieć problem z wyborem. Multum dostępnych atrakcji sprawia, że zaplanowanie podróży często przeradza się w szereg trudnych decyzji. Góry czy morze? Wypoczynek czy zwiedzanie? Grecja czy Włochy? A może wcale nie trzeba wybierać?

Rozwiązaniem dla wielu podróżnych staje się objazdowa wycieczka po europejskich krajach. Kilka lub kilkanaście dni urlopu oraz własny samochód wystarczą w zupełności, by przeżyć absolutnie niezapomnianą przygodę, o wszystkim decydując samemu. Może być tanio i spontanicznie, może być komfortowo i zgodnie z planem – wiadomo na pewno tylko tyle, że nie będziesz się nudzić.

Oczywiście do tego typu wyjazdu trzeba się wcześniej dobrze przygotować, realnie oceniając swoje możliwości. W ciągu tygodnia nie da się wszak ani przejechać całego kontynentu wzdłuż i wszerz, ani zobaczyć wszystkiego, co warte uwagi. Na początku trzeba zatem opracować chociaż ramowy plan podróży, a potem… można go zmieniać, gdy po drodze pojawi się jakaś nieprzewidziana atrakcja.

Gorzej będzie, gdy zamiast takiej niespodzianki, w podróży spotka Cię coś znacznie mniej przyjemnego. Wypadek, awaria samochodu, choroba – pech bynajmniej nie odpuszcza poza granicami Polski, więc zawsze należy zakładać, że coś może pokrzyżować Ci plany. Ale czy to musi oznaczać, że nici z fantastycznego wyjazdu? Skądże! Na wszystko można się wcześniej przygotować, przede wszystkim wybierając odpowiednie ubezpieczenie komunikacyjne i osobowe.

Porównaj i kup ubezpieczenie turystyczne

Bez OC ani rusz – również poza granicami kraju

Zacząć trzeba od absolutnej podstawy, a więc ubezpieczenia OC. Obowiązek jego posiadania dotyczy rzecz jasna nie tylko kierowców poruszających się po polskich drogach, zatem opuszczając granice kraju, nie wolno Ci o nim zapominać. Dobra wiadomość jest jednak taka, że w zdecydowanej większości europejskich państw wystarczy Ci posiadanie polskiej polisy.

Są jednak takie miejsca, gdzie będziesz potrzebował osobnego dokumentu potwierdzającego Twoje ubezpieczenie, czyli tzw. Zielonej Karty. Przyda Ci się ona przede wszystkim podczas podróży przez Bałkany, ale także podczas wizyty u niektórych z naszych wschodnich sąsiadów. W których europejskich krajach jest wymagana?

 • Albania
 • Białoruś
 • Bośnia i Hercegowina
 • Czarnogóra
 • Mołdawia
 • Macedonia
 • Rosja
 • Turcja
 • Ukraina

Wyrobienie Zielonej Karty jest bardzo proste – w większości towarzystw ubezpieczeniowych można otrzymać ją bezpłatnie w ramach zakupionego OC, wystarczy zgłosić taką potrzebę. Pamiętaj jednak, by nie zostawiać tego na ostatnią chwilę, bo czas oczekiwania na dokument może trochę potrwać. Więcej informacji znajdziesz w artykule: „Zielona Karta – przewodnik przed urlopem”.

Ubezpieczenie samochodu na objazdówkę po Europie – AC czy assistance?

Wypadek lub stłuczka w Polsce? Na pewno to nic przyjemnego, ale problem da się zwykle w miarę szybko rozwiązać. Holowanie, naprawa, odszkodowanie, itp. Szczególnie z pomocą ubezpieczyciela wszystko jest do załatwienia. Sprawa wygląda zupełnie inaczej, gdy do niefortunnego zdarzenia dojdzie za granicą. Wtedy nawet tak banalna sprawa jak przebita opona może okazać się wyjątkowo uciążliwą.

Co zrobić, by nie musieć się martwić nieprzewidzianymi kłopotami w podróży? Przed wyruszeniem w drogę powinieneś zadbać o wybór ubezpieczenia i sprawdzenie jego zakresu. Nawet posiadając szeroką ochronę w ramach AC i assistance, może się bowiem okazać, że Twoja polisa ogranicza się tylko do zdarzeń na terenie Polski.

Autocasco na zagraniczną podróż

Kupując ubezpieczenie AC z myślą o zagranicznym wyjeździe, musisz pamiętać o sprawdzeniu jeszcze kliku rzeczy poza jego zakresem terytorialnym. Zwróć uwagę na:

 • ograniczenia ochrony w kraju, do którego się wybierasz lub przez który będziesz przejeżdżał;
 • wysokość i rodzaj sumy ubezpieczenia;
 • sposób likwidacji szkody powstałej za granicą.
CZY WIESZ, ŻE …

Białoruś, Mołdawia, Ukraina i Rosja to państwa, w których przypadku ubezpieczyciele bardzo często stosują wyłączenia lub ograniczenia odpowiedzialności w zakresie szkód kradzieżowych.

Trzeba pamiętać, że ubezpieczenie działające w całej Europie wiąże się z wyższym kosztem niż AC tylko na terenie Polski. Wydanie nawet kilkuset złotych więcej może jednak oszczędzić Ci znacznie większych kosztów, o nerwach nawet nie wspominając. Szczegółowe informacje znajdziesz w tekście: „Jak wybrać autocasco za granicę? Ile kosztuje i w których krajach obowiązuje?”.

Pomoc w ramach assistance za granicą

Naprawa na miejscu, holowanie do warsztatu, zapewnienie auta zastępczego, a nawet awaryjnego noclegu. To wszystko i jeszcze więcej możesz otrzymać w ramach ubezpieczenia assistance na zagraniczny wyjazd, które przyda się zarówno w razie stłuczki uniemożliwiającej dalszą jazdę, jak i w sytuacji, gdy samochód odmówi posłuszeństwa.

Podobnie jak przy AC, wybierając tę polisę, sprawdź ograniczenia jej działania w różnych krajach. Ponadto zwróć uwagę m.in. na limit odległości, w jakiej oferowana jest usługa holowania, a także, w jakich sytuacjach pomoże Ci ubezpieczyciel (np. dostarczenie paliwa, wymiana koła, uruchomienie pojazdu po awarii akumulatora).

CZY WIESZ, ŻE …

Idealnym rozwiązaniem na niedługi wyjazd poza granicę Polski jest assistance krótkoterminowe. Takie ubezpieczenie można wykupić na okres od tygodnia do miesiąca.

Ubezpieczenie zdrowotne za granicą – EKUZ to może być za mało

Samochód zabezpieczony, pora na jego kierowcę i pasażerów, którzy przed wyjazdem zagranicznym muszą koniecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo w razie nieprzewidzianych wypadków. Podstawą w tej kwestii jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która potwierdza, że jej posiadacz ma prawo do skorzystania z usług publicznej służby zdrowia w kraju, w którym się znajduje.

Wydawana bezpłatnie karta ma jednak swoje ograniczenia. Zarówno terytorialne (obowiązuje na terenie państw UE oraz członków EFTA), jak i zakresowe, ponieważ obejmuje ona tylko i wyłącznie te świadczenia, które są refundowane dla obywateli danego kraju. Może się zatem okazać, że za potrzebną Ci pomoc trzeba będzie zapłacić – a wystawiony za granicą rachunek może być bardzo wysoki!

Bez wątpienia znacznie mniej zapłacisz za ubezpieczenie turystyczne, które jest wręcz niezbędne podczas podróżowania przez kilka europejskich krajów. Mając taką polisę, nie będziesz musiał przejmować się kosztami ochrony zdrowia, ponieważ wydatki poniesie za Ciebie ubezpieczyciel. Czy wszystkie, to zależy od rodzaju polisy, jaką wykupisz.

 1. Ubezpieczenie kosztów leczenia – najważniejszy element polisy, który obejmuje wydatki, jakie zostaną poniesione na udzielenie Ci pomocy medycznej poza granicami kraju. Mogą to być m.in. koszty opieki zdrowotnej w szpitalu, akcji ratowniczej lub transportu medycznego do Polski. Pamiętaj, że ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność tylko do ustalonej sumy ubezpieczenia, zatem im jest ona wyższa tym lepiej dla Ciebie.
 2. Ubezpieczenie OC – ten rodzaj ochrony dotyczy sytuacji, w której to Ty spowodujesz nieumyślną szkodę osobie trzeciej. Ubezpieczyciel wypłaci poszkodowanemu stosowne odszkodowanie do wysokości określonej w umowie.
 3. Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków – NNW zapewnia odszkodowanie za odniesiony podczas podróży uszczerbek na zdrowiu (np. w przypadku złamania ręki) lub śmierć ubezpieczonego. Wysokość rekompensaty zależy od rodzaju urazu i stopnia, w jakim trwale wpływa on na zdrowie poszkodowanego.

Koszt polisy podróżnej zależy m.in. od określonej w niej sumy ubezpieczenia czy kraju, do jakiego się wybierasz. W przypadku wycieczki objazdowej po Europie można się zatem spodziewać, że będzie on nieco wyższy – wciąż mówimy jednak o kwotach, które są niewielkim ułamkiem wydatku, jaki trzeba by ponieść, płacąc za leczenie z własnej kieszeni.

Jakie ubezpieczenie turystyczne na objazdówkę po Europie wybrać?

Poza ubezpieczeniem zdrowotnym, polisa na podróż po Europie może też obejmować znacznie więcej elementów. Ich wybór zależy tylko od Ciebie i od Twoich potrzeb. Dokonując wyboru, weź pod uwagę różne okoliczności i sytuacje, jaką mogą Ci się przydarzyć po drodze, ale pamiętaj, że nie ma sensu kupować ochrony, z której na pewno nie skorzystasz, ponieważ dodatkowe elementy zwiększają koszt polisy.

Co zatem warto rozważyć? Na pewno dobrze jest zabezpieczyć się na wypadek kradzieży, czyli wykupić ubezpieczenie bagażu podróżnego. Ubezpieczyciele oferują różnego rodzaju polisy w zależności od rodzaju bagażu (osobno chroniony jest np. sprzęt sportowy) i jego wartości. Z kolei assistance w podróży zagranicznej może się przydać, np. gdy będziesz potrzebował informacji po stracie dokumentów czy zajdzie potrzeba skorzystania z tłumacza. Klauzula alkoholowa pozwoli Ci natomiast zabezpieczyć się przed utratą odszkodowania w sytuacji, gdy doznasz szkody, będąc pod wpływem alkoholu.

PODSUMOWANIE
 • Planując objazdową wycieczkę po Europie, powinieneś wziąć pod uwagę różne nieprzewidziane sytuacje i pod ich kątem rozważyć zakup odpowiedniego ubezpieczenia.
 • W większości krajów europejskich wystarczy Ci polskie OC. W niektórych będziesz jednak potrzebował Zielonej Karty.
 • Ubezpieczając auto na zagraniczną podróż, sprawdź, jaki jest zakres terytorialny autocasco i assistance, oraz czy ochrona nie jest ograniczona na terenie kraju, do którego się wybierasz.
 • EKUZ zapewnia ochronę tylko w ramach publicznej służby zdrowia. Ubezpieczenie turystyczne obejmuje koszty leczenia, a także OC i NNW w razie wypadków za granicą.
 • Dodatkowo przed podróżą warto rozważyć wykupienie ubezpieczenia bagażu lub klauzuli alkoholowej.

Źródła:

Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Studiował prawo i kulturoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim, a od kilku lat doskonali swoje umiejętności w pracy redaktorskiej. Od dłuższego czasu związany z branżą kulturalną, chętnie nabywa jednak nowych doświadczeń, by dzielić się nimi z czytelnikami za pomocą jasnych i przystępnych tekstów.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!