Jak ubezpieczyć się na objazdową wycieczkę po Europie?

Do zagranicznego wyjazdu trzeba się zawsze odpowiednio przygotować – również w kwestii ubezpieczenia. Sprawa robi się jednak szczególnie skomplikowana, gdy nasz plan podróży obejmuje więcej niż jeden kraj. O jaki rodzaj ochrony trzeba zadbać, by nie martwić się możliwymi problemami podczas objazdówki po Europie?

Wycieczka po Europie na własną rękę? Świetny pomysł, ale pamiętaj o ubezpieczeniu!

Przeglądając oferty biur podróży, czy śledząc podróżnicze blogi w poszukiwaniu kierunku zagranicznego wyjazdu, możesz mieć problem z wyborem. Multum dostępnych atrakcji sprawia, że zaplanowanie podróży często przeradza się w szereg trudnych decyzji. Góry czy morze? Wypoczynek czy zwiedzanie? Grecja czy Włochy? A może wcale nie trzeba wybierać?

Rozwiązaniem dla wielu podróżnych staje się objazdowa wycieczka po europejskich krajach. Kilka lub kilkanaście dni urlopu oraz własny samochód wystarczą w zupełności, by przeżyć absolutnie niezapomnianą przygodę, o wszystkim decydując samemu. Może być tanio i spontanicznie, może być komfortowo i zgodnie z planem – wiadomo na pewno tylko tyle, że nie będziesz się nudzić.

Oczywiście do tego typu wyjazdu trzeba się wcześniej dobrze przygotować, realnie oceniając swoje możliwości. W ciągu tygodnia nie da się wszak ani przejechać całego kontynentu wzdłuż i wszerz, ani zobaczyć wszystkiego, co warte uwagi. Na początku trzeba zatem opracować chociaż ramowy plan podróży, a potem… można go zmieniać, gdy po drodze pojawi się jakaś nieprzewidziana atrakcja.

Gorzej będzie, gdy zamiast takiej niespodzianki, w podróży spotka Cię coś znacznie mniej przyjemnego. Wypadek, awaria samochodu, choroba – pech bynajmniej nie odpuszcza poza granicami Polski, więc zawsze należy zakładać, że coś może pokrzyżować Ci plany. Ale czy to musi oznaczać, że nici z fantastycznego wyjazdu? Skądże! Na wszystko można się wcześniej przygotować, przede wszystkim wybierając odpowiednie ubezpieczenie komunikacyjne i osobowe.

Bez OC ani rusz – również poza granicami kraju

Zacząć trzeba od absolutnej podstawy, a więc ubezpieczenia OC. Obowiązek jego posiadania dotyczy rzecz jasna nie tylko kierowców poruszających się po polskich drogach, zatem opuszczając granice kraju, nie wolno Ci o nim zapominać. Dobra wiadomość jest jednak taka, że w zdecydowanej większości europejskich państw wystarczy Ci posiadanie polskiej polisy.

Są jednak takie miejsca, gdzie będziesz potrzebował osobnego dokumentu potwierdzającego Twoje ubezpieczenie, czyli tzw. Zielonej Karty. Przyda Ci się ona przede wszystkim podczas podróży przez Bałkany, ale także podczas wizyty u niektórych z naszych wschodnich sąsiadów. W których europejskich krajach jest wymagana?

 • Albania
 • Białoruś
 • Mołdawia
 • Macedonia Północna
 • Rosja
 • Turcja
 • Ukraina

Wyrobienie Zielonej Karty jest bardzo proste – w większości towarzystw ubezpieczeniowych można otrzymać ją bezpłatnie w ramach zakupionego OC, wystarczy zgłosić taką potrzebę. Pamiętaj jednak, by nie zostawiać tego na ostatnią chwilę, bo czas oczekiwania na dokument może trochę potrwać. Więcej informacji znajdziesz w artykule: „Zielona Karta – przewodnik przed urlopem”.

Ubezpieczenie samochodu na objazdówkę po Europie – AC czy assistance?

Wypadek lub stłuczka w Polsce? Na pewno to nic przyjemnego, ale problem da się zwykle w miarę szybko rozwiązać. Holowanie, naprawa, odszkodowanie, itp. Szczególnie z pomocą ubezpieczyciela wszystko jest do załatwienia. Sprawa wygląda zupełnie inaczej, gdy do niefortunnego zdarzenia dojdzie za granicą. Wtedy nawet tak banalna sprawa jak przebita opona może okazać się wyjątkowo uciążliwą.

Co zrobić, by nie musieć się martwić nieprzewidzianymi kłopotami w podróży? Przed wyruszeniem w drogę powinieneś zadbać o wybór ubezpieczenia i sprawdzenie jego zakresu. Nawet posiadając szeroką ochronę w ramach AC i assistance, może się bowiem okazać, że Twoja polisa ogranicza się tylko do zdarzeń na terenie Polski.

Autocasco na zagraniczną podróż

Kupując ubezpieczenie AC z myślą o zagranicznym wyjeździe, musisz pamiętać o sprawdzeniu jeszcze kliku rzeczy poza jego zakresem terytorialnym. Zwróć uwagę na:

 • ograniczenia ochrony w kraju, do którego się wybierasz lub przez który będziesz przejeżdżał;
 • wysokość i rodzaj sumy ubezpieczenia;
 • sposób likwidacji szkody powstałej za granicą.

To, jak na cenę ubezpieczenia wpływa wysokość sumy ubezpieczenia i sposób likwidacji szkody, doskonale widać w poniższej tabeli.

Towarzystwo ubezpieczeniowe Zakres ochrony AC (poza OC, NNW i Assistance) Wysokość sumy ubezpieczenia Sposób likwidacji szkody Cena pakietu zawierającego AC
mtu24.plAC Mini29 814 złkosztorys652 zł
UNIQAAC Mini30 400 złkosztorys758 zł
LINK4AC Mini29 600 złkosztorys923 zł
UNIQAAC Pełne30 400 złkosztorys933 zł
BeesafeAC Pełne32 000 złwarsztat1 026 zł
LINK4AC Pełne29 600 złkosztorys 1128 zł
WienerAC Pełne31 660 złkosztorys1142 zł
TrastiAC Pełne27 500 złkosztorys1468 zł
mtu24.plAC Pełne29 814 złKosztorys1552 zł
WienerAC Pełne31 660 złASO1646 zł
Dane na podstawie kalkulacji w porównywarce na mubi.pl (07.11.2022)

Jest to wynik przykładowej kalkulacji, na potrzeby której stworzono postać 36-letniego mężczyzny z Wrocławia, który jeździe bezszkodowo od wielu lat, a obecnie szuka ubezpieczenia dla 7-letniego Renault Clio z silnikiem benzynowym o pojemności 0,9 l.

CZY WIESZ, ŻE …

Białoruś, Mołdawia, Ukraina i Rosja to państwa, w których przypadku ubezpieczyciele bardzo często stosują wyłączenia lub ograniczenia odpowiedzialności w zakresie szkód kradzieżowych.

Trzeba pamiętać, że ubezpieczenie działające w całej Europie wiąże się z wyższym kosztem niż AC tylko na terenie Polski. Wydanie nawet kilkuset złotych więcej może jednak oszczędzić Ci znacznie większych kosztów, o nerwach nawet nie wspominając. Szczegółowe informacje znajdziesz w tekście: „Jak wybrać autocasco za granicę? Ile kosztuje i w których krajach obowiązuje?”.

Pomoc w ramach assistance za granicą

Naprawa na miejscu, holowanie do warsztatu, zapewnienie auta zastępczego, a nawet awaryjnego noclegu. To wszystko i jeszcze więcej możesz otrzymać w ramach ubezpieczenia assistance na zagraniczny wyjazd, które przyda się zarówno w razie stłuczki uniemożliwiającej dalszą jazdę, jak i w sytuacji, gdy samochód odmówi posłuszeństwa.

Podobnie jak przy AC, wybierając tę polisę, sprawdź ograniczenia jej działania w różnych krajach. Ponadto zwróć uwagę m.in. na limit odległości, w jakiej oferowana jest usługa holowania, a także, w jakich sytuacjach pomoże Ci ubezpieczyciel (np. dostarczenie paliwa, wymiana koła, uruchomienie pojazdu po awarii akumulatora).

CZY WIESZ, ŻE …

Idealnym rozwiązaniem na niedługi wyjazd poza granicę Polski jest assistance krótkoterminowe. Takie ubezpieczenie można wykupić na okres od tygodnia do miesiąca.

Ubezpieczenie zdrowotne za granicą – EKUZ to może być za mało

Samochód zabezpieczony, pora na jego kierowcę i pasażerów, którzy przed wyjazdem zagranicznym muszą koniecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo w razie nieprzewidzianych wypadków. Podstawą w tej kwestii jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która potwierdza, że jej posiadacz ma prawo do skorzystania z usług publicznej służby zdrowia w kraju, w którym się znajduje.

Wydawana bezpłatnie karta ma jednak swoje ograniczenia. Zarówno terytorialne (obowiązuje na terenie państw UE oraz członków EFTA), jak i zakresowe, ponieważ obejmuje ona tylko i wyłącznie te świadczenia, które są refundowane dla obywateli danego kraju. Może się zatem okazać, że za potrzebną Ci pomoc trzeba będzie zapłacić – a wystawiony za granicą rachunek może być bardzo wysoki!

Bez wątpienia znacznie mniej zapłacisz za ubezpieczenie turystyczne, które jest wręcz niezbędne podczas podróżowania przez kilka europejskich krajów. Mając taką polisę, nie będziesz musiał przejmować się kosztami ochrony zdrowia, ponieważ wydatki poniesie za Ciebie ubezpieczyciel. Czy wszystkie, to zależy od rodzaju polisy, jaką wykupisz.

 1. Ubezpieczenie kosztów leczenia – najważniejszy element polisy, który obejmuje wydatki, jakie zostaną poniesione na udzielenie Ci pomocy medycznej poza granicami kraju. Mogą to być m.in. koszty opieki zdrowotnej w szpitalu, akcji ratowniczej lub transportu medycznego do Polski. Pamiętaj, że ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność tylko do ustalonej sumy ubezpieczenia, zatem im jest ona wyższa, tym lepiej dla Ciebie.
 2. Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – ten rodzaj ochrony dotyczy sytuacji, w której to Ty spowodujesz nieumyślną szkodę osobie trzeciej. Ubezpieczyciel wypłaci poszkodowanemu stosowne odszkodowanie do wysokości określonej w umowie.
 3. Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków – NNW zapewnia odszkodowanie za odniesiony podczas podróży uszczerbek na zdrowiu (np. w przypadku złamania ręki) lub śmierć ubezpieczonego. Wysokość rekompensaty zależy od rodzaju urazu i stopnia, w jakim trwale wpływa on na zdrowie poszkodowanego.

Koszt polisy podróżnej zależy m.in. od określonej w niej sumy ubezpieczenia czy kraju, do którego się wybierasz. W przypadku wycieczki objazdowej po Europie można się zatem spodziewać, że będzie on nieco wyższy – wciąż mówimy jednak o kwotach, które są niewielkim ułamkiem wydatku, jaki trzeba by ponieść, płacąc za leczenie z własnej kieszeni.

Sprawdźmy, ile będzie kosztowała polisa, jeśli chciałbyś odwiedzić atrakcje każdego z sąsiadów Polski. Ceny wyliczymy na 10 dni wyjazdu dla jednej dorosłej osoby w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi.

KrajCena ubezpieczenia turystycznegoZakres ochrony
Litwa32 złkoszty leczenia i assistance: 80 000 zł,
OC: 50 000 zł
assistance,
sport,
Niemcy32 złkoszty leczenia i assistance: 80 000 zł
OC: 50 000 zł
assistance,
sport,
Czechy32 złkoszty leczenia i assistance: 80 000 zł,
OC: 50 000 zł
assistance,
sport,
Słowacja32 złkoszty leczenia i assistance: 80 000 zł,
OC: 50 000 zł
assistance,
sport,
Ukraina43,12 złkoszty leczenia i assistance: 200 000 zł,
NNW: 20 000 zł,
assistance,
sport
Białoruś32 złkoszty leczenia i assistance: 80 000 zł,
OC: 50 000 zł
assistance,
sport,
Rosja*32 złkoszty leczenia i assistance: 80 000 zł, OC: 50 000 zł
assistance,
sport,

Jakie ubezpieczenie turystyczne na objazdówkę po Europie wybrać?

Poza ubezpieczeniem zdrowotnym, polisa na podróż po Europie może też obejmować znacznie więcej elementów. Ich wybór zależy tylko od Ciebie i od Twoich potrzeb. Dokonując wyboru, weź pod uwagę różne okoliczności i sytuacje, jakie mogą Ci się przydarzyć po drodze, ale pamiętaj, że nie ma sensu kupować ochrony, z której na pewno nie skorzystasz, ponieważ dodatkowe elementy zwiększają koszt polisy.

Co zatem warto rozważyć? Na pewno dobrze jest zabezpieczyć się na wypadek kradzieży, czyli wykupić ubezpieczenie bagażu podróżnego. Ubezpieczyciele oferują różnego rodzaju polisy w zależności od rodzaju bagażu (osobno chroniony jest np. sprzęt sportowy) i jego wartości. Z kolei assistance w podróży zagranicznej może się przydać, np. gdy będziesz potrzebował informacji po stracie dokumentów, czy zajdzie potrzeba skorzystania z pomocy tłumacza. Klauzula alkoholowa pozwoli Ci natomiast zabezpieczyć się przed utratą odszkodowania w sytuacji, gdy doznasz szkody, będąc pod wpływem alkoholu.

Sprawdźmy, ile kosztowałby szeroki pakiet ochrony w ramach ubezpieczenia turystycznego na wycieczkę objazdową trwającą 2 tygodnie. Podczas wyprawy turysta odwiedzi Czechy, Niemcy, Szwajcarię, Francję i Hiszpanię.

Towarzystwo ubezpieczenioweCena polisyZakres ochrony
Generali110 złubezpieczenie kosztów leczenia: 300 000 zł,
ubezpieczenie bagażu: 1 000 zł,
OC: 50 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
assistance,
amatorskie uprawianie sportu,
OC sportowe: 50 000 zł,
klauzula alkoholowa,
ubezpieczenie nieruchomości domowych: 5 000 zł.
AXA Partners118,58 złubezpieczenie kosztów leczenia: 600 000 zł,
ubezpieczenie bagażu: 3 000 zł,
OC: 250 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
assistance,
amatorskie uprawianie sportu,
OC sportowe: 250 000 zł,
ubezpieczenie sprzętu sportowego: 1 500 zł.
Proama123 złubezpieczenie kosztów leczenia: 300 000 zł,
ubezpieczenie bagażu: 2 000 zł,
OC: 100 000 zł,
NNW: 20 000 zł,
assistance,
amatorskie uprawianie sportu,
OC sportowe: 100 000 zł,
klauzula alkoholowa,
ubezpieczenie nieruchomości domowych: 5 000 zł.
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie na wycieczkę objazdową po Europie

Na co zwrócić uwagę, wybierając się na wycieczkę objazdową po Europie samochodem?

Przede wszystkim powinieneś zadbać o to, żeby polisa, którą wybierzesz, zawierała ubezpieczenie assistance i autocasco działające nie tylko na terytorium Polski, ale w całej Europie. Poza tym warto upewnić się, że ubezpieczenie OC, które posiadasz, będzie zapewniało ochronę we wszystkich krajach, przez które będziesz przejeżdżał. Jeśli w którymś z nich polskie OC nie jest honorowane, zgłoś ubezpieczycielowi potrzebę wyrobienia Zielonej Karty.

Co powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne na zagraniczny wyjazd?

Wyjeżdżając za granicę, warto zaopatrzyć się w polisę turystyczną, która pokryje koszty leczenia, zapewni odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu po nieszczęśliwym wypadku, a także będzie składała się z ubezpieczenia bagażu i OC w życiu prywatnym. Dzięki temu ostatniemu uzyskasz od ubezpieczyciela pomoc, jeśli spowodujesz szkodę innej osobie, np. uprawiając sport lub podróżując z pupilem.

PODSUMOWANIE
 • Planując objazdową wycieczkę po Europie, powinieneś wziąć pod uwagę różne nieprzewidziane sytuacje i pod ich kątem rozważyć zakup odpowiedniego ubezpieczenia.
 • W większości krajów europejskich wystarczy Ci polskie OC. W niektórych będziesz jednak potrzebował Zielonej Karty.
 • Ubezpieczając auto na zagraniczną podróż, sprawdź, jaki jest zakres terytorialny autocasco i assistance, oraz czy ochrona nie jest ograniczona na terenie kraju, do którego się wybierasz.
 • EKUZ zapewnia ochronę tylko w ramach publicznej służby zdrowia. Ubezpieczenie turystyczne obejmuje koszty leczenia, a także OC i NNW w razie wypadków za granicą.
 • Dodatkowo przed podróżą warto rozważyć wykupienie ubezpieczenia bagażu lub klauzuli alkoholowej.
Źródła:
 • https://europa.eu/youreurope/citizens/health/unplanned-healthcare/temporary-stays/index_pl.htm
zdjęcie autora
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę
15,00
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!