Ubezpieczenie na narty do Bułgarii – jak wybrać najlepszą ochronę na zimowy wyjazd?
Spis treści:
- Dlaczego warto kupić ubezpieczenie na narty do Bułgarii?
- Jakie ubezpieczenie wybrać na wyjazd narciarski do Bułgarii?
- Jakie są dostępne opcje ubezpieczenia narciarskiego do Bułgarii?
- Ile kosztuje ubezpieczenie na narty w Bułgarii?
- Co zawiera ubezpieczenie narciarskie do Bułgarii?
- Jak skorzystać z ubezpieczenia narciarskiego podczas pobytu w Bułgarii?
Przystępne ceny, szeroki wybór zimowych kurortów i dobre warunki dla miłośników zimowego szaleństwa – to wszystko znajdziesz w kraju, który kojarzy się raczej ze Złotymi Piaskami niż z pokrytymi białym puchem stokami. Tymczasem Bułgaria staje się coraz popularniejszym kierunkiem również zimowych wyjazdów. Jak ubezpieczyć się na taką wyprawę?
- Na wyjazd narciarski do Bułgarii należy wyrobić EKUZ i kupić ubezpieczenie turystyczne.
- Karta EKUZ obejmuje tylko podstawową pomoc w nagłych przypadkach.
- Ratownictwo górskie w Bułgraii jest w pełni płatne przez pacjenta.
- Ubezpieczenie narciarskie do Bułgarii obejmuje m.in. pokrycie kosztów leczenia, ratownictwa i transportu medycznego.
- Dodatkowo ochronę ubezpieczeniową dla narciarza można rozszerzyć o ubezpieczenie NNW, OC w życiu prywatnym czy ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego.
Dlaczego warto kupić ubezpieczenie na narty do Bułgarii?
Upadki na stoku zdarzają się wszystkim narciarzom, bez względu na ich umiejętności i doświadczenie. Chociaż większość z nich jest niegroźna, niektóre mają konsekwencje znacznie poważniejsze niż urażona duma i kilka siniaków, kończąc się interwencją ratowników i wizytą w szpitalu. Dzięki ubezpieczeniu narciarskiemu można być przygotowanym na taką niespodziewaną sytuację.
Jakie zagrożenia wiążą się z wyjazdem na narty za granicę?
Krajowy i zagraniczny wyjazd na narty to dwie zupełnie różne sytuacje. O ile w Polsce można liczyć na bezpłatną pomoc ratowników górskich z GOPR czy TOPR, a leczenie szpitalne pokrywa NFZ, o tyle za granicą to sam poszkodowany musi ponieść większość tych kosztów. A są one nieraz bardzo duże – liczone nawet w dziesiątkach tysięcy złotych.
Najłatwiej powiedzieć, że aby uniknąć takich wydatków, wystarczy zachować ostrożność na stoku i unikać niebezpiecznych zdarzeń. Niestety, to tak nie działa. Przyczyny wypadków z udziałem narciarzy i snowboardzistów są najczęściej bardzo prozaiczne i zaliczają się do nich m.in.:
- kolizje z innymi narciarzami/snowboardzistami,
- zderzenia z obiektami znajdującymi się na stoku lub poza nim,
- upadki podczas jazdy,
- problemy ze sprzętem.
Możesz więc sam być doskonale przygotowany i bardzo uważny, a mimo tego nie uniknąć zderzenia, gdy drogę zajedzie Ci inny użytkownik stoku. Możesz też sam popełnić błąd i spowodować wypadek, możesz uszkodzić lub stracić swój sprzęt narciarski, plany urlopowe może Ci pokrzyżować choroba – możliwości zajścia niefortunnych okoliczności podczas wyjazdu jest bardzo dużo i warto być na nie przygotowanym.
Ekspert Mubi radzi:
Czy ubezpieczenie narciarskie jest obowiązkowe w Bułgarii?
Ubezpieczenie na narty nie jest obowiązkowe w Bułgarii, ale każdy rozsądny miłośników sportów zimowych powinien o nim pamiętać. Zaleca to nawet Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które na stronie ze wskazówkami dla osób podróżujących do Bułgarii informuje:
W związku z wprowadzeniem przez rząd bułgarski zasady odpłatności za prowadzenie akcji ratowniczych przez górskie pogotowie, turyści wybierający się na szlaki górskie powinni mieć odpowiednią polisę ubezpieczeniową.
Źródło: Polska w Bułgarii, Informacje dla podróżujących
Dotyczy to oczywiście zarówno turystów wędrujących po bułgarskich górach latem, jak i miłośników jazdy na nartach zimą. Co więcej, MSZ informuje również, że choć w Bułgarii działa Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), to uprawnia ona wyłącznie do korzystania z podstawowych usług medycznych. Chcąc skorzystać z leczenia w szerszym zakresie, czy np. opieki w prywatnych placówkach medycznych, niezbędne jest posiadanie ubezpieczenia turystycznego.
Co może się stać, jeśli nie posiadam ubezpieczenia na narty?
Brak ubezpieczenia narciarskiego za granicą wiąże się przede wszystkim z konsekwencjami finansowymi. Jak już wspomnieliśmy, karta EKUZ działa na terenie Bułgarii w bardzo ograniczonym zakresie – można z niej skorzystać tylko w nagłych przypadkach i wyłącznie w publicznych ośrodkach zdrowia, a nawet z nią pacjent musi ponieść część kosztów. W pełni płatne są natomiast choćby ratownictwo górskie czy transport medyczny do Polski. Nietrudno więc sobie wyobrazić sytuację, w której po wypadku na nartach w Bułgarii, nieubezpieczony turysta wróci do kraju nie tylko z fatalnymi wspomnieniami, ale też wysokimi rachunkami za leczenie.
Turysta z Polski udał się na narty do Bułgarii. Niestety, podczas jazdy przydarzył mu się wypadek, w wyniku którego doznał skomplikowanego złamania nogi. Potrzebna była interwencja ratowników górskich i transport helikopterem medycznym do najbliższej placówki, którą okazała się prywatna klinika medyczna. Poszkodowany przeszedł tam operację i był hospitalizowany przez kilka dni, po których zorganizowano jego transport powrotny do Polski. Łączny rachunek za udzieloną pomoc wyniósł 50 000 zł, a ponieważ żadne ze zorganizowanych świadczeń nie było refundowane, karta EKUZ okazała się bezużyteczna. Na szczęście turysta okazał się przezorny i przed wyjazdem wykupił ubezpieczenie narciarskie, dzięki któremu wszelkie koszty poniósł za niego ubezpieczyciel.
Jakie ubezpieczenie wybrać na wyjazd narciarski do Bułgarii?
Ubezpieczenie narciarskie do Bułgarii należy gwarantować pokrycie kosztów związanych z leczeniem, ratownictwem i transportem medycznym. Koniecznie trzeba wybrać polisę z odpowiednio wysoką sumą ubezpieczenia – w przeciwnym razie ubezpieczony może musieć zapłacić część kosztów z własnej kieszeni.
Co powinno obejmować dobre ubezpieczenie narciarskie?
Jazda na nartach czy snowboardzie to sporty równie popularne, co kontuzjogenne, dlatego rozsądnie jest zadbać o polisę, która zapewni turyście odpowiednie wsparcie w razie problemów zdrowotnych i nie tylko. Podstawą każdego ubezpieczenia dla narciarza są:
- ubezpieczenie kosztów leczenia (KL) – pokrywające m.in. koszty leczenia w placówkach prywatnych i publicznych, w tym przeprowadzonych badań i zabiegów, a także koszty zakupu leków i środków pomocniczych,
- ubezpieczenie assistance podróżne – obejmujące m.in. koszty ratownictwa i transportu powrotnego do kraju,
- ubezpieczenie NNW turystyczne – gwarantujące wypłatę odszkodowania za doznany uszczerbek na zdrowiu lub śmierć za granicą.
Zwróć uwagę na podlimity w ubezpieczeniu kosztów leczenia. Dotyczą one m.in. leczenia stomatologicznego, w przypadku którego odpowiedzialność ubezpieczyciela opiewa zawsze na znacznie niższą kwotę niż suma ubezpieczenia KL.
Powyższa ochrona to minimum, o jakim powinieneś pamiętać, wybierając ochronę na wyjazd narciarski. Dodatkowo polisę można rozszerzyć m.in. o:
- ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego,
- ubezpieczenie OC w życiu prywatnym i OC sportowe,
- ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży.
Pamiętaj, że każda opcja jest dodatkowo płatna i nie zawsze warto wybierać najdroższe rozwiązania. Weź pod uwagę charakter swojego wyjazdu i postaw na te elementy ubezpieczenia, które będą najbardziej przydatne pod kątem planowanych przez Ciebie aktywności.
Jaka jest różnica między standardowym ubezpieczeniem turystycznym a ubezpieczeniem narciarskim?
Ubezpieczenie narciarskie to nic innego, jak polisa turystyczna dedykowana podróżnym wyjeżdżającym na zimowy urlop w góry. Różnica pomiędzy nimi polega na zakresie i rodzaju ochrony, która w przypadku uprawiania ryzykownych sportów – a do takich zalicza się jazda na nartach – musi być odpowiednio rozbudowana.
Pamiętaj, że w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego podejście może być jednak różne. O ile jedna firma uzna narciarstwo za sport amatorski i nie będzie wymagała dodatkowego rozszerzenia ochrony, w innej może być już ono wymagane. Dlatego właśnie przed wyborem polisy trzeba dokładnie sprawdzić, co obejmuje i czy na pewno będzie wystarczająca, jeśli Twoje urlopowe plany zakładają szaleństwa na stoku.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia narciarskiego do Bułgarii?
Wybierając ubezpieczenie na narty do Bułgarii, musisz wziąć pod uwagę kilka czynników. Przed zakupem odpowiedz sobie na kilka najważniejszych pytań.
- Czy podstawowa ochrona obejmuje amatorskie uprawianie sportów zimowych? Jeśli nie, musisz wykupić odpowiednie rozszerzenie.
- Czy suma ubezpieczenia kosztów leczenia wystarczy na pokrycie kosztów akcji ratowniczych i transportu powrotnego do kraju? Zbyt niska kwota może sprawić, że będziesz musiał pokryć część kosztów z własnej kieszeni, dlatego dla bezpieczeństwa lepiej nie oszczędzać na tym elemencie i wybrać polisę na sumę co najmniej 30-40 tys. euro.
- Jakie zimowe dyscypliny sportowe są objęte zakresem podstawowej ochrony, a jakie wymagają zakupu rozszerzenia? Sprawdź klasyfikację sportów u danego ubezpieczyciela pod kątem Twoich planowanych aktywności na wyjeździe.
- Jakie są limity, wyłączenia i ograniczenia odpowiedzialności ubezpieczyciela? Część z nich jest ogólna i dotyczy np. szkód spowodowanych umyślnie przez ubezpieczonego, ale niektóre mogą dotyczyć konkretnych sytuacji (np. chorób przewlekłych) i wymagać zakupu rozszerzenia ochrony.
- Czy polisa przewiduje okres karencji? Może się zdarzyć, że polisa kupiona tuż przed wyjazdem lub już podczas pobytu za granicą zacznie obowiązywać dopiero po kilku dniach.
Nie jesteś pewien, jak odpowiedzieć na któreś z pytań? Wszystkie istotne informacje znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU), które są dostępne np. na stronie ubezpieczyciela.
Karencja to okres po zakupie polisy, w którym ochrona ubezpieczeniowa jeszcze nie działa. Zazwyczaj wynosi on od kilku godzin do kilku dni i służy zabezpieczaniu się towarzystw ubezpieczeniowych na wypadek nieuczciwych klientów i prób wyłudzenia odszkodowania.
Jakie są dostępne opcje ubezpieczenia narciarskiego do Bułgarii?
Zakres ochrony gwarantowanej przez ubezpieczenie narciarskie zależy wyłącznie od Ciebie. Weź pod uwagę charakter swojego wyjazdu, czy jedziesz sam, czy z rodziną, i jak zamierzasz spędzać czas za granicą. Wszystko to ma wpływ na rodzaj ubezpieczenia, jakie może Ci się przydać.
Jakie rodzaje polisy są dostępne dla narciarzy?
W zależności od Twoich potrzeb, możesz wybrać ochronę o wyłącznie podstawowym zakresie, jak i znacznie bardziej rozbudowaną. Wybierając polisę, pomyśl w pierwszej kolejności o ubezpieczeniu kosztów leczenia i ratownictwa, a następnie zastanów się, jakie jeszcze elementy można dodać, żeby zminimalizować potencjalne ryzyka podczas wyjazdu. Narciarze mogą wybrać m.in.:
- ubezpieczenie NNW, jeśli chcą dostać odszkodowanie za urazy odniesione podczas wypadku na stoku,
- ochronę OC w życiu prywatnym i podczas uprawiania sportu, jeśli obawiają się potencjalnych szkód wyrządzonych innym użytkownikom stoku,
- ochronę sprzętu sportowego, jeśli niepokoi ich ryzyko jego zniszczenia, uszkodzenia lub kradzieży,
- ochronę podczas uprawiania sportów ekstremalnych, jeśli rekreacyjna jazda po wyznaczonych trasach to dla nich za mało,
- klauzulę alkoholową, jeśli pomiędzy kolejnymi zjazdami lubią napić się grzańca lub skorzystać z szerokiej oferty après–ski.
Klauzula alkoholowa, czyli rozszerzenie odpowiedzialności ubezpieczyciela na zdarzenia po alkoholu, może być obarczona dodatkowymi ograniczeniami dotyczącymi np. ilości alkoholu we krwi ubezpieczonego. Obejmuje ona najczęściej ochronę turysty w ramach ubezpieczenia kosztów leczenia i NNW, ale już nie szkody wyrządzone przez ubezpieczonego innym osobom.
Czy można kupić ubezpieczenie tylko na czas jazdy na nartach?
Oczywiście. Ponieważ ubezpieczenie na wyjazd zagraniczny nie jest obowiązkowe, to Ty sam decydujesz o tym, jakiego rodzaju ochronę i na jak długo chcesz kupić. Wyjeżdżasz do Bułgarii na tydzień, ale na jazdę na nartach zamierzasz przeznaczyć tylko połowę urlopu? Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby nabyć polisę na krótszy okres, jednak pamiętaj, że wypadki zdarzają się nie tylko na stoku. Na pozostały czas pobytu również warto się zabezpieczyć, kupując drugą polisę o np. węższym zakresie ochrony.
Ile kosztuje ubezpieczenie na narty w Bułgarii?
Wszystko zależy oczywiście od indywidualnych potrzeb podróżnego, ale standardowa polisa uwzględniająca rekreacyjną jazdę na nartach w Bułgarii to koszt nawet kilku złotych dziennie. Szczegóły możesz zobaczyć w poniższej tabeli, która uwzględnia wybrane propozycje kilku firm ubezpieczeniowych na tygodniowy narciarski pobyt w Bułgarii dla jednej dorosłej osoby. Wybraliśmy tylko oferty z sumą ubezpieczenia kosztów leczenia w wysokości 150 tys. zł lub wyższą.
Towarzystwo ubezpieczeniowe | Warunki ubezpieczenia | Cena ubezpieczenia |
---|---|---|
UNIQA | KL: 250 000 zł, NNW: 30 000 zł, Bagaż: 2000 zł | 32 zł |
Wiener | KL: 346 464 zł, NNW: 20 000 zł, OC: 216 540 zł, Bagaż: 1000 zł | 64 zł |
AXA Partners | KL: 600 000 zł, NNW: 50 000 zł, OC: 250 000 zł, Bagaż: 3000 zł | 64 zł |
mtu24.pl | KL: 150 000 zł, NNW: 30 000 zł, OC: 50 000 zł, Bagaż: 2000 zł | 70 zł |
SIGNAL IDUNA | KL: 259 848 zł, NNW: 30 000 zł, OC: 129 924 zł, Bagaż: 1000 zł | 77 zł |
Proama | KL: 200 000 zł, NNW: 10 000 zł, OC: 50 000 zł | 88 zł |
Generali | KL: 300 000 zł, NNW: 40 000 zł, OC: 50 000 zł, Bagaż: 1000 zł | 108 zł |
ERGO Hestia | KL: 500 000 zł, NNW: 30 000 zł, OC: 500 000 zł, Bagaż: 5000 zł | 136 zł |
Od czego zależy cena ubezpieczenia na narty?
Ustalając wysokość składki dla narciarzy, ubezpieczyciele biorą pod uwagę przede wszystkim kierunek i długość wyjazdu (ochrona w krajach europejskich jest zwykle tańsza niż w przypadku wyjazdu na inny kontynent, np. do Kanady czy USA) oraz liczbę i wiek ubezpieczonych. Oczywiście im więcej osób wpisanych na polisie, tym wyższa jej cena.
Koszt wzrasta również wraz z wyborem wyższych wariantów ochrony, sum ubezpieczeniowych i dodatków do polisy. Im bardziej będzie ona rozbudowana, tym wyższa jej cena, która jednak w najgorszym razie nie będzie przekraczać kilkuset złotych. W porównaniu do kosztów, jakie może generować wypadek narciarski za granicą, jest to śmiesznie niska kwota.
UNIQA klasyfikuje dyscypliny sportowe według ryzyka towarzyszącego ich uprawianiu na trzy kategorie. Amatorskie sporty letnie i zimowe są uwzględnione w cenie podstawowej polisy, sporty wysokiego ryzyka podwyższają pierwotny koszt składki o 100%, a sporty ekstremalne aż o 300%.
Gdzie kupić ubezpieczenie na narty do Bułgarii?
Bułgaria to kraj często odwiedzany przez turystów z Polski i w związku z tym nie będziesz mieć żadnych problemów ze znalezieniem towarzystwa, które oferuje ochronę ubezpieczeniową na taki wyjazd. Możesz je kupić stacjonarnie lub telefonicznie, kontaktując się z oddziałem ubezpieczyciela lub agentem, a także wygodnie za pomocą porównywarki ubezpieczeń Mubi, w której znajdziesz oferty czołowych firm działających na polskim rynku, m.in. AXA Partners, ERGO Hestia, Generali czy UNIQA.
Czy warto dopłacić za szerszy zakres ochrony?
Tak, nawet jeśli jeździsz tylko rekreacyjnie. Dokupienie dodatkowej ochrony ubezpieczeniowej to koszt rzędu kilkunastu złotych, którego nawet nie poczujesz przy zakupie polisy, za to możesz być za niego bardzo wdzięczny, jeśli podczas wyjazdu narciarskiego za granicę przydarzy Ci się wypadek. Wówczas niewiele wyższy rachunek może przełożyć się na znacznie wyższe kwoty w formie odszkodowania za odniesione urazy czy rekompensaty szkód wyrządzonych innym osobom.
Co zawiera ubezpieczenie narciarskie do Bułgarii?
Zakres świadczeń gwarantowanych przez ubezpieczenie narciarskie może być bardzo szeroki – wszystko zależy od wybranego wariantu ochrony oraz dodatków do polisy.
Jakie świadczenia obejmuje ubezpieczenie narciarskie w Bułgarii?
Rodzaj finansowanych lub zapewnianych przez ubezpieczyciela w ramach polisy narciarskiej usług jest podobny, ale nieidentyczny w różnych firmach. Ze szczegółami możesz zapoznać się w OWU.
Dla przykładu, UNIQA w ramach ubezpieczenia kosztów leczenia w polisie Supertravel pokrywa m.in. koszty:
- konsultacji lekarskich wraz z dojazdem lekarza z najbliższej placówki służby zdrowia,
- transportu z miejsca nieszczęśliwego wypadku lub nagłego zachorowania do najbliższego szpitala lub placówki służby zdrowia,
- badań i zabiegów ambulatoryjnych oraz lekarstw i środków opatrunkowych przepisanych przez lekarza prowadzącego leczenie oraz środków pomocniczych, o ile jest to konieczne z medycznego punktu widzenia,
- pobytu w szpitalu, tj. leczenia, zabiegów i operacji,
- leczenia stomatologicznego w przypadku nagłych stanów bólowych i zapalnych wymagających udzielenia natychmiastowej pomocy lekarskiej,
- naprawy lub zakupu okularów, protez stomatologicznych oraz środków pomocniczych.
Zakres usług oferowanych w ramach assistance podróżnego zależy zazwyczaj od wybranego wariantu polisy. Generali w ramach pakietu Assistance Standard gwarantuje m.in. dostęp do całodobowego telefonicznego Centrum Pomocy, organizację i pokrycie kosztów transportu ubezpieczonego lub zwłok do kraju, opiekę nad niepełnoletnimi dziećmi w razie niedyspozycji ubezpieczonego, czy pokrycie kosztów poszukiwań i ratownictwa. Pakiet Assistance Premium obejmuje te same usług, a także dodatkowo m.in. pomoc w przypadku konieczności wcześniejszego powrotu, kontynuację zaplanowanej podróży czy pomoc prawną. Najszerszy pakiet Assistance Exclusive dodaje do tych usług jeszcze m.in. pomoc finansową, pomoc tłumacza czy Senior Assistance.
Czy ubezpieczenie narciarskie do Bułgarii obejmuje ewentualny transport medyczny?
Tak, pokrycie kosztów transportu medycznego za granicą to jedna z usług, które są gwarantowane przez ubezpieczycieli w każdym wariancie polisy dla narciarzy. Ochrona obejmuje:
- transport z miejsca nieszczęśliwego wypadku do najbliższego szpitala lub placówki służby zdrowia,
- transport do innego szpitala, jeśli jest to niezbędne dla zapewnienia ubezpieczonemu wymaganej opieki,
- transport do kraju zamieszkania ubezpieczonego,
- transport zwłok ubezpieczonego.
Czy polisa do Bułgarii obejmuje koszty ratownictwa górskiego?
Tak, koszty organizacji i przeprowadzenia akcji ratowniczych i poszukiwawczych w górach są najczęściej uwzględniane w zakresie ubezpieczenia kosztów leczenia i pomocy assistance. Uwaga! Przy zakupie polisy należy zwrócić szczególną uwagę na sumę ubezpieczenia kosztów ratownictwa, która może być niższa od ogólnej sumy przewidzianej na pokrycie kosztów leczenia.
Towarzystwo Ubezpieczeń Allianz oferuje jako dodatkową opcję do ubezpieczenia turystycznego Moja Podróż rozszerzenie “Dla aktywnych sportowo”, w ramach którego można liczyć m.in. na usługę Ratownictwo Premium, która zwiększa sumę ubezpieczenia na pokrycie kosztów ratownictwa do 200 tys. zł.
Jak skorzystać z ubezpieczenia narciarskiego podczas pobytu w Bułgarii?
Przebywasz w Bułgarii na zimowym urlopie i przydarzył Ci się wypadek na nartach? Dzięki ubezpieczeniu narciarskiemu otrzymasz kompleksową pomoc i wsparcie ubezpieczyciela, ale musisz pamiętać, żeby przestrzegać pewnych zasad – zarówno tych dotyczących bezpieczeństwa na stoku, jak i zgłaszania szkód u ubezpieczyciela.
Co zrobić w razie wypadku na stoku w Bułgarii?
Przede wszystkim zachowaj spokój. W takich sytuacjach nietrudno o to, żeby stres i emocje wzięły górę, dlatego ważne jest, żeby nie pozwolić im nad sobą zapanować. A o to będzie na pewno łatwiej, jeśli przed wyjazdem zapoznasz się z podstawowymi zasadami zachowania w razie wypadku na nartach. Co robić, jeśli będziesz świadkiem takiego zdarzenia?
- Zabezpiecz miejsce zdarzenia za pomocą wbitych w ziemię nart lub kijków ułożonych w symbol “X”. Uchronisz poszkodowanego przed dodatkowym zagrożeniem w postaci innych użytkowników stoku, a ich samych ostrzeżesz o niebezpieczeństwie.
- Sprawdź, czy wypadek jest poważny i w razie potrzeby wezwij pomoc. Być może po upadku poszkodowanemu wystarczy chwila odpoczynku i będzie on w stanie opuścić stok o własnych siłach, ale jeśli nie, należy niezwłocznie wezwać specjalistyczną pomoc.
- Udziel pierwszej pomocy poszkodowanemu, np. zabezpieczając go przed wyziębieniem organizmu. Jeśli doszło do sytuacji zagrożenia życia, możesz przystąpić do podstawowych czynności ratowniczych.
- Zaczekaj przy poszkodowanym aż do pojawienia się służb.
W razie wypadku na nartach w Bułgarii możesz wezwać pomoc, korzystając z europejskiego numeru alarmowego 112 lub numeru bułgarskiego górskiego pogotowia ratunkowego 1470.
Jak zgłosić szkodę w ramach ubezpieczenia narciarskiego w Bułgarii?
Aby otrzymać pomoc ubezpieczyciela w ramach polisy narciarskiej, musisz postępować zgodnie z zasadami ustalonymi przez niego w OWU. Przed wyjazdem warto się więc z nimi zapoznać, a także mieć przy sobie polisę, na której znajdziesz najważniejsze informacje, w tym m.in. numer centrum alarmowego.
To właśnie z nim powinieneś skontaktować się w pierwszej kolejności po wypadku, udzielając konsultantowi wszystkich informacji na temat zaistniałego zdarzenia i postępując dalej zgodnie z jego zaleceniami. Pamiętaj, że samodzielne działanie bez poinformowania ubezpieczyciela może skutkować odmową wypłaty lub pomniejszeniem kwoty odszkodowania.
Jeżeli nie potrzebujesz natychmiastowej pomocy, szkodę w ramach ubezpieczenia narciarskiego możesz zgłosić też np. za pomocą formularza online na stronie ubezpieczyciela. Pamiętaj jednak o zachowaniu wymaganych terminów.
Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania odszkodowania?
Jeżeli należy Ci się odszkodowanie (np. z tytułu następstw nieszczęśliwych wypadków czy ubezpieczenia bagażu) lub chcesz otrzymać zwrot poniesionych kosztów leczenia za granicą, będziesz musiał zgłosić szkodę, a także przekazać ubezpieczycielowi niezbędne dokumenty i informacje, które pomogą mu w rozpatrzeniu roszczenia. Pamiętaj, że te będą się różnić w zależności od rodzaju zgłaszanej szkody – informacje na ten temat znajdziesz w OWU lub w formularzu zgłoszenia szkody online.
Ubezpieczyciel może wymagać podania lub dostarczenia m.in.:
- danych osobowych poszkodowanego,
- opisu okoliczności zaistniałego wypadku,
- dokumentacji medycznej opisującej rodzaj i charakter obrażeń, oraz zawierającej dokładną diagnozę i zalecane leczenie,
- rachunków i dowodów ich zapłaty, które umożliwią określenie kosztów poniesionych przez ubezpieczonego,
- notatki policyjnej z miejsca zdarzenia (jeśli została sporządzona),
- spisu uszkodzonych albo utraconych przedmiotów,
- biletów lub kwitów bagażowych,
- rachunków za naprawę sprzętu sportowego i dowodów ich zapłaty,
- aktu zgonu (w razie śmierci ubezpieczonego).
Przeczytaj też: Bułgaria – przewodnik dla turystów.
FAQ – najczęstsze pytania dotyczące ubezpieczenia narciarskiego do Bułgarii
Cena ubezpieczenia zależy przede wszystkim od zakresu ochrony. Na wyjazd narciarski do Bułgarii zaleca się wybór polisy obejmującej koszty leczenia i ratownictwa na sumę co najmniej 30-40 tys. euro, co oznacza koszt rzędu nawet poniżej 10 zł za dzień ochrony. Rozszerzając ubezpieczenie o dodatkowe rodzaje ochrony (np. NNW, OC w życiu prywatnym czy ubezpieczenie bagażu), cena polisy będzie wzrastać, ale wciąż wyniesie najwyżej kilkadziesiąt złotych w przypadku tygodniowego wyjazdu.
W Bułgarii jest kilkanaście ośrodków narciarskich, z których największe i najpopularniejsze są trzy: Bansko, Borowec i Pamporowo. We wszystkich czekają trasy zjazdowe długie na kilkadziesiąt kilometrów, wyciągi gondolowe, krzesełkowe i orczykowe, oraz szereg innych infrastrukturalnych udogodnień. Mniejsze ośrodki to m.in. Vitosha, Panichishte i Dobrinishte.
Ceny dla narciarzy w Bułgarii są niższe od tych w Polsce i w krajach Europy Zachodniej. Oczywiście nieco drożej będzie w większych i popularnych kurortach, a nieco taniej w mniejszych i kameralnych miejscowościach, cena zależy też m.in. od wybranego standardu zakwaterowania. W każdym przypadku można jednak liczyć na to, że ostateczny koszt takiego wyjazdu nie będzie bardzo wygórowany.
- https://www.gov.pl/web/bulgaria/informacje-dla-podrozujacych
- https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/leczenie-w-krajach-unii-europejskiej-i-efta/wyjezdzam-do/
Dołącz do dyskusji