Ubezpieczenie na narty w Ukrainie – jak wybrać najlepszą ochronę na zimowy wyjazd?
Spis treści
- Dlaczego warto kupić ubezpieczenie na narty w Ukrainy?
- Jakie ubezpieczenie wybrać na wyjazd narciarski do Ukrainy?
- Jakie są dostępne opcje ubezpieczenia narciarskiego do Ukrainy?
- Ile kosztuje ubezpieczenie na narty w Ukrainie?
- Co zawiera ubezpieczenie narciarskie do Ukrainy?
- Jak skorzystać z ubezpieczenia narciarskiego podczas pobytu w Ukrainie?
Bukovel to najpopularniejszy ośrodek narciarski w Ukrainie, który zapewnia świetne warunki do uprawiania sportów zimowych i wypoczynku. Przed podróżą koniecznie trzeba się ubezpieczyć, by w razie wypadku otrzymać wsparcie ubezpieczyciela w pokryciu kosztów leczenie. Pamiętaj, ze EKUZ w Ukrainie nie będzie pomocny! Dowiedz się więcej o ubezpieczeniu na wyjazd narciarski do Bukovelu w Ukrainie!
- Ubezpieczenie na wyjazd narciarski do Ukrainy jest dobrowolne.
- EKUZ nie działa w Ukrainie, więc ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance jest bezwzględnie zalecane.
- Akcje ratownicze w górach finansuje państwo ukraińskie.
- W usługach assistance znajdziesz świadczenia przeznaczone dla miłośników sportów zimowych.
- Oferta ubezpieczeniowa ze względu na wojnę w Ukrainie jest mocno ograniczona.
- Ubezpieczenie narciarskie do Ukrainy znajdziesz w porównywarce Mubi.
- Najtańsze ubezpieczenie narciarskie od Wienera znajdziesz za około 5 zł.
Dlaczego warto kupić ubezpieczenie na narty w Ukrainie?
Wyjazd na narty to nie tylko świetna zabawa, ale także ryzyko złapania, kontuzji lub wypadku. W szczególności powinny o tym pamiętać osoby, które wybierają się na narty lub snowboard do Ukrainy. Dlaczego? Kraj ten nie należy do systemu EKUZ, więc bez ubezpieczenia turystycznego w razie problemów ze zdrowiem będziesz musiał zapłacić za leczenie z własnej kieszeni.
Jakie zagrożenia wiążą się z wyjazdem na narty za granicę?
Aktywność sportowa, nawet ta rekreacyjna, wiąże się z ryzykiem kontuzji lub nieszczęśliwego wypadku, co oczywiście nie oznacza, by z niej rezygnować. Zagrożenia te mogą być szczególnie dotkliwe, gdy dojdzie do nich za granicą, ponieważ przy braku ubezpieczenia zdrowotnego za pomoc medyczną trzeba zapłacić z własnych środków finansowych.
Statystki wypadków na stokach narciarskich z różnych krajów wskazują, że najczęściej do urazów dochodzi w wyniku upadków bez udziału innych osób. Pozostałe przyczyny to kolizje z obiektami i zderzenia z innymi użytkownikami stoku narciarskiego.
Narciarze w wyniku wypadków na stokach narciarskich najczęściej doznają skręceń, zwichnięć i złamań kończyn górnych i dolnych. W przypadku tych dolnych najczęściej chodzi o urazy kolan i kostek. Z kolei snowboardziści ze względu na specyficzny sposób upadku często borykają się z urazami nadgarstków.
Powyższe dane dotyczą osób, które korzystały z wyznaczonych tras zjazdowych. Część narciarzy i snowboardzistów szuka mocniejszych emocji, więc decydują się na zjazd poza wyznaczonymi trasami lub uprawianie freeskiiingu, heliskiingu czy akrobacji. Takie aktywność z pewnością są bardziej ryzykowne, a powstałe urazy mogą być poważniejsze. Dlatego wymagają one rozszerzenia ubezpieczenia o sporty ekstremalne lub wysokiego ryzyka.
Akcjami ratowniczymi w górach zajmują się w Ukrainie jednostki Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych, więc koszty pomocy pokrywa ukraińskie państwo!
Czy ubezpieczenie narciarskie jest obowiązkowe w Ukrainie?
Ubezpieczenie narciarskie jest w Ukrainie dobrowolne. Ze względu na brak wsparcia ze strony Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego bezwzględnie zaleca się wykupienie polisy, która obejmuje zakresem terytorialnym Ukrainę.
Ze względu na wojnę w Ukrainie aktualnie większość ubezpieczycieli nie oferuje ubezpieczenia turystycznego na podróż do tego kraju!
Co może się stać, jeśli nie posiadam ubezpieczenia na narty?
Brak ubezpieczenia narciarskiego na wyjazd do Bukovelu czy innego ukraińskiego ośrodka narciarskiego sprawi, że w razie wypadku na stoku narciarskim czy w innym miejscu podróżny będzie musiał pokryć wszystkie koszty leczenia z własnej kieszeni. To samo dotyczy się transportu powrotnego do Polski.
Ukraina nie należy do systemu EKUZ, więc brak ubezpieczenia turystycznego zawsze będzie wiązał się z koniecznością pokrycia kosztów leczenia we własnym zakresie!
Brak ubezpieczenia narciarskiego to nie tylko pomoc w pokryciu kosztów leczenia. Wprawdzie ukraińskie państwo finansuje akcje ratownicze w górach, ale polisa na narty to również dodatkowe ochrony, w tym NNW, OC w życiu prywatnym oraz ubezpieczenie bagażu.
Jakie ubezpieczenie wybrać na wyjazd narciarski do Ukrainy?
Ubezpieczenie na wyjazd do kraju, w którym nie można skorzystać z EKUZ, jest bezwzględnie zalecany. W szczególności, gdy podróż ma na celu uprawianie sportów i aktywność, która zwiększa ryzyko urazu lub kontuzji niż wypoczywanie na leżaku. Choć trzeba pamiętać, że nieszczęśliwy wypadek czy nagłe zachorowanie może przydarzyć każdemu w dowolnym momencie.
Co powinno obejmować dobre ubezpieczenie narciarskie?
O dobrym ubezpieczeniu narciarskim możemy mówić wtedy, kiedy zapewnia kompleksową ochronę podczas zagranicznego wyjazdu. Wybrany pakiet ubezpieczeń powinien więc nie tylko pokrywać koszty leczenia i assistance, ale również być przydatny w innych sytuacjach. Dodatkowo sumy ubezpieczenia powinny starczyć na pokrycie wszystkich wypadków w razie zdarzenia ubezpieczeniowego.
W ramach dobrego ubezpieczenia narciarskiego znajdziesz:
- ubezpieczenie kosztów leczenia (w każdym),
- assistance podróżne (w każdym),
- NNW,
- OC sportowe,
- ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego.
Pamiętaj, by dopasować ubezpieczenie narciarskie do planowanych aktywności. Jeśli zamierzasz uprawiać nietypowe sporty zimowe, to sprawdź w OWU (ogólne warunki ubezpieczenia), czy ubezpieczyciel nie uznał tej dyscypliny za sport ekstremalny czy wysokiego ryzyka, który wymaga rozszerzenia ochrony.
Jaka jest różnica między standardowym ubezpieczeniem turystycznym a ubezpieczeniem narciarskim?
Każde ubezpieczenie turystyczne na wyjazd za granicę powinno być dopasowane do celu podróży. Właśnie dlatego to rozszerzone o aktywność na stoku i zawierające świadczenia dedykowane osobom uprawiającym narciarstwo nazywa się ubezpieczeniem narciarskim, choć chroni również w przypadku uprawiania innych sportów zimowych.
NNW czy OC w życiu prywatnym w zwykłej polisie kupionej na wyjazd wypoczynkowy czy związany ze zwiedzaniem mogą nie obejmować ochroną wypadków na stoku narciarskim. Natomiast te w ubezpieczeniu narciarskim zadziałają również podczas zjazdu na nartach czy snowboardzie.
Warto także pamiętać, że w ubezpieczeniu narciarskim mogą znaleźć się dodatkowe usługi assistance przygotowane z myślą o miłośnikach sportów zimowych. Chodzi tutaj o świadczenia w przypadku zamknięcia tras zjazdowych ze względu na warunki pogodowe czy inne zewnętrzne czynniki, a także braku możliwości skorzystania z zakupionego karnetu w przypadku nieszczęśliwego wypadku lub choroby.
W polisie narciarskiej może również znaleźć się ubezpieczenie sprzętu narciarskiego. Ochrona taka oferowana jest w ramach ubezpieczenia bagażu i może wymagać wykupienia płatnego rozszerzenia.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia narciarskiego do Ukrainy?
Wybór ubezpieczenia na narty zawsze powinien uwzględniać miejsce wyjazdu i warunki ochrony. W przypadku Ukrainy nie można liczyć na EKUZ, a za akcje ratownicze płaci państwo. Dalej jednak decydujące znaczenie mają takie kwestie jak:
- zakres ubezpieczenia – zawartość pakietu ubezpieczenia narciarskiego, czyli ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance jako absolutna podstawa plus dodatkowe NNW, OC sportowe oraz ubezpieczenia bagażu i sprzętu sportowego;
- sumy ubezpieczenia – określają górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela, czyli w przypadku ubezpieczenia kosztów leczenia i assistance to, do jakiej kwoty otrzymasz wsparcie w pokryciu rachunków za usługi medyczne, na wyjazd do ukraińskiego kurortu narciarskiego powinna być to suma powyżej 100 000 zł;
- sporty objęte ochroną – dana dyscyplina sportowa może być klasyfikowana przez ubezpieczyciela jako aktywność rekreacyjna, sport zimowy czy sport ryzykowny lub ekstremalny, pamiętaj, że ubezpieczenie zadziała, gdy planowana aktywność będzie objęta ochroną;
- ochrona sprzętu sportowego – wsparcie w przypadku uszkodzenia, zniszczenia lub utraty sprzętu narciarskiego (prywatnego lub wyposażonego);
- usługi assistance dla narciarzy – oprócz standardowych usług część ubezpieczycieli oferuje świadczenia przygotowane z myślą o narciarzach i snowboardzistach, informacje o nich znajdziesz w OWU;
- wyłączenia odpowiedzialności – mogą być ogólne (dla wszystkich ochron) lub szczegółowe (dla konkretnej ochrony), warto poznać, w jakich sytuacjach ubezpieczenie nie zadziała;
- okres karencji – to przesunięcie startu ubezpieczenia o określony czas (godziny lub dni w zależności od ubezpieczenia), ważna kwestia przy zakupie polisy w ostatniej chwili lub po przybyciu do ośrodka narciarskiego.
Wiener w ramach usług assistance gwarantuje pokrycie kosztów karnetu narciarskiego lub koszty nauki w szkółkach sportowych w razie choroby lub nieszczęśliwego wypadku do sumy 250 euro ponad sumę ubezpieczenia kosztów leczenia.
Jakie są dostępne opcje ubezpieczenia narciarskiego do Ukrainy?
Ze względu na wojnę w Ukrainie liczba ofert ubezpieczeń narciarskich od ubezpieczycieli działających na rynku polskim jest ograniczona. Nadal jednak można kupić polisy na taki wyjazd, które będą miały zróżnicowany zakres ochrony.
Jakie rodzaje polisy są dostępne dla narciarzy?
Ubezpieczenia narciarskie dostępne są w różnych wariantach. W podstawowej polisie na wyjazd za granicę znajdzie się wyłącznie ubezpieczenie zdrowotne, które przez ubezpieczycieli nazywane jest ubezpieczeniem kosztów leczenia, a także assistance podróżne, które zapewnia wiele świadczeń.
Wariant ubezpieczenia narciarskiego tylko z KL i assistance jest raczej rzadkością. O wiele lepszym rozwiązaniem, które najczęściej spotkasz w ofertach ubezpieczycieli, jest rozszerzenie pakietu o NNW czy OC sportowe lub obie te ochrony. Dodatkowo w skład ubezpieczenia narciarskiego może wchodzić ubezpieczenie bagażu i sprzętu narciarskiego.
Polisa narciarska może obejmować ochronę również uprawianie sportów wysokiego ryzyka i ekstremalnych. Oczywiście takie wsparcie wymaga wykupienie rozszerzenia, co podniesie wysokość składki.
Czy można kupić ubezpieczenie tylko na czas jazdy na nartach?
Przy zakupie ubezpieczenia narciarskiego wskazuje się okres ochrony, czyli jej start i koniec. Podaje się jednak dni, a nie godziny, więc nie można ubezpieczyć się na przykład od godziny 12 do 16. Wniosek? Nie można kupić ubezpieczenia tylko na czas jazdy na nartach, chyba że ktoś zamierza spędzać na stoku narciarskim całe dnie.
Za to można kupić ubezpieczenia narciarskie tylko na dni, w których planuje się korzystać z tras zjazdowych, a w pozostałe wybrać inna polisę. Warto przed kupnem ubezpieczenia zajrzeć do OWU, ponieważ część ubezpieczycieli traktuje narciarstwo zjazdowe po wyznaczonych trasach za aktywność rekreacyjną i zapewnia ochronę nawet w podstawowej polisie.
Ile kosztuje ubezpieczenie na narty w Ukrainie?
Ubezpieczenie narciarskie to tylko niewielki ułamek wszystkich kosztów związanych z wyjazdem na narty. Ceny karnetów narciarskich, noclegów, wyżywienia i dodatkowych atrakcji będą nieporównywalnie wyższe. Nie wierzysz? Poniżej znajdziesz przykładowe ceny ubezpieczenia na narty do Ukrainy.
Kalkulację przeprowadzono dla 28-letniego podróżnego, który zamierza spędzić 7-dni w ośrodku narciarskim Bukovel. Ze względu na toczącą się wojnę oferta ubezpieczeniowa jest mocno ograniczona.
Ubezpieczyciel | Zakres ubezpieczenia i sumy ubezpieczenia | Cena ubezpieczenia narciarskiego do Bukovela w Ukrainie |
---|---|---|
Wiener | KL – 173 276 zł, NNW – 10 000 zł, OC – 108 297 zł | 36,00 zł |
Wiener | KL – 346 552 zł, NNW – 20 000 zł, OC – 216 595 zł, Bagaż – 1 000 zł | 64,00 zł |
Wiener | KL – 649 785 zł, NNW – 40 000 zł, OC – 433 190 zł, Bagaż – 2 000 zł | 114,00 zł |
Wiener | KL – 649 785 zł, NNW – 50 000 zł, OC – 433 190 zł, Bagaż – 2 000 zł | 125,00 zł |
Od czego zależy cena ubezpieczenia na narty?
Powyższe przykłady cen pokazują, że cena ubezpieczenia narciarskiego zależy między innymi od zakresu ochrony oraz sum ubezpieczenia. Dlatego pakiety z wyższymi sumami ubezpieczenia kosztów leczenia, NNW czy OC w życiu prywatnym (sportowym) są droższe.
Zmienne, które wpływają na wysokość składki ubezpieczenia narciarskiego:
- okres ubezpieczenia,
- miejsce wyjazdu,
- liczba podróżnych,
- wiek podróżnych,
- cel wyjazdu,
- zakres ochrony,
- rozszerzenia ochrony (np. o choroby przewlekłe).
Na wysokość składki ubezpieczenia narciarskiego wpływa szacowane ryzyko ubezpieczeniowe – wyższe oznacza większą składkę, a mniejsze niższą.
Gdzie kupić ubezpieczenie na narty w Ukrainie?
Ubezpieczenie narciarskie do Ukrainy można kupić w porównywarce ubezpieczeń Mubi. Wystarczy wypełnić prosty formularz z kilkoma podstawowymi pytaniami (miejsce, czas i cel wyjazdu, a także liczba i wiek podróżnych), by otrzymać oferty ubezpieczenia. Po wyborze wariantu należy podać dane do polisy i opłacić składkę. Polisa zostanie wysłana na wskazany adres e-mail.
Ze względu na toczącą się w Ukrainie wojnę liczba ofert jest ograniczona. Aktualnie w porównywarce ubezpieczeń Mubi można kupić ubezpieczenie narciarskie do Ukrainy tylko od Wienera.
Czy warto dopłacić za szerszy zakres ochrony?
Przykładowe ceny ubezpieczenia narciarskiego na wyjazd do Ukrainy pokazują, że jest to niewielki wydatek choćby w porównaniu z cenami skipassów – jednodniowa przepustka na trasy narciarskie to koszt co najmniej 100 zł dla osoby dorosłej. Natomiast najdroższa polisa od Wienera na tygodniowy wyjazd kosztuje 125 zł, a najtańsza 36 zł.
Czy warto więc kupić droższy pakiet ubezpieczenia narciarskiego? Tak, ponieważ zapewnia on o wiele wyższe sumy ubezpieczenia, które zapewnią większe wsparcie w razie konieczności pokrycia większych kosztów leczenia – suma KL rośnie z 173 276 zł do 649 785 zł.
Co zawiera ubezpieczenie narciarskie do Ukrainy?
Ubezpieczenie narciarskie na wyjazd do Ukrainy będzie zawierać zarówno ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance, jak i dodatkowe NNW i OC w życiu prywatnym (sportowe). W pakiecie może znaleźć się również ubezpieczenie bagażu.
Jakie świadczenia obejmuje ubezpieczenia narciarskie do Ukrainy?
Ubezpieczenie narciarskie na wyjazd do Ukrainy zawierasz szeroki zakres świadczeń:
- pokrycie kosztów leczenia, operacji i zabiegów, hospitalizacji, transportu medycznego, badań oraz zakupu leków i środków pomocniczych;
- assistance, a więc usługi związane z transportem, zakwaterowaniem, wsparciem informacyjnym i prawnym);
- odszkodowanie za trwały uszczerbek na zdrowiu lub śmierć ubezpieczonego;
- pokrycie kosztów odszkodowania za szkody na mieniu i osobach spowodowane przez ubezpieczonego;
- wsparcie finansowe po utracie, zniszczeniu lub uszkodzeniu bagażu podróżnego.
Część ubezpieczycieli oferuje dodatkowe świadczenia w ramach assistance, które są przeznaczone dla narciarzy. Aktualnie w porównywarce Mubi możesz kupić polisę od Wienera, który gwarantuje pokrycie kosztów karnetu narciarskiego lub koszty nauki w szkółkach sportowych.
Czy ubezpieczenie narciarskie do Ukrainy obejmuje ewentualny transport medyczny?
W każdym ubezpieczeniu narciarskim znajduje się ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance, które zapewniają świadczenia związane z transportem medycznym. Usługa transportu medycznego do Polski i transportu zwłok realizowane są do wysokości sumy ubezpieczenia KL.
Czy polisa do Ukrainy obejmuje koszty ratownictwa górskiego?
Tak, standardowe ubezpieczenie narciarskie zawiera świadczenie pokrycia kosztów akcji ratowniczej w górach. Natomiast w przypadku Ukrainy warto pamiętać, że to państwo płaci za akcje ratownicze.
Jak skorzystać z ubezpieczenia narciarskiego podczas pobytu w Ukrainie
Zakup ubezpieczenia narciarskiego to jedno, ale trzeba również pamiętać o zasadach zgłoszenia szkody po zdarzeniu objętym ochroną. Ważne jest również odpowiednie zachowanie na stoku narciarskim, gdy Tobie lub innej osobie przydarzy się wypadek.
Co zrobić w razie wypadku na stoku w Ukrainie?
Postępowanie na stoku po wypadku powinno opierać się o podstawowe zasady, do których zalicza się:
- zabezpieczenie miejsce wypadku – poszkodowany, powinien opuścić tor jazdy (jeśli jest w stanie), osoba udzielająca pomocy/świadek powinien ustawić narty w pozycji “X” jako ostrzeżenie dla innych użytkowników stoku narciarskiego;
- wezwanie pomoc – w części Ukrainy działa numer 112, podstawowe numery pogotowia to 103, natomiast o ewentualny numer ratunkowy warto zapytać w kurorcie narciarskim (są różne górskie poszukiwawczo-ratownicze jednostki Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych);
- udzielenie pierwszej pomocy – nie należy ruszać poszkodowanego, jeśli istnieje podejrzenie urazu kręgosłupa lub poważnego obrażenia;
- oczekiwanie na przybicie służb ratunkowych – ratownicy przybędą z pomocą z odpowiednim wyposażeniem, w tym ten do transportu poszkodowanego.
Jak zgłosić szkodę w ramach ubezpieczenia narciarskiego do Ukrainy?
Zasady zgłoszenie szkody znajdziesz w OWU ubezpieczyciela. Zazwyczaj ubezpieczony ma obowiązek:
- nawiązać niezwłoczny kontakt z Centrum Alarmowym,
- stosować się do zaleceń ubezpieczyciela,
- wypełnić formularz online na stronie ubezpieczyciela,
- podać dane z polisy,
- opisać zdarzenia i jego okoliczności,
- przygotować dokumenty i rachunki potwierdzające wydatki.
Zgłoszenie szkody w odpowiednim terminie należy do obowiązków ubezpieczonego narciarza!
Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania odszkodowania?
Wymagane dokumenty w procesie likwidacji szkody zależą od jej rodzaju oraz ubezpieczenia, z którego będzie ona likwidowana. Dlatego wymagane mogą być następujące dokumenty i rachunki:
- dokumentacja medyczna,
- rachunki za usługi medyczne,
- rachunki za transport,
- potwierdzenie utraty lub zniszczenia bagażu czy sprzętu sportowego,
- potwierdzenie zakupu karnetu narciarskiego czy wynajęcia sprzętu narciarskiego.
Szczegółowe informacje na temat wymaganych dokumentów sprawdzić w OWU lub otrzymasz od pracownika Centrum Alarmowego.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie do Ukrainy
Wprawdzie mówi się o ubezpieczeniu narciarskim, to ochrona obejmuje również inne sporty zimowe, w tym zjazd na snowboardzie. Zazwyczaj listę dyscyplin można znaleźć w OWU.
Ubezpieczenie narciarskie do Ukrainy można kupić w Wienerze od 36 zł za tydzień ochrony. Najdroższy pakiet kosztuje 125 zł, czyli od około 5 zł do około 18 zł za dzień. W tej chwili oferta ubezpieczeniowa na wyjazd do Ukrainy jest ograniczona.
Tak, ubezpieczenie narciarskie chroni również sprzęt sportowy do rekreacyjnego czy wyczynowego uprawiania sportu. Taka ochrona może wymagać rozszerzenia ubezpieczenia.
Dołącz do dyskusji