Ubezpieczenie na narty do Austrii – jak wybrać najlepszą ochronę na zimowy wyjazd?

narty w Austrii

Wyjazd na narty do Austrii to marzenie wielu miłośników białego szaleństwa. Słynne alpejskie stoki, malownicze krajobrazy i doskonałe warunki do jazdy przyciągają co roku mnóstwo turystów z całego świata. Zanim jednak wyruszysz na wymarzony zimowy urlop, zadbaj o odpowiednie ubezpieczenie, które zapewni Ci spokój ducha i ochronę w razie niespodziewanych sytuacji. Jeśli podczas pobytu w Austrii ulegniesz wypadkowi, jadąc na nartach, zapłacisz przede wszystkim za ratownictwo górskie i transport medyczny. Nawet jeżeli posiadasz EKUZ. Dlaczego? Tego typu świadczenia nie są honorowane przez Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. A o wypadek na stoku nietrudno. Jak zatem uchronisz się przed kosztami za opiekę medyczną w Austrii? Wystarczy, że kupisz polisę turystyczną. Jakie zagrożenia czekają na Ciebie podczas zimowego szaleństwa w Austrii? Jak wybrać polisę, która sprosta Twoim potrzebom i pozwoli Ci cieszyć się wyjazdem pełnym zimowych aktywności? Sprawdź nasze porady i dowiedz się, na co zwrócić uwagę, by uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek podczas białego szaleństwa.

Najważniejsze informacje
  • Ubezpieczenie na narty do Austrii nie jest obowiązkowe, ale zdecydowanie warto je kupić, ponieważ EKUZ nie pokrywa m.in. kosztów ratownictwa górskiego.
  • Polisa narciarska to ubezpieczenie, które obejmuje ryzyka związane z jazdą na nartach i snowboardzie.
  • Tradycyjne ubezpieczenie turystyczne może obejmować narciarstwo, o ile jest ono zaliczane przez dane towarzystwo do sportów amatorskich lub rekreacyjnych. Wówczas firma świadczy pomoc tylko w przypadku jazdy po wyznaczonych trasach.
  • W ubezpieczenie na narty powinna znaleźć się przede wszystkim ochrona obejmująca szusowanie po stokach oraz ratownictwo górskie. Polisę można także rozszerzyć o OC, NNW, ubezpieczenie bagażu oraz sprzętu sportowego.
  • Ubezpieczenia na narty rozszerzone o szusowanie poza trasami jest zwykle droższe od polisy obejmującej jazdę na nartach po wyznaczonych szlakach. Jest to związane z większym ryzykiem powstania wypadku.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie na narty do Austrii?

Narciarstwo i snowboarding to sporty pełne emocji. Niestety takie aktywności wiążą się także z ryzykiem doznania kontuzji, powstania wypadków czy innych nieprzewidzianych zdarzeń, takich jak zgubienie sprzętu czy nagła zmiana pogody. Odpowiednie ubezpieczenie na narty to inwestycja, która nie tylko ochroni Twój portfel w razie niespodziewanych kosztów, ale także pozwoli Ci w pełni cieszyć się zimowym wyjazdem. Dowiedz się, dlaczego wykupienie polisy przed podróżą do Austrii to rozsądny i praktyczny krok!

Jakie zagrożenia wiążą się z wyjazdem na narty za granicę?

Wyjazd na narty za granicę, choć ekscytujący i pełen pozytywnych emocji, niesie za sobą pewne zagrożenia, które warto uwzględnić podczas planowania zimowego urlopu. Na co się narażasz, wyjeżdżając na narty za granicę?

Kontuzje i wypadki na stoku

Narciarstwo i snowboarding to sporty o wysokiej intensywności, więc podczas ich uprawiania łatwo o urazy, takie jak skręcenia, złamania czy stłuczenia. Jesteś narażony na tego typu kontuzje zarówno jako początkujący, jak i doświadczony narciarz czy snowboardzista. W dodatku austriackie stoki są zwykle bardzo oblegane. Tłok oraz trudne warunki pogodowe zdecydowanie zwiększają ryzyko takich wypadków.

Koszty leczenia i ratownictwa górskiego

Opieka medyczna za granicą jest dość kosztowna. W Austrii możesz korzystać ze świadczeń zdrowotnych na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, jednak powinieneś także wyposażyć się w dodatkową polisę podróżną. Nawet mając EKUZ sam będziesz musiał pokryć koszty np. medycznego transportu lotniczego czy ratownictwa górskiego. Wówczas opłaty mogą Cię wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Wypadek grozi Ci przede wszystkim wtedy, jeśli planujesz uprawiać sporty ekstremalne, wyczynowe lub wysokiego ryzyka. Za takie aktywności uznawana jest np. jazda na nartach i snowboardzie poza wyznaczonymi trasami. Wówczas towarzystwo udzieli Ci pomocy wyłącznie wtedy, jeśli rozszerzysz ochronę o uprawianie sportów ekstremalnych. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym poradniku: Ubezpieczenie zimowych sportów ekstremalnych – jaką polisę wybrać?.

Uszkodzenie lub utrata sprzętu

Jeżeli ulegniesz wypadkowi, możesz uszkodzić swój sprzęt narciarski. Naprawa zniszczonych nart czy deski snowboardowej może być dla Ciebie bardzo kosztowna. Nie wspominając o zakupie nowego sprzętu. Ponadto na stokach czy w kurortach jesteś także narażony na kradzież sprzętu. Do takich sytuacji dochodzi niestety dość często.

Odpowiedzialność cywilna

Jeśli spowodujesz wypadek, w wyniku którego ucierpią inni narciarze, możesz być pociągnięty do odpowiedzialności finansowej za szkody osobowe lub materialne. Koszty te odczujesz dość mocno. Zwłaszcza jeżeli np. poszkodowany dozna poważnych obrażeń lub gdy zniszczysz drogi i wypożyczony sprzęt sportowy.

Ryzyko lawin i trudnych warunków pogodowych

W górach warunki pogodowe zmieniają się bardzo dynamicznie. Niestety zwiększa to ryzyko wypadku spowodowanego np. silnym wiatrem, śnieżycą lub nawet zejściem lawiny.

Czy ubezpieczenie narciarskie jest obowiązkowe w Austrii?

Jeśli wybierasz się na narty do Austrii, musisz wiedzieć, że nikt nie będzie wymagał od Ciebie tego, abyś posiadał ubezpieczenie. Ochrona nie jest obowiązkowa, ale MSZ zdecydowanie zaleca wykupienie prywatnej polisy. Oprócz tego możesz także złożyć wniosek o wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Otrzymasz ten dokument bezpłatnie, jeśli jesteś zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego lub masz prawo do świadczeń zdrowotnych na podstawie przepisów krajowych.

CZY WIESZ, ŻE …

Ubezpieczenie zdrowotne jest wymagane w sytuacji, kiedy turysta planuje przebywać w Austrii dłużej niż 90 dni.

Co może się stać, jeśli nie posiadam ubezpieczenia na narty?

Jeżeli nie będziesz posiadał ubezpieczenia na narty, pokryjesz wszystkie opłaty za leczenie. Nie tylko, jeśli doznasz kontuzji na stoku, ale także jeśli poślizgniesz się na oblodzonym chodniku. Będziesz także obciążony kosztami ratownictwa górskiego czy transportu medycznego. Nawet jeśli zaopatrzysz się w EKUZ!

Jeśli nie będziesz posiadał ubezpieczenia turystycznego ani EKUZ, zapłacisz:

  • od 60 euro do 200 euro za wizytę u internisty,
  • od 800 euro do 2000 euro za dobę w szpitalu.

Jeśli będziesz posiadał jedynie EKUZ, licz się z kosztami za:

  • pobyt w szpitalu – od 12 euro do 20,10 euro (jeśli hospitalizacja trwa do 28 dni w ciągu roku kalendarzowego),
  • środki pomocnicze, wyroby medyczne – 10% kosztów zakupu (minimum 31 euro, a w przypadku okularów i szkieł kontaktowych – minimum 93 euro),
  • leki refundowane – 5,55 euro za każdy lek.
CZY WIESZ, ŻE …

Towarzystwo AXA Partners podaje, że leczenie w Austrii związane ze złamaniem jedenastego kręgu piersiowego kosztowało ich klienta 17 000 euro. Na szczęście wszystkie te opłaty pokryła firma ubezpieczeniowa w ramach polisy turystycznej.

Jakie ubezpieczenie wybrać na wyjazd narciarski do Austrii?

Narciarstwo to nie tylko wspaniała zabawa. To niestety także aktywność niosąca ze sobą ryzyko kontuzji, wypadku czy innych nieprzewidzianych zdarzeń. Wybór odpowiedniego ubezpieczenia jest zatem kluczowy. W niektórych firmach nie otrzymasz pomocy, jeśli nie posiadasz odpowiedniego rozszerzenia. Zakres ochrony zależy zatem od rodzaju aktywności, jakie planujesz.

Co powinno obejmować dobre ubezpieczenie narciarskie?

Dobre ubezpieczenie narciarskie powinno zapewniać kompleksową ochronę obejmującą sytuacje, które mogą wystąpić podczas zimowego wyjazdu. W przypadku podróży na narty ważne jest to, aby polisa obejmowała ryzyka związane z taką aktywnością. Zwykle sporty amatorskie i rekreacyjne, takie jak jazda na nartach po wyznaczonych trasach, nie wymagają dodatkowego rozszerzenia. Choć nie jest to reguła! Zalecamy więc, abyś upewnił się i sprawdził, jakimi zasadami działania kieruje się dane towarzystwo i czy potrzebujesz dodatkowej ochrony. Z kolei jeśli jesteś już doświadczonym narciarzem lub snowboardzistą i wolisz jazdę poza wyznaczonymi trasami, rozszerzenie o tego typu aktywność z pewnością będzie wymagane.

Przykład

Towarzystwo SIGNAL IDUNA nie wymaga rozszerzenia ochrony w przypadku uprawiania sportów amatorskich, do których zalicza m.in. hokej na lodzie, łyżwiarstwo, jazdę figurową na łyżwach, biegi narciarskie, skiing, narciarstwo zjazdowe, skitouring po oznakowanych trasach, skijoering, skibike, saneczkarstwo, skuter śnieżny czy snowboard. Aktywności, takie jak alpinizm, freeskiing, heliskiing, skoki akrobatyczne na nartach, skoki narciarskie, wyprawy do miejsc ekstremalnych klimatycznie lub przyrodniczo i wyprawy powyżej 5000 m n.p.m. wymagają dodatkowej ochrony.

Przed zakupem ochrony dokładnie przeanalizuj warunki ubezpieczenia i upewnij się, że obejmuje ono wszystkie aspekty, na których Ci zależy. Nawet jeśli kupisz polisę, ale nie rozszerzysz jej np. o jazdę na nartach poza trasami, towarzystwo odmówi Ci udzielenia pomocy, jeśli doznasz urazu.

Podstawowe ubezpieczenie turystyczne składa się z ochrony kosztów leczenia i assistance. Polisę możesz jednak rozszerzyć o inne ryzyka.

  1. Koszty leczenia – pokrycie opłat m.in. za wizyty lekarskie, hospitalizację, badania, zabiegi chirurgiczne czy zakup leków.
  2. Assistance – zapewnia np. transport medyczny na miejscu i do kraju zamieszkania, akcję poszukiwawczą i ratowniczą, pomoc tłumacza oraz wsparcie informacyjne.
  3. NNW – gwarantuje odszkodowanie w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci wskutek wypadku na stoku.
  4. OC – chroni przed roszczeniami osób trzecich w przypadku spowodowania wypadku, który doprowadził do obrażeń ciała lub strat materialnych.
  5. Ubezpieczenie sprzętu sportowego – gwarantuje wsparcie w przypadku uszkodzenia, kradzieży lub zgubienia własnego sprzętu narciarskiego.
  6. Ubezpieczenie bagażu – zapewnia świadczenie związane z zagubieniem, kradzieżą lub zniszczeniem ekwipunku.
  7. Ubezpieczenie dotyczące uprawiania sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka – obejmuje pomoc, jeśli do wypadku dojdzie podczas jazdy na nartach lub snowboardzie poza wyznaczonymi trasami.

Jaka jest różnica między standardowym ubezpieczeniem turystycznym a ubezpieczeniem narciarskim?

Różnica między standardowym ubezpieczeniem turystycznym a ubezpieczeniem narciarskim jest zauważalna w zakresie ochrony. Jedno i drugie ubezpieczenie obejmuje zwykle koszty akcji poszukiwawczej i ratowniczej w górach. Jednak polisa obejmująca aktywny wypoczynek jest dostosowana do specyficznych potrzeb osób uprawiających sporty zimowe. Co to oznacza?

Ubezpieczenie turystyczneUbezpieczenie narciarskie
Polisa obejmująca ryzyka związane z biernym wypoczynkiem i ewentualnie aktywnościami amatorskimi czy rekreacyjnymi. Do tego typu sportów część towarzystw zalicza np. jazdę na nartach i snowboardzie po wyznaczonych trasach.Polisa obejmująca ryzyka związane z aktywnym wypoczynkiem, a nawet uprawianiem sportów ekstremalnych czy wysokiego ryzyka, takich jak jazda na nartach i snowboardzie poza wyznaczonymi trasami.

Ubezpieczenie narciarskie od turystycznego różni się także tym, że często posiada dodatkowe elementy ochrony, takie jak:

  • OC, które zapewnia świadczenie poszkodowanym przez Ciebie osobom trzecim (za zniszczenia osobowe i w mieniu),
  • NNW, które gwarantuje zadośćuczynienie, jeśli doznasz uszczerbku na zdrowiu lub poniesiesz śmierć,
  • ubezpieczenie sprzętu sportowego, które świadczy pomoc, jeśli zgubisz, zniszczysz lub ktoś ukradnie Twoje narty bądź deskę snowboardową.

Nie oznacza to jednak, że w tradycyjnym ubezpieczeniu turystycznym nie znajdziemy tych elementów ochrony!

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia narciarskiego do Austrii?

Zanim wybierzesz ubezpieczenie na narty do Austrii, sprawdź, czy polisa będzie dla Ciebie wystarczająca. Zwracaj uwagę na:

  • zakres ochrony,
  • wyłączenia odpowiedzialności,
  • limity odpowiedzialności,
  • ograniczenia,
  • karencję ubezpieczeniową,
  • zakres terytorialny.

Informacje dotyczące zakresu ochrony na narty znajdziesz w OWU każdego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Polisa ma obejmować przede wszystkim sport, który planujesz uprawiać, pokryć koszty akcji poszukiwawczej i ratowniczej w górach oraz posiadać odpowiednio wysokie sumy ubezpieczenia (koszty leczenia w kwocie minimum 200 000 zł w przypadku kilkudniowego wyjazdu).

UWAGA!

Zwracaj uwagę na to, czy stoki, po których planujesz szusować, nie wykraczają poza teren Austrii. Jeśli doznasz wypadku podczas jazdy na nartach np. na terenie Szwajcarii, a Twoja polisa będzie obejmowała tylko Austrię, towarzystwo odmówi Ci udzielenia pomocy. W takiej sytuacji ochroną musisz objąć także kraj sąsiadujący.

Jakie są dostępne opcje ubezpieczenia narciarskiego do Austrii?

Jeżeli planujesz wyjazd na narty i szukasz ubezpieczenia, towarzystwa zaoferują Ci szeroką gamę ofert. Polisę będziesz mógł rozszerzyć o wiele form ochrony i dostosować sumy ubezpieczenia do długości i specyfiki wyjazdu. Dzięki temu osiągniesz maksymalny poziom bezpieczeństwa podczas wyjazdu, nawet jeśli spotka Cię coś niespodziewanego.

Jakie rodzaje polisy są dostępne dla narciarzy?

Narciarze mogą kupić ubezpieczenie, które posiada jedynie ochronę kosztów leczenia i assistance z rozszerzeniem o uprawianie sportów, jak i takie, które składa się z dodatkowych elementów ochrony.

Polisę na narty możesz rozszerzyć o:

  • OC,
  • NNW,
  • ubezpieczenie sprzętu sportowego,
  • ubezpieczenie bagażu,
  • klauzulę alkoholową,
  • zaostrzenia objawów chorób przewlekłych,
  • akty terroru,
  • kontynuację leczenia w Polsce,
  • odwołanie, przerwanie lub opóźnienie wyjazdu,
  • tzw. Pakiet Zimowy lub Pakiet Narty (obejmujący np. zwrot kosztów karnetu, wypożyczenia sprzętu sportowego czy świadczenie w przypadku zamknięcia tras zjazdowych), dostępny np. w AXA Partners czy UNIQA.

Czy można kupić ubezpieczenie tylko na czas jazdy na nartach?

Podczas zakupu ubezpieczenia turystycznego to Ty określasz czas trwania ubezpieczenia. Polisę możesz kupić na 5 dni, 15 dni, 30 dni lub nawet na rok. Jeśli zatem wybierasz się do Austrii np. na 10 dni, z czego 5 dni planujesz poświecić na jazdę na nartach, a kolejne 5 dni na wypoczynek i zwiedzanie, możesz kupić dwie oddzielne polisy. Dzięki temu z pewnością zaoszczędzisz kilka złotych, ponieważ ubezpieczenie narciarskie jest zwykle droższe od zwykłej polisy turystycznej obejmującej wypoczynek. Pamiętaj jednak o tym, aby szusować po stokach wyłącznie w dniach, w których obowiązuje Cię ochrona na narty.

UWAGA!

Podczas podróży w każdej chwili możesz dokupić polisę turystyczną rozszerzoną o jazdę na nartach. Zwracaj jednak uwagę na karencję ubezpieczeniową. Niektóre towarzystwa zastrzegają, że jeśli ubezpieczony kupi polisę w trakcie podróży, ochrona zacznie obowiązywać dopiero po kilku godzinach lub dniach.

Ile kosztuje ubezpieczenie na narty w Austrii?

Ceny polisy na narty sprawdzimy posługując się kalkulatorem ubezpieczeń turystycznych na mubi.pl. W tabeli poniżej znajdziesz oferty obejmujące 5-dniowy wyjazd do Austrii. Propozycje podzieliliśmy na te, które uwzględniają jazdę na nartach i snowboardzie po wyznaczonych trasach oraz te, które gwarantują pomoc w przypadku uprawiania sportów ekstremalnych (jazda na nartach poza trasami).

Towarzystwo ubezpieczeniowe i zakres ochronyCena polisy rozszerzonej o jazdę na nartach i snowboardzieCena polisy rozszerzonej o uprawianie sportów ekstremalnych
UNIQA (KL: 250 000 zł, NNW: 30 000 zł)23,10 zł92,40 zł
Wiener (KL: 345 584 zł, NNW: 20 000 zł, OC: 215 990 zł)46 zł129 zł
AXA Partners (KL: 600 000 zł, NNW: 50 000 zł, OC: 250 000 zł)45,80 zł91,60 zł
SIGNAL IDUNA (KL: 259 188 zł, NNW: 30 000 zł, OC: 129 594 zł)55,08 zł176,25 zł
UNIQA (KL: 750 000 zł, NNW: 50 000 zł, OC: 250 000 zł)56,10 zł224,40 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi

Polisę narciarską, która obejmuje szusowanie po wyznaczonych trasach, można mieć już za niespełna 5 zł za jeden dzień ochrony. Z kolei koszt ubezpieczenia rozszerzonego o sporty ekstremalne w każdym z wyżej wymienionych towarzystw jest znacznie wyższy. Ceny zaczynają się od 18 zł dziennie. UNIQA podniosła składkę aż czterokrotnie.

Od czego zależy cena ubezpieczenia na narty?

Wpływ na cenę każdej polisy turystycznej ma przede wszystkim kierunek, długość, cel podróży, liczba ubezpieczonych, zakres ochrony i sumy ubezpieczenia. Polisa na narty jest zwykle droższa, ponieważ obejmuje dodatkowo ryzyka związane z tego rodzaju aktywnością. Im dłuższy wyjazd, większa liczba ubezpieczonych i szerszy zakres ochrony opiewający na wysokie sumy ubezpieczenia, tym droższa polisa.

Gdzie kupić ubezpieczenie na narty do Austrii?

Polisę na narty do Austrii kupisz przez internet za pomocą porównywarek ubezpieczeń lub kalkulatorów bezpośrednio na stronach towarzystw, w biurze u agenta lub w biurze podróży, w którym kupiłeś wycieczkę.

Niemal wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe oferują ochronę na podróż do Austrii. W każdej firmie możesz również rozszerzyć polisę o ryzyka związane ze sportami zimowymi.

Czy warto dopłacić za szerszy zakres ochrony?

Dopłata za szerszy zakres ochrony do polisy jest zdecydowanie opłacalna, zwłaszcza jeśli planujesz aktywny wyjazd. Choć podstawowe ubezpieczenia są atrakcyjne cenowo, ich ochrona może nie wystarczyć na wycieczkę na narty. W przypadku tego typu podróży każdy narciarz powinien wziąć pod uwagę opcje rozszerzenia polisy.

Powinieneś dopłacić za szerszy zakres ochrony, jeśli:

  • planujesz jazdę na nartach poza trasami lub sporty wysokiego ryzyka,
  • jedziesz z dziećmi, które mogą potrzebować dodatkowego zabezpieczenia,
  • chcesz mieć pewność, że nawet w najgorszym scenariuszu unikniesz wysokich kosztów,
  • zabierasz własny, drogi sprzęt narciarski,
  • jesteś początkującym narciarzem.
CZY WIESZ, ŻE …

W 2023 roku w austriackich górach zginęło 266 osób. Według ÖKAS/BMI najwięcej ofiar (aż 40%) ucierpiało wskutek kolizji i wypadków na stokach oraz trasach narciarskich.

Co zawiera ubezpieczenie narciarskie do Austrii?

To, z czego będzie się składała polisa narciarska do Austrii, zależy wyłącznie od Ciebie. Ubezpieczenie turystyczne zawiera najczęściej przede wszystkim ochronę kosztów leczenia i assistance, a w tym także ratownictwo. Polisa narciarska obejmuje dodatkowo jazdę na nartach po wyznaczonych trasach lub poza nimi. Na tym jednak nie koniec.

W skład ubezpieczenia na narty może wchodzić również:

  • OC,
  • NNW,
  • ochrona bagażu,
  • ochrona sprzętu sportowego.

Zakres ochrony na wyjazd zależy od tego, co zdecydujesz się ująć w swoim ubezpieczeniu. Może to być jedynie podstawowy zakres wsparcia albo maksymalnie rozszerzona polisa, która obejmuje wiele ryzyk.

Jakie świadczenia obejmuje ubezpieczenie narciarskie w Austrii?

Jeśli zdecydujesz się na zakup polisy narciarskiej do Austrii, w zależności od zakresu pomocy, możesz liczyć m.in. na:

  • pokrycie kosztów wizyt lekarskich, badań, zabiegów chirurgicznych oraz hospitalizacji w przypadku urazów lub chorób,
  • refundację kosztów zakupu leków, środków opatrunkowych oraz sprzętu medycznego,
  • transport medyczny na miejscu (np. do szpitala) oraz transport do kraju w przypadku poważnych obrażeń,
  • pokrycie kosztów akcji ratunkowych, w tym poszukiwań w górach, ewakuacji z trudno dostępnych miejsc oraz transportu helikopterem,
  • pomoc informacyjną lub w przypadku zagubienia czy kradzieży dokumentów oraz wsparcie tłumacza,
  • odszkodowanie w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu,
  • ochronę przed finansowymi konsekwencjami szkód w mieniu wyrządzonych osobom trzecim,
  • ochronę przed finansowymi konsekwencjami za obrażenia wyrządzone osobom trzecim,
  • odszkodowanie w przypadku utraty, kradzieży lub uszkodzenia bagażu oraz sprzętu narciarskiego.

Na wsparcie w ramach ubezpieczenia narciarskiego możesz liczyć w sytuacji zarówno wypadku, jak i choroby. Nie ma znaczenia również to, czy skorzystasz z publicznej, czy prywatnej opieki medycznej. Towarzystwo pokryje wszystkie koszty do wysokości sumy ubezpieczenia wskazanej w polisie.

Czy ubezpieczenie narciarskie do Austrii obejmuje ewentualny transport medyczny?

Ubezpieczenie narciarskie na wyjazd do Austrii zazwyczaj obejmuje transport medyczny. W skład takiej pomocy wchodzi transport:

  • ze stoku do szpitala,
  • między placówkami medycznymi,
  • do Polski.

Polisa obejmuje organizację i pokrycie kosztów związanych z transportem, a także opłaty obejmujące np. zaangażowanie personelu medycznego czy wynajem specjalistycznego sprzętu na czas podróży.

UWAGA!

Przed zakupem polisy upewnij się, że suma ubezpieczenia jest wystarczająca, by pokryć potencjalne koszty transportu, które w Austrii mogą być bardzo wysokie, szczególnie w przypadku transportu helikopterem. Sprawdź również, czy polisa obejmuje wszystkie możliwe scenariusze transportu.

Czy polisa do Austrii obejmuje koszty ratownictwa górskiego?

Polisa narciarska na wyjazd do Austrii zwykle obejmuje koszty ratownictwa górskiego. W skład takiej ochrony wchodzi organizacja i koordynacja działań służb ratunkowych, takich jak pogotowie górskie, a także transport, np. helikopterem ratunkowym lub specjalistycznymi pojazdami.

Koszty ratownictwa w przypadku zaginięcia na stoku lub w górach, szczególnie z użyciem helikoptera, mogą sięgać kilku lub kilkunastu tysięcy euro. Wybierz zatem odpowiednio wysoką sumę ubezpieczenia obejmującą koszty ratownictwa górskiego.

Jak skorzystać z ubezpieczenia narciarskiego podczas pobytu w Austrii?

Jeśli planujesz zimowy wyjazd do Austrii, powinieneś wiedzieć, jak w praktyce korzystać z posiadanego ubezpieczenia narciarskiego. W przypadku nieprzewidzianych sytuacji, takich jak wypadek na stoku, przyda Ci się znajomość procedur związanych ze zgłoszeniem szkody czy potrzebą organizacji pomocy. W takich sytuacjach liczy się czas i zachowanie spokoju. Jeśli będziesz wiedział, jak postępować, zmniejszysz swój stres, który w takich sytuacjach i tak sięga zenitu.

Co zrobić w razie wypadku na stoku w Austrii?

Jeśli Ty, ktoś z Twoich bliskich lub inna osoba korzystająca ze stoku, padniecie ofiarą wypadku:

1. zabezpiecz miejsce wypadku

  • oznacz miejsce zdarzenia, ustawiając narty lub kijki w formie litery “X” powyżej miejsca zdarzenia, aby ostrzec innych narciarzy,
  • upewnij się, że miejsce jest bezpieczne, aby uniknąć kolejnych wypadków.

2. wezwij pomoc

  • zadzwoń pod numer alarmowy 144 lub bezpośrednio do lokalnych służb ratownictwa górskiego pod numer 140,
  • jeśli to możliwe, poinformuj obsługę wyciągu narciarskiego, która wezwie pomoc.

3. udziel pierwszej pomocy

  • jeżeli masz odpowiednie przeszkolenie, udziel pierwszej pomocy poszkodowanemu,
  • jeśli nie jesteś pewien, jak postępować, poczekaj na przyjazd ratowników.

4. zgromadź świadków i dokumenty

  • spisz dane kontaktowe świadków wypadku, co może być pomocne w późniejszych formalnościach,
  • zrób zdjęcia miejsca zdarzenia i ewentualnych uszkodzeń sprzętu.

5. jeśli potrzebujesz pomocy, skorzystaj z ubezpieczenia

  • skontaktuj się z ubezpieczycielem (numer alarmowy znajdziesz w swojej polisie). Ubezpieczyciel zorganizuje dla Ciebie pomoc medyczną, transport oraz opłaci koszty leczenia i innych świadczeń,
  • zachowaj wszelkie rachunki, faktury i dokumenty dotyczące poniesionych kosztów (np. za akcję ratowniczą, transport medyczny, leczenie).

6. przestrzegaj lokalnych przepisów

  • na stokach narciarskich obowiązują określone zasady bezpieczeństwa (np. kodeks FIS). Upewnij się, że postępujesz zgodnie z nimi, aby uniknąć problemów prawnych.

Jak zgłosić szkodę w ramach ubezpieczenia narciarskiego w Austrii?

Zasady dotyczące zgłaszania szkody w każdym towarzystwie mogą być inne, dlatego my skupimy się na najważniejszych kwestiach i samym sposobie działania, jeśli padniesz ofiarą wypadku i będziesz potrzebował pomocy na austriackim stoku.

Przede wszystkim bezpośrednio po zdarzeniu skontaktuj się z towarzystwem ubezpieczeniowym, u którego wykupiłeś polisę. Dane kontaktowe, takie jak numer telefonu alarmowego czy adres e-mail, znajdziesz w dokumentach polisowych lub na stronie internetowej ubezpieczyciela. Niektóre towarzystwa umożliwiają zgłoszenie szkody np. za pomocą aplikacji.

Ubezpieczyciel może także wymagać od Ciebie tego, abyś wypełnił specjalny formularz zgłoszenia szkody.

Zgłaszając szkodę, będziesz musiał podać:

  • dane osobowe,
  • numer polisy ubezpieczeniowej,
  • szczegółowy opis zdarzenia: data, miejsce, okoliczności wypadku.

Po zgłoszeniu szkody towarzystwo udzieli Ci dalszych informacji, dotyczących sposobu działania oraz zorganizuje dla Ciebie pomoc.

Pamiętaj, aby zachować dokumentację medyczną oraz wszystkie faktury za usługi i świadczenia, z których korzystałeś, np. wizyty lekarskie, leczenie, hospitalizację czy transport.

Sprawdzimy, jak wygląda zgłoszenie szkody od strony formalnej. Posłużymy się w tym przypadku towarzystwem UNIQA, które podaje, że:

1. W razie nieszczęśliwego wypadku Ubezpieczony zobowiązany jest:
1) uzyskać dokumentację medyczną stwierdzającą rozpoznanie
(diagnozę lekarską);
2) w ciągu 7 dni od daty powrotu do Polski lub kraju rezydencji
zawiadomić Towarzystwo o zaistniałym wypadku poprzez dostarczenie:
a) wypełnionego formularza zgłoszenia wypadku, ze szczególnym uwzględnieniem okoliczności wypadku,
b) dokumentów niezbędnych do ustalenia zasadności i wysokości świadczenia, w tym dokumentacji medycznej z miejsca wypadku, potwierdzającej okoliczności wypadku i rodzaj
urazu, a w przypadku braku takiej dokumentacji – innych
dowodów, potwierdzających że wypadek miał miejsce podczas podróży zagranicznej, dokumentu uprawniającego do
kierowania pojazdem, oryginałów opłaconych rachunków.

OWU UNIQA “Pomyśl, że jesteś bezpieczny w podróży”

Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania odszkodowania?

Jeśli podczas jazdy na nartach lub snowboardzie doznasz szkody, towarzystwo może wymagać od Ciebie, abyś przedstawił:

  • dokumenty potwierdzające Twoją tożsamość,
  • formularz zgłoszenia szkody,
  • polisę ubezpieczeniową,
  • faktury (za świadczenia medyczne, leki, transport),
  • notatkę policyjną (jeśli interweniowała policja),
  • oświadczenia świadków zdarzenia,
  • potwierdzenie pobytu (np. fakturę z hotelu czy restauracji).

Pamiętaj, że każde towarzystwo może wymagać od Ciebie innych dokumentów!

FAQ – najczęstsze pytania dotyczące ubezpieczenia narciarskiego do Austrii

Czy ubezpieczenie narciarskie do Austrii obejmuje snowboard?
Ile kosztuje ubezpieczenie narciarskie do Austrii?
Czy ubezpieczenie narciarskie do Austrii obejmuje również sprzęt narciarski?
Źródła:
  • https://www.axa-assistance.pl/aktualnosci/porady/ile-kosztuje-leczenie-za-granica/
  • https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/leczenie-w-krajach-unii-europejskiej-i-efta/wyjezdzam-do/
  • https://www.gov.pl/web/austria/informacje-dla-podrozujacych
  • https://ratownictwogorskie.eu/austriackie-alpy-statystyka-wypadkow-2023/
  • https://mubi.pl/dokumenty/uniqa-kontynenty-supertravel-owu.pdf
Karolina Dziurka
Autor artykułu: Karolina Dziurka

Doradca w branży ubezpieczeń komunikacyjnych z kilkuletnim stażem. Choć ukończyła dwie lubelskie uczelnie o odmiennej tematyce, postanowiła rozwijać się w branży poświęconej ochronie komunikacyjnej i turystycznej. Kieruje się tym, aby sami zainteresowani w łatwy i prosty sposób potrafili zrozumieć kwestie związane z ubezpieczeniami. Doświadczenie w pracy z użytkownikami porównywarki Mubi pozwoliło jej na dokładne zapoznanie się z ich potrzebami i problemami. Dzięki temu wie, jak podchodzić do odbiorcy, jakie kwestie są problemowe i co warto poruszyć.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!