Austria samochodem – przewodnik dla kierowców

Planujesz wyjazd samochodem do Austrii? Weź koniec języka za przewodnika i przygotuj się finansowo nie tylko pod kątem restauracyjnych posiłków, hotelowych noclegów i cen wstępów do przybytków kultury. Sprawdź, ile kosztuje paliwo i parkowanie we Wiedniu, zobacz aktualne ceny winiet i zorientuj się, ile kosztuje ubezpieczenie na urlop w Austrii. Dowiesz się też, co powinno zawierać wyposażenie samochodu i jakie mandaty grożą za jazdę pod wpływem alkoholu w Austrii.

austria

Wyjazd do Austrii a COVID-19

Na dzień 24.01.2024 w Austrii nie obowiązują żadne ograniczenia wjazdowe dla osób zaszczepionych, niezaszczepionych i ozdrowieńców. Nie trzeba być zaszczepionym, przechodzić kwarantanny ani przedstawiać wyników testu na COVID-19. Nie ma także obowiązku wypełniania formularza lokalizacyjnego przed przyjazdem.

Po przedstawieniu jednego z wymienionych dokumentów nie jest już konieczna rejestracja w systemie elektronicznym – czeka ich także kwarantanna. Tej muszą dokonać osoby, które przyjeżdżają do Austrii, nie posiadając żadnego z przedstawionych dokumentów. Nie ma obowiązku kwarantanny. Powyższe regulacje nie dotyczą dzieci do 12. roku życia.

UWAGA!

Aktualne informacje na temat sytuacji epidemicznej w Austrii są dostępne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Ważne informacje na wyjazd samochodem do Austrii

Może Cię zdziwić fakt, że osoby, które nie ukończyły 18 lat, ale mają prawo jazdy w innym kraju, nie mogą prowadzić pojazdów mechanicznych w Austrii. Kolejna ciekawa informacja dotyczy kierowców zwolnionych z opłat parkingowych z tytułu inwalidztwa. Otóż austriaccy funkcjonariusze mogą nałożyć mandat osobie niepełnosprawnej, nawet jeśli pozostawi ważną polską kartę parkingową za szybą samochodu. To skutek licznych nadużyć. Jeżeli osoba niepełnosprawna otrzyma mandat, może się odwołać. W tym celu powinna się skontaktować z miejscową policją, która zweryfikuje autentyczność karty parkingowej i wystawi zaświadczenie. Taki dokument pozwoli uniknąć kolejnych mandatów.

Podróż samochodem do Austrii

Planując wyjazd autem do Austrii, możesz uwzględnić krótki przystanek w Czechach – zastanów się nad krótkim zwiedzaniem Brna, aby zobaczyć np. Pałac Szwanza. Jadąc z Warszawy, możesz zboczyć z najkrótszej trasy, która wiedzie autostradą A1, aby odwiedzić Słowację i przejechać przez Bratysławę. 

Przykładowe długości tras i czas podróży do Wiednia z… 

 • Wrocławia – 436 km, ok. 6 godzin
 • Warszawy – 673 km, ok. 7-8 godzin
 • Krakowa – 468 km, ok. 5 godzin
 • Zakopanego – 408 km, ok. 5 godzin
 • Poznania – 605 km, ok. 7 godzin
 • Gdańska – 898 km, ok 9-10 godzin
 • Torunia – 742 km, ok. 8 godzin

Wybrane przepisy ruchu drogowego w Austrii

 • Dzieci poniżej 14. roku życia, które mają mniej niż 150 cm wzrostu, muszą korzystać z fotelików samochodowych. Jeśli dziecko ma więcej niż 14 lat, ale mniej niż 150 cm wzrostu, może jeździć z zapiętym pasem bezpieczeństwa i bez siedziska pod warunkiem, że pas bezpieczeństwa nie przebiega na wysokości szyi.
 • Kierowca i pasażerowie, którzy wysiadają z samochodu po jego awarii na drodze, muszą założyć kamizelki odblaskowe. Są one obowiązkowym wyposażeniem auta wraz z apteczką i trójkątem ostrzegawczym, co może zostać zweryfikowane podczas skrupulatnej kontroli drogowej.
 • Obowiązuje zakaz używania kamerek samochodowych do rejestrowania przejazdu drogami publicznymi. W Austrii nie uznaje się argumentu: „To na wszelki wypadek, gdyby sprawca kolizji uciekł, mam jego tablice na filmie”. Kamerki samochodowe są kategoryzowane jako monitoring wymagający urzędowej akceptacji. Kara może sięgać nawet 25 000 euro, a osoba nagrana może domagać się wyższego odszkodowania.
 • Włączanie świateł jest obowiązkowe w nocy. W ciągu dnia jest zależne od warunków atmosferycznych. Światła mogą być konieczne w dzień pochmurny, mglisty i deszczowy.
 • Opony zimowe obowiązują od 1 listopada do 15 kwietnia dla pojazdów o masie powyżej 3,5 t. W przypadku pojazdów o mniejszej masie opony zimowe są obowiązkowe, tylko jeśli jezdnia jest pokryta śniegiem lub lodem. 

Ograniczenia prędkości dla samochodów osobowych bez przyczep wynoszą:

 • 50 km/h w mieście,
 • 100 km/h na drogach pozamiastowych i drogach ekspresowych, 
 • 130 km/h na autostradach.

Jednym z wyjątków jest miasto Graz, w którym większość dróg jest objęta ograniczeniem prędkości do 30 km/h. Ograniczenie do 50 km/h obowiązuje na niektórych głównych drogach. Pełne informacje o ograniczeniach prędkości w Austrii są dostępne tutaj.

Niezbędne dokumenty w Austrii

Jeśli spędzisz w Austrii mniej niż 90 dni, wystarczy Ci aktualny dowód osobisty (ważny minimum 6 miesięcy w dniu wjazdu do Austrii) lub paszport (ważny minimum 3 miesiące w dniu przekraczania granicy). Nie musisz mieć międzynarodowego prawa jazdy. Warto mieć ze sobą EKUZ – Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, aczkolwiek trzeba pamiętać, że nie pokryje ona wszystkich kosztów leczenia w Austrii i przyda się też ubezpieczenie turystyczne – więcej na ten temat przeczytasz w przewodniku turystycznym do Austrii.

Uważaj na rygorystyczne kontrole na austriackich drogach!

Wyjeżdżając samochodem do Austrii, możesz oczekiwać drobiazgowej kontroli stanu technicznego pojazdu. Koniecznie wyposaż się w:

 • apteczkę, 
 • trójkąt ostrzegawczy,
 • kamizelkę odblaskową. 

Jeśli auto będzie w złym stanie technicznym lub nie będziesz mieć podstawowego wyposażenia, grozi Ci kara – w zależności od stopnia przewinienia od mandatu po nawet zatrzymanie samochodu. 

Pamiętaj, żeby absolutnie nie rozmawiać przez komórkę, kiedy kierujesz autem, chyba że masz zestaw głośnomówiący. Nawet jeśli nie spowodujesz wypadku, ale zagrozisz bezpieczeństwu innym uczestnikom ruchu drogowego, trzymając smartfona przy uchu, możesz otrzymać mandat w wysokości do 50 euro.

Co grozi za używanie telefonu podczas jazdy?

Używając samochodu prowadząc samochód stwarzasz zagrożenie nie tylko dla siebie, ale też dla innych uczestników ruchu drogowego …

Czytaj dalej

Ważne telefony w Austrii

Chociaż w Austrii działa uniwersalny numer alarmowy 112, zapisz numery telefonów do poszczególnych służb. Jeśli potrzebujesz pomocy lekarza, możesz zadzwonić nie tylko po pogotowie, ale również po pomoc medyczną. MSZ podaje, że wiedeńska pomoc medyczna jest tańsza w porównaniu do usług świadczonych przez pogotowie ratunkowe. Do listy kontaktów dodaj również numer do centrum alarmowego ubezpieczyciela, aby móc szybko zgłosić szkodę z ubezpieczenia assistance.

133 – policja

122 – straż pożarna

144 – pogotowie ratunkowe

141 – pomoc medyczna

+43 1 870 15 100 – Ambasada RP w Austrii

Ceny paliw w Austrii

Według danych e-petrol.pl* średnia cena za litr benzyny Pb95 w Austrii wynosi 6,73 zł, co daje niespełna 15 l benzyny za 100 zł. Z kolei litr oleju napędowego kosztuje średnio 7,20 zł, co daje blisko 14 l paliwa do diesla za 100 zł. 

*aktualizacja danych: 24.01.2024.

Ceny parkowania w Austrii

Aktualne ceny obowiązujące na parkingach np. we Wiedniu możesz poznać na stronie Parken.at. Niektóre lokalizacje umożliwiają sprawdzenie liczby wolnych miejsc parkingowych. 

Parken.at podaje m.in.:

 • godziny otwarcia parkingu, 
 • liczbę miejsc postojowych, 
 • cenę za pierwszą godzinę parkowania,
 • maksymalny dobowy koszt parkowania,
 • stawki za parkowanie długoterminowe,
 • dozwolone metody płatności.

We Wiedniu obowiązują strefy ograniczonego parkowania. W zależności od dzielnicy maksymalny czas parkowania po wykupieniu biletu wynosi od 2 do 3 godzin. Ograniczenia obowiązują w godzinach od 9:00 do 22:00 w dzielnicach 1-9 i 20 lub od 9:00 do 19:00. Możesz parkować za darmo w godzinach nocnych, weekendy i dni ustawowo wolne od pracy. 

Jeżeli chcesz zaparkować w danym miejscu na dłużej, musisz pojawić się przy aucie przed upływem ważności biletu i wymienić go na nowy. Z tego powodu lepszym rozwiązaniem jest zarejestrowanie samochodu w systemie Handy Parken. Dzięki niemu możesz zapłacić za parkowanie za pomocą aplikacji.

Odmienne zasady mogą obowiązywać na ulicach handlowych, na których można parkować wyłącznie przez np. 90 minut. Uważaj, aby przypadkiem nie zająć miejsca dla mieszkańców Wiednia! Niezależnie od wykupionego biletu parkingowego wówczas możesz otrzymać mandat. Ryzykujesz też odholowaniem auta.

Ceny biletów parkingowych w strefach krótkoterminowego parkowania:

 • 1,10 euro za 30 minut,
 • 2,20 euro za 60 minut,
 • 3,30 euro za 90 minut,
 • 4,40 euro za 120 minut.

Opłacalne jest korzystanie z całodobowych parkingów typu park&ride, które są zlokalizowane blisko stacji metra. Opłata dzienna wynosi zaledwie 3,60 euro.

Jazda po alkoholu w Austrii

0,1‰ to maksymalne stężenie alkoholu we krwi kierowcy zawodowego (np. kierowcy autobusu, ciężarówki) lub mającego prawo jazdy krócej niż 2 lata. Dla pozostałych kierowców maksymalne stężenie alkoholu we krwi wynosi 0,5‰. Osoby, u których badanie wykaże do 0,79‰ alkoholu we krwi, otrzymają karę finansową. Turyści, u których kontrola wykaże 0,8‰ i więcej, muszą liczyć się z mandatem i zatrzymaniem prawa jazdy.

UWAGA!

Art. 42 Konwencji wiedeńskiej o ruchu drogowym podaje, że obcokrajowiec może utracić prawo jazdy wskutek popełnienia wykroczenia w danym kraju. Oznacza to, że prawo jazdy może zostać odebrane polskiemu turyście w Austrii i zostanie odesłane do Polski. Miejscowe organy podejmą dalsze działania w zależności od stopnia przewinienia.

 • Kara wynosi od 300 do 3700 euro dla kierowców, którzy mają od 0,5‰ do 0,79‰ alkoholu we krwi. Można powiedzieć, że ukarani po raz pierwszy mają szczęście, bo zachowują prawo jazdy. 
 • Od 800 do 3700 euro zapłacą osoby, u których stężenie alkoholu we krwi mieści się w zakresie od 0,8‰ do 1,19‰. Za pierwsze takie wykroczenie grozi utrata prawa jazdy na miesiąc.
 • Kara wynosi od 1200 do 4400 euro dla kierowców, u których badanie wykazało od 1,2‰ do 1,59‰. Prawo jazdy może zostać odebrane na minimum 4 miesiące.
 • Jeśli badanie alkomatem wykaże więcej 1,6‰ i więcej, maksymalna kara wynosi 5900 euro! Prawo jazdy może zostać zatrzymane na minimum 6 miesięcy.
Czy spożywanie alkoholu na wakacjach może być przyczyną odmowy wypłaty odszkodowania?

Czy ubezpieczenie turystyczne chroni w sytuacji, gdy szkoda powstała po spożyciu alkoholu? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź!

Czytaj dalej

Turysty nie stać na opłacenie mandatu? Wtedy policjant może zarekwirować mienie, którego wartość jest zbliżona do wysokości kary. Przedmiot trafia do depozytu, a osoba ukarana otrzymuje pokwitowanie i informację, jak może odzyskać zarekwirowane rzeczy.

Płatne drogi w Austrii – ceny winiet i opłaty na autostradach 2024

Autostrady i drogi szybkiego ruchu w Austrii są płatne. Kierowcy muszą kupić winiety, których ceny są zależne od rodzaju pojazdu i okresu pobytu w Austrii. W przypadku pojazdów o maksymalnym ciężarze do 3,5 tony, które ciągną przyczepy samochodowe, campingowe lub podłodziowe, winieta powinna być naklejona tylko na pojeździe ciągnącym, ale możesz skorzystać też z winiet elektronicznych. Uwaga: konsumenci mogą skorzystać z winiety elektronicznej dopiero po 18 dniach od zakupu! To ograniczenie nie dotyczy przedsiębiorców. 

Winiety możesz kupić zarówno w Polsce, jak i na stacji benzynowej tuż po przekroczeniu granic Austrii. Ceny winietek zakupionych w Polsce mogą być wyższe od obowiązujących w zagranicznych punktach sprzedaży. Różnice w opłatach dla samochodów do 3,5 t między sklepami online PZM Travel i ASFINAG podaje poniższa tabela.

Czas obowiązywania winietyCena winiety na PZM TravelCena winiety w sklepie ASFINAG
1 dzień 38 zł
10 dni69 zł 50 zł
2 miesiące164,50 zł 127 zł
1 rok512 zł 423 zł
Opracowanie własne na podstawie danych sklepów online PZM Travel i ASFINAG. Aktualizacja: 24.01.2024.
 • Winieta roczna obowiązuje do 31.01.2025 włącznie.
 • Winieta 10-dniowa obowiązuje przez 10 dni kalendarzowych od dnia zaznaczonego na winiecie.
 • Winieta 2-miesięczna obowiązuje do tego samego dnia, czyli np. od 18 marca do 18 maja włącznie. Jeśli kupisz winietę 30 grudnia, będzie obowiązywać do końca lutego. Jeśli kupisz winietę 19 lutego, będzie ważna do 19 kwietnia bez względu na liczbę dni w lutym.
UWAGA!

Brak winiety na przedniej szybie samochodu jest karane. Kierowca musi kupić winietę zastępczą za 120 euro – to więcej niż koszt winiety rocznej! Jeśli kierowca nie zatrzyma się do kontroli lub stan przyklejonej winiety będzie wskazywać, że np. była przeklejana, turysta może otrzymać dodatkową grzywnę w wysokości aż do 3000 euro!

Od 15 grudnia 2019 roku niektóre odcinki austriackich autostrad są bezpłatne. Winiety nie obowiązują na:

 • autostradzie A1 na odcinku Walserberg – Salzburg,
 • autostradzie A12 na odcinku Kufstein – Kufstein-Süd,
 • autostradzie A14 na odcinku Hörbranz – Hohenems,
 • autostradzie A26 (w budowie),
 • autostradzie A7 na odcinku Hafenstrasse – Urfahr (w budowie).

Nie brakuje też wyjątków dodatkowo płatnych. Niezależnie od zakupionej winiety, musisz ponieść koszt przejazdu tunelami:

 • Gleinalm Tunnel (10,50 euro) i Bosruck Tunnel (6,50 euro) na autostradzie A9;
 • Katschberg Tunnel (13,50 euro) na autostradzie A10;
 • Karawanken motorway (7,80 euro) na autostradzie A11;
 • Brenner motorway (11 euro) na autostradzie A13;
 • Arlberg expressway (11,50 euro) na drodze ekspresowej S16.

Ubezpieczenie samochodu na wyjazd do Austrii

Pamiętaj, aby włożyć do schowka polisę OC. O ile nie musisz jej wozić wraz z dowodem rejestracyjnym w Polsce, o tyle jest to wymagane za granicą. Z ubezpieczeń dobrowolnych przydadzą Ci się autocasco, assistance i NNW, szczególnie jeśli wyjeżdżasz z rodziną lub grupą znajomych. Ubezpieczenie sprzętu elektronicznego, które obejmuje m.in. aparaty i kamery, może być dostępne w ramach ubezpieczenia bagażu lub osobno.

Ubezpieczenie autocasco w Austrii

Autocasco pokrywa przede wszystkim koszt naprawy samochodu po stłuczce i zapewnia odszkodowanie po kradzieży pojazdu, jego elementów i wyposażenia. Zakłady ubezpieczeń umożliwiają klientom prowizoryczną naprawę aut za granicą na własną rękę. Po usprawnieniu pojazdu jego właściciel wysyła wniosek o zwrot kosztów do firmy ubezpieczeniowej. OWU AC podaje, ile maksymalnie może kosztować taka naprawa, aby można było ją zlecić bez zgody ubezpieczyciela. Limit często oscyluje wokół 1000-2000 euro. Jeżeli koszt naprawy jest wyższy, musisz uzyskać akceptację, w przeciwnym razie możesz nie odzyskać pieniędzy.

Ubezpieczenie assistance samochodu w Austrii

Dzięki assistance auta możesz liczyć na szybką pomoc na drodze po awarii samochodu, kolizji, wypadku, a nawet na odholowanie auta do miejsca zamieszkania – najwyższe limity sięgają do 1000-1200 km! Oczywiście możesz wybrać odstawienie samochodu do naprawy w najbliższym warsztacie i skorzystać z auta zastępczego na kilka dni urlopu. Ubezpieczyciele całodobowo przyjmują zgłoszenia z assistance, więc nie jest ważne, czy zabraknie Ci paliwa w dzień, czy zgubisz kluczyki do auta w nocy. 

Ile kosztuje pakiet ubezpieczeń samochodu na podróż do Austrii?

Cena ubezpieczenia samochodu zależy od szeregu czynników, wśród których znajdziemy zarówno te dotyczące właściciela pojazdu (m.in. wiek, miejsce zamieszkania, doświadczenie za kierownicą), jak i samego auta (m.in. marka, model, przebieg, pojemność silnika). Dlatego też w przypadku każdego kierowcy ten koszt może być inny. Aby przekonać się, ile może kosztować Twoje ubezpieczenie, warto skorzystać z kalkulatora OC AC na mubi.pl.

Sprawdźmy przykładowe koszty polisy obejmującej obowiązkowe OC wraz z dodatkami, które działają poza granicami Polski. Kierowcą wybranym do wyliczenia będzie 34-letni mężczyzna z Milicza, który ma prawo jazdy od 2009 roku i nigdy nie wyrządził żadnej szkody. Jeździ 8-letnią Dacią Logan (benzyna, pojemność silnika: 1149 cm3).

Firma ubezpieczeniowaPakiet ubezpieczeńCena polisy
Trasti OC + Assistance 449 zł
LINK4 OC + Assistance 465 zł
UNIQA OC + Assistance 471 zł
mtu24.pl OC + Assistance 623 zł
Benefia OC + NNW + Assistance 663 zł
Wiener OC + Assistance694 zł
Beesafe OC + NNW + Assistance 714 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń OC AC Mubi (24.01.2024).

NNW kierowcy i pasażerów w Austrii

Odszkodowania za szkody osobowe kumulują się, więc Ty i Twoi pasażerowie po wypadku możecie uzyskać świadczenie zarówno z OC sprawcy, jak i NNW samochodu. Suma ubezpieczenia NNW kierowcy i pasażerów dotyczy każdej osoby. Zwykle nie jest konieczne podanie imion i nazwisk do polisy – NNW chroni pasażerów podróżujących pojazdem w momencie powstania szkody. NNW może zapewnić nie tylko odszkodowanie za trwały uszczerbek na zdrowiu, ale także pokryć koszt zakupu np. środków ortopedycznych.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wyjazd samochodem do Austrii

Czym różnią się austriackie przepisy drogowe od polskich?
Ile kosztują mandaty w Austrii?
Czy w Austrii potrzeba ubezpieczenia turystycznego?
PODSUMOWANIE
 • Do Austrii można wjechać na podstawie dowodu osobistego lub paszportu.
 • Ograniczenia prędkości w Austrii wynoszą: 50 km/h w terenie zabudowanym, 80 km/h w terenie niezabudowanym i 130 km/h na autostradach.
 • Do obowiązkowego wyposażenia samochodu w Austrii należą: gaśnica, apteczka, kamizelka odblaskowa i trójkąt ostrzegawczy.
 • W Austrii od 1 listopada do 15 kwietnia obowiązkowa jest jazda na oponach zimowych.
 • Dopuszczalny limit alkoholu we krwi kierowcy mającego prawo jazdy powyżej 2 lat wynosi w Austrii 0,5 promila. W przypadku niedoświadczonych kierowców jest to 0,1 promila.
 • Drogi szybkiego ruchu i autostrady w Austrii są płatne. Winiety można nabyć online. Dodatkowo płatny jest też przejazd niektórymi tunelami.
 • Na podróż do Austrii potrzebujesz polisy ubezpieczenia OC. Warto też zapewnić sobie dodatkową ochronę autocasco, assistance i NNW.
 • W Austrii działają karty EKUZ, ale nie pokrywają one wszystkich kosztów leczenia, dlatego warto kupić ubezpieczenie turystyczne.
Joanna Kowal
Autor artykułu: Joanna Kowal

Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

3 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Od kiedy to w Austrii obowiązkowa jest gaśnica, naprawdę trochę rzetelności ! Nie piszcie głupot, apteczka owszem trójkąt owszem kamizelki też ale NIE gaśnica !!!
Dziękujemy za zwrócenie uwagi, błąd został poprawiony.
avatar autora komentarza
Jeszcze jedna rzecz dotycząca Austrii nie ma obowiązku opon zimowych kiedy wreszcie się ktoś nauczy a wy niby jesteście profesjonalistami że nie ma obowiązku w Austrii opon zimowych !!!! Jest tylko zakaz jazdy na na letnich oponach a to oznacza że można jeździć na oponach wielosezonowych a nie trzeba na zimowych
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!