Szwecja – przewodnik dla kierowców

Osoby, które decydują się na spędzenie wakacji w krajach skandynawskich, takich jak Szwecja, to prawdziwi koneserzy tamtejszej kultury, przyrody i miłośnicy chłodniejszego klimatu. Chociaż najłatwiej jest dotrzeć do tego kraju samolotem, nie brakuje osób, które mimo wszystko stawiają na samochód, aby być niezależnym na miejscu i móc swobodnie przemieszczać się między tamtejszymi atrakcjami. Co na temat Szwecji powinni wiedzieć kierowcy? I jak przygotować się do takiej podróży?

ulica w Szwecji

Przyjemny i bezstresowy pobyt w Szwecji – jak zapewnić sobie bezpieczne wakacje?

Jeśli w planach masz lot samolotem do tego skandynawskiego kraju, Twoja podróż będzie trwała około 1,5 godziny. Zdecydowanie więcej czasu trzeba zarezerwować na przejazd samochodem między tymi krajami. Chociaż Polskę i Szwecję dzieli tylko Morze Bałtyckie, konieczne jest udanie się na zachód Polski – do Świnoujścia, aby stamtąd przeprawić się promem do Trelleborga u wybrzeża Szwecji. Jeśli założysz wyjazd z Warszawy, a celem Twojej podróży będzie Sztokholm, taka podróż może zająć nawet 19 godzin.

podróż z warszawy do sztokholmu

Obejdzie się bez Zielonej Karty, ale musisz pamiętać o innych dokumentach

Z racji tego, że Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej i Strefy Schengen, jej granice można przekraczać swobodnie, mają przy sobie jedynie dowód osobisty. Ten musi być jednak ważny przez minimum 6 miesięcy. Jednak jeśli wolisz w razie potrzeby legitymować się paszportem, możesz zabrać go ze sobą (musi on być ważny przez min. 3 miesiące). Kierowcy, poza dowodem tożsamości, powinni mieć przy sobie również prawo jazdy, dowód rejestracyjny i polisę OC, którą przy podpisywaniu umowy wystawił ubezpieczyciel. Czy będzie Ci potrzebna Zielona Karta? W przypadku podróży do Szwecji wskazaną wyżej trasą ten dodatkowy dokument możesz zostawić w domu lub w ogóle go nie wyrabiać. Po szwedzkich drogach możesz poruszać się na podstawie polisy, która obowiązuje w Polsce.

Szwedzkie drogi przyjazne kierowcom

Po pierwsze warto zwrócić uwagę na to, że drogi w Szwecji są w bardzo dobrym stanie, co wpływa na komfort jazdy. Po drugie, tamtejsi kierowcy słyną z ostrożnej i przepisowej jazdy, dlatego możesz czuć się bezpiecznie, prowadząc samochód w tym skandynawskim kraju. Jedyne, na co trzeba uważać, to piesi. Po trzecie, większość dróg w Szwecji jest bezpłatna. Opłaty obowiązują jedynie na niektórych odcinkach, np. za przejazd tunelami lub mostami na granicy z Norwegią czy Danią.

Dopuszczalna jazda do 70 km/h i 0,2 promila alkoholu we krwi – o tym pamiętaj!

Musisz wiedzieć, że naruszenie prawa drogowego w Szwecji jest surowo karane. A kary nie kończą się na grzywnie. Nawet z pozoru niewinne wykroczenie może zakończyć się pozbawieniem wolności. Dlatego wybierając się na urlop do tego północnego kraju, warto wiedzieć, jakie obostrzenia tam obowiązują.

To, czym łatwo naruszyć przepisy ruchu drogowego podczas wakacji, to jazda pod wpływem alkoholu. Już podczas podróży promem możesz narobić sobie kłopotów, jeśli zdecydujesz się na wypicie alkoholu, a nie masz zmiennika. Kierowcy, którzy mają zamiar prowadzić samochód na szwedzkich drogach, nie powinni mieć więcej niż 0,2 promila alkoholu we krwi

Niewiele trzeba również, żeby zostać ukaranym za przekroczenie prędkości. Te ograniczenia są bowiem w Szwecji bardziej surowe, niż w Polsce. Jeśli podróżujesz osobówką, na terenie zabudowanym nie powinieneś jechać szybciej niż 50 km/h. Poza terenem zabudowanym możesz mieć na liczniku maksymalnie 70 km/h, także jeśli jedziesz samochodem z przyczepą. O 10 km/h większą prędkość możesz osiągnąć, jadąc samochodem z przyczepą po drodze ekspresowej. Nieco więcej swobody będziesz miał jednak, poruszając się bez dodatkowego elementu z tyłu pojazdu. Wówczas możesz jechać maksymalnie 110 km/h na autostradach i drogach ekspresowych.

Bez względu na to, jaką drogą się poruszasz, oraz czy jedziesz na drugi koniec Szwecji, czy tylko ulicę dalej, musisz pamiętać o włączeniu świateł i zapięciu pasów. A jeśli podróżujesz z dziećmi, jeszcze przed wyjazdem powinieneś zapewnić im bezpieczne foteliki.

BMW obiektem zainteresowań szwedzkich złodziei

Już pod koniec ubiegłego roku w mediach głośno było o rosnącej liczbie włamań do samochodów, które miały miejsce w Szwecji. Złodzieje najczęściej przywłaszczają sobie nie tyle cały pojazd, co jego elementy. Skradzione mogą zostać zarówno reflektory i lusterka, jak i radio, czy nawet kierownica. Zatem jeśli planujesz wyjazd samochodem do Szwecji, zadbaj o to, aby pojazd był zaparkowany w bezpiecznym, najlepiej strzeżonym miejscu, zwłaszcza nocą.

Mając to na uwadzę, warto jeszcze przed podróżą zainteresować się ubezpieczeniem autocasco, które pozwoliłoby odzyskać pieniądze za skradzioną część auta lub jego wyposażenia. Nad zakupem ubezpieczenia chroniącego na wypadek kradzieży powinni zastanowić się szczególnie właściciele samochodów marki BMW, które przyciągają wzrok złodziejaszków.

Tankowanie będzie Cię kosztowało ponad 7 zł za litr

Jadąc do Szwecji, musisz się przygotować na wyższe ceny za paliwo niż te, do których przyzwyczaiłeś się w Polsce*:

  • benzyna – 6,51 zł/l,
  • olej napędowy – 6,43 zł/l.

*ceny paliwa za e-petrol.pl na dzień 23.10.2024

Numery telefonu, które powinieneś znać, jadąc do Szwecji

  • Ambasada RP – +46 8 50 57 50 60.
  • Numer alarmowy – 112.
  • Policja – 114 14.
  • Pogotowie – 1177.

Ubezpieczenia komunikacyjne na wyjazd do Szwecji

Po części była już mowa o ubezpieczeniu, jakie jest potrzebne podczas wakacji w Szwecji. Warto jednak zgłębić temat ochrony ubezpieczeniowej przed wyjazdem na urlop własnym samochodem. Z czego powinna składać się dobra polisa komunikacyjna?

Ubezpieczenie OC obowiązujące w Polsce wystarczy

Jak już wspominałam, Szwecja jest krajem, w którym polskich kierowców obowiązuje posiadanie ubezpieczenia OC, którym posługują się w Polsce. Nie trzeba zatem wnioskować o wystawienie Zielonej Karty przed zagranicznym wyjazdem. Musisz jednak pamiętać, żeby polisę mieć zawsze przy sobie, gdy siadasz za kierownicę. Będąc przyjezdnym, musisz mieć możliwość okazania tego dokumentu w razie spowodowania stłuczki.

Kup autocasco ze względu na liczne włamania do samochodów

W ostatnich miesiącach kradzieże wyposażenia samochodów to w Szwecji chleb powszedni. To wystarczający powód, dla którego powinieneś rozważyć zakup ubezpieczenia autocasco, które będzie chroniło Cię na wypadek, gdy stracisz auto podczas pobytu na wakacjach w tym skandynawskim kraju. Przed decyzją porównaj oferty i koniecznie sprawdź, czy wybrana przez Ciebie polisa obowiązuje w całej Europie. Bez tego za pomoc za granicą będziesz musiał zapłacić z własnych oszczędności, a wykupione ubezpieczenie przyda Ci się jedynie w Polsce.

Czy warto mieć assistance?

Każda podróż z daleka od domu może być stresująca, jeśli nie masz odpowiedniego wsparcia. Przebywając w Szwecji i nie mając pod ręką swojego mechanika, trudno Ci będzie uzyskać pomoc w razie awarii, stłuczki czy kradzieży. Zwłaszcza, że nie znasz języka. Nawet jeśli złodziej nie przywłaszczy sobie całego auta, a skonfiskuje jedynie jego element, utrata może zaboleć, a nawet uniemożliwić dalszą podróż. O ile bez radia możesz spokojnie wrócić do domu, to bez kierownicy czy reflektorów już nie.

W takiej sytuacji nieoceniona okaże się pomoc zorganizowana przez ubezpieczyciela – holowanie, naprawa w warsztacie, samochód zastępczy. Pamiętaj, aby – podobnie jak w przypadku autocasco – wybrać taki zakres assistance, który będzie obowiązywał nie tylko w Polsce, ale oczywiście również za granicą. Warto zwrócić tu uwagę na limit holowania, aby w razie potrzeby przewiezienia auta do Polski na lawecie otrzymać pełny zwrot kosztów takiej pomocy. W przeciwnym razie za tę usługę możesz zapłacić niemałe pieniądze.

Sprawdź również, czy pomoc assistance, np. w postaci zapewnienia samochodu zastępczego, będzie obowiązywała także w przypadku utraty auta w wyniku przywłaszczenia sobie pojazdu przez osobę trzecią.

UWAGA!

Nie każda oferta ubezpieczeniowa działa w przypadku kradzieży, a to właśnie taka wydaje się najbardziej przydatna, gdy wybierasz się do Szwecji. Zadbaj zatem o to, aby wybrać taki pakiet, który zapewni Ci pomoc ubezpieczyciela i odszkodowanie szczególnie wtedy, gdy dojdzie do kradzieży.

NNW dla kierowcy czy pasażerów?

I dla kierowcy, i dla pasażerów. Na pewno masz na względzie bezpieczeństwo swoich najbliższych, z którymi wybierasz się w podróż po Szwecji. Zadbaj zatem, żeby mieli zabezpieczenie, jeśli ucierpią podczas wypadku. Ubezpieczenie NNW jest dostępne zarówno w wersji tylko dla kierowcy, jak i dla kierowcy i pasażerów. Jeśli zabierasz rodzinę lub znajomych w podróż, pomyśl również o nich i ubezpiecz ich takim NNW komunikacyjnym.

W Szwecji przydadzą Ci się także dodatkowe ubezpieczenia

Skoro w skandynawskim kraju, o którym tu mowa, istnieje duże niebezpieczeństwo utraty auta, a zwłaszcza jego wyposażenia, powinieneś zastanowić się, jakie cenne przedmioty może ukraść złodziej z Twojego samochodu. Jeśli podróżujesz z małymi dziećmi, na pewno masz w aucie foteliki samochodowe, które na pewno nie były tanie. Wiele firm ubezpieczeniowych oferuje ubezpieczenie tego elementu pojazdu. Zatem jeśli jesteś posiadaczem takiej polisy, a fotelik Twojego dziecka zostanie skradziony przez złodzieja lub zniszczony w wypadku samochodowym, będziesz mógł otrzymać wsparcie finansowe, które pozwoli Ci kupić nowe wyposażenie auta dla Twojego dziecka.

Podczas włamania często cierpią samochodowe szyby. Je również możesz ubezpieczyć chociażby na wypadek, w którym włamywacz wybije jedną z nich, aby dostać się do środka i Cię okraść. Ubezpieczenie szyb otrzymasz m.in. w PZU lub Towarzystwie Ubezpieczeniowym Compensa.

Ceny ubezpieczenia samochodu na wyjazd do Szwecji

Ile trzeba przykładowo zapłacić za pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych, który będzie zawierał ochronę autocasco i assistance działające też na terytorium Szwecji? Kierowcą wykorzystanym w wyliczeniach w kalkulatorze na mubi.pl został 44-letni mieszkaniec Gdańska, który jest właścicielem 7-letniego Volvo V60 z silnikiem benzynowym o pojemności 1969 cm3. Prawo jazdy wyrobił w 1997 roku i przydarzyła mu się jedna szkoda, która miała miejsce ponad 8 lat temu.

Firma ubezpieczeniowaPakiet ubezpieczeńCena polisy
UNIQA OC + AC mini + NNW + Assistance* 856 zł
LINK4 OC + AC mini + NNW + Assistance* 1337,41 zł
mtu24.plOC + AC mini + NNW + Assistance* 1343 zł
UNIQAOC + AC + NNW + Assistance*1572 zł
TrastiOC + AC + NNW + Assistance 1783 zł
LINK4OC + AC + NNW + Assistance*1998,37 zł
Beesafe OC + AC + NNW + Assistance 2637,13 zł
WienerOC + AC + NNW + Assistance 3704 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń OC AC Mubi.
*zakres assistance – Polska

Ubezpieczenie z pełnym AC obowiązującym na terytorium Europy nasz kierowca mógłby kupić już za 1572 zł w firmie UNIQA. Gdyby zależało mu również na ochronie assistance za granicą, musiałby wybrać droższą ofertę (np. Trasti za 1783 zł).

FAQ – najczęściej zadawane pytania o podróż autem do Szwecji

Czy w Szwecji trudno jest prowadzić samochód?
Jak funkcjonują stacje benzynowe w Szwecji?
Jakie mandaty są w Szwecji?
PODSUMOWANIE
  • Do Szwecji najszybciej dostać się samolotem – lot z Warszawy do Sztokholmu trwa ok. 1,5 godziny.
  • Aby przedostać się z Polski do Szwecji własnym samochodem, trzeba skorzystać z przeprawy promowej, np. ze Świnoujścia do Trelleborga.
  • Do Szwecji można wjechać na podstawie dowodu osobistego lub paszportu.
  • Kierowcy w Szwecji muszą mieć prawo jazdy, dowód rejestracyjny i polisę ubezpieczenia OC.
  • Dopuszczalna prędkość w Szwecji to: 50 km/h w terenie zabudowanym, 70 km/h poza terenem zabudowanym i 110 km/h na autostradach i drogach ekspresowych.
  • Limit alkoholu we krwi kierowcy w Szwecji to 0,2 promila.
  • Wybierając się do Szwecji samochodem, warto zadbać o dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne (m.in. AC, assistance, NNW) z odpowiednim zakresem ochrony.
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

3 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Dozwolone prędkości - poza zabudowanym 80, autostrada 120
Dziękuję za komentarz. Czy mogę prosić o podanie źródła tych danych?
avatar autora komentarza
Wszystko OK, ale Autorka nie wspomniała że można również płynąć z Gdyni do Karlskrony no i z Gdańska do Nynäshamn.
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!