Szwecja – przewodnik dla kierowców

Osoby, które decydują się na spędzenie wakacji w krajach skandynawskich, takich jak Szwecja, to prawdziwi koneserzy tamtejszej kultury, przyrody i miłośnicy chłodniejszego klimatu. Chociaż najłatwiej jest dotrzeć do tego kraju samolotem, nie brakuje osób, które mimo wszystko stawiają na samochód, aby być niezależnym na miejscu i móc swobodnie przemieszczać się między tamtejszymi atrakcjami. Co na temat Szwecji powinni wiedzieć kierowcy? I jak przygotować się do takiej podróży?

COVID-19 w Szwecji

W Szwecji nie obowiązują aktualnie ograniczenia wjazdu/wyjazdu z kraju dla obywateli państw UE i EOG, w tym obywateli Polski. W związku z tym po przybyciu na terytorium Szwecji nie jest wymagane odbycie obowiązkowej kwarantanny oraz przeprowadzenie testu na obecność SARS-CoV-2. Obowiązkowe jest za to okazanie jednego z tych dokumentów:

 • negatywnego wyniku testu na COVID-19 (wykonanego do 72 godzin przed przyjazdem),
 • zaświadczenia o zaszczepieniu przeciwko COVID-19 (dawka szczepienia musi być przyjęta co najmniej 2 tygodnie przed przyjazdem),
 • zaświadczenia o przebytym zakażeniu COVID-19.

Nie ma zakazów w podróżowaniu po terytorium Szwecji, ale władze rekomendują ich ograniczenie oraz zachowywanie dystansu społecznego i noszenie maseczek w środkach transportu publicznego. W przypadku wykrycia u siebie objawów chorobowych ze strony układu oddechowego (kaszel, trudności w oddychaniu, gorączka) należy kontaktować się ze szwedzką opieką zdrowotną pod numerem telefonu 1177.

UWAGA!

Aktualne informacje dotyczące szwedzkich obostrzeń związanych z epidemią COVID-19 są dostępne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Przyjemny i bezstresowy pobyt w Szwecji – jak zapewnić sobie bezpieczne wakacje?

Jeśli w planach masz lot samolotem do tego skandynawskiego kraju, Twoja podróż będzie trwała około 1,5 godziny. Zdecydowanie więcej czasu trzeba zarezerwować na przejazd samochodem między tymi krajami. Chociaż Polskę i Szwecję dzieli tylko Morze Bałtyckie, konieczne jest udanie się na zachód Polski – do Świnoujścia, aby stamtąd przeprawić się promem do Trelleborga u wybrzeża Szwecji. Jeśli założysz wyjazd z Warszawy, a celem Twojej podróży będzie Sztokholm, taka podróż może zająć nawet 19 godzin.

podróż Warszawa - Sztokholm

Obejdzie się bez Zielonej Karty, ale musisz pamiętać o innych dokumentach

Z racji tego, że Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej i Strefy Schengen, jej granice można przekraczać swobodnie, mają przy sobie jedynie dowód osobisty. Ten musi być jednak ważny przez minimum 6 miesięcy. Jednak jeśli wolisz w razie potrzeby legitymować się paszportem, możesz zabrać go ze sobą (musi on być ważny przez min. 3 miesiące). Kierowcy, poza dowodem tożsamości, powinni mieć przy sobie również prawo jazdy, dowód rejestracyjny i polisę OC, którą przy podpisywaniu umowy wystawił ubezpieczyciel. Czy będzie Ci potrzebna Zielona Karta? W przypadku podróży do Szwecji wskazaną wyżej trasą ten dodatkowy dokument możesz zostawić w domu lub w ogóle go nie wyrabiać. Po szwedzkich drogach możesz poruszać się na podstawie polisy, która obowiązuje w Polsce.

Oblicz najtańsze OC dla Twojego samochodu

Szwedzkie drogi przyjazne kierowcom

Po pierwsze warto zwrócić uwagę na to, że drogi w Szwecji są w bardzo dobrym stanie, co wpływa na komfort jazdy. Po drugie, tamtejsi kierowcy słyną z ostrożnej i przepisowej jazdy, dlatego możesz czuć się bezpiecznie, prowadząc samochód w tym skandynawskim kraju. Jedyne, na co trzeba uważać, to piesi. Po trzecie, większość dróg w Szwecji jest bezpłatna. Opłaty obowiązują jedynie na niektórych odcinkach, np. za przejazd tunelami lub mostami na granicy z Norwegią czy Danią.

Dopuszczalna jazda do 70 km/h i 0,2 promila alkoholu we krwi – o tym pamiętaj!

Musisz wiedzieć, że naruszenie prawa drogowego w Szwecji jest surowo karane. A kary nie kończą się na grzywnie. Nawet z pozoru niewinne wykroczenie może zakończyć się pozbawieniem wolności. Dlatego wybierając się na urlop do tego północnego kraju, warto wiedzieć, jakie obostrzenia tam obowiązują.

To, czym łatwo naruszyć przepisy ruchu drogowego podczas wakacji, to jazda pod wpływem alkoholu. Już podczas podróży promem możesz narobić sobie kłopotów, jeśli zdecydujesz się na wypicie alkoholu, a nie masz zmiennika. Kierowcy, którzy mają zamiar prowadzić samochód na szwedzkich drogach, nie powinni mieć więcej niż 0,2 promila alkoholu we krwi

Niewiele trzeba również, żeby zostać ukaranym za przekroczenie prędkości. Te ograniczenia są bowiem w Szwecji bardziej surowe, niż w Polsce. Jeśli podróżujesz osobówką, na terenie zabudowanym nie powinieneś jechać szybciej niż 50 km/h. Poza terenem zabudowanym możesz mieć na liczniku maksymalnie 70 km/h, także jeśli jedziesz samochodem z przyczepą. O 10 km/h większą prędkość możesz osiągnąć, jadąc samochodem z przyczepą po drodze ekspresowej. Nieco więcej swobody będziesz miał jednak, poruszając się bez dodatkowego elementu z tyłu pojazdu. Wówczas możesz jechać maksymalnie 110 km/h na autostradach i drogach ekspresowych.

Bez względu na to, jaką drogą się poruszasz, oraz czy jedziesz na drugi koniec Szwecji, czy tylko ulicę dalej, musisz pamiętać o włączeniu świateł i zapięciu pasów. A jeśli podróżujesz z dziećmi, jeszcze przed wyjazdem powinieneś zapewnić im bezpieczne foteliki.

BMW obiektem zainteresowań szwedzkich złodziei

Już pod koniec ubiegłego roku w mediach głośno było o rosnącej liczbie włamań do samochodów, które miały miejsce w Szwecji. Złodzieje najczęściej przywłaszczają sobie nie tyle cały pojazd, co jego elementy. Skradzione mogą zostać zarówno reflektory i lusterka, jak i radio, czy nawet kierownica. Zatem jeśli planujesz wyjazd samochodem do Szwecji, zadbaj o to, aby pojazd był zaparkowany w bezpiecznym, najlepiej strzeżonym miejscu, zwłaszcza nocą.

Mając to na uwadzę, warto jeszcze przed podróżą zainteresować się ubezpieczeniem autocasco, które pozwoliłoby odzyskać pieniądze za skradzioną część auta lub jego wyposażenia. Nad zakupem ubezpieczenia chroniącego na wypadek kradzieży powinni zastanowić się szczególnie właściciele samochodów marki BMW, które przyciągają wzrok złodziejaszków.

Tankowanie będzie Cię kosztowało ponad 7 zł za litr

Jadąc do Szwecji, musisz się przygotować na wyższe ceny za paliwo niż te, do których przyzwyczaiłeś się w Polsce. Litr benzyny kosztuje tam około 7,40 zł, podczas gdy w Polsce za tę samą ilość paliwa zapłacisz około 5,70 zł. Podobnie wygląda koszt oleju napędowego (7,45 zł/litr w Szwecji, 5,45 zł/litr w Polsce – ceny paliwa za e-petrol.pl na dzień 02.08.2021 r.)

Numery telefonu, które powinieneś znać, jadąc do Szwecji

 • Ambasada RP – +46 8 50 57 50 60.
 • Numer alarmowy – 112.
 • Policja – 114 14.
 • Pogotowie – 1177.

Ubezpieczenia komunikacyjne na wyjazd do Szwecji

Po części była już mowa o ubezpieczeniu, jakie jest potrzebne podczas wakacji w Szwecji. Warto jednak zgłębić temat ochrony ubezpieczeniowej przed wyjazdem na urlop własnym samochodem. Z czego powinna składać się dobra polisa komunikacyjna?

Ubezpieczenie OC obowiązujące w Polsce wystarczy

Jak już wspominałam, Szwecja jest krajem, w którym polskich kierowców obowiązuje posiadanie ubezpieczenia OC, którym posługują się w Polsce. Nie trzeba zatem wnioskować o wystawienie Zielonej Karty przed zagranicznym wyjazdem. Musisz jednak pamiętać, żeby polisę mieć zawsze przy sobie, gdy siadasz za kierownicę. Będąc przyjezdnym, musisz mieć możliwość okazania tego dokumentu w razie spowodowania stłuczki.

Kup autocasco ze względu na liczne włamania do samochodów

W ostatnich miesiącach kradzieże wyposażenia samochodów to w Szwecji chleb powszedni. To wystarczający powód, dla którego powinieneś rozważyć zakup ubezpieczenia autocasco, które będzie chroniło Cię na wypadek, gdy stracisz auto podczas pobytu na wakacjach w tym skandynawskim kraju. Przed decyzją porównaj oferty i koniecznie sprawdź, czy wybrana przez Ciebie polisa obowiązuje w całej Europie. Bez tego za pomoc za granicą będziesz musiał zapłacić z własnych oszczędności, a wykupione ubezpieczenie przyda Ci się jedynie w Polsce.

Czy warto mieć assistance?

Każda podróż z daleka od domu może być stresująca, jeśli nie masz odpowiedniego wsparcia. Przebywając w Szwecji i nie mając pod ręką swojego mechanika, trudno Ci będzie uzyskać pomoc w razie awarii, stłuczki czy kradzieży. Zwłaszcza, że nie znasz języka. Nawet jeśli złodziej nie przywłaszczy sobie całego auta, a skonfiskuje jedynie jego element, utrata może zaboleć, a nawet uniemożliwić dalszą podróż. O ile bez radia możesz spokojnie wrócić do domu, to bez kierownicy czy reflektorów już nie.

W takiej sytuacji nieoceniona okaże się pomoc zorganizowana przez ubezpieczyciela – holowanie, naprawa w warsztacie, samochód zastępczy. Pamiętaj, aby – podobnie jak w przypadku autocasco – wybrać taki zakres assistance, który będzie obowiązywał nie tylko w Polsce, ale oczywiście również za granicą. Warto zwrócić tu uwagę na limit holowania, aby w razie potrzeby przewiezienia auta do Polski na lawecie otrzymać pełny zwrot kosztów takiej pomocy. W przeciwnym razie za tę usługę możesz zapłacić niemałe pieniądze.

Sprawdź również, czy pomoc assistance, np. w postaci zapewnienia samochodu zastępczego, będzie obowiązywała także w przypadku utraty auta w wyniku przywłaszczenia sobie pojazdu przez osobę trzecią.

UWAGA!

Nie każda oferta ubezpieczeniowa działa w przypadku kradzieży, a to właśnie taka wydaje się najbardziej przydatna, gdy wybierasz się do Szwecji. Zadbaj zatem o to, aby wybrać taki pakiet, który zapewni Ci pomoc ubezpieczyciela i odszkodowanie szczególnie wtedy, gdy dojdzie do kradzieży.

NNW dla kierowcy czy pasażerów?

I dla kierowcy, i dla pasażerów. Na pewno masz na względzie bezpieczeństwo swoich najbliższych, z którymi wybierasz się w podróż po Szwecji. Zadbaj zatem, żeby mieli zabezpieczenie, jeśli ucierpią podczas wypadku. Ubezpieczenie NNW jest dostępne zarówno w wersji tylko dla kierowcy, jak też dla kierowcy i pasażerów. Jeśli zabierasz rodzinę lub znajomych w podróż, pomyśl również o nich i ubezpiecz ich takim NNW komunikacyjnym.

W Szwecji przydadzą Ci się także dodatkowe ubezpieczenia

Skoro w skandynawskim kraju, o którym tu mowa, istnieje duże niebezpieczeństwo utraty auta, a zwłaszcza jego wyposażenia, powinieneś zastanowić się, jakie cenne przedmioty może ukraść złodziej z Twojego samochodu. Jeśli podróżujesz z małymi dziećmi, na pewno masz w aucie foteliki samochodowe, które na pewno nie były tanie. Wiele firm ubezpieczeniowych oferuje ubezpieczenie tego elementu pojazdu. Zatem jeśli jesteś posiadaczem takiej polisy, a fotelik Twojego dziecka zostanie skradziony przez złodzieja lub zniszczony w wypadku samochodowym, będziesz mógł otrzymać wsparcie finansowe, które pozwoli Ci kupić nowe wyposażenie auta dla Twojego dziecka.

Podczas włamania często cierpią samochodowe szyby. Je również możesz ubezpieczyć chociażby na wypadek, w którym włamywacz wybije jedną z nich, aby dostać się do środka i Cię okraść. Ubezpieczenie szyb otrzymasz m.in. w PZU lub Towarzystwie Ubezpieczeniowym Compensa.

Przeczytaj też: Szwecja – przewodnik dla turystów

Ubezpieczenia turystyczne na wyjazd do Szwecji

Musisz pamiętać, że ubezpieczenia komunikacyjne chronią tylko w razie wypadków związanych z korzystaniem z pojazdu. Żeby mieć zabezpieczenie także w innych sytuacjach, np. tych, do których dojdzie podczas wypoczynku na plaży, na przyhotelowym basenie czy podczas uprawiania sportów, powinieneś zainteresować się także innymi rodzajami ochrony. Ubezpieczenia turystyczne, które oferują zakłady ubezpieczeń, zapewniają ochronę w sytuacjach zagrożenia, zdarzających się najczęściej.

W Szwecji obowiązuje 3. stopień zagrożenia terrorystycznego

Szwecja jest krajem o podwyższonym ryzyku wystąpienia zamachów terrorystycznych. Niebezpiecznie jest szczególnie w dużych miastach (zwłaszcza w ich centrum), gdzie są duże skupiska ludzi. Ubezpieczenie na wypadek aktu terroryzmu zapewni Ci dostęp do opieki medycznej i pozwoli bezpiecznie wrócić do domu.

EKUZ nie uchroni przed wszystkimi kosztami

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to potwierdzenie, że jesteś ubezpieczony w swoim kraju. Na jej podstawie możesz korzystać z usług medycznych w Szwecji na takich samych zasadach, co obywatele tego kraju. Z racji tego, że Szwedzi ponoszą część kosztów leczenia, również Ty, w razie konieczności udania się do lekarza, będziesz musiał zapłacić za wizytę. Wizyta u specjalisty to koszt między 65 zł a 220 zł. Na bezpłatna opiekę medyczną mogą liczyć jedynie Twoje dzieci, jeśli nie ukończyły 20. roku życia.

Ubezpieczenie od kosztów leczenia zniweluje wydatki

Jeśli nie chcesz płacić za ewentualne leczenie podczas pobytu w Szwecji, powinieneś wykupić przed wyjazdem ubezpieczenie od kosztów leczenia. Dzięki niemu ubezpieczyciel udzieli Ci wsparcia finansowego i pokryje koszty wizyt lekarskich, także tych prywatnych. Chociaż przewiezienie chorego karetką na terenie Szwecji często jest bezpłatne (żeby móc liczyć na taki transport, wystarczy zatem EKUZ), to transport medyczny do Polski nie jest już darmowy i może Cię sporo kosztować. Przewiezienie ze Szwecji do Polski możesz mieć zagwarantowane, jeśli posiadasz ubezpieczenie KL. Przezorny turysta powinien wykupić takie, którego suma będzie wynosiła przynajmniej 30 tys. euro, biorąc pod uwagę nie tylko transport medyczny, ale również wspomniane wcześniej opłaty związane z uzyskaniem pomocy lekarza lub pobytem w szpitalu.

Kto zapłaci za wybitą szybę w hotelu?

Możesz wyrządzić komuś szkodę nie tylko wtedy, gdy korzystasz z samochodu. Wyobraź sobie, że Twoje dziecko, grając w piłkę na przyhotelowym podwórku, wybiło przez przypadek szybę w jednym z pokoi gościnnych. Albo postaw się w sytuacji, w której Twój pies pogryzł dotkliwie innego turystę spędzającego wakacje w Szwecji. Za konieczne naprawy lub wizytę lekarską pokrzywdzonego musiałbyś zapłacić z własnej kieszeni, a wiesz, że tego typu usługi nie są tanie. Zwłaszcza w takim kraju jak Szwecja. Wymienione wcześniej wydarzenia nie będą objęte ochroną w ramach OC komunikacyjnego, które na pewno posiadasz. Żeby uzyskać pomoc ubezpieczyciela i przerzucić na niego obowiązek wypłaty odszkodowania pokrzywdzonym osobom, powinieneś zaopatrzyć się w OC w życiu prywatnym.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o podróż autem do Szwecji

Czy do Szwecji można dostać się samochodem?
Tak, choć jest to podróż dla wytrwałych, bo może zająć nawet kilkanaście godzin. Do wyboru są różne trasy, ale najpopularniejsza z nich wiedzie przez Świnoujście, skąd często odpływają promy np. do Trelleborga. Przeprawa promowa może się odbyć również z Gdańska lub z terenu Niemiec. Ponadto jest możliwość przejazdu przez Niemcy i Danię, a następnie mostem Øresund z Kopenhagi do Malmö.
Jakie zasady panują na szwedzkich drogach?
Szwedzi to naród przestrzegających zasad ruchu drogowego kierowców, dlatego za ich złamanie grożą surowe kary, włącznie z pozbawieniem wolności. Siadając za kierownicą w Szwecji, pamiętaj więc bezwzględnie o włączeniu świateł i zapięciu pasów, przestrzeganiu limitów prędkości (m.in. 50 km/h w terenie zabudowanym, a na autostradzie maksymalnie 110 km/h) i absolutnie nie prowadź po alkoholu!
Jak ubezpieczyć się na wyjazd do Szwecji?
Jeśli wybierasz się własnym samochodem, koniecznie zainwestuj w dodatkowe ubezpieczenia poza obowiązkowym OC. Autocasco zabezpieczy Cię finansowo w razie uszkodzenia lub kradzieży auta, assistance zapewni różnego rodzaju wsparcie po wypadku lub kolizji, a NNW zagwarantuje wypłatę odszkodowania w przypadku uszczerbku na zdrowiu. Pamiętaj też o karcie EKUZ i ubezpieczeniu turystycznym!
PODSUMOWANIE
 • Do Szwecji najszybciej dostać się samolotem – lot z Warszawy do Sztokholmu trwa ok. 1,5 godziny.
 • Aby przedostać się z Polski do Szwecji własnym samochodem, trzeba skorzystać z przeprawy promowej, np. ze Świnoujścia do Trelleborga.
 • Do Szwecji można wjechać na podstawie dowodu osobistego lub paszportu.
 • Kierowcy w Szwecji muszą mieć prawo jazdy, dowód rejestracyjny i polisę ubezpieczenia OC.
 • Dopuszczalna prędkość w Szwecji to: 50 km/h w terenie zabudowanym, 70 km/h poza terenem zabudowanym i 110 km/h na autostradach i drogach ekspresowych.
 • Limit alkoholu we krwi kierowcy w Szwecji to 0,2 promila.
 • Wybierając się do Szwecji samochodem, warto zadbać o dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne (m.in. AC, assistance, NNW) z odpowiednim zakresem ochrony.
Oceń artykuł:
15,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!