Litwa – przewodnik dla kierowców

Piłsudski mawiał, że Litwa jest młodszym bratem Polski, a jak to z młodszymi braćmi bywa, lubią płatać figle. Dlatego nie kuś losu i przed wyjazdem na Litwę zainteresuj się odpowiednim ubezpieczeniem. Sam zobacz, które jest dla Ciebie właściwe.

katedra wileńska

COVID-19 na Litwie

Obecnie, tj. na dzień 24 stycznia 2024 roku, nie ma konieczności okazywania przy wjeździe na Litwę wyników testu ani zaświadczenia o zaszczepieniu. Przyjezdni nie są też kierowani na kwarantannę ani nie muszą wypełniać formularza lokalizacyjnego.

Na Litwie nie ma już obowiązku noszenia paseczek. Zasłanianie ust i nosa jest jedynie zalecane w godzinach szczytu w środkach komunikacji zbiorowej.

UWAGA!

Aktualne informacje dotyczące sytuacji epidemicznej na Litwie można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Którędy na Litwę?

Lot z Warszawy do Wilna trwa nieco ponad godzinę, czyli tyle, ile powinna trwać porządna drzemka w samolocie, ale jeśli dodamy do tego czas spędzony na lotnisku i w taksówce, warto się zastanowić, czy 6-godzinna podróż samochodem nie będzie lepszym rozwiązaniem. Własny środek transportu zapewnia nam w końcu niezależność i poczucie bezpieczeństwa, prawda? W każdej chwili możemy trzasnąć drzwiami i już po chwili będziemy w trasie, pędząc w kierunku Wisły. 

Trasa do litewskiej stolicy wiedzie przez Łomżę, Augustów i Ogrodniki, a jej łączna długość wynosi ok. 450 km. Drogi po litewskiej stronie są bezpłatne. Po polskiej nie, ale tak się akurat składa, że jedzie się tylko tymi bezpłatnymi. Trochę jakby zachęta, prawda?

Dokumenty niezbędne w podróży na Litwę

Do samego przekroczenia granicy potrzebny Ci będzie jedynie dowód osobisty, jednak by prowadzić po tamtej stronie granicy samochód, przyda Ci się również ubezpieczenie OC oraz, co oczywiste, prawo jazdy. Jeśli wybierasz się pożyczonym  lub służbowym samochodem, nie musisz mieć przy sobie pisemnego upoważnienia. Litwa nie należy również do krajów wymagających od zagranicznych kierowców Zielonej Karty. 

Przepisy drogowe – Litwa ograniczenia prędkości, wyposażenie i opony

Obowiązujące u naszego sąsiada prawo drogowe różni się od naszego tylko w szczegółach, ale to podobno w nich tkwi diabeł, więc nie pozwólmy rogaczowi zepsuć nam wyjazdu.

Spożycie alkoholu

Jeśli posiadasz prawo jazdy dłużej niż 2 lata, możesz mieć maksymalnie 0,4 promila alkoholu we krwi podczas kontroli. Jeśli krócej, alkomat musi wskazywać równe 0,00 promila.

Ograniczenie prędkości

Pomiędzy 1 listopada a 31 marca ograniczenie na litewskich autostradach wynosi 110 km/h, natomiast w pozostałych miesiącach 130 km/h. W przypadku dróg szybkiego ruchu jest to kolejno 100  i 110 km/h. Na drogach bez nawierzchni asfaltowej możesz poruszać się z prędkością do 70 km/h, a w terenie zabudowanym 50 km/h.

Opony zimowe

Te są obligatoryjnie w użyciu od 10 listopada do 1 kwietnia. Litwini chyba dobrze pamiętają polskie przysłowie o marcu, który lubi nagle zmieniać pogodę.

Wyposażenie samochodu

Obowiązkowe jest posiadanie trójkąta, apteczki, kamizelki odblaskowej i gaśnicy, natomiast linka holownicza i zapasowy komplet żarówek są zalecane, ale nie wymagane. Nakazy litewskiego i polskiego prawodawcy różnią się w tym względzie stosunkiem do posiadania apteczki i kamizelki – dla Litwinów są obowiązkowe, dla Polaków nie. Warto to wiedzieć, ale jeszcze bardziej warto wiedzieć, że Litwa jest sygnatariuszem Konwencji Wiedeńskiej o ruchu drogowym, która umożliwia kierowcom posiadanie takiego wyposażenia samochodu, jakie jest niezbędne jedynie w kraju zarejestrowania pojazdu.

Światła

Całoroczny bezwzględny nakaz jazdy z włączonymi światłami.

Pasy bezpieczeństwa

Nie ma tu żadnego relatywizowania i wszyscy jadący w pojeździe muszą zapinać pasy. 

Opłaty

Poruszanie się po litewskich autostradach i drogach jest całkowicie bezpłatne, o ile jedziemy samochodem osobowym do 3,5 t i do 8 miejsc lub motocyklem. 

Przeczytaj też: Litwa – przewodnik dla turystów

Parkingi na Litwie

Pisząc Litwie, mamy na myśli Wilno, bo można śmiało założyć, że to właśnie tam wiódł będzie cel Twojej wycieczki. A skoro Wilno, to i parkowanie w dużym mieście, które bywa kłopotliwe. W litewskiej stolicy obowiązują cztery strefy parkowania: niebieska, czerwona, żółta i zielona.

 • Strefa niebieska – strefa w ścisłym centrum miasta, najmniejsza, ale najdroższa. Za postój w tym obszarze trzeba płacić cały tydzień w godzinach 8-24. A ile trzeba płacić? 2,5 euro za godzinę.
 • Strefa czerwona – to obszar położony wokół ścisłego centrum. Za zostawienie czterech kółek w tej strefie od poniedziałku do soboty w godzinach 8-22 trzeba zapłacić 1,5 euro za godzinę.
 • Strefa żółta – kolejny pierścień wokół. Płatny w dniach poniedziałek-sobota w godzinach 8-20. Opłata wynosi 0,6 euro.
 • Strefa zielona – najtańsza z płatnych stref, ale też najodleglejsza od centrum. Od poniedziałku do soboty trzeba zapłacić 0,3 euro, by móc zaparkować w jej granicach.

Ważne: W parkomatach nie ma możliwości płatności kartą płatniczą – urządzenia przyjmują jedynie bilon.

Ważne numery telefonów na Litwie

grafika

Ubezpieczenia komunikacyjne i turystyczne na Litwie

Co prawda Litwini nie prowadzą samochodów w stylu mieszkańców południowej Europy, ale wypadki zdarzają się wszędzie. Dlatego lepiej być po prostu przygotowanym i wiedzieć, że w przypadku stłuczki na drodze jesteśmy kryci.

Ubezpieczenie OC

Z tym ubezpieczeniem OC jest trochę jak ze zdrowiem w Panu Tadeuszu – rzadko który kierowca ceni je sobie należycie. Aż przytrafi się pechowe zagapienie, brak koncentracji lub po prostu gorszy dzień za kółkiem i sytuacja na drodze potoczy się nie po naszej myśli. Pół biedy, gdy będzie chodzić o przerysowany bok czy urwane lusterko. Gorzej, gdy do wypadku dojdzie na autostradzie, a szkody powstaną z naszej winy. Wówczas straty ponosi sprawca. No chyba że ma ubezpieczenie OC w pakiecie z innymi.

Autocasco

Wyobraź sobie, że wracasz właśnie spacerem do swojego miejsca postojowego w żółtej strefie – tej oddalonej trochę od centrum miasta – z obiadu w pięknej wileńskiej restauracji, ale na miejscu zamiast samochodu zastajesz jedynie bolesne wspomnienie po nim i nie mniej bolesne poczucie straty. Kiepska wizja pod własnym blokiem, a co dopiero na wakacjach, prawda? Autocasco pokrywa szkody wynikłe w takiej sytuacji. Dlatego warto je mieć.

Kiedy jeszcze przyda Ci się autocasco?

 • Twój samochód został uszkodzony przez zjawiska przyrodnicze.
 • Nie znasz sprawcy szkody.
 • Twój samochód został skradziony.
 • Gdy jesteś sprawcą stłuczki, w której ucierpiało również Twoje auto.
 • Gdy sprawca zdarzenia używa samochodu w ramach leasingu.

Assistance

Możesz jednak pójść krok dalej i wykupić ubezpieczenie assistance. W tym ubezpieczeniu ważna jest zarówno sama pomoc udzielona przez ubezpieczyciela, która na obczyźnie jest po prostu na wagę złota, ale też świadomość, że w przypadku jakichkolwiek kłopotów drogowych możemy skorzystać ze sprawdzonej procedury, dzięki której nie zostaniemy sami z problemem.

Być może jesteś światowcem i poliglotą, który nawet na litewskiej prowincji poradzi sobie świetnie ze wszystkimi przeciwnościami losu, ale po co psuć sobie wyjazd i spędzić go u mechanika lub na komisariacie, kiedy może to za Ciebie zrobić ubezpieczyciel? 

Ale konkretnie – jak pomoże Ci assistance? Możesz liczyć na pomoc prawnika, tłumacza, opiekę medyczną, zapewnienie noclegu, holowanie uszkodzonego samochodu, naprawę w warsztacie, samochód zastępczy, a nawet organizację powrotu do domu z wykorzystaniem innego środka transportu. Nieźle, prawda?

Ubezpieczenie NNW

Skończmy jednak na chwilę z tym materializmem. Przecież w wypadku drogowym samochód nie jest najcenniejszym, co możemy stracić. Jest jeszcze zdrowie i życie, które może ucierpieć. Często nie chcemy o tym myśleć, odganiając niejako złe wizje od siebie, ale zdecydowanie powinniśmy. Bo w przypadku zdarzenia o naprawdę poważnych konsekwencjach dla nas samych i naszych bliskich, bez NNW czeka nas batalia o wypłatę odszkodowania przez ubezpieczyciela z innego kraju. To trwa, jest męczące, a bywa i nieskuteczne. Lepiej zabezpieczyć swoje interesy ubezpieczeniem NNW kierowcy i pasażerów. 

PODSUMOWANIE
 • Trasę z Warszawy do Wilna można przebyć samochodem w ok. 6 godzin.
 • Wybierając się na Litwę samochodem, musisz posiadać dowód osobisty, prawo jazdy i ubezpieczenie OC.
 • Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy na Litwie to 0,4 promila, jeśli posiada on prawo jazdy dłużej niż 2 lata. W innym przypadku nie wolno siadać za kierownicą po alkoholu.
 • Od 10 listopada do 1 kwietnia na Litwie obowiązkowe jest używanie opon zimowych.
 • Do obowiązkowego wyposażenia samochodu na Litwie należą: trójkąt ostrzegawczy, apteczka, kamizelka odblaskowa i gaśnica.
 • Korzystanie z dróg na Litwie jest bezpłatne dla samochodów osobowych do 3,5 t.
 • Wyjeżdżając na Litwę, warto zadbać o dodatkowe ubezpieczenie samochodu, czyli autocasco, assistance i NNW.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wyjazd samochodem na Litwę

Czy przepisy drogowe na Litwie różnią się od polskich?
Jakie ubezpieczenie samochodu przyda się na Litwie?
Czy ubezpieczenie turystyczne przyda się na Litwie?
Czy na Litwie jest bezpiecznie?
Michal Rosiak
Autor artykułu: Michal Rosiak

Dba, by każdy artykuł poradnikowy pojawiający się w naszym serwisie miał odpowiednią wartość merytoryczną i nie urągał zasadom języka polskiego. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Historia oraz Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu na kierunku Zarządzanie. Posiada sześcioletnie doświadczenie w prasie tradycyjnej i internetowej.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!