Ubezpieczenie na Litwę

Nie ma na świecie kraju, z którym my, Polacy, mamy więcej wspólnego niż z Litwą. Dlatego zupełnie niezrozumiałym jest fakt, że naszego bliskiego sąsiada i historycznego krewniaka rocznie odwiedza więcej Białorusinów i Niemców niż turystów z Polski. Tymczasem nie dość, że podróż na Litwę jest bardzo prosta, to jeszcze stolica tego kraju – Wilno – w niczym nie ustępuje takim tuzom europejskiej turystyki jak Praga czy Budapeszt.

COVID-19 na Litwie

Obecnie, tj. na dzień 23.09.2022 roku, nie ma obowiązku potwierdzania swojego statusu związanego z COVID-19 przy wjeździe na Litwę. Nie trzeba okazywać zaświadczenia o szczepieniu, wykonywać testów, odbywać kwarantanny wjazdowej i wypełniać formularza lokalizacyjnego.

UWAGA!

Aktualne informacje dotyczące sytuacji epidemicznej na Litwie można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Przed wyjazdem na Litwę – przygotowanie do podróży

Zanim zaczniesz czytać o ciekawostkach historycznych, Mickiewiczu i Piłsudskim, warto zejść na ziemię i sprawdzić absolutne podstawy, czyli… czy będziesz w stanie naładować swój telefon, bez którego nie sposób wyobrazić sobie żadnej podróży. Uspokajamy – gniazdka elektryczne na Litwie nie wymagają żadnych przejściówek i są kompatybilne z polskimi wtyczkami (typy C i F).

Jak już podłączymy nasz sprzęt (smartfon, laptop, tablet), zadbajmy o to, by móc połączyć się z internetem. Jeśli chcemy dzwonić, wrzucać fotki na insta i surfować po sieci, na Litwie, tak jak na terenie całej Unii Europejskiej, musisz aktywować roaming międzynarodowy u swojego operatora. Ceny zależne są od dostawcy, więc warto je sprawdzić przed całą eskapadą.

Podróż samolotem na Litwę

Mamy to? Mamy. Teraz ustalmy, czym dostaniemy się na miejsce. W przypadku lotów możemy skorzystać z trzech międzynarodowych lotnisk pasażerskich; w Wilnie (www.vilnius-airport.lt), Kownie (www.kaunas-airport.lt) i w Połądze (www.palanga-airport.lt). Na każdym z nich obowiązują standardowe procedury kraju członkowskiego Unii Europejskiej i Strefy Schengen. Wystarczy więc mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport. Loty do Wilna są realizowane bezpośrednio z Warszawy przez kilku popularnych przewoźników, w tym rodzimy LOT. 

Średni czas trwania lotu pomiędzy Warszawą a Wilnem wynosi 1 godzinę i 5 minut, a ceny biletów lotniczych w obie strony zaczynają się od ok. 500 zł (dane aktualne na dzień 23.09.2022). Cena to zatem dość wysoka i na pewno możliwe jest znalezienie tańszych okazji.

podróż Warszawa - Wilno

Podróż samochodem na Litwę – o tym pamiętaj!

Jeśli zdecydujemy się na wycieczkę samochodem, konieczne będzie posiadanie jedynie ubezpieczenia OC i prawa jazdy (najlepiej swojego). Przyda się też kilka informacji.

 • Oszczędzających na pewno ucieszy fakt, że poruszanie się po litewskich drogach jest bezpłatne dla samochodów osobowych i motocykli. Inaczej wygląda sytuacja ciężarówek, autobusów i busów. Jeśli więc planujesz podróż z całą trzypokoleniową rodziną, oprócz dużej ilości środków uspokajających, wykup też odpowiednią winietę na stronie Litewskiej Dyrekcji Transportu Drogowego: https://lakd.lrv.lt/en/road-charges-and-tolls/user-charge-vignettes.
 • Podróż samochodem trwa około 6 godzin, nie uwzględniając postojów oraz nieprzewidzianych trudności. Można więc śmiało założyć, że jest sporo dłuższa od lotniczej, ale umożliwia nam swobodne podróżowanie po całej, niedużej przecież, Litwie. Jej powierzchnia to 65 tys. km kwadratowych. Dla porównania, samo województwo mazowieckie ma powierzchnię rzędu 35 tys. km kwadratowych.  
 • Ograniczenia prędkości na litewskich autostradach to 110 km/h (od 1 listopada do 31 marca) i 130km/h (od 1 kwietnia do 31 października).
 • Korzystanie z opon zimowych jest obligatoryjne w okresie od 10 listopada do 1 kwietnia.
 • Pasy bezpieczeństwa – obowiązkowo zapięte zarówno na przednich, jak i tylnych siedzeniach.
 • Jazda na włączonych światłach obowiązuje przez cały rok. 
 • Apteczka, trójkąt i gaśnica – brak tych elementów wyposażenia samochodu może zostać ukarany mandatem, a warto wiedzieć, że tamtejsza policja jest znana ze swojej drobiazgowości. Aptekarska dokładność, można by rzec. 
 • Jazda pod wpływem alkoholu może skutkować wysokim mandatem (aż do 867 Euro, jeśli alkomat wskaże powyżej 2,5 promila) lub wręcz zatrzymaniem prawa jazdy przez miejscowe służby na okres nawet do 3 lat. 
 • Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi wynosi:
  – 0,4 promila dla kierowców posiadających prawo jazdy dłużej niż 2 lata,
  – 0,0 promila dla tych, którzy uprawnienie do prowadzenia pojazdów posiadają krócej niż 2 lata. Jeśli jesteś doświadczonym kierowcą, nie traktuj tego jako przyzwolenia, bo nie pomoże Ci nawet najlepsze ubezpieczenie OC.

Przeczytaj też: Litwa – przewodnik dla kierowców

Kiedy wybrać się na Litwę?

Nie będzie tu żadnego zaskoczenia – najlepiej wybrać się na wycieczkę w okresie od maja do września. Pod uwagę powinno się wziąć fakt, że czerwiec i lipiec charakteryzują się najwyższymi średnimi miesięcznymi opadami. Najbardziej gościnnym miesiącem wydaje się być sierpień ze średnią temperatur na poziomie 23 stopni – pogoda idealna do zwiedzania. Największy ruch turystyczny notowany jest we wrześniu. Za odwiedzinami w miesiącach letnich przemawia m. in. bogata oferta letnich festiwali i imprez plenerowych. 

Aktualna pogoda w stolicy Litwy – Wilno

Aktualizacja pogody odbywa się co 4 godziny.

Na Litwie czeka nas również skok w czasie. Kiedy w warszawskich korporacjach wybija samo południe, w Wilnie mieszkańcy są już o godzinę bliżsi wyjścia z pracy.

Zdrowie i bezpieczeństwo

Polacy posiadający aktualne ubezpieczenie zdrowotne w NFZ mogą bezpłatnie korzystać z litewskiej opieki zdrowotnej. By to zrobić, należy przed wyjazdem uzyskać – również w NFZ –  Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Wniosek można pobrać tutaj. Wyrobioną kartę EKUZ należy okazać bezpośrednio w litewskich placówka zdrowia publicznego.

karta EKUZ na wakacjach
Czy NFZ pokryje koszty leczenia za granicą?

Wyjeżdżając za granicę warto zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się wszystkiego o niej!

Czytaj dalej

Ubezpieczenie turystyczne na Litwie – już od niecałych 4 zł na dzień!

Ubezpieczenie na Litwie? Wbrew pozorom nie przyda się wyłącznie kierowcom. Choć podróż do kraju naszych sąsiadów wydaje się znacznie bardziej przyziemną wyprawą niż, przykładowo, wycieczka do Egiptu czy krajów azjatyckich, to wcale nie oznacza, że nic się podczas niej nie stanie. W końcu wypadki chodzą po ludziach i nigdy nie da się przewidzieć, czy w czasie wakacji nie zaatakuje Cię choroba, nie potrąci Cię nieuważny rowerzysta czy nie padniesz ofiarą kieszonkowca.

W tych i wielu innych przypadkach rekompensatę za poniesione szkody osobowe i rzeczowe mógłbyś uzyskać, kupując odpowiednią polisę turystyczną. Ubezpieczyciele oferują ochronę obejmującą swoim zakresem turystów podróżujących po całej Europie, w tym Litwie, gwarantując zarówno pokrycie kosztów leczenia, których nie obejmuje EKUZ (np. leczenie prywatne), jak i choćby odszkodowanie za skradziony bagaż, czy OC w życiu prywatnym.

Koszt objęcia tego rodzaju ochroną jednego dorosłego turysty, przebywającego na Litwie przez tydzień, nie przekracza 7 zł na dzień. A co dostaje się w zamian? Np. AXA Partners gwarantuje NNW na sumę 20 000 zł, pokrycie kosztów leczenia do 200 000 zł i opiekę nad niepełnoletnimi dziećmi w ramach Assistance aż do miliona złotych! A jak to wygląda u innych ubezpieczycieli?

Firma ubezpieczeniowaZakres i suma ubezpieczeniaCena za dzień ochrony
mtu24.plKoszty leczenia i assistance – 80 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 50 000 zł.
3,14 zł
ProamaKoszty leczenia – 100 000 zł;
Assistance;
Ubezpieczenie sportowe;
Klauzula alkoholowa;
Ubezpieczenie mienia domowego od kradzieży na czas wyjazdu – 5000 zł.
4 zł
You Can DriveKoszty leczenia – 100 000 zł;
Assistance;
OC w życiu prywatnym – 50 000 zł;
Ubezpieczenie sportowe;
OC sportowe – 50 000 zł.
4,14 zł
AXA PartnersKoszty leczenia – 200 000 zł;
Assistance;
NNW – 20 000 zł;
ubezpieczenie sportowe.
4,31 zł
GeneraliKoszty leczenia – 300 000 zł;
Assistance;
NNW – 15 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 50 000 zł;
Ubezpieczenie sportowe;
OC sportowe – 50 000 zł;
Klauzula alkoholowa;
Ubezpieczenie mienia domowego od kradzieży na czas wyjazdu – 5000 zł.
6,29 zł
Dane na podstawie kalkulatora ubezpieczeń turystycznych Mubi (aktualizacja: 23.09.2022).

Podróżując w czasie pandemii, warto również zwrócić uwagę, czy polisa turystyczna, którą chcemy zakupić, pokrywa koszty leczenia COVID-19. Wielu ubezpieczycieli zapewnia taką ochronę już w podstawowym wariancie, w ramach kosztów leczenia. Tak jest chociażby w Warcie. Towarzystwo Ubezpieczeń Europa również zapewnia pokrycie kosztów leczenia zakażenia koronawirusem za granicą, jednak wyszczególnia tę usługę jako odrębne świadczenie do sumy 100 000 zł, 300 000 zł lub 700 000 zł w zależności od wybranego wariantu. Oprócz tego w wariancie Comfort oraz All Inclusive ten ubezpieczyciel pokrywa koszty przedłużenia pobytu w związku z przebywaniem na kwarantannie do sumy 9000 zł. W razie kwarantanny na odszkodowanie można liczyć również w Signal Iduna.

Towarzystwo ubezpieczenioweOchrona związana z COVID-19
AXA Partnerszachorowanie*
Generalizachorowanie, izolacja
mtu24.plzachorowanie, izolacja, kwarantanna
Proamazachorowanie, izolacja
You Can Drivezachorowanie, izolacja, kwarantanna
*dotyczy najtańszego pakietu ubezpieczenia turystycznego w AXA Partners

Co zwiedzić będąc na Litwie? Najpopularniejsze kierunki dla turystów

Wilno, Wilno i jeszcze raz Wilno.

W przypadku przybysza znad Wisły zwiedzanie powinno rozpocząć się od słynnej mickiewiczowskiej Ostrej Bramy, ostatnim zachowanym elemencie wileńskich fortyfikacji, w pobliżu którego znajduje się nie mniej słynna kaplica z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej.

Z innych zabytków sakralnych na wyróżnienie zasługuje XVII-wieczny kościół św. Piotra i Pawła, zaliczany do grona najpiękniejszych barokowych kościołów na świecie. Jakimś cudem uniknął on zniszczeń podczas licznych wojen, co jest nie lada wyczynem w tej części Europy. Absolutne must have na Instagramie.

Skoro było już coś dla ducha, teraz czas na uciechy ciała. Wilno słynie z licznych imprez kulturalnych i plenerowych festiwali. Przykłady? Proszę bardzo. Organizowany w dniach 23-24 sierpnia Jarmark św. Bartłomieja to prawdziwa podróż do przeszłości. Na ulicach miasta można wówczas zobaczyć liczne stroje z dawnych epok – rzemieślników, mieszczan, muzykantów. Łasuchom, którym znudzą się lokalne specjały, do gustu przypadnie zaś coroczny czerwcowy Festiwal Burgerów. 

Z kolei miłośnikom napojów mocniejszych niż podwójne espresso polecamy wizytę w słynnym pubie Bambalynė, w którym zasmakujemy w przebogatej lokalnej ofercie piwowarskiej. Entuzjaści muzyki tanecznej i towarów eksportowych z Ameryki Południowej z pewnością powinni znaleźć drogę do Cocainn Night club. Latynoski poziom zabawy gwarantowany.

Wileńszczyzna

Niektóre obszary wokół litewskiej stolicy od pokoleń zamieszkane są głównie przez ludność polskiego pochodzenia. W wielu mniejszych miejscowościach odsetek mieszkańców mówiący w języku Mickiewicza to aż 95%! A propos Mickiewicza – to właśnie na jednym z tutejszych cmentarzy nasz narodowy wieszcz obserwował obrzęd opisany w Dziadach. 

Kowno

Międzywojenna stolica Litwy. O ile o Wilnie mawia się, że jest perełką bogatej architektury barokowej, o tyle Kowno słynie z surowego piękna stylu gotyckiego. Znajdziecie tu choćby kościół Wniebowzięcia NMP – najstarszy gotycki obiekt sakralny na Litwie. Budynki świeckie godnie reprezentuje Dom Perkuna, w którym znajduje się Muzeum Adama Mickiewicza. 

Góra Krzyży w Szawlach

Kilka kilometrów od małej miejscowości Szawle znajduje się zabytek szczególnego rodzaju – na pobliskim wzgórzu stoi… kilkadziesiąt tysięcy krzyży. Skąd taka liczba krucyfiksów na litewskiej prowincji? W 1430 roku postawiono tu tabliczkę upamiętniającą chrzest Żmudzi. Blisko cztery stulecia później, bo w 1831 roku, tuż po upadku powstania listopadowego, miejscowa ludność w celu upamiętnienia poległych powstańców zaczęła znosić na tutejsze wyniesienie krzyże. Przez kolejne dziesięciolecia tradycja przybrała na sile. Dziś wzgórze robi piorunujące wrażenie. Mało jest miejsc tak cichych i tak wymownych.

co zwiedzić na litwie

Na szlaku smaku – czego warto spróbować na Litwie?

Kuchnia litewska, choć mniej znana od włoskiej, francuskiej czy hiszpańskiej, może pochwalić się kilkoma prawdziwymi perłami kulinarnymi. Oto te, które należy otoczyć szczególną troską naszych kubków smakowych. 

Šakotis – ciasto z jajem! Na każdy kilogram mąki zużytej do produkcji tego przysmaku wykorzystuje się 50 jajek. W kształcie przypomina bożonarodzeniową choinkę, ale można jeść nie tylko od święta.

Kibiny – potrawa, która szczególnie Polakom powinna przypaść do gustu. Kibiny to w zasadzie pierogi nadziane mięsem wieprzowym lub baranim. Od rodzimych pierogów różnią się głównie bardziej podłużnym kształtem. 

Kindziuk – sucha, twarda, długo dojrzewająca wędlina, której smak charakteryzuje się wyraźną ostrością i kwasowością. Pozycja obowiązkowa dla miłośników mięsiwa w tradycyjnym wydaniu.

Co zabrać z powrotem?

Nie możesz wyjechać z Litwy bez miodu pitnego. Szczególnie polecamy „Stakliškių midus”, który został wpisany do rejestru Chronionych Nazw Pochodzenia i Chronionych Oznaczeń Geograficznych przez Komisję Europejską. A co poza tym? 

Kwas chlebowy – na Litwie to bardzo popularny napój bezalkoholowy. Unikatowy, wyrazisty, charakterny. 

Piwo Švyturys – powszechnie dostępne i jeszcze powszechniej pite. Kumple z pracy nie wybaczą, jeśli nie przywieziesz im choćby po butelce.

Ciemny chleb żytni – nie tylko Polacy są specjalistami od chleba. Litwini znają aż 200 rodzajów samego czarnego chleba żytniego. Gwarantujemy, że znacznie różni się od wypieków, którymi zajadasz się na co dzień.

Płatności na Litwie

Bez problemu zapłacimy kartami dwóch największych operatorów kart płatniczych – Visa i Mastercard. Od 2015 roku Litwa wchodzi w skład Strefy Euro, co oznacza, że to właśnie w tej walucie zażąda od nas zapłaty kioskarz na przedmieściach Wilna oraz restaurator w samym centrum. Roztropnym rozwiązaniem będzie zweryfikowanie sposobu walutowania płatności elektronicznych przez Twój bank jeszcze przed wyjazdem i zaopatrzenie się w gotówkę. Piwo jest tam tanie, ale bez przesady. No właśnie, na jakie ceny należy się przygotować? 

Koszt obiadu dla dwojga w restauracji średniej klasy to koszt ok. 130 zł. Za paczkę papierosów zapłacisz 15 zł, 3-dniowy bilet komunikacji miejskiej to już koszt ok. 36 zł (więcej informacji  o komunikacji publicznej znajdziesz pod tym linkiem), a kilometr spędzony w taksówce uszczupli wyjazdowy budżet o średnio 2,60 zł. To kolejny argument, by akurat na Litwę wybrać się własnym samochodem.

Oczywiście ceny będą się znacząco różnić w zależności od regionu, miasta, poziomu usługi/towaru oraz kursu złotówki, ale można zaryzykować stwierdzenie, że nie odbiegają one znacząco od poziomu cen w Polsce. Twój portfel nie dozna szoku klimatycznego.

Nocleg – ceny pobytu

Litwa jest świetnym celem zarówno weekendowych wypadów, jak i dłuższego wakacyjnego odpoczynku. Co ważniejsze, jest to podróż praktycznie na każdą kieszeń. Poniżej prezentujemy ceny noclegów w największych litewskich miastach w terminie 17.10.2022 – 23.10.2022 dla dwóch osób. Pod uwagę wzięliśmy najniższe dostępne ceny wśród hoteli 3-gwiazdkowych na portalu booking.com na dzień 23.09.2022. 

 • Wilno – 797 zł,
 • Kowno – 827 zł,
 • Kłajpeda – 671 zł.

Teraz pozostaje Ci tylko wybrać termin, zaklepać urlop i pojechać na Litwę, by przy kuflu tamtejszego miodu podumać z tubylcami nad wspólną historią naszych narodów i pogadać o… koszykówce. Bo musisz wiedzieć, że basket to tamtejszy sport narodowy. A jak chcesz, żeby starczyło na trochę więcej tego miodu, rzuć okiem na najtańsze ubezpieczenie OC.

Kalkulator walutowy – sprawdź, ile pieniędzy zabrać na Litwę

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wyjazd na Litwę

Czy warto wybrać się na Litwę samochodem?

Tak. Podróż z Warszawy do Wilna trwa ok. 6 godzin – nie jest zatem najdłuższa, a daje Ci znacznie większą swobodę w zwiedzaniu całego kraju niż wybranie samolotu. W dodatku litewskie drogi nie są płatne i nie potrzebujesz na nich Zielonej Karty. Pamiętaj tylko o przepisach drogowych, które w niektórych przypadkach różnią się od rodzimych (np. obowiązek używania opon zimowych od listopada do kwietnia).

Czy na Litwie jest drogo?

Nie, podróż do kraju naszych sąsiadów na pewno nie uszczupli w znaczącym stopniu Twojego domowego budżetu. Tygodniowy pobyt w Wilnie dla dwóch osób może kosztować nawet poniżej 1000 zł, a dodając do tego ceny podstawowych produktów nieodbiegające w znaczący sposób od polskich, można stwierdzić, że wakacje na Litwie da się spędzić dość niskim kosztem.

Co trzeba zobaczyć na Litwie?

Głównym punktem każdej podróży na Litwę musi być stolica – Wilno. Można tam zobaczyć m.in. Ostrą Bramę czy XVII-wieczny Kościół św. Piotra i Pawła lub wziąć udział w jednej z licznie odbywających się w mieście imprez kulturalnych. Poza Wilnem warto odwiedzić również Kowno z Muzeum Adama Mickiewicza czy niezwykłą Górę Krzyży w Szawlach.

PODSUMOWANIE
 • Najlepszy czas na podróż na Litwę to okres od maja do września.
 • Na Litwę można polecieć samolotem – lot z Warszawy do Wilna trwa ok. 1 godziny – lub pojechać samochodem.
 • Wyjeżdżając na Litwę, potrzebujesz tylko dowodu osobistego lub paszportu.
 • Jadąc samochodem, pamiętaj o ubezpieczenie OC, obowiązku używania opon zimowych od listopada do kwietnia czy zerowej tolerancji dla jeżdżących po alkoholu niedoświadczonych kierowców.
 • Aby korzystać bezpłatnie z litewskiej publicznej służby zdrowia, należy wyrobić kartę EKUZ.
 • Ceny na Litwie nie odbiegają znacząco od polskich.
 • Wśród najsłynniejszych litewskich zabytków można wymienić m.in. wileńską Ostrą Bramę czy kościół Wniebowzięcia NMP w Kownie.
 • Na Litwie warto spróbować m.in. kibin oraz miodu pitnego.
zdjęcie autora
Autor artykułu: Teresa Wrońska

Ubezpieczenia samochodowe są moim konikiem, ponieważ 7 lat pracowałam jako agent ubezpieczeniowy. Miałam okazję sprzedać kilka tysięcy polis OC/AC, dlatego poznałam większość problemów kierowców. Teraz chętnie rozwiązuję je dla użytkowników porównywarki Mubi.

Wystaw ocenę
35,00
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!