Litwo, podróży moja!

Nie ma na świecie kraju, z którym my, Polacy, mamy więcej wspólnego niż z Litwą. Dlatego zupełnie niezrozumiałym jest fakt, że naszego bliskiego sąsiada i historycznego krewniaka rocznie odwiedza więcej Białorusinów i Niemców niż turystów z Polski. Tymczasem nie dość, że podróż na Litwę jest bardzo prosta, to jeszcze stolica tego kraju – Wilno – w niczym nie ustępuje takim tuzom europejskiej turystyki jak Praga czy Budapeszt.

Podróż na Litwę 

Stwierdzenie, że każdą podróż należy zacząć od planowania, to jak wywarzanie otwartych na oścież drzwi. Dlatego od razu płyńmy do brzegu i zacznijmy od ustalenia podstawowych kwestii:

 • Przed wyjazdem
 • Podróż samolotem
 • Podróż samochodem
 • Kiedy wybrać się na Litwę?
 • Zdrowie i bezpieczeństwo
 • Płatności na Litwie
 • Co zwiedzić?
 • Na szlaku smaku – czego warto spróbować?
 • Noclegi – ceny pobytu

Przed wyjazdem na Litwę – przygotowanie do podróży

Zanim zaczniesz czytać o ciekawostkach historycznych, Mickiewiczu i Piłsudskim, warto zejść na ziemię i sprawdzić absolutne podstawy, czyli… czy będziesz w stanie naładować swój telefon, bez którego nie sposób wyobrazić sobie żadnej podróży. Uspokajamy – gniazdka elektryczne na Litwie nie wymagają żadnych przejściówek i są kompatybilne z polskim wtyczkami (typy C i F).

Jak już podłączymy nasz sprzęt (smartfon, laptop, tablet), zadbajmy o to, by móc połączyć się z internetem. Jeśli chcemy dzwonić, wrzucać fotki na insta i surfować po sieci, na Litwie, tak jak na terenie całej Unii Europejskiej, musisz aktywować roaming międzynarodowy u swojego operatora. Ceny zależne są od dostawcy, więc warto je sprawdzić przed całą eskapadą.

Podróż samolotem na Litwę

Mamy to? Mamy. Teraz ustalmy, czym dostaniemy się na miejsce. W przypadku lotów możemy skorzystać z trzech międzynarodowych lotnisk pasażerskich; w Wilnie (www.vilnius-airport.lt), Kownie (www.kaunas-airport.lt) i w Połądze (www.palanga-airport.lt). Na każdym z nich obowiązują standardowe procedury kraju członkowskiego Unii Europejskiej i Strefy Schengen. Wystarczy więc mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport. Loty do Wilna są realizowane bezpośrednio z Warszawy przez kilku popularnych przewoźników, w tym rodzimy LOT. 

Średni czas trwania lotu pomiędzy Warszawą a Wilnem wynosi 1 godzinę i 20 minut, a średnia cena biletów lotniczych to 1009,55 zł (dane aktualne na dzień 02.03.2020). Średnia, podkreślmy, co oznacza, że na pewno możliwe jest znalezienie tańszych okazji.

Najszybsza droga na dzień 20.02.2020

Podróż samochodem na Litwę – o tym pamiętaj!

Jeśli zdecydujemy się na wycieczkę samochodem, konieczne będzie posiadanie jedynie ubezpieczenia OC i prawa jazdy (najlepiej swojego). Przyda się też kilka informacji.

 • Oszczędzających na pewno ucieszy fakt, że poruszanie się po litewskich drogach jest bezpłatne dla samochodów osobowych i motocykli. Inaczej wygląda sytuacja ciężarówek, autobusów i busów. Jeśli więc planujesz podróż z całą trzypokoleniową rodziną, oprócz dużej ilości środków uspokajających, wykup też odpowiednią winietę na stronie Litewskiej Dyrekcji Transportu Drogowego: https://lakd.lrv.lt/en/road-charges-and-tolls/user-charge-vignettes.
 • Podróż samochodem trwa około 6 godzin, nie uwzględniając postojów oraz nieprzewidzianych trudności. Można więc śmiało założyć, że jest sporo dłuższa od lotniczej, ale umożliwia nam swobodne podróżowanie po całej, niedużej przecież, Litwie. Jej powierzchnia to 65 tys. km kwadratowych. Dla porównania, samo województwo Mazowieckie ma powierzchnię rzędu 35 tys. km kwadratowych.  
 • Ograniczenia prędkości na litewskich autostradach to 110 km/h (od 1 listopada do 31 marca) i 130km/h.
 • Korzystanie z opon zimowych jest obligatoryjne w okresie od 1 listopada do 10 kwietnia.
 • Pasy bezpieczeństwa – obowiązkowo zapięte zarówno na przednich, jak i tylnych siedzeniach.
 • Jazda na włączonych światłach obowiązuje przez cały rok. 
 • Apteczka, trójkąt i gaśnica – brak tych elementów wyposażenia samochodu może zostać ukarany mandatem, a warto wiedzieć, że tamtejsza policja jest znana ze swojej drobiazgowości. Aptekarska dokładność, można by rzec. 
 • Jazda pod wpływem alkoholu może skutkować wysokim mandatem (aż do 867 Euro, jeśli alkomat wskaże powyżej 2,5 promila) lub wręcz zatrzymaniem prawa jazdy przez miejscowe służby na okres nawet do 3 lat. 
 • Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi wynosi:
  – 0,4 promila dla kierowców posiadających prawo jazdy dłużej niż 2 lata,
  – 0,0 promila dla tych, którzy uprawnienie do prowadzenia pojazdów posiadają krócej niż 2 lata. Jeśli jesteś doświadczonym kierowcą, nie traktuj tego jako przyzwolenia, bo nie pomoże Ci nawet najlepsze ubezpieczenie OC.

Kiedy wybrać się na Litwę?

Nie będzie tu żadnego zaskoczenia – najlepiej wybrać się na wycieczkę w okresie od maja do września. Pod uwagę powinno się wziąć fakt, że czerwiec i lipiec charakteryzują się najwyższymi średnimi miesięcznymi opadami. Najbardziej gościnnym miesiącem wydaje się być sierpień ze średnią temperatur na poziomie 23 stopni – pogoda idealna do zwiedzania. Największy ruch turystyczny notowany jest we wrześniu. Za odwiedzinami w miesiącach letnich przemawia m. in. bogata oferta letnich festiwali i imprez plenerowych. 

Aktualna pogoda w stolicy Litwy – Wilno

Aktualizacja pogody odbywa się co 4 godziny.

Na Litwie czeka nas również skok w czasie. Kiedy w warszawskich korporacjach wybija samo południe, w Wilnie mieszkańcy są już o godzinę bliżsi wyjścia z pracy.

Zdrowie i bezpieczeństwo

Polacy posiadający aktualne ubezpieczenie zdrowotne w NFZ mogą bezpłatnie korzystać z litewskiej opieki zdrowotnej. By to zrobić, należy przed wyjazdem uzyskać – również w NFZ –  Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Wniosek można pobrać tutaj. Wyrobioną kartę EKUZ należy okazać bezpośrednio w litewskich placówka zdrowia publicznego.

miniaturka wpisu
Czy NFZ pokryje koszty leczenia za granicą?

Wyjeżdżając za granicę warto zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się wszystkiego i niej!

Przejdź do artykułu

Płatności na Litwie

Bez problemu zapłacimy kartami dwóch największych operatorów kart płatniczych – Visa i Mastercard. Od 2015 roku Litwa wchodzi w skład Strefy Euro, co oznacza, że to właśnie w tej walucie zażąda od nas zapłaty kioskarz na przedmieściach Wilna oraz restaurator w samym centrum. Roztropnym rozwiązaniem będzie zweryfikowanie sposobu walutowania płatności elektronicznych przez Twój bank jeszcze przed wyjazdem i zaopatrzenie się w gotówkę. Piwo jest tam tanie, ale bez przesady. No właśnie, na jakie ceny należy się przygotować? 

Koszt obiadu dla dwojga w restauracji średniej klasy to koszt ok. 130 zł. Za paczkę papierosów zapłacisz 15 zł, 3-dniowy bilet komunikacji miejskiej to już 26.50 zł (więcej informacji  o komunikacji publicznej znajdziesz pod tym linkiem), a kilometr spędzony w taksówce uszczupli wyjazdowy budżet o średnio 2,60 zł. To kolejny argument, by akurat na Litwę wybrać się własnym samochodem.

Oczywiście ceny będą się znacząco różnić w zależności od regionu, miasta, poziomu usługi/towaru oraz kursu złotówki, ale można zaryzykować stwierdzenie, że nie odbiegają one znacząco od poziomu cen w Polsce. Twój portfel nie dozna szoku klimatycznego.

Co zwiedzić będąc na Litwie? Najpopularniejsze kierunki turystów

Wilno, Wilno i jeszcze raz Wilno.

W przypadku przybysza znad Wisły zwiedzanie powinno rozpocząć się od słynnej mickiewiczowskiej Ostrej Bramy, ostatnim zachowanym elemencie wileńskich fortyfikacji, w pobliżu którego znajduje się nie mniej słynna kaplica z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej.

Z innych zabytków sakralnych na wyróżnienie zasługuje XVII-wieczny kościół św. Piotr i Pawła, zaliczany do grona najpiękniejszych barokowych kościołów na świecie. Jakimś cudem uniknął on zniszczeń podczas licznych wojen, co jest nie lada wyczynem w tej części Europy. Absolutne must have na Instagramie. 

Skoro było już coś dla ducha, teraz czas na uciechy ciała. Wilno słynie z licznych imprez kulturalnych i plenerowych festiwali. Przykłady? Proszę bardzo. Organizowany w dniach 23-24 sierpnia Jarmark św. Bartłomieja to prawdziwa podróż do przeszłości. Na ulicach miasta można wówczas zobaczyć liczne stroje z dawnych epok – rzemieślników, mieszczan, muzykantów. Łasuchom, którym znudzą się lokalne specjały, do gustu przypadnie zaś coroczny czerwcowy Festiwal Burgerów. 

Z kolei miłośnikom napojów mocniejszych niż podwójne espresso polecamy wizytę w słynnym pubie Bambalynė, w którym zasmakujemy w przebogatej lokalnej ofercie piwowarskiej. Entuzjaści muzyki tanecznej i towarów eksportowych z Ameryki Południowej z pewnością powinni znaleźć drogę do Cocainn Night club. Latynoski poziom zabawy gwarantowany.

Zespół mubi na wakacjach!

1. Chcesz napić się alkoholu w Wilnie w niedzielę? Niestety nie kupisz go w sklepie po 15:00, ale w pubach i restauracjach trunki są normalnie dostępne.
2. Jedną z najbardziej intrygujących atrakcji turystycznych jest Republika Zarzecza. To wileńska dzielnica zamieszkana głównie przez bohemę artystyczną, która… ogłosiła niepodległość. Republika ma swoją flagę i swoją konstytucję, która jest wystawiona „na granicy” w formie dużych płyt z pleksi. Co stanowi konstytucja bohemy? Przykładowo – człowiek ma prawo do posiadania kota.
3. W stolicy spokojnie dogadasz się po polsku. „Wilno polski, Kowno rosyjski” – tak tłumaczył mi kierowca busa, którym jechałem na lotnisko.
4. Niecałe 30 km na zachód od Wilna znajdują się Troki. Niewielkie, acz urokliwie położone na Pojezierzu Wileńskim miasteczko, które jest najbardziej znane z zamku mieszczącego się na wyspie na jeziorze Galve. Polecam zwiedzić zamek, w którym znajduje się bogata kolekcja średniowiecznego oręża. Brzmi dla Ciebie nudno? Nie szkodzi, na szczęście wejście na wyspę i na dziedziniec zamkowy jest darmowe.
5. Też 30 km od Wilna, ale w drugą stronę, znajdują się Miedniki Królewskie. Historycznie to pierwsza stolica Litwy, o czym świadczą ruiny zamku. Dlaczego jeszcze polecam tę miejscowość? Rzut beretem od niej znajduje się najwyższy szczyt Litwy. Wysoka Góra… cóż, może nie imponuje wysokością (ledwie 294 m n.p.m.), ale Litwini są z niej dumni. Od samego zamku na szczyt (jakieś 30 minut spacerem) prowadzą drewniane drogowskazy, na szczycie znajduje się wieża widokowa. Kiedy tam byłem w listopadzie 2019 roku, budowano parking i drogę dojazdową blisko szczytu. Przy okazji polecam zajść na Józefową Górę, czyli drugie najwyższe wzniesienie na Litwie.

Jacek na Rysach
Jacek Gędłek Listopad 2019

Wileńszczyzna

Niektóre obszary wokół litewskiej stolicy od pokoleń zamieszkane są głównie przez ludność polskiego pochodzenia. W wielu mniejszych miejscowościach odsetek mieszkańców mówiący w języku Mickiewicza to aż 95%! A propos Mickiewicza – to właśnie na jednym z tutejszych cmentarzy nasz narodowy wieszcz obserwował obrzęd opisany w Dziadach. 

Kowno

Międzywojenna stolica Litwy. O ile o Wilnie mawia się, że jest perełką bogatej architektury barokowej, o tyle Kowno słynie z surowego piękna stylu gotyckiego. Znajdziecie tu choćby kościół Wniebowzięcia NMP – najstarszy gotycki obiekt sakralny na Litwie. Budynki świeckie godnie reprezentuje Dom Perkuna, w którym znajduje się Muzeum Adama Mickiewicza. 

Góra Krzyży w Szawlach

Kilka kilometrów od małej miejscowości Szawle znajduje się zabytek szczególnego rodzaju – na pobliskim wzgórzu stoi… kilkadziesiąt tysięcy krzyży. Skąd taka liczba krucyfiksów na litewskiej prowincji? W 1430 roku postawiono tu tabliczkę upamiętniającą chrzest Żmudzi. Blisko cztery stulecia później, bo w 1831 roku, tuż po upadku Powstania Listopadowego, miejscowa ludność w celu upamiętnienia poległych powstańców zaczęła znosić na tutejsze wyniesienie krzyże. Przez kolejne dziesięciolecia tradycja przybrała na sile. Dziś wzgórze robi piorunujące wrażenie. Mało jest miejsc tak cichych i tak wymownych.

Na szlaku smaku – czego warto spróbować na Litwie?

Kuchnia litewska, choć mniej znana od włoskiej, francuskiej czy hiszpańskiej, może pochwalić się kilkoma prawdziwymi perłami kulinarnymi. Oto te, które należy otoczyć szczególną troską naszych kubków smakowych. 

Šakotis – ciasto z jajem! Na każdy kilogram mąki zużytej do produkcji tego przysmaku wykorzystuje się 50 jajek. W kształcie przypomina bożonarodzeniową choinkę, ale można jeść nie tylko od święta.

Kibiny – potrawa, która szczególnie Polakom powinna przypaść do gustu. Kibiny to w zasadzie pierogi nadziane mięsem wieprzowym lub baranim. Od rodzimych pierogów różnią się głównie bardziej podłużnym kształtem. 

Kindziuk – sucha, twarda, długo dojrzewająca wędlina, której smak charakteryzuje się wyraźną ostrością i kwasowością. Pozycja obowiązkowa dla miłośników mięsiwa w tradycyjnym wydaniu.

Co zabrać z powrotem?

jest nie lada rekomendacja. Szczególnie polecamy „Stakliškių midus”, który został wpisany do rejestru Chronionych Nazw Pochodzenia i Chronionych Oznaczeń Geograficznych przez Komisję Europejską. 

Kwas chlebowy – na Litwie to bardzo popularny napój bezalkoholowy. Unikatowy, wyrazisty, charakterny. 

Piwo Švyturys – powszechnie dostępne i jeszcze powszechniej pite. Kumple z pracy nie wybaczą, jeśli nie przywieziesz im choćby po butelce.

Ciemny chleb żytni – nie tylko Polacy są specjalistami od chleba. Litwini znają aż 200 rodzajów samego czarnego chleba żytniego. Gwarantujemy, że znacznie różni się od wypieków, którymi zajadasz się na co dzień.

Nocleg – ceny pobytu

Litwa jest świetnym celem zarówno weekendowych wypadów, jak i dłuższego wakacyjnego odpoczynku. Co ważniejsze, jest to podróż praktycznie na każdą kieszeń. Poniżej prezentujemy ceny noclegów w największych litewskich miastach w terminie 21.08.2020 – 27.08.2020 dla dwóch osób. Pod uwagę wzięliśmy najniższe dostępne ceny wśród hoteli 3-gwiazdkowych na portalu booking.com na dzień 01.03.2020. 

 • Wilno – 1246 zł
 • Kowno – 1104 zł
 • Kłajpeda – 1076 zł

Teraz pozostaje Ci tylko wybrać termin, zaklepać urlop i pojechać na Litwę, by przy kuflu tamtejszego miodu podumać z tubylcami nad wspólną historią naszych narodów i pogadać o… koszykówce. Bo musisz wiedzieć, że basket to tamtejszy sport narodowy. A jak chcesz, żeby starczyło na trochę więcej tego miodu, rzuć okiem na najtańsze ubezpieczenia OC.

Kalkulator walutowy – sprawdź ile pieniędzy zabrać na Litwę

Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Teresa Wrońska

Ubezpieczenia samochodowe są moim konikiem, ponieważ 7 lat pracowałam jako agent ubezpieczeniowy. Miałam okazję sprzedać kilka tysięcy polis OC/AC, dlatego poznałam większość problemów kierowców. Teraz chętnie rozwiązuję je dla użytkowników porównywarki Mubi.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!