Zniszczenie wypożyczonego sprzętu w górach – czy polisa pokryje koszty?

Przed Tobą nowe turystyczne wyzwania? Będziesz zdobywać góry i wypożyczasz sprzęt, taki jak raki i czekany? Co stanie się, jeśli sprzęt zostanie zniszczony lub skradziony? Czy fakt posiadania ubezpieczenia uchroni Cię przed zapłatą za zniszczenia z własnej kieszeni?

sprzęt górski

Zazwyczaj, gdy decydujemy się na nowy, nieznany sport, nie kupujemy całego ekwipunku. Może się bowiem okazać, że o ile pierwsze chwile fascynacji były niezwykle ciekawe, to już po chwili zrozumiemy, że nie jest to aktywność naszych marzeń. Z tego powodu turyści, którzy decydują się na uprawianie sportów podczas wypoczynku lub urlopu, najczęściej korzystają z wypożyczonego sprzętu. Jest to rozwiązanie tańsze i zwykle bardziej praktyczne. Co jednak stanie się, kiedy sprzęt zostanie zniszczony?

Ubezpieczenie sprzętu sportowego, takiego jak: czekany, raki, deski surfingowe czy sprzęt narciarski, najczęściej znajdziemy w ubezpieczeniach turystycznych, inaczej zwanych podróżniczymi.

W wypadku tego rodzaju polis towarzystwo ubezpieczeniowe określa w ogólnych warunkach ubezpieczenia zarówno zasady, jak i kwotę, do której odpowiada za zniszczenia, jakich może dokonać ich klient.

Bardzo istotne jest, aby zweryfikować, jakie sprzęty dopuszcza nasz ubezpieczyciel przy zwykłej polisie turystycznej lub podróżniczej. Część sportów ze względu na wysokie ryzyko podlega wyłącznie ubezpieczeniu sportowemu. W tym wypadku to towarzystwo decyduje o tym, czy dany sport będzie zaliczał się do kręgu aktywności wysokiego ryzyka, czy też nie.

W ramach polis sportowych możemy również wyróżnić ubezpieczenia narciarskie, które przeznaczone są dla snowboardzistów i narciarzy. Większość tego rodzaju polis obejmuje również swoją ochroną wypożyczony sprzęt.

Niedopilnowany sprzęt = brak odszkodowania

Naturalnie zakłady ubezpieczeniowe nie odpowiadają za skradziony lub uszkodzony sprzęt, którego nie dopilnował ich klient. Dlatego też pozostawienie deski surfingowej na plaży bez opieki i kontroli może skutkować odmową wypłaty rekompensaty finansowej przez ubezpieczyciela. Podobnie jest z całym ekwipunkiem górskim, a więc także rakami, czekanami czy nartami.

Towarzystwo ubezpieczeniowe może również zaniechać wypłaty odszkodowania, jeżeli osoba uprawiająca sport nie zastosowała się do powszechnych przepisów dotyczących uprawiania tego rodzaju aktywności i używała sprzętu niezgodnie z jego przeznaczeniem, czy poruszała się po nieoznakowanych trasach.

Pamiętajmy jednak, że zniszczony sprzęt to nie wszystko. Nie wolno zapominać o ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej. Niestety, przy uprawianiu sportu łatwo może dojść do nieprzewidzianego wypadku i jeśli tylko zniszczymy sprzęt, to mamy wiele szczęścia. W momencie, gdy korzystaliśmy z niego w sposób właściwy i dostosowany do jego przeznaczenia w miejscu do tego wyznaczonym oraz jesteśmy ubezpieczeni – otrzymamy odszkodowanie. Jeśli jednak na skutek naszego działania ucierpi osoba trzecia – możemy być pociągnięci do odpowiedzialności.

Ekspert Mubi radzi:

OC w życiu prywatnym zapewnia odszkodowanie dla osoby pokrzywdzonej z naszej winy. Zazwyczaj obejmuje ochroną takie zdarzenia, jak wybicie szyby w hotelu przez nasze dziecko, pogryzienie osoby trzeciej przez naszego psa, spowodowanie kolizji podczas jazdy na rowerze, spowodowanie szkody podczas uprawiania sportu. Należy pamiętać, że OC w życiu prywatnym nie zastępuje ubezpieczenia OC komunikacyjnego i odwrotnie – OC samochodowe nie zapewnia świadczenia, jeśli spowodujemy szkodę poza ruchem drogowym.

Utrata sprzętu – zawsze powiadamiaj policję!

Pamiętajmy, aby w momencie, gdy zaginie nam sprzęt, koniecznie powiadomić najbliższą jednostkę policji, aby funkcjonariusze sporządzili stosowną notatkę, która będzie podstawą do ubiegania się o rekompensatę. Warto jednak również zwrócić uwagę na to, że w wielu ogólnych warunkach ubezpieczenia towarzystwa zaznaczają, że bagażniki znajdujące się na dachu nie są dla nich wystarczającym zabezpieczeniem.

Dlatego też narty, raki, czekany czy deski surfingowe zgodnie z umową tego rodzaju polisy powinny się znajdować w środku samochodu. Naturalnie tego rodzaju sprzęt możemy również przechowywać w hotelu czy specjalnie wyznaczonym do tego miejscu.

OC pozwoli Ci nie płacić za szkody na osobie

Jeżeli spowodujemy uszkodzenie ciała innej osoby, uprawiając sport, przed wypłatą środków z własnej kieszeni na leczenie i rehabilitację uchroni nas wyłącznie polisa OC w życiu prywatnym. W takiej sytuacji otrzymamy wsparcie zakładu ubezpieczeniowego, a część polis pokrywa również koszty sądowe, które zobowiązani bylibyśmy ponieść.

Opłaty tego rodzaju świadczeń dla ofiary mogą być bardzo wysokie, ponieważ nie dotyczą tylko kosztów związanych z leczeniem, ale również utraconych zarobków z tego tytułu.

CZY WIESZ, ŻE …

Od początku 2022 roku osoby korzystające ze stoków we Włoszech, muszą mieć OC sportowe. W przeciwnym razie muszą liczyć się z nałożeniem grzywny w wysokości do 150 euro.

NNW – o tym też pamiętaj!

Jeżeli zależy nam na tym, aby w razie wypadku mieć możliwość skorzystania z pomocy towarzystwa, koniecznie powinniśmy wykupić ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Tego rodzaju polisa chroni przed wydatkami na leczenie i pozwala na zwrot środków za wypożyczenie sprzętu rehabilitacyjnego. Jeżeli zamierzamy uprawiać sport, to sprawdźmy, czy nie jest on przez ubezpieczyciela interpretowany jako ekstremalny lub wysokiego ryzyka, a przez to wyłączony z odpowiedzialności.

Tego rodzaju ubezpieczenie gwarantuje również wypłatę środków finansowych w przypadku śmieci w wyniku NNW. Stosowną kwotę otrzyma osoba uposażona, a jeśli taka nie została wskazana, świadczenie zostanie odziedziczone na zasadach ogólnych.

W przypadku polisy NNW bardzo istotna jest suma ubezpieczenia. To z niej procentowo wyliczana będzie kwota, która będzie nam się należała w przypadku utraty życia i zdrowia.

Sprawdzaj w OWU świadczenia, które Ci się należą!

Wszystkie zapisy dotyczące wykluczeń oraz maksymalnych wysokości świadczeń znajdują się zawsze w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Pamiętaj: jeśli decydujesz się na uprawianie sportu podczas urlopu i wypożyczasz w tym celu profesjonalny sprzęt, musisz przede wszystkim zachowywać się odpowiedzialnie i nie narażać siebie oraz ekwipunku na niepotrzebne ryzyko.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne z ubezpieczeniem sprzętu sportowego?

Ubezpieczenie sprzętu sportowego jest oferowane przeważnie w rozszerzonych wersjach polisy turystycznej. Jeśli szukasz polisy narciarskiej, przyda się także ochrona nart i pozostałego ekwipunku.

Sprawdźmy, jaki będziesz koszt polisy chroniącej sprzęt sportowy*.

Towarzystwo ubezpieczenioweWarunki ubezpieczeniaSuma ubezpieczenia sprzętu sportowegoCena polisy turystycznej
AXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
1500 zł62,27 zł
SIGNAL IDUNAKL: 174 020 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 130 515 zł,
Bagaż: 1000 zł
1000 zł66,23 zł
UNIQAKL: 750 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
5000 zł**71,40 zł
ProamaKL: 300 000 zł,
NNW: 20 000 zł,
OC: 100 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
2000 zł145 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi (12.01.2024).
*Kalkulacja została wykonana dla 29-letniego narciarza bez chorób przewlekłych, który zamierza przez tydzień szusować w Austrii. **za dodatkową opłatą
PODSUMOWANIE
  • Ubezpieczenie sprzętu sportowego może być ujęte w kilku rodzajach umów – w tym w polisie turystycznej.
  • Szczegółowe warunki wypłaty odszkodowania przez towarzystwo ubezpieczeniowe zawsze są zawarte w OWU. Każde towarzystwo określa je według własnych wytycznych.
  • Sprawdź, w jaki sposób musisz przechowywać sprzęt, aby w przypadku kradzieży otrzymać rekompensatę. Wiele firm odmawia wypłaty odszkodowania, jeśli sprzęt nie jest należycie zabezpieczony, np. znajduje się na dachu, a nie w bagażniku samochodu.
  • Przed wyjazdem wykup ubezpieczenie turystyczne z OC i NNW, aby w razie wypadku nie płacić za szkody z własnej kieszeni.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie sprzętu sportowego

Czy ubezpieczenie turystyczne chroni również wypożyczony sprzęt?
Kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania za zniszczony lub skradziony sprzęt?
Czy utratę sprzętu powinno się zgłaszać na policję?
Teresa Wrońska
Autor artykułu: Teresa Wrońska

Ubezpieczenia samochodowe są moim konikiem, ponieważ 7 lat pracowałam jako agent ubezpieczeniowy. Miałam okazję sprzedać kilka tysięcy polis OC/AC, dlatego poznałam większość problemów kierowców. Teraz chętnie rozwiązuję je dla użytkowników porównywarki Mubi.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!