Zniszczenie wypożyczonego sprzętu w górach – czy polisa pokryje koszty?

Przed Tobą nowe wyzwania? Będziesz zdobywać góry i wypożyczasz sprzęt taki jak: raki i czekany? Co stanie się, jeśli sprzęt zostanie zniszczony lub skradziony? Czy fakt posiadania ubezpieczenia uchroni Cię przed zapłatą za zniszczenia z własnej kieszeni?

Zazwyczaj, gdy decydujemy się na nowy, nieznany sport, nie kupujemy całego ekwipunku. Może się bowiem okazać, że o ile pierwsze chwilę fascynacji były niezwykle ciekawe, to już po chwili zrozumiemy, że nie jest to aktywność naszych marzeń. Z tego powodu turyści, którzy decydują się na uprawianie sportów podczas wypoczynku lub urlopu, najczęściej korzystają z wypożyczonego sprzętu. Jest to rozwiązanie tańsze i zwykle bardziej praktyczne. Co jednak stanie się, kiedy sprzęt zostanie zniszczony?

Ubezpieczenie sprzętu sportowego takiego jak: czekany, raki, deski surfingowe czy sprzęt narciarski, najczęściej znajdziemy w ubezpieczeniach turystycznych, inaczej zwanych podróżniczymi.

W wypadku tego rodzaju polis towarzystwo ubezpieczeniowe określa w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia zarówno zasady, jak i kwotę, do której odpowiada za zniszczenia, których może dokonać ich klient.

Bardzo istotnym jest, aby zweryfikować, jakie sprzęty dopuszcza nasz ubezpieczyciel przy zwykłym ubezpieczeniu turystycznym lub podróżniczym. Część sportów ze względu na wysokie ryzyko podlega wyłącznie ubezpieczeniu sportowemu. W tym wypadku to ubezpieczyciel decyduje o tym, czy dany sport będzie zaliczał się do kręgu aktywności wysokiego ryzyka czy też nie.

W ramach polis sportowych możemy również wyróżnić polisy narciarskie, które przeznaczone są dla snowboardzistów i narciarzy. Większość tego rodzaju ubezpieczeń obejmuje również swoją ochroną wypożyczony sprzęt.

Niedopilnowany sprzęt = brak odszkodowania

Naturalnie zakłady ubezpieczeniowe nie odpowiadają za skradziony lub uszkodzony sprzęt, którego nie dopilnował ich klient. Dlatego też pozostawienie deski surfingowej na plaży bez opieki i kontroli może skutkować odmową wypłaty rekompensaty finansowej przez ubezpieczyciela. Podobnie jest z całym ekwipunkiem, a więc także rakami, czekanami czy nartami.

Towarzystwo ubezpieczeniowe może również zaniechać wypłaty odszkodowania, jeżeli osoba uprawiająca sport nie zastosowała się do powszechnych przepisów dotyczących uprawiania tego rodzaju aktywności i używała sprzętu, czy poruszała się po miejscach do tego nieprzeznaczonych.

Pamiętajmy jednak, że zniszczony sprzęt to nie wszystko. Należy również pamiętać o ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej. Niestety, przy uprawianiu sportu łatwo może dojść do nieprzewidzianego wypadku i jeśli tylko zniszczymy sprzęt, to mamy wiele szczęścia. W momencie, gdy korzystaliśmy z niego w sposób właściwy i dostosowany do jego przeznaczenia w miejscu do tego wyznaczonym oraz jesteśmy ubezpieczeni – otrzymamy odszkodowanie. Jeśli na skutek naszego działania ucierpi osoba trzecia – możemy być pociągnięci do odpowiedzialności.

Utrata sprzętu – zawsze powiadamiaj policję!

Pamiętajmy, aby w momencie, gdy zaginie nam sprzęt, koniecznie powiadomić najbliższą jednostkę policji tak, aby sporządziła ona stosowną notatkę, która będzie podstawą do ubiegania się o rekompensatę. Warto jednak również zwrócić uwagę na to, że w wielu Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia towarzystwa ubezpieczeniowe zaznaczają, że bagażniki znajdujące się na dachu nie są dla nich wystarczającym zabezpieczeniem.

Dlatego też narty, raki, czekany czy deski surfingowe zgodnie z umową tego rodzaju polisy powinny się znajdować w środku samochodu. Naturalnie tego rodzaju sprzęt możemy również przechowywać w hotelu czy specjalnie wyznaczonym do tego miejscu.

OC pozwoli Ci nie płacić za szkody na osobie

Jeżeli spowodujemy uszkodzenie ciała innej osoby uprawiając sport przed wypłatą środków z własnej kieszeni na leczenie i rehabilitację uchroni nas wyłącznie polisa OC. W takiej sytuacji otrzymamy wsparcie zakładu ubezpieczeniowego, część polis pokrywa również koszty sądowe, która zobowiązani bylibyśmy ponieść.

Koszty tego rodzaju świadczeń dla ofiary mogą być bardzo wysokie, ponieważ nie dotyczą tylko opłat związanych z leczeniem, ale również utraconych zarobków z tego tytułu.

NNW – o tym też pamiętaj!

Jeżeli zależy nam na tym, aby w razie wypadku mieć możliwość skorzystania z pomocy zakładu ubezpieczeniowego, koniecznie powinniśmy wykupić ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Tego rodzaju polisa chroni przed wydatkami na leczenie i pozwala na zwrot środków za wypożyczenie sprzętu rehabilitacyjnego. Jeżeli zamierzamy uprawiać sport, to sprawdźmy, czy nie jest on przez ubezpieczyciela interpretowany jako ekstremalny, a więc wyłączony z odpowiedzialności.

Tego rodzaju ubezpieczenie gwarantuje również wypłatę środków finansowych w przypadku śmieci w wyniku NNW. Stosowna kwota zostanie przekazana osobie uposażonej, a jeśli taka nie została wskazana, zostanie odziedziczona na zasadach ogólnych.

W przypadku polisy NNW bardzo istotna jest suma ubezpieczenia. To z niej procentowo wyliczana będzie kwota, która będzie nam się należała w przypadku utraty życia i zdrowia.

Sprawdzaj w OWU świadczenia, które Ci się należą!

Wszystkie zapisy dotyczące wykluczeń oraz maksymalnych wysokości świadczeń znajdują się zawsze w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia polisy. Pamiętaj: decydując się na sport podczas urlopu i wypożyczenie sprzętu musisz zachowywać się przede wszystkim odpowiedzialnie i nie narażać na niepotrzebne ryzyko.

PODSUMOWANIE
  • Ubezpieczenie sprzętu sportowego może być ujęte w kilku rodzajach umów – w tym w ubezpieczeniu turystycznym.
  • Szczegółowe warunki wypłaty odszkodowania przez towarzystwo ubezpieczeniowe zawsze są zawarte w OWU. Każdy ubezpieczyciel określa je sam, wg własnych wytycznych.
  • Sprawdź, w jaki sposób musisz przechowywać sprzęt, aby w przypadku kradzieży otrzymać rekompensatę. Wiele firm odmawia wypłaty odszkodowania, jeśli sprzęt nie jest należycie zabezpieczony, np. jest w bagażniku na dachu samochodu.
  • Przed wyjazdem wykup ubezpieczenie turystyczne z OC i NNW, aby w razie wypadku za szkody nie płacić z własnej kieszeni.
Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Teresa Wrońska

Ubezpieczenia samochodowe są moim konikiem, ponieważ 7 lat pracowałam jako agent ubezpieczeniowy. Miałam okazję sprzedać kilka tysięcy polis OC/AC, dlatego poznałam większość problemów kierowców. Teraz chętnie rozwiązuję je dla użytkowników porównywarki Mubi.

Dołącz do dyskusji

Możliwość dodawania komentarzy jest wyłączona

Skomentuj jako pierwszy!