Jak przygotować się do wyjazdu na narty lub snowboard i wybrać odpowiednie ubezpieczenie narciarskie?

jak się przygotować na narty
NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE
  • Na wyjazd narciarski należy dobrać odpowiedni sprzęt sportowy i odzież. Przy wyborze miejsca wyjazdu warto zwrócić uwagę na poziom trudności tras, infrastrukturę narciarską, warunki śniegowe i dodatkowe atrakcje na miejscu.
  • Ubezpieczenie na narty to podstawa, która zapewnia wsparcie podczas uprawiania sportów zimowych. Pokrywa koszty leczenia, transportu medycznego i akcji ratowniczej w górach, a także zapewnia odszkodowanie za nieszczęśliwy wypadek czy pokrywa odszkodowanie za spowodowanie szkody osobom trzecim w ramach OC sportowego.
  • Optymalna polisa narciarska zawiera również ubezpieczenie sprzętu narciarskiego, które chroni w przypadku jego uszkodzenia, zniszczenia czy kradzieży.
  • Uprawianie narciarstwa i snowboardingu u niektórych ubezpieczycieli wymaga rozszerzenia ochrony o sporty wysokiego ryzyka lub sporty zimowe, a u innych znajduje się w standardowej polisie.
  • Polisę narciarską znajdziesz w porównywarce ubezpieczeń Mubi.

Zimowy wyjazd na narty czy snowboard wymaga odpowiedniego przygotowania. Ważny jest wybór sprzętu i stroju, a także zabezpieczenie się przed nieprzewidzianymi sytuacjami na stoku i poza nim. W tym artykule znajdziesz wskazówki dotyczące organizacji wyjazdu do ośrodka narciarskiego oraz dowiesz się, jak dobrać najlepsze ubezpieczenie narciarskie!

Jak przygotować się do wyjazdu na narty lub snowboard?

Przed wyjazdem do ośrodka narciarskiego warto się dobrze przygotować pod kątem kondycyjnym, a także dokonać wyboru sprzętu i ośrodka narciarskiego. Na co przede wszystkim zwrócić uwagę?

Wybór sprzętu – co jest niezbędne?

Na podstawowym poziomie wybór sprzętu narciarskiego opiera się o podjęciu decyzji tym, czy będziesz go wynajmować, czy kupować. Osobom początkującym zaleca się wynajęcie nart czy snowboardu, zwłaszcza jak jeżdżą sporadycznie.

Podstawowe porady dotyczące sprzętu i odzieży:

  • narty – należy dopasować do swojego poziomu zaawansowania. Początkującym poleca się narty typu all-round lub carvingowe, w których łatwiej nauczysz się skręcać. Natomiast osoby bardziej doświadczone mogą wybrać narty all-mountain lub sportowe carvingowe;
  • snowboard – bardziej miękkie są łatwiejsze w kontroli, a na twardszych jeździ się szybciej;
  • kijki narciarskie – dobrane do wzrostu, sprawdź, czy ręka zgięta pod kątem 90 stopni jest w poziomie, a kijek dotyka ziemi;
  • buty – dopasowane do stopy, by uniknąć otarć i bólu, muszą być także dobrane do sprzętu sportowego;
  • odzież – wodoodporna, oddychająca, która zapewnia ciepło i odprowadza wilgoć;
  • kask – zawsze zalecany, a w niektórych krajach obowiązkowy dla dzieci do określonego wieku;
  • dodatki – gogle narciarskie, krem z filtrem UV i pomadka ochronna.

Dobrze dobrany sprzęt narciarski lub snowboardowy zapewni Ci komfort i większe bezpieczeństwo na stoku.

Lokalizacja i poziom trudności – jak dopasować miejsce do swoich umiejętności narciarskich?

Przy wyborze ośrodka narciarskiego należy zwrócić uwagę na:

  • poziom trudności tras – od najłatwiejszych zielonych, łatwych niebieskich przez czerwone i najtrudniejsze czarne, początkujący świetnie odnajdą się w Livigno we Włoszech, Alpe d’Huez we Francji czy Białce Tatrzańskiej, bardziej zaawansowani sprawdzą się w Zell am See w Austrii czy Jasnej na Słowacji, a najbardziej doświadczeni choćby w Chamonix we Francji, który uważany jest za stolicę freeride’u;
  • warunki śniegowe – jaka jest pokrywa śniegu i jaka panuje pogoda na stoku (np. włoskie stoki słyną ze słonecznej pogody);
  • infrastruktura – wyciągi i kolejki ułatwiają zabawę na stoku narciarskim, warto zwrócić uwagę również na szkółki narciarskie czy wypożyczalnie sprzętu;
  • atrakcje poza stokiem – dostępność takich miejsc jak termy, punkty gastronomiczne, snowparki czy lokalne atrakcje turystyczne.

Warto pamiętać, że w szczycie sezonu najpopularniejsze ośrodki narciarskie są zatłoczone.

Kondycyjne przygotowanie do wyjazdu na narty i snowboard

Osoby, które nie są aktywne sportowo na co dzień, powinny przygotować się kondycyjnie do wyjazdu na narty lub snowboard. Przed rozpoczęciem sezonu warto rozpocząć treningi, których celem będzie wzmocnienie nóg i poprawa wydolności. Pozwoli to zmniejszyć ryzyko kontuzji na stoku narciarskim.

Dlaczego ubezpieczenie narciarskie jest kluczowe podczas zimowych wyjazdów?

Ubezpieczenie narciarskie to rodzaj ubezpieczenia turystycznego, które zawiera dodatkowe świadczenia przygotowane z myślą o miłośnikach sportów zimowych. Ich celem jest rozszerzenie ochrony na zdarzenia, do których może dojść na stoku czy w kurorcie narciarskim.

Ryzyko wypadków na stoku – co zapewnia polisa?

Dane ze stoków narciarskich wskazują, że najczęstszą przyczyną urazów na stokach narciarskich jest samoistne przewrócenie się podczas zjazdu bez udziału innych osób. Gdy do takiego zdarzenia dojdzie poza granicami Polski, to poszkodowany narciarz naraża się na wysokie koszty leczenia. Dodatkowo w niektórych krajach będzie musiał zapłacić za akcję ratowniczą w górach – jeśli będzie ona konieczna.

Ubezpieczenie narciarskie zapewnia pokrycie kosztów leczenia, ratownictwa czy szkód spowodowanych osobom trzecim, a także dodatkowe świadczenia w razie zamknięcia tras zjazdowych – rodzaj i zakres usług assistance różni się u poszczególnych ubezpieczycieli.

Koszty leczenia i ratownictwa górskiego – jak wysokie mogą być?

Opłaty za usługi medyczne i wsparcie pogotowia górskiego zależą od kraju, w którym doszło do wypadku. W Polsce ratownictwo jest darmowe, ale za granicą praca ratowników może kosztować tysiące euro. Na przykład w Tyrolu standardowa akcja ratownicza kosztuje od 1500 do 2000 euro, a na Słowacji od 600 do 1000 euro.

Powyższe dane są szacunkowe, ponieważ koszt akcji ratowniczej zależy od jej skomplikowania, liczby biorących w niej udział ratowników i rodzaju użytego specjalistycznego sprzętu – wykorzystanie helikoptera znacząco podnosi opłatę!

UWAGA!

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie pokrywa kosztów akcji ratowniczej!

Również koszty leczenia zależą od kraju. Nawet tam, gdzie można skorzystać EKUZ, część świadczeń może być płatna. Nie mówiąc już o opłatach za świadczenia medyczne w USA, gdzie w przypadku skomplikowanego i długiego leczenia można otrzymać rachunek na setki tysięcy dolarów!

Właśnie dlatego na wyjazd narciarski czy snowboardowy zawsze zaleca się wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego dopasowanego do celu podróży, a więc de facto ubezpieczenia narciarskiego.

UWAGA!

Na włoskich stokach OC w życiu prywatnym (sportowe) jest obowiązkowe, a jego brak grozi mandatem lub odebraniem karnetu narciarskiego!

Czy są różne rodzaje ubezpieczeń dla narciarzy i snowboardzistów?

Ubezpieczenie turystyczne dopasowane do aktywności na stoku narciarskim działa tak samo w przypadku zjazdu na nartach i na snowboardzie. Różnice pojawiają się, gdy ubezpieczonego będzie interesowało uprawianie sportów wysokiego ryzyka, czyli bardziej nietypowych dyscyplin zimowych – np. zjazd poza wyznaczonymi trasami czy heliskiing/heliboarding.

Ubezpieczenie narciarskie – zakres ochrony i zalety

W ramach pełnego ubezpieczenia narciarskiego otrzymasz:

  • ubezpieczenie kosztów leczenia – ubezpieczyciel zapłaci za usługi medyczne (leczenie, hospitalizację, operacje, zabiegi, konsultacje, leki, transport medyczny);
  • assistance – zapewnia wiele usług (np. transport ubezpieczonego i bliskich, wsparcie informacyjne, przedłużenie ochrony, pomoc prawną), a także może zawierać specjalne świadczenia dla miłośników sportów zimowych (np. zwrot kosztów karnetu na wyciągi narciarskie, świadczenia w przypadku zamknięcia tras zjazdowych, zwrot kosztów wypożyczenia sprzętu narciarskiego, pokrycie kosztów zakwaterowania po zejściu lawiny);
  • OC w życiu prywatnym (sportowe) – ubezpieczyciel pokryje koszty odszkodowania za szkody w mieniu i osobowe spowodowane przez ubezpieczonego (np. w przypadku potrącenia kogoś na stoku);
  • NNW – ubezpieczony otrzyma odszkodowanie za trwały uszczerbek, który powstał na skutek nieszczęśliwego wypadku (np. podczas zjazdu na nartach);
  • ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego – zapewni świadczenia w razie utraty, zniszczenia lub kradzieży przedmiotów objętych ochroną.

Ubezpieczyciele różnie definiują sporty. U jednych narciarstwo zjazdowe to sport amatorski, który oferowany jest w standardowej polisie, a u innych to sport ryzykowny lub znajdujący się osobnej kategorii sportów zimowych, co wymaga rozszerzenia ochrony. Dlatego zawsze w formularzu ubezpieczeniowym warto zaznaczyć “narciarstwo/snowboard” jako cel wyjazdu.

Ubezpieczenie snowboardowe – czym różni się od narciarskiego?

Pojęcia “polisa narciarska” czy “ubezpieczenie narciarskie” należy traktować jako terminy opisowe, które wskazują na ochronę w przypadku konkretnej aktywności – chodzi o amatorskie uprawianie sportów zimowych. Nie ma więc osobnych produktów ubezpieczeniowych jak ubezpieczenie snowboardowe, ubezpieczenie łyżwiarskie, ubezpieczenie bobslejowe czy dla innej dyscypliny zimowej.

Mówiąc wprost, nie ma znaczenia, czy będziesz zjeżdżać po wyznaczonych trasach na snowboardzie, czy na nartach. W obu przypadkach kupujesz taki sam rodzaj ubezpieczenia turystycznego, które jest potocznie nazywane narciarskim, ale to dalej polisa turystyczna, której ochrona uwzględnia Twój cel wyjazdu.

Ubezpieczenie od sportów ekstremalnych – dla tych, którzy szukają adrenaliny

Natomiast wiele sportów zimowych klasyfikowanych jest jako sporty wysokiego ryzyka lub sporty ekstremalne. W takim przypadku rozszerzenie ochrony jest konieczne, by otrzymać wsparcie, gdy dojdzie do zdarzenia ubezpieczeniowego.

Przykłady z ogólnych warunkach ubezpieczenia wybranych ubezpieczycieli:

  • UNIQA – narciarstwo (w tym snowpark bez akrobacji) traktowane jest jako amatorski sport zimowy (ochrona w standardowej polisie), jazda na nartach/snowboardzie poza wyznaczonymi trasami to sporty wysokiego ryzyka, natomiast heliskiing, heliboarding czy skoki narciarskie to sporty ekstremalne;
  • mtu24.pl/ERGO Hestia/You Can Drive – sporty rekreacyjne to biegi narciarskie, a sporty ryzykowne to narciarstwo czy snowboard po oznakowanych trasach;
  • SIGNAL IDUNA – do sportów zimowych zalicza między innymi biatlon, narciarstwo zjazdowe, ski bike, snowboard czy trikke skki, a do sportów ekstremalnych skoki narciarskie heliskiing i heliboarding.

Z powyższych przykładów widać, że ubezpieczyciele w różny sposób klasyfikują sporty. Czy to oznacza, że musisz przeglądać dokładnie listy ze sportami w OWU przed kupnem ubezpieczenia na zwykły wypad w góry?

Niekoniecznie! Jeśli planujesz jazdę po wyznaczonych trasach, to zaznacz w formularzu ubezpieczeniowym jako cel opcję “narciarstwo/snowboard”, a oferty zostaną przygotowane pod kątem takiej aktywności. Natomiast przy bardziej nietypowych sportach warto spojrzeć do warunków ubezpieczenia, by sprawdzić, czy nie wymagają ono rozszerzenia o sporty ekstremalne.

Jaką ochronę sprzętu sportowego otrzymasz w ramach ubezpieczenia narciarskiego?

Podczas wyjazdu na narty i snowboard warto zadbać również o zabrany ze sobą sprzęt sporty. Ubezpieczenie narciarskie również oferuje taką ochronę.

Jak działa ubezpieczenie sprzętu narciarskiego i snowboardowego?

Ubezpieczenie sprzętu sportowego (narciarskiego czy snowboardowego) wymaga zazwyczaj rozszerzenia ochrony o uprawianie narciarstwa/snowboardingu lub sportów wysokiego ryzyka/ekstremalnych. Na przykład Generali wskazuje, że przedmiotem ubezpieczenia są:

  • narty do uprawiania wszelkich odmian narciarstwa, w tym wiązania, buty i kije narciarskie;
  • deska do uprawiania wszelkich odmian snowboardu, a także wiązania i buty.

Ubezpieczenie sprzętu narciarskiego zadziała, gdy jest on pod bezpośrednią opieką ubezpieczonego, został powierzony profesjonalnemu przewoźnikowi (np. linie lotnicze), oddany za pokwitowaniem do przechowali, został zamknięty na zamek w miejscu zakwaterowania (np. pokój hotelowy) czy trafił do indywidualnego pomieszczenia bagażowego.

Kradzież, zniszczenie, uszkodzenia – w jakich sytuacjach polisa pokrywa koszty?

Ubezpieczenie sprzętu sportowego działa podobnie jak ubezpieczenie bagażu, więc chroni go w przypadku uszkodzenia, zniszczenia lub utraty między innymi w wyniku:

  • zdarzenia losowego,
  • akcji ratowniczej,
  • wypadku komunikacyjnego,
  • nieszczęśliwego wypadku lub nagłego zachorowania (ubezpieczony nie mógł opiekować się sprzętem),
  • zaginięcia (gdy został oddany na przechowanie),
  • uszkodzenia lub zniszczenia podczas uprawiania sportu,
  • udokumentowanej kradzieży.

Dokładną listę zdarzeń objętych ochroną znajdziesz w OWU konkretnego ubezpieczenia turystycznego.

UWAGA!

Ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania za zniszczony czy uszkodzony sprzęt sportowy, gdy szkoda powstała w wyniku jego używania niezgodnie z przeznaczeniem lub uprawiania sportów w miejscu do tego nieprzeznaczonych!

Jak wybrać ubezpieczenie na narty lub snowboard?

Ubezpieczenie narciarskie czy standardowe ubezpieczenie turystyczne wybiera się do planowanych aktywności. W przypadku tego pierwszego sprawa jest prosta i przede wszystkim należy zwrócić uwagę, jakie dodatkowe ochrony skierowane do narciarzy i snowboardzistów zawiera dana oferta i czy ubezpieczenie wymaga rozszerzenia ochrony.

Na co zwrócić uwagę w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU)?

Przed kupieniem polisy warto sprawdzić w ogólnych warunkach ubezpieczenia:

  • zakres ochrony – sprawdź, jakie zdarzenia obejmują ochroną poszczególne ubezpieczenia, a więc ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance, NNW, OC w życiu prywatnym czy ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego;
  • suma ubezpieczenia – bardzo ważna informacja, ponieważ sumy ubezpieczenia wskazują górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela, na przykład na jak wysokie pokrycie kosztów leczenia możesz liczyć;
  • limity i ograniczenia odpowiedzialności – część świadczeń ma dodatkowe limity, czyli zazwyczaj maksymalne kwoty, do których ubezpieczyciel świadczy daną usługę;
  • wyłączenia odpowiedzialności – wskazują, za co i w jakich przypadkach ubezpieczyciel nie udzieli Ci wsparcia;
  • sposób zgłoszenia szkody – ważne, ponieważ wpływa na cały proces odszkodowawczy, termin zgłoszenia szkody i kontakt z centrum alarmowym ma znaczenie;
  • klasyfikację sportów zimowych – czy interesujący Cię sport jest uznawany za rekreacyjny, wysokiego ryzyka czy ekstremalny, a może należy do osobnej kategorii sportów zimowych;
  • dodatkowe usługi assistance dla narciarzy – oferowane zazwyczaj po rozszerzeniu ochrony, zapewniają wsparcie w przypadku zamknięcia tras zjazdowych czy zejścia lawiny, a także, gdy nie z określonych powodów nie możesz skorzystać z wykupionego karnetu narciarskiego;
  • dodatkowe klauzule i rozszerzenia ochrony – może to być np. moto assistance, kontynuacja leczenia po powrocie do Polski czy ubezpieczenie rezygnacji z podróży.

W OWU znajdziesz wszystkie ważne informacje na temat działania ubezpieczenia turystycznego i rozszerzenia ochrony związane z narciarstwem.

Wyłączenia odpowiedzialności – czego ubezpieczyciel nie pokrywa?

Istotną kwestią są również wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela, które wskazują, w jakich sytuacjach nie będziesz mógł liczyć na swoje ubezpieczenie turystyczne (narciarskie). W OWU znajdziesz informacje o wyłączeniach ogólnych/generalnych, a także wyłączeniach szczegółowych, które dotyczą konkretnych ochron.

Oto przykładowe generalne wyłączenia, za które ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności:

  • gdy ubezpieczony działał wbrew zaleceniom lekarza,
  • przebywał na zbyt dużej wysokości nad poziomem morza (np. w AXA Partners jest to 6500 m n.p.m.),
  • za szkody powstałe na skutek umyślnego działania ubezpieczonego,
  • w przypadku rażącego niedbalstwa,
  • za szkody powstałe podczas zachowań chuligańskich, aktywnym działaniu w buntach, strajkach, itp.;
  • w przypadku niewykonania szczepień ochronnych wymaganych przez WHO,
  • za szkody powstałe w czasie aktywności sportowej w miejscu do tego nieprzeznaczonym.

To przykładowe wyłączenia odpowiedzialności, które dotyczą wszystkich ochron w pakiecie ubezpieczenia turystycznego – dokładną listę znajdziesz w OWU.

Porównanie ofert – jak znaleźć najlepszą polisę?

Najlepszym sposobem na wybranie najlepszej ochrony na uprawianie sportów zimowych jest porównanie wielu ofert. Umożliwia to porównywarka ubezpieczeń turystycznych Mubi. Po wypełnieniu prostego formularza, w którym jako cel wyjazdu trzeba wskazać “narciarstwo/snowboard”, otrzymasz zróżnicowane propozycje ochrony.

Poniżej znajdziesz przykładowe zestawienie propozycji dla jednej dorosłej osoby, która wybiera się na narty do Włoch. Pod uwagę zostały wzięte oferty, które nie tylko pokrywają koszty leczenia i mają assistance, ale również zawierają ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (na włoskich stokach obowiązkowe), ubezpieczenie NNW oraz ochronę bagażu i bagażu. Przekonaj się, ile kosztuje ubezpieczenie narciarskie!

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ochrony i sumy ubezpieczeniaCena ubezpieczenia na narty i snowboard
WienerKL: 341 776 zł,
NNW: 20 000 zł,
OC: 213 610 zł,
Bagaż: 1 000 zł
64,00 zł
AXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3 000 zł
64,12 zł
SIGNAL IDUNAKL: 170 888 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 128 166 zł,
Bagaż: 1 000 zł
65,04 zł
mtu24.plKL: 150 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 2 000 zł
70,00 zł
UNIQAKL: 750 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3 000 zł
78,54 zł
You Can DriveKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 2 000 zł
81,00 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 1 000 zł
119,00 zł
ProamaKL: 300 000 zł,
NNW: 20 000 zł,
OC: 100 000 zł,
Bagaż: 2 000 zł
136,00 zł
Obliczenia wykonano w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na mubi.pl.

Jakie są różnice przy wyborze ubezpieczenia narciarskiego na wyjazd na narty do kraju europejskiego a na inny kontynent?

Większość miłośników sportów zimowych z Polski na narty i snowboard wybiera się w polskie góry lub te leżące w Europie. Można jednak wybrać się w tym celu również do USA, Japonii, Kanady, a nawet Australii i Argentyny!

Czy EKUZ wystarczy na nartach w Europie?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument, który uprawnia do korzystania z niezbędnego i nieplanowanego leczenia w ramach publicznej opieki zdrowotnej w krajach Unii Europejskiej, EFTA i Wielkiej Brytanii. Usługi medyczne z EKUZ realizowane są dla turystów w tych państwach na tych samych zasadach, jakie obowiązują obywateli – oznacza to, że część świadczeń może być częściowo lub w całości płatna!

EKUZ nie wystarczy na wyjazd na narty, ponieważ:

  • nie skorzystasz z prywatnej placówki medycznej,
  • nie pokrywa kosztów transportu medycznego,
  • nie pokrywa kosztów akcji ratowniczej,
  • nie pokrywa kosztów transportu powrotnego do Polski,
  • nie zapewnia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, NNW i ochrony bagażu oraz sprzętu sportowego,
  • nie zapewnia świadczeń assistance.

Tak więc warto wyrobić EKUZ, ale dokument ten nie zastąpi ubezpieczenia turystycznego. W polisie narciarskiej znajdziesz o wiele szerszą i pełniejszą ochronę.

Polisa na wyjazd poza Europę

Uprawianie sportów zimowych w pozostałych krajach świata poza Europą wymaga większej ochrony, ponieważ nie można w nich skorzystać z EKUZ, a dodatkowo w części z nich koszty leczenia są bardzo wysokie – szczególnie w USA czy Japonii. Dlatego ubezpieczenie na narty i snowboard poza Europę powinno przede wszystkim mieć wyższe sumy ubezpieczenia – szczególną uwagę zwróć na ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance!

Warto również na taki wyjazd wybrać ubezpieczenie narciarskie, które zawiera dodatkowe ochrony z wysokimi sumami. Chodzi o ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, OC i ubezpieczenie sprzętu sportowego i bagażu. Pamiętaj, że wyższa suma ubezpieczenia zapewnia większe wsparcie w przypadku zachorowania, nieszczęśliwego wypadku lub innego zdarzenia objętego ochroną.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o przygotowanie do wyjazdu na narty

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie turystyczne na wyjazd narciarski?
Na jakie dodatkowe usługi assistance można liczyć w ramach polisy narciarskiej?
Gdzie kupić ubezpieczenie narciarskie online?
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC