Narty poza Europą – gdzie warto się wybrać?

W Europie jest około 4000 ośrodków narciarskich. To tu narodziło się narciarstwo. Czy jest ono popularne także na innych kontynentach? Okazuje się, że znakomite stoki narciarskie znajdziemy także w Japonii, USA, Chinach i Kanadzie. Gdzie jeszcze można pojechać na narty? Przyjrzeliśmy się popularnym ośrodkom narciarskim poza Europą!

narty poza Europa

Ubezpieczyć się na wyjazd narciarski poza Europę – wysoka suma ubezpieczenia KL to podstawa!

Każdy wyjazd zagraniczny bez względu na jego formę i planowane aktywności, powinien być ubezpieczony. W szczególności jeśli chodzi o podróż poza Europę, gdzie nie działa EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dlaczego dobre ubezpieczenie turystyczne powinno być pierwszą rzeczą, o którą powinien zadbać każdy turysta przed wyjazdem?

Zapewne słyszałeś o astronomicznych cenach kosztów leczenia w amerykańskich szpitalach. Turyści z zagranicy, którym przytrafił się ciężki wypadek lub poważniejsza choroba podczas pobytu w USA – a do tego kraju z pewnością warto wybrać się na narty – otrzymali gigantyczne rachunki, które zapewne będą spłacać latami.

Również w innych krajach zapłacenie za leczenie, a także akcję ratowniczą, która przecież może zdarzyć się podczas uprawiania sportów zimowych w górach, będzie bardzo kosztowne dla turysty. Dlatego o wiele bezpieczniej, a na pewno rozsądniej, jest wykupić ubezpieczenie narciarskie!

Na co więc zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie na narty i snowboard poza Europę? 

  • Wysoka suma ubezpieczenia kosztów leczenia i ratownictwa – na tym nigdy nie powinieneś oszczędzać. Warto dopłacić kilkadziesiąt złotych, by owa suma była jak najwyższa (minimum to 30 tys. euro).
  • Ubezpieczenie NNW – otrzymasz odszkodowanie, gdy doznasz uszczerbku na zdrowiu. Pamiętaj, że wysokość przyznanej kwoty przez ubezpieczyciela zależy od sumy ubezpieczenia.
  • Ubezpieczenie OC sportowe – na stoku wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do kolizji. Jeśli będziesz sprawcą, to poszkodowany może ubiegać się o odszkodowanie. Dlatego warto mieć ochronę OC obejmującą uprawianie sportów.
  • Ochrona bagażu i sprzętu sportowego – część ubezpieczycieli łączy ochrony tych rzeczy, a u innych dodatkowo wykupuje się ubezpieczenie sprzętu sportowego. Warto to zrobić, ponieważ podczas podróży w odległą część świata może dojść do uszkodzenia, zniszczenia czy kradzieży zarówno bagażu, jak i nart czy deski snowboardowej.

Jeśli planujesz jeździć poza wyznaczonymi trasami lub uprawiać mniej popularne, a bardziej ryzykowne sporty zimowe, to koniecznie rozszerz ochronę o sporty ekstremalne. Przed wyborem konkretnego ubezpieczenia zawsze zajrzyj do OWU lub zapoznaj się ze szczegółami ubezpieczenia. Jak to wygodnie zrobić?

W kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi ułatwiamy Ci wybór ubezpieczenia turystycznego. Gdy wybierasz się na narty lub snowboard, to po prostu zaznaczasz taką opcję w kalkulatorze, by otrzymać oferty różnych ubezpieczycieli rozszerzone o ten rodzaj aktywności. Dodatkowo w zestawieniu ubezpieczeń sprawdzisz szczegóły każdej z propozycji.

Sprawdziliśmy przykładowe ceny ubezpieczenia na narty do Kanady z wysoką sumą kosztów leczenia i ochroną dedykowaną narciarzom i snowboardzistom. Kalkulację przeprowadziliśmy dla jednej osoby, która wybiera się na 7-dniowy wyjazd.

UbezpieczycielZakres ochronyCena ubezpieczenia
ProamaKL – 300 000 zł,
NNW – 20 000 zł,
OC – 100 000 zł,
Bagaż – 2000 zł
135,00 zł
UNIQAKL – 1 250 000 zł,
NNW – 75 000 zł,
OC – 500 000 zł,
Bagaż – 7500 zł
135,10 zł
WienerKL – 150 000 euro,
NNW – 50 000 zł,
OC – 100 000 euro,
Bagaż – 3000 zł
173,00 zł
GeneraliKL – 800 000 zł,
NNW – 60 000 zł,
OC – 200 000 zł,
Bagaż – 3000 zł
184,00 zł
AXA PartnersKL – 40 000 000 zł,
NNW – 150 000 zł,
OC – 1 500 000 zł,
Bagaż podróżny – 6000 zł
199,28 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (9.02.2024).

Wszystkie oferty ubezpieczenia zawierają ubezpieczenie sportowe, ochronę COVID oraz klauzulę alkoholową.

Ośrodki narciarskie poza Europą – kierunek Ameryka lub Azja!

Narty wymyślono w Skandynawii. To tam już tysiące lat temu używano ich, by ułatwić sobie przemieszczanie się po trudnym i zaśnieżonym terenie. Jednak dopiero w XIX wieku narciarstwo stało się sportem – w 1843 roku w Tromso w Norwegii odbył się pierwszy bieg narciarski. Potem nastał wiek XX, a wraz z nim narodziło się narciarstwo alpejskie. Lata 20. i 30. to dynamiczny rozwój ośrodków narciarskich w Alpach.

Narciarstwo kojarzy się z Europą. Czy więc na innych kontynentach także może cieszyć się ze stoków i wyjątkowej atmosfery ośrodków narciarskich? Oczywiście, że tak, choć to Stary Kontynent dominuje pod względem ich liczby. Warto jednak pamiętać, że już w 1932 roku w Lake Placid (stan Nowy Jork) odbyły się Zimowe Igrzyska Olimpijskie!

W Europie jest blisko 4 000 ośrodków narciarskich. Czy to dużo w porównaniu z innymi kontynentami? Zdecydowanie tak! Oto, ile takich miejsc jest poza Starym Kontynentem:

KontynentLiczba ośrodków narciarskich
Azja1 242
Ameryka Północna824
Australia i Oceania53
Ameryka Południowa45
Afryka13
Źródło: skiresort.info.

Sprawa jest więc prosta, jeśli chciałbyś wybrać się na narty poza Europę, to na dwóch kontynentach będziesz miał spory wybór ośrodków narciarskich – w Azji i w Ameryce Północnej.

CZY WIESZ, ŻE …

W Polsce jest 271 ośrodków narciarskich.

A do których krajów konkretnie warto się wybrać? Oto zestawienie 10 państw poza Europą z największą liczbą ośrodków narciarskich:

Państwo leżące poza EuropąLiczba ośrodków narciarskich
Japonia566
Stany Zjednoczone Ameryki525
Chiny381
Kanada296
Turcja42
Nowa Zelandia38
Iran34
Kirgistan23
Indie22
Argentyna21

Mamy już odpowiedź! Jeśli szukasz miejsca poza Europą na wyjazd narciarski i interesuje Cię pewna, bogata oferta, to jedź do Stanów Zjednoczonych, Japonii, Chin lub Kanady.

Uwaga!

Przed wyjazdem sprawdź zasady wjazdu i obostrzenia na miejscu związane z pandemią COVID-19!

Ośrodki narciarskie na świecie z wysoką oceną – przegląd Azji i Ameryki Północnej

Liczba ośrodków narciarskich w danym kraju z pewnością świadczy o tym, że zapalony narciarz znajdzie tam świetne warunki do szusowania. Jednak zawsze warto dać szansę państwom, które nie mają bogatej infrastruktury narciarskiej. Dlaczego? Może znajduje się tam jeden, acz bardzo popularny i świetnie oceniany ośrodek narciarski!

5 najlepiej ocenianych ośrodków narciarskich w Azji:

Ośrodek narciarski w AzjiKrajNajważniejsze informacje
Niseko UnitedJaponia – wyspa HokkaidoDługość tras – 50,8 km;
przewyższenie – 933 m;
wyciągi – 32;
jednodniowy skipass dla osoby dorosłej – ok. 280 zł
RusutsuJaponia – wyspa HokkaidoDługość tras – 42 km;
przewyższenie – 594 m;
wyciągi – 18;
jednodniowy skipass dla osoby dorosłej – ok. 228 zł
FuranoJaponia – wyspa HokkaidoDługość tras – 32 km;
przewyższenie – 829 m;
wyciągi – 9;
jednodniowy skipass dla osoby dorosłej – ok. 209 zł
NaebaJaponia – wyspa HonsiuDługość tras – 20 km;
przewyższenie – 889 m;
wyciągi – 15;
jednodniowy skipass dla osoby dorosłej – ok. 209 zł
SokaroJaponia – wyspa HokkaidoDługość tras – 25 km;
przewyższenie – 620 m;
wyciągi – 8;
jednodniowy skipass dla osoby dorosłej – ok. 204 zł
Źródło: skiresort.info.

Czołówkę najlepiej ocenianych ośrodków narciarskich w Azji zdominowała Japonia. Dopiero na 7. miejscu znalazł się kurort z innego kraju – Erciyes w Turcji. Co ciekawe, 14. miejsce zajął Gudauri znajdujący się w Gruzji!

CZY WIESZ, ŻE …

Największym ośrodkiem narciarskim w Azji jest Shigakogen Mountain Resort na wyspie Honsiu – oferuje 83 km tras narciarskich.

najlepsze stoki narciarskie w japonii

5 najlepiej ocenianych ośrodków narciarskich w Ameryce Północnej:

Ośrodek narciarski w Ameryce PółnocnejKrajNajważniejsze informacje
Whistler BlackcombKanada – Kolumbia BrytyjskaDługość tras – 200 km;
przewyższenie – 1609 m;
wyciągi – 27;
jednodniowy skipass dla osoby dorosłej – ok. 729 zł
VailUSA – ColoradoDługość tras – 234 km;
przewyższenie – 976 m;
wyciągi – 34;
jednodniowy skipass dla osoby dorosłej – ok. 1175 zł
TellurideUSA – ColoradoDługość tras – 88,2 km;
przewyższenie – 1155 m;
wyciągi – 19;
jednodniowy skipass dla osoby dorosłej – ok. 1005 zł
Beaver CreekUSA – ColoradoDługość tras – 150 km;
przewyższenie – 1233 m;
wyciągi – 25;
jednodniowy skipass dla osoby dorosłej – ok. 1175 zł
SnowmassUSA – ColoradoDługość tras – 237 km;
przewyższenie – 1340 m;
wyciągi – 20;
jednodniowy skipass dla osoby dorosłej – ok. 1001 zł
najlepsze stoki narciarskie w ameryce północnej

W Ameryce Północnej również nie ma zaskoczenia – USA zdominowało zostawienie, choć 1. miejsce przypadło Kanadzie. Wszystkie najlepsze ośrodki narciarskie ze Stanów Zjednoczonych zlokalizowane są w Colorado, czyli stanie słynącym ze sportów zimowych. To tam choćby leży słynna miejscowość Aspen. Co jeszcze zwraca uwagę w zestawieniu?

Najlepsze ośrodki narciarskie z Ameryki Północnej są potężne w porównaniu z tymi z Azji. Ten najmniejszy miał jedynie 88,2 km, a z kolei największy w Japonii z naszego zestawienia oferuje jedyne 50,8 km tras narciarskich. Zwróć jednak uwagę na ceny jednodniowych skipassów w USA i Kanadzie. Ich koszt jest wielokrotnie większy niż tych w Japonii. Oczywiście karnety wielodniowe czy rodzinne mogą być bardziej konkurencyjne.

CZY WIESZ, ŻE …

Największe ośrodki narciarskie w Ameryce Północnej to Park City (USA) w stanie Utah oraz Big Sky Resort (USA) w stanie Montana – oferują 250 km tras narciarskich.

Narty w Australii i Oceanii, Ameryce Południowej oraz Afryce – egzotyczny wyjazd na narty

W sumie na wszystkich tych 3 kontynentach jest nieco ponad 100 ośrodków narciarskich. Czy od razu trzeba je skreślać? Niekoniecznie, może to być ciekawa, a jednocześnie egzotyczna wyprawa narciarska. Na pewno zaskoczeniem dla znajomych byłoby pochwalenie się, że właśnie wróciło się z nart w Argentynie, Maroku czy Australii!

5 najlepiej ocenianych ośrodków narciarskich w Australii i Oceanii, Ameryce Południowej i Afryce:

Ośrodek narciarski w Australii i Oceanii (2), Ameryce Południowej (2) i Afryce (1)KrajNajważniejsze informacje
ThredboAustralia – Nowa Południowa WaliaDługość tras – 52 km;
przewyższenie – 672 m;
wyciągi – 14;
jednodniowy skipass dla osoby dorosłej – ok. 617 zł
CardronaNowa Zelandia – Wyspa PołudniowaDługość tras – 40 km;
przewyższenie – 600 m;
wyciągi – 9;
jednodniowy skipass dla osoby dorosłej – ok. 432 zł
Catedral Alta PatagoniaArgentyna – Rio NegroDługość tras – 120 km;
przewyższenie – 1150 m;
wyciągi – 33;
jednodniowy skipass dla osoby dorosłej – ok. 355 zł
Las LeñasArgentyna – NeuquénDługość tras – 52 km;
przewyższenie – 1230 m;
wyciągi – 13;
jednodniowy skipass dla osoby dorosłej – ok. 315 zł
OukaïmedenMaroko – MarakeszDługość tras – 10 km;
przewyższenie – 658 m;
wyciągi – 7;
jednodniowy skipass dla osoby dorosłej – ok. 97 zł
Źródło: skiresort.info.

Dobrze oceniane ośrodki narciarskie znajdziemy także w Australii, Nowej Zelandii, Argentynie i Maroko. Ten w Maroko, to jedna z nielicznych sensownych opcji w całej Afryce. Natomiast Argentyna, oprócz Chile, jest centrum sportów zimowych w Ameryce Południowej.

PODSUMOWANIE
  • Ubezpieczenie turystyczne z wysoką sumą ubezpieczenia kosztów leczenia jest podstawą bezpiecznego wyjazdu poza Europę.
  • Najwięcej ośrodków narciarskich poza Europą znajduje się w Azji i Ameryce Północnej.
  • Narciarze znajdą wiele miejsc do jazdy na nartach w Japonii, Stanach Zjednoczonych, Chinach i Kanadzie.
  • Najwyżej oceniane ośrodki narciarskie w Azji są w Japonii.
  • 4 z 5 najwyżej cenionych ośrodków narciarskich w Ameryce Północnej mieści się w USA w stanie Colorado. Jeden znajduje się w Kanadzie.
  • W Australii i Oceanii oraz w Ameryce Południowej również można pojeździć na nartach.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o narty poza Europą

Jadę na narty do Kanady. Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?
Gdzie pojechać na narty poza Europę?
Czy w Afryce, Australii i Ameryce Południowej są ośrodki narciarskie?

Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!