Ubezpieczenie na narty do Japonii – jak wybrać najlepszą ochronę na zimowy wyjazd?

japonia - narty

Japonia to raj dla miłośników sportów zimowych, oferujący doskonałe warunki narciarskie oraz malownicze widoki. Wyjazd na narty do tego egzotycznego kraju to niezapomniana przygoda, ale warto pamiętać, że wymaga on także odpowiedniego przygotowania. Poza rezerwacją lotów i noclegów kluczowym elementem jest wybór właściwego ubezpieczenia, które zapewni ochronę w razie nieprzewidzianych zdarzeń na stoku i poza nim. W Japonii koszty leczenia, ratownictwa górskiego czy uszkodzenia sprzętu mogą być bardzo wysokie, dlatego dobra polisa to podstawa. W tym artykule podpowiemy, na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia na narty do Japonii, aby cieszyć się zimowym wyjazdem bez obaw o nieprzewidziane wydatki.

Najważniejsze informacje
  • Ubezpieczenia polskich towarzystw nie są honorowane w Japonii.
  • Opieka medyczna w Japonii jest bardzo kosztowna. Doba w szpitalu może kosztować nawet 1100 zł.
  • Cena ubezpieczenia narciarskiego do Japonii zależy od długości wyjazdu, ilości ubezpieczonych, ujętych ryzyk i zakresu ochrony.
  • AXA Partners przygotowała specjalne ubezpieczenie dla narciarzy – Pakiet Narty. Podobny wariant ochrony – Pakiet Zimowy – oferuje UNIQA.
  • Narciarz, który dozna wypadku na stoku, musi jak najszybciej poinformować o tym swojego ubezpieczyciela i działać według jego zaleceń.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie na narty do Japonii?

W Japonii koszty leczenia czy transportu medycznego są jednymi z wyższych na świecie, a brak odpowiedniej ochrony może zamienić wymarzone wakacje w finansowy koszmar. Podczas uprawiania narciarstwa łatwo o wypadek i kontuzję, a pobyt w tak odległym i kosztownym miejscu wiąże się z jeszcze większym ryzykiem. Ubezpieczenie narciarskie obejmuje organizację i pokrycie kosztów pomocy nie tylko po wypadku, ale także w chwili wystąpienia innych, nieprzewidzianych zdarzeń losowych.

Jakie zagrożenia wiążą się z wyjazdem na narty za granicę?

Aktywny wypoczynek zawsze wiąże się z wieloma zagrożeniami, które mogą spotkać nas podczas podróży. Sport to zdrowie, ale i ryzyko wystąpienia wypadku czy kontuzji. Widać to w szczególności po cenach za ubezpieczenie polisy obejmujące uprawianie sportu są droższe, bo istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia szkody. Zwłaszcza jeśli mowa o sportach ekstremalnych lub wyczynowych. Np. w Japonii popularną aktywnością zimową jest freeride, który jest klasyfikowany przez towarzystwa jako sport wysokiego ryzyka.

Wyjazd na narty za granicę wiąże się nie tylko z zagrożeniem doznania kontuzji. Po wypadku pojawia się kolejny problem koszty leczenia. Opieka medyczna za granicą jest płatna. Części tych kosztów możesz uniknąć, jeśli wybierasz się do krajów członkowskich UE i posiadasz Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Największe wsparcie otrzymasz jednak w ramach polisy turystycznej. Zwłaszcza jeśli wybierasz się do krajów, które nie należą do UE. Wówczas możesz liczyć na pokrycie niemal wszystkich kosztów. Dotyczą one nie tylko leczenia, ale i organizacji pomocy w razie wystąpienia innych nieprzewidzianych, lecz niestety bardzo prawdopodobnych, zdarzeń. Np. zgubienia dokumentów, kradzieży bagażu, zniszczenia sprzętu sportowego czy wyrządzenia szkód osobom trzecim.

Czy ubezpieczenie narciarskie jest obowiązkowe w Japonii?

W Japonii ubezpieczenie narciarskie nie jest obowiązkowe. Jednak ze względu na wysokie koszty leczenia w tym kraju, MSZ zdecydowanie zaleca wykupienie polisy. W szczególności, jeśli ubezpieczony planuje jazdę na nartach.

UWAGA!

Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje o tym, że w Japonii polisy polskich firm ubezpieczeniowych nie są honorowane. “Należy sprawdzić przed przyjazdem (w biurze podróży lub firmie ubezpieczeniowej) czy wykupione ubezpieczenie jest ważne w Japonii. Trzeba też uzyskać nazwę i numer telefonu miejscowego przedstawicielstwa firmy ubezpieczeniowej.” – podaje MSZ.

Co może się stać, jeśli nie posiadam ubezpieczenia na narty?

Jeśli udasz się w podróż do Japonii bez ubezpieczenia i będziesz potrzebował pomocy medycznej po wypadku na stoku, narazisz się na ogromne koszty leczenia. Wysokość opłat za poszczególne świadczenia jest bardzo zróżnicowana. Za wizytę u lekarza możesz zapłacić 8000–30 000 JPY (według kursu z dnia 21.11.2024 to od 215 zł do 800 zł). Doba w szpitalu to koszt w granicach od 10 000 JPY do 40 000 JPY (czyli 2701100 zł) i kilka tysięcy JPY za wyrobienie specjalnej karty pacjenta. Z kolei transport karetką i specjalistyczne badania mogą Cię kosztować nawet 80 000 JPY (około 2150 zł).

Jeśli kupisz ubezpieczenie narciarskie, w razie nieszczęśliwego zdarzenia wszystkie powyższe koszty leczenia pokryje za Ciebie towarzystwo.

Jakie ubezpieczenie wybrać na wyjazd narciarski do Japonii?

Wyjazd na narty do Japonii powinien być objęty ubezpieczeniem turystycznym rozszerzonym o sporty zimowe. Wybór polisy narciarskiej nie jest jednak tak oczywisty. Należy wziąć pod uwagę wszystkie ryzyka, jakie mogą wystąpić podczas wyjazdu, aby ubezpieczenie zapewniało wsparcie w każdej możliwej sytuacji. Dzięki temu turysta nie martwi się o to, że spotkają go jakiekolwiek problemy podczas podróży, bo jeśli dojdzie do nieprzewidzianego zdarzenia, ma zapewnioną pomoc. To zdecydowanie zwiększa poczucie bezpieczeństwa.

Co powinno obejmować dobre ubezpieczenie narciarskie?

Dobre ubezpieczenie narciarskie to takie, które gwarantuje kompleksową ochronę. To znaczy, że zapewnia wsparcie w każdej możliwej sytuacji. Towarzystwa wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i oferują ochronę od wszelkich możliwych ryzyk. Zadaniem każdego turysty jest zatem jedynie wybór właściwego ubezpieczenia, dopasowanego do zagrożeń, z którymi może się on zmierzyć podczas podróży.

Podstawą polisy narciarskiej jest ochrona kosztów leczenia i assistance, które uwzględniają jazdę na nartach i snowboardzie. Sporty zimowe dzielą się na amatorskie/rekreacyjne oraz na ekstremalne/ wysokiego ryzyka. To, który rodzaj aktywności powinna obejmować Twoja polisa, zależy od towarzystwa (tego, jak klasyfikuje dane dyscypliny sportowe) oraz od tego, jak planujesz spędzać czas w podróży. Zwykle podział wygląda następująco jazda po wyznaczonych trasach zjazdowych najczęściej jest zaliczana do sportów amatorskich, a szusowanie poza szlakami do sportów ekstremalnych. W każdym towarzystwie klasyfikacja sportów może być jednak inna, więc zanim zdecydujesz o rozszerzeniu ochrony, zapoznaj się z OWU.

Dobra ochrona na narty powinna zawierać dodatkowo:

  • OC, które uchroni sportowca przed odpowiedzialnością finansową za wyrządzone szkody,
  • NNW, które zapewni ubezpieczonemu świadczenie, jeśli dozna on uszczerbku na zdrowiu,
  • ubezpieczenie sprzętu sportowego, gwarantujące wsparcie finansowe, jeśli turysta uszkodzi, zgubi swoje narty lub ktoś mu je ukradnie.

Jaka jest różnica między standardowym ubezpieczeniem turystycznym a ubezpieczeniem narciarskim?

Typowa polisa turystyczna różni się od ubezpieczenia narciarskiego, choć ochrony te mają ze sobą dużo wspólnego. Ich odmienność polega na innym zakresie ochrony i ryzykach, które są objęte polisą.

Ubezpieczenie turystyczneUbezpieczenie narciarskie
Zakres ochronyObejmuje zagrożenia, na które są narażone osoby podróżujące w celach wypoczynkowych, bez podejmowania ryzykownych aktywności fizycznych.Zawiera wszystkie elementy standardowego ubezpieczenia turystycznego, ale dodatkowo uwzględnia sytuacje związane z uprawianiem sportów zimowych, takich jak jazda na nartach czy snowboardzie.
Maksymalna wysokość odszkodowaniaNiższa suma ubezpieczenia.Zwykle wysoka suma ubezpieczenia.
CenaOd kilku złotych dziennie.Od kilkunastu złotych dziennie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia narciarskiego do Japonii?

Jeśli chcesz wybrać dobre ubezpieczenie na narty, decyzję o zakupie podejmij z uwzględnieniem:

  • sumy ubezpieczenia,
  • zakresu ochrony,
  • wyłączeń odpowiedzialności,
  • ograniczeń i limitów.

Szczegółowe informacje dotyczące zakresu każdego rodzaju ubezpieczenia wraz z wyłączeniami odpowiedzialności znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia.

Pamiętaj o tym, aby nie sugerować się wyłącznie ceną. Wysoka składka nie świadczy o szerokim zakresie ubezpieczenia. Zanim zdecydujesz się na polisę, porównaj oferty w kilku towarzystwach, aby mieć pewność, że wybrałeś najlepsze ubezpieczenie narciarskie na swój wyjazd.

Jakie są dostępne opcje ubezpieczenia narciarskiego do Japonii?

Ubezpieczyciele oferują konkurencyjne formy i warunki ochrony w ramach polisy narciarskiej, prześcigając się w pomysłach o to, jak zachęcić klienta do zakupu ubezpieczenia. Zanim zdecydujesz się na polisę, zapoznaj się z dostępnymi elementami ochrony i sprawdź możliwe rozszerzenia. Być może znajdziesz polisę, o której istnieniu nawet nie wiedziałeś, a zdecydowanie przyda Ci się ona podczas wyjazdu.

Przykładowa, kompleksowa ochrona na narty do Japonii:

  • ubezpieczenie kosztów leczenia,
  • assistance,
  • NNW,
  • OC,
  • ochrona bagażu,
  • ubezpieczenie sprzętu sportowego,
  • klauzula alkoholowa,
  • ubezpieczenie od zaostrzenia objawów chorób przewlekłych,
  • ochrona od rezygnacji i przerwania podróży.

Oprócz dość popularnych i powszechnie znanych form ochrony ubezpieczyciele oferują także inne ciekawe ubezpieczenia:

  • ochrona pozostawionego mienia / ruchomości domowych (dostępna np. w Proamie, Generali i AXA Partners),
  • Suma ubezpieczenia + (ochrona dostępna jest w AXA Partners i oferuje zwiększenie sumy ubezpieczenia kosztów leczenia w wariancie Urlopowicz i Podróżnik o 200 000 zł),
  • kontynuacja leczenia w Polsce (dostępna np. w Proamie, Generali i AXA Partners),
  • zniesienie kosztów udziału własnego w wynajętym samochodzie (ochrona, którą oferuje UNIQA, Proama i Generali),
  • pomoc prawna (ubezpieczenie dostępne jest w SIGNAL IDUNA).

Jakie rodzaje polisy są dostępne dla narciarzy?

Oprócz rodzajów ubezpieczeń, które wymieniliśmy wyżej, istnieją także pakiety dostosowane typowo do uprawiania narciarstwa:

  • Pakiet Narty w AXA Partners

W skład tej polisy wchodzi:

– ochrona bagażu w zakresie sprzętu sportowego, z sumą ubezpieczenia w wysokości 5000 zł i bez limitu wiekowego,

– zwrot kosztów karnetu narciarskiego (do 1200 zł), jeśli ubezpieczony np. uległ wypadkowi i nie może go wykorzystać,

– świadczenie obejmujące zamknięcie tras narciarskich w terminie od 15 grudnia do 31 marca (do 1350 zł łącznie i do 225 zł dziennie),

– zwrot kosztów wynajmu zastępczego sprzętu narciarskiego (jeśli doszło do kradzieży, zniszczenia lub zagubienia sprzętu należącego do ubezpieczonego).

  • Pakiet Zimowy w UNIQA

Ubezpieczenie zapewnia:

– zwrot kosztów karnetu, jeśli ubezpieczony nie będzie mógł z niego skorzystać, np. wskutek nieszczęśliwego wypadku,

– świadczenie w związku z zamknięciem narciarskich tras zjazdowych w wysokości 100 zł dziennie (jeśli z powodu warunków atmosferycznych zamknięto wszystkie stoki w promieniu 30 km od miejsca zakwaterowania),

– zwrot kosztów wypożyczenia sprzętu narciarskiego lub snowboardingowego w wysokości do 100 zł dziennie (w przypadku zaginięcia, zniszczenia lub uszkodzenia prywatnego sprzętu).

Czy można kupić ubezpieczenie tylko na czas jazdy na nartach?

Mimo że jak najbardziej możesz kupić ubezpieczenie narciarskie obejmujące wyłącznie dni, w których planujesz szusować, rozważ ochronę na cały czas trwania wyjazdu. Podczas jazdy na nartach jesteś najbardziej narażony na wypadek, ale nieprzewidziane zdarzenie losowe może Cię spotkać również w innych okolicznościach. Np. podczas spaceru, odpoczynku na basenie czy pobytu w restauracji. Nie lekceważ zatem czekających na Ciebie zagrożeń i nie narażaj się na wysokie koszty leczenia.

Ile kosztuje ubezpieczenie na narty w Japonii?

Za ubezpieczenie narciarskie zapłacisz więcej niż za polisę nastawioną na bierny wypoczynek. Podczas uprawiania sportu istnieje większe prawdopodobieństwo wypadku.

Przyjrzyjmy się zatem różnicom w cenach za ubezpieczenie narciarskie. O ile więcej trzeba zapłacić za polisę nastawioną na zimowe szaleństwo? Oferty zamieszczone w poniższej tabeli dotyczą 35-letniego Irka, który wybiera się do Japonii na 7 dni. Wzięliśmy pod uwagę propozycje, składające się z ochrony kosztów leczenia (od 300 000 zł), NNW i assistance.

Towarzystwo ubezpieczenioweKoszt polisy nastawionej na wypoczynek i zwiedzanieKoszt polisy nastawionej na jazdę na nartach i snowboardzie (po wyznaczonych trasach)Koszt polisy nastawionej na sporty ekstremalne (szusowanie poza trasami)
Generali44 zł89 zł125 zł
Proama55 zł121 zł135 zł
AXA Partners92,05 zł92,05 zł184,10 zł
SIGNAL IDUNA99,05 zł135,96 zł435,07 zł
UNIQA131,04 zł131,04 zł524,16 zł
Wiener185 zł185 zł527 zł
ERGO Hestia417 zł1106 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi

Cena ubezpieczenia obejmującego jazdę na nartach i snowboardzie po wyznaczonych trasach niemal w każdym towarzystwie jest wyższa, porównując składki za polisę dotyczącą wypoczynku i zwiedzania. Jedynie AXA Partners i UNIQA nie podniosły ceny. W przypadku ubezpieczenia na wycieczkę nastawioną na jazdę poza trasami ceny są o kilkadziesiąt lub nawet kilkaset złotych wyższe we wszystkich firmach. ERGO Hestia z kolei nie zaproponowała oferty, która obejmuje sporty ekstremalne w Japonii.

Od czego zależy cena ubezpieczenia na narty?

Patrząc na powyższą tabelę, możemy zauważyć, że cena za ubezpieczenie narciarskie zależy przede wszystkim od tego, jakie ryzyka obejmuje, czyli od celu wycieczki. Ekstremalne aktywności powodują spory wzrost składki. Oprócz tego na koszt polisy wpływa również długość i kierunek podróży, liczba ubezpieczonych oraz zakres ochrony. Ubezpieczenie długoterminowe, obejmujące dalekie kraje, kilku turystów i wiele form pomocy, które opiewają na wysokie sumy ubezpieczenia, będzie droższe niż polisa na kilkudniowe zwiedzanie europejskiego miasta.

Gdzie kupić ubezpieczenie na narty do Japonii?

Polisę narciarską do Japonii znajdziesz np. w towarzystwie:

  • Proama,
  • Generali,
  • AXA Partners,
  • SIGNAL IDUNA,
  • UNIQA,
  • Wiener,
  • ERGO Hestia.

Ubezpieczenie kupisz u agenta stacjonarnie, w biurze podróży lub przez internet.

Czy warto dopłacić za szerszy zakres ochrony?

Większy zakres wsparcia w ramach ubezpieczenia narciarskiego gwarantuje bezpieczeństwo w różnych nieprzewidzianych sytuacjach. Dzięki kompleksowej ochronie nic nie będzie w stanie zaskoczyć Cię w podróży. Nie będziesz przejmował się tym, jak zorganizować pomoc, jeśli doznasz kontuzji na stoku, ile wyniesie Cię opieka medyczna oraz jak poradzić sobie w nieprzewidzianej sytuacji. To bardzo ważne podczas wyjazdu. Zwłaszcza w tak odległe miejsce.

Warto kupić szerszy zakres ubezpieczenia nie tylko z uwagi na to, że gwarantuje większe wsparcie, ale również dlatego, że rozszerzenia nie kosztują wiele. Za NNW, OC, ubezpieczenie bagażu czy sprzętu sportowego trzeba dopłacić do kilku, kilkunastu złotych za jeden dzień ochrony. Przykładowo koszt np. wizyty u lekarza, transportu medycznego, świadczenia dla pokrzywdzonego czy karnetu narciarskiego jest o wiele wyższy.

Co zawiera ubezpieczenie narciarskie do Japonii?

W skład ubezpieczenia na narty do Japonii wchodzi przede wszystkim ochrona obejmująca szusowanie po stokach koszty leczenia i assistance. Oprócz tego typowa polisa narciarska często zawiera także OC sportowe, ubezpieczenie sprzętu sportowego, NNW czy tzw. Pakiet Narty lub Pakiet Zimowy, który dostępny jest w niektórych towarzystwach.

Polisa narciarska to ochrona składająca się przede wszystkim z ubezpieczenia dotyczącego jazdy na nartach lub snowboardzie. To, co będzie wchodziło w zakres pomocy niesionej przez towarzystwo, zależy od tego, co ubezpieczony zdecyduje się ująć w swojej ochronie. Pakiety można dobrowolnie modyfikować, więc nie każda polisa będzie obejmowała to samo.

Jakie świadczenia obejmuje ubezpieczenie narciarskie w Japonii?

Ochrona na narty w Japonii składa się przede wszystkim z ubezpieczenia kosztów leczenia, które gwarantuje wsparcie po wypadku na stoku. W skład tej ochrony wchodzą np.:

  • wizyty lekarskie,
  • hospitalizacja,
  • leczenie,
  • pilne zabiegi i operacje,
  • badania,
  • lekarstwa.

Ubezpieczony może liczyć także na pomoc w ramach assistance, w skład którego wchodzi:

  • ratownictwo górskie,
  • akcja poszukiwawcza,
  • transport medyczny na terenie Japonii,
  • transport do kraju zamieszkania.

Narciarz może być także objęty ubezpieczeniem w ramach:

  • NNW (zapewnia świadczenie, jeśli przez wypadek na stoku ubezpieczony dozna trwałego uszczerbku na zdrowiu),
  • OC (gwarantuje pomoc w sytuacji, gdy ubezpieczony spowoduje wypadek, w wyniku którego zniszczy czyjeś mienie lub ktoś zostanie ranny),
  • ochrony sprzętu sportowego (zapewnia pomoc finansową, jeśli narty lub deska snowboardowa ubezpieczonego zostaną skradzione, zgubią się lub ulegną zniszczeniu).

Czy ubezpieczenie narciarskie do Japonii obejmuje ewentualny transport medyczny?

Ubezpieczenie narciarskie za granicę składa się najczęściej z ochrony kosztów leczenia i assistance. W ramach tych polis ubezpieczony może liczyć na transport medyczny zarówno pomiędzy placówkami zlokalizowanymi na terenie Japonii, jak i do kraju zamieszkania. Oprócz organizacji i pokrycia kosztów przewozu narciarz może także liczyć na opłacenie wykwalifikowanego personelu medycznego czy wynajem sprzętu na czas podróży.

UWAGA!

Zawsze warto upewnić się, czy dany pakiet ubezpieczenia uwzględnia transport medyczny zarówno na terenie kraju docelowego, jak i transport powrotny do kraju zamieszkania. Ważna jest również suma ubezpieczenia.

Czy polisa do Japonii obejmuje koszty ratownictwa górskiego?

Ubezpieczenie narciarskie zwykle obejmuje zarówno akcję ratowniczą, jak i poszukiwawczą w terenach górskich i nie tylko. Na tę pomoc składa się również organizacja transportu i wynajęcie wykwalifikowanej ekipy ratowników.

UWAGA!

Zanim zdecydujesz się na zakup ubezpieczenia, sprawdź, czy wybrany przez Ciebie wariant ochrony obejmuje ratownictwo górskie oraz na jaką sumę ubezpieczenia.

Jak skorzystać z ubezpieczenia narciarskiego podczas pobytu w Japonii?

Procedura dotycząca zgłoszenia roszczenia w ramach polisy narciarskiej może się różnić w zależności od towarzystwa. Zanim zaczniesz działać, zorientuj się, jak to wygląda u Twojego ubezpieczyciela. Zasady i plan działania znajdziesz w OWU.

Co zrobić w razie wypadku na stoku w Japonii?

Jeżeli ulegniesz wypadkowi podczas jazdy na nartach, jak najszybciej wezwij służby ratunkowe. Z policją skontaktujesz się pod numerem 110, a ze strażą pożarną i pogotowiem ratunkowym pod telefonem 119. Jeśli potrzebujesz pomocy, poproś o nią kogoś, kto jest obok. Poinformuj także pracowników stoku o zaistniałym incydencie. Zabezpieczą oni miejsce zdarzenia, tak abyś nie stwarzał zagrożenia dla siebie i innych, udzielą Ci niezbędnej pomocy, a w razie potrzeby poinformują potrzebne służby. Jeśli w Twoim otoczeniu są inni ranni i jeżeli masz taką możliwość, udziel im wsparcia. Pamiętaj oczywiście o skontaktowaniu się z ubezpieczycielem, u którego masz polisę.

Jak zgłosić szkodę w ramach ubezpieczenia narciarskiego w Japonii?

Jeśli podczas pobytu w Japonii spotka Cię nieprzewidziane zdarzenie losowe i będziesz chciał skorzystać z pomocy towarzystwa, niezwłocznie powiadom swojego ubezpieczyciela. Skontaktujesz się z nim telefonicznie, mailowo, za pomocą formularza zgłoszeniowego lub aplikacji.

Przykładowo narciarze ubezpieczeni w towarzystwie Wiener, muszą kierować się następującymi zasadami:

Gdy zajdzie zdarzenie ubezpieczeniowe, będziemy mogli wypłacić odszkodowanie lub świadczenie, jeśli Ty, Twój przedstawiciel ustawowy,
uprawniony lub osoba, pod której opieką się znajdujesz lub ubezpieczający wypełnicie obowiązki, które wymieniamy poniżej. Powinniście:
1) Ty, Twój przedstawiciel ustawowy, uprawniony lub osoba, pod której opieką się znajdujesz lub ubezpieczający:
a) zawiadomić nas o zajściu zdarzenia ubezpieczeniowego – koniecznie w ciągu 14 dni od dnia wypadku. Ale jeśli wskutek wypadku nie możesz tego zrobić – masz obowiązek zawiadomić nas
w ciągu 14 dni od ustąpienia przyczyny, która Ci to uniemożliwiła;
Informacja:
Jeśli o zajściu zdarzenia ubezpieczeniowego zawiadamiają nas
Twój przedstawiciel ustawowy, uprawniony lub osoba, pod której
opieką się znajdujesz, mają oni na to 14 dni od dnia wypadku.
b) dostarczyć nam:
i. wypełniony formularz zgłoszenia szkody;
ii. inne dokumenty, których potrzebujemy, aby ustalić zasadność
roszczeń i wysokość świadczenia – wskazujemy je po zgłoszeniu szkody Tobie, Twojemu przedstawicielowi ustawowemu,
uprawnionemu, osobie, pod której opieką się znajdujesz lub
ubezpieczającemu;
c) zabezpieczyć dowody związane ze zdarzeniem ubezpieczeniowym, aby uzasadnić roszczenie.

Wiener, OWU Pakiet podróż

Pamiętaj o tym, aby zawsze w przypadku wystąpienia szkody skontaktować się z towarzystwem, które poinformuje Cię, co masz robić. Instrukcję dotyczącą działania, znajdziesz również w OWU. Pod żadnym pozorem nie rób nic wbrew zaleceniom ubezpieczyciela ani bez poinformowania go o zaistniałej sytuacji. W ten sposób możesz sobie tylko zaszkodzić. Wówczas towarzystwo może nawet odmówić Ci wypłaty świadczenia.

Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania odszkodowania?

Jeśli chcesz, aby towarzystwo bez problemu zaakceptowało Twoje roszczenie i udzieliło Ci pomocy, musisz odpowiednio udokumentować zdarzenie, do którego doszło. Nie wystarczy, że poinformujesz ubezpieczyciela o szkodzie, a on wypłaci Ci należne odszkodowanie.

To, jakie dokumenty będziesz musiał przedstawić do towarzystwa, zależy od firmy ubezpieczeniowej oraz od rodzaju szkody. Zwykle są to m.in.:

  • dowód tożsamości,
  • polisa ubezpieczeniowa,
  • formularz zgłoszeniowy,
  • dokument potwierdzający zajście zdarzenia (np. raport medyczny, służb ratunkowych, policyjny),
  • rachunki i faktury za leczenie, transport, wynajem sprzętu itd.,
  • oświadczenia świadków zdarzenia (jeśli byli).

Przed zgłoszeniem roszczenia sprawdź szczegółowe wymagania w OWU i skontaktuj się z ubezpieczycielem, aby upewnić się, że dostarczysz wszystkie potrzebne dokumenty. To z pewnością przyspieszy proces rozpatrzenia sprawy i wypłaty odszkodowania.

FAQ – najczęstsze pytania dotyczące ubezpieczenia narciarskiego do Japonii

Czy ubezpieczenie narciarskie do Japonii obejmuje snowboard?
Ile kosztuje ubezpieczenie narciarskie do Japonii?
Czy ubezpieczenie narciarskie do Japonii obejmuje również sprzęt narciarski?
Źródła:
  • https://www.gov.pl/web/japonia/informacje-dla-podrozujacych
  • https://mubi.pl/dokumenty/wiener-owu-pakiet-podroz-od-01-07-2024.pdf
Karolina Dziurka
Autor artykułu: Karolina Dziurka

Doradca w branży ubezpieczeń komunikacyjnych z kilkuletnim stażem. Choć ukończyła dwie lubelskie uczelnie o odmiennej tematyce, postanowiła rozwijać się w branży poświęconej ochronie komunikacyjnej i turystycznej. Kieruje się tym, aby sami zainteresowani w łatwy i prosty sposób potrafili zrozumieć kwestie związane z ubezpieczeniami. Doświadczenie w pracy z użytkownikami porównywarki Mubi pozwoliło jej na dokładne zapoznanie się z ich potrzebami i problemami. Dzięki temu wie, jak podchodzić do odbiorcy, jakie kwestie są problemowe i co warto poruszyć.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!