Ubezpieczenie na narty w Dolomitach – jak wybrać najlepszą ochronę na zimowy wyjazd?

dolomity

Val Gardena, Cortina d’Ampezzo i Kronplatz – to tylko najbardziej znane z kilkudziesięciu ośrodków narciarskich w Dolomitach. Jeśli planujesz zimowy urlop w tym regionie Włoch, musisz pamiętać, że od pewnego czasu korzystający z tamtejszych stoków miłośnicy białego szaleństwa mają obowiązek posiadania ubezpieczenia. Z artykułu dowiesz się wszystkiego na ten temat i sprawdzisz, jak wybrać najlepszą ochronę na zagraniczny wyjazd dla narciarzy i snowboardzistów.

Najważniejsze informacje:
  • Dolomity to psamo górskie i region narciarski w północno-wschodnich Włoszech.
  • Narciarze we Włoszech muszą obowiązkowo posiadać ubezpieczenie OC, które jest dostępne wraz z ubezpieczenie narciarskim.
  • We Włoszech można skorzystać z karty EKUZ, która zapewnia niezbędną pomoc medyczną w nagłych przypadkach.
  • Nawet z kartą EKUZ poszkodowany musi pokryć część kosztów leczenia. W pełni płatne są akcje ratownicze i transport medyczny do Polski.
  • Ubezpieczenie narciarskie pokrywa wszystkie koszty leczenia do wysokości sumy ubezpieczenia.
  • Ubezpieczenie na narty w Dolomitach kosztuje nawet poniżej 40 zł.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie na narty w Dolomitach?

Czy wiesz, że aż 84% wszystkich urazów narciarskich powstaje z własnej winy narciarza i ma miejsce po upadku na stoku? Niestety, nawet duże doświadczenie i pewność własnych umiejętności nie gwarantują bezpieczeństwa, a często są wręcz zgubne, prowadząc do nieuwagi i ryzykownego stylu jazdy, które mogą mieć poważne konsekwencje. Ubezpieczenie narciarskie może zapobiec przynajmniej niektórym z nich.

Jakie zagrożenia wiążą się z wyjazdem na narty za granicę?

Sama jazda na nartach, choć bardzo lubiana i powszechnie uprawiana, jest ryzykownym i mocno urazowym sportem. Mimo że większość upadków jest niegroźna, kończąc się najwyżej bolesnymi siniakami, czasem problemy zdrowotne są poważniejsze.

Do kontuzji narciarskich należą m.in.:

  • skręcenia, naciągnięcia i zwichnięcia stawów (zwłaszcza kolanowych i skokowych),
  • zerwanie więzadła krzyżowego przedniego,
  • urazy łąkotki i chrząstki stawowej,
  • złamania kończyn,
  • kontuzje nadgarstka i kciuka,
  • obrażenia głowy, barku i szyi,
  • urazy kręgosłupa.

Każdy poważniejszy wypadek na stoku wiąże się zwykle z koniecznością zorganizowania profesjonalnej akcji ratowniczej, transportu do szpitala i leczenia, nieraz trwającego nawet kilka dni. Wszystko to generuje bardzo wysokie koszty, które w Polsce są finansowane przez państwo, ale za granicą już niekoniecznie – najczęściej to pacjent musi zapłacić rachunki za udzieloną mu pomoc.

Ubezpieczenie turystyczne obejmujące sporty zimowe to zabezpieczenie właśnie na takie sytuacje, bo pokrywa ono koszty leczenia, ratownictwa i transportu za granicą. Co więcej, rozszerzając ochronę o sporty ekstremalne, można liczyć na pomoc także w razie uprawiania bardziej niebezpiecznych aktywności w rodzaju jazdy poza wyznaczonymi trasami, skialpinizmu czy ewolucji snowboardowych.

Czy ubezpieczenie narciarskie jest obowiązkowe w Dolomitach?

We włoskich Dolomitach ubezpieczenie narciarskie jest nie tylko zalecane, ale wręcz obowiązkowe. Począwszy od 1 stycznia 2022 roku, narciarze we Włoszech muszą mieć wykupione OC sportowe, czyli polisę chroniącą ich odpowiedzialność cywilną w razie spowodowania wypadku na stoku. Konsekwencją jej braku są nie tylko koszty rekompensaty ewentualnych szkód, ale też mandat w wysokości od 100 do 150 euro i odebranie karnetu narciarskiego.

CZY WIESZ, ŻE …

Narciarze we Włoszech mogą dostać mandat nie tylko za brak OC, ale także za jazdę bez kasku (dotyczy osób poniżej 18. roku życia) i pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, a także za nieudzielenie pomocy osobie jej potrzebującej w razie wypadku na stoku.

Co może się stać, jeśli nie posiadam ubezpieczenia na narty?

Konsekwencje braku ubezpieczenia narciarskiego we Włoszech odczuje przede wszystkim Twój portfel. Począwszy od wspomnianego mandatu, a skończywszy na znacznie wyższych kosztach leczenia – wszystko to będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni.

Pewne wsparcie może stanowić Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), ale opieranie się tylko na niej jest złudne, ponieważ gwarantuje ona tylko podstawową pomoc w nagłych przypadkach. Nawet z kartą będziesz musiał pokryć we Włoszech część kosztów:

  • wizyty u lekarza pierwszego kontaktu,
  • wizyty u lekarza specjalisty,
  • zakupu leków,
  • transportu do szpitala.

W pełni płatne przez pacjenta i w żaden sposób nierefundowane w ramach EKUZ są natomiast:

  • leczenie w placówkach prywatnych,
  • akcje poszukiwawcze i ratownicze,
  • transport medyczny do Polski,
  • leczenie stomatologiczne.

Ma to wszystko znaczenie o tyle, że wypadek na stoku często wymaga pomocy wykwalifikowanych ratowników i użycia specjalistycznego sprzętu. W dodatku możliwość otrzymania opieki publicznej służby zdrowia w kurortach narciarskich w Dolomitach jest ograniczona i często jedynym wyjściem jest skorzystanie z usług placówek prywatnych. Koszty w tym wypadku mogą być natomiast bardzo wysokie i liczone nawet w dziesiątkach tysięcy euro.

Przykład

AXA Partners podaje, że koszt leczenia turysty, który doznał we Włoszech urazu kolana po wypadku na nartach i wymagał leczenia szpitalnego oraz rezonansu magnetycznego, wyniósł 17 557 euro.

Jakie ubezpieczenie wybrać na wyjazd narciarski w Dolomity?

Pokrycie kosztów leczenia i ratownictwa za granicą to podstawa każdego ubezpieczenia narciarskiego, ale na tym polisa nie musi się kończyć. Wręcz przeciwnie, można, a nawet należy ją rozszerzyć, jeśli zależy Ci na kompleksowej ochronie podczas zimowego urlopu.

Co powinno obejmować dobre ubezpieczenie narciarskie?

Ubezpieczenie na narty nie musi ograniczać się do pokrycia kosztów pomocy medycznej otrzymanej za granicą. Narciarz lub snowboardzista może zabezpieczyć się też na szereg innych okoliczności, poczynając od uszkodzenia lub kradzieży sprzętu sportowego, a kończąc na ryzyku utraty niewykorzystanego skipassu.

Oczywiście nie każda polisa obejmuje te same świadczenia. To od ubezpieczonego zależy, jaki rodzaj ochrony na wyjazd narciarski wybierze i jak szeroki będzie jej zakres. Im więcej ryzyk będzie obejmowało ubezpieczenie, tym droższa będzie składka, dlatego warto dokładnie przemyśleć, jakiego rodzaju ochrona będzie Ci potrzebna. Nie zawsze konieczny będzie wybór najszerszego wariantu polisy, jednak zaleca się, żeby ochrona podczas wyjazdu na narty obejmowała co najmniej:

  • pokrycie kosztów leczenia i ratownictwa,
  • usługi assistance,
  • ubezpieczenie NNW,
  • ubezpieczenie OC w życiu prywatnym i sportowe,
  • ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego.
UWAGA!

Zakres ochrony ubezpieczeniowej w polisie dla narciarzy nie jest identyczny w każdej firmie. Standardowa polisa najczęściej obejmuje tylko ubezpieczenie kosztów leczenia i pomoc assistance, pozostałe elementy są dostępne w wyższych pakietach lub za dodatkową opłatą.

Jaka jest różnica między standardowym ubezpieczeniem turystycznym a ubezpieczeniem narciarskim?

W teorii niewielka, bo ubezpieczenie narciarskie to nic innego, jak polisa turystyczna dedykowana konkretnie miłośnikom uprawiania sportów zimowych. W praktyce jednak różnica jest kluczowa, ponieważ skupienie się na tego rodzaju aktywnościach fizycznych sprawia, że turysta otrzymuje ochronę dopasowaną do jego specyficznych potrzeb. Te natomiast będą inne w przypadku narciarza, a inne w przypadku podróżnego planującego tylko zwiedzanie i wypoczynek.

Ekspert Mubi radzi:

Przed wyborem ubezpieczenia na wyjazd na narty, upewnij się, że dane towarzystwo obejmuje rekreacyjne uprawianie tego sportu ochroną już w podstawowym wariancie polisy. Jest to praktyka stosowana przez wiele firm, ale niektórzy ubezpieczyciele klasyfikują sporty inaczej, zaliczając narciarstwo i snowboarding np. do sportów zimowych lub podwyższonego ryzyka. Wówczas zakup standardowej polisy będzie niewystarczający i trzeba będzie zdecydować się na wyższy pakiet ubezpieczeniowy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia narciarskiego w Dolomity?

Jeśli wybierasz się na narty w Dolomity, weź pod uwagę szczególnie te trzy kwestie:

  1. czy ochrona ubezpieczeniowa obejmuje amatorską jazdę na nartach i snowboardzie,
  2. czy suma ubezpieczenia wystarczy na pokrycie kosztów leczenia i ratownictwa górskiego,
  3. czy ubezpieczenie chroni odpowiedzialność cywilną turysty podczas jazdy na nartach.

Dlaczego to takie ważne? Narciarstwo i snowboarding nie zawsze są zaliczane do sportów amatorskich – przeoczenie tego faktu sprawi, że nie otrzymasz ochrony w razie wypadku na stoku. Zbyt niska suma ubezpieczenia kosztów leczenia spowoduje, że ubezpieczyciel nie pokryje wszystkich wydatków i część z nich będziesz musiał ponieść na własny rachunek. Z kolei ubezpieczenie OC jest wymagane dla narciarzy we Włoszech, więc musisz je mieć, jeśli zamierzasz korzystać ze stoków w Dolomitach.

CZY WIESZ, ŻE …

Kupując ubezpieczenie narciarskie na ostatnią chwilę, zwróć uwagę na obowiązujący w nim okres karencji. Polisa zazwyczaj nie zaczyna obowiązywać od razu po zakupie, zwłaszcza jeśli przebywasz już za granicą. Aby uniknąć oszustw i wyłudzenia odszkodowania przez nieuczciwych klientów, ubezpieczyciele stosują najczęściej kilkugodzinną lub nawet kilkudniową karencję, czyli okres, przez który nie biorą jeszcze odpowiedzialności za ewentualne szkody.

Jakie są dostępne opcje ubezpieczenia narciarskiego w Dolomitach?

Koszty leczenia, NNW, OC – co to właściwie znaczy? Za tymi nazwami i skrótami kryją się rodzaje ochrony ubezpieczeniowej dla narciarzy. Każdy z nich obejmuje inne usługi i zapewnia inne świadczenia, dlatego zanim zdecydujesz się na zakup polisy, sprawdź, na co możesz liczyć.

Jakie rodzaje polisy są dostępne dla narciarzy?

Ubezpieczyciele najczęściej pytają o cel wyjazdu za granicę na samym początku procesu zakupu polisy. Wskazując w tym punkcie uprawianie sportów zimowych, otrzymasz możliwość wyboru kilku wariantów ubezpieczenia obejmującego różne rodzaje ochrony. Co najczęściej się do nich zalicza?

  1. Ubezpieczenie kosztów leczenia (KL) – rodzaj ochrony gwarantującej pokrycie kosztów leczenia aż do wysokości wybranej sumy ubezpieczenia. Polisa obejmuje usługi zarówno publicznych, jak i prywatnych placówek medycznych, w tym m.in. koszty wizyt lekarskich, leczenia szpitalnego, przeprowadzonych zabiegów czy zakupionych leków.
  2. Ubezpieczenie assistance – polisa obejmująca szereg usług pomocnych w razie wszelkiego rodzaju kłopotów za granicą. W jej zakres wchodzi m.in. ratownictwo, transport w kraju i za granicą, pomoc prawna i finansowa, usługi tłumacza, opieka nad dziećmi i zwierzętami itp.
  3. Ubezpieczenie NNW – ochrona gwarantująca poszkodowanemu wypłatę odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu powstały w wyniku nieszczęśliwego wypadku za granicą. Wysokość rekompensaty zależy m.in. od stopnia uszkodzenia ciała i wysokości sumy ubezpieczenia.
  4. Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – ochrona ubezpieczeniowa, w ramach której ubezpieczyciel deklaruje pokrycie kosztów szkód wyrządzonych przez turystę za granicą. We Włoszech wymagane jest OC obejmujące szkody wyrządzone podczas amatorskiej jazdy na nartach.
  5. Ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego – rodzaj polisy obejmującej szkody w mieniu ubezpieczonego. W jej ramach można otrzymać odszkodowanie m.in. za zniszczony, uszkodzony lub skradziony bagaż albo sprzęt sportowy, zarówno ten należący do ubezpieczonego, jak i tylko przez niego wypożyczony.
  6. Ubezpieczenie sportów ekstremalnych – rozszerzenie ochrony przeznaczone dla podróżnych, którzy planują uprawianie szczególnie niebezpiecznych sportów podczas pobytu za granicą. Rekreacyjna jazda na nartach i snowboardzie nie wymaga jego zakupu, ale już uprawianie jej poza wyznaczonymi trasami najczęściej tak, choć zależy to od klasyfikacji danej dyscypliny przez konkretny zakład ubezpieczeń.
Przykład

SIGNAL IDUNA wyróżnia osobną kategorię sportów zimowych, w której mieści się uprawianie m.in. narciarstwa zjazdowego, snowboardingu, biegów narciarskich czy skitouringu po oznaczonych trasach. Z kolei jako sporty ekstremalne towarzystwo to klasyfikuje m.in. freeskiing (narciarstwo poza trasami), heliskiing i heliboarding, skialpinizm czy skitouring poza wyznaczonymi trasami.

Czy można kupić ubezpieczenie tylko na czas jazdy na nartach?

Tak. Sam decydujesz zarówno o zakresie, jak też o czasie obowiązywania ochrony – możesz kupić ją nawet na jeden dzień. Pamiętaj jednak, że ochrona ubezpieczeniowa przydaje się nie tylko na stoku. Wypadki i zachorowania zdarzają się w różnych sytuacjach, więc warto mieć to na uwadze i przebywając za granicą, zawsze posiadać ochronę ubezpieczeniową na każdą okoliczność.

Przykład

Marek i Karolina postanowili spędzić okres świąteczno-noworoczny we Włoszech. Podczas pobytu w Wenecji podjęli spontaniczną decyzję o jednodniowym wypadzie na narty w Dolomity. Przed wyjazdem z Polski kupili co prawda ubezpieczenie turystyczne, ale że nie zakładali wówczas zmiany planów, wybrali polisę o wąskim zakresie ochrony, która nie obejmuje jazdy na nartach. Nie chcąc ryzykować, Marek postanowił skorzystać z porównywarki ubezpieczeń i kupił za jej pośrednictwem ubezpieczenie narciarskie na wybrany dzień. Pamiętał przy tym o okresie karencji, dlatego wybrał polisę w firmie, w której był on możliwie najkrótszy, dzięki czemu on i Karolina byli objęci ochroną przez cały czas szusowania po stoku.

Ile kosztuje ubezpieczenie na narty w Dolomitach?

Wybierając ochronę ubezpieczeniową na narty w Dolomitach, musisz pamiętać, żeby obejmowała ona koszty leczenia i assistance na wystarczająco wysoką sumę (zalecana kwota to minimum 30 tys. euro), a także ochronę OC w życiu prywatnym, która jest obowiązkowa dla narciarzy we Włoszech. Ceny takiej polisy zaczynają się już od kilku złotych za dzień i zależą od kilku czynników.

Od czego zależy cena ubezpieczenia na narty?

Na cenę ubezpieczenia narciarskiego wpływ mają m.in. kierunek i czas wyjazdu, liczba i wiek ubezpieczonych, czy rodzaje planowanych podczas pobytu aktywności sportowych. Koszt polisy zależy oczywiście również od zakresu ochrony i wybranych sum ubezpieczenia – im więcej dodatkowych elementów i wyższy limit odpowiedzialności ubezpieczyciela, tym wyższa będzie składka.

A o jakich dokładnie kosztach mówimy? Sprawdziliśmy to na przykładzie 28-letniego turysty, który wybiera się na tydzień w Dolomity z zamiarem amatorskiej jazdy na nartach. W tabeli przedstawiamy wybrane oferty ubezpieczenia narciarskiego znalezione za pomocą kalkulatora na mubi.pl.

Towarzystwo ubezpieczenioweWarunki ubezpieczeniaCena ubezpieczenia narciarskiego
WienerKL: 173 616 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 108 510 zł
36 zł
AXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
64 zł
mtu24.plKL: 150 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
70 zł
UNIQAKL: 750 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
79 zł
You Can DriveKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
81 zł
SIGNAL IDUNAKL: 651 060 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 130 212 zł,
Bagaż: 2000 zł
93 zł
ProamaKL: 300 000 zł,
NNW: 20 000 zł,
OC: 100 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
124 zł
GeneraliKL: 500 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC: 100 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
125 zł
ERGO HestiaKL: 500 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 500 000 zł,
Bagaż: 5000 zł
188 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczenia turystycznego Mubi.

Pamiętaj, że we Włoszech obowiązkowe jest ubezpieczenie chroniące odpowiedzialność cywilną narciarzy i snowboardzistów na stoku. Przed zakupem polisy upewnij się, czy ubezpieczyciel oferuje OC obejmujące jedynie czynności życia prywatnego, czy również aktywności sportowe.

Przykład

Ubezpieczenie turystyczne UNIQA obejmuje ochronę odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym w wariantach Roszerzonym, Optymalnym i Maksymalnym ubezpieczenia Supertravel. Ochrona OC związana z uprawianiem sportu jest dostępna w każdym z tych wariantów oraz wariancie Podstawowym za opłatą dodatkowej składki.

Gdzie kupić ubezpieczenie na narty w Dolomitach?

Włochy to popularny kierunek podróży turystów z Polski zarówno latem, jak i zimą. Ubezpieczenie na taką podróż kupisz bez problemu w każdym towarzystwie oferującym polisy dla podróżnych. A jeśli nie masz czasu, żeby samodzielnie porównywać ich propozycje, możesz skorzystać z porównywarki ubezpieczeń Mubi, w której znajdziesz ubezpieczenie narciarskie na wyjazd w Dolomity od:

  • AXA Partners,
  • ERGO Hestia,
  • Generali,
  • mtu24.pl,
  • Proama,
  • SIGNAL IDUNA,
  • UNIQA,
  • Wiener,
  • You Can Drive.

Czy warto dopłacić za szerszy zakres ochrony?

Jak już widziałeś, ceny ubezpieczenia narciarskiego mogą wynosić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Droższe opcje są oczywiście bardziej rozbudowane i zawierają wyższe limity odpowiedzialności ubezpieczyciela, ale czy zawsze warto z nich korzystać? To zależy w głównej mierze od Twoich potrzeb. Jeśli jeździsz na nartach rekreacyjnie i planujesz krótki, np. weekendowy pobyt w Dolomitach, rozbudowane ubezpieczenie będzie Ci raczej zbędne. Jeśli jednak planujesz dodatkowe aktywności, podróżujesz całą rodziną z dziećmi, czy wybierasz się na dłuższą wyprawę, polisa o szerszym zakresie zapewni Ci lepszą ochronę.

CZY WIESZ, ŻE …

Na ochronę ubezpieczeniową o szerszym zakresie powinni zdecydować się również turyści cierpiący na choroby przewlekłe lub planujący spożywanie alkoholu podczas wyjazdu. Klauzule rozszerzające ochronę ubezpieczeniową o te ryzyka są niekiedy ujęte już w cenie standardowej polisy, ale niektórzy ubezpieczyciele mogą wymagać dodatkowej opłaty.

Co zawiera ubezpieczenie narciarskie do Dolomitów?

To turysta przy wyborze pakietu ubezpieczeń na podróż decyduje o tym, jakie świadczenia będą nim objęte. Ubezpieczenie na narty w Dolomitach powinno skupiać się na kosztach leczenia i assistance, jednak zakres gwarantowanych w tym zakresie usług i kosztów pokrytych przez ubezpieczyciela będzie się różnił w zależności od konkretnej firmy.

Jakie świadczenia obejmuje ubezpieczenie narciarskie w Dolomitach?

Dla przykładu zerknijmy do oferty Towarzystwa Ubezpieczeń UNIQA, które w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia wymienia szereg gwarantowanych świadczeń wraz z sumami ubezpieczenia dostępnymi w wybranych wariantach. Skupmy się na ubezpieczeniu kosztów leczenia i natychmiastowej pomocy assistance.

Przedmiotem ubezpieczenia są następujące koszty poniesione w następstwie nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku Ubezpieczonego, które miały miejsce w czasie podróży zagranicznej:
1) koszty leczenia,
2) koszty transportu do Polski lub kraju rezydencji,
3) koszty pochówku za granicą albo transportu zwłok do miejsca pochówku na terenie Polski lub kraju rezydencji,
4) koszty związane z organizowaniem i świadczeniem natychmiastowej pomocy assistance,
5) koszty ratownictwa.

Źródło: § 1 Klauzuli ubezpieczenia kosztów leczenia i natychmiastowej pomocy assistance OWU podróży Supertravel

Dalej ubezpieczyciel szczegółowo wymienia wszystkie świadczenia, których koszty pokrywa. Są to m.in.:

  • konsultacje lekarskie,
  • transport do szpitala,
  • badania i zabiegi ambulatoryjne,
  • pobyt w szpitalu,
  • leczenie stomatologiczne.

Z kolei usługi assistance obejmują m.in.:

  • całodobowy dyżur Centrum Alarmowego,
  • usługi informacyjne,
  • pomoc w przypadku kradzieży lub utraty dokumentów,
  • koszty zakwaterowania, wyżywienia i transportu osoby towarzyszącej ubezpieczonemu w podróży,
  • kontynuacja zaplanowanej podróży,
  • opieka i transport niepełnoletnich dzieci,
  • pomoc prawna.

Zwróć uwagę nie tylko na oferowane usługi, ale też na sumy ubezpieczenia i podlimity dotyczące wybranych świadczeń w poszczególnych wariantach ubezpieczenia. W niektórych przypadkach są one równe sumie ubezpieczenia kosztów leczenia, ale większość usług jest objęta niższymi limitami odpowiedzialności.

Przykład

UNIQA oferuje cztery warianty ubezpieczenia kosztów leczenia i ratownictwa na sumę 250 000 zł, 750 000 zł, 1 250 000 zł i 2 500 000 zł. W każdym z nich limit odpowiedzialności ubezpieczyciela dotyczący leczenia stomatologicznego wynosi 2500 zł, a koszów naprawy lub zakupu okularów, protez stomatologicznych i środków pomocniczych 5000 zł.

Czy ubezpieczenie narciarskie w Dolomitach obejmuje ewentualny transport medyczny?

Transport medyczny zarówno z miejsca wypadku do szpitala za granicą, jak i pomiędzy placówkami w obcym kraju, oraz z miejsca pobytu za granicą do Polski jest objęty odpowiedzialnością ubezpieczyciela w ramach polisy dla narciarzy. Jeśli przydarzy Ci się wypadek na nartach w Dolomitach, możesz liczyć na to, że ubezpieczyciel pokryje koszty sprowadzenia Cię z powrotem do kraju.

Przykład

W ubezpieczeniu “Generali, z myślą o podróży” koszty transportu osoby ubezpieczonej nie pomniejszają sumy ubezpieczenia kosztów leczenia i assistance.

Czy polisa do Dolomitów obejmuje koszty ratownictwa górskiego?

Ubezpieczenie narciarskie pokrywa koszty zorganizowania i przeprowadzenia akcji ratowniczych i poszukiwawczych prowadzonych przez wyspecjalizowane służby za granicą. Koszty te obejmują:

  • poszukiwanie od momentu zaginięcia do odnalezienia poszkodowanego,
  • udzielenie doraźnej pomocy na miejscu zdarzenia,
  • transport do najbliższej placówki medycznej za pomocą specjalistycznych środków transportu.
Przykład

Suma ubezpieczenia kosztów ratownictwa jest równa sumie ubezpieczenia kosztów leczenia m.in. w polisach narciarskich oferowanych przez firmy ERGO Hestia, Generali czy UNIQA. Z kolei w ubezpieczeniu “Bezpieczne podróże” SIGNAL IDUNA wynosi 7000 euro dla polis sumą ubezpieczenia KL poniżej 60 000 euro i 10 000 euro w pozostałych przypadkach.

Jak skorzystać z ubezpieczenia narciarskiego podczas pobytu w Dolomitach?

Miałeś wypadek na nartach w Dolomitach i chcesz skorzystać z pomocy ubezpieczyciela? Aby ją otrzymać, musisz przestrzegać określonych reguł i terminów zgłaszania szkód. Znajdziesz je w dokumencie OWU dołączonym do Twojej polisy.

Co zrobić w razie wypadku na stoku w Dolomitach?

Chociaż zasady zgłaszania zdarzeń ubezpieczeniowych są ważne, nic nie jest istotniejsze od ludzkiego życia i zdrowia. A to może zależeć od Twojego zachowania, jeśli będziesz świadkiem niebezpiecznego zdarzenia na stoku. Co powinieneś zrobić w takiej sytuacji?

We Włoszech, podobnie jak w każdym innym miejscu na świecie, zasady postępowania są podobne. W pierwszej kolejności zadbaj o bezpieczeństwo własne i poszkodowanego, zatrzymując się ostrożnie w pobliżu i upewniając, że nie narażasz w ten sposób innych użytkowników stoku. Sprawdź, co się stało, a jeśli poszkodowany nie jest w stanie opuścić stoku o własnych siłach, zabezpiecz miejsce zdarzenia, aby zasygnalizować niebezpieczeństwo innym narciarzom (możesz np. wbić swoje narty w ziemię i ustawić je w znak “X”).

W następnym kroku oceń stan poszkodowanego. Jeśli jest przytomny, spytaj, czy potrzebuje pomocy, a jeśli nie, od razu wezwij ratowników. Okryj poszkodowanego kocem lub kurtką, aby zapobiec wyziębieniu organizmu i zostań przy nim aż do przybycia pomocy. Możesz również spróbować udzielić ofierze wypadku pierwszej pomocy, zwłaszcza w sytuacji zagrożenia życia. Bądź jednak ostrożny i stosuj się do poleceń operatora, który odebrał Twoje zgłoszenie wypadku, w przeciwnym razie możesz bardziej zaszkodzić, niż pomóc.

UWAGA!

Aby wezwać pomoc po wypadku na stoku narciarskim w Dolomitach, zadzwoń na europejski numer alarmowy 112.

Jak zgłosić szkodę w ramach ubezpieczenia narciarskiego w Dolomitach?

Gdy sam będziesz ofiarą wypadku na stoku narciarskim lub dojdzie do innego zdarzenia objętego ochrona ubezpieczeniową, musisz niezwłocznie powiadomić o tym zajściu ubezpieczyciela. Najczęściej można to zrobić:

  • telefonicznie, dzwoniąc na numer całodobowego centrum alarmowego, który znajdziesz w swojej polisie,
  • online, wypełniając formularz zgłoszenia szkody dostępny na stronie ubezpieczyciela.

W każdym przypadku pamiętaj, żeby mieć przygotowany numer polisy i dane osobowe ubezpieczonego. W razie kontaktu z centrum alarmowym, operator spyta Cię o okoliczności zdarzenia i opis szkód, a także wskaże dalszy sposób postępowania i miejsce, do którego powinieneś się zgłosić.

UWAGA!

Jeśli z niezależnych od siebie przyczyn nie jesteś w stanie powiadomić ubezpieczyciela o szkodzie niezwłocznie po jej wystąpieniu, powinieneś zrobić to jak najszybciej po ustaniu tych przeszkód.

Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania odszkodowania?

Rodzaj dokumentów potrzebnych do zgłoszenia roszczenia ubezpieczeniowego zależy przede wszystkim do tego, co się stało. Przykładowo, w przypadku roszczenia o wypłatę świadczenia z tytułu ubezpieczenia kosztów leczenia, zgłoszenie powinno zawierać:

  • dane osobowe ubezpieczonego (imię, nazwisko, PESEL),
  • opis okoliczności wypadku,
  • dokumentację medyczną (opis rodzaju i charakteru obrażeń wraz z diagnozą i zaleceniami),
  • rachunki i dowody ich zapłaty.

Szczegółowe informacje na temat rodzaju wymaganych dokumentów znajdziesz w OWU, na stronie internetowej ubezpieczyciela lub kontaktując się z nim telefonicznie.

FAQ – najczęstsze pytania dotyczące ubezpieczenia narciarskiego w Dolomitach

Gdzie leżą Dolomity?
Czy Dolomity nadają się dla narciarzy o małym doświadczeniu?
Ile kosztuje ubezpieczenie narciarskie na wyjazd w Dolomity?
Źródła:
  • https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/leczenie-w-krajach-unii-europejskiej-i-efta/wyjezdzam-do/
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!