Ubezpieczenie na narty do Francji – jak wybrać najlepszą ochronę na zimowy wyjazd?
Spis treści:
- Dlaczego warto kupić ubezpieczenie na narty do Francji?
- Jakie ubezpieczenie wybrać na wyjazd narciarski do Francji?
- Jakie są dostępne opcje ubezpieczenia narciarskiego do Francji?
- Ile kosztuje ubezpieczenie na narty we Francji?
- Co zawiera ubezpieczenie narciarskie do Francji?
- Jak skorzystać z ubezpieczenia narciarskiego podczas pobytu we Francji?
Planujesz zimowy wypad na narty do Francji? Pamiętaj, że niezależnie od tego, czy posiadasz EKUZ oraz nieważne, jak pewnie czujesz się na stoku, prywatne ubezpieczenie narciarskie to podstawa. Ochrona przed nieprzewidzianymi zdarzeniami, takimi jak kontuzje, wypadki, zniszczenie sprzętu sportowego czy utrata dokumentów pozwoli Ci w pełni cieszyć się wyjazdem i uniknąć dodatkowych kosztów. Podczas jazdy na nartach łatwo o wypadek i uszczerbek na zdrowiu. Jeśli nie będziesz miał ubezpieczenia, narazisz się na wysokie opłaty za konsultacje lekarskie, badania, zabiegi czy leczenie i z pewnością na długo zapamiętasz swój wyjazd. Negatywne wspomnienia największy ślad zostawią jednak w Twoim portfelu. W tym artykule podpowiemy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na narty do Francji, na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy i jakie rozszerzenia mogą okazać się przydatne.
- Ubezpieczenie narciarskie we Francji nie jest wymagane, jednak MSZ zdecydowanie zaleca podróże zarówno na podstawie EKUZ, jak i prywatnej polisy.
- Doba we francuskim szpitalu bez ubezpieczenia narciarskiego i EKUZ może kosztować turystę nawet 3000 euro.
- Turyści wyjeżdżający do Francji jedynie na podstawie EKUZ, muszą pokryć część kosztów za wizytę u lekarza ogólnego, specjalisty i dentysty, leki, badania i analizy laboratoryjne, hospitalizację i czynności rozszerzone oraz transport medyczny.
- Polisa narciarska powinna składać się przede wszystkim z ochrony dotyczącej uprawiania sportów zimowych oraz z wysokich sum ubezpieczenia.
- Ubezpieczenie narciarskie to koszt od kilku złotych za jeden dzień ochrony.
Dlaczego warto kupić ubezpieczenie na narty do Francji?
Zastanawiasz się, po co Ci polisa narciarska do Francji, skoro kraj ten honoruje Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego? Po to, abyś nie musiał płacić za świadczenia, które nie są refundowane w ramach EKUZ. Niestety dokument ten nie oferuje kompleksowej ochrony dla turystów, a tym bardziej tych, którzy planują spędzać czas na stoku narciarskim.
EKUZ gwarantuje pomoc lekarza, hospitalizację oraz leczenie za granicą, ale na tych samych zasadach, z jakich korzystają obywatele danego kraju. Może zdarzyć się tak, że to, co zapewnia publiczna służba zdrowia w Polsce, nie będzie refundowane w innym państwie. EKUZ nie gwarantuje zatem pokrycia wszystkich kosztów leczenia za granicą. Opłaty za niektóre świadczenia będziesz musiał pokryć w całości lub częściowo. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi ubezpieczenie narciarskie, które obejmuje znacznie szerszy zakres wsparcia.
Jakie zagrożenia wiążą się z wyjazdem na narty za granicę?
Jazda na nartach, nieważne, czy w Polsce, czy za granicą, jest niebezpieczna i niestety podczas tej aktywności łatwo o wypadek. Zwłaszcza jeśli uprawiasz sporty ekstremalne, np. zjeżdżasz na nartach lub snowboardzie poza ustalonymi trasami narciarskimi. W obcym kraju jest o tyle ciężej, że musisz zapewnić sobie ubezpieczenie, aby nie narazić się na wysokie koszty leczenia, jeśli doznasz urazu podczas szusowania.
Wyjazd na narty za granicę wiąże się nie tylko z ryzykiem doznania kontuzji czy wypadku na stoku, ale także m.in. ze zgubieniem dokumentów, zniszczeniem sprzętu sportowego, kradzieżą bagażu, chorobą czy innymi nieprzewidzianymi zdarzeniami losowymi. Powstanie tego typu sytuacji wiąże się z koniecznością skorzystania np. z pomocy medycznej, transportu czy wsparcia w kwestii organizacji świadczeń. Ubezpieczenie narciarskie gwarantuje taką pomoc.
Czy ubezpieczenie narciarskie jest obowiązkowe we Francji?
Francuskie prawo nie wymaga posiadania specjalnej polisy na narty ani jakiegokolwiek innego ubezpieczenia na czas podróży do tego kraju. Mimo wszystko MSZ zaleca zakup polisy na wyjazd, która obejmuje hospitalizację (także w przypadku zaostrzenia objawów chorób przewlekłych) oraz transport medyczny. Ministerstwo rekomenduje również, aby zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.
Co może się stać, jeśli nie posiadam ubezpieczenia na narty?
Nie mając ubezpieczenia na narty, narażasz się na wysokie koszty leczenia. Wówczas opłaty za wszystkie świadczenia zdrowotne – od konsultacji lekarskiej po hospitalizację, badania, pilne zabiegi i operacje – musisz pokryć sam. Dotyczy to także usług okołomedycznych, czyli np. transportu, ratownictwa, pomocy tłumacza, prawnika czy wsparcia w przypadku zgubienia dokumentów.
Ile mogą Cię wynieść opłaty za opiekę medyczną we Francji?
- od 30 do 150 euro za wizytę u lekarza specjalisty
- od 1000 do 3000 euro za dobę w szpitalu
Jeśli wyjedziesz do Francji tylko na podstawie EKUZ, licz się z tym, że za niektóre świadczenia będziesz musiał zapłacić. Np. za:
- wizytę u lekarza ogólnego i dentysty – całkowity koszt to 25 euro (zwrot w wysokości około 70% tej kwoty),
- wizytę u lekarza specjalisty – całkowity koszt to 25 euro,
- ryczałt za wizytę u lekarza – 1 euro (chyba że u tego samego świadczeniodawcy w jednym dniu łączna suma ryczałtu przekroczy 4 euro),
- leki – opłata w wysokości 85%, 70% lub 35% ceny (z czego za każde opakowanie jest potrącane 0,50 euro),
- badania i analizy laboratoryjne – 40% wysokości opłat (z czego każde badanie to dodatkowy koszt w kwocie 1 euro, ale maksymalnie do 4 euro),
- hospitalizacja – 20% wysokości opłat lub 20 euro opłaty ryczałtowej (jeśli hospitalizacja jest w pełni refundowana),
- tzw. czynności rozszerzone (jeśli były wykonywane podczas pobytu w szpitalu i wyniosły powyżej 120 euro) – 24 euro,
- transport medyczny – 35% wysokości opłat i ryczałt od 2 euro do 4 euro dziennie od przewoźnika.
Jakie ubezpieczenie wybrać na wyjazd narciarski do Francji?
Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują szeroki zakres ochrony na różnego typu wyjazdy. Jednak nie wszystkie formy pomocy nadają się na wypad na narty. Tego typu podróże wymagają kompleksowej polisy obejmującej wiele ryzyk oraz wysokich sum ubezpieczenia. Aktywny wypoczynek wiąże się z dużym rykiem powstania szkody, więc wymaga odpowiedniej ochrony.
Co powinno obejmować dobre ubezpieczenie narciarskie?
Podczas podróży nastawionej na uprawianie sportów zimowych łatwiej o wypadek niż w przypadku wycieczki obejmującej jedynie wypoczynek i zwiedzanie. Ubezpieczenie na narty powinno być zatem zdecydowanie bardziej rozbudowane.
W skład każdej polisy obejmującej zagraniczny wyjazd, nie tylko związany z aktywnym wypoczynkiem, wchodzi zwykle ochrona kosztów leczenia i assistance. Z tym że polisa na narty obejmuje najczęściej dodatkowe rozszerzenie uwzględniające tę aktywność.
Polisa narciarska powinna zawierać dodatkowo:
- NNW
NNW, czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, które obejmuje ochronę finansową w przypadku szkód osobowych, które powstały w wyniku nieszczęśliwego wypadku.
- OC
Obejmuje ochronę finansową w sytuacjach, w których ubezpieczony wyrządzi szkody osobom trzecim. Zarówno na ich mieniu, jak i na zdrowiu.
- ubezpieczenie sprzętu sportowego
Zapewnia ochronę finansową w przypadku szkód związanych z użytkowaniem, przechowywaniem, transportem lub utratą sprzętu sportowego.
- ubezpieczenie bagażu
Gwarantuje ochronę finansową w przypadku szkód, które mogą wystąpić podczas podróży. Polisa obejmuje różne sytuacje związane z utratą, uszkodzeniem lub opóźnieniem bagażu.
Jaka jest różnica między standardowym ubezpieczeniem turystycznym a ubezpieczeniem narciarskim?
To, co odróżnia ubezpieczenie narciarskie od polisy turystycznej, to przede wszystkim ochrona obejmująca uprawianie sportów. Polisa narciarska, w przeciwieństwie do tradycyjnego ubezpieczenia podróżnego, skupia się głównie na aktywnym wypoczynku. Także na sportach ekstremalnych i wysokiego ryzyka, które dotyczą np. jazdy na nartach lub snowboardzie poza wyznaczonymi trasami.
Ubezpieczenie turystyczne również może obejmować uprawianie sportów, ale wyłącznie rekreacyjnych i amatorskich. W skład takich aktywności wchodzi np. jazda na nartach i snowboardzie po wyznaczonych trasach. Niekiedy tego typu dyscypliny sportowe wymagają jednak rozszerzenia ochrony. Aby to potwierdzić, czytaj OWU. Z kolei jeśli planujesz freeride, czyli szusowanie poza przeznaczonymi do tego szlakami, musisz dokupić ubezpieczenie obejmujące tę aktywność.
Oprócz rozszerzenia obejmującego uprawianie sportów, ubezpieczenie narciarskie od polisy turystycznej może się różnić także tym, że posiada OC sportowe lub ubezpieczenie sprzętu sportowego. Charakterystycznym elementem ochrony narciarskiej jest również NNW. Nie oznacza to jednak, że typowej polisy turystycznej nie można rozszerzyć o te elementy.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia narciarskiego do Francji?
Najważniejszymi elementami ubezpieczenia narciarskiego, na które zawsze należy zwracać uwagę, jest rozszerzenie obejmujące jazdę na nartach, zakres ochrony i suma ubezpieczenia. Dlaczego?
Ochrona, która nie uwzględnia uprawiania sportów, nie zapewni Ci pomocy, jeśli doznasz urazu np. podczas jazdy na nartach. Bez dodatkowych elementów ubezpieczenia, np. NNW czy ochrony sprzętu sportowego, nie otrzymasz świadczenia, kiedy doznasz trwałych obrażeń lub uszkodzisz swoje narty czy ktoś Ci je ukradnie. Z kolei jeśli polisa będzie opiewała na zbyt niską sumę ubezpieczenia, towarzystwo być może nie będzie w stanie zapewnić Ci wystarczającej pomocy. Wówczas kwota, którą jest objęta polisa, może wystarczyć zaledwie na przeprowadzenie akcji ratowniczej w górach, transport do szpitala i kilkudniową hospitalizację. W takiej sytuacji pozostałe świadczenia, z których skorzystasz, będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni.
Jeśli stoisz przed wyborem ubezpieczenia narciarskiego, zanim podejmiesz decyzję, zawsze zapoznaj się z OWU. Znajdziesz w nim informacje dotyczące m.in. zakresu ochrony, wszelkich ograniczeń i limitów, wyłączeń odpowiedzialności oraz tego, jak zachować się w przypadku wystąpienia szkody. Pamiętaj, że każde towarzystwo może oferować inne warunki pomocy w ramach OC, NNW, ochrony sprzętu sportowego czy bagażu.
Jakie są dostępne opcje ubezpieczenia narciarskiego do Francji?
W ubezpieczeniu narciarskim możesz ująć, co tylko zechcesz. Towarzystwa oprócz ochrony kosztów leczenia i assistance oferują różne, inne, ciekawe formy pomocy, które zdecydowanie powinieneś przemyśleć, jeżeli planujesz wyjazd na narty. Kompleksowe ubezpieczenie zapewni Ci pomoc nie tylko, kiedy zachorujesz lub padniesz ofiarą wypadku, ale także jeśli uszkodzisz czyjeś mienie, zniszczysz własną deskę snowboardową lub zgubisz dokumenty.
Jakie rodzaje polisy są dostępne dla narciarzy?
Dobrze przygotowany narciarz powinien zaopatrzyć się w polisę, która zapewni mu ochronę w wielu nieprzewidzianych sytuacjach. Nie tylko po wypadku na stoku, ale także poza nim.
W ubezpieczeniu na narty, oprócz podstawowej ochrony kosztów leczenia i assistance, rozszerzonej o uprawianie sportów, możesz ująć ubezpieczenie:
- OC,
- NNW,
- sprzętu sportowego,
- bagażu,
- aktów terroru,
- chorób przewlekłych,
- obejmujące zdarzenia powstałe pod wpływem alkoholu,
- od rezygnacji, przerwania lub odwołania podróży.
Wszystkie wyżej wymienione ubezpieczenia gwarantują bezpieczną podróż. Nawet jeśli zachorujesz lub doznasz kontuzji, towarzystwo zapewni Ci odpowiednią ochronę i wsparcie w wielu sytuacjach. Także wtedy, kiedy wskutek nieprzewidzianych zdarzeń losowych, do których dojdzie przed wyjazdem, będziesz musiał zrezygnować ze swojej podróży.
Czy można kupić ubezpieczenie tylko na czas jazdy na nartach?
Każde ubezpieczenie narciarskie powinno obejmować cały czas trwania Twojego wyjazdu – od chwili przekroczenia przez Ciebie granicy do momentu powrotu do kraju zamieszkania. Nieprzewidziane zdarzenie losowe może Cię spotkać w każdej chwili, a polisa zakupiona wyłącznie na czas jazdy na nartach nie będzie w stanie udzielić Ci wsparcia w każdej sytuacji.
Cena ubezpieczenia na wyjazd na narty to koszt kilkunastu złotych dziennie. Chcąc zaoszczędzić, możesz narazić się na dużo wyższe koszty, jeśli będziesz musiał skorzystać z opieki medycznej za granicą, nie mając ubezpieczenia. Opłaty mogą uszczuplić Twój budżet nawet o kilka tysięcy złotych. Na zdrowiu i bezpieczeństwie nie warto oszczędzać.
Pamiętaj, że jeśli będziesz chciał dokupić polisę, będąc już w podróży, towarzystwo może zastosować wobec Ciebie karencję ubezpieczeniową. Wówczas ochrona zacznie obowiązywać dopiero po kilku godzinach lub nawet dniach od momentu zawarcia polisy.
Oczywiście mimo wszystko podczas zakupu polisy na narty to Ty decydujesz o tym, ile ma trwać Twoja ochrona. Nikt zatem nie zmusi Cię do tego, abyś objął ubezpieczeniem cały swój wyjazd. Bądź jednak świadomy ryzyka.
Ile kosztuje ubezpieczenie na narty we Francji?
W tabeli poniżej zamieściliśmy przykładowe ceny za ubezpieczenie narciarskie, które dotyczy 5-dniowej podróży do Francji. Oferty dotyczą ochrony składającej się z kosztów leczenia, NNW i OC. Wzięliśmy pod uwagę wyłącznie propozycje z sumą ubezpieczenia kosztów leczenia powyżej 200 000 zł. Uwzględniliśmy także jazdę po wyznaczonych trasach (narty i snowboard) oraz jazdę poza szlakami (sporty ekstremalne).
Cel podróży: narty i snowboard
Firma ubezpieczeniowa | Zakres ubezpieczenia | Cena ubezpieczenia |
---|---|---|
AXA Partners | KL: 600 000 zł, NNW: 50 000 zł, OC: 250 000 zł | 45,80 zł |
Wiener | KL: 347 232 zł, NNW: 20 000 zł, OC: 217 020 zł | 46 zł |
SIGNAL IDUNA | KL: 260 424 zł, NNW: 30 000 zł, OC: 130 212 zł | 55,22 zł |
UNIQA | KL: 750 000 zł, NNW: 50 000 zł, OC: 250 000 zł | 56,10 zł |
Cel podróży: sporty ekstremalne
Firma ubezpieczeniowa | Zakres ubezpieczenia | Cena ubezpieczenia |
---|---|---|
Proama | KL: 200 000 zł, NNW: 10 000 zł, OC: 50 000 zł | 81 zł |
mtu24.pl | KL: 300 000 zł, NNW: 30 000 zł, OC: 100 000 zł | 87 zł |
AXA Partners | KL: 600 000 zł, NNW: 50 000 zł, OC: 250 000 zł | 91,60 zł |
Generali | KL: 50 000 zł, NNW: 40 000 zł, OC: 100 000 zł | 116 zł |
Cena polisy narciarskiej nastawionej na jazdę po wyznaczonych trasach zjazdowych zaczyna się od kilku złotych dziennie. Z kolei jeśli chcemy rozszerzyć ubezpieczenie o jazdę poza szlakami, za ochronę zapłacimy od kilkunastu złotych dziennie. Wyższa cena wiąże się z większym ryzykiem powstania wypadku.
Od czego zależy cena ubezpieczenia na narty?
Wpływ na cenę ubezpieczenia narciarskiego ma przede wszystkim:
- długość podróży,
- kierunek wycieczki,
- zakres ochrony,
- liczba ubezpieczonych.
Składka rośnie proporcjonalnie do długości podróży i liczby ubezpieczonych. Polisa obejmująca kraje, np. w których panuje nieciekawa sytuacja polityczna lub występuje niski standard i kiepski dostęp do opieki medycznej, może być droższa. Jeśli ubezpieczenie obejmuje wiele ryzyk, trzeba się liczyć z wyższą ceną za polisę.
Gdzie kupić ubezpieczenie na narty do Francji?
Polisę narciarską do Francji kupisz m.in. w towarzystwie Proama, Generali, UNIQA, AXA Partners, Wiener, SIGNAL IDUNA, PZU czy Warta.
Ubezpieczenie zawrzesz:
- przez internet,
- u agenta stacjonarnie,
- w biurze podróży razem z wycieczką.
Czy warto dopłacić za szerszy zakres ochrony?
Patrząc na to, jak szeroki zakres pomocy można uzyskać w ramach kompleksowego ubezpieczenia narciarskiego, zdecydowanie warto kupić dodatkową ochronę. Składka będzie wyższa, jednak przełoży się to na pomoc, jaką możesz otrzymać od towarzystwa. Dopłata nie powinna być jednak na tyle wysoka, abyś przez to zrezygnował z dodatkowego wsparcia. Za takie ubezpieczenie zapłacisz tyle, co za obiad w restauracji. Poza tym składka zwróci Ci się zapewne już przy pierwszej możliwej okazji, np. jeśli będziesz musiał skorzystać z wizyty u lekarza.
Wyjazd na narty wiąże się z wieloma zagrożeniami. Możesz doznać poważnego wypadku na stoku, zniszczyć swój sprzęt, uszkodzić czyjeś mienie, zgubić dokumenty lub paść ofiarą kradzieży bagażu. Od wszystkich tych zdarzeń możesz się uchronić, jeśli kupisz kompleksową polisę narciarską. W przeciwnym razie narazisz się na problemy, dodatkowe koszty i jeszcze większy stres.
Co zawiera ubezpieczenie narciarskie do Francji?
Ubezpieczenie narciarskie w każdej firmie może obejmować co innego. Polisa podróżna to dobrowolna ochrona, która składa się z ubezpieczenia kosztów leczenia i assistance rozszerzonej o sporty zimowe, ale może posiadać także OC, NNW czy ochronę sprzętu sportowego. Ty jako osoba ubezpieczająca, decydujesz o tym, co objąć polisą.
Jakie świadczenia obejmuje ubezpieczenie narciarskie we Francji?
Polisa na narty do Francji obejmuje przede wszystkim wsparcie finansowe oraz organizacyjne w przypadku problemów zdrowotnych lub innych trudności za granicą, zwłaszcza jeśli zdarzenie jest ściśle związane z jazdą na nartach czy snowboardzie.
W ramach ochrony kosztów leczenia i assistance ubezpieczony może liczyć m.in. na pokrycie opłat za:
- konsultacje lekarskie,
- badania laboratoryjne i diagnostyczne,
- leczenie,
- hospitalizację,
- pilne zabiegi i operacje,
- leki,
- ratownictwo górskie,
- akcję poszukiwawczą,
- transport medyczny,
- pomoc tłumacza,
- wsparcie prawnika,
- pomoc w przypadku utraty, kradzieży i zgubienia dokumentów,
- opiekę nad dziećmi.
Oprócz ochrony kosztów leczenia i assistance po wykupieniu rozszerzenia w skład ubezpieczenia narciarskiego może wchodzić:
- NNW, zapewniające świadczenie w przypadku uszczerbku na zdrowiu,
- OC, gwarantujące wsparcie, jeśli ubezpieczony wyrządzi szkodę osobom trzecim (osobową lub majątkową),
- ochrona sprzętu sportowego, jeśli ubezpieczony zniszczy, zgubi swoje narty lub deskę snowboardową bądź ktoś ukradnie jego sprzęt,
- ochrona bagażu, jeżeli ubezpieczony zgubi, zniszczy swój ekwipunek lub ktoś mu go ukradnie.
Czy ubezpieczenie narciarskie do Francji obejmuje ewentualny transport medyczny?
Polisa na narty zwykle składa się z ochrony uwzględniającej transport medyczny. Mowa tu o przewozie pomiędzy placówkami zlokalizowanymi na terenie Francji, transporcie powrotnym do kraju zamieszkania oraz sprowadzeniu zwłok. Towarzystwa zapewniają także pokrycie kosztów wynajęcia wykwalifikowanego personelu medycznego czy sprzętu potrzebnego na czas podróży. Niemniej jednak zawsze warto sprawdzić, co wchodzi w skład ochrony oferowanej przez daną firmę oraz do jakiej kwoty ubezpieczyciel pokrywa świadczenie.
Czy polisa do Francji obejmuje koszty ratownictwa górskiego?
Koszty ratownictwa górskiego zwykle są ujęte w ubezpieczeniu narciarskim. Towarzystwa zapewniają wsparcie związane z organizacją i pokryciem kosztów akcji ratunkowej oraz poszukiwawczej, nie tylko w górach.
W ramach ratownictwa górskiego ubezpieczony może liczyć na transport ze stoku, lot helikopterem lub innym wykwalifikowanym środkiem transportu, pokrycie kosztów akcji ratowniczej oraz przeprowadzenia akcji poszukiwawczej wraz z wynajęciem wykwalifikowanego personelu.
Jak skorzystać z ubezpieczenia narciarskiego podczas pobytu we Francji?
Zasady dotyczące tego, w jaki sposób towarzystwo udzieli Ci pomocy oraz co powinieneś zrobić po wystąpieniu szkody, znajdziesz w OWU. W większości firm zgłoszenie szkody czy kontakt z centrum alarmowym odbywa się na podobnej zasadzie.
Pamiętaj, aby nie działać wbrew zaleceniom firmy oraz bez sprawdzenia wytycznych, dotyczących zgłaszania szkód. W przeciwnym razie możesz narazić się na odmowę udzielenia pomocy i wypłaty odszkodowania.
Co zrobić w razie wypadku na stoku we Francji?
Jeśli doznasz wypadku podczas szusowania po francuskich stokach, zgłoś tę informację do swojego ubezpieczyciela. Najlepiej będzie, jeśli zrobisz to możliwie jak najszybciej. Niektóre towarzystwa wymagają, aby powiadomić ich o zdarzeniu niezwłocznie po jego wystąpieniu. Choć często zależy to od rodzaju szkody. Firma udzieli Ci wszystkich niezbędnych informacji. Począwszy od tego, co powinieneś zrobić i jak się zachować. Ubezpieczyciel zorganizuje dla Ciebie pomoc oraz poinformuje Cię o tym, jakie dokumenty będziesz musiał przedstawić.
Oprócz zgłoszenia szkody do towarzystwa powinieneś także poinformować pracowników stoku o zaistniałym zdarzeniu, aby zabezpieczyli oni miejsce wypadku i ostrzegli pozostałych narciarzy. Jeśli zajdzie taka potrzeba, zawiadom policję i służby ratunkowe. Pamiętaj także o zachowaniu wszystkich ważnych dokumentów, takich jak notatka policyjna, rachunki za leczenie oraz dokumentacja medyczna.
Jeżeli w zdarzeniu brały udział inne osoby, które zostały ranne, w miarę możliwości udziel im pomocy. Zdobądź także kontakt do ewentualnych świadków zdarzenia.
Jak zgłosić szkodę w ramach ubezpieczenia narciarskiego we Francji?
Jeśli podczas Twojego pobytu we Francji, spotkało Cię nieprzewidziane zdarzenie losowe i chcesz zgłosić szkodę, skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem. Kwestie dotyczące roszczenia, czyli tego jak je zgłosić, jak uzyskać oraz na jakich zasadach przebiega ten proces, są opisane w OWU.
Np. w OWU towarzystwa mtu24.pl znajdziesz informacje o tym, że:
1. Ubezpieczony ma obowiązek powiadomić ERGO Hestię o zdarzeniu lub wypadku niezwłocznie po jego
zajściu lub uzyskaniu o nim wiadomości.
2. Powiadomienie może być dokonane:
1) poprzez indywidualne konto w portalu Polisa Online pod adresem polisaonline.ergohestia.pl lub,
2) za pośrednictwem mobilnej aplikacji ubezpieczeniowej, lub
3) pod numerem telefonu +48 58 555 50 50, lub
4) za pośrednictwem przedstawiciela ERGO Hestii.
3. W razie naruszenia z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa obowiązku niezwłocznego zawiadomienia,
o którym mowa w ust. 1, ERGO Hestia może odpowiednio zmniejszyć świadczenie, jeżeli naruszenie
przyczyniło się do zwiększenia szkody lub uniemożliwiło ERGO Hestii ustalenie okoliczności
i skutków zdarzenia.
OWU Podróżuj z mtu24.pl
Z firmą ubezpieczeniową, w której kupiłeś polisę narciarską, możesz skontaktować się telefonicznie, za pomocą numeru alarmowego, który znajdziesz w polisie, mailowo lub za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie internetowej towarzystwa lub w aplikacji.
Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania odszkodowania?
Jeśli doznałeś szkody podczas podróży, zachowaj wszystkie dokumenty, które mają związek ze zdarzeniem i mogą pomóc w wypłacie odszkodowania przez towarzystwo. Zwykle to, jakie dokumenty będą potrzebne, zależy od rodzaju szkody. Nie każda firma będzie wymagała tego samego, dlatego najlepiej będzie, jak skontaktujesz się z ubezpieczycielem, u którego masz polisę. Konsultant z pewnością wszystko skrupulatnie Ci wytłumaczy.
Najczęściej dokumenty, które należy przedstawić towarzystwu podczas zgłaszania roszczenia, to np.:
- dowód tożsamości,
- polisa ubezpieczeniowa,
- dokumentacja medyczna,
- rachunki za leczenie i poszczególne usługi, np. transport medyczny,
- notatka policyjna,
- zeznania świadków,
- formularz zgłoszeniowy,
- przebieg zdarzenia.
FAQ – najczęstsze pytania dotyczące ubezpieczenia narciarskiego do Francji
Narciarstwo i snowboarding to sporty, które są najczęściej zaliczane do tej samej grupy aktywności. Ubezpieczenie narciarskie do Francji obejmuje większość sportów zimowych, do których należy między innymi jazda na nartach i snowboardzie.
Polisa obejmująca szusowanie po francuskich stokach kosztuje kilka lub kilkanaście złotych za jeden dzień ochrony. Wysokość składki zależy od długości podróży, liczby ubezpieczonych i zakresu ochrony. Np. ubezpieczenie obejmujące jazdę na nartach poza trasami jest nawet kilkukrotnie droższe od polisy, która chroni od ryzyk związanych z szusowaniem po wyznaczonych szlakach.
Ubezpieczenie nart czy deski snowboardowej jak najbardziej jest ujęte w ubezpieczeniu sprzętu sportowego. Do ochrony najczęściej zalicza się także wiązania, buty i kijki narciarskie. Polisa obejmująca sprzęt sportowy jest jednak dobrowolnym elementem ochrony, zatem nie każde ubezpieczenie narciarskie będzie ją posiadało. Wszystko zależy od ubezpieczającego, czy zdecyduje się on na zakup takiego wsparcia.
- https://www.gov.pl/web/francja/idp
- https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/leczenie-w-krajach-unii-europejskiej-i-efta/wyjezdzam-do/
- https://mubi.pl/dokumenty/podrozuj-z-mtu24-owu-od-01.03.2023.pdf
Dołącz do dyskusji