Ubezpieczenie na narty do Szwajcarii – jak wybrać najlepszą ochronę na zimowy wyjazd?

grafika

W kraju, w którym jest ponad 350 ośrodków narciarskich, ok. 7000 km tras zjazdowych i prawie 1900 wyciągów, każdy fan narciarstwa i snowboardingu z pewnością znajdzie coś dla siebie. Zimowy wyjazd do Szwajcarii niesie jednak ze sobą również spore ryzyko wypadku lub innych problemów, które mogą zamienić urlop w prawdziwy koszmar. Aby go uniknąć, warto wybrać dobre ubezpieczenie.

Najważniejsze informacje
  • Ubezpieczenie narciarskie w Szwajcarii nie jest obowiązkowe, ale warto je mieć ze względu na bardzo wysokie koszty leczenia.
  • EKUZ pokrywa tylko częściowe koszty leczenia w nagłych przypadkach.
  • Ratownictwo górskie i transport medyczny są w Szwajcarii w dużej mierze finansowane przez pacjenta.
  • Ubezpieczenie na narty pokrywa wszystkie koszty leczenia i ratownictwa do wysokości sumy ubezpieczenia.
  • Suma ubezpieczenia kosztów leczenia na wyjazd na narty do Szwajcarii nie powinna być niższa niż 200 tys. zł.
  • Ubezpieczenie narciarskie może dodatkowo obejmować m.in. NNW, OC sportowe czy ubezpieczenie sprzętu sportowego.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie na narty do Szwajcarii?

Ubezpieczenie podróżne to najlepszy przyjaciel każdego turysty” – potwierdzi to na pewno każdy, kto kiedykolwiek miał jakieś problemy podczas zagranicznego wyjazdu. Pamiętać o tym powinni zwłaszcza miłośnicy sportów zimowych, którzy są szczególnie narażeni na kontuzje, wypadki i problemy zdrowotne. To właśnie im dedykowane jest ubezpieczenie narciarskie, bez którego nie obejdzie się żaden zimowy wyjazd do Szwajcarii.

Jakie zagrożenia wiążą się z wyjazdem na narty za granicę?

Dlaczego właściwie narciarze i snowboardziści powinni zadbać o ubezpieczenie? Wystarczy spojrzeć na statystyki. Te dotyczące szwajcarskich stoków, które należą do najbardziej obleganych na świecie, mówią o ok. 85 tys. osób, które corocznie potrzebują pomocy medycznej w związku z wypadkami podczas jazdy. Chociaż zdecydowana większość tych zdarzeń dotyczy lekkich urazów i rzadko przydarzają się sytuacje zagrożenia życia, ryzyko odniesienia kontuzji jest wciąż bardzo wysokie.

Narciarze są najczęściej narażeni na:

  • urazy kończyn dolnych (zwłaszcza kolan, kostek i stóp),
  • urazy kończyn górnych (zwłaszcza ramienia, barku i ręki),
  • urazy pleców,
  • urazy głowy.

Co więcej, ryzyko odniesienia kontuzji nie zależy wcale od umiejętności i doświadczenia narciarza, czy dyscypliny, jaką uprawia. Oczywiście, amatorzy adrenaliny, którzy uprawiają zimowe sporty ekstremalne są narażeni bardziej od turystów jeżdżących rekreacyjnie, ale to tym drugim częściej przydarzają się choćby niezawinione upadki, kolizje z obiektami, czy zderzenia z innymi narciarzami, które mogą mieć fatalne konsekwencje – zarówno zdrowotne, jak i finansowe, gdy w grę wejdzie pomoc zagranicznej służby zdrowia.

Czy ubezpieczenie narciarskie jest obowiązkowe w Szwajcarii?

Ani ubezpieczenie narciarskie, ani turystyczne nie jest obowiązkowe dla turystów wybierających się na urlop do Szwajcarii. Nie oznacza to jednak, że powinno się na nie machnąć ręką. Warto posłuchać w tej sprawie choćby Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Koszty leczenia w Szwajcarii są bardzo wysokie, dlatego warto wykupić przed wyjazdem dodatkową prywatną polisę ubezpieczeniową. Ważne, by pokrywała także koszty akcji ratunkowych, hospitalizacji, którą spowodują nagłe objawy choroby przewlekłej leczonej w kraju (np. choroby krążenia, cukrzyca), transportu medycznego, a w razie śmierci – koszt transportu ciała do Polski.

Źródło: Polska w Szwajcarii, Informacje dla podróżujących

Oprócz tego MSZ rekomenduje wyrobienie przed podróżą również EKUZ, czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, informując jednocześnie, że na jej podstawie można korzystać wyłączenie z podstawowych usług medycznych. Ubezpieczenie narciarskie zapewnia z kolei ochronę gwarantowaną w każdym przypadku, bez względu na rodzaj i okoliczności potrzebnej pomocy.

Co może się stać, jeśli nie posiadam ubezpieczenia na narty?

Wypadek na nartach w Szwajcarii będzie oznaczał konieczność skorzystania z usług tamtejszej służby zdrowia, która choć oceniana jako jedna z najlepszych na świecie, jest też horrendalnie droga. Szczególnie dla osób w żaden sposób nieubezpieczonych. Z kartą EKUZ te koszty są niższe, ale wciąż trzeba sporo dopłacić.

Przykładowe koszty leczenia w Szwajcarii z kartą EKUZ

Rodzaj świadczeniaKoszt ponoszony przez pacjenta
Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu33 CHF (dla osób do 18. roku życia),
92 CHF (dla osób powyżej 18. roku życia)
Wizyta u specjalisty33 CHF (dla osób do 18. roku życia),
92 CHF (dla osób powyżej 18. roku życia)
Wizyta u stomatologa33 CHF (dla osób do 18. roku życia),
92 CHF (dla osób powyżej 18. roku życia)
Pobyt w szpitalu15 CHF za dzień (bezpłatnie dla dzieci i osób kontynuujących naukę do 25. roku życia)
Transport karetką50% kosztów
Transport lotniczym pogotowiem50% kosztów
Ratownictwo górskie50% kosztów
Transport powrotny do Polski100% kosztów
Leczenie prywatne100% kosztów
Źródło: nfz.gov.pl

Jak widać, niekiedy nawet posiadanie EKUZ może na niewiele się zdać, bo podróżny i tak zostanie obciążony wysokimi kosztami leczenia. Na stronie MSZ można przeczytać, że przeciętna cena pobytu w szpitalu w Szwajcarii dla osoby nieubezpieczonej to ok. 800 CHF za dobę (ok. 3700 zł), natomiast zwykła wizyta lekarska kosztuje nawet 300 CHF (ok. 1400 zł). Wówczas jedyny ratunek przed tymi wydatkami stanowi ubezpieczenie turystyczne.

Jakie ubezpieczenie wybrać na wyjazd narciarski do Szwajcarii?

Pokrycie wspomnianych wysokich kosztów leczenia to jedna z najważniejszych, ale nie jedyna cecha ubezpieczenia na narty do Szwajcarii. Całkowity zakres ochrony może być znacznie szerszy, a zależy to tylko i wyłącznie od decyzji ubezpieczonego.

Co powinno obejmować dobre ubezpieczenie narciarskie?

Zadaniem ubezpieczenia narciarskiego jest przede wszystkim zapewnienie turyście odpowiedniej opieki po wypadku na stoku i pokrycie jej kosztów. To jednak nie wszystko. Dobrze skonstruowana polisa na zimowy wyjazd do Szwajcarii powinna obejmować:

UWAGA!

W podstawowym zakresie ubezpieczenia narciarskiego mieści się zazwyczaj ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance obejmujące również pokrycie kosztów ratownictwa i transportu medycznego. Wszystkie pozostałe opcje są dodatkowo płatne i dostępne na życzenie.

Jaka jest różnica między standardowym ubezpieczeniem turystycznym a ubezpieczeniem narciarskim?

Szukając ubezpieczenia turystycznego, np. za pomocą kalkulatorów na stronach różnych towarzystw, zawsze trzeba odpowiedzieć na pytanie o cel wyjazdu, a wśród dostępnych opcji znajduje się zazwyczaj uprawianie sportów zimowych. Jest tak dlatego, że standardowa polisa turystyczna różni się od ochrony przewidzianej dla narciarzy. W jaki sposób?

Na pozór niewielki, w końcu obydwie polisy obejmują podobne usługi, jak np. pokrycie kosztów leczenia czy NNW. Różnica tkwi jednak w szczegółach, które sprawiają, że ochrona dla narciarzy jest bardziej rozbudowana zarówno pod względem oferowanych usług (np. assistance), jak i sum ubezpieczenia, które są dopasowane do zimowych aktywności sportowych. Dlatego też ubezpieczenie narciarskie jest zwykle nieco droższe od standardowej polisy turystycznej, ale za to lepiej przystaje do potrzeb turysty.

CZY WIESZ, ŻE …

Chociaż większość firm ubezpieczeniowych uwzględnia rekreacyjną jazdę na nartach i snowboardzie po wyznaczonych trasach już w podstawowych wariantach polisy, może się zdarzyć, że ochrona podczas takich aktywności będą dostępna dopiero po wykupieniu osobnego rozszerzenia.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia narciarskiego do Szwajcarii?

Jeżeli chcesz, aby ubezpieczenie na narciarski wyjazd do Szwajcarii spełniało wszystkie Twoje potrzeby, przy jego wyborze odpowiedz sobie na pytania:

  • jaki zakres ochrony Cię interesuje – pamiętaj, że podstawą polisy jest ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance, pozostałe usługi są dodatkowe,
  • ile wynosi suma ubezpieczenia kosztów leczenia – ze względu na wysokie ceny pomocy medycznej w Szwajcarii zaleca się, aby nie była ona niższa niż 200 tys. zł,
  • jakie aktywności są objęte ochroną – jeśli rekreacyjna jazda to dla Ciebie za mało, możesz potrzebować rozszerzenia ubezpieczenia o inne, bardziej niebezpieczne sporty,
  • czego nie obejmuje ubezpieczenie – niektóre firmy mogą nie oferować w standardowym zakresie ubezpieczenia np. ochrony w razie zdarzeń po alkoholu lub ochrony osób chorych przewlekle,
  • kiedy zaczyna się ochrona ubezpieczeniowa – w większości firm po zakupie polisy obowiązuje okres tzw. karencji, w trakcie którego ochrona nie jest jeszcze aktywna.
Przykład

W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia Daleko od Domu AXA Partners można przeczytać, że w przypadku, gdy start okresu ubezpieczenia przypada na ten sam dzień, co zakup polisy, ochrona aktywuje się po 4 godzinach od uregulowania płatności składki ubezpieczeniowej.

Jakie są dostępne opcje ubezpieczenia narciarskiego do Szwajcarii?

Polisy narciarskie oferowane przez poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe różnią się pod względem zakresu ochrony, rodzaju oferowanych usług, czy dostępnych sum ubezpieczenia. Większość firm oferuje jednak podobne świadczenia i opcje ubezpieczeniowe dla narciarzy. Co się do nich zalicza?

Jakie rodzaje polisy są dostępne dla narciarzy?

Narciarze i snowboardziści mogą wybierać zarówno wśród rodzajów ochrony ubezpieczeniowej przygotowanej specjalnie z myślą o nich, jak i tych dostępnych również w standardowych polisach dla turystów. Poniżej wymieniamy te najczęściej spotykane.

  1. Ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance – obejmuje pokrycie wydatków związanych z leczeniem w placówkach publicznych i prywatnych (m.in. koszty wizyt lekarskich, leczenia ambulatoryjnego, hospitalizacji, zabiegów, leków itp.), a także szereg usług assistance w tym m.in. akcje ratownicze i transport medyczny.
  2. Ubezpieczenie NNW (Następstw Nieszczęśliwych Wypadków) – gwarantuje wypłatę odszkodowania ubezpieczonemu, który w wyniku wypadku doznał trwałego uszczerbku na zdrowiu, lub jego bliskim w razie śmierci ubezpieczonego podczas wyjazdu.
  3. Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – pokrywa koszty szkód rzeczowych i osobowych spowodowanych przez ubezpieczonego podczas pobytu za granicą, a w ubezpieczeniu narciarskim obejmuje również szkody wyrządzone podczas uprawiania aktywności sportowych.
  4. Ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego – w jego ramach ubezpieczony może liczyć na wsparcie finansowe ubezpieczyciela, jeśli zniszczeniu, uszkodzeniu lub kradzieży ulegną jego rzeczy osobiste, które ma ze sobą w trakcie podróży.

Oczywiście wymienione powyżej opcje ubezpieczenia to tylko podstawowe przykłady. W zależności od towarzystwa możliwe jest wykupienie również innych rodzajów ochrony, a do najczęściej spotykanych opcji należą m.in.:

  • ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży,
  • ubezpieczenie moto assistance dla turystów podróżujących własnym samochodem,
  • kontynuacja leczenia po powrocie do Polski.

Czy można kupić ubezpieczenie tylko na czas jazdy na nartach?

Ochronę ubezpieczeniową można zwykle wykupić na dowolny okres wynoszący minimum 1 dzień, a maksimum 1 rok. Możesz więc bez problemów dopasować rodzaj ochrony do planowanych podczas wyjazdu aktywności i wybrać polisę rozszerzoną o jazdę na nartach i snowboardzie tylko na czas, gdy rzeczywiście zamierasz uprawiać te sporty. Pamiętaj jednak, żeby ubezpieczyć się także na pozostały okres spędzony za granicą – wypadki zdarzają się nie tylko na stoku narciarskim!

Przykład

Jacek jest zapalonym snowboardzistą uwielbiającym ekstremalne emocje. W tym roku postanowił wybrać się na 8-dniowy urlop do Szwajcarii, w czasie którego chciał zarówno zwiedzić ten piękny kraj, jak i poszaleć na desce w snowparku. Wiedział, że akrobacje snowboardowe są uznawane przez ubezpieczycieli za sport ryzykowny, który wymaga dodatkowej ochrony, dlatego spojrzał w kalendarz i zaplanował wyjazd tak, żeby na uprawianie sportów poświęcić 3 z 8 wyjazdowych dni. Na ten czas wykupił droższe ubezpieczenie narciarskie z ochroną podczas uprawiania sportów ekstremalnych, podczas gdy na pozostały okres pobytu nabył standardową polisę turystyczną.

Ile kosztuje ubezpieczenie na narty w Szwajcarii?

Cena polisy dla narciarzy do Szwajcarii nie jest wysoka, a w porównaniu do kosztów ewentualnego leczenia w tym kraju bez ubezpieczenia – wręcz śmiesznie niska. Zastanów się więc dwa razy, zanim postanowisz oszczędzić kilkadziesiąt złotych na wyborze tańszej wersji polisy, czy na pewno Ci się to opłaci. W razie wypadku za granicą możesz tego później bardzo żałować.

Od czego zależy cena ubezpieczenia na narty?

Wysokość składki ubezpieczeniowej na zagraniczny wyjazd dla narciarzy zależy od kilku czynników. Są to:

  • kierunek wyjazdu – ubezpieczenie do krajów europejskich jest tańsze niż ochrona na wyjazd np. do USA czy Kanady,
  • długość wyjazdu – im dłuższy okres ochrony, tym wyższa cena polisy,
  • liczba podróżnych – w ramach jednej polisy można ubezpieczyć zwykle od 1 do 10 osób,
  • wiek podróżnych – w zależności od firmy polisa dla niepełnoletnich dzieci może być nieco tańsza, a dla seniorów nieco droższa,
  • stan zdrowia podróżnych – w przypadku osób chorych przewlekle ubezpieczyciel może podnieść składkę,
  • cel podróży – jeśli planujesz uprawianie sportów ekstremalnych lub wyczynowe uprawianie sportu, polisa będzie droższa.

Jak to wygląda w praktyce? Sprawdźmy na przykładzie 28-letniego narciarza, który planuje tygodniowy pobyt w szwajcarskich kurortach. Nasz turysta nie jest chory przewlekle, za to oprócz rekreacyjnej jazdy na nartach bierze pod uwagę także możliwość uprawiania skialpinizmu, dlatego sprawdza koszty ubezpieczenia również pod kątem ryzyka związanego ze sportami ekstremalnymi. Wśród ofert znalezionych za pomocą porównywarki Mubi wzięliśmy pod uwagę tylko te z sumami ubezpieczenia powyżej 200 tys. zł.

Towarzystwo ubezpieczenioweWarunki ubezpieczeniaCena ubezpieczenia narciarskiegoCena ubezpieczenia ze sportami ekstremalnymi
UNIQAKL: 250 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
32 zł129 zł
WienerKL: 347 232 zł,
NNW: 20 000 zł,
OC: 217 020 zł,
Bagaż: 1000 zł
64 zł181 zł
AXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
64 zł128 zł
SIGNAL IDUNAKL: 651 060 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 130 212 zł,
Bagaż: 2000 zł
92 zł296 zł
mtu24.plKL: 300 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 100 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
124 zł124 zł
ProamaKL: 300 000 zł,
NNW: 20 000 zł,
OC: 100 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
127 zł171 zł
GeneraliKL: 500 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC: 100 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
129 zł184 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczenia turystycznego Mubi.

Jak widać, podejście ubezpieczycieli jest różne. Większość towarzystw podniosła składkę w razie zaznaczenia opcji uprawiania sportów ekstremalnych – niektórzy nawet kilkukrotnie – ale już w przypadku mtu24.pl koszt ochrony pozostał bez zmian.

Gdzie kupić ubezpieczenie na narty do Szwajcarii?

Najłatwiej i najwygodniej zrobić to, w ogóle nie ruszając się z domu. Wystarczy skorzystać z porównywarki ubezpieczeń Mubi, gdzie po wypełnieniu krótkiego formularza otrzymasz szereg zróżnicowanych ofert od wielu towarzystw ubezpieczeniowych, m.in. AXA Partners, Generali, ERGO Hestia czy SIGNAL IDUNA.

To znacznie szybsza opcja niż szukanie ubezpieczenia przez strony poszczególnych firm lub agencję ubezpieczeniową. Po wyborze odpowiadającej Ci opcji i zapłacie online, polisa już po chwili trafi na Twoją skrzynkę mailową, a Ty będziesz mógł zajmować się dalszymi przygotowaniami do wyjazdu.

Czy warto dopłacić za szerszy zakres ochrony?

Bez dwóch zdań tak. Zwłaszcza jeśli wybierasz się do kraju takiego jak Szwajcaria, gdzie koszty leczenia i pomocy ratowników górskich są kosmicznie wysokie. W tym przypadku zaleca się wybór jak najbardziej rozbudowanej ochrony o wysokich sumach ubezpieczenia, które zapewnią pokrycie wszystkich wydatków i wypłatę wysokiego odszkodowania.

UWAGA!

Jeśli rachunek za leczenie, ratownictwo i transport medyczny podczas pobytu w Szwajcarii przekroczy sumę ubezpieczenia kosztów leczenia, różnicę pokryje poszkodowany.

Co zawiera ubezpieczenie narciarskie do Szwajcarii?

Ubezpieczenie narciarskie powinno obejmować koszty leczenia i ratownictwa, assistance, NNW czy ubezpieczenie bagażu. To już wiesz, ale co dokładnie kryje się za tymi hasłami? Jakie konkretnie usługi zapewnia ubezpieczyciel w ramach polisy dla narciarzy i jakie koszty pokryje w razie wypadku na stoku?

Jakie świadczenia obejmuje ubezpieczenie narciarskie w Szwajcarii?

Dokładny zakres ochrony gwarantowanej przez ubezpieczenie narciarskie będzie się nieco różnił w przypadku poszczególnych firm, jednak objęte nim świadczenia są do siebie zazwyczaj zbliżone. My dla przykładu rozpatrzymy ich rodzaje na podstawie oferty Towarzystwa Ubezpieczeń Wiener.

Zgodnie z informacjami zawartymi w OWU ubezpieczenia “Pakiet PODRÓŻ”, ubezpieczyciel:

  1. w ramach ubezpieczenia kosztów leczenia i assistance zapewnia pokrycie m.in.:
    • kosztów leczenia szpitalnego i operacji chirurgicznych, oraz diagnozowania i zabiegów ambulatoryjnych chorób przewlekłych,
    • kosztów leczenia stomatologicznego,
    • kosztów zakupu lekarstw, płynów infuzyjnych i środków opatrunkowych,
    • kosztów naprawy lub zakupu środków pomocniczych,
    • kosztów podróży, utrzymania i noclegów osoby towarzyszącej,
    • kosztów pomocy tłumacza,
    • kosztów kontynuacji podróży po leczeniu,
    • kosztów wcześniejszego powrotu do Polski lub kraju stałego pobytu,
    • kosztów pomocy prawnej.
  2. w ramach ubezpieczenia NNW zapewnia wypłatę świadczenia z tytułu uszczerbku na zdrowiu oraz świadczenie z tytułu śmierci,
  3. w ramach ubezpieczenia bagażu podróżnego lub sprzętu sportowego zapewnia ochronę na wypadek utraty, zniszczenia lub uszkodzeniu bagażu lub sprzętu sportowego podczas jego transportu, przechowywania lub użytkowania w trakcie podróży,
  4. w ramach ubezpieczenia OC w życiu prywatnym zapewnia ochronę na wypadek szkód na osobie lub w mieniu wyrządzone przez ubezpieczonego lub osoby, za które w świetle prawa ponosi odpowiedzialność, wskutek czynu niedozwolonego w okresie trwania podróży.

Wymienione świadczenia są tylko przykładowe. Mogą się różnić w zależności od wybranego wariantu polisy i towarzystwa ubezpieczeniowego.

Przykład

Ubezpieczenie turystyczne “Generali, z myślą o podróży” można rozszerzyć o opcję związaną z uprawianiem sportów zimowych, która w ramach pomocy assistance zapewnia dodatkowo zwrot kosztów karnetu na wyciąg narciarski, świadczenie w przypadku zamknięcia narciarskich tras zjazdowych, zwrot kosztów wypożyczenia sprzętu narciarskiego i zakwaterowanie w razie zejścia lawiny.

Czy ubezpieczenie narciarskie do Szwajcarii obejmuje ewentualny transport medyczny?

Tak. Transport medyczny wchodzi najczęściej w zakres usług assistance w ubezpieczeniu kosztów leczenia i assistance. We wspomnianej wyżej ofercie Towarzystwa Ubezpieczeń Wiener obejmuje on:

  • transport z miejsca zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku do placówki medycznej,
  • transport między placówkami medycznymi,
  • transportu z placówki medycznej do miejsca pobytu w podróży,
  • transport do Polski lub do kraju stałego pobytu zwłok,
  • transport osób towarzyszących w razie śmierci ubezpieczonego do Polski lub kraju stałego pobytu,
  • transport niepełnoletnich dzieci lub dorosłych osób niesamodzielnych do Polski lub kraju stałego pobytu.

Czy polisa do Szwajcarii obejmuje koszty ratownictwa górskiego?

Tak. Podobnie jak w przypadku transportu medycznego, również ratownictwo wchodzi w zakres ubezpieczenia kosztów leczenia i assistance, więc to tam należy szukać informacji na temat pokrycia kosztów tej usługi. A jest to o tyle ważne, że ratownictwa może (ale nie musi!) dotyczyć niższy limit kwotowy ubezpieczenia, co koniecznie trzeba sprawdzić przed zakupem polisy.

Przykład

Wiener pokrywa koszty poszukiwań i ratownictwa do wysokości sumy ubezpieczenia kosztów leczenia, która w zależności od wyboru ubezpieczonego może wynosić od 40 000 euro do 250 000 euro.

Jak skorzystać z ubezpieczenia narciarskiego podczas pobytu w Szwajcarii?

Doznałeś urazu podczas jazdy na nartach w Szwajcarii? A może byłeś świadkiem wypadku na stoku, w wyniku którego ucierpiał ktoś inny? Od Twojej prawidłowej reakcji może dużo zależeć, dlatego zachowaj spokój i postępuj zgodnie z zaleceniami.

Co zrobić w razie wypadku na stoku w Szwajcarii?

Jeśli jeździsz na nartach, musisz znać uniwersalne zasady postępowania w razie zauważenia wypadku na stoku. Są one identyczne we wszystkich krajach na świecie, również w Szwajcarii. Jeśli więc zauważysz, że stało się coś złego:

  • zatrzymaj się w bezpiecznym miejscu (nie utrudniaj ruchu innym narciarzom),
  • zabezpiecz miejsce zdarzenia (np. oznaczając go nartami skrzyżowanymi w symbol “X”),
  • oceń stan poszkodowanego (jeśli jest przytomny, zorientuj się, czy potrzebuje pomocy),
  • wezwij pomoc (możesz zadzwonić na szwajcarski – 144 – lub europejski numer alarmowy – 112),
  • zaczekaj przy poszkodowanym (jeśli to konieczne i bezpieczne, możesz udzielić mu pierwszej pomocy).
UWAGA!

Jeśli podejrzewasz, że mogło dojść do urazu kręgosłupa poszkodowanego, pod żadnym pozorem nie wolno go ruszać ani przemieszczać. W takim wypadku zabezpiecz miejsce zdarzenia, okryj poszkodowanego kocem lub kurtką, aby zapobiec wyziębieniu organizmu i czekaj na przybycie wykwalifikowanych ratowników.

Jak zgłosić szkodę w ramach ubezpieczenia narciarskiego w Szwajcarii?

Jeśli miałeś pecha i to Ty jesteś poszkodowanym w wypadku na stoku narciarskim w Szwajcarii, musisz powiadomić o zaistniałym zdarzeniu swojego ubezpieczyciela. Sposób jego powiadomienia może się różnić w zależności od reguł panujących w danej firmie, a także od rodzaju szkody. Szczegółowe informacje znajdziesz w OWU lub w polisie ubezpieczeniowej. Najczęściej jednak polega to na:

  • kontakcie z centrum alarmowym,
  • podaniu danych swoich i polisy,
  • opisaniu okoliczności zdarzenia i powstałych szkód,
  • stosowaniu się do poleceń operatora,
  • wypełnieniu formularza zgłoszenia szkody online,
  • zachowaniu i przedstawieniu ubezpieczycielowi rachunków za leczenie.

Najważniejszą rzeczą przy zgłaszaniu szkody z ubezpieczenia narciarskiego jest dotrzymanie obowiązujących terminów. Jeśli tego nie zrobisz, ubezpieczyciel może nawet odmówić Ci wypłaty odszkodowania.

Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania odszkodowania?

Wystawiono Ci rachunki za leczenie za granicą? A może sam już je opłaciłeś i chcesz otrzymać zwrot kosztów od ubezpieczyciela lub należy Ci się odszkodowanie? W zależności od rodzaju zdarzenia, okoliczności i powstałych szkód, będziesz potrzebować innych dokumentów, które pomogą Ci podeprzeć Twoje roszczenie. Mogą to być m.in.:

  • rachunki i faktury wystawione przez placówkę medyczną,
  • rachunki wystawione przez ratowników górskich,
  • dokumentacja medyczna z opisanym przebiegiem leczenia i dalszymi zaleceniami,
  • potwierdzenie utraty sprzętu sportowego lub bagażu wraz z opisem jego zawartości,
  • notatka policyjna ze zdarzenia.
CZY WIESZ, ŻE …

Informacje na temat tego, jakie dokładnie dokumenty będą Ci potrzebne przy zgłaszaniu szkody, znajdziesz w OWU lub na stronie ubezpieczyciela. Możesz je także otrzymać telefonicznie, kontaktując się z centrum alarmowym.

FAQ – najczęstsze pytania dotyczące ubezpieczenia narciarskiego do Szwajcarii

Ile kosztuje ubezpieczenie narciarskie do Szwajcarii?
Czy w Szwajcarii jest rozbudowana infrastruktura narciarska?
Które ośrodki narciarskie w Szwajcarii są największe?
Źródła:
  • https://sems-journal.ch/4963
  • https://www.gov.pl/web/szwajcaria/idp
  • https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/leczenie-w-krajach-unii-europejskiej-i-efta/wyjezdzam-do/
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!