Na narty do Hiszpanii – gdzie warto się wybrać?

Pierwsze skojarzenia z Hiszpanią? Oczywiście słońce, plaża i wysokie temperatury. Wbrew pozorom jednak urlopu na Półwyspie Iberyjskim nie powinni planować wyłącznie miłośnicy ciepłych klimatów. W Hiszpanii świetnie odnajdą się również narciarze, którzy mogą wybierać spośród doskonale przygotowanych zimowych kurortów w Pirenejach. Przyjrzyjmy się im bliżej!

narty w Hiszpanii

Ubezpieczenie narciarskie do Hiszpanii

Aby móc się w pełni nacieszyć zimowym urlopem w Hiszpanii, warto wcześniej zadbać o wszystkie szczegóły – w tym zakup odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego. Chociaż taka polisa nie jest oczywiście obowiązkowa, jej posiadanie może okazać się bardzo opłacalne w razie wypadku na stoku. A wiadomo, że takie zdarzają się nawet najbardziej doświadczonym narciarzom.

Chwila nieuwagi czy zwykły pech podczas jazdy na nartach mogą skończyć się poważnymi urazami kończyn, głowy czy kręgosłupa, wymagającymi specjalistycznej pomocy, hospitalizacji, a niekiedy też transportu do kraju. Wszystko to generuje oczywiście koszty, które w Hiszpanii mogą być wyjątkowo wysokie. Akcja ratunkowa, transport do szpitala, prywatna opieka medyczna (w kurortach często nie ma publicznych ośrodków zdrowia) – ani się obejrzysz, a otrzymasz rachunek na kilka tysięcy euro! I jak tu wypocząć, mając na uwadze takie ryzyko?

Przeczytaj też: Ubezpieczenie akcji górskiej za granicą. Jak je wybrać? Kiedy ubezpieczyciel nie zapłaci za akcję ratowniczą w górach?

Właśnie tu z pomocą przychodzi ubezpieczenie narciarskie, czyli polisa dla aktywnych turystów, którzy nie wyobrażają sobie wypoczynku bez odrobiny adrenaliny. Takie osoby powinny zadbać szczególnie o ochronę z wysoką sumą ubezpieczenia kosztów leczenia i ratownictwa – w przypadku wyjazdu do Hiszpanii na co najmniej 30 000 euro. Do tego również ubezpieczenie NNW podróżne, OC sportowe i ewentualne rozszerzenia, jak np. ubezpieczenie sprzętu sportowego.

Ekspert Mubi radzi:

Wybierając się na narty do Hiszpanii, warto sprawdzić, jakiego rodzaju atrakcje mogą na nas czekać w wybranych kurortach. Wiele tamtejszych ośrodków oferuje możliwość skorzystania z nietypowych rodzajów zimowej aktywności fizycznej, które przez polskich ubezpieczycieli mogą być klasyfikowane jako sporty wysokiego ryzyka lub ekstremalne, m.in. airboardingu, snake glissu czy skialpinizmu. Objęcie ich uprawiania ochroną wymaga dokupienia odpowiedniego rozszerzenia do polisy.

Pamiętaj również, żeby nie ograniczać się do EKUZ, czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Ta, choć zapewnia bezpłatną pomoc w ramach publicznej opieki zdrowotnej danego kraju, ma określony zakres. Nie przyda się choćby w prywatnych placówkach, nie zwróci w pełni kosztów zakupu leków, wydatków na transport medyczny czy pomoc ratowników, które będziesz za to mógł sfinansować z prywatnej polisy.

Koszt takiej jest natomiast naprawdę niewielki, zwłaszcza w zestawieniu z wydatkami, jakie będziesz musiał ponieść w razie wypadku na stoku w Hiszpanii. Ile dokładnie zapłaci turysta, który obierze kierunek na zimowy urlop w Pirenejach? W przykładowych wyliczeniach dla tygodniowego wyjazdu wzięliśmy pod uwagę wyłącznie polisy z sumą ubezpieczenia kosztów leczenia ok. 200 000 zł lub wyższą.

Firma ubezpieczeniowaWarunki ubezpieczeniaCena polisy dla narciarzy
UNIQAKL – 250 000 zł,
NNW – 30 000 zł
29,40 zł
AXA PartnersKL – 200 000 zł,
NNW – 20 000 zł
31,70 zł
WienerKL – 80 000 euro,
NNW – 20 000 zł,
OC – 50 000 euro,
Bagaż – 1000 zł
62,00 zł
SIGNAL IDUNAKL – 60 000 euro,
NNW – 30 000 zł,
OC – 30 000 euro,
Bagaż – 1000 zł
77,58 zł
You Can DriveKL – 200 000 zł,
NNW – 10 000 zł,
OC – 50 000 zł,
Bagaż – 2000 zł
81,00 zł
ProamaKL – 200 000 zł,
NNW – 10 000 zł,
OC – 50 000 zł
94,00 zł
GeneraliKL – 300 000 zł,
NNW – 15 000 zł,
OC – 50 000 zł
101,00 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (8.02.2024).

A ile zapłaci za ochronę dla narciarzy w Hiszpanii para turystów oraz rodzina z dwójką dzieci? Warunki ochrony w każdej firmie pozostały bez zmian.

Firma ubezpieczeniowaCena polisy dla 2 osóbCena polisy dla 4 osób
UNIQA58,80 zł105,63 zł
AXA Partners63,40 zł105,84 zł
Wiener123,00 zł
SIGNAL IDUNA155,16 zł285,52 zł
Proama189,00 zł360,00 zł
Generali203,00 zł386,00 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (8.02.2024).

Wyjazd na narty do Hiszpanii? Świetny pomysł!

Kierunki zimowych wyjazdów turystycznych mogą być różne. Swoich fanów mają polskie kurorty, wielu wybiera sąsiednie Czechy lub Słowację, inni z kolei wolą nieco dalsze podróże, stawiając na kraje alpejskie. Wymieniając te i inne możliwości, często zapomina się o Półwyspie Iberyjskim, który choć kojarzy się głównie z letnim wypoczynkiem, ma też szeroką ofertę dla miłośników białego szaleństwa.

Urlop w Hiszpanii nie musi zatem oznaczać koniecznie plażowania na Costa Brava – warto pamiętać, że to górzysty kraj, a co za tym idzie, nie brakuje w nim miejsc, w których można poszusować po ośnieżonych stokach. Najwięcej popularnych ośrodków dla narciarzy znajduje się oczywiście w północno-wschodniej części Hiszpanii w Pirenejach, gdzie można wybierać między nimi lub tymi położonym na terenie Andory, ale na nich wcale się nie kończy.

A na jakie warunki mogą liczyć narciarze wybierający się na południe Europy? Jak się okazuje, często są one lepsze niż w Polsce. Sezon narciarski w Hiszpanii rozpoczyna się na przełomie listopada oraz grudnia i trwa do marca, a w niektórych regionach nawet do połowy kwietnia. W tym czasie nie ma żadnych problemów z grubością pokrywy śnieżnej i zimowymi temperaturami, choć te poza Pirenejami (gdzie większość ośrodków znajduje się na wysokości 1500-2500 m n.p.m.) są często mniej uciążliwe, pozwalając na aktywność w cieplejszym klimacie.

Dodając do tego bardzo dobrą infrastrukturę i zróżnicowane trasy zjazdowe oraz biegowe, przeznaczone zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych narciarzy, Hiszpania staje się wyjątkowo ciekawym kierunkiem zimowego wyjazdu. Zwłaszcza że ten można spokojnie połączyć ze zwiedzaniem czy innymi atrakcjami.

najpopularniejsze kurorty narciarskie w hiszpanii

La Molina – na narty blisko Barcelony

Spędzić dzień, szusując po stokach na nartach lub snowboardzie, a potem wybrać się do Barcelony? Czemu nie! W La Molina, czyli najstarszym ośrodku narciarskim w Hiszpanii, który jest położony ok. 2 godziny jazdy od stolicy Katalonii i niedaleko granicy z Francją, nic nie stoi na przeszkodzie, by połączyć różne rodzaje aktywności. Do tego hiszpańskie słońce, góry, piękne widoki – brzmi fantastycznie! A na co dokładnie mogą liczyć narciarze?

La Molina – warunki dla narciarzy:

 • łączna długość tras – 71 km;
 • liczba tras – 68;
 • rodzaje tras – 20 zielonych, 19 niebieskich, 22 czerwone, 7 czarnych;
 • liczba wyciągów – 16 (1 gondola, 8 krzesełkowych, 3 orczykowe, 4 dywanowe).
CZY WIESZ, ŻE …

W Hiszpanii stosuje się czterostopniową skalę trudności stoków narciarskich. Zielonym kolorem oznacza się trasy bardzo łatwe, przeznaczone do nauki jazdy, niebieskim – trasy łatwe, czerwonym – dla średnio zaawansowanych, a czarnym – najtrudniejsze, dla doświadczonych narciarzy.

Widać zatem, że w La Molina odnajdą się narciarze o różnych umiejętnościach. Jest to dobre miejsce dla bardziej wymagających turystów, ale znakomicie nada się też dla stawiających dopiero pierwsze kroki w tym sporcie (funkcjonuje tu 12 szkółek, są wypożyczalnie sprzętu), czy rodzin z dziećmi.

La Molinę polecić można również miłośnikom bardziej ekstremalnych wyczynów z uwagi na snowpark czy ogromny superpipe. Ponadto wśród dostępnych atrakcji znajdują się m.in. stoki saneczkowe, tory tubingowe, fun park dla najmłodszych, park linowy, segwaye, skutery i wiele innych. Jest nawet rodzaj escape roomu, w którym uczestnicy muszą uratować ofiary lawiny.

La Molina – ceny karnetów w sezonie 2023/2024

Rodzaj karnetuDzieci 7-11 latMłodzi 12-24 lataDorośli 25-64 lataSeniorzy 65-74 lata
1-dniowy37,50 euro42,00 euro49,00 euro37,50 euro
2-dniowy69,00 euro78,00 euro91,00 euro69,00 euro
3-dniowy102,50 euro116,00 euro135,50 euro102,50 euro
5-dniowy169,50 euro192,00 euro224,50 euro169,50 euro
10-dniowy312,00 euro352,00 euro417,00 euro312,00 euro
Dane za portalem lamolina.cat
UWAGA!

Zakończenie obecnego sezonu narciarskiego jest planowane w tym ośrodku na 1 kwietnia 2024 roku.

Baqueira-Beret – największy hiszpański kurort narciarski

W sercu Pirenejów, w katalońskiej prowincji Lleida, położony jest największy ośrodek narciarski w całej Hiszpanii. Baqueira-Beret, znajdujący się w połowie drogi między Tuluzą a Barceloną, to ogromny kurort nie bez powodu nazywany “katalońskim Aspen”. W końcu to w tym, cieszącym się wielkim prestiżem ośrodku, urlop zwykła spędzać hiszpańska rodzina królewska! Na szczęście zwykli śmiertelnicy też mogą korzystać z tutejszych stoków, a jest z czego.

Baqueira-Beret – warunki dla narciarzy

 • łączna długość tras – 162 km;
 • liczba tras – 103;
 • rodzaje tras – 6 zielonych, 43 niebieskie, 38 czerwonych, 16 czarnych;
 • liczba wyciągów – 36 (2 gondole, 19 krzesełkowych, 7 orczykowych, 8 dywanowych);
 • trasy biegowe – 7 km.

Setki kilometrów tras rozmieszczone w 3 strefach (Baqueira, Beret, Bonaigua) i przeznaczone dla narciarzy o różnych poziomach zaawansowania, nikomu nie pozwoli się nudzić. Panujące w ośrodku doskonałe warunki śniegowe (kilka lat temu odnotowano w nim pokrywę śniegu o grubości 4 m!) uzupełnione o najwyższej jakości infrastrukturę oraz malownicze położenie wśród miasteczek doliny Aran sprawiają, że Baqueira-Beret to kurort na najwyższym światowym poziomie.

Ma to oczywiście swoje wady, które najlepiej widać po wysokich cenach w ośrodku, ale w tym przypadku płaci się za naprawdę najwyższą jakość i pewność, że nie zabraknie atrakcji. Zarówno na stoku, jak i poza nim, bo Baqueira-Beret to także bardzo szeroka oferta apres-ski, obejmująca restauracje, bary, spa i ekskluzywne sklepy, ale też zabytkowe wioski i miasteczka.

Baqueira-Beret – ceny karnetów w sezonie 2023/2024

Rodzaj karnetuDorośliDzieci 6-11 lat
1-dniowy66,00 euro44,00 euro
2-dniowy123,00 euro75,50 euro
3-dniowy181,50 euro113,00 euro
4-dniowy231,50 euro145,00 euro
5-dniowy278,50 euro176,50 euro
6-dniowy320 euro204,50 euro
7-dniowy346,50 euro217,00 euro
Dane za portalem baqueira.es
UWAGA!

Poprzedni sezon w Baqueira-Beret rozpoczął się 26 listopada.

Narty w Hiszpanii – Pireneje i nie tylko

Formigal-Panticosa

Znajdujący się w Pirenejach Aragońskich w prowincji Huesca ośrodek Formigal-Panticosa stanowi połączenie dwóch sąsiadujących ze sobą centrów narciarskich – Formigal i Panticosy. W obydwu turyści mają do dyspozycji 147 tras o rozmaitym stopniu trudności i łącznej długości 182 km, na które prowadzi 37 wyciągów. Pomiędzy miejscowościami kursują skibusy, więc można łatwo przemieszczać się między ośrodkami.

Najmłodsi mogą skorzystać z oferty tutejszych przedszkoli narciarskich, dla starszych przewidziano ogródki zimowe oraz szkółki narciarskie. Nie brakuje atrakcji dla snowboardzistów i miłośników ewolucji na śniegu, a także wszelkiego rodzaju innych, również mniej typowych zimowych aktywności (m.in. ski bike, snake gliss, ice karting). Cena 1-dniowego karnetu dla dorosłego wynosi 46 euro, a dla dziecka 36,50 euro.

UWAGA!

Zarówno w Formigal-Panticosa, jak też innych hiszpańskich kurortach warto kupować karnety online zamiast w kasach przy stoku, gdzie ceny są o kilka euro wyższe.

Candanchu

Kolejnym godnym polecenia ośrodkiem położonym w Pirenejach Aragońskich jest znajdujący się tuż przy granicy z Francją Candanchu. Należący do najstarszych hiszpańskich kurortów ośrodek dysponuje 44 trasami o łącznej długości 39 km oraz 32 wyciągami. Candanchu a także sąsiadujący z nim Astun świetnie nadają się do freeride’u, jest tam także sporo tras biegowych.

Choć w Candanchu są trasy także dla mniej doświadczonych lub początkujących narciarzy, ośrodek ten wybierają jednak najczęściej osoby o wyższym poziomie zaawansowania, dla których nie brakuje tras stanowiących prawdziwe wyzwanie. Ci najodważniejsi mogą spróbować swoich sił na bardzo stromym zjeździe z liczącego 2400 m n.p.m. szczytu La Tuca z przewyższeniem wynoszącym 900 m. Cena karnetu na 1 dzień dla osoby dorosłej wynosi 48 euro, dla dziecka 40 euro.

CZY WIESZ, ŻE …

Przez Candanchu prowadzi część 35-kilometrowej trasy biegowej wokół położonej na granicy francusko-hiszpańskiej przełęczy Somport.

Sierra Nevada – Pradollano

Chociaż można by poświęcić cały artykuł, opisując wyłącznie pirenejskie ośrodki, na koniec chcemy Wam udowodnić, że nie tylko na północy Hiszpanii można szusować na nartach. W tym celu przenosimy się do Andaluzji, a konkretnie w okolice Granady, gdzie w paśmie górskim Sierra Nevada znajduje się najwyżej położony hiszpański kurort – Pradollano.

Choć wydaje się to nieprawdopodobne, biorąc pod uwagę położenie Pradollano tak daleko na południe, panują tam wyśmienite warunki narciarskie, a sezon jest wyjątkowo długi – zaczyna się 4 grudnia i potrwa aż do maja! Wybierający to miejsce narciarze mogą więc bez przeszkód połączyć szusowanie po skąpanych w andaluzyjskim słońcu stokach z kąpielą w oddalonym o zaledwie kilkadziesiąt kilometrów Morzu Śródziemnym.

A co czeka ich w górach? Przede wszystkim aż 131 tras o łącznej długości ponad 110 km, na które prowadzi 21 wyciągów. Do tego oświetlone stoki do jazdy po zmierzchu, trasy biegowe i Sulayr Snowpark – jedno z największych i najlepiej przygotowanych tego typu miejsc w Europie. Nie brakuje też różnego rodzaju atrakcji dla dzieci. Karnety kosztują od 46 euro 6 dla dorosłego i od 33,80 euro dla dziecka.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Hiszpanii na mubi.pl?
 • Nie zapłacisz za leki, których będziesz potrzebował po wypadku na stoku. W Hiszpanii trzeba za nie zapłacić. Nawet jeśli są refundowane, wymagana jest opłata w wysokości 40-60% ceny.
 • Otrzymasz pomoc ratowników, jeśli złamiesz nogę na nartach. Za akcję ratowniczą zapłaci ubezpieczyciel.
 • Tłumacz pomoże Ci porozumieć się z lekarzem po wypadku na stoku.
Sprawdź w kalkulatorze Mubi
cel podróży

Koszt podróży z Polski do hiszpańskich ośrodków narciarskich

Większość hiszpańskich ośrodków narciarskich leży w północnej części kraju w Pirenejach – La Molina, Baqueira-Beret, Formigal-Panticosa czy Candanchu. Dlatego najlepszym rozwiązaniem bezpośredni lot do Barcelony na lotnisko Barcelona Prat Airport, a później kilkugodzinna podróż lokalnymi środkami transportu lub wypożyczonym samochodem.

Bezpośredni lot z Warszawy trwa około 3 godzin i kosztuje od 622 zł liniami Wizz Air w obie strony. Natomiast Ryanair oferuje bilety od 727 zł (stan na 24.04.2024).

Natomiast w przypadku ośrodka narciarskiego Sierra Nevada – Pradollano najbliższe lotnisko znajduje się w Granadzie (Federico Garcia Lorca) – to około 50 km od miejsca docelowego.

Z Warszawy nie ma bezpośrednich lotów, więc podróż lotnicza wymaga 2 przesiadek i podróży pociągiem. Najpierw leci się do Londynu, potem do Madrytu i przesiada się na pociąg do Granady – koszt takiej podróży to około 2 500 zł. Taka podróż nie ma sensu, więc o wiele lepiej jest polecieć z Warszawy do Malagi (bezpośrednio) – koszt w Wizz Air to 868 zł (24.04.2024), a potem wypożyczyć samochód lub lokalnymi środkami transportu dostać się do kurortu narciarskiego.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wyjazd na narty do Hiszpanii

Czy w Hiszpanii są warunki do jazdy na nartach?
Ile kosztuje wyjazd na narty do Hiszpanii?
Czy warto kupić ubezpieczenie narciarskie do Hiszpanii?
PODSUMOWANIE
 • W Hiszpanii nie brakuje wysokiej klasy ośrodków narciarskich. Najwięcej znajduje się w Pirenejach, ale można je spotkać również w innych częściach kraju.
 • Najbardziej znane hiszpańskie kurorty narciarskie to La Molina i Baqueira-Beret w Pirenejach oraz Pradollano w Sierra Nevada w Andaluzji.
 • Sezon narciarski w Hiszpanii zaczyna się na przełomie listopada i grudnia i trwa do kwietnia, a w niektórych regionach nawet do maja.
 • Ceny w hiszpańskich ośrodkach narciarskich są wysokie i zaczynają się od ok. 40 euro za 1-dniowy karnet.
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!