Narty w Czechach – gdzie jechać?

Początek sezonu zimowego co roku rodzi to samo pytanie – gdzie tym razem wybrać się na narty? Tatry, Alpy, Pireneje? A może coś mniej oczywistego? Czechy, choć niekoniecznie kojarzą się z szaleństwami na stokach, mają dużo do zaoferowania miłośnikom aktywnego wypoczynku na śniegu. Przyjrzyjmy się zatem dokładniej, jakie warunki dla narciarzy panują u naszych sąsiadów.

na narty w czechach

Ubezpieczenie narciarskie w Czechach – jaką polisę wybrać?

Urlop na nartach w jednym z czeskich ośrodków to sama przyjemność, ale nie trzeba wiele, żeby zamieniła się ona w kosztowny problem. Pechowy upadek na stoku, zderzenie z innym narciarzem, zniszczenie sprzętu – wypadek może przydarzyć się każdemu, dlatego warto zadbać o dobre ubezpieczenie narciarskie.

Ten przygotowany specjalnie z myślą o narciarzach i snowboardzistach rodzaj polisy turystycznej zawiera przede wszystkim świadczenia, które wspierają ubezpieczonego po wypadku na stoku. Są to:

Dlaczego potrzebujesz tych ubezpieczeń? Pamiętaj, że ubezpieczenie na narty w Czechach obejmuje wszelkiego rodzaju koszty, jakie poniesiesz w związku z wypadkiem na stoku. Pomoc ratowników, transport do szpitala, pomoc medyczna, hospitalizacja, zakup leków – to wszystko może być opłacone z Twojej polisy, jeśli wybierzesz taką z odpowiednio wysoką sumą ubezpieczenia (minimum 100-150 tys.).

Ekspert Mubi radzi:

Prywatne ubezpieczenie, w przeciwieństwie do bezpłatnej Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, obejmuje również świadczenia, które nie są refundowane przez czeską służbę zdrowia. EKUZ gwarantuje udzielenie bezpłatnej pomocy jedynie w ramach publicznej służby zdrowia, co oznacza, że np. transport do szpitala konieczny z uwagi na stan zdrowia turysty będzie tam bezpłatny, chyba że wykonuje go służba ratownictwa górskiego – wówczas pełen koszt spadnie na poszkodowanego. Płatne są też m.in. wizyty na pogotowiu ratunkowym czy leki na receptę. Aby nie ponieść dodatkowych kosztów, warto więc mieć zarówno EKUZ, jak i polisę turystyczną.

Sam koszt ratownictwa górskiego, jeśli akcja okaże się kłopotliwa i będzie wymagać użycia specjalistycznego sprzętu, może wynieść tysiące euro. W porównaniu z tym kilkadziesiąt złotych na polisę to niewielki wydatek, nawet jeśli rozszerzymy ochronę np. o uprawianie sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka, ubezpieczenie sprzętu sportowego, klauzulę alkoholową czy ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży. Pamiętaj, że polisa o szerokim zakresie nie jest konieczna w każdym przypadku – rozważ dokładnie, co będzie Ci potrzebne, a za ochronę zapłacisz nawet kilka złotych na dzień. Ile dokładnie? Sprawdźmy to na przykładzie 28-letniego narciarza, który wybiera się na weekend do Czech.

UbezpieczycielWarunki ochronyCena polisy z ubezpieczeniem dla narciarzyCena polisy za dzień ochrony*
UNIQAKL – 250 000 zł,
NNW – 30 000 zł
12,60 zł4,20 zł
AXA PartnersKL – 200 000 zł,
NNW – 20 000 zł
13,58 zł4,53 zł
WienerKL – 80 000 euro,
NNW – 20 000 zł
OC – 50 000 euro
26,00 zł8,67 zł
SIGNAL IDUNAKL – 176 652 zł,
NNW – 15 000 zł,
OC – 132 489 zł,
Bagaż – 1000 zł
28,37 zł9,46 zł
ProamaKL – 200 000 zł,
NNW – 10 000 zł,
OC – 50 000 zł
40,00 zł13,33 zł
GeneraliKL – 300 000 zł,
NNW – 15 000 zł,
OC – 50 000 zł
43,00 zł14,33 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (8.02.2024).

W ramach ubezpieczenia narciarskiego otrzymasz także wsparcie w przypadku zachorowania na COVID-19. Za taką ochronę nie będziesz musiał nic dopłacać, ponieważ w ramach ubezpieczenia kosztów leczenia ubezpieczyciel zapłaci za Twoją hospitalizację w przypadku ciężkiego przebiegu zakażenia koronawirusem, a także pokryje koszty przymusowego pobytu na izolacji lub kwarantannie.

UbezpieczycielZakres ochrony w przypadku zachorowania na COVID-19
UNIQAZachorowanie,
izolacja,
kwarantanna,
test
AXA PartnersZachorowanie,
izolacja,
kwarantanna,
test
ProamaZachorowanie,
izolacja,
test
GeneraliZachorowanie,
izolacja,
test
SIGNAL IDUNAZachorowanie,
test
WienerZachorowanie,
test
Informacje na podstawie kalkulatora ubezpieczeń turystycznych Mubi (8.02.2024).

Do Czech na narty? Zdecydowanie tak!

Stoki o różnym poziomie trudności i setki kilometrów utrzymanych w znakomitym stanie tras biegowych – a to wszystko w cenach na każdą kieszeń i tuż za granicami Polski. Żart? Ależ skąd! Czechy, bo o nich oczywiście mowa, choć nie mogą się pochwalić potężnymi szczytami (najwyższym jest wszak współdzielona z nami Śnieżka licząca 1602 m n.p.m.), mają za to 191 ośrodków narciarskich z aż 765 wyciągami. Robi wrażenie, prawda?

A to tylko liczby, które nie oddają do końca, jak świetnie nasi sąsiedzi zagospodarowali swoje piękne naturalne tereny, czyniąc z nich prawdziwy raj dla miłośników sportów zimowych. I to wcale nie wyłącznie tych mało doświadczonych, czy nad szybkie zjazdy stawiających spokojne szusowanie. Przeciwnie, mimo że na czeskich stokach można się świetnie zrelaksować, jak najbardziej jest też gdzie poszaleć i poczuć adrenalinę.

CZY WIESZ, ŻE …

W Czechach funkcjonuje trzystopniowy sposób oznaczania trudności tras narciarskich. Kolorem niebieskim oznacza się trasy łatwe, odpowiednie dla początkujących i rodzin z dziećmi, czerwonym – trasy dla średnio zaawansowanych, a czarnym – najtrudniejsze trasy, na które powinni wybierać się tylko doświadczeni narciarze i snowboardziści.

Co jeszcze przemawia za zimową wizytą w Czechach? Pierwszorzędna organizacja tras i ośrodków, pozwalająca bez problemu zorganizować nawet krótki weekendowy wypad, niewielka odległość, a do tego bardzo przystępne ceny karnetów, zwłaszcza w porównaniu do zachodnich standardów. Nie przedłużajmy już zatem i sprawdźmy, gdzie w Czechach warto wybrać się na narty?

największe kurorty narciarskie w czechach

Harrachov

Przeglądu czeskich ośrodków narciarskich nie można zacząć inaczej, niż od stolicy sportów zimowych w tym kraju. Położony w Karkonoszach i oddalony zaledwie o 4 km od polskiej granicy Harrachov wielu kojarzy się zapewne ze skoczniami narciarskimi, a zwłaszcza tą największą, czyli liczącym sobie 185 m mamutem – jeśli chcecie choć w małym stopniu zrozumieć, co czują startujący tam skoczkowie, możecie wyjechać wyciągiem wzdłuż skoczni.

Ale to oczywiście tylko jedna z wielu atrakcji Harrachova, w którym znajdziemy ponadto:

 • ponad 8 km tras zjazdowych (w tym najdłuższą niebieską liczącą 2200 m),
 • ponad 100 km tras biegowych,
 • 4 wyciągi (2 krzesełkowe i 2 orczykowe).

Trasy zjazdowe mają różne poziomy trudności – znajdzie się zarówno coś dla zaawansowanych, jak i początkujących. Warto wspomnieć też o oświetlonym stoku, który może działać do późnych godzin nocnych, a także o dośnieżaniu tras w razie potrzeby, dzięki czemu sezon jest tu dłuższy. Do tego znakomicie zorganizowany ośrodek połączony jest skibusami, nie brakuje miejsc parkingowych, punktów gastronomicznych i hoteli. Działają oczywiście szkółki narciarskie i wypożyczalnie sprzętu.

Ceny karnetów dla dorosłych w Harrachovie to na przykład ok. 245 zł za 2-dniowy karnet dla dziecka w sezonie głównym oraz ok. 455 zł za 3-dniowy karnet dla osoby dorosłej w sezonie pośrednim.

UWAGA!

Sezon narciarski w Harrachovie trwa od 1 grudnia 2023 do 17 marca 2024.

Szpindlerowy Młyn

Inne mogą być bardziej znane, ale to położony niedaleko Szklarskiej Poręby i Karpacza Szpindlerowy Młyn jest największym ośrodkiem narciarskim w Czechach. Składają się na niego:

 • dwa główne tereny narciarskie – Svatý Petr i Medvědín,
 • 20 tras zjazdowych o różnym poziomie trudności i łącznej długości 28 km (wśród nich m.in. najdłuższa niebieska na 2700 m oraz trudna czarna trasa FIS licząca 1950 m),
 • 17 wyciągów – 6 krzesełkowych i 11 orczykowych,
 • 91 km tras biegowych.

Ponadto na terenie ośrodka korzystać można m.in. ze snowparku (dla początkujących i zaawansowanych), half pipe’a, toru saneczkowego, lodowiska, tyrolek czy skuterów śnieżnych. Działają szkółki narciarskie i snowboardowe, wypożyczalnie sprzętu sportowego oraz skibus łączący dwa główne kompleksy ośrodka.

Ceny karnetów w Szpindlerowym Młynie wynoszą ok. 108 zł za dzień dla dziecka i 153 zł za dzień dla osoby dorosłej w sezonie niskim. Korzystnym rozwiązaniem dla turystów jest tzw. GOPASS, czyli karta umożliwiająca zakup karnetów online i zapewniająca duże rabaty.

CZY WIESZ, ŻE …

W Szpindlerowym Młynie można szusować zarówno wieczorem – po oświetlonym stoku – jak i rano, po pustych trasach jeszcze przed ich oficjalnym otwarciem. Jest to tzw. Fresh Track.

Cerna Hora

Kolejny ośrodek zlokalizowany w Karkonoszach niedaleko polskiej granicy, a dokładnie w miejscowości Janské Lázně. Jego pełna nazwa brzmi SkiResort Cerna Hora – PEC, a znaleźć w nim można:

 • pięć ośrodków narciarskich (połączonych darmową linią autobusową),
 • 37 km tras zjazdowych (w większości czerwonych i niebieskich, ale jest też czarna w Pecu pod Śnieżką),
 • 12 wyciągów (w tym jedna 8-osobowa kabinowa kolejka linowa);
 • ponad 90 km tras biegowych.

Kompleks Cerna Hora – PEC składa się w większości z przystępnych tras, dobrych dla początkujących, nie brakuje także parków narciarskich dla dzieci, przez co jest to dobry kierunek na rodzinną wycieczkę. Dodatkową atrakcją jest Czernohorska trasa saneczkarska o długości 3,5 km.

Ceny karnetów w SkiResort Cerna Hora – PEC w szczycie sezonu wynoszą od 162 zł (dziecko na 1 dzień) do 232 zł (dorosły na 1 dzień). Nieco niższe są ceny przy zakupie karnetów online.

CZY WIESZ, ŻE …

Na długości 3,5 km między Cerną Horą a Pecem kursują ratraki, które przewożą turystów pomiędzy ośrodkami – to jedyny tego rodzaju transport w Czechach.

Klinovec

Z granicy polsko-czeskiej przenosimy się na czesko-niemiecką, gdzie w paśmie Rudaw znajduje się Skiareal Klinovec. Ośrodek to popularny szczególnie wśród rodzin z dziećmi, a to za sprawą dominujących w nim łagodnych, szerokich i regularnie naśnieżanych niebieskich tras. Znajdziemy w nim:

 • 32 nartostrady o łącznej długości 31 km (najdłuższa z nich, trasa Jáchymovská, mierzy aż 2950 m),
 • 17 wyciągów (najdłuższy ma 2168 i przepustowość rzędu 2400 osób na godzinę).

Ceny karnetów w Klinovcu wynoszą od 117 zł dla dziecka i 196 zł dla osoby dorosłej za cały dzień.

CZY WIESZ, ŻE …

Dzięki czesko-niemieckiej współpracy, turyści kupujący karnet w Klinovcu mogą korzystać również z tras w sąsiednim niemieckim Fichtelbergu, z którym czeski ośrodek jest połączony skibusami.

Rokytnice nad Jizerou

Ten leżący 135 km na wschód od Pragi ośrodek znajduje się w Karkonoskim Parku Narodowym. Na miejscu na narciarzy czeka:

 • 17 tras zjazdowych o długości 13,4 km z najdłuższą liczącą 2,9 km;
 • 54% tras jest łatwa, 36% dla średniozaawansowanych, a 11% ma wysoki poziom trudności;
 • 8 wyciągów, w tym 1 ekspresowa kanapa.

Na miejscu można skorzystać także z wypożyczalni sprzętu narciarskiego RokyRental i ze szkółki narciarskiej Major Ski School – godzina nauki kosztuje 920 CZK. W ośrodku jest także snowpark.

Ceny karnetów narciarskich zaczynają się od 680 CZK (ok. 120 zł) za dzień dla osoby dorosłej. W przypadku młodzieżu jest to koszt 540 CZK (ok. 95 zł), a dzieci 470 CZK (ok. 70 zł).

Pec pod Snezkou

To tak naprawdę część ośrodka narciarskiego Cerna Hora. To świetne miejsce dla narciarzy blisko polskiej granicy, w którym odnajdą się zarówno doświadczeni, jak i początkujący miłośnicy sportów zimowych. Na miejscu na przyjezdnych czeka:

 • 20 tras zjazdowych o długości 14,1 km z najdłuższą trasą o długości 1,5 km;
 • 43% tras ma poziom łatwy, 53% średniozaawansowany, a 4% trudny;
 • 15 wyciągów, w tym 1 kanapa ekspresowa.

Blisko 10 km tras może być sztucznie naśnieżanych, a po 1,3 km można jeździć także nocą. Na miejscu można wypożyczyć sprzęt narciarski w SkiResport Live czy skorzystać z usług szkółki narciarskiej (55 min. dla osoby dorosłej kosztuje 1000 CZK).

Cena skipassu na jeden dzień dla osoby dorosłej wynosi 980 CZK (ok. 173 zł), dla dzieci 640 CZK (ok. 113 zł), a dla seniorów i juniorów 830 CZK (146 zł).

CZY WIESZ, ŻE …

Atrakcją w ośrodku narciarskim Pec pod Snezkou jest Funline, czyli kręta trasa z 8-metrowym tunelem.

Mniejsze ośrodki narciarskie w Czechach – które warto odwiedzić?

 1. Ještěd

Tym razem lądujemy w Górach Izerskich, gdzie niedaleko miasta Liberec znajduje się niewielki, ale nowoczesny ośrodek Ještěd. Swoją popularność i modernizację zawdzięcza on odbywającym się tam w 2009 roku Mistrzostwom Świata w Narciarstwie Klasycznym, po których (i nie tylko o nich) zostało m.in.:

 • 12 tras zjazdowych o zróżnicowanym poziomie trudności i łącznej długości ponad 9 km,
 • 10 wyciągów, w tym m.in. kolejka gondolowa,
 • wypożyczalnie i serwis sprzętu, szkółki narciarskie, kącik dziecięcy,
 • snowpark dla dorosłych i dziecięcy park Snow Kidz.

Ještěd kusi także cenami, bo karnet na jeden dzień dla dorosłego w szczycie sezonu to koszt ok. 100 zł. Ponadto dzieci poniżej 120 cm wzrostu jeżdżą za darmo, a do 150 cm otrzymają karnety dziecięce, są też zniżki dla studentów i seniorów.

 1. Lipno

Nasza wycieczka po Czechach zmierza na południe, aż do granicy z Austrią. Tam położony jest ośrodek narciarski Lipno, gdzie na nieco ponad 13 km w większości średnio i mało wymagających tras świetnie odnajdują się zwłaszcza najmłodsi narciarze, mogący szkolić swoje umiejętności na szerokich i dobrze przygotowanych stokach, wyposażonych w 8 wyciągów.

Na miejscu nie brakuje oczywiście wypożyczalni sprzętu, jest także szkółka narciarska i snowboardowa. Unikatem na skalę całego kraju jest natomiast tzw. Fox park – w pełni darmowy plac zabaw edukacyjnych dla najmłodszych. Sezonowy karnet dla dorosłego to koszt od około 2000 zł do 2550 zł w zależności od miesiąca.

 1. Červenohorskie Sedlo

Jeden z najpiękniej położonych czeskich ośrodków narciarskich znajduje się w paśmie Wysokiego Jesionika w północno-wschodniej części kraju. Červenohorskie Sedlo leży na wysokości aż 1013 m n.p.m., a wyciągi sięgają jeszcze wyżej, pozwalając cieszyć się niezwykłymi widokami podczas przemierzania 8 km tras zjazdowych lub ponad 30 km biegowych.

CZY WIESZ, ŻE …

W paśmie Wysokiego Jesionika znajduje się jeszcze jeden warty uwagi ośrodek, czyli Ramzova. Odznacza się on najdłuższą trasą narciarską w Czechach, która liczy aż 3260 m.

 1. Dolni Morava

Na koniec wracamy pod polską granicę, gdzie w górskiej dolinie u stóp Śnieżnika malowniczo położony jest ośrodek Dolni Morava. Nowoczesny i doskonale wyposażony kompleks składa się z ponad 10 km tras zjazdowych i 5 wyciągów, dając odwiedzającym stuprocentową gwarancję udanego pobytu, gdyż wszystkie stoki są tam w pełni naśnieżane. Poza tym do dyspozycji są m.in. Snow Trails, dziecięcy Ski Park, Mamucia Kolejka Górska czy aż 50 km tras biegowych prowadzących na Śnieżnik.

Podróż z Polski do Czech na narty – odległość

Oczywiście mieszkańcy Wrocławia, Opola czy Górnego Śląska mają o wiele bliżej do Czech niż mieszkańcy północnej Polski. Sprawdźmy więc odległość z Warszawy do popularnych ośrodków narciarskich narciarskich w Czechach – do granicy jest 665 km.

 • 528 km: Warszawa – Szpindlerowy Młyn,
 • 780 km: Warszawa – Klinovec,
 • 807 km: Warszawa – Lipno nad Vltavou.

Wiele ośrodków narciarskich w Czechach znajduje się w północnej części kraju, więc trasa z Warszawy liczy około 520 km i zajmuje ok 6 godzin. 

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Czech na mubi.pl?
 • Pomogą Ci ratownicy, jeśli niefortunnie upadniesz podczas jazdy na nartach i będziesz potrzebował wsparcia w zejściu ze stoku oraz dotarciu do szpitala.
 • Nie zapłacisz za leczenie na szpitalnym oddziale ratunkowym. Nawet posiadacze EKUZ muszą zapłacić 90 koron za tego typu pomoc.
 • Otrzymasz odszkodowanie za złamaną deskę snowboardową, jeśli w wyniku upadku ją uszkodzisz.
Sprawdź w kalkulatorze Mubi
cel podróży

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wyjazd na narty do Czech

Jakie trasy narciarskie znajdują się w Czechach?
Jakie są największe ośrodki narciarskie w Czechach?
Jakie są inne atrakcje turystyczne w Czechach poza jazdą na nartach?
PODSUMOWANIE
 • W Czechach funkcjonuje 191 ośrodków narciarskich oraz 765 wyciągów.
 • Największymi ośrodkami narciarskimi w Czechach są Harrachov, Szpindlerowy Młyn, Cerna Hora i Klinovec.
 • Z mniejszych ośrodków warto odwiedzić m.in. Ještěd, Lipno czy Dolni Moravę.
 • Ceny karnetów narciarskich w Czechach zaczynają się od ok. 100 zł na dzień dla dorosłej osoby.
 • Trasy narciarskie w Czechach są przeznaczone przede wszystkim dla początkujących i średnio zaawansowanych, ale zdarzają się również takie tylko dla najbardziej doświadczonych narciarzy.
Źródła:
 • https://www.harrachov.com/pl/
 • https://www.spindleruv-mlyn.com/pl/
 • https://www.skiresort.cz/pl/skiarealy/cerna-hora/
 • https://klinovec.cz/en/home-page/
 • https://www.lipno.info/en
 • https://cervenohorskesedlo.eu/pl
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!