Narty w Czechach – gdzie jechać?

Początek sezonu zimowego co roku rodzi to samo pytanie – gdzie tym razem wybrać się na narty? Tatry, Alpy, Pireneje? A może coś mniej oczywistego? Czechy, choć niekoniecznie kojarzą się z szaleństwami na stokach, mają dużo do zaoferowania miłośnikom aktywnego wypoczynku na śniegu. Przyjrzyjmy się zatem dokładniej, jakie warunki dla narciarzy panują u naszych sąsiadów.

UWAGA!

Wjeżdżając do Czech, trzeba mieć ze sobą zaświadczenie o przyjęciu dwóch dawek szczepionki na COVID-19, odbyciu choroby spowodowanej wirusem lub negatywnym wyniku testu. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/czechy.

Do Czech na narty? Zdecydowanie tak!

Stoki o różnym poziomie trudności i setki kilometrów utrzymanych w znakomitym stanie tras biegowych – a to wszystko w cenach na każdą kieszeń i tuż za granicami Polski. Żart? Ależ skąd! Czechy, bo o nich oczywiście mowa, choć nie mogą się pochwalić potężnymi szczytami (najwyższym jest wszak współdzielona z nami Śnieżka licząca 1602 m n.p.m.), mają za to 191 ośrodków narciarskich, z aż 765 wyciągami. Robi wrażenie, prawda?

A to tylko liczby, które nie oddają do końca, jak świetnie nasi sąsiedzi zagospodarowali swoje piękne naturalne tereny, czyniąc z nich prawdziwy raj dla miłośników sportów zimowych. I to wcale nie wyłącznie tych mało doświadczonych, czy nad szybkie zjazdy stawiających spokojne szusowanie. Przeciwnie, mimo że na czeskich stokach można się świetnie zrelaksować, jak najbardziej jest też gdzie poszaleć i poczuć adrenalinę.

CZY WIESZ, ŻE …

W Czechach funkcjonuje trzystopniowy sposób oznaczania trudności tras narciarskich. Kolorem niebieskim oznacza się trasy łatwe, odpowiednie dla początkujących i rodzin z dziećmi, czerwonym – trasy dla średnio zaawansowanych, a czarnym – najtrudniejsze trasy, na które powinni wybierać się tylko doświadczeni narciarze i snowboardziści.

Co jeszcze przemawia za zimową wizytą w Czechach? Pierwszorzędna organizacja tras i ośrodków, pozwalająca bez problemu zorganizować nawet krótki weekendowy wypad bliska odległość, a do tego bardzo przystępne ceny karnetów, zwłaszcza w porównaniu do zachodnich standardów. Nie przedłużajmy już zatem i sprawdźmy, gdzie w Czechach warto wybrać się na narty?

Nie tylko Harrachov i Szpindlerowy Młyn – największe czeskie ośrodki narciarskie

 1. Harrachov

Przeglądu czeskich ośrodków narciarskich nie można zacząć inaczej, niż od stolicy sportów zimowych w tym kraju. Położony w Karkonoszach i oddalony zaledwie o 4 km od polskiej granicy Harrachov wielu kojarzy się zapewne ze skoczniami narciarskimi, a zwłaszcza tą największą, czyli liczącym sobie 185 m mamutem – jeśli chcecie choć w małym stopniu zrozumieć, co czują startujący tam skoczkowie, możecie wyjechać wyciągiem wzdłuż skoczni.

Ale to oczywiście tylko jedna z wielu atrakcji Harrachova, w którym znajdziemy ponadto:

 • ponad 8 km tras zjazdowych (w tym najdłuższa niebieska licząca 2200 m);
 • ponad 100 km tras biegowych;
 • 4 wyciągi (2 krzesełkowe i 2 orczykowe).

Trasy zjazdowe mają różne poziomy trudności – znajdzie się zarówno coś dla zaawansowanych i początkujących. Warto wspomnieć też o oświetlonym stoku, który może działać do późnych godzin nocnych, a także o dośnieżaniu tras w razie potrzeby, dzięki czemu sezon jest tu dłuższy. Do tego znakomicie zorganizowany ośrodek połączony jest skibusami, nie brakuje miejsc parkingowych, punktów gastronomicznych i hoteli. Działają oczywiście szkółki narciarskie i wypożyczalnie sprzętu.

Ceny karnetów dla dorosłych w Harrachovie zaczynają się od ok. 70 zł za 2 godziny jazdy w godzinach popołudniowych. Za całodniową jazdę trzeba zapłacić ok. 140 zł, a 6-dniowy karnet to wydatek rzędu 700 zł (cennik zimowy z sezonu 2020/2021).

UWAGA!

Sezon narciarski w Harrachovie ma ruszyć 10 grudnia.

2. Szpindlerowy Młyn

Inne mogą być bardziej znane, ale to położony niedaleko Szklarskiej Poręby i Karpacza Szpindlerowy Młyn jest największym ośrodkiem narciarskim w Czechach. Składają się na niego:

 • dwa główne tereny narciarskie – Svatý Petr i Medvědín;
 • 20 tras zjazdowych o różnym poziomie trudności i łącznej długości 28 km (wśród nich m.in. najdłuższa niebieska na 2700 m oraz trudna czarna trasa FIS licząca 1950 m);
 • 17 wyciągów – 6 krzesełkowych i 11 orczykowych;
 • 91 km tras biegowych.

Ponadto na terenie ośrodka korzystać można m.in. ze snowparku (dla początkujących i zaawansowanych), half pipe’a, toru saneczkowego, lodowiska, tyrolek czy skuterów śnieżnych. Działają szkółki narciarskie i snowboardowe, wypożyczalnie sprzętu sportowego oraz skibus łączący dwa główne kompleksy ośrodka.

Ceny karnetów w Szpindlerowym Młynie wynoszą ok. 140 zł za dzień, 270 zł za 2 dni, 400 zł za 3 dni i 620 zł za 5 dni. Korzystnym rozwiązaniem dla turystów jest tzw. GOPASS, czyli karta umożliwiająca zakup karnetów online i zapewniająca duże rabaty.

CZY WIESZ, ŻE …

W Szpindlerowym Młynie można szusować zarówno wieczorem – po oświetlonym stoku – jak i rano, po pustych trasach jeszcze przed ich oficjalnym otwarciem. Jest to tzw. Fresh Track.

3. Cerna Hora

Kolejny ośrodek zlokalizowany w Karkonoszach niedaleko polskiej granicy, a dokładnie w miejscowości Janské Lázně. Jego pełna nazwa brzmi SkiResort Cerna Hora – PEC, a znaleźć w nim można:

 • pięć ośrodków narciarskich (połączonych darmową linią autobusową);
 • 37 km tras zjazdowych (w większości czerwonych i niebieskich, ale jest też czarna w Pecu pod Śnieżką);
 • 12 wyciągów (w tym jedna 8-osobowa kabinowa kolejka linowa);
 • ponad 90 km tras biegowych.

Kompleks Cerna Hora – PEC składa się w większości z przystępnych tras, dobrych dla początkujących, nie brakuje także parków narciarskich dla dzieci, przez co jest to dobry kierunek na rodzinną wycieczkę. Dodatkową atrakcją jest Czernohorska trasa saneczkarska o długości 3,5 km.

Ceny karnetów w SkiResort Cerna Hora – PEC w szczycie sezonu wynoszą od 218 zł (dorosły na 1 dzień) do 1106 zł (dorosły na 7 dni). Nieco niższe są ceny przy zakupie karnetów online.

CZY WIESZ, ŻE …

Na długości 3,5 km między Cerną Horą a Pecem kursują ratraki, które przewożą turystów pomiędzy ośrodkami – to jedyny tego rodzaju transport w Czechach.

4. Klinovec

Z granicy polsko-czeskiej przenosimy się na czesko-niemiecką, gdzie w paśmie Rudaw znajduje się Skiareal Klinovec. Ośrodek to popularny szczególnie wśród rodzin z dziećmi, a to za sprawą dominujących w nim łagodnych, szerokich i regularnie naśnieżanych niebieskich tras. Znajdziemy w nim:

 • 32 nartostrady o łącznej długości 31 km (najdłuższa z nich, trasa Jáchymovská, mierzy aż 2950 m);
 • 17 wyciągów (najdłuższy ma 2168 i przepustowość rzędu 2400 osób na godzinę).

Ceny karnetów w Klinovcu są obecnie (do 12 grudnia) promocyjne: 155 zł kosztuje karnet jednodniowy, a za 1555 zł można nabyć karnet na cały narciarski sezon.

CZY WIESZ, ŻE …

Dzięki czesko-niemieckiej współpracy, turyści kupujący karnet w Klinovcu mogą korzystać również z tras w sąsiednim niemieckim Fichtelbergu, z którym czeski ośrodek jest połączony skibusami.

Mniejsze ośrodki narciarskie w Czechach – które warto odwiedzić?

 1. Ještěd

Tym razem lądujemy w Górach Izerskich, gdzie niedaleko miasta Liberec znajduje się niewielki, ale nowoczesny ośrodek Ještěd. Swoją popularność i modernizację zawdzięcza on odbywającym się tam w 2009 roku Mistrzostwom Świata w Narciarstwie Klasycznym, po których (i nie tylko o nich) zostało m.in.:

 • 12 tras zjazdowych o zróżnicowanym poziomie trudności i łącznej długości ponad 9 km;
 • 10 wyciągów, w tym m.in. kolejka gondolowa;
 • wypożyczalnie i serwis sprzętu, szkółki narciarskie, kącik dziecięcy;
 • snowpark dla dorosłych i dziecięcy park Snow Kidz.

Ještěd kusi także cenami, bo karnet na jeden dzień to koszt ok. 100 zł. Ponadto dzieci poniżej 120 cm wzrostu jeżdżą za darmo, a do 150 cm otrzymają karnety dziecięce, są też zniżki dla studentów i seniorów.

 1. Lipno

Nasza wycieczka po Czechach zmierza na południe, aż do granicy z Austrią. Tam położony jest ośrodek narciarski Lipno, gdzie na nieco ponad 13 km w większości średnio i mało wymagających tras świetnie odnajdują się zwłaszcza najmłodsi narciarze, mogący szkolić swoje umiejętności na szerokich i dobrze przygotowanych stokach, wyposażonych w 8 wyciągów.

Na miejscu nie brakuje oczywiście wypożyczalni sprzętu, jest także szkółka narciarska i snowboardowa. Unikatem na skalę całego kraju jest natomiast tzw. Fox park – w pełni darmowy plac zabaw edukacyjnych dla najmłodszych.Jednodniowy karnet dla rodziny z dwójką dzieci kosztuje ok. 607 zł.

 1. Červenohorskie Sedlo

Jeden z najpiękniej położonych czeskich ośrodków narciarskich znajduje się w paśmie Wysokiego Jesionika w północno-wschodniej części kraju. Červenohorskie Sedlo leży na wysokości aż 1013 m n.p.m., a wyciągi sięgają jeszcze wyżej, pozwalając cieszyć się niezwykłymi widokami podczas przemierzania 8 km tras zjazdowych lub ponad 30 km biegowych.

CZY WIESZ, ŻE …

W paśmie Wysokiego Jesionika znajduje się jeszcze jeden warty uwagi ośrodek, czyli Ramzova. Odznacza się on najdłuższą trasą narciarską w Czechach, która liczy aż 3260 m.

 1. Dolni Morava

Na koniec wracamy pod polską granicę, gdzie w górskiej dolinie u stóp Śnieżnika malowniczo położony jest ośrodek Dolni Morava. Nowoczesny i doskonale wyposażony kompleks składa się z ponad 10 km tras zjazdowych i 5 wyciągów, dając odwiedzającym stuprocentową gwarancję udanego pobytu, gdyż wszystkie stoki są tam w pełni naśnieżane. Poza tym do dyspozycji są m.in. Snow Trails, dziecięcy Ski Park, Mamucia Kolejka Górska czy aż 50 km tras biegowych prowadzących na Śnieżnika.

Ubezpieczenie narciarskie w Czechach – jaką polisę wybrać?

Urlop na nartach w jednym z czeskich ośrodków to sama przyjemność, ale nie trzeba wiele, żeby zamieniła się ona w kosztowny problem. Pechowy upadek na stoku, zderzenie z innym narciarzem, zniszczenie sprzętu – wypadek może przydarzyć się każdemu, dlatego warto zadbać o dobre ubezpieczenie narciarskie.

Ten przygotowany specjalnie z myślą o narciarzach i snowboardzistach rodzaj polisy turystycznej zawiera przede wszystkim świadczenia, które wspierają ubezpieczonego po wypadku na stoku. Są to:

Dlaczego potrzebujesz tych ubezpieczeń? Pamiętaj, że ubezpieczenie na narty w Czechach obejmuje wszelkiego rodzaju koszty, jakie poniesiesz w związku z wypadkiem na stoku. Pomoc ratowników, transport do szpitala, pomoc medyczna, hospitalizacja, zakup leków – to wszystko może być opłacone z Twojej polisy, jeśli wybierzesz taką z odpowiednio wysoką sumą ubezpieczenia (minimum 100 tys. zł).

Ekspert Mubi radzi:

Prywatne ubezpieczenie, w przeciwieństwie do bezpłatnej Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, obejmuje również świadczenia, które nie są refundowane przez czeską służbę zdrowia. EKUZ gwarantuje udzielenie bezpłatnej pomocy jedynie w ramach publicznej służby zdrowia, co oznacza, że np. transport do szpitala konieczny z uwagi na stan zdrowia turysty będzie tam bezpłatny, chyba że wykonuje go służba ratownictwa górskiego – wówczas pełen koszt spadnie na poszkodowanego. Płatne są też m.in. wizyty na pogotowiu ratunkowym czy leki na receptę. Aby nie ponieść dodatkowych kosztów, warto więc mieć zarówno EKUZ, jak i polisę turystyczną.

Sam koszt ratownictwa górskiego, jeśli akcja okaże się kłopotliwa i będzie wymagać użycia specjalistycznego sprzętu, może wynieść tysiące euro. W porównaniu z tym, kilkadziesiąt złotych na polisę to niewielki wydatek, nawet jeśli rozszerzymy ochronę np. o ubezpieczenie sprzętu sportowego, klauzulę alkoholową czy ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży. Pamiętaj, że polisa o szerokim zakresie nie jest konieczna w każdym przypadku – rozważ dokładnie, co będzie Ci potrzebne, a za ochronę zapłacisz nawet kilka złotych na dzień.

W ramach ubezpieczenia narciarskiego otrzymasz także wsparcie w przypadku zachorowania na COVID-19. Za taką ochronę nie będziesz musiał nic dopłacać, ponieważ w ramach ubezpieczenia kosztów leczenia ubezpieczyciel zapłaci za Twoją hospitalizację w przypadku ciężkiego przebiegu zakażenia koronawirusem. 

UbezpieczycielZakres ochrony i suma ubezpieczenia w przypadku zachorowania na COVID-19Cena za 7-dniowy pobyt dla 1 dorosłej osoby na nartach w Czechach
TU Europa – wariant ComfortKoszty leczenia: 300 000 zł,
Przymusowa kwarantanna lub izolacja związana z Covid-19: 9 000 zł,
56 zł
AXA Assistance – wariant PodróżnikKoszty leczenia: 600 000 zł,
Kwarantanna/izolacja: przedłużony pobyt – wyżywienie i nocleg łącznie (maksymalnie 14 dni): 450 zł,
transport: 1000 zł.
61,60 zł
Źródło: Kalkulatory ubezpieczenia ubezpieczycieli [grudzień 2021].

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wyjazd na narty do Czech

Jakie trasy narciarskie znajdują się w Czechach?

Chociaż Czechy nie kojarzą się z trasami o bardzo wysokim stopniu trudności, nie znaczy to, że szukający mocniejszych wrażeń będą się nudzić na tamtejszych stokach. Przeciwnie, tras przeznaczonych wyłącznie dla doświadczonych amatorów białego szaleństwa nie brakuje, podobnie jak tych dla średnio zaawansowanych i początkujących. Wiele kilometrów ścieżek przygotowano także dla miłośników narciarstwa biegowego.

Jakie są największe ośrodki narciarskie w Czechach?

Wśród tych najbardziej popularnych można wymienić m.in. Harrachov, Szpindlerowy Młyn czy Cerną Horę. Wszystkie znajdują się bardzo blisko polskiej granicy, więc nie ma problemów z dojazdem, a również ceny karnetów są przystępne w porównaniu ze stokami w innych krajach.

Jakie są inne atrakcje turystyczne w Czechach poza jazdą na nartach?

Gdy już skończysz szusować po czeskim stoku, na pewno nie będziesz się nudzić. Praga, Pilzno, Brno czy inne tamtejsze miasta czekają na turystów o każdej porze roku, zachęcając mnogością zabytków do zobaczenia, świąteczną atmosferą i oczywiście pysznym piwem do spróbowania. A to wszystko niedaleko i w rozsądnej cenie.

PODSUMOWANIE
 • W Czechach funkcjonuje 191 ośrodków narciarskich oraz 765 wyciągów.
 • Największymi ośrodkami narciarskimi w Czechach są Harrachov, Szpindlerowy Młyn, Cerna Hora i Klinovec.
 • Z mniejszych ośrodków warto odwiedzić m.in. Ještěd, Lipno czy Dolni Moravę.
 • Ceny karnetów narciarskich w Czechach zaczynają się od ok. 100 zł na dzień dla dorosłej osoby.
 • Trasy narciarskie w Czechach są przeznaczone przede wszystkim dla początkujących i średnio zaawansowanych, ale zdarzają się również takie tylko dla najbardziej doświadczonych narciarzy.

Źródła:

 • https://www.harrachov.com/pl/
 • https://www.spindleruv-mlyn.com/pl/
 • https://www.skiresort.cz/pl/skiarealy/cerna-hora/
 • https://klinovec.cz/en/home-page/
 • https://www.lipno.info/en
 • https://cervenohorskesedlo.eu/pl
zdjęcie autora
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!