Słowacja na narty – gdzie warto jechać?

Słowacji nie trzeba szczególnie reklamować żadnemu miłośnikowi górskich wycieczek czy jazdy na nartach. Gdzie jednak panują najlepsze warunki dla chcących aktywnie wypocząć na stoku? Ile kosztują karnety i jakie atrakcje przygotowano dla odwiedzających w poszczególnych ośrodkach? Sprawdźmy, gdzie u naszych południowych sąsiadów można najlepiej spędzić zimowy urlop.

Słowacja – dobry kierunek dla narciarzy?

Każdej zimy, gdy polskie stoki wypełniają się turystami, wielu szuka jakiejś alternatywy dla zatłoczonych ośrodków narciarskich w naszym kraju. Taka istnieje i wbrew pozorom nie wymaga wcale bardzo dalekich wyjazdów. Wystarczy bowiem przekroczyć południową granicę Polski, a znajdziemy się w narciarskim raju, który oferuje zimowe atrakcje na alpejskim poziomie. Tak, tak, mowa o Słowacji!

Stoki u naszych południowych sąsiadów, choć na pozór mogą nie wyglądać zbyt imponująco, jeśli zestawić je np. z austriackimi czy włoskimi, są bardzo cenione przez narciarzy nie tylko z Polski. Co przyciąga miłośników sportów zimowych na Słowację?

 1. Znakomite warunki i infrastruktura

Możliwości szusowania dosłownie wśród górskich szczytów oferują nie tylko Alpy, ale jak się okazuje również Słowackie Tatry. Położone w wysokich górach ośrodki narciarskie to prawdziwa gratka dla tych szukających mocnych wrażeń, którzy na Słowacji znajdą trasy wymagające najwyższych umiejętności. Ale oczywiście nie tylko oni, bo świetnie przygotowanych tras o różnym poziomie trudności nie brakuje praktycznie nigdzie.

CZY WIESZ, ŻE …

Na Słowacji można swobodnie jeździć na nartach nawet w kwietniu. Wszystko dzięki panującym w wysoko położonych ośrodkach korzystnym warunkom pogodowym.

 1. Mniejszy tłok

W miarę jak Słowacja staje się coraz popularniejsza wśród narciarzy, w kurortach przybywa turystów, ale wciąż nie da się tego porównać z tłumami w Alpach czy nawet w Polsce. Jeśli nie chcesz utknąć w długiej kolejce do wyciągu i nie lubisz zatłoczonych stoków, masz spore szanse, że zaprzyjaźnisz się z tymi za naszą południową granicą.

 1. Niższe ceny

Dotyczy to nie tylko cen karnetów, choć te zwłaszcza jeśli kupione wcześniej online są wciąż tańsze niż na zachodzie, ale przede wszystkim noclegów. Wybierając się na narty na Słowację, warto poszukać choćby prywatnych kwater, których nie brakuje, i w których można trafić na atrakcyjne warunki cenowe.

 1. Odległość

To oczywiście największa zaleta dla turystów z południa Polski, którzy bez przeszkód mogą wyskoczyć na narty na Słowację nawet na kilka godzin, ale i Ci z dalszych zakątków naszego kraju nie mają na co narzekać. Bez wątpienia łatwiej zorganizować weekendowy wypad na Słowację, niż choćby do Włoch. Warto też pamiętać, że do tamtejszych ośrodków narciarskich można się łatwo dostać nie tylko samochodem – istnieje wiele wygodnych połączeń z Zakopanego czy z Krakowa.

 1. Różnorodność atrakcji

Zima na Słowacji to nie tylko narty i snowboard. W tamtejszych kurortach można spróbować wszelkiego rodzaju aktywności, a potem rozerwać się podczas imprez après-ski, w licznych barach czy centrach rozrywki. Nie brakuje również atrakcji dla najmłodszych, a prawdziwą gratką są gorące źródła, z których można korzystać, spoglądając w tym samym czasie na ośnieżone szczyty Tatr.

CZY WIESZ, ŻE …

Najpopularniejsze termy na Słowacji znajdują się w aquaparku Tatralandia oraz w miejscowości Bešeňová.

Jak widać, nie brakuje powodów, żeby na kierunek zimowego urlopu wybrać właśnie Słowację. Sprawdźmy zatem dokładniej, co oferują najbardziej znane z tamtejszych ośrodków dla narciarzy.

Tatrzańska Łomnica

Mamy to szczęście, że najpopularniejszy ośrodek narciarski na Słowacji znajduje się bardzo blisko Polski. Kurort Tatrzańska Łomnica jest położony u stóp Łomnicy, czyli drugiego co do wysokości szczytu Tatr (2632 m n.p.m.), ok. 30 km od granicy. Co go wyróżnia? Przede wszystkim wysokość – to najwyżej położony ośrodek na całej Słowacji. Do tego dysponuje on najdłuższą trasą zjazdową, liczącą aż 6,5 km.

Warunki narciarskie w Tatrzańskiej Łomnicy:

 • łączna długość tras – 12,2 km;
 • łączna liczba tras – 13;
 • rodzaje tras – niebieskie (47%), czerwone (43%), czarne (10%);
 • liczba wyciągów – 10 (3 koleje gondolowe, 4 wyciągi krzesełkowe, 3 wyciągi orczykowe).

Chociaż wśród tras w Tatrzańskiej Łomnicy przeważają te dla średnio zaawansowanych i początkujących, tą najsłynniejszą jest poprowadzona z Łomnickiej Przełęczy z wysokości 2190 m n.p.m. trasa czarna. Z jej szczytu do Skalnetgo Plesa na długości ponad 1,2 km rozciąga się tzw. “Francuska Mulda”, czyli stok z warunkami godnymi najtrudniejszych alpejskich tras przeznaczony tylko dla najbardziej doświadczonych narciarzy. Poniżej niego, aż do stacji pośredniej dawnej kolei linowej Start, prowadzą trasy czerwone, z kolei najniżej, kończąc się przy głównym parkingu, położone są trasy niebieskie. Cały ten stok to aż 1300 m przewyższenia.

Na miejscu turyści mogą skorzystać m.in. z wypożyczalni i szkółek narciarskich, jest także tor bobslejowy i lodowisko, oraz atrakcje przeznaczone dla najmłodszych. Nie brakuje dużych i darmowych parkingów, hoteli o różnym standardzie, barów i restauracji.

Tatrzańska Łomnica – ceny*

Rodzaj karnetuDzieckoJuniorDorosłyEmeryt
1-dniowy17 euro20 euro24 euro20 euro
2-dniowy29 euro33 euro41 euro33 euro
3-dniowy43 euro49 euro62 euro49 euro
4-dniowy54 euro62 euro78 euro62 euro
5-dniowy66 euro75 euro93 euro75 euro
6-dniowy79 euro90 euro113 euro90 euro
Dane za portalem www.gopass.travel

*Podane ceny obowiązują w dniu powszednim. Przedziały wiekowe: dziecko (6-11 lat), junior (12-17 lat), emeryt (powyżej 60 lat). Dzieci poniżej 6 lat – wstęp darmowy.

UWAGA!

Początek sezonu w Tatrzańskiej Łomnicy jest planowany na 11 grudnia. Ma on potrwać do 17 kwietnia.

Szczyrbskie Jezioro i Stary Smokowiec

Pisząc o Tatrzańskiej Łomnicy, warto też wspomnieć o Szczyrbskim Jeziorze i Starym Smokowcu, wraz z którymi tworzy ona ośrodek narciarski Wysokie Tatry. Większy z dwóch kurortów, choć trasy w nim nie sięgają tak wysoko jak w Łomnicy, cieszy się jednak mianem najwyżej położonej miejscowości w Tatrach. Pomimo tego, stoki tam są nieco łagodniejsze, nie ma wśród nich czarnych tras, jest też sporo terenów dla biegaczy. Z kolei Stary Smokowiec bywa nazywany “słowacką Gubałówką” z uwagi na popularność i łagodne trasy.

Warunki narciarskie w Szczyrbskim Jeziorze:

 • łączna długość tras – 8,8 km;
 • łączna liczba tras – 12;
 • rodzaje tras – niebieskie (37%), czerwone (63%);
 • liczba wyciągów – 8 (3 wyciągi krzesełkowe, 5 wyciągów orczykowych);
 • trasy dla biegaczy – 18 km.

Warunki narciarskie w Starym Smokowcu:

 • łączna długość tras – 3,4 km;
 • łączna liczba tras – 3;
 • rodzaje tras – niebieskie (100%);
 • liczba wyciągów – 3 (1 kolej gondolowa, 2 wyciągi orczykowe).

Szczyrbskie Jezioro i Stary Smokowiec – ceny

Rodzaj karnetuDzieckoJuniorDorosłyEmeryt
1-dniowy15 euro17 euro21 euro17 euro
2-dniowy30 euro35 euro43 euro35 euro
3-dniowy45 euro51 euro64 euro51 euro
4-dniowy57 euro65 euro81 euro65 euro
5-dniowy69 euro79 euro99 euro79 euro
6-dniowy81 euro93 euro116 euro93 euro
Dane za portalem www.gopass.travel

*Skipassy obowiązują w ośrodkach w Szczyrbskim Jeziorze i Starym Smokowcu. Podane ceny dotyczą dni powszednich. Przedziały wiekowe: dziecko (6-11 lat), junior (12-17 lat), emeryt (powyżej 60 lat). Dzieci poniżej 6 lat – wstęp darmowy.

CZY WIESZ, ŻE …

Istnieje możliwość zakupu karnetu na cały sezon narciarski 2021/2022, który oprócz ośrodków w Tatrach Wysokich, jest ważny także m.in. w Mölltaler Gletscher, Ankogel i Muttereralm w Austrii, w Szpindlerowym Młynie i Ještěd w Czechach, oraz w Szczyrku. Cena takiego karnetu to 349 euro (dziecko), 399 euro (junior i emeryt) lub 499 euro (dorosły).

Jasna Chopok

Z Wysokich przenosimy się w Niżne Tatry, gdzie u podnóża Chopoka (2024 m n.p.m.) położony jest największy ośrodek narciarski na Słowacji – Jasna. Z uwagi na ogromny teren (91 ha) panują tam świetne warunki do freeride’u, ale nie tylko. Tamtejsze stoki przygotowano z myślą o narciarzach i snowboardzistach każdego poziomu zaawansowania, dlatego równie dobrze można się tam wybrać z myślą o sprawdzeniu swoich umiejętności na trudnym terenie, jak i pragnąc dopiero je nabyć.

Warunki narciarskie w Jasnej:

 • łączna długość tras – 50,1 km;
 • łączna liczba tras – 39;
 • rodzaje tras – niebieskie (50%), czerwone (35%), czarne (15%);
 • liczba wyciągów – 18 (5 kolei gondolowych, 8 wyciągów krzesełkowych, 5 wyciągów orczykowych);
 • trasy dla biegaczy – 18 km.

Jasna to nowoczesny ośrodek, będący być może nawet najlepszym miejscem dla narciarzy w tej części Europy. Turyści mogą tu liczyć na doskonale zorganizowaną infrastrukturę narciarską i bogatą bazę noclegowo-restauracyjną, a na samych stokach nie brakuje tras o różnych poziomach trudności. Do tego są również m.in. dwa oświetlone stoki do jazdy po zmroku czy snow park. Minusem są za to wyższe ceny.

Jasna Chopok – ceny

Rodzaj karnetuDzieckoJuniorDorosłyEmeryt
1-dniowy26 euro30 euro37 euro30 euro
2-dniowy37 euro42 euro53 euro42 euro
3-dniowy55 euro63 euro79 euro63 euro
4-dniowy70 euro80 euro100 euro80 euro
5-dniowy85 euro97 euro121 euro97 euro
6-dniowy104 euro119 euro148 euro119 euro
Dane za portalem www.gopass.travel

*Podane ceny dotyczą dni powszednich. Przedziały wiekowe: dziecko (6-11 lat), junior (12-17 lat), emeryt (powyżej 60 lat). Dzieci poniżej 6 lat – wstęp darmowy.

UWAGA!

Sezon w Jasnej ma się rozpocząć 8 grudnia i potrwać do 9 maja.

Inne ośrodki narciarskie na Słowacji

Donovaly

Znajdujący się w środkowej części Słowacji, na pograniczu Wielkiej Fatry, Niżnych Tatr i Starohorskich Wierchów Park Snow Donovaly to popularny ośrodek, w którym panują doskonałe warunki dla miłośników różnego rodzaju zimowych aktywności. Trasy zjazdowe i biegowe, o każdym poziomie trudności, do tego również Funpark dla dzieci (największy na Słowacji, drugi w Europie) – nikt nie będzie się nudził.

Cały ośrodek oferuje 18 tras o łącznej długości 11 km, oraz 16 wyciągów. Najtańsze bilety można kupić online już za 14 euro, a całodniowy karnet to koszt 25 euro dla jednej osoby dorosłej. Sezon w Park Snow Donovaly potrwa od 8 grudnia do 10 kwietnia.

UWAGA!

Kupując bilety i karnety na stoki narciarskie online, można zaoszczędzić zarówno czas poświęcony na stanie w kolejce, jak i sporo pieniędzy. Przykładowo, w Park Snow Donovaly ceny w kasach są o ok. 10 euro wyższe niż online.

Kubinska hol’a

Ośrodek narciarski Ski Park Kubinska hol’a znajduje się koło Dolnego Kubina w środkowej części Magury Orawskiej. Dzięki takiemu położeniu, szusując po jego stokach, można podziwiać piękne panoramy Orawy, Tatr czy Wielkiej i Małej Fatry. W samym ośrodku do dyspozycji turystów jest natomiast 9 tras o łącznej długości 14 km, na które prowadzi 11 wyciągów. Do tego przygotowano również 10 km tras dla biegaczy, strefę freeride’u i skipark. Ceny? W szczycie sezonu od 22 euro (2 godziny) do 151 euro (tydzień).

Vratna

Położony na stokach Małej Fatry, nieopodal miejscowości Terchova ośrodek Ski Center Vratna to bardzo popularne miejsce wśród miłośników różnego rodzaju sportów zimowych. Na łącznie 12 km wytyczono 14 tras o różnym poziomie trudności, które wchodzą w skład kilku mniejszych terenów. Miłośnicy mocnych wrażeń pokochają Chleb, gdzie panują świetne warunki do freeride’u, Poludnovy Grun jest przeznaczony dla bardziej zaawansowanych narciarzy, a Paseky nadają się dla rodzin z dziećmi.

CZY WIESZ, ŻE …

Wzniesienia wokół Vratnej doliny są popularnymi terenami do uprawiania skialpinizmu.

Narty na Słowacji? Pamiętaj o ubezpieczeniu!

Podobnie jak w przypadku dalszego wyjazdu na narty (np. do Andory), tak samo te znacznie bliższe, do Czech i na Słowację, wymagają od rozsądnego turysty tego, żeby zadbał o swoje bezpieczeństwo. Ubezpieczenie narciarskie nie jest drogie, a w porównaniu do kosztów, jakie musiałbyś ponieść, gdyby przyszło Ci z własnej kieszeni zapłacić za pomoc po wypadku na stoku za granicą, jest to wręcz śmieszny wydatek.

Ekspert Mubi radzi:

Turyści przyzwyczajeni do reguł obowiązujących na polskich stokach mogą zapomnieć, że w innych krajach pomoc pogotowia górskiego zazwyczaj nie jest bezpłatna. Tak właśnie jest na Słowacji, gdzie interwencja ratowników kosztuje minimum 50 euro, a w przypadku wyjątkowo trudnej akcji przy użyciu specjalistycznego sprzętu, wydatki są kilkanaście razy większe. Jeśli nie chcesz zostać nimi obciążony, musisz mieć ubezpieczenie turystyczne – karta EKUZ nie obejmuje bowiem ratownictwa górskiego.

Jak wybrać dobre ubezpieczenie turystyczne dla podróżnych wybierających się na narty? Przede wszystkim zwróć uwagę na sumę ubezpieczenia kosztów leczenia i ratownictwa. Zbyt mała może nie wystarczyć na pokrycie wszystkich wydatków pomocy medycznej za granicą. Ważne jest także ubezpieczenie NNW, dzięki któremu dostaniesz odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu oraz OC sportowe, w razie spowodowania szkody u innej osoby. A o to nietrudno na stoku. Jeżeli natomiast nie zamierzasz ograniczać się tylko do zwykłej jazdy na nartach, koniecznie zadbaj o rozszerzenie obejmujące sporty ekstremalne i podwyższonego ryzyka.

Warto także dodać, że większość ubezpieczyciele  w przypadku zachorowania na COVID-19 oferuje ochronę w ramach ubezpieczenia kosztów leczenia i assistance. Wsparcie takie nie wymaga dokupywania dodatkowych opcji ochrony!

UbezpieczycielZakres ochrony i suma ubezpieczenia w przypadku zachorowania na COVID-19Cena za 7-dniowy pobyt dla 1 dorosłej osoby na Słowacji
TU Europa – wariant ComfortKoszty leczenia: 300 000 zł,
Przymusowa kwarantanna lub izolacja związana z Covid-19: 9 000 zł,
56 zł
AXA Assistance – wariant PodróżnikKoszty leczenia: 600 000 zł,
Kwarantanna/izolacja: przedłużony pobyt – wyżywienie i nocleg łącznie (maksymalnie 14 dni): 450 zł,
transport: 1000 zł.
61,60 zł
Źródło: Kalkulatory ubezpieczenia ubezpieczycieli [grudzień 2021].

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wyjazd na narty na Słowację

Czy warunki narciarskie na Słowacji są lepsze niż w Polsce?

Tak. Słowacja wypada lepiej zarówno pod względem infrastruktury narciarskiej – nie bez powodu najlepsze tamtejsze ośrodki porównuje się do alpejskich – ale także biorąc pod uwagę warunki klimatyczne. Większa ilość opadów śniegu oraz wyżej położone kurorty i stoki sprawiają, że łatwiej tam o utrzymanie tras w odpowiednim stanie, dzięki czemu możliwa jest jazda na nartach nawet w kwietniu i na początku maja.

Czy słowackie trasy nadają się dla zaawansowanych narciarzy?

Na Słowacji nie brakuje tras o różnym poziomie trudności i choć przeważają wśród nich te oznaczone kolorami niebieskim i czerwonym (dla początkujących i średnio zaawansowanych), są również czarne dla najbardziej doświadczonych i odważnych narciarzy. A nawet tacy mogą zrezygnować z jazdy, gdy zobaczą choćby słynną “Francuską Muldę” w Tatrzańskiej Łomnicy.

Czy na Słowacji wystarczy EKUZ?

Nie, zwłaszcza jeśli wybierasz się tam na narty. Karta EKUZ obejmuje tylko świadczenia publicznej opieki zdrowia, które są bezpłatne dla mieszkańców danego kraju, co oznacza, że np. akcje ratunkowe w górach czy transport medyczny są w pełni płatne. Jeśli nie chcesz wydawać na to tysięcy złotych, pamiętaj o wykupieniu prywatnej polisy turystycznej dla narciarzy.

PODSUMOWANIE
 • Słowacja to kraj ze świetnie zorganizowaną i nowoczesną infrastrukturą dla narciarzy.
 • Największym ośrodkiem narciarskim na Słowacji jest Jasna Chopok w Niżnych Tatrach.
 • W Tatrach Wysokich najpopularniejszymi ośrodkami są Tatrzańska Łomnica, Szczyrbskie Jezioro i Stary Smokowiec.
 • Spośród innych kurortów narciarskich na Słowacji warto odwiedzić m.in. Donovaly, Kubinską hol’ę czy Vratnę.
 • Wybierając się na narty na Słowację, trzeba pamiętać o ubezpieczeniu turystycznym.

Źródła:

 • https://www.vt.sk/pl/
 • https://www.jasna.sk/pl/
 • https://www.parksnow.sk/
 • https://kubinska.sk/pl/
 • http://www.vratna.sk/
zdjęcie autora
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę
25,00
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!