Narty na Słowacji – gdzie warto pojechać?

Słowacji nie trzeba szczególnie reklamować żadnemu miłośnikowi górskich wycieczek czy jazdy na nartach. Gdzie jednak panują najlepsze warunki dla chcących aktywnie wypocząć na stoku? Ile kosztują karnety i jakie atrakcje przygotowano dla odwiedzających w poszczególnych ośrodkach? Sprawdźmy, gdzie u naszych południowych sąsiadów można najlepiej spędzić zimowy urlop.

na narty na słowację

Narty na Słowacji? Pamiętaj o ubezpieczeniu!

Podobnie jak w przypadku dalszego wyjazdu na narty (np. do Andory), tak samo te znacznie bliższe, do Czech i na Słowację, wymagają od rozsądnego turysty tego, żeby zadbał o swoje bezpieczeństwo. Ubezpieczenie narciarskie nie jest drogie, a w porównaniu do kosztów, jakie musiałbyś ponieść, gdyby przyszło Ci z własnej kieszeni zapłacić za pomoc po wypadku na stoku za granicą, jest to wręcz śmieszny wydatek.

Ekspert Mubi radzi:

Turyści przyzwyczajeni do reguł obowiązujących na polskich stokach mogą zapomnieć, że w innych krajach pomoc pogotowia górskiego zazwyczaj nie jest bezpłatna. Tak właśnie jest na Słowacji, gdzie interwencja ratowników kosztuje minimum 50 euro, a w przypadku wyjątkowo trudnej akcji przy użyciu specjalistycznego sprzętu, wydatki są kilkanaście razy większe. Jeśli nie chcesz zostać nimi obciążony, musisz mieć ubezpieczenie turystyczne – karta EKUZ nie obejmuje bowiem ratownictwa górskiego.

Jak wybrać dobre ubezpieczenie turystyczne dla podróżnych wybierających się na narty? Przede wszystkim zwróć uwagę na sumę ubezpieczenia kosztów leczenia i ratownictwa. Zbyt mała może nie wystarczyć na pokrycie wszystkich wydatków na pomoc medyczną za granicą. Ważne jest także ubezpieczenie NNW, dzięki któremu dostaniesz odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu oraz OC sportowe, w razie spowodowania szkody u innej osoby. A o to nietrudno na stoku.

Jeżeli natomiast nie zamierzasz ograniczać się tylko do zwykłej jazdy na nartach, koniecznie zadbaj o rozszerzenie obejmujące sporty ekstremalne i podwyższonego ryzyka. Do tych ubezpieczyciele zaliczają m.in. takie zimowe aktywności, jak jazdę na nartach i snowboardzie poza wyznaczonymi trasami, skialpinizm czy skoki i ewolucje snowboardowe. Z kolei do zwykłych sportów zimowych określonych w polisie należą najczęściej:

 • narciarstwo zjazdowe i biegowe,
 • snowboarding na wyznaczonych trasach,
 • saneczkarstwo,
 • snowkiting,
 • biathlon,
 • ski bike.

Sprawdźmy zatem, ile za ubezpieczenie narciarskie na Słowację zapłaci pojedynczy turysta, para podróżnych lub 4-osobowa rodzina, wybierająca się tam na weekend. Ubezpieczenie zawiera ochronę amatorskiego uprawiania sportów zimowych, natomiast nie obejmuje rozszerzeń dla sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka.

FirmaZakres ochronyCena polisy dla 1 osobyCena polisy dla 2 osóbCena polisy dla 4 osób
UNIQAKL – 250 000 zł,
NNW – 30 000 zł
12,60 zł25,20 zł45,36 zł
AXA PartnersKL – 200 000 zł,
NNW – 20 000 zł
13,58 zł27,17 zł45,27 zł
WienerKL – 40 000 euro,
NNW – 10 000 zł
OC – 25 000 euro
15,00 zł30,00 zł
SIGNAL IDUNAKL – 40 000 euro,
NNW – 15 000 zł,
OC – 30 000 euro,
Bagaż – 1000 zł
28,37 zł56,74 zł104,38 zł
mtu24.plKL –150 000 zł, NNW – 30 000 zł, OC – 50 000 zł38,00 zł76,00 zł152,00 zł
You Can DriveKL –100 000 zł, NNW – 10 000 zł, OC – 50 000 zł38,00 zł76,00 zł152,00 zł
ProamaKL – 200 000 zł,
NNW – 10 000 zł,
OC – 50 000 zł
40,00 zł80,00 zł152,00 zł
GeneraliKL – 300 000 zł,
NNW – 15 000 zł,
OC – 50 000 zł
43,00 zł85,00 zł162,00 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (8.02.2024).

Warto także dodać, że większość ubezpieczycieli w przypadku zachorowania na COVID-19 oferuje ochronę w ramach ubezpieczenia kosztów leczenia i assistance. Wsparcie takie nie wymaga dokupywania dodatkowych opcji ochrony!

UbezpieczycielZakres ochrony i suma ubezpieczenia w przypadku zachorowania na COVID-19
UNIQAZachorowanie,
izolacja,
kwarantanna,
test
AXA PartnersZachorowanie,
izolacja,
kwarantanna,
test
ProamaZachorowanie,
izolacja,
test
GeneraliZachorowanie,
izolacja,
test
SIGNAL IDUNAZachorowanie,
test
WienerZachorowanie,
test
Informacje na podstawie kalkulatora ubezpieczeń turystycznych Mubi (8.02.2024).

Słowacja – dobry kierunek dla narciarzy?

Każdej zimy, gdy polskie stoki wypełniają się turystami, wielu szuka jakiejś alternatywy dla zatłoczonych ośrodków narciarskich w naszym kraju. Taka istnieje i wbrew pozorom nie wymaga wcale bardzo dalekich wyjazdów. Wystarczy bowiem przekroczyć południową granicę Polski, a znajdziemy się w narciarskim raju, który oferuje zimowe atrakcje na alpejskim poziomie. Tak, tak, mowa o Słowacji!

Stoki u naszych południowych sąsiadów, choć na pozór mogą nie wyglądać zbyt imponująco, jeśli zestawić je np. z austriackimi czy włoskimi, są bardzo cenione przez narciarzy nie tylko z Polski. Co przyciąga miłośników sportów zimowych na Słowację?

 1. Znakomite warunki i infrastruktura

Możliwości szusowania dosłownie wśród górskich szczytów oferują nie tylko Alpy, ale jak się okazuje również Słowackie Tatry. Położone w wysokich górach ośrodki narciarskie to prawdziwa gratka dla tych szukających mocnych wrażeń, którzy na Słowacji znajdą trasy wymagające najwyższych umiejętności. Ale oczywiście nie tylko oni, bo świetnie przygotowanych tras o różnym poziomie trudności nie brakuje praktycznie nigdzie.

CZY WIESZ, ŻE …

Na Słowacji można swobodnie jeździć na nartach nawet w kwietniu. Wszystko dzięki panującym w wysoko położonych ośrodkach korzystnym warunkom pogodowym.

 1. Mniejszy tłok

W miarę jak Słowacja staje się coraz popularniejsza wśród narciarzy, w kurortach przybywa turystów, ale wciąż nie da się tego porównać z tłumami w Alpach czy nawet w Polsce. Jeśli nie chcesz utknąć w długiej kolejce do wyciągu i nie lubisz zatłoczonych stoków, masz spore szanse, że zaprzyjaźnisz się z tymi za naszą południową granicą.

 1. Niższe ceny

Dotyczy to nie tylko cen karnetów, choć te, zwłaszcza jeśli kupione wcześniej online, są wciąż tańsze niż na zachodzie, ale przede wszystkim cen noclegów. Wybierając się na narty na Słowację, warto poszukać choćby prywatnych kwater, których nie brakuje, i w których można trafić na atrakcyjne warunki cenowe.

 1. Odległość

To oczywiście największa zaleta dla turystów z południa Polski, którzy bez przeszkód mogą wyskoczyć na narty na Słowację nawet na kilka godzin, ale i Ci z dalszych zakątków naszego kraju nie mają na co narzekać. Bez wątpienia łatwiej zorganizować weekendowy wypad na Słowację niż choćby do Włoch. Warto też pamiętać, że do tamtejszych ośrodków narciarskich można się łatwo dostać nie tylko samochodem – istnieje wiele wygodnych połączeń z Zakopanego czy z Krakowa.

 1. Różnorodność atrakcji

Zima na Słowacji to nie tylko narty i snowboard. W tamtejszych kurortach można spróbować wszelkiego rodzaju aktywności, a potem rozerwać się podczas imprez après-ski, w licznych barach czy centrach rozrywki. Nie brakuje również atrakcji dla najmłodszych, a prawdziwą gratką są gorące źródła, z których można korzystać, spoglądając w tym samym czasie na ośnieżone szczyty Tatr.

CZY WIESZ, ŻE …

Najpopularniejsze termy na Słowacji znajdują się w aquaparku Tatralandia oraz w miejscowości Bešeňová.

Jak widać, nie brakuje powodów, żeby na kierunek zimowego urlopu wybrać właśnie Słowację. Sprawdźmy zatem dokładniej, co oferują najbardziej znane z tamtejszych ośrodków dla narciarzy.

najpopularniejsze kurorty narciarskie na słowacji

Tatrzańska Łomnica

Mamy to szczęście, że najpopularniejszy ośrodek narciarski na Słowacji znajduje się bardzo blisko Polski. Kurort Tatrzańska Łomnica jest położony u stóp Łomnicy, czyli drugiego co do wysokości szczytu Tatr (2632 m n.p.m.), ok. 30 km od granicy. Co go wyróżnia? Przede wszystkim wysokość – to najwyżej położony ośrodek na całej Słowacji. Do tego dysponuje on najdłuższą trasą zjazdową, liczącą aż 6,5 km.

Warunki narciarskie w Tatrzańskiej Łomnicy:

 • łączna długość tras – 12,2 km,
 • łączna liczba tras – 13,
 • rodzaje tras – niebieskie (47%), czerwone (43%), czarne (10%),
 • liczba wyciągów – 10 (3 koleje gondolowe, 4 wyciągi krzesełkowe, 3 wyciągi orczykowe).

Chociaż wśród tras w Tatrzańskiej Łomnicy przeważają te dla średnio zaawansowanych i początkujących, tą najsłynniejszą jest poprowadzona z Łomnickiej Przełęczy z wysokości 2190 m n.p.m. trasa czarna. Z jej szczytu do Skalnego Plesa na długości ponad 1,2 km rozciąga się tzw. “Francuska Mulda”, czyli stok z warunkami godnymi najtrudniejszych alpejskich tras przeznaczony tylko dla najbardziej doświadczonych narciarzy. Poniżej niego, aż do stacji pośredniej dawnej kolei linowej Start, prowadzą trasy czerwone, z kolei najniżej, kończąc się przy głównym parkingu, położone są trasy niebieskie. Cały ten stok to aż 1300 m przewyższenia.

Na miejscu turyści mogą skorzystać m.in. z wypożyczalni i szkółek narciarskich, jest także tor bobslejowy i lodowisko, oraz atrakcje przeznaczone dla najmłodszych. Nie brakuje dużych i darmowych parkingów, hoteli o różnym standardzie, barów i restauracji.

Tatrzańska Łomnica – ceny w sezonie 2023/2024*

Rodzaj karnetuDzieckoJuniorDorosłyEmeryt
1-dniowy24 euro28 euro34 euro28 euro
2-dniowy45 euro52 euro65 euro52 euro
3-dniowy66 euro76 euro95 euro76 euro
4-dniowy86 euro98 euro122 euro98 euro
5-dniowy105 euro120 euro150 euro120 euro
6-dniowy124 euro141 euro176 euro141 euro
Dane za portalem https://www.vt.sk/pl

*Podane ceny obowiązują w dniu powszednim w sezonie niskim. Przedziały wiekowe: dziecko (6-11 lat), junior (12-17 lat), emeryt (powyżej 60 lat). Dzieci poniżej 6 lat – wstęp darmowy.

Szczyrbskie Jezioro i Stary Smokowiec

Pisząc o Tatrzańskiej Łomnicy, warto też wspomnieć o Szczyrbskim Jeziorze i Starym Smokowcu, wraz z którymi tworzy ona ośrodek narciarski Wysokie Tatry. Większy z dwóch kurortów, choć trasy w nim nie sięgają tak wysoko jak w Łomnicy, cieszy się jednak mianem najwyżej położonej miejscowości w Tatrach. Pomimo tego, stoki tam są nieco łagodniejsze, nie ma wśród nich czarnych tras, jest też sporo terenów dla biegaczy. Z kolei Stary Smokowiec bywa nazywany “słowacką Gubałówką” z uwagi na popularność i łagodne trasy.

Warunki narciarskie w Szczyrbskim Jeziorze:

 • łączna długość tras – 8,8 km,
 • łączna liczba tras – 12,
 • rodzaje tras – niebieskie (37%), czerwone (63%),
 • liczba wyciągów – 8 (3 wyciągi krzesełkowe, 5 wyciągów orczykowych),
 • trasy dla biegaczy – 18 km.

Warunki narciarskie w Starym Smokowcu:

 • łączna długość tras – 3,4 km,
 • łączna liczba tras – 3,
 • rodzaje tras – niebieskie (100%),
 • liczba wyciągów – 3 (1 kolej gondolowa, 2 wyciągi orczykowe).

Szczyrbskie Jezioro – ceny w sezonie 2023/2024*

Rodzaj karnetuDzieckoJuniorDorosłyEmeryt
1-dniowy17 euro20 euro24 euro20 euro
2-dniowy33 euro38 euro47 euro38 euro
3-dniowy48 euro55 euro68 euro55 euro
4-dniowy61 euro70 euro87 euro87 euro
5-dniowy74 euro85 euro106 euro85 euro
6-dniowy87 euro100 euro124 euro100 euro
Dane za portalem https://www.vt.sk/pl

*Skipassy obowiązują w ośrodku w Szczyrbskim Jeziorze. Podane ceny dotyczą dni powszednich w sezonie niskim. Przedziały wiekowe: dziecko (6-11 lat), junior (12-17 lat), emeryt (powyżej 60 lat). Dzieci poniżej 6 lat – wstęp darmowy.

Jasna Chopok

Z Wysokich przenosimy się w Niżne Tatry, gdzie u podnóża Chopoka (2024 m n.p.m.) położony jest największy ośrodek narciarski na Słowacji – Jasna. Z uwagi na ogromny teren (91 ha) panują tam świetne warunki do freeride’u, ale nie tylko. Tamtejsze stoki przygotowano z myślą o narciarzach i snowboardzistach każdego poziomu zaawansowania, dlatego równie dobrze można się tam wybrać z myślą o sprawdzeniu swoich umiejętności na trudnym terenie, jak i pragnąc dopiero je nabyć.

Warunki narciarskie w Jasnej:

 • łączna długość tras – 50,1 km,
 • łączna liczba tras – 39,
 • rodzaje tras – niebieskie (50%), czerwone (35%), czarne (15%),
 • liczba wyciągów – 18 (5 kolei gondolowych, 8 wyciągów krzesełkowych, 5 wyciągów orczykowych),
 • trasy dla biegaczy – 18 km.

Jasna to nowoczesny ośrodek, będący być może nawet najlepszym miejscem dla narciarzy w tej części Europy. Turyści mogą tu liczyć na doskonale zorganizowaną infrastrukturę narciarską i bogatą bazę noclegowo-restauracyjną, a na samych stokach nie brakuje tras o różnych poziomach trudności. Do tego są również m.in. dwa oświetlone stoki do jazdy po zmroku czy snow park. Minusem są za to wyższe ceny.

Przeczytaj też: Jakie ubezpieczenie turystyczne w Tatry Słowackie warto kupić?

Jasna Chopok – ceny

Rodzaj karnetuDzieckoJuniorDorosłyEmeryt
1-dniowy24 euro27 euro33 euro27 euro
2-dniowy45 euro52 euro65 euro52 euro
3-dniowy65 euro74 euro93 euro74 euro
4-dniowy81 euro93 euro116 euro93 euro
5-dniowy98 euro112 euro140 euro112 euro
6-dniowy113 euro129 euro161 euro129 euro
Dane za portalem www.gopass.travel

*Podane ceny dotyczą dni powszednich w sezonie niskim. Przedziały wiekowe: dziecko (6-11 lat), junior (12-17 lat), emeryt (powyżej 60 lat). Dzieci poniżej 6 lat – wstęp darmowy.

UWAGA!

Sezon w Jasnej rozpoczyna się 2 grudnia 2023 roku.

Inne ośrodki narciarskie na Słowacji

Donovaly

Znajdujący się w środkowej części Słowacji, na pograniczu Wielkiej Fatry, Niżnych Tatr i Starohorskich Wierchów Park Snow Donovaly to popularny ośrodek, w którym panują doskonałe warunki dla miłośników różnego rodzaju zimowych aktywności. Trasy zjazdowe i biegowe, o każdym poziomie trudności, do tego również Funpark dla dzieci (największy na Słowacji, drugi w Europie) – nikt nie będzie się nudził.

Cały ośrodek oferuje 18 tras o łącznej długości 11 km, oraz 16 wyciągów. Cena całosezonowego karnetu wynosi 249 euro. Poprzedni sezon w Park Snow Donovaly trwał od 16 grudnia do 30 marca.

UWAGA!

Kupując bilety i karnety na stoki narciarskie online, można zaoszczędzić zarówno czas poświęcony na stanie w kolejce, jak i sporo pieniędzy. Przykładowo, w Park Snow Donovaly ceny w kasach są o ok. 10 euro wyższe niż online.

Kubinska hol’a

Ośrodek narciarski Ski Park Kubinska hol’a znajduje się koło Dolnego Kubina w środkowej części Magury Orawskiej. Dzięki takiemu położeniu, szusując po jego stokach, można podziwiać piękne panoramy Orawy, Tatr czy Wielkiej i Małej Fatry. W samym ośrodku do dyspozycji turystów jest natomiast 9 tras o łącznej długości 14 km, na które prowadzi 11 wyciągów. Do tego przygotowano również 10 km tras dla biegaczy, strefę freeride’u i skipark. Ceny? W szczycie sezonu od 26 euro (2 godziny) do 143 euro (tydzień).

Vratna

Położony na stokach Małej Fatry, nieopodal miejscowości Terchova ośrodek Ski Center Vratna to bardzo popularne miejsce wśród miłośników różnego rodzaju sportów zimowych. Na łącznie 12 km wytyczono 14 tras o różnym poziomie trudności, które wchodzą w skład kilku mniejszych terenów. Miłośnicy mocnych wrażeń pokochają Chleb, gdzie panują świetne warunki do freeride’u, Poludnovy Grun jest przeznaczony dla bardziej zaawansowanych narciarzy, a Paseky nadają się dla rodzin z dziećmi.

CZY WIESZ, ŻE …

Wzniesienia wokół Vratnej doliny są popularnymi terenami do uprawiania skialpinizmu.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne na Słowację na mubi.pl?
 • Ratownicy pomogą Ci zejść ze stoku i dostać się do szpitala, jeśli podczas jazdy na nartach rozbijesz sobie głowę. Za akcję ratowniczą zapłaci ubezpieczyciel.
 • Wrócisz do Polski karetką, jeśli ucierpisz w wypadku i będziesz wymagał specjalistycznej opieki nawet w czasie podróży. Ubezpieczyciel pokryje koszty transportu medycznego.
 • Nie zapłacisz odszkodowania innemu narciarzowi, jeśli złamiesz mu rękę, wjeżdżając w niego z dużą szybkością. Pieniądze wypłaci ubezpieczyciel z Twojego OC sportowego.
Sprawdź w kalkulatorze Mubi
cel podróży

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wyjazd na narty na Słowację

Czy na Słowacji wystarczy EKUZ?
Czy warunki narciarskie na Słowacji są lepsze niż w Polsce?
Czy słowackie trasy nadają się dla zaawansowanych narciarzy?
PODSUMOWANIE
 • Słowacja to kraj ze świetnie zorganizowaną i nowoczesną infrastrukturą dla narciarzy.
 • Największym ośrodkiem narciarskim na Słowacji jest Jasna Chopok w Niżnych Tatrach.
 • W Tatrach Wysokich najpopularniejszymi ośrodkami są Tatrzańska Łomnica, Szczyrbskie Jezioro i Stary Smokowiec.
 • Spośród innych kurortów narciarskich na Słowacji warto odwiedzić m.in. Donovaly, Kubinską hol’ę czy Vratnę.
 • Wybierając się na narty na Słowację, trzeba pamiętać o ubezpieczeniu turystycznym.
Źródła:
 • https://www.vt.sk/pl/
 • https://www.jasna.sk/pl/
 • https://www.parksnow.sk/
 • https://kubinska.sk/pl/
 • http://www.vratna.sk/
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!