Ubezpieczenie na narty na Słowację – jak wybrać najlepszą ochronę na zimowy wyjazd?
Spis treści
- Dlaczego warto kupić ubezpieczenie na narty na Słowację?
- Jakie ubezpieczenie wybrać na wyjazd narciarski na Słowację?
- Jakie są dostępne opcje ubezpieczenia narciarskiego na Słowację?
- Ile kosztuje ubezpieczenie na narty na Słowację?
- Co zawiera ubezpieczenie narciarskie na Słowację?
- Jak skorzystać z ubezpieczenia narciarskiego podczas pobytu na Słowacji?
Planujesz wypad do kurortu narciarskiego na Słowację? Pamiętaj o ubezpieczeniu narciarski! Szusowanie po stokach w Tatrach Wysokich, Jasnej czy Vratnej to świetna zabawa, ale nieprzewidziane sytuacje mogą zdarzyć się nawet najlepszemu narciarzowi czy snowboardziście. W przeciwieństwie do Polski akcja ratownicza w słowackich górach jest płatna, a EKUZ nie pokryje wydatków związanych z pracą ratowników i lotem helikoptera. Dowiedz się, jak wybrać dobre ubezpieczenie na narty na Słowacji!
- Ubezpieczenie narciarskie na Słowację jest dobrowolne.
- Ze względu obowiązek pokrycia kosztów akcji ratowniczej na Słowacji zaleca się wykupienie ubezpieczenia narciarskiego.
- Ubezpieczenie narciarskie na Słowację można kupić w różnych wariantach.
- W ramach assistance ubezpieczyciele oferują zwrot kosztów kartu narciarskiego, świadczenie finansowe po zamknięciu tras zjazdowych czy zakwaterowanie w przypadku zejścia lawiny.
- HZS, czyli słowackie Górskie Pogotowie Ratunkowe, udostępnia aplikację, która między innymi ułatwia wezwanie pomocy.
- Ubezpieczenie narciarskie na Słowację kupisz w porównywarce ubezpieczeń turystycznych Mubi.
- Już za około 34 zł można kupić ubezpieczenie narciarskie na tygodniowy wyjazd w słowackie góry.
Dlaczego warto kupić ubezpieczenie na narty na Słowację?
Podobnie jak w przypadku dalszego wyjazdu na narty, tak samo te znacznie bliższe, do Czech i na Słowację, wymagają od rozsądnego turysty tego, żeby zadbał o swoje bezpieczeństwo. Ubezpieczenie narciarskie nie jest drogie, a w porównaniu do kosztów, jakie musiałbyś ponieść, gdyby przyszło Ci z własnej kieszeni zapłacić za pomoc po wypadku na stoku za granicą, jest to wręcz śmieszny wydatek.
Jakie zagrożenia wiążą się z wyjazdem na narty za granicę?
Jazda na nartach czy snowboardzie to świetna zabawa, ale nawet doświadczonej osobie może przydarzyć się upadek na stoku, które konsekwencją może być uraz i konieczność wezwania pomocy. Dane z różnych krajów pokazują, ze przyczyną większości wypadków podczas uprawiania narciarstwa zjazdowego są samoistne upadki. Kolejne częste powody to kolizje z obiektami i zderzenie z inną osobą.
W wyniku upadku na stoku narciarskim może dojść do uszkodzenia ciała. Wśród narciarzy najczęściej zdarzają się zwichnięcia, złamania i skręcenia kończyn dolnych (przeważnie kolana i kostki) oraz kończyn górnych. Z kolei snowboardziści narażeni się bardziej na uszkodzenia nadgarstków.
Ryzyko wzrasta w przypadku uprawiania mniej popularnych sportów zimowych. Osoby szukające mocniejszych wrażeń decydują się na zjazd poza wyznaczonymi trasami, na freesking, heliskiing czy akrobacje na desce – takie aktywności wymagają rozszerzenia ochrony ubezpieczenia o sporty ekstremalne lub wysokiego ryzyka.
Gdy dojdzie do wypadku na stoku narciarski czy podczas wycieczki górskiej, to konieczne może być wezwanie pogotowia górskiego. Na Słowacji interwencje ratowników są płatne, a koszt akcji ratowniczej zależy od liczby zaangażowanych osób, jej czasu oraz użytego sprzętu – rachunek może wynieść nawet tysiące euro.
Osoby do 15. roku życia mają obowiązek jazdy na nartach w kasku. Taka ochrona zalecana jest każdemu narciarzowi i snowboardziście bez względu na wiek!
Czy ubezpieczenie narciarskie jest obowiązkowe na Słowacji?
Ubezpieczenie narciarskie na Słowacji jest dobrowolne. Jeśli wybierasz się do takich kurortów jak Vratna, Tatrianska Lomnica, Donovaly, Vysoke Tatry czy Jasna Chopok, to nie musisz się ubezpieczać. Warto jednak to zrobić, by w razie wypadku otrzymać odszkodowanie i mieć wsparcie ubezpieczyciela w pokryciu kosztów akcji ratowniczej czy leczenia w prywatnych placówkach medycznych.
Co może się stać, jeśli nie posiadam ubezpieczenia na narty?
Konsekwencje wypadku na stoku mogą być nie tylko zdrowotne, ale również finansowe. Wprawdzie pobyt leczenie u lekarza pierwszego kontaktu, hospitalizacja i leczenie szpitalne i ambulatoryjna opieka specjalistyczna są na Słowacji bezpłatne – musisz mieć EKUZ – to transport medyczny kosztuje 0,10 euro za kilometr i ratownictwo górskie jest w pełni płatne. Bez polisy będziesz musiał pokryć również 100% kosztów transportu medycznego do Polski.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to podstawowe wsparcie, które zapewnia pokrycie kosztów niezbędnego i nieplanowanego leczenia w krajach UE, EFTA i Wielkiej Brytanii w ramach publicznej opieki zdrowotnej. Wyrób EKUZ przed wyjazdem na Słowację!
Jakie ubezpieczenie wybrać na wyjazd narciarski na Słowację?
Na podróż za granicę zawsze zaleca się wykupienie ubezpieczenia turystycznego. W przypadku wyjazdu na narty jego posiadania jest jeszcze ważniejsze, ponieważ ryzyko urazu podczas aktywności sportowej jest wyższe niż w przypadku wypoczynku na plaży. Do tego trzeba dodać ewentualne koszty akcji ratowniczej w górach, za które na Słowacji płaci poszkodowany.
Co powinno obejmować dobre ubezpieczenie narciarskie?
Jak wybrać dobre ubezpieczenie turystyczne dla podróżnych wybierających się na narty? Przede wszystkim zwróć uwagę na sumę ubezpieczenia kosztów leczenia i ratownictwa. Zbyt mała może nie wystarczyć na pokrycie wszystkich wydatków na pomoc medyczną za granicą. Ważne jest także ubezpieczenie NNW, dzięki któremu dostaniesz odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu oraz OC sportowe, w razie spowodowania szkody u innej osoby. A o to nietrudno na stoku.
Dobre ubezpieczenie na narty powinno zawierać:
- ubezpieczenie kosztów leczenia (w każdej ofercie),
- assistance podróżne (w każdej ofercie),
- NNW,
- OC sportowe,
- ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego.
Jeżeli natomiast nie zamierzasz ograniczać się tylko do zwykłej jazdy na nartach, koniecznie zadbaj o rozszerzenie obejmujące sporty ekstremalne i podwyższonego ryzyka. Do tych ubezpieczyciele zaliczają m.in. takie zimowe aktywności, jak jazdę na nartach i snowboardzie poza wyznaczonymi trasami, skialpinizm czy skoki i ewolucje snowboardowe. Z kolei do zwykłych sportów zimowych określonych w polisie należą najczęściej:
- narciarstwo zjazdowe i biegowe,
- snowboarding na wyznaczonych trasach,
- saneczkarstwo,
- snowkiting,
- biathlon,
- ski bike.
Poszczególni ubezpieczyciele oferują również w ramach polisy dodatkowe ochrony. Może to być ubezpieczenie kontynuacji leczenia po powrocie do kraju, ubezpieczenie mienia na czas wyjazdu czy moto assistance.
Jaka jest różnica między standardowym ubezpieczeniem turystycznym a ubezpieczeniem narciarskim?
Ubezpieczenie narciarskie jest rodzajem ubezpieczenia turystycznego, które dopasowane jest do aktywności na stoku i zagrożeniami z nią związanymi. Właśnie dlatego pamiętaj, by przy odpowiadaniu na pytania w formularzu ubezpieczeniowym zaznaczyć jako cel wyjazdu uprawianie narciarstwa i snowboardingu.
W standardowym ubezpieczeniu turystycznym ochrona NNW czy OC w życiu prywatnym może nie obejmować zdarzeń, do których doszło podczas aktywności sportowej. Możesz więc nie otrzymać odszkodowania za trwały uszczerbek na zdrowiu, do którego doszło po wypadku na stoku. Z kolei OC może nie zapewnić Ci wsparcia, gdy z Twojej winy dojdzie do zderzenia z innym narciarzem czy snowboardzistom.
W przypadku ubezpieczenia narciarskiego możesz ubezpieczyć również sprzęt narciarski, a także otrzymać dodatkowe świadczenia assistance – np. zwrot kosztów zakupu karnetu, wypożyczenia sprzętu narciarskiego czy lekcji w szkółce narciarskiej.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia narciarskiego na Słowację?
Wybór ubezpieczenia narciarskiego nie odbiega znacznie od wyboru standardowej polisy turystycznej. W przypadku wyboru ochrony na wyjazd w celu uprawiania sportów zimowych zwróć uwagę na:
- zakres ubezpieczenia – czy w polisie jest tylko ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance, czy także NNW, OC sportowe oraz ubezpieczenia bagażu i sprzętu sportowego;
- sumy ubezpieczenia – decydują o maksymalnym wsparciu ubezpieczyciela, więc lepiej jak są wyższe, w przypadku ubezpieczenia narciarskiego szczególną uwagę zwróć na sumę przeznaczoną na ratownictwo (może być do wysokości sumy ubezpieczenia leczenia i assistance lub limitowana do niższej kwoty);
- sporty objęte ochroną – każdy ubezpieczyciel we własnym zakresie kategoryzuje sporty ze względu na ryzyko ich uprawiania, dla jednych narciarstwo zjazdowe to aktywność rekreacyjna, u części to osobna kategoria sportów zimowych, a u innych sport ryzykowny wymagający rozszerzenia ochrony;
- ochrona sprzętu sportowego – w ramach ubezpieczenia bagażu ubezpieczyciel może oferować ochronę sprzętu sportowego Twojego i tego wynajętego;
- usługi assistance dla narciarzy – rozszerzenie ochrony o pakiet narciarski/zimowy (ubezpieczyciele stosują różne nazwy) może zapewnić dodatkowe świadczenia assistance w razie zamknięcia tras zjazdowych czy zejścia lawiny;
- wyłączenia odpowiedzialności – ważna część OWU wskazująca zdarzenia, które nie są objęte ochroną, ubezpieczyciele stosują wyłączenia generalne do wszystkich ochron, jak i wyłączenia szczegółowe dla poszczególnych;
- okres karencji – istotna, gdy kupujesz polisę narciarską na ostatnią chwilę, karencja odracza start ochrony ubezpieczeniowej o wskazany okres (może to być kilka godzin lub dni).
UNIQA po opłaceniu dodatkowej składki w Pakiecie Zimowym, który występuje tylko razem z OC sportowym i ubezpieczeniem sprzętu sportowego, zapewnia zwrot kosztów karnetu za wyciąg narciarski do 1250 zł.
Jakie są dostępne opcje ubezpieczenia narciarskiego na Słowację?
Ubezpieczenie na Słowację dostępne jest w różnych wariantach u każdego ubezpieczyciela. Poszczególne propozycje różnią się nie tylko zakresem ochrony, ale również sumami ubezpieczenia, limitami, a także usługami assistance.
Jakie rodzaje polisy są dostępne dla narciarzy?
W ramach ubezpieczenia na Słowację na pewno otrzymasz ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance, które zapewnia między inny pokrycie kosztów akcji ratowniczej – to standardowe ochrony na zagraniczny wyjazd. To najprostszy możliwy rodzaj polisy dla narciarzy, który zapewnia podstawowe wsparcie.
Ubezpieczyciele oferują również bardziej rozbudowane warianty ochrony. W polisie może znaleźć się również OC sportowe, które zapewni wsparcie, gdy to Ty spowodujesz szkodę podczas aktywności na stoku, a OC w życiu prywatnym pomocne będzie w razie szkód związanych z czynnościami w życia codziennego (np. uszkodzenie wyposażenia w pokoju pensjonatu czy hotelu).
Drugim popularnym rozszerzeniem jest NNW, czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. Dzięki niemu otrzymasz odszkodowanie za uszkodzenie ciała podczas wyjazdu. Wysokość świadczenia będzie zależeć od stopnia uszczerbku na ciele i sumy ubezpieczenia.
Z kolei ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego zapewnia wsparcie w przypadku uszkodzenia, zniszczenia lub utraty przedmiotów objętych ochroną (np. walizki, rzeczy osobiste, sprzęt elektroniczny), a także narty, snowboard czy dodatkowy sprzęt narciarski.
Polisa dla narciarzy może składać się z samego ubezpieczenia kosztów leczenia i assistance. Może być w niej jedno dodatkowe NNW, OC, czy ubezpieczenie bagażu lub zawierać wszystkie ochrony z dodatkowo wysokimi sumami ubezpieczenia, co będzie najbardziej rozbudowaną opcją.
Czy można kupić ubezpieczenie tylko na czas jazdy na nartach?
Ubezpieczenie narciarskie kupuje się na dni, a nie na godziny, więc jej ochrona działa przez cały 24 godziny, nie tylko na stoku narciarskim, ale również po powrocie do pokoju hotelowego czy podczas spaceru po kurorcie narciarskim. Zwróć uwagę, że ubezpieczenie na narty jest rozszerzeniem standardowego ubezpieczenia turystycznego o aktywność związaną ze sportami zimowymi.
Oczywiście to od Ciebie zależy, na ile dni chcesz kupić ubezpieczenie narciarskie. Jeśli podczas wyjazdu na Słowację planujesz jeździć na nartach tylko przez kilka dni, a pozostało spędzić na zwiedzaniu, to możesz kupić ubezpieczenie narciarskie tylko na okres planowanej aktywności na stoku.
Ile kosztuje ubezpieczenie na narty na Słowację?
Ubezpieczenie na narty to niewielki wydatek w porównaniu z kosztami karnetów narciarskich czy noclegów. Na wysokość składki wpływają takie zmienne jak liczba ubezpieczanych osób, okres ubezpieczenia czy rozszerzenia ochrony. Ile więc trzeba zapłacić za ubezpieczenie narciarskie na Słowację?
Przykładowe ceny polis narciarskich wyliczono dla jednej 28-letniej osoby, która wybiera się na tydzień na narty na Słowację. Jako cel wyjazdu w formularzu zostało podane uprawianie narciarstwa i snowboardingu. W zestawieniu podano najtańsze oferty od różnych TU.
Ubezpieczyciel | Zakres ubezpieczenia i sumy ubezpieczenia | Cena ubezpieczenia narciarskiego na Słowację |
---|---|---|
UNIQA | KL – 250 000 zł, NNW – 30 000 zł Bagaż – 2 000 zł | 32,34 zł |
Wiener | KL – 173 616 zł, NNW – 10 000 zł, OC – 108 510 zł | 36,00 zł |
mtu24.pl | KL – 80 000 zł, OC – 50 000 zł | 45,00 zł |
You Can Drive | KL – 100 000 zł, OC – 50 000 zł | 60,00 zł |
AXA Partners | KL – 600 000 zł, NNW – 50 000 zł, OC – 250 000 zł, Bagaż – 3 000 zł | 64,12 zł |
SIGNAL IDUNA | KL – 173 616 zł, NNW – 15 000 zł, OC – 130 212, Bagaż – 1 000 zł | 66,09 zł |
Proama | KL – 200 000 zł, NNW – 10 000 zł, OC – 50 000 zł | 85,00 zł |
Generali | KL – 300 000 zł, NNW – 15 000 zł, OC – 50 000 zł | 100,00 zł |
ERGO Hestia | KL – 500 000 zł, NNW – 30 000 zł, OC – 500 000 zł, Bagaż – 5 000 zł | 188,00 zł |
Od czego zależy cena ubezpieczenia na narty?
Wysokość składki ubezpieczenia dla narciarza na wyjazd na Słowację rośnie wraz z zakresem ochrony oraz wysokością sum ubezpieczenia. To podstawowe zasady, choć oczywiście poszczególni ubezpieczyciele stosują różne polityki cenowe. W związku z tym bardziej rozbudowane pakiety z tej samej firmy będą droższe, ale jednocześnie zapewnią większą ochronę finansową.
Cena ubezpieczenia na narty zależy przede wszystkim od:
- okresu ubezpieczenia,
- miejsca wyjazdu,
- liczby ubezpieczonych,
- wieku ubezpieczonych,
- celu wyjazdu,
- zakresu ochrony,
- rozszerzeń ochrony (np. o choroby przewlekłe).
W przypadku rekreacyjnego uprawiania narciarstwa czy snowboardingu na wyznaczonych trasach w formularzu Mubi wystarczy wskazać jako cel wyjazdu “narciarstwo/snowboard”. Ubezpieczyciele dostosują oferty do tego wskazania. U niektórych składka będzie taka sama jak w przypadku standardowego ubezpieczenia turystycznego, a u innych może nieco wzrosnąć. Natomiast bardziej wyszukane sporty zimowe wymagają zaznaczenia opcji “sporty ekstremalne” – ich listę znajdziesz w OWU poszczególnych ubezpieczycieli.
Gdzie kupić ubezpieczenie na narty na Słowacji?
Ubezpieczenie narciarskie na Słowację kupisz w porównywarce ubezpieczeń Mubi. W jednym miejscu znajdziesz zróżnicowane polisy pod względem zakresu ochrony i sum ubezpieczenia od wielu ubezpieczycieli. Otrzymane propozycje możesz porównać, spokojnie zapoznać się ze szczegółami oferty i zajrzeć do OWU.
Po wejściu na stronę porównywarki ubezpieczeń turystycznych Mubi proszony będziesz o wskazanie odpowiedzi na kilka prostych i podstawowych pytań. Następnie otrzymasz oferty polis. Po wyborze najlepszej opcji na Twój wyjazd pozostanie podanie danych do polisy oraz opłacenie składki – dokument zostanie wysłany na Twojego e-maila.
W porównywarce Mubi znajdziesz ubezpieczenia narciarskie na Słowację od następujących ubezpieczycieli:
- AXA Partners,
- ERGO Hestia,
- Generali,
- mtu24.pl,
- Proama,
- SIGNAL IDUNA,
- UNIQA,
- Wiener,
- You Can Drive.
Czy warto dopłacić za szerszy zakres ochrony?
Wyjazd na narty to zazwyczaj spory wydatek. Na Słowacji jednodniowy karnet narciarski dla dorosłej osoby kosztuje od około 20 do 30 euro. Do tego trzeba doliczyć koszty noclegu, wyżywienia, atrakcji turystycznych czy w razie konieczności wypożyczenia sprzętu. Natomiast ceny polis narciarskich na Słowację zaczynają się od około 30 zł za tygodniową ochronę – niewiele prawda?
Jeśli zdecydowałbyś się na najdroższy wariant ubezpieczenia narciarskiego, to jego cena wyniosłaby maksymalnie 319 zł w ERGO Hestii, a u innych ubezpieczycieli byłaby dużo poniżej 200 zł. Na przykład maksymalna oferta AXA Partners za 103,67 zł to ubezpieczenie kosztów leczenia z sumą 40 000 000 zł, NNW 150 000 zł, OC 1 500 000 zł i ochroną bagażu do 6 000 zł!
Dopłacenie do ubezpieczenia kilkudziesięciu złotych, w najdroższej propozycji około 200 zł, jest w porównaniu z kosztami całego wyjazdu znikomą kwotą, a zapewnia o wiele bardziej rozbudowaną ochronę. Warto więc rozważyć szerszy zakres ochrony, choć decyzję należy podjąć w oparciu o cel wyjazdu i planowane aktywności.
Co zawiera ubezpieczenie narciarskie na Słowację?
Ubezpieczenie narciarskie na Słowację zawsze będzie zawierać ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance, a więc również pokrycie kosztów akcji ratowniczej. W ofercie ubezpieczycieli większość pakietów rozbudowana jest o jedną, kilka bądź wszystkie z dodatkowych ochron, a więc NNW, OC sportowe i ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego.
Jakie świadczenia obejmuje ubezpieczenia narciarskie na Słowację?
Ubezpieczenie narciarskie na Słowację w rozbudowanym wariancie zawiera następujące świadczenia:
- pokrycie kosztów leczenia, operacji i zabiegów, pobytu w szpitalu, transportu medycznego, badań czy zakupu leków;
- pokrycie kosztów akcji ratowniczej w górach (pracy ratowników, wykorzystania specjalistycznego sprzętu);
- liczne usługi assistance, w tym te związane z transportem, zakwaterowaniem, wsparciem informacyjnym, prawnym czy pomocy tłumacza;
- odszkodowanie za trwały uszczerbek na zdrowiu lub śmierć ubezpieczonego;
- pokrycie kosztów odszkodowania w ramach OC za szkody (materialne, osobowe) spowodowane przez turystę;
- pomoc, gdy dojdzie od utraty, zniszczenia lub uszkodzenia bagażu podróżnego.
Część ubezpieczyciele oferuje również dodatkowe świadczenia dla narciarzy i snowboardzistów, takie jak:
- zwrot kosztów zakupionego karnetu narciarskiego;
- zwrot kosztów zakupionych lekcji w szkółce narciarskiej;
- świadczenie pieniężne w razie zamknięcia narciarskich trans zjazdowych;
- zwrot kosztów wypożyczenia sprzętu narciarskiego;
- pokrycie kosztów zakwaterowania po zejściu lawiny;
- ubezpieczenie sprzętu narciarskiego.
Generali, Proama, AXA Partners, Wiener czy SIGNAL IDUNA oferują wszystkie lub niektóre wymienione powyżej dodatkowe świadczenia.
Czy ubezpieczenie narciarskie na Słowację obejmuje ewentualny transport medyczny?
Wszystkie polisy narciarskie na zagraniczny wyjazd zawierają świadczenie pokrycia kosztów transportu medycznego w ramach ubezpieczenia kosztów leczenia i assistance. Dotyczy to zarówno transportu medycznego do Polski, jak między placówkami medycznymi czy z placówki medycznej do miejsca zakwaterowania. Zazwyczaj ubezpieczyciel pokrywa koszty transport medycznego do wysokości sumy ubezpieczenia kosztów leczenia i assistance.
Czy polisa na Słowację obejmuje koszty ratownictwa górskiego?
Koszty akcji ratowniczej w słowackich górach pokrywa poszkodowany. Nie musisz się jednak martwić, ponieważ każda polisa narciarska zapewnia takie świadczenie w ramach ubezpieczenia kosztów leczenia i assistance.
Część ubezpieczyciele określa maksymalne wsparcie w zakresie ratownictwa do wysokości sumy ubezpieczenia kosztów leczenia i assistance. Natomiast inni wskazują limity w tym świadczeniu do limitowanej kwoty.
Ubezpieczyciel mtu24.pl wskazuje w OWU, że limit w usłudze ratownictwo w górach i na morzu wynosi 50 000 zł.
Jak skorzystać z ubezpieczenia narciarskiego podczas pobytu na Słowacji?
Oprócz wykupienie ubezpieczenia narciarskiego należy pamiętać również o zachowaniu na stoku, gdy dojdzie do wypadku, a także o zasadach zgłoszenia szkody po takim zdarzeniu. Postępowanie zgodne z wytycznymi ubezpieczyciela usprawni całą procedurę odszkodowawczą.
Co zrobić w razie wypadku na stoku na Słowacji?
Gdy dojdzie do wypadku na stoku narciarskim należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach postępowania:
- zabezpieczenie miejsce wypadku – poszkodowany, powinien, jeśli to możliwe, usunąć się z tory jazdy, natomiast świadek ustawić narty w pozycji “X”, co będzie ostrzeżeniem o zdarzeniu dla innych narciarzy i snowboardzistów;
- wezwanie pomoc – w górach słowackich działa służby ratunkowe (Horská záchranná služba, HZS), numer SOS to 18 300, warto także zainstalować aplikację HZS, która pozwala na wezwanie pomocy za pomocą jednego przycisku;
- udzielenie pierwszej pomocy – w ramach możliwości, nie należy ruszać poszkodowanego w przypadku podejrzenia urazu kręgosłupa lub poważnego obrażenia;
- oczekiwanie na przybicie służb ratunkowych – ratownicy, gdy będzie to konieczne, to przybędą na miejsce wypadku ze specjalistycznym sprzętem do transportu poszkodowanego.
Jak zgłosić szkodę w ramach ubezpieczenia narciarskiego na Słowację?
Zasady zgłoszenia szkody mogą być nieco inne u każdego ubezpieczyciela, dlatego zawsze warto zajrzeć do OWU, gdzie są one opisane. Zazwyczaj jednak od ubezpieczonego wymagane jest:
- niezwłoczny kontakt z Centrum Alarmowym,
- stosowanie się do zaleceń podanych przez Centrum Alarmowe (ubezpieczyciela),
- wypełnienie formularza online na stronie ubezpieczyciela,
- podanie danych z polisy,
- opisanie zdarzenia i jego okoliczności,
- przygotowanie dokumentów i rachunków.
Obowiązkiem ubezpieczonego jest zgłoszenie szkody we wskazanym w OWU terminie!
Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania odszkodowania?
Każdy ubezpieczyciel we własnym zakresie określa wymagane dokumenty do zgłoszenia szkody. Zależą one od jej rodzaju i ubezpieczenia, z którego ma być zrealizowane świadczenie. Dlatego wśród potrzebnych dokumentów do uzyskania odszkodowania mogą być:
- dokumentacja medyczna,
- rachunki za usługi medyczne,
- rachunek za akcję ratowniczą,
- rachunki za transport,
- potwierdzenie utraty lub zniszczenia bagażu czy sprzętu sportowego,
- potwierdzenie zakupu karnetu narciarskiego czy wynajęcia sprzętu narciarskiego.
Szczegółowe informacje o wymaganych dokumentach może znaleźć w OWU lub otrzymasz informacje na ten temat podczas kontaktu z Centrum Alarmowym.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie narciarskie na Słowację
Tak, w ramach ubezpieczenia narciarskiego chronione jest również uprawianie snowboardingu na wyznaczonych trasach. Bardziej ryzykowne dyscypliny jazdy na desce mogą wymagać rozszerzenia ochrony o sporty ekstremalne/wysokiego ryzyka.
Cena ubezpieczenia na Słowację zależy od kilku zmiennych, w tym długości wyjazdu, liczby ubezpieczonych, zakresu ochrony czy wybranych rozszerzeń. Składki zaczynają się od około 5 zł za dzień ochrony.
Tak, ubezpieczenie narciarskie na Słowację może obejmować również sprzęt narciarski. Taka ochrona oferowana jest w ramach ubezpieczenia bagażu. Ubezpieczyciel może wymagać wykupienia odpowiedniego rozszerzenia. Szczegółowe informacje znajdziesz OWU.
Dołącz do dyskusji