Ubezpieczenie na wyjazd za granicę – jak wybrać odpowiednią polisę?

Z pewnością słyszałeś, że leczenie w innych krajach jest dużo droższe niż w Polsce, akcje ratownicze – w pełni płatne przez turystę, podczas beztroskiego korzystania z atrakcji turystycznych i aktywności sportowych łatwo wyrządzić szkodę innej osobie, a bagaż podróżny często ginie lub zostaje uszkodzony w transporcie. Czy to oznacza, że powinieneś zrezygnować z wycieczek i poznawania świata ze względu na te ryzyka? Absolutnie nie. Po prostu do podróży trzeba się odpowiednio przygotować, a jednym z elementów takich przygotowań jest wykupienie ubezpieczenia na wyjazd za granicę, które zrekompensuje ewentualne wydatki i straty.

wakacje - kto pomoże

Podróżując po Polsce, prawdopodobnie nie zastanawiasz się, czy potrzebujesz ubezpieczenia. W polisie turystycznej chodzi przede wszystkim o pokrycie kosztów ewentualnego leczenia i usług z tym związanych. Chociaż oczywiście ubezpieczenie to zapewnia także inne, dodatkowe formy ochrony. NNW, OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie bagażu czy sprzętu sportowego – polisa na wyjazd w Polsce skupia się właśnie na nich.

Jako obywatel Polski na terenie tego kraju masz zapewnioną opiekę medyczną, bo odprowadzanie składek na ubezpieczenie zdrowotne jest tu obowiązkowe. Dlatego w naszym kraju mniejszy nacisk kładzie się na pokrycie kosztów leczenia z polisy turystycznej. Ubezpieczenie zdrowotne, na które co miesiąc odprowadzasz składki, nie działa jednak za granicą. Dlatego tak istotne jest posiadanie ubezpieczenia na wyjazd za granicę.

Ubezpieczenie na wyjazd za granicę – co to jest?

Ubezpieczenie na wyjazd za granicę to po prostu ubezpieczenie turystyczne (lub inaczej – podróżne). Najczęściej kupuje się je na wyjazd do innego kraju. Podczas takiej zagranicznej podróży warto mieć zapewnione pewne usługi i wsparcie finansowe ubezpieczyciela, bo nie wszystko, co w Polsce jest bezpłatne, jest dostępne za darmo za granicą.

W zależności od tego, jaki zakres ochrony wybierzesz, ubezpieczenie na wyjazd za granicę będzie zapewniało określone usługi. Towarzystwo ubezpieczeniowe w razie potrzeby udzieli Ci potrzebnych informacji, zorganizuje świadczenie (np. wizytę u lekarza lub wyśle tłumacza, który pomoże Ci się porozumieć), a przede wszystkim opłaci usługi, z których w awaryjnej sytuacji będziesz musiał skorzystać.

CZY WIESZ, ŻE …

Niektóre firmy ubezpieczeniowe rozliczają się bezpośrednio z placówką medyczną, inne zwracają poniesione przez Ciebie koszty. W tym drugim przypadku będziesz zatem musiał najpierw sam zapłacić za świadczenia, a następnie zwrócić się do ubezpieczyciela z rachunkami i fakturami po zwrot pieniędzy.

Ubezpieczenie na wyjazd za granicę to zatem swego rodzaju zabezpieczenie. Dzięki niemu nie będziesz musiał martwić się, że koszt Twojego wyjazdu nagle wzrośnie, gdy podczas pobytu udasz się do lekarza lub spowodujesz szkodę innym osobom.

Obowiązkowe czy dobrowolne? Czy musisz mieć ubezpieczenie na wyjazd za granicę?

Zazwyczaj nie masz obowiązku zakupu polisy turystycznej. To dobrowolne ubezpieczenie, którego posiadanie jest raczej rozsądnym, świadomym wyborem niż przymusem regulowanym prawem. Warto mieć takie ubezpieczenie, żeby zapewnić sobie pomoc, która może okazać się potrzebna w podróży, np. usługi tłumacza, badania i wizyty u lekarza czy wsparcie, gdy będziesz potrzebował ratunku w górach lub podczas pobytu nad wodą.

Ze względu na wysokie koszty tych usług, zwłaszcza w innych krajach, nie zawsze będziesz mógł pozwolić sobie na dodatkowe świadczenia, nawet jeśli będą niezbędne. Skorzystanie z nich generuje bowiem koszty, których możesz nie być w stanie pokryć z własnej kieszeni. Posiadaczom ubezpieczenia na wyjazd za granicę pomoże w tej kwestii ubezpieczyciel. Dlatego warto wykupić tę polisę przed podróżą.

UWAGA!

W niektórych krajach posiadanie ubezpieczenia jest obowiązkowe!

Niektóre kraje wymagają w określonych sytuacjach posiadania polisy, która pokryje koszty ewentualnego leczenia (zwłaszcza w związku z pandemią COVID-19) lub zapewni odszkodowanie pokrzywdzonym. I nie chodzi tu o OC samochodu. Z obowiązku posiadania odpowiedniej polisy możesz się wywiązać, kupując przed podróżą ubezpieczenie na wyjazd za granicę lub jego rozszerzoną wersję. Która kraje go wymagają? I jaką formę ochrony powinieneś sobie zapewnić?

  • Włochy – OC w życiu prywatnym (wykup wraz z polisą narciarską, jeśli zamierzasz korzystać ze stoków w tym kraju),
  • Madagaskar – ubezpieczenie kosztów leczenia (musisz mieć ubezpieczenie zdrowotne, które pokryje także koszty transportu medycznego).

Przeczytaj też: Czy ubezpieczenie turystyczne może być prawnie wymagane?

Ubezpieczenie kosztów leczenia, NNW, OC… Co powinno zawierać ubezpieczenie na wyjazd za granicę?

Podstawą każdego ubezpieczenia na wyjazd za granicę jest:

  • ubezpieczenie kosztów leczenia – zapewnia pokrycie lub zwrot wydatków związanych z wizytami u lekarzy, które są konieczne, wykonaniem niezbędnych badań i zabiegów, pobytem w szpitalu, zakupem leków i środków pomocniczych, ortopedycznych,
  • akcja poszukiwawcza i ratownicza – wsparcie w opłaceniu interwencji ratowników,
  • assistance – szereg dodatkowych usług, jak organizacja i pokrycie kosztów transportu medycznego, usług tłumacza, opieki nad dziećmi czy przyjazdu bliskiej osoby, gdy trafisz do szpitala.
UWAGA!

Dziś standardem jest też pokrycie kosztów związanych z COVID-19. Mowa tu o kosztach testu, leczenia, kwarantanny i izolacji, chociaż niektórzy ubezpieczyciele nie opłacają usług związanych z tymi dwoma ostatnimi zdarzeniami. We wszystkich wymienionych wyżej przypadkach ochronę zapewnia m.in. mtu24.pl, AXA Partners, You Can Drive czy UNIQA. Inni ubezpieczyciele w bardziej okrojonych wariantach mogą ograniczać ochronę do pomocy w razie zachorowania, konieczności wykonania testu i podjęcia leczenia. Niektórzy również podczas izolacji, wyłączając z ochrony kwarantannę. Szczegółowy zakres pomocy w związku z pandemią sprawdź w OWU ubezpieczyciela.

To jednak nie wszystko. Ubezpieczyciele oferują dodatkowe formy ochrony, o które warto uzupełnić polisę.

  • NNW podróżne – finansowe zadośćuczynienie za ból i cierpienie, jeśli doznasz trwałego uszczerbku na zdrowiu,
  • OC w życiu prywatnym – ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie osobom, którym wyrządzisz szkodę,
  • ubezpieczenie bagażu – ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, jeśli Twój bagaż zostanie uszkodzony, zniszczony, skradziony lub nie dotrze do Ciebie na czas po przylocie samolotem do miejsca pobytu,
  • ubezpieczenie sprzętu sportowego – firma ubezpieczeniowa zrekompensuje straty związane z uszkodzeniem lub kradzieżą Twojego sprzętu sportowego, np. nart lub deski surfingowej.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu ubezpieczenia na zagraniczną podróż?

Gdy wybierasz ubezpieczenie turystyczne, pamiętaj, że nie powinno to być jakiekolwiek ubezpieczenie, a takie, które zapewni Ci ochronę w sytuacjach, które mogą Ci się przydarzyć na wyjeździe. W pierwszej kolejności sprawdź zatem zakres oferty, a dopiero potem porównaj ceny polis, które odpowiadają Twoim potrzebom.

Te kwestie weź pod uwagę, kupując ubezpieczenie na wyjazd za granicę

  • Sumy ubezpieczenia

Ubezpieczenie kosztów leczenia, NNW, OC, ubezpieczenie bagażu – każda taka ochrona jest udzielana do pewnej sumy. Ubezpieczyciele udostępniają oferty zróżnicowane pod tym kątem, abyś mógł zdecydować, czy chcesz się ubezpieczyć na wyższą, czy niższą kwotę. Jeśli wyjeżdżasz na dłużej, w dodatku do kraju, w którym usługi (zwłaszcza leczenie) są drogie, wybierz wyższą sumę. W Generali możesz zakupić polisę z ubezpieczeniem kosztów leczenia do 800 000 zł, a w AXA Partners nawet do 40 000 000 zł. Nie mniej istotne są sumy w OC i NNW.

Jeśli chorujesz przewlekle, np. na cukrzycę, nadciśnienie lub niedoczynność tarczycy, powinieneś poinformować o tym ubezpieczyciela. Możesz to zrobić, zaznaczając w formularzu kalkulatora odpowiednie okienko. Wówczas oferty będą uwzględniały Twój stan, a Ty w razie potrzeby otrzymasz niezbędną pomoc.

Wiele osób wyjeżdża za granicę, aby w trakcie urlopu spędzić czas aktywnie, np. chodząc po górach lub uprawiając sporty wodne. Niektóre dyscypliny i ryzyko, jakie niesie ich praktykowanie, są objęte już podstawowym zakresem ochrony w części towarzystw. Inne będą wymagały dokupienia rozszerzenia o nurkowanie, narciarstwo/snowboarding lub sporty ekstremalne czy wyczynowe. Przed zakupem ubezpieczenia na wyjazd za granicę, podczas którego będziesz uprawiał sport, sprawdź, czy polisa, którą zamierzasz kupić, obejmuje wybrany przez Ciebie rodzaj sportu.

  • Ochrona COVID-19

Większośc ubezpieczycieli zapewnia ochronę związaną z COVID-19. W zależności od firmy i wybranego wariantu może ona mieć nieco inny zakres. Mniej rozbudowane oferty ubezpieczenia na wyjazd za granicę zapewniają pomoc w razie konieczności wykonania testu, podjęcia leczenia i innych potrzeb związanych z zakażeniem koronawirusem. Polisy o szerszym zakresie ochrony rozbudowują tę pomoc o usługi potrzebne na kwarantannie i izolacji. Ale niektóre ubezpieczalnie, jak AXA Partners czy You Can Drive, oferują pełną pomoc w każdej polisie turystycznej.

  • Klauzula alkoholowa

Ubezpieczyciele zasadniczo nie odpowiadają za szkody, do których doszło pod wpływem alkoholu. Na urlopie jednak z pewnością zdarzy Ci się wypić drinka z palemką lub lokalne piwo czy degustować kieliszek wina. Dlatego ubezpieczyciele umożliwiają rozbudowanie ochrony o szkody, do których doszło po alkoholu.

  • Ograniczenia w assistance

Assistance jest ubezpieczeniem zapewniającym cały szereg różnych usług, które mogą być przydatne podczas urlopu za granicą. Każda taka usługa przysługuje określoną ilość razy lub jej koszt nie może przekroczyć pewnej kwoty. Przykładowo Generali pokrywa wydatki związane z opóźnieniem bagażu do 100 euro, organizuje nocleg po hospitalizacji maksymalnie do 7 dób (100 euro za dobę), organizuje pomoc prawną do sumy 1200 euro.

Gdzie kupić ubezpieczenie na wyjazd za granicę?

Polisy na zagraniczny wyjazd oferuje w zasadzie każdy wiodący ubezpieczyciel na polskim rynku. Nie powinieneś mieć zatem problemu z odnalezieniem ofert. Zamiast jednak kupować pierwszą polisę, która wpadnie Ci w ręce, powinieneś porównać przynajmniej kilka propozycji od różnych ubezpieczycieli. Dzięki temu będziesz miał szansę wybrać ofertę najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb, w dodatku za możliwie najbardziej atrakcyjną cenę.

Nie musisz przeszukiwać strony każdego ubezpieczyciela osobno. Dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych na mubi.pl, gdzie znajdziesz około 30 ofert przygotowanych przez co najmniej 7 firm ubezpieczeniowych.

Jak działa kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi?

  1. Uzupełnij formularz (podaj kraj, do którego jedziesz, termin wyjazdu, liczbę i wiek podróżnych, informację o chorobach przewlekłych i miejscu pobytu w chwili zakupu polisy, rodzaj aktywności, który będzie Ci towarzyszył na urlopie, np. nurkowanie).
  2. Zapoznaj się z przygotowanymi dla Ciebie ofertami (możesz filtrować i sortować listę według różnych kryteriów, a najbardziej atrakcyjne dla Ciebie oferty możesz porównać w przejrzystej tabeli).
  3. Kliknij Kup teraz >> przy ofercie, którą chcesz kupić.
  4. Uzupełnij dane (podaj imiona, nazwiska, numery PESEL turystów, a także swój adres zamieszkania, numer telefonu i adres mailowy jako ubezpieczającego).
  5. Wybierz formę płatności.
  6. Potwierdź, że otrzymałeś OWU (w tym momencie możesz je pobrać wraz z kartą produktu, ale dokumenty te otrzymasz też mailem) i zaakceptuj regulamin.
  7. Opłać polisę.
  8. Odbierz maila z polisą, OWU i innymi niezbędnymi dokumentami.

Czy ubezpieczenie podróżne działa we wszystkich krajach?

Kupując ubezpieczenie na wyjazd za granicę, wskazujesz kraj, do którego zmierzasz. Ubezpieczyciele zwykle dzielą destynacje na strefy, np. Polska, Europa i kraje Morza Śródziemnego, cały świat bez USA i Kanady, cały świat z USA i Kanadą. W każdym towarzystwie podział ten może się nieco różnić. Niektóre firmy, a także kalkulator Mubi, wymagają wskazania konkretnego kraju. Po wyborze obszaru/kraju polisa będzie działała we wskazanym przez Ciebie rejonie.

W niektórych towarzystwach część krajów może zostać wyłączona z ochrony. Częstym przypadkiem jest wyłączenie z ochrony w pakiecie obejmującym Europę azjatyckiej części Turcji czy Rosji. Nie oznacza to jednak, że nie możesz ubezpieczyć się na wyjazd w tamte rejony. Po prostu będziesz musiał wskazać w kalkulatorze szerszy zasięg terytorialny, np. cały świat.

CZY WIESZ, ŻE …

W kalkulatorze ubezpieczeń Mubi wystarczy, że wybierzesz np. Turcja – cały kraj, jeśli wybierasz się poza część europejską tego państwa.

Zdarza się też, że w pewnych sytuacjach niektóre kraje są wyłączone z ochrony ubezpieczeniowej. Obecnie na stronie PZU możesz przeczytać, że ubezpieczyciel nie jest w stanie zapewnić opieki medycznej na terytorium Ukrainy w związku z trwającymi tam działaniami wojennymi. Dlatego zakup ubezpieczenia do tego kraju nie jest możliwy.

Ile kosztuje ubezpieczenie na wyjazd za granicę?

Mogłoby się wydawać, że ubezpieczenie na wyjazd za granicę to duży wydatek. Nic bardziej mylnego. Polisa turystyczna kosztuje od około 20 zł za tygodniową ochronę. Składka rośnie wraz z zakresem ochrony, ale nadal nie są to duże kwoty.

Sprawdźmy, ile kosztuje ubezpieczenie do Włoch na tygodniowy wyjazd dla 29-letniego turysty bez chorób przewlekłych, który wyjeżdża tylko w celach wypoczynkowych i aby zwiedzić tamtejsze atrakcje.

Towarzystwo ubezpieczenioweSumy ubezpieczeniaCena*
mtu24.plKL: 80 000 zł,
OC: 50 000 zł
22 zł
SIGNAL IDUNAKL: 86 484 zł,
NNW: 15 000 zł
25 zł
You Can DriveKL: 100 000 zł,
OC: 50 000 zł
29 zł
UNIQAKL: 250 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
29 zł
AXA PartnersKL: 200 000 zł,
NNW: 20 000 zł
32 zł
WienerKL: 172 124 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 107 577 zł
35 zł
ProamaKL: 100 000 zł35 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 50 000 zł
52 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi (21.03.2024).
*podano najniższe ceny

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie na wyjazd za granicę

Jakie ubezpieczenie jest potrzebne na wyjazd za granicę?
Ile kosztuje ubezpieczenie na wyjazd za granicę?
Czy potrzebna jest karta EKUZ na wyjazd za granicę?
PODSUMOWANIE
  • Ubezpieczenie na wyjazd za granicę to rodzaj ubezpieczenia turystycznego, który zapewnia ochronę w innych krajach, przez Ciebie wskazanych.
  • Podstawą takiej polisy jest ubezpieczenie kosztów leczenia, akcji ratunkowej i assistance.
  • Ubezpieczenie na wyjazd za granicę możesz, rozszerzyć m.in. o NNW, OC w życiu prywatnym (również OC sportowe), ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego oraz inne.
  • Zwykle posiadanie ubezpieczenia turystycznego nie jest obowiązkowe, ale zalecane. W niektórych krajach możesz jednak potrzebować elementów tej polisy i będzie Cię do tego zobowiązywało prawo tego kraju.
  • Kupując ubezpieczenie na wyjazd za granicę, zwróć szczególną uwagę na sumy ubezpieczenia, ograniczenia w assistance, zakres ochrony COVID-19 i czy polisa zawiera klauzulę chorób przewlekłych, klauzulę alkoholową i ubezpieczenie sportowe.
  • Ubezpieczenia na wyjazd za granicę oferują wszystkie renomowane ubezpieczalnie w Polsce. Zbiór ofert od przynajmniej kilku z nich znajdziesz w kalkulatorze ubezpieczeń Mubi.
  • Kupując polisę, wskazujesz kraj lub kraje, do których jedziesz. Wówczas ochrona będzie działała na tym właśnie obszarze.
  • Niektóre państwa lub ich części mogą być wyłączone z ochrony. Na jedne w ogóle nie wykupisz ubezpieczenia (tak jest np. w przypadku Ukrainy, do której PZU nie sprzedaje polis ze względu na działania wojenne tam prowadzone), na wyjazd do innych będziesz musiał wybrać szerszy zakres terytorialny, np. do azjatyckiej części Turcji.
  • Ceny ubezpieczeń na wyjazd za granicę zaczynają się od około 20 zł za tydzień ochrony. Są to jednak okrojone polisy. Za ubezpieczenia z wyższymi sumami ubezpieczenia trzeba zapłacić nieco więcej, ale nadal jest to koszt zaledwie kilku złotych za dzień ochrony.

Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

3 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Co załatwić żeby wyjechać na zagranice
Żeby wyjechać za granicę, przede wszystkim musi mieć Pani dokument uprawniający do przekroczenia granicy: dowód osobisty, paszport, w niektórych krajach może być potrzebna wiza i dodatkowe dokumenty. Wszystko zależy od tego, dokąd Pani wyjeżdża i w jakim celu. Żeby móc liczyć na pomoc w trudnych sytuacjach, np. w razie zachorowania lub wypadku za granicą, dobrze mieć ze sobą ubezpieczenie turystyczne (w wielu krajach europejskich jest honorowana też Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawana przez NFZ). Oczywiście mogą być potrzebne również inne dokumenty zależne od kierunku i celu podróży.
avatar autora komentarza
Wykupiłem ubezpieczenie w firmie Vienier na okres kilkunastu dni, bo wybrałem się z żoną do syna w Anglii. No i tam zachorowałem. Co na ten temat miała w/w firma do powiedzenia kiedy zadzwoniliśmy na telefon alarmowy - po prostu udali wariata, że nie wiedzą o co chodzi. A kiedy odlatywaliśmy już do Polski to zapytali nas czy coś nie potrzebujemy . Tak wię uważajcie na cwani8aków.
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!