Jakie ubezpieczenie do pracy sezonowej kupić?

Czy Ty też zastanawiasz się, czy musisz mieć specjalne ubezpieczenie, jeśli wyjeżdżasz za granicę do pracy na wakacje? Praca sezonowa nie trwa długo. Zwykle w lecie Polacy wyjeżdżają zarobić parę groszy. Wówczas maturzyści, studenci, ale też osoby w starszym wieku zatrudniają się przy zbieraniu płodów rolnych, na budowach lub w innych miejscach . Czy w tym czasie potrzebują specjalnego ubezpieczenia?

ubezpieczenie do pracy sezonowej

Praca sezonowa to najczęściej praca fizyczna, a więc niosąca pewne ryzyko urazu. Dlatego też ubezpieczyciele oferują specjalną polisę dla osób pracujących w ten sposób. Wymagają informacji o tym fakcie od pracownika, który wyjeżdża, żeby podjąć pracę fizyczną. 

Czy trzeba wykupić ubezpieczenie do pracy sezonowej za granicą?

Praca sezonowa jako zazwyczaj fizyczna z pewnością będzie wyczerpująca oraz niebezpieczna. Aktywność przy zbiorach w okresie wakacyjnym jest zwykle wykonywana w pełnym słońcu, a działania prowadzone na budowie to niebezpieczeństwo związane z pracą przy ciężkich maszynach i materiałach. To rodzi pewne ryzyko.

Trudno zatem zaprzeczyć, że ubezpieczenie na czas wykonywania tego typu prac jest niezbędne. Jako pracownik sezonowy będziesz go potrzebował przede wszystkim po to, aby:

 • móc skorzystać z pomocy lekarza bez ponoszenia kosztów, jeśli źle się poczujesz lub doznasz urazu podczas wykonywania obowiązków służbowych,
 • otrzymać rekompensatę, gdy złamiesz nogę podczas pracy na budowie,
 • bliska Ci osoba mogła przyjechać do Ciebie, jeśli trafisz do szpitala po wypadku,
 • nie płacić za transport medyczny do Polski, jeśli po nieszczęśliwym zdarzeniu Twój stan będzie na tyle poważny, że będziesz musiał zostać przetransportowany pod okiem lekarza,
 • uniknąć płacenia odszkodowania, jeśli wyrządzisz szkodę koledze z pracy.
po co ubezpieczenie do pracy za granicą

Rozsądne będzie wyposażenie się w polisę, która zapewni te świadczenia. Jakie ubezpieczenie pozwoli Ci z nich skorzystać? Będzie o tym mowa w dalszej części artykułu.

EKUZ – czy wystarczy na czas wykonywania pracy sezonowej?

Wiesz już, że jeśli jedziesz do pracy, nawet jeśli tylko na krótki czas, powinieneś mieć ubezpieczenie. Z pewnością przejdzie Ci przez myśl pytanie, czy na pewno, skoro masz EKUZ, w dodatku za darmo.

Rzeczywiście, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego pozwala korzystać za granicą z opieki medycznej, ale w bardzo ograniczonym zakresie. Na jej podstawie przysługują Ci świadczenia na takich samych zasadach, jakie obowiązują obywateli w kraju, w którym pracujesz sezonowo. Oznacza to, że jeśli mieszkańcy tego kraju płacą za pewne usługi, Ty też za nie zapłacisz. Przykład?

 • W Niemczech za dzień pobytu w szpitalu zapłacisz 10 euro.
 • W Norwegii za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu zapłacisz 152 korony norweskie, a za poradę specjalisty – 320 lub 490 koron norweskich (w zależności, czy masz skierowanie, czy nie).
 • W Irlandii zapłacisz za wizytę u dentysty.
 • W Holandii zapłacisz za transport medyczny do Polski.

Za transport medyczny do Polski będziesz musiał zapłacić sam właściwie w każdym kraju.

Na podstawie EKUZ zostaniesz przyjęty jedynie w publicznych placówkach – tych, które współpracują z polskim NFZ. Jeśli będziesz musiał skorzystać z prywatnej przychodni lub gabinetu, np. gdy do publicznego szpitala będzie za daleko, za usługi medyczne zapłacisz z własnej kieszeni, mimo że posiadasz EKUZ.

UWAGA!

EKUZ działa tylko w Europie.

Krótko mówiąc, warto wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego przed wyjazdem do pracy sezonowej lub dłuższej. Ale na pewno nie warto na tym poprzestawać. Z wyżej wymienionych kosztów i konieczności udawania się jedynie do publicznych przychodni i szpitali zwolni ubezpieczenie turystyczne z odpowiednim rozszerzeniem.

Jakie ubezpieczenie powinien wykupić pracownik sezonowy?

Jeśli wyjeżdżasz za granicę na prace sezonowe, odpowiednim ubezpieczeniem dla Ciebie będzie polisa turystyczna. Musisz pamiętać tylko, żeby poinformować ubezpieczyciela, że nie będzie to zwyczajny wyjazd wypoczynkowy, a w celu podjęcia pracy fizycznej. Wówczas firma ubezpieczeniowa przygotuje polisę, która uwzględni dodatkowe ryzyko i zapewni Ci taką ochronę, jakiej potrzebujesz na czas wyjazdu do pracy.

Co powinna zawierać taka polisa? Jest to w pewnym stopniu powiązane z tym, o czym była mowa na początku artykułu.

 • Ubezpieczenie kosztów leczenia, w ramach którego otrzymasz zwrot kosztów za leczenie za granicą (niektórzy ubezpieczyciele bezpośrednio opłacają zabiegi, badania i wizyty, więc nie musisz mieć rezerwy pieniężnej na nagłe pogorszenie stanu zdrowia).
 • Ubezpieczenie NNW, dzięki któremu otrzymasz rekompensatę za ból i cierpienie związane z trwałym uszczerbkiem na zdrowiu.
 • Assistance, w ramach którego otrzymasz szereg usług, z których będziesz mógł skorzystać w nagłej, losowej sytuacji.
 • Ubezpieczenie OC, jeśli chcesz, żeby to ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie osobie, która przez Ciebie ucierpi.

Wykupując polisę do pracy sezonowej, pamiętaj o zaznaczeniu, że Twój wyjazd jest związany z podjęciem pracy fizycznej.

UWAGA!

Jeśli zakupu dokonasz w porównywarce ubezpieczeń Mubi, informację o celu wyjazdu, czyli pracy, zaznaczysz na dole formularza.

Ile kosztuje ubezpieczenie do pracy na czas wakacji?

Sprawdźmy, ile kosztuje ubezpieczenie do pracy sezonowej w Niemczech, Norwegii, Irlandii, Holandii oraz Wielkiej Brytanii, jeśli miesięczny wyjazd odbędzie się w wakacje 2024 roku. Pracownikiem niech będzie 35-letni mężczyzna bez chorób przewlekłych.

Kraj wyjazduTowarzystwo ubezpieczenioweZakres ochronyCena ubezpieczenia
NiemcyProamaKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł
213 zł
NorwegiaGeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 1000 zł
262 zł
IrlandiaSIGNAL IDUNAKL: 172 968 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 129 726 zł,
Bagaż: 1000 zł
345 zł
Wielka BrytaniaAXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
414 zł
HolandiaUNIQAKL: 750 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
506 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczenia turystycznego Mubi (20.03.2024).

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie do pracy sezonowej

Czy posiadanie ubezpieczenia do pracy sezonowej za granicą jest obowiązkowe?
Gdzie można kupić ubezpieczenie do pracy sezonowej?
Czy EKUZ wystarczy na zagraniczny wyjazd do pracy sezonowej?
PODSUMOWANIE
 • Warto mieć ubezpieczenie do pracy sezonowej.
 • Dzięki polisie na czas wyjazdu do pracy będziesz mógł skorzystać z pomocy lekarza, otrzymać zadośćuczynienie za trwały uszczerbek na zdrowiu czy skorzystać z transportu medycznego do Polski.
 • Przed wyjazdem do pracy w Europie warto wykupić EKUZ i ubezpieczenie turystyczne z odpowiednim rozszerzeniem.
 • Polisa turystyczna do pracy sezonowej powinna przede wszystkim składać się z ubezpieczenia kosztów leczenia, NNW, assistance i OC w życiu prywatnym.
 • Ceny polis na wyjazd do pracy możesz kupić za około 200 zł za miesiąc.
Źródła:
 • https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/leczenie-w-krajach-unii-europejskiej-i-efta/wyjezdzam-do/
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!