6 błędów popełnianych przy zakupie ubezpieczenia turystycznego. Czy Ty też je robisz? Sprawdź!

Działanie na skróty i przesadne oszczędzanie – to przez nie możesz strzelić sobie stopę przed wyjazdem, jeśli nieodpowiednio podejdziesz do zakupu ubezpieczenia na podróż. Zwłaszcza, że dziś kupowanie polisy turystycznej jest maksymalnie uproszczone i naprawdę wygodne, a ceny nie są wygórowane. Sprawdź, jakie zachowania przy wyborze polisy są błędne i czy też je stosujesz.

ubezpieczenie bagażu

Błąd 1: Zatajasz informacje o chorobach przewlekłych

Jeśli chorujesz przewlekle, z pewnością wiesz, że Twój stan może być raz lepszy, a raz gorszy. Tak oczywiste nie musi być dla Ciebie jednak to, że o takiej chorobie musisz poinformować ubezpieczyciela, szukając, a finalnie kupując polisę turystyczną. To bardzo ważne, żeby już na etapie kalkulacji składki uprzedzić firmę ubezpieczeniową, że cierpisz na chorobę przewlekłą. To trochę tak, jak ze sportami ekstremalnymi – są dodatkowym ryzykiem, że będziesz potrzebował pomocy i skorzystasz z ubezpieczenia.

Jeśli nie poinformujesz towarzystwa, że chorujesz przewlekle, w razie nasilenia objawów ubezpieczyciel może odmówić udzielenia pomocy: opłacenia leczenia lub zwrotu kosztów, które poniosłeś na wizyty, wypłaty zadośćuczynienia czy organizacji transportu medycznego.

Składka chorych przewlekle prawdopodobnie będzie nieco wyższa, ale wyższe koszty nie są powodem do zatajania informacji o swoim stanie zdrowia. Bez polisy z rozszerzeniem o klauzulę chorób przewlekłych (bo taką nazwę przyjmuje ta dodatkowa ochrona) nie otrzymasz żadnej pomocy, więc równie dobrze mógłbyś w ogóle nie kupować polisy. Tylko czy jest to lepsze rozwiązanie?

Zresztą, żeby zobaczyć, jak bardzo różni się składka osoby zdrowej od składki osoby chorej przewlekle, wykonajmy poglądową kalkulację. Przykładowym turystą niech będzie 40-letni mężczyzna, który planuje tygodniowy wyjazd do Portugalii.

Towarzystwo ubezpieczeńCena ubezpieczenia turystycznego dla osoby zdrowej*Cena ubezpieczenia turystycznego dla osoby chorej przewlekle*
mtu24.pl22 zł45 zł
SIGNAL IDUNA25 zł25 zł
UNIQA29 zł29 zł
Proama31 zł31 zł
AXA Partners32 zł62 zł
Wiener35 zł35 zł
Generali47 zł47 zł
Obliczenia wykonane w kalkulatorze ubezpieczenia turystycznego Mubi (20.03.2024).

* Podano najniższe ceny.

Jak widać w zestawieniu, nie wszyscy ubezpieczyciele podnoszą ceny osobom chorym przewlekle. W takich przypadkach to tylko kwestia poinformowania ubezpieczyciela o chorobie. Nie niesie konsekwencji finansowych.

CZY WIESZ, ŻE …

Korzystając z porównywarki ubezpieczeń Mubi, informację o chorobie przewlekłej przekazujesz już w formularzu. Polega to jedynie na zaznaczeniu odpowiedniego okienka obok pytania o wiek.

Przeczytaj też: Choroba przewlekła a odszkodowanie z ubezpieczenia turystycznego

Błąd 2: Nie porównujesz ofert

W tym artykule nie raz padnie informacja o porównywaniu ofert. Cóż, żeby otrzymać polisę dopasowaną do swoich potrzeb (obaw, aktywności zaplanowanej na urlop), a jednocześnie mieć szansę na wybór najkorzystniejszej oferty pod względem zakresu ochrony i ceny, porównanie przynajmniej kilku propozycji jest niezbędne. Pomyślisz: kto ma na to czas? Okazuje się, że wcale nie musisz mieć go tak wiele, jeśli wiesz, gdzie szukać.

Dziś porównywanie ofert ubezpieczeniowych to już standard. Nie musisz przyjmować od razu tego, co znajdziesz na stronie pierwszej ubezpieczalni, na którą trafisz. Skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń turystycznych, żeby mieć wgląd w wiele ofert od przynajmniej kilku firma ubezpieczeniowych. Dopiero z takim rozeznaniem możesz decydować się na tę lub inną ofertę.

Jak działa porównywarka ubezpieczeń turystycznych?

Wystarczy podać kilka danych:

 • kraj do którego jedziesz (oraz kraje, przez które będziesz przejeżdżał, jeśli planujesz podróż samochodem albo autokarem),
 • termin chrony (zwykle odpowiada terminowi podróży),
 • ile osób ubezpieczasz,
 • w jakim wieku jesteś,
 • czy chorujesz przewlekle,
 • czy w chwili zakupu polisy znajdujesz się w Polsce,
 • jaki jest cel podróży (np. zwiedzanie, jazda na nartach, nurkowanie, uprawianie sportów ekstremalnych, wykonywanie pracy fizycznej).

Sprawdźmy, jak wiele zyskasz, porównując oferty. Przykładową kalkulację wykonamy dla 28-letniej turystki bez chorób przewlekłych, która jedzie na tydzień do Francji w celu odwiedzenia najbardziej znanych atrakcji turystycznych.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ochrony (sumy ubezpieczenia)Cena polisy
mtu24.plKL: 80 000 zł,
OC: 50 000 zł
22 zł
SIGNAL IDUNAKL: 86 484 zł,
NNW: 15 000 zł
25 zł
You Can DriveKL: 100 000 zł,
OC: 50 000 zł
29 zł
UNIQAKL: 250 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
29 zł
ProamaKL: 100 000 zł31 zł
AXA PartnersKL: 200 000 zł,
NNW: 20 000 zł
32 zł
WienerKL: 172 968 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 108 105 zł
35 zł
You Can DriveKL: 100 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł
35 zł
mtu24.plKL: 150 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
37 zł
ProamaKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł
44 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 50 000 zł
47 zł
SIGNAL IDUNAKL: 172 968 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 129 726 zł,
Bagaż: 1000 zł
49 zł
WienerKL: 345 936 zł,
NNW: 20 000 zł,
OC: 216 210 zł,
Bagaż: 1000 zł
62 zł
AXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
62 zł
GeneraliKL: 500 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC: 100 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
67 zł
UNIQAKL: 750 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
71 zł
Obliczenia wykonane w kalkulatorze ubezpieczenia turystycznego Mubi (20.03.2024).

Gdyby nasza przykładowa turystka weszła np. na stronę Towarzystwa Ubezpieczeń Europa i za pomocą tamtejszego kalkulatora wybrała standardową polisę za 59,50 zł (KL: 300 000 zł, NNW: 25 000 zł, OC: 100 000 zł), nie wiedziałaby, że dopłacając zaledwie 2 zł może otrzymać ubezpieczenie o dwukrotnie szerszym zakresie ochrony w AXA Partners.

Błąd 3: Wybierasz niewystarczające sumy ubezpieczenia

Suma ubezpieczenia to kwota, do której odpowiada ubezpieczyciel. Oznacza górną granicę odszkodowania, jakie możesz uzyskać.

Sumę ubezpieczenia możesz wybrać. Towarzystwa ubezpieczeniowe przygotowują oferty zróżnicowane pod tym względem, a ostateczna decyzja należy do Ciebie.

Najważniejsze jest dobranie właściwej sumy ubezpieczenia kosztów leczenia. Tu musisz sprawdzić, jak drogie jest ewentualne leczenie w kraju, do którego jedziesz. Zbyt niska suma ubezpieczenia mogłaby nie wystarczyć na opłacenie wszystkich wizyt, badań, zabiegów czy pobytu w szpitalu, a brakującą część musiałbyś zapłacić z własnej kieszeni.

CIEKAWOSTKA

Jednym z krajów w Europie z najwyższymi cenami usług medycznych jest Szwajcaria.

Odpowiednio wysokie powinny być też sumy ubezpieczenia NNW i OC w życiu prywatnym. O ile suma tego pierwszego jest zależna od Twoich preferencji (od sumy ubezpieczenia NNW zależy wysokość odszkodowania dla Ciebie po uszczerbku), to przy wyborze OC powinieneś kierować się aktywnością, jaką planujesz podjąć na urlopie. Jazda na rowerze czy wyjazd z psem zwiększają ryzyko spowodowania szkody innemu turyście. Wówczas suma powinna być wyższa.

Błąd 4: Sugerujesz się ceną polisy zamiast zakresem ochrony

Ceny ubezpieczeń są ważne, ale dopiero w dalszej kolejności. Kupując polisę, najpierw powinieneś zastanowić się nad tym, co zamierzasz robić na wakacjach i jakiej ochrony potrzebujesz. Następnie wybierasz oferty polisy turystycznej, które zapewnią Ci taką ochronę. Dopiero potem porównujesz je pod względem wysokości składki i wybierasz najtańszą już spośród tych, które odpowiadają Twoim preferencjom co do zakresu.

Co się stanie, jeśli wybierzesz najtańszą ofertę, nie patrząc na to, czy zapewni Ci wystarczające zabezpieczenie? Z pewnością nie zostaniesz z niczym, jeśli Twój wyjazd ma charakter czysto wypoczynkowy. Jeśli jednak planujesz dodatkowe aktywności, jak uprawianie sportu czy picie alkoholu, lub chorujesz przewlekle, najtańsza polisa, która zwykle zapewnia tylko podstawową ochronę, nie uprawni Cię do otrzymania odszkodowania.

Błąd 5: Nie zapoznajesz się z treścią OWU

Czytanie dokumentów, które – jak by nie było – są dokumentami oficjalnymi, prawnymi, z pewnością nie należy do Twoich ulubionych zajęć. Ale nie chodzi tutaj, żeby czytać je dla przyjemności, a żeby dowiedzieć się jak najwięcej o tym, na jakich zasadach ubezpieczyciel udziela ochrony w ramach polisy turystycznej. Najlepszym źródłem tych informacji jest właśnie dokument OWU, czyli ogólnych warunków ubezpieczenia.

W OWU firmy ubezpieczeniowe szczegółowo opisują:

 • jaki jest zakres polisy turystycznej i wszystkich jej składowych,
 • jakie sumy ubezpieczenia są stosowane w ich przypadku,
 • w jakich sytuacjach ochrona nie zadziała,
 • jak postępować w razie wystąpienia zdarzenia objętego ubezpieczeniem,
 • jak wypowiedzieć polisę,
 • jak złożyć reklamację,
 • jaki procent uszczerbku na zdrowiu przypisano do poszczególnych urazów.

Podpisując umowę ubezpieczeniową potwierdzasz, że zapoznałeś się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia.

Jeśli dojdzie do wypadku podczas Twojej podróży, to właśnie OWU będzie podstawą do podjęcia przez ubezpieczyciela decyzji o przyznaniu odszkodowania lub odmowie wypłaty, bo tak też może się zdarzyć. Przykład?

Przykład

Zaplanowałeś tygodniowy pobyt w Portugalii, podczas którego chciałeś uprawiać kitesurfing. Przed wyjazdem kupiłeś ubezpieczenie turystyczne. Wybrałeś ofertę ubezpieczyciela, który oferuje wysokie sumy ubezpieczenia przy zachowaniu niskiej składki. Gdy podczas surfowania miałeś wypadek – potrzebowałeś pomocy ratowników, a potem leczenia szpitalnego – liczyłeś, że otrzymasz zwrot wszystkich kosztów i jeszcze zadośćuczynienie za uszczerbek na zdrowiu. Tymczasem okazało się, że w OWU, którego nie przeczytałeś, widniał zapis, że kitesurfing należy do sportów zaliczanych przez ubezpieczyciela do dyscyplin wysokiego ryzyka. Powinieneś zatem wykupić rozszerzenie o ryzyko związane z ich uprawianiem, aby móc uzyskać pomoc firmy ubezpieczeniowej. Wysokie koszty akcji ratunkowej i hospitalizacji musiałeś pokryć z własnej kieszeni.

Błąd 6: Kupujesz ubezpieczenie turystyczne dopiero w trakcie podróży

Niepodważalną zaletą kalkulatorów ubezpieczeniowych jest to, że za ich pośrednictwem możesz kupić polisę dzień przed wyjazdem lub nawet w jego trakcie. Mimo że istnieje taka możliwość, zdecydowanie lepszym wyjściem będzie zakup ubezpieczenia wcześniej. Dlaczego? Z kilku powodów.

 1. Kupując polisę na ostatnią chwilę lub w drodze na samolot, na pewno nie będziesz na tylko skoncentrowany, żeby przemyśleć wybór i wykupić właściwą, dopasowaną do potrzeb opcję.
 2. Za granicą, zwłaszcza w egzotycznej podróży, istnieje ryzyko, że nie będziesz miał dostępu do internetu.
 3. Jeśli kupujesz ubezpieczenie już podczas pobytu za granicą, ubezpieczyciel z pewnością zastosuje karencję, więc ochrona nie będzie działała od razu.
CZY WIESZ, ŻE …

Karencja to opóźnienie startu polisy, czyli okres między jej zakupem a rozpoczęciem ochrony.

Ubezpieczyciele stosują karencję w ubezpieczeniach turystycznych m.in. po to, żeby uchronić się przed nieuczciwymi osobami, które kupują polisę już po przykrym zdarzeniu, gdy potrzebują pomocy. Niestety, takie przypadki też się zdarzają.

Przeczytaj też: Czy można kupić ubezpieczenie turystyczne w trakcie wakacji?

błędy przy kupnie ubezpieczenia turystycznego

FAQ – najczęściej zadawane pytania o błędy popełniane przy zakupie ubezpieczenia turystycznego

Na jakim etapie zakupu polisy trzeba poinformować ubezpieczyciela o chorobie przewlekłej?
Jakie elementy oferty warto porównać przed zakupem polisy?
Czy najwyższe sumy ubezpieczenia są zawsze najlepsze?
Czym jest OWU?
PODSUMOWANIE
 • Nie możesz zatajać informacji o chorobach autoimmunologicznych, bo nie otrzymasz właściwej ochrony.
 • Porównanie ofert wielu ubezpieczycieli pozwoli Ci wybrać najlepiej dopasowaną polisę za możliwie najlepszą cenę.
 • Im wyższa suma ubezpieczenia, tym wyższa składka, ale też wyższe odszkodowanie. Jeśli jedziesz do kraju, w którym obowiązują wysokie stawki, zwłaszcza za leczenie, powinieneś wybrać odpowiednio wysokie sumy.
 • Kupując polisę, najpierw powinieneś wybrać oferty, które zapewnią Ci potrzebną ochronę, a dopiero potem porównywać je pod względem cen.
 • W OWU znajdziesz szczegółowe informacje o zasadach udzielania pomocy w ramach polisy turystycznej. Dlatego zapoznanie się z zapisami w tym dokumencie jest konieczne jeszcze przed zakupem ubezpieczenia.
 • Jeśli kupujesz ubezpieczenie już podczas pobytu za granicą, ubezpieczyciel może zastosować karencję, czyli opóźnić start ochrony.
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!