Wyczynowe uprawianie sportu – co zapewnia polisa dla zawodowych sportowców?

Sport to zdrowie – każdy Ci to powie! Zawodowo zajmują się nim nieliczni. Wytężony wysiłek fizyczny poza poprawą sprawności niesie ze sobą ryzyko kontuzji. Sprawdź, co powinno zapewnić ubezpieczenie dla instruktora sportowego. Czy ubezpieczenie turystyczne obejmuje sporty wyczynowe?

wyczynowe uprawianie sportów

Jesteś instruktorem narciarskim w jednym z europejskich kurortów narciarskich? A może uczysz sportów wodnych w tropikach? Dowiedz się, jaką polisę powinieneś posiadać!

Zawodowe uprawianie sportu – kiedy występuje?

Jeśli intensywna i regularna aktywność sportowa wiąże się z udziałem w treningach, zawodach i obozach kondycyjnych w ramach klubu sportowego, to wtedy możemy mówić o wyczynowym uprawianiu sportu.

Czym się charakteryzuje sport wyczynowy?

Sporty wyczynowe wiążą się z większym ryzykiem odniesienia kontuzji niż w przypadku amatorskiej, okazjonalnej aktywności sportowej. Niektóre dyscypliny wymagają podróżowania do miejsc o ekstremalnych warunkach klimatycznych. Ubezpieczyciele zaliczają do takiej aktywności udział w ekspedycjach do odległych rejonów świata (np. wyprawa grupy alpinistów na Antarktydę). Uprawianie danej dyscypliny zawodowo wiąże się z zarabianiem w ten sposób na życie. Ewentualny uraz może wyeliminować zawodnika z rywalizacji i “wyłączyć” go z codziennego funkcjonowania przez pewien czas, co może mieć negatywne skutki w płynności finansowej rodziny.

Sporty wyczynowe a sporty ekstremalne

Trzeba dokonać rozróżnienia między sportami wyczynowymi a ekstremalnymi lub wysokiego ryzyka, gdyż w zależności od przyjętej metodologii określenia te obejmują różne dyscypliny. Poniżej zamieszczamy próbę uporządkowania ich i przydzielenia do poszczególnych kategorii.

Sporty ekstremalne wykonywane są w trudnych, wymagających warunkach. Do ich uprawiania niezbędne są: doświadczenie, ponadprzeciętne umiejętności, wytrzymałość, hart ducha i odwaga. Aktywności te charakteryzują się wyższą częstotliwością urazów w porównaniu do pozostałych dyscyplin, dlatego nazywane są sportami wysokiego ryzyka. Zalicza się do nich wyczynowe uprawianie sportu (zarówno na poziomie amatorskim, jak i zawodowym). W ich trakcie nietrudno o szkody materialne lub osobowe.

Do sportów wysokiego ryzyka należą:

 • ekstremalna jazda na snowboardzie (np. freeride, snowkite),
 • narciarstwo ekstremalne (m.in. freeride),
 • żeglarstwo morskie,
 • alpinizm jaskiniowy (speleologia),
 • szermierka historyczna (HEMA),
 • skoki ze spadochronem (skydiving),
 • ekstremalne spływy rzeczne (rafting).

Dyscypliny sportów ekstremalnych:

 • jazda na snowboardzie/nartach poza oznakowanymi trasami,
 • kolarstwo górskie,
 • bouldering,
 • trekking wysokogórski (powyżej 4000 m n.p.m.),
 • kajakarstwo górskie,
 • paralotniarstwo,
 • szybownictwo,
 • rajdy samochodowe,
 • MMA.
UWAGA!

Nie ma ogólnej klasyfikacji sportów. Powyższa lista jest przykładowa i powstała tylko na potrzeby tego artykułu. Każdy ubezpieczyciel sam definiuje poszczególne dyscypliny i przypisuje do konkretnych kategorii (np. sporty amatorskie i wysokiego ryzyka albo amatorskie i ekstremalne).

Ubezpieczenie od sportów wyczynowych

Ubezpieczenie turystyczne daje możliwość rozszerzenia ochrony na okoliczność wyczynowego uprawiania sportu na zagranicznym wyjeździe. Zapewnia wsparcie w przypadku wypadku podczas wybranej aktywności, po którym konieczna jest interwencja lekarska. Standardowa polisa podróżna posiada szereg wyłączeń i ograniczeń ochrony w razie określonych okoliczności (jak np. sporty wyczynowe), jednak wykupienie odpowiedniej klauzuli sprawia, że ubezpieczenie zadziała również wtedy, nie pozbawiając ubezpieczonego ochrony.

Wyczynowe uprawianie sportu w polisie turystycznej

Coraz więcej towarzystw oferuje ubezpieczenie od sportów ekstremalnych. Ich miłośników przybywa z roku na rok. Osoby na wakacjach są bardziej podatne na ryzyko. Nieraz w celu zdobywania nowych doświadczeniem decydują się na daną aktywność pod wpływem impulsu, nie dostrzegając czyhających niebezpieczeństw. Oprócz zastrzyku adrenaliny sporty wyczynowe mogą zafundować niewprawionemu amatorowi uszczerbek na zdrowiu lub nawet życiu.

Ubezpieczenie dla sportowców – gdzie występuje?

Jesteś zapalonym biegaczem i uczestniczysz w cyklicznych imprezach sportowych (np. maratonach lub triathlonach)? Nawet najlepsze przygotowanie nie zapewni Ci 100-procentowej pewności, że nie ulegniesz kontuzji. Na treningach, zawodach czy po prostu na urlopie przyda Ci się ubezpieczenie sportowe. Poniżej podajemy przykłady towarzystw, które oferują ten rodzaj ochrony i opisujemy, jak ona działa w praktyce.

Ubezpieczenie sportowe ERGO Hestia

Ubezpieczenie sportowe w ERGO Hestia gwarantuje ochronę ubezpieczeniową niezależnie od tego, czy uprawiamy sporty rekreacyjne, ryzykowne czy ekstremalne. Polisa jest kierowana do osób aktywnych i uczestników obozów sportowych, tych uprawiających sport regularnie lub sezonowo, a także zawodowo i zarobkowo (np. instruktorów sportowych). W trzech dostępnych wariantach ubezpieczenia oferowane są:

 • rehabilitacja – obejmuje organizację i pokrycie kosztów powrotu do zdrowia, w tym m.in. diagnostykę, niezbędne zabiegi i operacje, a także opracowanie indywidualnego planu rehabilitacji, suma ubezpieczenia wynosi do 50 0000 zł,
 • świadczenie – obejmuje wypłatę jednorazowego świadczenia pieniężnego w razie, gdy plan rehabilitacji nie może zostać przeprowadzony ze względu na stan zdrowia ubezpieczonego, suma ubezpieczenia wynosi do 20 000 zł,
 • Sport Assistance – obejmuje niezbędną i natychmiastową pomoc w razie nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku, w tym m.in. wizytę lekarza, transport medyczny, pomoc opiekuńczą, pomoc domową czy pomoc psychologa,
 • NNW – zapewnia wypłatę świadczenia za trwały uszczerbek na zdrowiu (powyżej 5%) lub śmierć w wyniku nieszczęśliwego wypadku, pokrycie kosztów leczenia po wypadku, wypłatę świadczenia (30 000 zł) oraz opiekę Centrum Pomocy Osobom Poszkodowanym w przypadku całkowitej utraty zdolności do uprawiania dyscypliny sportowej wykonywanej zarobkowo, dzienne świadczenie (do 120 zł) za dzień pobytu w szpitalu, suma ubezpieczenia wynosi do 200 000 zł,
 • OC – obejmuje szkody wyrządzone innym osobom przez ubezpieczonego, jego dzieci lub zwierzęta, szkody związane z posiadaniem i używaniem mienia (również wypożyczonego), w ramach OC instruktora szkody wyrządzone osobom trzecim wynikające z uchybień w wykonywaniu czynności zawodowych, suma ubezpieczenia wynosi do 1 000 000 zł.

Ochrona związana z zawodowym lub zarobkowym uprawianiem sportu w ubezpieczeniu sportowym ERGO Hestia jest dostępna za dodatkową opłatą w wariancie III ubezpieczenia.

Ubezpieczenie sportowe w UNIQA

UNIQA w ramach polisy turystycznej oferuje ubezpieczenie od sportów ekstremalnych, które obejmuje ochroną również uprawianie sportów wysokiego ryzyka oraz zawodowe i wyczynowe uprawianie sportu bez konieczności opłacania dodatkowej składki.

Szeroki zakres ochrony zagwarantuje bezpieczeństwo podczas wypoczynku. Jeżeli danej aktywności podejmujesz się regularnie, ubezpiecz także swój sprzęt sportowy na okoliczność jego utraty lub zniszczenia w transporcie – otrzymasz wtedy rekompensatę finansową.

UNIQA do sportów wysokiego ryzyka zalicza m.in.:

 • skoki ze spadochronem,
 • skoki na bungee,
 • akrobacje na motocrossie,
 • kolarstwo górskie i szosowe,
 • jazdę na nartach lub snowboardzie,
 • nurkowanie,
 • pływanie motorówką lub skuterem wodnym,
 • wspinaczkę górską,
 • speleologię,
 • kajakarstwo górskie,
 • rafting.

Z kolei polisa turystyczna Supertravel w UNIQA w wariancie Podstawowym obejmuje amatorskie uprawianie sportów letnich i zimowych. W standardzie zawiera:

 • Koszty leczenia i pomocy assistance: 250 000 zł,
 • NNW: 30 000 zł,
 • Koszty ratownictwa: 250 000 zł.

Dostępne do kupienia są rozszerzenia ochrony obejmujące:

 • uprawianie sportów wysokiego ryzyka,
 • uprawianie sportów ekstremalnych,
 • ubezpieczenie OC związane z uprawianiem sportu i ubezpieczenie sprzętu sportowego,
 • Pakiet Zimowy (dostępny wyłącznie z OC sportowym i ubezpieczeniem sprzętu sportowego).

Ile kosztuje ubezpieczenie sportów zawodowych?

Ubezpieczenie sportów wysokiego ryzyka, zawodowych, wyczynowych i ekstremalnych występuje jako rozszerzenia polisy turystycznej. Wiążą się z dopłatą. Nieraz cena może być kilkukrotnie wyższa od wyjściowej oferty. Jednak nawet wtedy składka nie przekroczy wartości pomocy, której możesz potrzebować, jeśli podczas wakacyjnej aktywności sportowej ulegniesz wypadkowi. 

Jeśli nie rozszerzysz podstawowej umowy o odpowiednie ryzyko dodatkowe związane z uprawianiem sportów, wystąpi wyłączenie ochrony i spotkasz się z odmową wypłacenia świadczenia. Nie dostaniesz wtedy odszkodowania z NNW za obrażenia ciała, a ubezpieczyciel nie opłaci Twojego leczenia za granicą i nie przekaże świadczenia osobie, której wyrządziłeś szkodę. Z tego względu nie warto oszczędzać na polisie podróżnej i uwzględnić w niej planowaną aktywność sportową.

Sprawdźmy, ile będzie kosztować ubezpieczenie 29-letniego Dominika, który wybiera się do Grecji na 10 dni. Najpierw wyliczył polisę turystyczną, uwzględniając jedynie wypoczynek i zwiedzanie. Potem sprawdził oferty ubezpieczenia na okoliczność wypadku podczas wyczynowego uprawiania sportu, gdyż na wyjeździe zamierza trenować bouldering. Porównał ze sobą ceny najtańszych polis w obu przypadkach.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ubezpieczeniaCena podstawowej polisy turystycznejCena polisy z wyczynowym uprawianiem sportów
mtu24.plKL: 80 000 zł,
OC: 50 000 zł
32 zł81 zł
SIGNAL IDUNAKL: 86 402 zł, NNW: 15 000 zł36 zł162 zł
UNIQAKL: 250 000 zł,
NNW: 30 000 zł
42 zł168 zł
You Can DriveKL: 100 000 zł,
OC: 50 000 zł
42 zł108 zł
AXA PartnersKL: 200 000 zł,
NNW: 20 000 zł
45 zł136 zł
ProamaKL: 100 000 zł47 złbrak oferty
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 50 000 zł
72 złbrak oferty
WienerKL: 345 936 zł,
NNW: 20 000 zł,
OC: 216 210 zł,
Bagaż: 1000 zł
88 zł250 zł
Obliczenia wykonane w kalkulatorze ubezpieczenia turystycznego Mubi (20.03.2024).

Wybór ubezpieczenia od zawodowego uprawiania sportu – na co zwrócić uwagę?

Przed zawarciem polisy upewnij się, że wykonywana przez Ciebie aktywność sportowa jest objęta ochroną przez ubezpieczyciela, a nie znajduje się na liście wyłączeń. Przejrzyj kategoryzację sportów (sporty wysokiego ryzyka/ekstremalne), którą stosuje towarzystwo w OWU i sprawdź, czy znajduje się tam twoja dyscyplina. Doprecyzuj, czy ubezpieczyciel uwzględnia ekstremalne warunki klimatyczne lub przyrodnicze (np. pustynia, dżungla, Arktyka). Upewnij się, że szkoda, do której może dojść w danym miejscu, nie jest wyjęta spod odpowiedzialności firmy ubezpieczeniowej (jak np. wyprawa/obóz survivalowy).

PODSUMOWANIE
 • Zawodowy sportowiec, jadąc za granicę na obóz szkoleniowy lub zawody, musi pamiętać o zabraniu ze sobą ubezpieczenia turystycznego z uwzględnieniem wyczynowego uprawiania sportu.
 • Sporty ekstremalne to pojęcie szersze od sportów wyczynowych. Trzeba upewnić się, że ubezpieczyciel obejmuje ochroną zawodowe uprawianie danej dyscypliny.
 • Jeśli wyjazd zagraniczny organizuje klub lub federacja sportowa, musi zapewnić zawodnikom ubezpieczenie. Warto to sprawdzić przed daleką podróżą!

FAQ – najczęściej zadawane pytania o polisę z uwzględnieniem sportów zawodowych

Czy sporty wyczynowe i ekstremalne oznaczają to samo?
Jakie ubezpieczenie powinien mieć instruktor sportowy?
Czy sportowiec powinien się ubezpieczyć przed zawodami?
Źródła:
 • https://www.ergohestia.pl/ubezpieczenie-sportowe/o-ubezpieczeniu/
 • https://cdn.bsbox.pl/files/hestia/OTg7MDA_/02e04fee9323dcf5c2236f6e4a9d25cc_documents-09d22f35-b66c-44d6-a12b-1267db7a291b.pdf
 • https://www.uniqa.pl/dokumenty/Travel_Sport_Plus_wariant_Small.pdf
 • https://www.uniqa.pl/porady-zycie-i-zdrowie/ubezpieczenie-od-sportow-ekstremalnych-z-milosci-do-aktywnosci/
Rafał Gliński Mubi
Autor artykułu: Rafal Glinski

Redaktor z 5-letnim stażem pracy w mediach. Jest autorem kilkuset publikacji o charakterze informacyjnym i publicystycznym. W swoich tekstach na Mubi stara się wyjaśnić wszystkie zawiłości świata ubezpieczeń. Jako czynny użytkownik dróg opisuje realia drogowe kierowców. 

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!