Jak przygotować się do skoku na bungee? [6 wskazówek]

Skok na bungee to emocjonująca aktywność przeznaczona dla osób, które lubią adrenalinę i nieoczywiste spędzanie czasu. Widok z góry często zapiera dech w piersiach, ale to wykonanie decydującego kroku zapewnia emocjonujące przeżycia. Z uwagi na to, że ta dyscyplina należy do sportów ekstremalnych, wymaga specjalnego przygotowania. Co dokładnie powinieneś zrobić? Czy skok na bungee jest bezpieczny? Jakie są przeciwwskazania?

skok na bungee

Co to jest skok na bungee?

Bungee jumping zalicza się do sportów ekstremalnych. Śmiałkowie skaczą zwykle z mostów, wiaduktów lub dźwigów. Polega on na skoku z dużej wysokości na elastycznej linie. Zazwyczaj jest ona przymocowana do klatki piersiowej, bioder lub kostek skoczka. 

Skoki realizuje się zwykle z wysokości około 70–100 metrów. Choć dla osób chętnych jeszcze “wyższych” wrażeń stworzono miejsce zwane Big Tower, które znajduje się w Szczecinie. Skoki na bungee odbywają się tam z wysokości 252 metrów. 

W bungee jumping skacze się z platformy. Uczestnik zakłada specjalnie przygotowaną uprząż, do której przymocowana jest elastyczna lina. Gwarantuje ona wyhamowanie lotu w odpowiednim momencie.

Skoki na bungee odbywają się także w stylu Dream Jump. Wykorzystuje się w nich inny rodzaj uprzęży – łączącą część biodrową i piersiową. Inna jest też pozycja spadania, a długość skoku jest maksymalnie wydłużona.

Skoki na bungee często dostępne są na festynach, imprezach masowych czy miejscach, które są atrakcyjne dla turystów.  

Czy skok na bungee jest bezpieczny?

Bungee jumping to sport ekstremalny, przy którym organizatorzy na pierwszym miejscu stawiają Twoje bezpieczeństwo. Skok odbywasz pod opieką instruktora, który dba o odpowiednie ułożenie i przymocowanie sprzętu oraz zabezpieczenie atrakcji. Instruktor przygotuje i przeprowadzi Cię przez cały proces aż do skoku. Wyda cenne wskazówki i polecenia, których musisz bezwzględnie przestrzegać. 

Lina przeznaczona do skoku jest bardzo wytrzymała i posiada certyfikat. Instruktor dopasuje pod Ciebie jej grubość i długość. Przede wszystkim z uwzględnieniem Twojej wagi. 

Wyróżnia się linę:

 • cienką – dla wagi od 40 do 65 kg,
 • średnią – dla wagi od 66 do 90 kg,
 • grubą – dla wagi od 91 do 120 kg.

Uprząż, którą założysz, ma podwójne zabezpieczenie, na wypadek gdyby zerwał się podstawowy zaczep. Instruktor mocuje ją zazwyczaj na minimum dwa sposoby. Najczęściej linę zaczepia się na biodrach oraz wokół kostek.

Aby Twój skok był bezpieczny:

 • upewnij się, że nie masz żadnych przeciwwskazań zdrowotnych,
 • słuchaj i wykonuj polecenia instruktora,
 • nie skacz, jeśli nie chcesz tego robić,
 • nie skacz, jeśli nie jesteś pewien, czy zabezpieczenia są odpowiednie,
 • pamiętaj o głowie skierowanej w dół i swobodnej pozycji (dzięki temu lina stopniowo się napręży i unikniesz gwałtownych ruchów).
UWAGA!

Pamiętaj, że zawsze i w każdej chwili możesz zrezygnować ze skoku. Nawet jeśli jesteś już w pełni zabezpieczony i masz założoną uprząż. W takiej sytuacji organizator najprawdopodobniej nie zwróci Ci pieniędzy za skok.

Kto nie powinien skakać na bungee?

Skoki na bungee są dozwolone od 16 lat. Wzrost, czy sylwetka nie są brane pod uwagę. Jeśli lubisz ekstremalne przeżycia, adrenalinę i jesteś gotowy na taką aktywność, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś spróbował swoich sił. Istnieją jednak przeciwwskazania zdrowotne do skoku na bungee z uwagi na to, że jest to sport ekstremalny. 

Nie powinieneś się narażać, jeśli cierpisz na:

 • chorobę sercowo–naczyniową,
 • uszkodzenia i schorzenia kręgosłupa,
 • wadę serca,
 • epilepsję,
 • schorzenia układu ruchu,
 • otyłość (waga w granicach 150 kg i więcej).

6 wskazówek, które pozwolą Ci przygotować się do skoku na bungee

Skok na bungee to nie jazda na rowerze. Z przeżyciami, których doznasz, nie spotykasz się na co dzień. Jest to sport ekstremalny, więc wymaga odpowiedniego przygotowania. Zwłaszcza, jeśli nigdy dotąd tego nie robiłeś i jesteś amatorem, jeżeli chodzi o aktywności fizyczne. Poniżej znajdziesz cenne wskazówki.

 1. Do oddania skoku na bungee wybierz miejsce, które najbardziej Ci odpowiada. Wielu organizatorów lokalizuje platformy do tego rodzaju aktywności w bardzo urokliwych i atrakcyjnych turystycznie terenach. Oprócz samego skoku, wrażenie zrobi na Tobie z pewnością panorama widoczna z tego miejsca. Być może uspokoi ona Twój stres i lęk.
 2. Przede wszystkim przed dokonaniem skoku na bungee nie objadaj się i nie pij dużo. Skok odbywa się z dużej wysokości i do góry nogami, a elastyczna lina gwałtownie się porusza. Oprócz tego adrenalina i stres mogą powodować torsje.
 3. Przygotuj się psychicznie i ogranicz stres. Nerwy to naturalna reakcja organizmu, nawet jeśli jesteś gotowy na oddanie skoku. Staraj się za dużo nie myśleć o czekających Cię przeżyciach, aby lęk Cię nie sparaliżował.
 4. Jeśli stoisz już na platformie zabezpieczony i zapięty w uprząż, nie zastanawiaj się zbyt długo nad skokiem. Im dłużej będziesz rozmyślał, tym trudniej będzie Ci skoczyć. Narażasz się wówczas na większy stres i panikę.
 5. Nie patrz w dół. Inaczej ocenisz wysokość platformy z dołu, a inaczej, gdy na niej stoisz. Jeśli przed skokiem popatrzysz na ziemię z wysokości 100 metrów, z pewnością będziesz się bardziej stresował.
 6. Odpowiednio się ubierz. Załóż wygodne ubrania i buty oraz zwiąż włosy. Nic nie może Cię uwierać, przeszkadzać Ci ani blokować Twoich ruchów. Podczas skoku ciężko będzie Ci zapanować nad swoim ciałem z uwagi na dużą siłę i naciąganie się liny.

Czym charakteryzuje się ubezpieczenie obejmujące skok na bungee?

Skoki na bungee to dyscyplina zaliczana do sportów ekstremalnych. Jeśli chcesz skorzystać z tego rodzaju atrakcji, przemyśl wykupienie ubezpieczenia turystycznego. W szczególności, jeśli planujesz skoczyć na bungee podczas urlopu za granicą. Wówczas bez polisy na wyjazd wszelkie koszty związane z opieką medyczną musisz pokryć z własnej kieszeni.

Sporty ekstremalne wymagają rozszerzenia polisy turystycznej. W innym przypadku ubezpieczyciel nie zagwarantuje Ci pomocy, jeśli dojdzie do wypadku podczas skoku. Zwykle tego rodzaju aktywności towarzystwa uznają za sporty wysokiego ryzyka lub ekstremalne. Tę informację znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia firm.

sport wysokiego ryzykasport ekstremalny
Proama
Generali
AXA Partners
PZU
UNIQA
SIGNAL IDUNA
TU Europa
Nationale–Nederlanden
Źródło: Ogólne warunki ubezpieczenia powyższych towarzystw

Jaki jest koszt ubezpieczenia turystycznego, które obejmuje sporty wysokiego ryzyka lub ekstremalne? Zwykle, z uwagi na większe ryzyko wystąpienia szkody, towarzystwa proponują tę polisę w wyższej cenie niż w przypadku wyjazdu nastawionego tylko na wypoczynek i zwiedzanie. Sprawdzimy to na przykładzie 30-letniego Przemka, który wyjeżdża na 5-dniową wycieczkę do Austrii. Planuje on spełnić tam swoje marzenie i skoczyć na bungee. Interesuje go ubezpieczenie kosztów leczenia, NNW oraz OC z uwzględnieniem wypoczynku, zwiedzania i uprawiania sportów ekstremalnych. Ile zapłaci za polisę na wyjazd?

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres polisyCena polisy z uwzględnieniem sportów ekstremalnychCena polisy z uwzględnieniem wypoczynku i zwiedzania
You Can Drive KL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł
57 zł 31 zł
mtu24.pl KL: 300 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 100 000 zł
85 zł 44 zł
AXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł
88,96 zł44,48 zł
ProamaKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł
96 zł34 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 50 000 zł
104 zł 46 zł
(NNW: 20 000 zł,
OC: 100 000 zł)
Wiener KL: 341 192 zł, NNW: 20 000 zł, OC: 213 245 zł 125 zł 44 zł
SIGNAL IDUNAKL: 170 596 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 127 947 zł
148,40 zł 34,32 zł
UNIQAKL: 750 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł
204 zł51 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [kwiecień 2024].

FAQ – najczęściej zadawane pytania o skok na bungee

Czy skok na bungee jest bezpieczny?
Jakie są przeciwwskazania do skoku na bungee?
Jak przygotować się do skoku na bungee?
PODSUMOWANIE
 • Skok na bungee to inaczej bungee jumping.
 • Skok na bungee zalicza się do sportów ekstremalnych. Polega on na skoku z dużej wysokości, zwykle z 70–100 metrów, na elastycznej linie.
 • Liny stosowane do skoku na bungee mają różne grubości. Instruktor dopasowuje grubość i długość liny do uczestnika.
 • Aby skok był bezpieczny, uczestnik powinien upewnić się, że nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych.
 • Skok na bungee odbywa się pod okiem instruktora. Lina, z którą skacze uczestnik, posiada specjalny certyfikat.
Karolina Dziurka
Autor artykułu: Karolina Dziurka

Doradca w branży ubezpieczeń komunikacyjnych z kilkuletnim stażem. Choć ukończyła dwie lubelskie uczelnie o odmiennej tematyce, postanowiła rozwijać się w branży poświęconej ochronie komunikacyjnej i turystycznej. Kieruje się tym, aby sami zainteresowani w łatwy i prosty sposób potrafili zrozumieć kwestie związane z ubezpieczeniami. Doświadczenie w pracy z użytkownikami porównywarki Mubi pozwoliło jej na dokładne zapoznanie się z ich potrzebami i problemami. Dzięki temu wie, jak podchodzić do odbiorcy, jakie kwestie są problemowe i co warto poruszyć.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!