Czym są koszty repatriacji w ubezpieczeniu turystycznym?
Koszty repatriacji w ubezpieczeniu turystycznym odnoszą się przede wszystkim do wydatków związanych z organizacją i realizacją powrotu ubezpieczonego do jego kraju pochodzenia lub miejsca zamieszkania w sytuacjach nagłych. Może to być poważna choroba, wypadek lub śmierć podczas podróży za granicą. Na jaką dokładnie pomoc możesz liczyć? Czy każde towarzystwo zapewnia wsparcie związane z repatriacją?
W artykule przeczytasz:
- Co to jest repatriacja w ramach polisy turystycznej?
- Czy każda polisa turystyczna oferuje pokrycie kosztów repatriacji?
- Co wchodzi w skład ochrony obejmującej koszty repatriacji?
- Jakie są ograniczenia dotyczące repatriacji w ramach polisy turystycznej?
- Jakie są faktyczne koszty repatriacji?
- Ile powinna wynosić suma ubezpieczenia obejmująca repatriację?
- Ile kosztuje polisa uwzględniająca pomoc w przypadku repatriacji?
Co to jest repatriacja w ramach polisy turystycznej?
Polisa turystyczna uwzględniająca repatriację ubezpieczonego to ochrona, w ramach której towarzystwo pokrywa koszty transportu medycznego do kraju zamieszkania wskutek nagłego zachorowania lub wypadku. Np. gdy ubezpieczony nie jest w stanie kontynuować podróży i musi wrócić do kraju, aby kontynuować leczenie. Repatriacja obejmuje także transport zwłok.
Repatriacja ma miejsce wtedy, gdy stan ubezpieczonego nie pozwala mu na powrót do Polski na własną rękę, np. publicznymi środkami transportu. W ramach tej ochrony towarzystwo zapewnia również opiekę lekarza czy sprzęt medyczny na czas podróży. Ubezpieczyciel gwarantuje także nocleg i wyżywienie, np. jeśli transport odbywa się z przesiadkami lub jeśli stan zdrowia ubezpieczonego nie pozwala mu na powrót do domu, przez co jego pobyt za granicą przedłuża się.
Pamiętaj, że zakres ubezpieczenia turystycznego w każdej firmie może być inny. Nie każde towarzystwo zaoferuje Ci ten sam rodzaj pomocy w związku z repatriacją.
Przykładowo, jak czytamy w OWU ubezpieczenia Daleko od Domu, towarzystwo AXA Partners w ramach repatriacji gwarantuje:
- transport do kraju stałego zamieszkania środkiem transportu dostosowanym do stanu zdrowia ubezpieczonego,
- przedłużony pobyt ubezpieczonego za granicą, jeżeli jego stan zdrowia pierwotnie nie pozwala na powrót w planowanym terminie i jednocześnie nie wymaga on hospitalizacji (towarzystwo pokrywa koszty noclegu i wyżywienia przez okres niezbędny do organizacji transportu),
- transport zwłok oraz zakup trumny przewozowej ubezpieczonego do miejsca pochówku na terenie kraju stałego zamieszkania, jeżeli zmarł on podczas podróży.
Czy każda polisa turystyczna oferuje pokrycie kosztów repatriacji?
Ubezpieczenie turystyczne składa się przede wszystkim z ochrony kosztów leczenia i assistance. W ramach tych elementów towarzystwo gwarantuje zwykle pomoc w postaci transportu medycznego i transportu zwłok do Polski.
Przed zakupem sprawdzaj jednak zakres ubezpieczenia turystycznego, abyś wiedział, na jakie wsparcie możesz liczyć podczas podróży. Pamiętaj, że polisa na wyjazd nie jest obowiązkowa (zasad ochrony nie reguluje prawo), więc każde towarzystwo może oferować inne warunki ochrony. Nawet jeśli większość firm będzie świadczyła wsparcie w związku z repatriacją, nie wszędzie otrzymasz ten sam rodzaj pomocy. Oferty różnią się od siebie wyłączeniami odpowiedzialności, limitami, ograniczeniami i sumami ubezpieczenia.
Przeczytaj też: Ubezpieczenie na wyjazd za granicę – jak wybrać odpowiednią polisę?
Co wchodzi w skład ochrony obejmującej koszty repatriacji?
Ubezpieczenie turystyczne obejmujące koszty repatriacji gwarantuje zwykle wsparcie związane z transportem medycznym, transportem zwłok, a także opłatami towarzyszącymi, wynikającymi z dopełnienia formalności, organizacji noclegu czy wyżywienia.
1. Repatriacja medyczna
Ubezpieczyciel pokryje koszty transportu medycznego do kraju, z którego pochodzisz, jeśli Twój stan zdrowia wymaga specjalistycznej opieki, której nie możesz otrzymać na miejscu lub jeżeli musisz wrócić do kraju, aby kontynuować leczenie. Towarzystwo zorganizuje transport lotniczy (np. lotem rejsowym lub sanitarnym), lądowy (karetką) lub inny specjalistyczny transport dostosowany do Twojego stanu zdrowia.
Firma pokryje także koszty związane z opieką medyczną podczas transportu i wynajęciem sprzętu medycznego. Towarzystwo zagwarantuje Ci pokrycie kosztów związanych z noclegiem czy wyżywieniem, jeśli Twój stan zdrowia nie będzie pozwalał na powrót do kraju, przez co Twój pobyt za granicą będzie trwał dłużej, niż planowałeś.
2. Repatriacja zwłok
Jeśli umrzesz wskutek wypadku lub choroby za granicą, ubezpieczyciel przetransportuje ciało do kraju Twojego pochodzenia. Pomoże również Twoim bliskim uzyskać niezbędne dokumenty, takie jak akt zgonu czy zgoda na transport ciała. Ubezpieczyciel pokryje również koszty związane z transportem w specjalistycznej trumnie zgodnie z wymaganiami transportowymi.
3. Koszty towarzyszące repatriacji
Ubezpieczyciel pokryje koszty transportu Twojej osoby towarzyszącej (np. członka rodziny) do kraju pochodzenia, jeśli jest to konieczne ze względu na Twój stan zdrowia. Towarzystwo zajmie się także opłatami związanymi z noclegiem i wyżywieniem dla Twoich osób towarzyszących lub opiekunów medycznych.
4. Repatriacja w przypadku nagłego wypadku lub choroby
Jeśli musisz zostać przetransportowany do kraju z przesiadkami, ubezpieczyciel pokryje dodatkowe koszty związane z podróżą, takie jak lokalny transport lub noclegi.
5. Pomoc konsularna i formalności
Ubezpieczenie może obejmować wsparcie w zakresie współpracy z placówkami dyplomatycznymi w celu przyspieszenia procesu Twojej repatriacji, np. w sytuacjach nagłych lub skomplikowanych. Wówczas towarzystwo pokryje również koszty związane z uzyskaniem niezbędnej dokumentacji do przeprowadzenia repatriacji.
6. Koszty alternatywne
W niektórych przypadkach ubezpieczenie może obejmować koszty kremacji za granicą oraz transportu prochów do kraju pochodzenia, jeśli taka opcja zostanie wybrana przez rodzinę.
Jakie są ograniczenia dotyczące repatriacji w ramach polisy turystycznej?
Zarówno ubezpieczenie turystyczne, jak i komunikacyjne, mieszkaniowe czy na życie, posiada pewne wyłączenia odpowiedzialności, limity i ograniczenia. Tak jest również w przypadku polisy na wyjazd uwzględniającej koszty repatriacji. Wyłączeń odpowiedzialności jest wiele. Szczegółowe informacje na temat tego, kiedy towarzystwo nie zapewni Ci pomocy, znajdziesz w OWU. Poniżej poznasz kilka sytuacji, które ograniczają ochronę i należą zwykle do wyłączeń odpowiedzialności w ramach polisy turystycznej.
- Towarzystwa ubezpieczeniowe określają maksymalne wysokości odszkodowania, jakie pokrywają w ramach kosztów repatriacji. Zapoznaj się zatem z limitami przed wykupieniem polisy, abyś wiedział, na jaką pomoc możesz liczyć.
- Ponadto niektóre sytuacje mogą być wyłączone z ochrony repatriacyjnej, takie jak poważne naruszenie zasad bezpieczeństwa, działania umyślne, czy wypadek, do którego dojdzie, jeśli będziesz w stanie nietrzeźwości.
- Polisa zazwyczaj określa, w jakich krajach lub regionach ubezpieczenie jest ważne. Zatem repatriacja z kraju lub regionu, który nie jest objęty polisą, nie będzie możliwa.
- Ubezpieczyciel może wymagać od Ciebie pełnej dokumentacji medycznej oraz zgody lekarza prowadzącego na repatriację. Brak wymaganych dokumentów lub sprzeczne opinie lekarskie mogą spowodować, że towarzystwo odmówi Ci repatriacji.
Przeczytaj też: Jak zorganizować transport zwłok z zagranicy? Procedury i koszty
Jakie są faktyczne koszty repatriacji?
Koszty repatriacji są zwykle wysokie i zależą od wielu czynników, takich jak miejsce, z którego repatriacja ma być przeprowadzona, rodzaj transportu, stan zdrowia oraz konieczność zapewnienia dodatkowej opieki medycznej. W punktach poniżej poznasz orientacyjne koszty poszczególnych usług.
Koszty transportu medycznego
- standardowy lot rejsowy
Jeśli możesz podróżować samolotem rejsowym na siedząco lub w pozycji półleżącej, koszty repatriacji mogą wynieść od 2000 euro do 10 000 euro. Cena zależy od długości trasy, klasy lotu i konieczności zapewnienia dodatkowej przestrzeni (np. wykupienia kilku miejsc).
- lot sanitarny
Jeśli Twój stan zdrowia wymaga transportu specjalistycznym samolotem medycznym, opłaty mogą wynieść od 20 000 euro nawet do 150 000 euro, w zależności od odległości. Loty transkontynentalne są najdroższe i mogą przekraczać te kwoty.
- helikopter medyczny
W przypadku transportu z trudno dostępnych miejsc koszt wynajęcia helikoptera medycznego może wynieść od 5000 euro do 25 000 euro za godzinę.
Koszty opieki medycznej podczas transportu:
- opieka lekarska
Jeśli wymagasz obecności lekarza lub pielęgniarki podczas transportu, koszty opieki mogą wynosić od 1000 euro do 5000 euro w zależności od długości podróży i poziomu opieki.
- specjalistyczny sprzęt
Koszt wynajęcia sprzętu medycznego, np. respiratora, monitora czy defibrylatora używanego podczas transportu, może wynieść nawet kilka tysięcy euro.
Koszty repatriacji zwłok:
- opłata za transport ciała
Transport zwłok z zagranicy do kraju pochodzenia może kosztować od 3000 euro do 15 000 euro, w zależności od odległości i kraju, z którego odbywa się transport.
- opłaty za dopełnienie formalności
Koszty związane z dokumentacją, taką jak akt zgonu, certyfikaty medyczne, pozwolenia na transport ciała oraz tłumaczeń dokumentów mogą wynieść od 500 euro do 3000 euro.
Ile powinna wynosić suma ubezpieczenia obejmująca repatriację?
To, jaką sumę ubezpieczenia powinna obejmować Twoja polisa, zależy od wielu indywidualnych czynników. Podczas wyboru polisy weź pod uwagę:
- swój stan zdrowia – jeśli chorujesz przewlekle, wybierz wyższą sumę ubezpieczenia, aby mieć pewność, że towarzystwo pokryje w pełni koszty Twojej repatriacji,
- aktywności, które planujesz uprawiać – jeśli planujesz uprawiać sporty wysokiego ryzyka, wybierz wyższą sumę ubezpieczenia, która będzie w stanie pokryć koszty Twojej repatriacji,
- długość podróży – jeśli planujesz dłuższą podróż, zwróć uwagę na to, że wiąże się to z większym ryzykiem wystąpienia problemów zdrowotnych i uwzględnij to przy wyborze sumy ubezpieczenia.
Przeczytaj też: OWU ubezpieczenia turystycznego: 7 kwestii do sprawdzenia zanim podpiszesz umowę
Ile kosztuje polisa uwzględniająca pomoc w przypadku repatriacji?
Ubezpieczenie turystyczne uwzględniające pomoc związaną z repatriacją to nieduży koszt. Cena ochrony zależy od zakresu ubezpieczenia, a także kierunku, długości i celu podróży. Zwykle to opłata w wysokości kilku, kilkunastu złotych za jeden dzień ochrony.
Koszt polisy turystycznej sprawdzimy na przykładzie 29-letniego Filipa, który wybiera się w 7-dniową podróż do Francji. Ile zapłaci za ubezpieczenie rozszerzone o repatriację?
Towarzystwo ubezpieczeniowe | Zakres ubezpieczenia | Cena ubezpieczenia |
---|---|---|
mtu24.pl | KL: 80 000 zł, OC: 50 000 zł, transport medyczny do Polski, transport zwłok | 22 zł |
SIGNAL IDUNA | KL: 87 324 zł, NNW: 10 000 zł, transport medyczny do Polski, transport zwłok | 26 zł |
Proama | KL: 100 000 zł, transport medyczny do Polski, transport zwłok | 27 zł |
You Can Drive | KL: 100 000 zł, OC: 50 000 zł, transport medyczny do Polski, transport zwłok | 29 zł |
UNIQA | KL: 250 000 zł, NNW: 30 000 zł, Bagaż: 2000 zł, transport medyczny do Polski, transport zwłok | 32 zł |
AXA Partners | KL: 200 000 zł, NNW: 20 000 zł, transport medyczny do Polski, transport zwłok | 33 zł |
Wiener | KL: 174 648 zł, NNW: 10 000 zł, OC: 109 155 zł, transport medyczny do Polski, transport zwłok | 36 zł |
Generali | KL: 300 000 zł, NNW: 15 000 zł, OC: 50 000 zł, transport medyczny do Polski, transport zwłok | 46 zł |
ERGO Hestia | KL: 500 000 zł, NNW: 30 000 zł, OC: 500 000 zł, transport medyczny do Polski, transport zwłok | 72 zł |
FAQ – najczęściej zadawane pytania o koszty repatriacji
Repatriacja to ochrona, która gwarantuje organizację i pokrycie kosztów transportu medycznego i transportu zwłok do Polski. Towarzystwo zapewnia wsparcie, jeśli ubezpieczony zachoruje lub ulegnie wypadkowi i nie może kontynuować podróży.
Ubezpieczenie turystyczne rozszerzone o repatriację gwarantuje nie tylko transport medyczny i transport zwłok do Polski. Polisa obejmuje także nocleg i wyżywienie, jeśli stan ubezpieczonego nie pozwala mu na powrót do kraju, przez co jego podróż przedłuża się. Firma zapewnia także opiekę lekarską i sprzęt medyczny na czas podróży.
Ubezpieczenie turystyczne składające się z ochrony obejmującej repatriację kosztuje zwykle kilka, kilkanaście złotych za jeden dzień ochrony. Cena zależy od zakresu polisy, kierunku, długości oraz celu podróży. Im większy zakres, tym droższe ubezpieczenie.
- Ubezpieczenie turystyczne rozszerzone o repatriację gwarantuje pokrycie kosztów związanych z transportem zwłok i transportem medycznym do Polski, a także przedłużoną podróżą ubezpieczonego, która związana jest z jego złym stanem zdrowia.
- Repatriacja jest objęta konkretnymi sumami ubezpieczenia.
- Repatriacja to część ochrony assistance w ubezpieczeniu turystycznym.
- Koszt polisy turystycznej, która gwarantuje pokrycie kosztów repatriacji, wynosi zwykle kilka, kilkanaście złotych dziennie.
- Nie każda polisa turystyczna jest wyposażona w świadczenie związane z repatriacją.
- Suma ubezpieczenia ochrony obejmującej repatriację powinna być dostosowana do długości, kierunku i celu podróży.
Dołącz do dyskusji