Ubezpieczenie podróży służbowej

Osoba udająca się do pracy za granicą może być narażona na wysokie koszty, jeśli dojdzie do wypadku lub zajdzie nagła potrzeba leczenia. Dlatego ci, którzy wyjeżdżają za granicę w celach zarobkowych, jak i również pracodawcy delegujący swoich pracowników do innego kraju, powinni pomyśleć o wykupieniu ubezpieczenia. W poniższym artykule opisujemy najważniejsze kwestie związane z ochroną na czas podróży służbowej.

ubezpieczenie do pracy za granicą

Czym różni się ubezpieczenie do pracy za granicą od polisy turystycznej?

Jeśli chcesz kupić ubezpieczenie turystyczne, zawsze musisz wskazać cel swojej podróży. Wyjazdy, które polegają na wypoczynku i zwiedzaniu, nie wymagają rozszerzenia ochrony. Z kolei jeśli planujesz uprawiać sport lub Twój wyjazd dotyczy celów zarobkowych, musisz zadbać o odpowiedni rodzaj polisy. Co to oznacza?

Ubezpieczenie do pracy za granicą to polisa turystyczna rozszerzona o ryzyka związane z pracą zarobkową. Jeśli zatem planujesz wyjechać do innego kraju, aby podjąć pracę lub Twój pracodawca wysyła Cię w delegację, kup polisę turystyczną, która obejmuje zdarzenia powstałe podczas pracy fizycznej. W innym przypadku, jeśli ulegniesz wypadkowi, towarzystwo nie pokryje kosztów Twojego leczenia.

Ubezpieczenie podróży służbowej – dla kogo?

Ubezpieczenie do pracy za granicą może wykupić zarówno osoba prywatna, która planuje wyjechać do innego kraju w celach zarobkowych, jak i pracodawca, który chce ubezpieczyć swoich pracowników na czas delegacji zagranicznej. Nie sposób przewidzieć, co wydarzy się w innym kraju, a wiadomo, że wypadek może zdarzyć się wszędzie. Ponieważ koszty leczenia za granicą potrafią być naprawdę wysokie, warto zabezpieczyć się, wykupując ubezpieczenie do pracy za granicą.

Dzięki ubezpieczeniu na czas podróży służbowej pracownik nie będzie musiał ponosić kosztów ewentualnego leczenia z własnej kieszeni. Co prawda, jeśli dojdzie do wypadku podczas pełnienia obowiązków służbowych w delegacji, wypadek będzie traktowany na równi z wypadkiem przy pracy. Oznacza to, że pracownik będzie mógł domagać się od pracodawcy wyrównania szkody, która nie została pokryta przez ZUS.

Ubezpieczenie na czas podróży służbowej zapewnia więc ochronę zarówno jednej, jak i drugiej stronie. Pracownik może być spokojny, że w razie ewentualnego wypadku może liczyć na pokrycie kosztów leczenia bez konieczności walki o odszkodowanie ze swoim pracodawcą. Pracodawca z kolei zyskuje pewność, że pracownik nie zwróci się do niego z roszczeniem.

Ubezpieczenie podróży służbowej zagranicznej – co obejmuje?

Ubezpieczenie do pracy za granicą oferowane jest w pakietach podstawowych i rozszerzonych. Dobór polisy powinien być podyktowany charakterem podróży służbowej. Delegacja do innego państwa na tydzień w celu negocjowania umowy z zagranicznym kontrahentem jest z pewnością obarczona mniejszym ryzykiem, niż wyjazd w celu pracy na budowie. Dlatego ubezpieczyciele już podczas podpisywania umowy weryfikują, jakiej pracy będzie dotyczyła ochrona.

To, co wchodzi w skład ochrony ubezpieczeniowej, zależy od firmy. Ubezpieczenia do pracy za granicą to polisy dobrowolne, więc zakłady ubezpieczeń mają dowolność, co do kreowania zakresu ochrony oraz OWU. Zazwyczaj podstawowy pakiet ubezpieczenia na czas podróży służbowej obejmuje:

podstawowy pakiet - podróż służbowa

W zależności od ubezpieczyciela rozszerzony pakiet może ponadto obejmować:

Dla pracodawców, którzy wykupują ubezpieczenie na czas podróży służbowej dla swoich pracowników, ochrona może również obejmować np. pokrycie kosztów podróży pracownika wysłanego w zastępstwie, pokrycie kosztów pomocy prawnej czy też pomocy tłumacza.

Czy pracodawca musi zapewnić ubezpieczenie na czas delegacji?

Pracodawca nie ma obowiązku zapewnienia pracownikom dodatkowego ubezpieczenia na czas delegacji zagranicznej. Niemniej jednak jest to zalecane, ponieważ dzięki temu pracodawca uchroni się przed ewentualnym roszczeniem zwrotnym ze strony pracownika. Ponadto dbanie o pracownika poprzez zapewnienie mu dodatkowej ochrony w postaci ubezpieczenia może stanowić wartość dodaną, jeśli chodzi o atrakcyjność pracodawcy na rynku pracy.

Jeśli pracodawca wysyła pracowników w delegację do krajów Unii Europejskiej, ma możliwość zapewnienia im karty EKUZ. O wydanie karty może ubiegać się zarówno sam pracownik, jak i pracodawca składający wniosek zbiorczy obejmujący wszystkich pracowników. Jeśli więc pracodawca planuje wysłać Cię w delegację, upewnij się, czy wystąpił on z wnioskiem o wydanie karty, czy powinieneś zrobić to samodzielnie.

Warto pamiętać, że karta EKUZ zadziała tylko, jeśli pracownik wyjedzie w delegację do państwa członkowskiego Unii Europejskiej i EFTA. Ponadto EKUZ zapewnia tylko podstawową ochronę, więc np. wyjeżdżając do Włoch, osoba posiadająca EKUZ będzie miała dostęp do świadczeń, do których dostęp w ramach publicznej służby zdrowia mają obywatele tego państwa.

Jeśli więc w danym państwie publiczna służba zdrowia nie obejmuje danego świadczenia, np. leczenia dentystycznego, to osoba posiadająca EKUZ będzie musiała za nie zapłacić. Należy w tym miejscu podkreślić, że leczenie za granicą może być bardzo kosztowne. Warto więc mieć kartę EKUZ, jednak dobrze jest też uzupełnić ochronę, wykupując dodatkowe ubezpieczenie do pracy za granicą. Polisa zapewni pokrycie kosztów leczenia (nawet tych prywatnych), transport medyczny, a w rozszerzonej wersji nawet ubezpieczenie bagażu.

Przykład

Marcin został wysłany przez swojego pracodawcę na tygodniową delegację do Madrytu, wyrabiając wcześniej EKUZ. Na miejscu Marcinowi bardzo mocno we znaki dawał się upał. Wysokie temperatury i prażące słońce w połączeniu ze stresem towarzyszącym pracy sprawiły, że zemdlał na środku ulicy, gdy czekał na taksówkę. Przechodnie wezwali karetkę, a ta zabrała Marcina do szpitala, gdzie spędził 2 dni na obserwacji. Przy wypisie okazało się, że EKUZ nie pokryje wszystkich kosztów – za transport do szpitala i hospitalizację Marcin musiał zapłacić z własnej kieszeni.

Na jaki czas można wykupić ubezpieczenie do pracy za granicę?

Delegacje mogą przybrać różną postać. Czasami są to wyjazdy na kilka dni w celu dopełnienia formalności z klientem, a czasem taki wyjazd może potrwać nawet kilka miesięcy. Ubezpieczyciele wychodząc naprzeciw klientom, oferują umowy w różnych wariantach. W rezultacie istnieje możliwość wykupienia ubezpieczenia zarówno na czas jednorazowego wyjazdu, jak i delegacji trwającej dwa miesiące.

Od czego zależy cena ubezpieczenia podróży służbowej?

Cena ubezpieczenia zależy od tego, jaki jest zakres ochrony i na jaki czas polisa została wykupiona. Rozszerzone pakiety są droższe, jednak warto o nich pomyśleć. Szerszy zakres ochrony może np. obejmować ubezpieczenie od kradzieży bagażu, jeśli więc wysyłasz w delegację pracownika z drogim sprzętem służbowym, odrobinę wyższa składka może nie być tak bardzo dotkliwa, jak utrata kosztownego sprzętu. Zakres ochrony ubezpieczeniowej powinien być dobrany adekwatnie do okoliczności towarzyszących wyjazdowi.

Sprawdźmy cenę ubezpieczenia wyjazdu służbowego pracownika fizycznego do Norwegii (kupowanego indywidualnie lub przez pracodawcę) na siedem dni w różnych firmach ubezpieczeniowych.

Firma ubezpieczeniowaPraca fizycznaZakres ochrony
SIGNAL IDUNA40,79 złKoszty leczenia: 86 826 zł
Ochrona COVID
Assistance
NNW: 15 000 zł
Ubezpieczenie sportowe
Klauzula alkoholowa
Ryzyko związane z pracą fizyczną
Proama44 złKoszty leczenia: 100 000 zł
Ochrona COVID
Assistance
Ubezpieczenie sportowe
Klauzula alkoholowa
Ryzyko związane z pracą fizyczną
Ubezpieczenie ruchomości domowych: 5 000 zł
UNIQA47,04 złKoszty leczenia: 250 000 zł
Ochrona COVID
Assistance
NNW: 30 000 zł
Ubezpieczenie sportowe
Klauzula alkoholowa
Ryzyko związane z pracą fizyczną
mtu24.pl56 złKoszty leczenia: 80 000 zł
OC: 50 000 zł
Ochrona COVID
Assistance
Ubezpieczenie sportowe
OC sportowe: 50 000 zł
Ryzyko związane z pracą fizyczną
Generali65 złKoszty leczenia: 300 000 zł
Ochrona COVID
Assistance
NNW: 15 000 zł
OC: 50 000 zł
OC sportowe: 50 000 zł
Ubezpieczenie sportowe
Klauzula alkoholowa
Ryzyko związane z pracą fizyczną
Ubezpieczenie ruchomości domowych: 5 000 zł
AXA Partners93,41 złKoszty leczenia: 600 000 zł
Ochrona COVID
Assistance
NNW: 50 000 zł
OC: 250 000 zł
OC sportowe: 250 000 zł
Ubezpieczenie sportowe
Klauzula alkoholowa
Ryzyko związane z pracą fizyczną
Dane na podstawie wyliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (10.01.2024)

Delegacja pracownika – jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie?

Ubezpieczenie powinno być wybrane odpowiednio do potrzeb. Przede wszystkim, ubezpieczenie można dopasować do długości planowanego wyjazdu – nie ma konieczności kupowania ubezpieczenia na 90 dni, jeśli wyjazd ma trwać tydzień.

Ponadto należy również zwrócić uwagę na to, co wchodzi w zakres ochrony ubezpieczeniowej oraz zapoznać się dokładnie z OWU. W ogólnych warunkach ubezpieczenia mogą być wskazane sytuacje, w których ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania. Zakres ochrony powinien być wybrany w zależności od potrzeb, jednak niezależnie od sytuacji warto zadbać o to, aby ubezpieczenie obejmowało:

na co zwrócić uwagę - ubezpieczenie wyjazd służbowy

Warto zadbać również o ubezpieczenie od kradzieży dokumentów, dzięki któremu pracownik nie będzie miał problemu z powrotem do kraju. Ponadto, jeśli wyjeżdżający zabiera ze sobą drogi sprzęt, warto zadbać o ubezpieczenie bagażu. Dodatkową ochronę będzie stanowiło również OC w życiu prywatnym.

Wybierając ubezpieczenie na czas podróży służbowej, sprawdź, w jaki sposób ubezpieczyciel likwiduje szkodę – czy możesz od razu liczyć na pomoc, czy dopiero na zwrot kosztów w przypadku ich uiszczenia.

Przeczytaj też: Ubezpieczenie do pracy za granicą

Kiedy ubezpieczenie do pracy za granicą nie zadziała?

Zakres ubezpieczenia do pracy za granicą w każdej firmie może być inny. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie wyłączenia odpowiedzialności, stosuje dany ubezpieczyciel, zapoznaj się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia.

Zwykle ubezpieczenie na zagraniczny wyjazd nie obejmuje m.in. zdarzeń:

 • spowodowanych zaostrzeniem chorób przewlekłych (chyba że kupisz rozszerzenie dotyczące takich sytuacji),
 • powstałych pod wpływem alkoholu (chyba że kupisz rozszerzenie dotyczące takich sytuacji),
 • które są wynikiem umyślnego działania, rażącego niedbalstwa,
 • podczas których ubezpieczony działał niezgodnie z prawem.

Więcej na temat wyłączeń odpowiedzialności w ubezpieczeniu turystycznym przeczytasz w artykule: “Kiedy ubezpieczenie turystyczne nie zadziała?”

Czy ubezpieczenie pracownika na podróż służbową można wliczyć w koszty przychodu?

Koszty uzyskania przychodu to opłaty związane z osiągnięciem, zachowaniem lub zabezpieczeniem przychodów. Jeśli Twój wyjazd służbowy dotyczy obowiązków zawodowych, pracodawca jak najbardziej może wliczyć podróż w koszty przychodu. Muszą być jednak spełnione pewne wymogi. 

 • Wyjazd musi mieć charakter jednorazowy.
 • Polisę musi kupić pracodawca.
 • Ubezpieczeniem musi być objęty pracownik. 
 • Osobą uprawnioną do odbioru świadczeń jest pracownik.

Ponadto ubezpieczenie musi posiadać nazwę, adres oraz NIP firmy, dane pracownika i dane kontaktowe.

PODSUMOWANIE
 • Ubezpieczenie do pracy za granicą może wykupić zarówno osoba prywatna, udająca się do pracy do innego kraju, jak i pracodawca wysyłający swojego pracownika w delegację.
 • Pracodawca nie ma obowiązku zapewnienia pracownikowi ubezpieczenia na czas delegacji służbowej, jednak decydując się na ten krok, chroni nie tylko interesy pracownika, ale również interesy firmy.
 • Pracodawca może wystąpić z wnioskiem o wyrobienie EKUZ dla swoich pracowników. Dokument nie zapewnia jednak pełnej ochrony, dlatego na wszelki wypadek lepiej zabezpieczyć się, wybierając ubezpieczenie na czas delegacji za granicę.
 • Ubezpieczyciele oferują ochronę w wersji podstawowej i rozszerzonej. Ponadto polisa może być wykupiona zarówno na czas kilkudniowej podróży, jak i takiej, która trwa kilka miesięcy.
 • Cena ubezpieczenia na czas podróży służbowej zależy od zakresu ochrony i czasu, przez który polisa ma obowiązywać.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie na wyjazd służbowy

Czy karta EKUZ wystarczy na czas podróży służbowej?
Czy ubezpieczenie wyjazdu służbowego jest obowiązkowe?
Jakie koszty pokrywa ubezpieczenie wyjazdu służbowego za granicę?
Agnieszka Kazimierczak
Autor artykułu: Agnieszka Kazimierczak

Od 2019 roku jest członkiem Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu, gdzie odbywa aplikację radcowską. Doświadczenie zawodowe zdobywała we wrocławskich kancelariach, pracując u boku profesjonalistów. Pomagała konsumentom w sporach z ubezpieczycielami. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się z czytelnikami mubi.pl.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!