Ubezpieczenie na czas wyjazdu służbowego

Osoba udająca się do pracy za granicą może być narażona na wysokie koszty, jeśli dojdzie do wypadku lub zajdzie nagła potrzeba leczenia. Dlatego osoby wyjeżdżające do pracy za granicę, jak i również pracodawcy delegujący swoich pracowników do innego kraju, powinni pomyśleć o wykupieniu ubezpieczenia. W poniższym artykule opisujemy najważniejsze kwestie związane z ubezpieczeniem na czas podróży służbowej.

Ubezpieczenie w podróży służbowej – dla kogo?

Ubezpieczenie do pracy za granicą może wykupić zarówno osoba prywatna, która planuje wyjechać do innego kraju w celach zarobkowych, jak i pracodawca, który chce ubezpieczyć swoich pracowników na czas delegacji zagranicznej. Nie sposób przewidzieć, co wydarzy się za granicą, a wiadomo, że wypadek może zdarzyć się wszędzie. Ponieważ koszty leczenia za granicą potrafią być naprawdę wysokie, warto zabezpieczyć się, wykupując ubezpieczenie do pracy za granicą.

Porównaj i kup ubezpieczenie turystyczne

Dzięki ubezpieczeniu na czas podróży służbowej, pracownik nie będzie musiał ponosić kosztów ewentualnego leczenia z własnej kieszeni. Co prawda, jeśli dojdzie do wypadku podczas pełnienia obowiązków służbowych w delegacji, wypadek będzie traktowany na równi z wypadkiem przy pracy. Oznacza to, że pracownik będzie mógł domagać się od pracodawcy wyrównania szkody, która nie została pokryta przez ZUS.

Ubezpieczenie na czas podróży służbowej zapewnia więc ochronę zarówno jednej, jak i drugiej stronie. Pracownik może być spokojny, że w razie ewentualnego wypadku może liczyć na pokrycie kosztów leczenia bez konieczności walki o odszkodowanie ze swoim pracodawcą. Pracodawca z kolei zyskuje pewność, że pracownik nie zwróci się do niego z roszczeniem.

Ubezpieczenie w podróży służbowej zagranicznej – co obejmuje?

Ubezpieczenie do pracy za granicą oferowane jest w pakietach podstawowych i rozszerzonych. Dobór ubezpieczenia powinien być podyktowany charakterem podróży służbowej. Delegacja do innego państwa na tydzień w celu negocjowania umowy z zagranicznym kontrahentem jest z pewnością obarczona mniejszym ryzykiem, niż wyjazd w celu pracy na budowie. Dlatego ubezpieczyciele już podczas podpisywania umowy weryfikują, jakiej pracy będzie dotyczyła ochrona.

To, co wchodzi w skład ochrony ubezpieczeniowej, zależy od konkretnego zakładu ubezpieczeń. Ubezpieczenia do pracy za granicą to ubezpieczenia dobrowolne, więc zakłady ubezpieczeń mają dowolność, co do kreowania zakresu ochrony oraz OWU. Zazwyczaj podstawowy pakiet ubezpieczenia na czas podróży służbowej obejmuje:

podstawowy pakiet - podróż służbowa

W zależności od ubezpieczyciela, rozszerzony pakiet może ponadto obejmować:

  • ubezpieczenie bagażu,
  • ubezpieczenie od kradzieży,
  • ubezpieczenie OC w życiu prywatnym.

Dla pracodawców, którzy wykupują ubezpieczenie na czas podróży służbowej dla swoich pracowników, ochrona może również obejmować np. pokrycie kosztów podróży pracownika wysłanego w zastępstwie, pokrycie kosztów pomocy prawnej czy też pomocy tłumacza.

Czy pracodawca musi zapewnić ubezpieczenie na czas delegacji?

Pracodawca nie ma obowiązku zapewnienia pracownikom dodatkowego ubezpieczenia na czas delegacji zagranicznej. Niemniej jednak jest to zalecane, ponieważ dzięki temu pracodawca uchroni się przed ewentualnym roszczeniem zwrotnym ze strony pracownika. Ponadto dbanie o pracownika poprzez zapewnienie mu dodatkowej ochrony w postaci ubezpieczenia może stanowić wartość dodaną, jeśli chodzi o atrakcyjność pracodawcy na rynku pracy.

Jeśli pracodawca wysyła pracowników w delegację do krajów Unii Europejskiej, może zdecydować się na zapewnienie im karty EKUZ. O wydanie karty może ubiegać się zarówno sam pracownik, jak i pracodawca składający wniosek zbiorczy obejmujący wszystkich pracowników. Jeśli więc pracodawca planuje wysłać Cię w delegację, upewnij się czy wystąpił on z wnioskiem o wydanie karty, czy powinieneś zrobić to samodzielnie.

Warto pamiętać, że karta EKUZ zadziała tylko, jeśli pracownik wyjedzie w delegację do państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Ponadto EKUZ zapewnia tylko podstawową ochronę, więc np. wyjeżdżając do Włoch, osoba posiadająca EKUZ będzie miała dostęp do świadczeń, do których dostęp w ramach publicznej służby zdrowia mają obywatele tego państwa.

Jeśli więc w danym państwie publiczna służba zdrowia nie obejmuje danego świadczenia, np. leczenia dentystycznego, to osoba posiadająca EKUZ będzie musiała za nie zapłacić. Należy w tym miejscu podkreślić, że leczenie za granicą może być bardzo kosztowne. Warto więc mieć kartę EKUZ, jednak dobrze jest też uzupełnić ochronę, wykupując dodatkowe ubezpieczenie do pracy za granicą. Ubezpieczenie zapewni pokrycie kosztów leczenia (nawet tych prywatnych), transport medyczny, a w rozszerzonej wersji nawet ubezpieczenie bagażu.

Przykład

Marcin został wysłany przez swojego pracodawcę na tygodniową delegację do Madrytu, wyrabiając wcześniej EKUZ. Na miejscu Marcinowi bardzo mocno we znaki dawał się upał. Wysokie temperatury i prażące słońce w połączeniu ze stresem towarzyszącym pracy sprawiły, że zemdlał na środku ulicy, gdy czekał na taksówkę. Przechodnie wezwali karetkę, a ta zabrała Marcina do szpitala, gdzie spędził 2 dni na obserwacji. Przy wypisie okazało się, że EKUZ nie pokryje wszystkich kosztów – za transport do szpitala i hospitalizację Marcin musiał zapłacić z własnej kieszeni.

Na jaki czas można wykupić ubezpieczenie do pracy za granicę?

Delegacje mogą przybrać różną postać. Czasami są to wyjazdy na kilka dni w celu dokonania formalności z klientem, a czasem taki wyjazd może potrwać nawet kilka miesięcy. Ubezpieczyciele wychodząc naprzeciw klientom, oferują umowy w różnych wariantach. W rezultacie istnieje możliwość wykupienia ubezpieczenia zarówno na czas jednorazowego wyjazdu, jak i delegacji trwającej dwa miesiące.

Od czego zależy cena ubezpieczenia na czas podróży służbowej?

Cena ubezpieczenia zależy od tego, jaki jest zakres ochrony ubezpieczeniowej i na jaki czas ubezpieczenie zostało wykupione. Rozszerzone pakiety są droższe, jednak warto o nich pomyśleć. Szerszy zakres ochrony może np. obejmować ubezpieczenie od kradzieży bagażu, jeśli więc wysyłasz w delegację pracownika z drogim sprzętem służbowym, odrobinę wyższa składka może nie być tak bardzo dotkliwa, jak utrata kosztownego sprzętu. Zakres ochrony ubezpieczeniowej powinien być dobrany adekwatnie do okoliczności towarzyszących wyjazdowi.

Sprawdźmy cenę ubezpieczenia europejskiego wyjazdu służbowego (kupowanego indywidualnie lub przez pracodawcę) na siedem dni w różnych firmach ubezpieczeniowych.

Firma ubezpieczeniowaPraca umysłowaPraca fizycznaRozszerzenia ochrony
UniqaOd 4,50 zł za dzień ochronyOd 7,20 zł za dzień ochronyMożliwość rozszerzenia ochrony m.in. o ubezpieczenie bagażu podróżnego i lotu.
ProamaOd 4,30 zł za dzień ochronyOd 6 zł za dzień ochronyMożliwość rozszerzenia ochrony m.in. o moto assistance i udział własny w wynajętym samochodzie.
AvivaOd 3,70 zł za dzień ochronyOd 5,70 zł za dzień ochronyMożliwość rozszerzenia ochrony m.in. o ubezpieczenie bagażu podróżnego i OC w życiu prywatnym.
PZUOd 6,75 zł za dzień ochronyOd 8,34 zł za dzień ochronyMożliwość rozszerzenia ochrony o ubezpieczenie bagażu.
Dane na podstawie wyliczeń w kalkulatorach ubezpieczeń na stronach ubezpieczycieli [lipiec 2021]

Delegacja pracownika – jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie?

Ubezpieczenie powinno być wybrane odpowiednio do potrzeb. Przede wszystkim ubezpieczenie można dopasować do długości planowanego wyjazdu – nie ma konieczności kupowania ubezpieczenia na 90 dni, jeśli wyjazd ma trwać tydzień.

Ponadto należy również zwrócić uwagę na to, co wchodzi w zakres ochrony ubezpieczeniowej oraz zapoznać się dokładnie z OWU. W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia mogą być wskazane sytuacje, w których ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania. Zakres ochrony powinien być wybrany w zależności od potrzeb, jednak niezależnie od sytuacji warto zadbać o to, aby ubezpieczenie obejmowało:

na co zwrócić uwagę - ubezpieczenie wyjazd służbowy

Porównaj i kup ubezpieczenie turystyczne

Warto zadbać również o ubezpieczenie od kradzieży dokumentów, dzięki któremu pracownik nie będzie miał problemu z powrotem do kraju. Ponadto, jeśli pracownik zabiera ze sobą drogi sprzęt, warto zadbać o ubezpieczenie bagażu. Dodatkową ochronę będzie stanowiło również OC w życiu prywatnym.

Wybierając ubezpieczenie na czas podróży służbowej, sprawdź w jaki sposób ubezpieczyciel likwiduje szkodę – czy możesz od razu liczyć na pomoc, czy dopiero na zwrot kosztów w przypadku ich uiszczenia.

Przeczytaj też: Ubezpieczenie do pracy za granicą

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie na wyjazd służbowy

Czy karta EKUZ wystarczy na czas podróży służbowej?
Niekoniecznie. Pamiętaj, że zakres ochrony gwarantowanej przez EKUZ jest ograniczony do bezpłatnej pomocy publicznej służby zdrowia w państwie, w którym się znajdujesz. Jeśli jakieś usługi są tam dodatkowo płatne, to będziesz musiał ponieść te koszty z własnej kieszeni, dlatego na wszelki wypadek lepiej traktować EKUZ jako dodatek do prywatnej polisy.
Czy ubezpieczenie wyjazdu służbowego jest obowiązkowe?
Nie. Ani pracodawca nie ma obowiązku zapewniania takiej ochrony pracownikowi, ani on sam nie musi kupować ubezpieczenia. Trzeba jednak pamiętać, że wyjazd służbowy jest traktowany dokładnie tak samo, jak praca stacjonarna – w razie wypadku pracownik może więc zwrócić się z roszczeniem do pracodawcy. Ubezpieczenie zapewnia w takiej sytuacji ochronę każdej ze stron.
Jakie koszty pokrywa ubezpieczenie wyjazdu służbowego za granicę?
Najczęściej zakres ubezpieczenia zagranicznego wyjazdu służbowego obejmuje pokrycie kosztów leczenia, transportu medycznego i transportu do kraju, oraz NNW. Rozszerzone pakiety mogą ponadto gwarantować m.in. odszkodowanie za uszkodzony lub skradziony bagaż, ochronę OC w życiu prywatnym, czy pokrycie kosztów udziału własnego w wypożyczonym samochodzie.
PODSUMOWANIE
  • Ubezpieczenie do pracy za granicą może wykupić zarówno osoba prywatna, udająca się do pracy za granicą, jak i pracodawca wysyłający swojego pracownika w delegację.
  • Pracodawca nie ma obowiązku zapewnienia pracownikowi ubezpieczenia na czas delegacji służbowej, jednak decydując się na ten krok, chroni nie tylko interesy pracownika, ale również interesy firmy.
  • Pracodawca może wystąpić z wnioskiem o wyrobienie EKUZ dla swoich pracowników. EKUZ nie zapewnia jednak pełnej ochrony, dlatego na wszelki wypadek lepiej zabezpieczyć się, wybierając ubezpieczenie na czas delegacji za granicę.
  • Ubezpieczyciele oferują ochronę w wersji podstawowej i rozszerzonej. Ponadto ubezpieczenie może być wykupione zarówno na czas kilkudniowej podróży, jak i takiej, która trwa kilka miesięcy.
  • Cena ubezpieczenia na czas podróży służbowej zależy od zakresu ochrony i czasu, przez który ubezpieczenie ma obowiązywać.
Oceń artykuł:
23,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Agnieszka Kazimierczak

Od 2019 roku jest członkiem Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu, gdzie odbywa aplikację radcowską. Doświadczenie zawodowe zdobywała we wrocławskich kancelariach, pracując u boku profesjonalistów. Pomagała konsumentom w sporach z ubezpieczycielami. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się z czytelnikami mubi.pl.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!