Ubezpieczenie na czas wyjazdu służbowego

Osoba udająca się do pracy za granicą, może być narażona na wysokie koszty, jeśli dojdzie do wypadku lub zajdzie nagła potrzeba leczenia. Dlatego osoby wyjeżdżające do pracy za granicę, jak i również pracodawcy delegujący swoich pracowników do innego kraju, powinni pomyśleć o wykupieniu ubezpieczenia. W poniższym artykule opisujemy najważniejsze kwestie związane z ubezpieczeniem na czas podróży służbowej.

Ubezpieczenie w podróży służbowej – dla kogo?

Ubezpieczenie do pracy za granicą może wykupić zarówno osoba prywatna, która planuje wyjechać do innego kraju w celach zarobkowych, jak i pracodawca, który chce ubezpieczyć swoich pracowników na czas delegacji zagranicznej. Nie sposób przewidzieć co wydarzy się za granicą, wypadek może zdarzyć się wszędzie. Koszty leczenia potrafią być naprawdę wysokie za granicą, dlatego też warto zabezpieczyć się wykupując ubezpieczenie do pracy za granicą.

Porównaj i kup ubezpieczenie turystyczne

Dzięki ubezpieczeniu na czas podróży służbowej, pracownik nie będzie musiał ponosić kosztów ewentualnego leczenia z własnej kieszeni. Co prawda jeśli dojdzie do wypadku podczas pełnienia obowiązków służbowych w delegacji, wypadek będzie traktowany na równi z wypadkiem przy pracy. Oznacza to, że pracownik będzie mógł domagać się od pracodawcy wyrównania szkody, która nie została pokryta przez ZUS. Ubezpieczenie na czas podróży służbowej zapewnia więc ochronę zarówno jednej jak i drugiej stronie. Pracownik może być spokojny, że w razie ewentualnego wypadku może liczyć na pokrycie kosztów leczenia, bez konieczności walki o odszkodowanie ze swoim pracodawcą. Pracodawca z kolei zyskuje pewność, że pracownik nie zwróci się do niego z roszczeniem.

Ubezpieczenie w podróży służbowej zagranicznej – co obejmuje?

Ubezpieczenie do pracy za granicą oferowane jest w pakietach podstawowych i rozszerzonych. Dobór ubezpieczenia powinien być podyktowany charakterem podróży służbowej. Delegacja do innego Państwa na tydzień, w celu negocjowania umowy z zagranicznym kontrahentem, jest z pewnością obarczona mniejszym ryzykiem, niż wyjazd w celu pracy na budowie. Dlatego ubezpieczyciele już podczas podpisywania umowy weryfikują jakiej pracy będzie dotyczyła ochrona.

To co wchodzi w skład ochrony ubezpieczeniowej zależy od konkretnego zakładu ubezpieczeń. Ubezpieczenia do pracy za granicą, to ubezpieczenia dobrowolne, zakłady ubezpieczeń mają dowolność co do kreowania zakresu ochrony oraz OWU. Zazwyczaj podstawowy pakiet ubezpieczenia na czas podróży służbowej obejmuje:

 • Zwrot kosztów leczenia
 • Zwrot kosztów transportu medycznego
 • Zwrot kosztów transportu do kraju (w przypadku takiej konieczności)
 • NNW

W zależności od ubezpieczyciela, rozszerzony pakiet może ponadto obejmować:

 • Ubezpieczenie bagażu
 • Ubezpieczenie od kradzieży
 • Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym

Dla pracodawców, którzy wykupują ubezpieczenie na czas podróży służbowej dla swoich pracowników, ochrona może również obejmować np. pokrycie kosztów podróży pracownika wysłanego w zastępstwie, pokrycie kosztów pomocy prawnej czy też pomocy tłumacza.

Czy pracodawca musi zapewnić ubezpieczenie na czas delegacji?

Pracodawca nie ma obowiązku zapewnienia pracownikom dodatkowego ubezpieczenia na czas delegacji zagranicznej. Niemniej jednak jest to zalecane, dzięki temu pracodawca uchroni się przed ewentualnym roszczeniem zwrotnym ze strony pracownika. Ponadto dbanie o pracownika poprzez zapewnienie mu dodatkowej ochrony w postaci ubezpieczenia, może stanowić wartość dodaną, jeśli chodzi o atrakcyjność pracodawcy na rynku pracy.

Jeśli pracodawca wysyła pracowników w delegację do krajów Unii Europejskiej, może zdecydować się na zapewnienie im karty EKUZ. O wydanie karty może ubiegać się zarówno sam pracownik, jak i pracodawca składający wniosek zbiorczy obejmujący wszystkich pracowników. Jeśli więc pracodawca planuje wysłać Cię w delegację, upewnij się czy wystąpił on z wnioskiem o wydanie karty, czy powinieneś zrobić to samodzielnie.

Warto pamiętać, że karta EKUZ zadziała tylko jeśli pracownik wyjedzie w delegację do państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Ponadto EKUZ zapewnia tylko podstawową ochronę, np. wyjeżdżając do Włoch, osoba posiadająca EKUZ będzie miała dostęp do świadczeń, do których dostęp w ramach publicznej służby zdrowia mają obywatele tego Państwa. Jeśli więc w danym Państwie publiczna służba zdrowia nie obejmuje danego świadczenia np. leczenia dentystycznego, to osoba posiadająca EKUZ będzie musiała za nie zapłacić. Należy w tym miejscu podkreślić, że leczenie za granicą może być bardzo kosztowne. Warto więc mieć kartę EKUZ, jednak dobrze jest uzupełnić ochronę wykupując dodatkowe ubezpieczenie do pracy za granicą. Ubezpieczenie zapewni pokrycie kosztów leczenia (nawet tych prywatnych), transport medyczny, a w rozszerzonej wersji nawet ubezpieczenie bagażu.

Na jaki czas można wykupić ubezpieczenie do pracy za granicę?

Delegacje mogą przybrać różną postać, czasami są to wyjazdy na kilka dni w celu dokonania formalności z klientem, a czasem taki wyjazd może potrwać nawet kilka miesięcy. Ubezpieczyciele wychodząc naprzeciw klientom, oferują umowy w różnych wariantach. W rezultacie istnieje możliwość wykupienia ubezpieczenia zarówno na czas jednorazowego wyjazdu jak i delegacji trwającej dwa miesiące.

Od czego zależy cena ubezpieczenia na czas podróży służbowej?

Cena ubezpieczenia zależy od tego jaki jest zakres ochrony ubezpieczeniowej i na jaki czas ubezpieczenie zostało wykupione. Rozszerzone pakiety są droższe, jednak warto o nich pomyśleć. Szerszy zakres ochrony może np. obejmować ubezpieczenie od kradzieży bagażu, jeśli więc wysyłasz w delegację pracownika z drogim sprzętem służbowym, odrobinę wyższa składka może nie być tak bardzo dotkliwa jak utrata kosztownego sprzętu. Zakres ochrony ubezpieczeniowej powinien być dobrany adekwatnie do okoliczności towarzyszących wyjazdowi.

Delegacja pracownika- jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie?

Ubezpieczenie powinno być wybrane odpowiednio do potrzeb. Przede wszystkim ubezpieczenie można dopasować do długości planowanego wyjazdu – nie ma konieczności kupowania ubezpieczenia na 90 dni, jeśli wyjazd ma trwać tydzień.

Ponadto należy również zwrócić uwagę na to, co wchodzi w zakres ochrony ubezpieczeniowej oraz zapoznać się dokładnie z OWU. W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia mogą być wskazane sytuacje, w których ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania. Zakres ochrony powinien być wybrany w zależności od potrzeb. Niezależnie jednak od sytuacji warto zadbać o to, aby ubezpieczenie obejmowało

 • Koszty leczenia
 • Transport medyczny
 • Transport do Polski
 • Transport zwłok
 • NNW

Warto zadbać również o ubezpieczenie od kradzieży dokumentów, dzięki temu pracownik nie będzie miał problemu z powrotem do kraju. Ponadto jeśli pracownik zabiera ze sobą drogi sprzęt, warto zadbać o ubezpieczenie bagażu. Dodatkową ochronę będzie stanowiło również OC w życiu prywatnym.

Wybierając ubezpieczenie na czas podróży służbowej sprawdź w jaki sposób ubezpieczyciel likwiduje szkodę – czy możesz od razu liczyć na pomoc, czy na zwrot kosztów w przypadku ich uiszczenia.

PODSUMOWANIE
 • Ubezpieczenie do pracy za granicą może wykupić zarówno osoba prywatna, udająca się do pracy za granicą, jak i pracodawca wysyłający swojego pracownika w delegację.
 • Pracodawca nie ma obowiązku zapewnienia pracownikowi ubezpieczenia na czas delegacji służbowej, jednak decydując się na ten krok chroni nie tylko interesy pracownika, ale również interesy firmy.
 • Pracodawca może wystąpić z wnioskiem o wyrobienie EKUZ dla swoich pracowników. EKUZ nie zapewnia jednak pełnej ochrony, dlatego na wszelki wypadek lepiej zabezpieczyć się, wybierając ubezpieczenie na czas delegacji za granicę.
 • Ubezpieczyciele oferują ochronę w wersji podstawowej i rozszerzonej. Ponadto ubezpieczenie może być wykupione zarówno na czas kilkudniowej podróży, jak i takiej która trwa kilka miesięcy.
 • Cena ubezpieczenia na czas podróży służbowej zależy od zakresu ochrony i czasu na jaki ubezpieczenie ma obowiązywać.
Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Agnieszka Kazimierczak

W 2014 roku ukończyła kierunek Europeistyka na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego. W międzyczasie rozpoczęła studia na kierunku prawo, na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, które ukończyła w 2018 roku.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!