Ubezpieczenie na narty do Andory – jak wybrać najlepszą ochronę na zimowy wyjazd?
Spis treści
- Dlaczego warto kupić ubezpieczenie na narty do Andorze?
- Jakie ubezpieczenie wybrać na wyjazd narciarski do Andory?
- Jakie są dostępne opcje ubezpieczenia narciarskiego do Andory?
- Ile kosztuje ubezpieczenie na narty w Andorze?
- Co zawiera ubezpieczenie narciarskie do Andory?
- Jak skorzystać z ubezpieczenia narciarskiego podczas pobytu w Andorze?
Planujesz wypad na narty w Pireneje do Andory? Koniecznie kup ubezpieczenie turystyczne, ponieważ kraj ten nie należy do Unii Europejskiej, więc karta EKUZ nie będzie pomocna, gdy doznasz urazu na stoku w Grandvalira czy Vallnord. Co powinno zawierać dobra polisa narciarska? Co warto o niej wiedzieć? Dowiedz się, jak ubezpieczyć się na narty do Andory!
- Ubezpieczenie narciarskie do Andory jest zalecane, a nie obowiązkowe.
- W skład polisy narciarskiej do Andory zawsze wchodzi ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance, a dodatkowo może zawierać NNW, OC sportowe i ubezpieczenie bagażu.
- Ubezpieczenie narciarskie do Andory pokrywa koszty akcji ratowniczej w górach do wysokości sumy ubezpieczenia KL i assistance lub do określonego w OWU limitu.
- Towarzystwa ubezpieczeniowe w różny sposób klasyfikują sporty zimowe.
- W assistance mogą znaleźć się dodatkowe usługi dla miłośników sportów zimowych: zwrot kosztów karnetu i wynajęcia sprzętu, świadczenie pieniężne w razie zamknięcia tras zjazdowych czy pokrycie kosztów zakwaterowania po lawinie.
- Ubezpieczenie narciarskie do Andory kupisz w porównywarce ubezpieczeń turystycznych Mubi.
- Ceny ubezpieczeń narciarskich do Andory to wydatek od około 5 zł za dzień ochrony.
Dlaczego warto kupić ubezpieczenie na narty do Andory?
Nieważne, czy wybierasz się na jeden ze stoków w Polsce, czy może planujesz wyprawę na narty za granicę, ubezpieczenie narciarskie to podstawa Twojego bezpieczeństwa finansowego. Jeżeli natomiast planujesz zimowy urlop w Andorze, polisa to wręcz obowiązek – bez niej wizyta w Pirenejach może Cię kosztować o wiele więcej niż wydatek na hotel i karnet narciarski.
Jakie zagrożenia wiążą się z wyjazdem na narty za granicę?
Największym zagrożeniem zarówno dla zdrowia, jak i finansów, podczas wyjazdu za granicę jest wypadek na stoku narciarskim. Szusowanie na nartach czy snowboardzie na malowniczych i słonecznych stokach to wspaniała zabawa, ale nawet zaprawionej w sportach zimowych osobie może przydarzyć się upadek.
Statystyki wypadków na stokach narciarskich z różnych krajów wskazują, że najczęstszą przyczyną urazów wśród narciarzy i snowboardzistów są samoistne upadki bez udziału innych osób. Tylko niewielka część wypadków wynika ze zderzenia z inną osobą czy stałą przeszkodą.
Wśród najczęstszych urazów doznawanych przez narciarzy są zwichnięcia, złamania i skręcenia kończyn górnych i dolnych (kolana, kostki). Natomiast snowboardziście przy upadkach często uszkadzają sobie nadgarstki. Na szczęście do wypadków śmiertelnych na stokach narciarskich dochodzi bardzo rzadko.
Jazda po wyznaczonych i dobrze przygotowanych trasach to zupełnie inne ryzyko niż uprawianie takich sportów jak freesking, heliskiing, akrobacje na desce czy zjazd poza wyznaczonymi trasami. Takie dyscypliny zimowe muszą być dodatkowo ubezpieczone jako sporty ekstremalne bądź wysokiego ryzyka.
W Polsce za akcję ratowniczą w górach nie trzeba płacić. Natomiast za granicą, w tym w Andorze, za pomoc pogotowia górskie wystawiany jest rachunek, którego wysokość zależy od liczby zaangażowanych w akcję ratowników czy od użytego sprzętu (np. helikopter). Całkowity koszt może wynieść tysiące euro!
Czy ubezpieczenie narciarskie jest obowiązkowe do Andory?
Ubezpieczenie narciarskie w Andorze jest dobrowolne. Powinieneś jednak pamiętać, że na terytorium tego kraju na nic nie przyda Ci się Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Andora nie należy do Unii, więc karta EKUZ nie ma w nim zastosowania, co sprawia, że jeszcze ważniejszy staje się zakup prywatnego ubezpieczenia turystycznego.
Co może się stać, jeśli nie posiadam ubezpieczenia na narty?
Brak polisy narciarskiej sprawi, że jeżeli zajdzie potrzeba skorzystania z miejscowej opieki medycznej, będziesz musiał liczyć się ze sporymi kosztami. Już wizyta u lekarza pierwszego kontaktu w Andorze to wydatek rzędu 60 euro, więc tylko pomyśl, ile kosztowałby Cię wypadek na stoku!
Jakie ubezpieczenie wybrać na wyjazd narciarski do Andory?
Ubezpieczenie turystyczne na zagraniczny wyjazd to podstawa. Powinno być ono dopasowane do planowanych aktywności podczas podróży. W przypadku odwiedzin kurortów narciarskich w Andorze – Grandvalira czy Vallnord – wybierz polisę narciarską, która zapewni Ci ochronę ubezpieczeniową również podczas szusowania na stoku.
Co powinno obejmować dobre ubezpieczenie narciarskie?
Dobre ubezpieczenie narciarskie powinno przede wszystkim spełniać swoją funkcję, a więc zapewniać ochronę podczas jazdy na nartach czy snowboardzie. Dlatego to dobre będzie miało odpowiednią sumę ubezpieczenia kosztów leczenia i assistance – to tam znajduje się również świadczenie dotyczące pokrycia kosztów ratownictwa. Dodatkowo dobra polisa narciarska będzie zawierać dodatkowe ochrony, które zapewnią kompleksowe wsparcie w różnych sytuacjach podczas wyjazdu.
Skład dobrego ubezpieczenia narciarskiego to:
- ubezpieczenie kosztów leczenia,
- assistance podróżne,
- NNW,
- OC sportowe,
- ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego.
W każdym ubezpieczenie narciarskim na zagraniczny wyjazd znajdzie się ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance podróżne. Pozostałe ochrony są dobrowolne. Ubezpieczyciele oferują również dodatkowe ubezpieczenia: np. kontynuowanie leczenia po powrocie do kraju, moto assistance czy ochronę ruchomości domowych na czas wyjazdu.
Ubezpieczyciele w różny sposób klasyfikują dyscypliny zimowe. Część z nich uznaje narciarstwo zjazdowe za sport rekreacyjny, który nie wymaga rozszerzenia ochrony. U innych jest osobna kategoria sportów zimowych, a u kolejnych sport wysokiego ryzyka. Dlatego w formularzu ubezpieczeniowym wskaż, że wybierasz się na narty, by otrzymać propozycje dopasowane do takiej aktywności.
Jeśli zamierzasz uprawiać zjeżdżać na nartach poza wyznaczonymi trasami lub uprawiać inny sport zimowy, to sprawdzić w OWU, czy nie jest on zaliczany do sportów ekstremalnych/wysokiego ryzyka!
Jaka jest różnica między standardowym ubezpieczeniem turystycznym a ubezpieczeniem narciarskim?
Ubezpieczenie na zagraniczny wyjazd powinno być dopasowane do celu wyjazdu. Właśnie dlatego o ubezpieczeniu turystycznym, które obejmuje ochronę jazdę na nartach czy snowboardzie, mówi się, że jest to ubezpieczenie narciarskie. To właśnie jest podstawowa różnica – jednym słowem polisa narciarska to rodzaj polisy turystycznej.
Zwróć uwagę, że w zwykłym ubezpieczenie turystycznym NNW czy OC w życiu prywatnym może nie obejmować ochronę szkód powstałych podczas aktywności na stoku narciarskim. Nie otrzymasz więc odszkodowania za uszkodzenie ciała (np. złamanie nogi) w wyniku upadku podczas zjazdu na nartach czy wsparcia od ubezpieczyciela, gdy to Ty spowodujesz zderzenie z innym narciarzem, który zostanie poszkodowany.
Jednocześnie część ubezpieczycieli oferują dodatkowe świadczenia assistance dla narciarzy. Wśród nich są te związane ze skutkami zamknięcia stoków narciarskich czy zejścia lawiny, np. zwrot kosztów zakupu karnetu narciarskiego czy wypożyczenia sprzętu narciarskiego.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia narciarskiego na Słowację?
Przy wyborze ubezpieczenia na wyjazd narciarski warto kierować się podobnymi zasadami jak przy zakupie standardowej polisy turystycznej. Dodatkowo jednak należy zwrócić uwagę na elementy ochrony, które są szczególnie ważne dla wsparcia w razie wypadku w górach i na stoku narciarskim.
Wybierając ubezpieczenie narciarskie, zwróć sprawdź:
- zakres ubezpieczenia – czy w pakiecie znajduje się jedynie ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance, czy również dodatkowe NNW, OC sportowe oraz ubezpieczenia bagażu, w tym ochrona sprzętu sportowego;
- sumy ubezpieczenia – wskazują górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela, co jest ważne w każdym ubezpieczeniu, w przypadku wyjazdu na narty oprócz sumy kosztów leczenia istotna jest maksymalna kwota przeznaczona na ratownictwo;
- sporty objęte ochroną – ubezpieczyciele w różny sposób podchodzą do poszczególnych dyscyplin sportowych, u jednych to aktywność rekreacyjna, u innych kategoria sportów zimowych lub wysokiego ryzyka, są również sporty ekstremalne;
- ochrona sprzętu sportowego – ubezpieczenie narciarskie może zapewniać również ochronę sprzętu narciarskiego czy snowboardowego;
- usługi assistance dla narciarzy – w ramach assistance możesz liczyć na dodatkowe świadczenia dla miłośników sportów zimowych, zajrzyj do OWU, by przekonać się, czy wybrane przez Ciebie ubezpieczenie je zawiera;
- wyłączenia odpowiedzialności – wskazuje, jakie zdarzenia czy przedmioty (np. w ubezpieczeniu bagażu czy sprzętu sportowego) nie są objęte ochroną ubezpieczeniową, warto je poznać przed zakupem polisy;
- okres karencji – ważne, gdy kupujesz polisę narciarską w ostatniej chwili, ponieważ wskazuje, po jakim czasie zacznie działać ubezpieczenie (może to być kilka godzin lub kilka dni).
UNIQA oferuje płatne rozszerzenie ochrony o Pakiet Zimowy, który zapewnia między innymi świadczenie dzienne w przypadku zamknięcia narciarskich tras zjazdowych w wysokości 100 zł za dzień dla jednej osoby do maksymalnie 10 dni.
Jakie są dostępne opcje ubezpieczenia narciarskiego do Andory?
Ubezpieczenie narciarskie do Andory możesz kupić w różnych wariantach. Wszyscy ubezpieczyciele oferuje różne pakiety ochrony, które mają inne zakresy ochrony, a przede wszystkim sumy ubezpieczenia, podlimity oraz usługi assistance.
Jakie rodzaje polisy są dostępne dla narciarzy?
W ubezpieczenie narciarskim do Andory z pewnością znajdziesz ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance, gdzie jest również świadczenie pokrycia kosztów ratownictwa. Taki podstawowy pakiet można określić jako najprostszą wersję polisy na narty.
Natomiast ubezpieczyciele w swojej ofercie mają również o wiele bardziej rozbudowane ubezpieczenia narciarskie. Bez problemu możesz wybrać pakiet, który będzie zawierał OC sportowe, które działa na podobnych zasadach jak OC posiadaczy pojazdów mechanicznych (samochodu) – ubezpieczyciel pokrywa koszty szkód w mieniu i na osobach, które wyrządziłeś podczas wyjazdu, w tym uprawiania narciarstwa czy snowboardingu.
Często wybieraną dodatkową ochroną jest NNW. Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków pozwala na otrzymanie odszkodowania za uszkodzenie ciała w wyniku upadku na stoku narciarskim czy wypadku podczas wyjazdu. To, jak wysokie otrzymasz świadczenie, zależy od stopniu uszczerbku na ciele i sumy ubezpieczenia.
Trzecią popularną opcją jest ubezpieczenie bagażu, które może chronić również sprzęt sportowy. Dzięki niemu otrzymasz świadczenie, gdy przedmioty objęte ochroną zostaną uszkodzone, zniszczone lub utracone (np. kradzież).
Jakie są więc rodzaje polis narciarskich? To zależy od ich zakresu ochrony. Możesz kupić polisę, która będzie zawierać tylko ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance lub taką rozbudowaną o NNW, OC czy ubezpieczenie bagażu, a także zawierającą wszystkie dodatkowe ochrony. Warto dodać, że polisa może być rozszerzona o uprawianie sportów ekstremalnych czy zawodowe uprawianie sportu.
Czy można kupić ubezpieczenie tylko na czas jazdy na nartach?
Ubezpieczyciele oferują ubezpieczenia narciarskie nie na godziny, ale na dni, więc ochrona ubezpieczeniowa będzie działać zarówno na stoku narciarskim, jak i w hotelu czy na ulicy kurortu, w którym się znajdujesz. Pamiętaj, że ubezpieczenie na narty to rozszerzenie ubezpieczenia turystycznego, a nie na odwrót.
Jeśli wybierasz się do Andory tylko na jeden dzień uprawiania sportów zimowych, a na przykład pozostałe dni wyjazdu zamierzasz spędzić w Barcelonie, to nie musisz kupować na cały okres podróży ubezpieczenia narciarskiego. Wystarczy, że kupić polisę narciarską na jeden dzień do Andory, a na pozostałe dni zwykłą polisę turystyczną.
Ile kosztuje ubezpieczenie na narty w Andorze?
Ubezpieczenie narciarskie do Andory możesz kupić już w najprostszym wariancie za kilkadziesiąt złotych na tygodniowy wyjazd, co przekłada się na około 5 zł za dzień ochrony. Poniżej znajdziesz przykładowe ceny polis na 7-dniowy wyjazd 28-letniej osoby, której celem jest uprawianie narciarstwa w Andorze.
Ubezpieczyciel | Zakres ubezpieczenia i sumy ubezpieczenia | Cena ubezpieczenia narciarskiego do Andory |
---|---|---|
UNIQA | KL – 250 000 zł, NNW – 30 000 zł Bagaż – 2 000 zł | 32,34 zł |
Wiener | KL – 173 876 zł, NNW – 10 000 zł, OC – 108 672 zł | 36,00 zł |
mtu24.pl | KL – 80 000 zł, OC – 50 000 zł | 45,00 zł |
You Can Drive | KL – 100 000 zł, OC – 50 000 zł | 60,00 zł |
AXA Partners | KL – 600 000 zł, NNW – 50 000 zł, OC – 250 000 zł, Bagaż – 3 000 zł | 64,12 zł |
SIGNAL IDUNA | KL – 173 876 zł, NNW – 15 000 zł, OC – 130 407, Bagaż – 1 000 zł | 66,17 zł |
Proama | KL – 200 000 zł, NNW – 10 000 zł, OC – 50 000 zł | 80,00 zł |
Generali | KL – 300 000 zł, NNW – 15 000 zł, OC – 50 000 zł | 95,00 zł |
ERGO Hestia | KL – 500 000 zł, NNW – 30 000 zł, OC – 500 000 zł, Bagaż – 5 000 zł | 188,00 zł |
Od czego zależy cena ubezpieczenia na narty?
Wysokość składki ubezpieczenia narciarskiego zależy od ryzyka ubezpieczeniowego, które ubezpieczyciele określają na podstawie kilku zmiennych. Wśród nich są:
- okres ubezpieczenia,
- miejsce wyjazdu,
- liczba ubezpieczonych,
- wiek ubezpieczonych,
- cel wyjazdu,
- zakres ochrony,
- rozszerzenia ochrony (np. o choroby przewlekłe).
Jak powyższe zmienne wpływają na wysokość składki? Im okres ubezpieczenia i liczba ubezpieczonych osób jest większa, tym cena polisy jest wyższa. To samo dotyczy bardziej rozbudowanych pakietów ochrony z wyższymi sumami ubezpieczenia.
Gdzie kupić ubezpieczenie na narty do Andory?
Ubezpieczenie na narty do Andory znajdziesz w porównywarce ubezpieczeń Mubi. Dzięki temu internetowemu narzędziu szybko, prosto i w swoim tempie bez presji czasu możesz zestawić i ocenić propozycje polis od różnych ubezpieczyciel. Przy każdej z nich znajdziesz szczegóły danego pakietu z najważniejszymi informacjami (zakres ochrony, summy ubezpieczenia, limity), a w razie potrzeby wygodnie będziesz mógł przejść do ogólnych warunków ubezpieczenia (OWU).
Aby skorzystać z porównywarki ubezpieczeń turystycznych Mubi przede wszystkim musisz wejść na jej stronę. Na wstępie zostaniesz poproszony o odpowiedzi na kilka podstawowych pytań – np. miejsce wyjazdu, start i koniec ubezpieczenia, liczba podróżnych, ich wiek czy cel wyjazdu. Na podstawie odpowiedzi ubezpieczyciele przygotują oferty ubezpieczeniowe dla Ciebie.
Zakup ubezpieczenia narciarskiego finalizuje podanej danych do polisy oraz opłacenie składki. Polisa w wersji elektronicznej zostanie wysłana na wskazany przez Ciebie adres e-mail.
W porównywarce ubezpieczeń turystycznych Mubi kupisz ubezpieczenie na narty do Andory oferowane przez:
- AXA Partners,
- ERGO Hestia,
- Generali,
- mtu24.pl,
- Proama,
- SIGNAL IDUNA,
- UNIQA,
- Wiener,
- You Can Drive.
Czy warto dopłacić za szerszy zakres ochrony?
Same koszty związane z wyjazdem na narty do Andory to duży wydatek. Karnety narciarskiej dla jednej dorosłej osoby na jeden dzień w Grandvalira czy Vallnord to wydatek około 50-60 euro. Dolicz do tego koszty dojazdu, zakwaterowania i wyżywienia, a uzbiera się spora suma. W tym kontekście cena ubezpieczenia narciarskiego jest śmiesznie niska!
Jak wynika z wcześniejszych wyliczeń najtańsze ubezpieczenie narciarskie do Andory z tygodniowym okresem ochrony kosztuje w TU UNIQA 32,34 zł. Natomiast najbardziej rozbudowany wariant z dodatkowymi ochronami – NNW, OC, bagaż – to koszt 125,51 zł. Czy warto dopłacić te 100 zł?
Jeśli będziesz spędzać dużo czasu na stoku narciarskim, zamierzasz być bardzo aktywna/aktywny to z pewnością tak. Rozbudowany ma bardzo wysokie sumy ubezpieczenia, które powinny bez problemu starczyć na pokrycie kosztów wszystkich kosztów i odszkodowań – suma kosztów leczenia to 2 500 000 zł, NNW 150 000 zł, OC 1 000 000 zł, a bagażu 7 500 zł!
Co zawiera ubezpieczenie narciarskie do Andory?
Ośrodek narciarski Grandvalira składa się z mniejszych kurortów Encamp, Canilo, El Tarter, Soldeu, Grau Roig i Pas de la Casa. Analogicznie wygląd ubezpieczenie narciarskie. W jego skład wchodzą ubezpieczenia, które mają za zadanie działać w różnych sytuacjach – chodzi o ubezpieczenie kosztów leczenia, assistance, NNW, OC i ochronę bagażu.
Jakie świadczenia obejmuje ubezpieczenia narciarskie do Andory?
W ramach rozbudowanego ubezpieczenia narciarskiego ubezpieczyciele oferują wiele świadczeń. Do tych najważniejszych zalicza się:
- pokrycie kosztów niezbędnego i nieplanowanego leczenia, operacji i zabiegów, pobytu w szpitalu, transportu medycznego, badań, diagnostyki oraz zakupu leków;
- pokrycie kosztów ratownictwa w górach;
- usługi assistance, które przede wszystkim związane są z transportem ubezpieczonego i bliskich, zakwaterowaniem, wsparciem informacyjnym, pomocą prawną czy pokryciem kosztów zatrudnienia tłumacza;
- odszkodowanie w przypadku uszkodzenia ciała lub śmierci ubezpieczonego;
- wsparcie w razie spowodowania szkody przez ubezpieczonego;
- świadczenia w przypadku utraty, zniszczenia lub uszkodzenia bagażu podróżnego i sprzętu narciarskiego.
W ubezpieczeniu narciarskim mogą znaleźć się dodatkowe świadczenia assistance przeznaczone dla osób wybierających się do ośrodków narciarskich:
- zwrot kosztów zakupionego karnetu narciarskiego;
- zwrot kosztów za lekcje w szkółce narciarskiej;
- świadczenie pieniężne w przypadku zamknięcia narciarskich trans zjazdowych;
- zwrot kosztów wypożyczenia sprzętu narciarskiego;
- pokrycie kosztów zakwaterowania po zejściu lawiny;
- ubezpieczenie sprzętu narciarskiego.
Ubezpieczyciele, którzy oferują dodatkowe świadczenia dla narciarzy, to na przykład: AXA Partners, Generali, Proama, SIGNAL IDUNA i Wiener.
Czy ubezpieczenie narciarskie do Andory obejmuje ewentualny transport medyczny?
Transport medyczny to jedno z podstawowych świadczeń ubezpieczenia kosztów leczenia i assistance. W związku z tym również w ubezpieczeniu narciarskim do Andory z pewnością się ono znajdzie. Ubezpieczyciel pokrywa koszty transport medycznego do Polski, jak i ewentualne koszty przewozu między placówkami medycznymi czy do miejsca zakwaterowanie za granicą.
Czy polisa do Andory obejmuje koszty ratownictwa górskiego?
Ubezpieczenie narciarskie do Andory pokrywa koszty ratownictwa górskiego. Usługa taka realizowana jest w ramach ubezpieczenia kosztów leczenia i assistance – obecnie ubezpieczyciele łącznie oferują te dwa ubezpieczenia w polisie turystycznej.
Maksymalną wysokość wsparcia w pokryciu kosztów akcji ratowniczej w górach określa suma ubezpieczenia lub podlimit tej sumy. Ubezpieczyciele stosują różne zapisy w tej kwestii, więc warto zerknąć do ogólnych warunków ubezpieczenia.
ERGO Hestia oferuje wsparcie w przypadku pokrycia kosztów ratownictwa do wysokości sumy ubezpieczenia kosztów leczenia i assistance.
Jak skorzystać z ubezpieczenia narciarskiego podczas pobytu w Andorze?
Ubezpieczenie narciarskie zapewnia wsparcie finansowe w razie zdarzenia objętego ochroną. Co więc trzeba zrobić, gdy dojdzie do wypadku na stoku? Jak zgłosić szkodę ubezpieczycielowi? Które dokumenty trzeba przygotować? To również istotne kwestie.
Co zrobić w razie wypadku na stoku w Andorze?
W razie wypadku na stoku zasady postępowania są podobne w każdym kraju. Przede wszystkim należy pamiętać o:
- zabezpieczeniu miejsce wypadku – świadek powinien ustawić narty w pozycji “X”w celu ostrzeżenia innych narciarzy o zdarzeniu, poszkodowany w miarę możliwości powinien opuścić tor zjazdów;
- wezwać pomoc – numer alarmowy w Andorze to 112, o pomoc można poprosić inne osoby;
- udziel pierwszej pomocy – w ramach swoich możliwości, przy podejrzeniu urazu kręgosłupa lub poważnych obrażeń nie należy zmieniać pozycji lub przenosić poszkodowanego;
- oczekiwać na przybicie służb ratunkowych – ratownicy przybędą z niezbędnym sprzętem do pomocy.
Jak zgłosić szkodę w ramach ubezpieczenia narciarskiego w Andorze?
Ubezpieczyciele w OWU wskazują obowiązki ubezpieczonego w przypadku zaistnienia szkody. Do najczęstszych wymagań zalicza się:
- niezwłoczny kontakt z Centrum Alarmowym,
- przestrzeganie zaleceń przedstawionych przez ubezpieczyciela,
- wypełnienie formularza online na stronie ubezpieczyciela,
- podanie danych z polisy,
- opisanie zdarzenia i jego okoliczności,
- przygotowanie dokumentacji i rachunków.
Jednym z obowiązków ubezpieczonego jest zgłoszenie szkody w określonym przez ubezpieczyciela terminie!
Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania odszkodowania?
W procesie likwidacji szkody niezbędne może być przedstawienie dokumentów i rachunków. To, które będą wymagane, zależy od rodzaju roszczenia i wymagań ubezpieczyciela. Mogą to być:
- dokumentacja medyczna,
- rachunki za usługi medyczne,
- rachunek związane z ratownictwem
- potwierdzenie utraty (np. kradzieży) lub zniszczenia bagażu czy sprzętu sportowego,
- rachunki za transport,
- potwierdzenie zakupu karnetu narciarskiego czy wynajęcia sprzętu narciarskiego.
Wskazania dotyczące wymaganej dokumentacji w procesie odszkodowawczym znajdziesz w OWU, otrzymasz od pracownika Centrum Alarmowego lub znajdziesz na stronie ubezpieczyciela podczas korzystania z systemu zgłaszania szkody.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie na narty do Andory
Ubezpieczenie narciarskie zapewnia ochronę również w przypadku uprawiania snowboardingu na wyznaczonych trasach. Bardziej wyszukane i ryzykowne dyscypliny związane ze snowboardem mogą wymagać rozszerzenia ochrony o sporty ekstremalne lub wysokiego ryzyka.
Cena ubezpieczenia narciarskiego do Andory zależy od kilku zmiennych. Najtańsze polisy kosztują od około 5 zł za dzień ochrony. Te bardziej rozbudowane będą kilkukrotnie droższe, ale zapewnią większą i pełniejszą ochronę ze względu na szerszy zakres i wyższe sumy poszczególnych ubezpieczeń.
W ubezpieczeniu narciarskim może znaleźć się ochrona sprzętu narciarskiego zarówno będącego własnością ubezpieczonego, jak i wynajętego.
Dołącz do dyskusji