Narty w Andorze – gdzie warto się wybrać?

Andora, czyli niewielkie państwo wciśnięte między Francję i Hiszpanię, nie jest powszechnie kojarzona z ruchem turystycznym, chyba że chodzi o zakupy w strefie wolnocłowej. Nie jest to jednak główna atrakcja tego kraju, o czym mogli się przekonać Ci, którzy zaplanowali tam wyjazd na narty. Sprawdźmy, co Pireneje oferują miłośnikom białego szaleństwa – gdzie warto się udać i jakie są ceny?

Ubezpieczenie narciarskie do Andory – o czym pamiętać?

Nieważne, czy wybierasz się na jeden ze stoków w Polsce, czy może planujesz wyprawę na narty za granicę, ubezpieczenie narciarskie to podstawa dla każdego rozsądnego turysty. Jeżeli natomiast planujesz zimowy urlop w Andorze, polisa to wręcz obowiązek – bez niej wizyta w Pirenejach może Cię kosztować o wiele więcej niż wydatek na hotel i karnet narciarski.

Przede wszystkim musisz pamiętać, że na terytorium Andory na nic nie przyda Ci się Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Ponieważ kraj ten nie należy do Unii, EKUZ nie ma w nim zastosowania, co sprawia, że jeszcze ważniejszy staje się zakup prywatnego ubezpieczenia turystycznego. W przeciwnym razie, jeżeli zajdzie potrzeba skorzystania z miejscowej opieki medycznej, będziesz musiał liczyć się ze sporymi kosztami. Już wizyta u lekarza pierwszego kontaktu w Andorze to wydatek rzędu 60 euro, więc tylko pomyśl, ile kosztowałby Cię wypadek na stoku!

Jak uniknąć takiego wydatku? Oczywiście kupując ubezpieczenie turystyczne na odpowiednio wysoką sumę. Co bezwzględnie powinna zawierać polisa dla narciarzy i snowboardzistów wybierających się do Andory?

 • Ubezpieczenie kosztów leczenia i ratownictwa na sumę minimum 30 tys. euro – zwróć uwagę na walutę i pamiętaj, że ceny za granicą są wyższe niż w Polsce, a jeśli wyczerpiesz sumę ubezpieczenia, różnicę w kosztach będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni.
 • Ubezpieczenie NNW, które zapewni Ci odszkodowanie po doznaniu uszczerbku na zdrowiu na stoku, im wyższa suma ubezpieczenia NNW, tym wyższą rekompensatę otrzymasz.
 • Ubezpieczenie OC sportowe, ponieważ może się zdarzyć, że w spowodowanym przez Ciebie wypadku na stoku ucierpi ktoś inny, a Ty będziesz musiał pokryć koszty jego leczenia.
 • Ubezpieczenie sprzętu sportowego – gwarantujące odszkodowanie do wysokości sumy ubezpieczenia w razie uszkodzenia, zniszczenia lub kradzieży nart, deski snowboardowej, odzieży narciarskiej itp.

Pamiętaj też, aby sprawdzić w OWU ubezpieczyciela, jakiego rodzaju aktywności fizyczne obejmuje polisa. Już zwykła jazda na nartach czy snowboardzie może wymagać dokupienia specjalnego rozszerzenia polisy o ryzyko uprawiania sportów zimowych. A jeśli masz w planach coś więcej, np. jazdę poza wyznaczonymi trasami, nie obejdzie się bez dokupienia klauzuli obejmującej uprawianie sportów podwyższonego ryzyka lub ekstremalnych.

Ile będzie kosztować ubezpieczenie na narty do Andory? W tabeli przedstawiamy koszty dla jednego dorosłego turysty na tygodniowy wyjazd, osobno uwzględniając cenę polisy bez i z rozszerzeniem dla narciarzy, a także dodatkową ochroną uwzględniającą ryzyko uprawiania sportów ekstremalnych.

UbezpieczycielWarunki ochronyCena standardowej polisyCena polisy z ubezpieczeniem dla narciarzyCena rozszerzenia o sporty ekstremalne
mtu24.plKoszty leczenia: 150 000 zł;
Ratownictwo: 50 000 zł;
Stomatolog: 2000 zł;
COVID-19: zachorowanie, izolacja, kwarantanna;
OC prywatne: 50 000 zł;
OC sportowe: 50 000 zł;
NNW: 30 000 zł;
Bagaż: 2000 zł;
Assistance;
Amatorskie uprawianie sportów
37 zł67 zł+30 zł*
ProamaKoszty leczenia: 200 000 zł;
Ratownictwo: 200 000 zł;
Stomatolog: 200 euro;
Choroby przewlekłe;
COVID-19: zachorowanie, izolacja;
OC prywatne: 50 000 zł;
OC sportowe: 50 000 zł;
NNW: 10 000 zł;
Assistance;
Amatorskie uprawianie sportów;
Zdarzenia pod wpływem alkoholu;
Ruchomości domowe: 5000 zł.
44 zł87 zł+40 zł
GeneraliKoszty leczenia: 300 000 zł;
Ratownictwo: 300 000 zł;
Stomatolog: 200 euro;
Choroby przewlekłe;
COVID-19: zachorowanie, izolacja;
OC prywatne: 50 000 zł;
OC sportowe: 50 000 zł;
NNW: 40 000 zł;
Bagaż: 1000 zł;
Assistance;
Amatorskie uprawianie sportów;
Zdarzenia pod wpływem alkoholu;
Ruchomości domowe: 5000 zł.
54 zł103 zł+45 zł
AXA PartnersKoszty leczenia: 600 000 zł;
Ratownictwo: 600 000 zł;
Stomatolog: 1600 zł;
Choroby przewlekłe;
COVID-19: zachorowanie, izolacja, kwarantanna;
OC prywatne: 250 000 zł;
OC sportowe: 250 000 zł;
NNW: 50 000 zł;
Bagaż: 3000 zł;
Sprzęt sportowy: 1500 zł;
Assistance;
Amatorskie uprawianie sportów.
59 zł59 zł+60 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczenia turystycznego Mubi (10.01.2023) *mtu24.pl uwzględnia sporty ekstremalne w ramach ubezpieczenia narciarskiego

Ubezpieczyciele zareagowali na wybuch pandemii. W ramach ubezpieczenia ubezpieczenia turystycznego możemy liczyć na wsparcie, gdy zachorujemy na COVID-19. Za taką ochronę nie trzeba dodatkowo płacić!

UbezpieczycielZakres ochrony w przypadku zachorowania na COVID-19Cena polisy na 7-dniowy pobyt dorosłej osoby w Andorze
AXA PartnersZachorowanie;
Koszty leczenia: 200 000 zł;
Koszty testu.
30 zł
AXA PartnersZachorowanie, izolacja, kwarantanna;
Koszty leczenia: 600 000 zł;
Koszty testu.
59 zł
ProamaZachorowanie;
Koszty leczenia: 200 000 zł;
Koszty testu.
44 zł
GeneraliZachorowanie, izolacja;
Koszty leczenia: 300 000 zł;
Koszty testu.
54 zł
ProamaZachorowanie, izolacja;
Koszty leczenia: 300 000 zł;
Koszty testu.
61 zł
mtu24.plZachorowanie, izolacja, kwarantanna;
Koszty leczenia: 300 000 zł;
Koszty testu.
62 zł
GeneraliZachorowanie, izolacja;
Koszty leczenia: 500 000 zł;
Koszty testu.
67 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczenia turystycznego Mubi (10.01.2023)
UWAGA!

Na dzień 10 stycznia 2023 roku turystów z Polski przyjeżdżających do Andory nie obowiązują żadne restrykcje związane z COVID-19. Aktualne informacje na ten temat znajdują się na stronie: https://covid19.govern.ad/en.

Na narty do Andory? Świetny wybór!

Planujesz zimowy urlop poza Polską? Masz sporo wyjazdowych opcji do wyboru. Może pobliskie Czechy lub Słowacja, może Austria lub Niemcy, a może nieco dalszy wyjazd do Francji, Szwajcarii czy Włoch? To wszystko bardzo popularne wśród narciarzy kierunki, do których zachęcać nikogo szczególnie nie trzeba. Możliwości nie kończą się jednak na nich!

Szukając ciekawego celu wyjazdu w zimowych miesiącach, warto bowiem spojrzeć jeszcze dalej na południe. W Pirenejach, na powierzchni 468 km2, leży górzysta Andora – kraj, w którym średnia wysokość terenu wynosi prawie 2000 m n.p.m., co czyni go idealnym miejscem dla narciarzy i snowboardzistów. Dlaczego warto zaplanować urlop akurat w tym regionie?

 1. Znakomicie przygotowana baza turystyczna – w Andorze nie brakuje idealnie przygotowanych tras, wyciągów i hoteli o różnym standardzie.
 2. Trasy o zróżnicowanym poziomie trudności – coś dla siebie znajdą tu zarówno początkujący, jak i doświadczeni miłośnicy sportów zimowych.
 3. Mniejszy tłok – zwłaszcza poza szczytem sezonu, który przypada w okresie świąteczno-noworocznym, stoki w Andorze nie są tak zatłoczone jak choćby w Alpach.
 4. Łatwy dojazd – Andora leży pomiędzy Francją a Hiszpanią, a dostać się tam można np. autobusami z Tuluzy lub Barcelony, albo wypożyczając samochód w jednym z tych miast.
 5. Atrakcje poza stokami – Andora to ciekawy kierunek nie tylko dla narciarzy i snowboardzistów. Turystów mogą przyciągnąć m.in. malownicze krajobrazy, pięknie położone miasteczka czy interesujące zabytki.
CZY WIESZ, ŻE …

Andora to prawdziwy raj dla miłośników zakupów w okazyjnych cenach, ponieważ cały kraj objęty jest strefą bezcłową. Dzięki temu taniej kupi się tam m.in. elektronikę, kosmetyki czy alkohol.

Stawiające na turystykę niewielkie górskie państwo jest zatem znakomitym pomysłem na urlop praktycznie o każdej porze roku. Nas interesuje jednak zima – pora zatem na wycieczkę po ośrodkach narciarskich Andory!

kurorty narciarskie w andorze

Grandvalira – informacje i ceny w sezonie 2022/2023

Zaczynamy od największego ośrodka narciarskiego Andory i całych Pirenejów, a także jednego z największych w Europie. Grandvalirę tworzy kilka mniejszych ośrodków, w których łącznie znajduje się:

 • 139 nartostrad (w tym 24 najłatwiejsze zielone, 55 niebieskich, 41 czerwonych i 19 najtrudniejszych czarnych);
 • 60 wyciągów;
 • 210 km oznaczonych tras.

Wszystkie tworzące Grandvalirę ośrodki są ze sobą połączone trasami, więc całą jej powierzchnię można przebyć, nie zdejmując nart. Stoki przygotowano z myślą o narciarzach o każdym stopniu zaawansowanie – są szkółki dla początkujących (w tym specjalne trasy z bajkowymi postaciami dla dzieci), trasy dla bardziej doświadczonych oraz wytrawnych sportowców, dzięki czemu miejsce dla siebie znajdą tu zarówno rodziny z dziećmi, jak i turyści szukający mocniejszych wrażeń.

Do tego trzeba dodać szereg innych zimowych atrakcji, wśród których znajdują się m.in. snowparki i strefa freeridowa, tematyczne parki dla dzieci, skutery śnieżne, snake gliss czy kolejka tyrolska. Wszystkiemu towarzyszy oczywiście bogata oferta hotelowa i restauracyjna, uzupełnione bliskością stolicy (od południa) i granicy francuskiej (od północy).

CZY WIESZ, ŻE …

Karnety w Grandvalira są bezpłatne dla dzieci do lat 6 oraz seniorów powyżej 75. roku życia.

Ceny w Grandvalira – sezon 2022/2023

 1. Karnety jednodniowe
Rodzaj karnetuDorośli Dzieci 12-17 lat Dzieci 6-11 lat
Całodniowy 57 euro 49,40 euro 38 euro
Od godziny 13:00 48 euro 41,50 euro 38 euro
Poranny (9:00-12:00) 47 euro 41,50 euro 38 euro
Ceny za portalem grandvalira.com
UWAGA!

Otwarcie ośrodka Grandvalira miało miejsce 2 grudnia 2022 roku. Sezon potrwa tam do 16 kwietnia 2023 roku.

Grandvalira – El Tarter, Soldeu, Grau Roig i Pas de la Casa

Jak wspomnieliśmy wyżej, w skład ośrodka Grandvalira wchodzi kilka mniejszych kurortów. Są to:

 • Encamp,
 • Canilo,
 • El Tarter,
 • Soldeu,
 • Grau Roig,
 • Pas de la Casa.

W każdym z nich znajdują się trasy narciarskie o zróżnicowanym poziomie trudności, na których początkujący mogą nabyć lub podszkolić swoje umiejętności, a wytrawni narciarze szusować bez przeszkód po pokrytych białym puchem stokach. Co warto wiedzieć o poszczególnych stacjach?

Soldeu

Soldeu to niewielka, ale doskonale przygotowana na przyjęcie turystów miejscowość, w której oprócz stoków znajdują się luksusowe hotele i spa, a także ekskluzywne restauracje. Lokacja to przeznaczona raczej dla tych turystów, którzy oprócz szaleństw na stoku, lubią też życie nocne i zabawę do białego rana.

El Tarter

Położona obok Soldeu malutka miejscowość będąca jej przeciwieństwem. Tutaj oczywiście też stawia się na turystów, ale zamiast mnóstwa rozrywek oferuje się im ciszę i spokój. Przez to nadaje się świetnie dla rodzin z dziećmi, a także szukających tańszych opcji noclegowych.

Grau Roig

Ośrodek otoczony trasami przeznaczonymi głównie dla tych bardziej doświadczonych narciarzy, ale znajdą się w nim też stoki dla najmłodszych. Jedni i drudzy będą natomiast mogli nacieszyć oczy niezapomnianymi widokami, bo Grau Roig jako jedyna stacja niebędąca jednocześnie miejscowością, zachowała w dużym stopniu naturalny charakter.

Pas de la Casa

Znajdujący się tuż przy francuskiej granicy ośrodek jest najwyżej położoną stacją w Pirenejach (średnia wysokość to 2080 m n.p.m.). Tamtejsze trasy nadają się dla amatorów zimowych sportów o każdym stopniu zaawansowania, a bogata oferta turystyczna w miasteczku sprawi, że również po aktywnie spędzonym dniu nikt nie będzie się nudził.

Vallnord – ceny i informacje dla narciarzy

Vallnord (Pal-Arinsal) to drugi po Grandvalira ośrodek narciarski w Andorze, będący nowoczesnym kurortem położonym kilka kilometrów na zachód od stolicy Andory. Obejmuje on dwie doliny, pomiędzy którymi można poruszać się gondolami, co czyni ośrodek bardzo przyjaznym dla rodzin z małymi dziećmi. Na jego terenie znajdziemy:

 • 44 nartostrady (7 zielonych, 17 niebieskich, 17 czerwonych i 4 czarne);
 • 32 wyciągi;
 • łącznie 63 km tras.
CZY WIESZ, ŻE …

Vallnord to ośrodek działający niemal przez cały rok. Od grudnia do kwietnia trwa sezon zimowy dla narciarzy, z kolei od maja do października ośrodek zamienia się w Vallnord Bike Park dla kolarzy górskich.

Co ponadto? Szkółki narciarskie i snowboardowe, wypożyczalnie sprzętu, ogromny snowpark podzielony na strefy dla początkujących, średnio zaawansowanych i ekspertów, przedszkole dla najmłodszych, snow trike, rakiety śnieżne i wiele, wiele innych atrakcji. Jakakolwiek forma zimowej aktywności Cię interesuje, możesz być pewien, że w Vallnord będziesz mógł ją bez przeszkód uprawiać.

Ceny karnetów w Vallnord – sezon 2022/2023

Rodzaj karnetuDorośli (18-64 lata)Dzieci (12-18 lat)Dzieci (6-11 lat)
1 dzień40,50 euro36,60 euro34,60 euro
2 dni82 euro74 euro70 euro
3 dni123 euro114,60 euro105 euro
4 dni174 euro155,20 euro148 euro
5 dni217,50 euro194 euro185 euro
6 dni261 euro232,80 euro222 euro
7 dni304,50 euro271,60 euro259 euro
Ceny za portalem ordinoarcalis.com, dzieci poniżej 6 lat i seniorzy powyżej 75 lat nie płacą za wstęp
CZY WIESZ, ŻE …

Do obydwu stacji w Vallnord można dostać się najszybciej kolejką kabinową z miejscowości La Massana – karnet sezonowy na nią kosztuje 65 euro.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wyjazd na narty do Andory

Czy Andora to dobry kierunek dla narciarzy?

Zdecydowanie tak. To malutkie państwo leży w całości w Pirenejach, co sprawia, że zimą zamienia się w prawdziwy raj dla miłośników sportów zimowych. Tamtejsze ośrodki narciarskie – Grandvalira i Vallnord – obejmują setki kilometrów znakomicie przygotowanych tras o różnych poziomach trudności, a dodając do tego bogatą bazę turystyczną, Andora jest idealna na zimowy urlop.

Jak dostać się do Andory?

Jest to całkiem proste. Andora leży między Francją a Hiszpanią, a najbliższe lotniska znajdują się w Barcelonie i Tuluzie. Stamtąd do Księstwa można się dostać kursującymi regularnie busami lub pociągiem, albo po prostu wypożyczyć samochód i samemu pokonać ok. 3 godziny drogi.

Gdzie zatrzymać się w Andorze?

Możliwości jest mnóstwo, więc tak naprawdę wszystko zależy od Ciebie i objętości Twojego portfela. W kurortach narciarskich nie brakuje luksusowych hoteli, w których za tygodniowy pobyt zapłacimy nawet kilka tysięcy złotych. Obniżając jednak nieco poprzeczkę, bez problemu znajdziesz pokój w cenie ok. 1000-2000 zł za tygodniowy pobyt.

Jakie są atrakcje dla turystów w Andorze?

Przebywając w Andorze, nie musisz się obawiać, że jeśli znudzi Ci się jazda na nartach, nie będziesz miał, co robić. Przeciwnie, ten niewielki kraj ma ogromne walory turystyczne, zarówno pod względem malowniczych pirenejskich krajobrazów, jak też historycznych zabytków, wyśmienitego jedzenia czy możliwości skorzystania z górskiego spa. A gdy już wszystko zobaczysz, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wybrać się do Francji czy Hiszpanii.

PODSUMOWANIE
 • Andora to niewielki górski kraj położony w całości w Pirenejach i wyposażony w znakomitą bazę dla miłośników sportów zimowych.
 • Największe ośrodki narciarskie w Andorze to Grandvalira i Vallnord.
 • Grandvalirę tworzy kilka mniejszych ośrodków, m.in. Soldeu i Pas de la Casa.
 • Każdy z kurortów w Andorze jest wyposażony w kilometry znakomicie przygotowanych tras o zróżnicowanym stopniu trudności, snowparki, wypożyczalnie sprzętu, itp.
 • Ceny karnetów narciarskich w Andorze wynoszą od ok. 50 euro za dzień, do ok. 200-300 euro za tydzień.
 • W Andorze nie obowiązuje karta EKUZ. Wybierając się tam na narty, należy pamiętać o ubezpieczeniu turystycznym.
Źródła:
 • https://www.grandvalira.com/en/
 • http://www.vallnord.com/en
 • https://www.soldeu.com/el-tarter/
 • https://www.pasdelacasa.com/grau-roig/
zdjęcie autora
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę
23,50
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!