Ubezpieczenie Alpenverein – bezpieczeństwo dla miłośników gór!

narty na słowacji

Jak Austria to Alpy, a jak Alpy to Alpenverein. Austriackie stowarzyszenie górskie to już ponad 160 lat tradycji i 700 tys. członków na całym świecie – także w Polsce. Dołączyć może każdy, a zalet członkostwa jest sporo, począwszy od zniżek w schroniskach i hotelach w całej Europie, a skończywszy na ubezpieczeniu Alpenverein Weltweit Service. W tym artykule skupimy się właśnie na nim, sprawdzając, komu i kiedy przysługuje, ile kosztuje i jaką ochronę zapewnia.

Najważniejsze informacje:
  • Alpenverein to stowarzyszenie miłośników gór i wszelkich aktywności z nimi związanych.
  • Członkiem Alpenverein może zostać każdy – wystarczy wypełnić formularz i zapłacić coroczną składkę.
  • Członkostwo w Alpenverein uprawnia m.in. do zniżek w schroniskach oraz zapewnia ubezpieczenie turystyczne w cenie składki.
  • Ubezpieczenie Alpenverein zawiera ochronę kosztów leczenia, transportu, akcji ratunkowej, pomocy prawnej i OC w życiu prywatnym.
  • Ochrona ubezpieczeniowa w zakresie kosztów leczenia i ratownictwa działa na całym świecie.
  • Suma ubezpieczenia kosztów leczenia w Alpenverein to 10 000 euro, a kosztów ratownictwa – 25 000 euro.

Czym jest Alpenverein?

Pod nazwą Alpenverein, a właściwie Österreichischer Alpenverein (w skrócie: ÖAV), kryje się Austriacki Związek Alpejski – największy klub alpinistyczny w Austrii, a także jeden z najstarszych na świecie, bo jego korzenie sięgają 1862 roku. Od początków jego istnienia celem stowarzyszenia było “szerzenie wiedzy i miłości do Alp, oraz ułatwianie podróżowania”. To m.in. dzięki działaniom jego członków w Alpach mogła rozwinąć się turystyka górska we współczesnym kształcie z jednoczesnym zachowaniem dziedzictwa naturalnego i kulturalnego regionu.

Dzisiaj Alpenverein to organizacja międzynarodowa, w skład której wchodzi 195 sekcji zrzeszających ponad 700 tys. członków na całym świecie. ÖAV zarządza:

  • 231 schroniskami,
  • 200 halami wspinaczkowymi,
  • 26 tys. km szlaków górskich.

Członkiem Alpenverein zostać może każdy – wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy i opłacić składkę członkowską. A warto wiedzieć, że członkostwo niesie ze sobą wymierne korzyści, na czele ze zniżkami w schroniskach i u partnerów, a przede wszystkim dostępem do działającego na całym świecie ubezpieczenia sportowo-rekreacyjnego AV Weltweit Service.

CIEKAWOSTKA

Honorowymi członkami Alpenverein byli lub są znani polscy himalaiści, sportowcy i podróżnicy, m.in. Leszek Cichy, Aleksander Doba czy Krzysztof Wielicki.

Zakres ubezpieczenia Alpenverein

Ubezpieczenie Alpenverein Weltweit Service to polisa przysługująca bez dodatkowych opłat wszystkim członkom stowarzyszenia. Wystarczy opłacić składkę członkowską, a zostaniemy objęci ochroną w razie wypadków związanych z aktywnością rekreacyjną, pracą lub chorobą. Ubezpieczenia działa w zakresie:

  • pokrycia kosztów leczenia i ratownictwa – na całym świecie,
  • ochrony odpowiedzialności cywilnej i pomocy prawnej – w Europie.

Przyjrzyjmy się bliżej konkretnym rodzajom gwarantowanej ochrony i zasadom, na jakich działa ubezpieczenie, a także dodatkowym korzyściom, na jakie mogą liczyć członkowie Alpenverein.

CZY WIESZ, ŻE …

Ubezpieczycielem zapewniającym ochronę w ramach AV Weltweit Service jest Grupa Generali.

Koszty leczenia za granicą i transportu medycznego

Ubezpieczenie zdrowotne w ramach AV Weltweit Service obowiązuje podczas pierwszych 8 tygodni (56 dni) każdej podróży zagranicznej. Po tym czasie należy wrócić do kraju zamieszkania, żeby ochrona mogła znowu zacząć obowiązywać podczas kolejnego wyjazdu, a w razie dłuższych podróży należy wykupić rozszerzenie ochrony lub nabyć prywatne ubezpieczenie turystyczne.

Ochrona ubezpieczeniowa w zakresie kosztów leczenia i transportu medycznego Alpenverein obejmuje:

  • niezbędne z medycznego punktu widzenia leczenie poza krajem zamieszkania do wysokości 10 000 euro (leczenie ambulatoryjne do 2000 euro i udział własny w wysokości 70 euro),
  • transport do kraju z zagranicy bez ograniczenia kwotowego (jeśli dotyczy sytuacji zagrożenia życia, nie ma możliwości zapewnienia odpowiedniej opieki na miejscu, a hospitalizacja trwa ponad 5 dni).
UWAGA!

Koszty leczenia są pokrywane w ramach ubezpieczenia Alpenverein do kwoty 10 000 euro wyłącznie po okazaniu w szpitalu karty EKUZ i likwidacji szkody za pośrednictwem Europ Assistance (w razie braku karty należy kontaktować się z ubezpieczycielem). W przeciwnym razie koszty są pokrywane tylko do kwoty 750 euro. To samo dotyczy kosztów transportu, jeśli jest realizowany przez organizację inną, niż wymienione na karcie członkowskiej Alpenverein.

Koszty akcji ratunkowych i poszukiwawczych

Ubezpieczenie Alpenverein zapewnia pokrycie kosztów przeprowadzenia akcji ratunkowych w trudno dostępnych miejscach kraju i za granicą w wysokości do 25 000 euro na osobę i zdarzenie. Ochrona obejmuje także akcje z użyciem helikoptera i innego specjalistycznego sprzętu, działa przez cały rok i na całym świecie w razie wypadków, do jakich doszło podczas rekreacyjnej aktywności ubezpieczonego turysty w górach i na wodzie. Ubezpieczenie pokrywa także koszty transportu rannych/chorych do szpitala oraz transportu zwłok.

UWAGA!

Jeśli okoliczności zdarzenia nie będą wskazywać na potrzebę organizacji akcji ratowniczej, ubezpieczyciel pokryje powstałe z tego tytułu koszty do kwoty maksymalnie 250 euro. Każdy przypadek wszczęcia fałszywego alarmu przez ubezpieczonego jest analizowany indywidualnie.

Odpowiedzialność cywilna i ochrona prawna

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym oraz ochrony prawnej w Alpenverein działa wyłącznie w Europie. Ochrona obejmuje:

  • zobowiązania odszkodowawcze z tytułu szkód osobowych i rzeczowych wyrządzonych przez ubezpieczonego osobom trzecim do wysokości 3 000 000 euro,
  • koszty ochrony prawnej w postępowaniu karnym do wysokości 35 000 euro,
  • koszty porad prawnych w związku z wypadkami, w których doszło do szkody osobowej, do wysokości 500 euro.
UWAGA!

W ubezpieczeniu OC w życiu prywatnym uwzględniony jest udział własny ubezpieczonego przy szkodach rzeczowych w wysokości 200 euro.

Zniżki i dodatkowe korzyści

Jak już było wspomniane, ochrona ubezpieczeniowa to tylko jedna z korzyści bycia członkiem Alpenverein. Inne obejmują m.in.:

  • zniżki w schroniskach (ponad 1800 schronisk na terenie m.in. Austrii, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Słowenii, Szwajcarii czy Włoch),
  • zniżki u partnerów (m.in. hale wspinaczkowe, parki linowe, ośrodki szkoleniowe itp.),
  • zniżki w sklepie internetowym Alpenverein, który oferuje m.in. mapy, książki i przewodniki alpejskie,
  • uczestnictwo w programie Aktivprogramm (w ramach którego organizowane są m.in. eventy, szkolenia, wyprawy górskie, obozy szkoleniowe, obozy młodzieżowe).
CZY WIESZ, ŻE …

Członkostwo w Alpenverein pozwala skorzystać ze zniżek także w schroniskach na terenie Polski. Dotyczy to m.in. schronisk PTTK nad Morskim Okiem i na Turbaczu czy “Samotni”. Pełna lista wraz z wysokością przysługujących rabatów znajduje się na stronie: https://www.alpenverein.pl/znizki_polska.php.

Wyłączenia odpowiedzialności Alpenverein

Wyłączenia odpowiedzialności to zapisane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) sytuacje, w których mimo zajścia zdarzenia, nie będzie przysługiwać ochrona. Chodzi m.in. o wypadki:

  • związane z działalnością zawodową i odpłatną,
  • podczas używania pojazdów mechanicznych,
  • podczas udziału w zawodach narciarskich i snowboardowych,
  • podczas kierowania sprzętem latającym, nurkowania (związanego z nadzwyczajnym ryzykiem) i zawodów w kolarstwie górskim,
  • podczas prób bicia rekordów prędkości, nurkowania i lotnictwa,
  • podczas udziału w ekspedycjach.
CZY WIESZ, ŻE …

Ekspedycja w ubezpieczeniu Alpenverein oznacza wyprawę, której celem jest zdobycie szczytu położonego na wysokości powyżej 6000 m n.p.m., do Arktyki, na Antarktydę i na Grenlandię. Ochronę ubezpieczeniową można rozszerzyć na zdobywanie szczytów powyżej 6000 m n.p.m. po zapłacie dodatkowej składki.

Ponadto ochrona ubezpieczeniowa nie obejmuje również kosztów m.in.:

  • leczenia zachorowań, które wystąpiły przed rozpoczęciem podróży,
  • leczenia chorób przewlekłych (za wyjątkiem skutków ostrych ataków lub napadów),
  • leczenia planowanego,
  • leczenia stomatologicznego (za wyjątkiem pierwszej pomocy w celu uśmierzenia bólu),
  • aborcji, badań ciążowych i porodów (za wyjątkiem porodów przedwczesnych o co najmniej 2 miesiące),
  • leczenia skutków nadmiernego spożycia alkoholu, narkotyków i leków,
  • zabiegów kosmetycznych, sanatoryjnych i rehabilitacyjnych,
  • szczepień profilaktycznych.
UWAGA!

Pełna lista wyłączeń odpowiedzialności w zakresie ubezpieczenia kosztów leczenia i ratownictwa Alpenverein znajduje się w OWU.

Ile kosztuje ubezpieczenie Alpenverein?

Ubezpieczenie Alpenverein jest dostępne dla aktywnych członków stowarzyszenia i przysługuje po zapłacie składki członkowskiej na dany rok. Objęcie ochroną ubezpieczeniową jest wliczone w cenę składki i nie wymaga dopłaty. Ile wynoszą składki na rok 2025?

Składki członkowskie Alpenverein 2025

Rodzaj członkostwaKomu przysługuje?Cena
Grupa ADorośli w wieku od 28 do 64 lat (roczniki 1961-1997)340 zł
Grupa BPartnerzy życiowi aktywnych członków Alpenverein,
seniorzy od 65 lat (rocznik 1960 i wyższe),
juniorzy od 19 do 27 lat (roczniki 1998-2006),
ratownicy TOPR i GOPR.
270 zł
Grupa CDzieci do 18 lat (rocznik 2007 i młodsi),
osoby z niepełnosprawnością min. II stopnia.
140 zł
Źródło: https://www.alpenverein.pl/cennik.
CZY WIESZ, ŻE …

Istnieje możliwość nabycia członkostwa Alpenverein dla całej rodziny. Składka rodzinna dla pary rodziców z co najmniej jednym dzieckiem to 610 zł, a dla samotnego rodzica 340 zł (bez względu na liczbę dzieci).

Jak wykupić ubezpieczenie Alpenverein?

Nie ma możliwości uzyskania ubezpieczenia Alpenverein bez członkostwa w stowarzyszeniu. Ochrona ubezpieczeniowa przysługuje tylko aktywnym członkom i ich rodzinom, a żeby dostać się do stowarzyszenia należy:

  • wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie: https://www.alpenverein.pl/formularz/,
  • opłacić składkę członkowską na dany rok,
  • potwierdzić poprawność danych w otrzymanym mailu,
  • odebrać kartę członkowską wysyłaną na podany w zgłoszeniu adres.
CZY WIESZ, ŻE …

Członkostwo w Alpenverein jest aktywne od następnego dnia po dokonaniu płatności do końca roku (za wyjątkiem przystąpienia po 1 września, gdy ochrona jest ważna do końca roku i przez cały następny rok). Członkostwo zawiera się na czas nieokreślony, ale żeby pozostało aktywne, trzeba pamiętać o corocznej wpłacie składki do 31 stycznia (nie trzeba ponownie wypełniać formularza).

Jak zgłosić szkodę z ubezpieczenia Alpenverein?

W razie wypadku należy skontaktować się ze służbami ratowniczymi, podać informacje na temat miejsca i rodzaju zdarzenia oraz liczbę poszkodowanych. Po przeprowadzeniu akcji ratunkowej i otrzymaniu pomocy należy zgłosić szkodę w agencji ubezpieczeniowej KNOX:

  • zgłoszenie szkody online: https://alpenverein.sichermitknox.com/schadenmelden,
  • adres: KNOX Versicherungsmanagement GmbH, Resselstraße 33, 6020 Innsbruck,
  • nr telefonu: +43/512/238300-30,
  • e-mail: [email protected].

Pamiętaj, aby przed transportem do kraju, transportem zwłok, stacjonarnym leczeniem za granicą lub przewozem chorego w kraju (nie dotyczy akcji ratowniczych) koniecznie skontaktować się z Centrum Alarmowym Europ Assistance 24/7 pod numerem telefonu +43/1/253 3798. W przeciwnym razie ubezpieczyciel może nie pokryć wszystkich kosztów.

Rodzaj szkodySposób postępowania
Akcja ratunkowaRachunek za akcję ratunkową musi być wystawiony na osobę poszkodowaną. Należy wypełnić formularz online oraz załączyć faktury.
Ambulatoryjne leczenie za granicąKoszty powinny być rozliczone przez EKUZ. Jeśli to niemożliwe, rachunek należy wystawić na osobę poszkodowaną, a następnie wypełnić formularz likwidacji szkody.
Stacjonarne leczenie za granicą, transport powrotny do kraju, transport na terenie krajuNależy skontaktować się z całodobową infolinią assistance pod numerem telefonu +43/1/253 3798 lub mailowo na adres [email protected].
OCNależy wypełnić formularz, a następnie przesłać go mailowo lub pocztą do agencji ubezpieczeniowej KNOX wraz z protokołem policyjnym, zdjęciami uszkodzeń czy pismem z roszczeniami wysuwanymi przez drugą stronę zdarzenia.
Pomoc prawnaNależy wypełnić formularz, a następnie przesłać go mailowo lub pocztą do agencji ubezpieczeniowej KNOX wraz z pismem z prokuratury (w sprawach karnych), zdjęciami uszkodzeń i innymi ważnymi dokumentami.
Źródło: https://www.alpenverein.pl/pytania-likwidacja_szkody#faq51.
UWAGA!

Karta członkowska Alpneverein nie jest wymagana do zgłoszenia wypadku. Wystarczy podać numer członkowski.

Ubezpieczenie Alpenverein – dla kogo?

Nie musisz być wytrawnym alpinistą, żeby móc zostać objętym ochroną ubezpieczeniową w ramach Alpenverein Weltweit Service. Polisa jest dostępna zarówno dla profesjonalistów, jak i turystów amatorów, a z ochrony mogą korzystać samotni podróżnicy, jak też całe rodziny z dziećmi. Ubezpieczenie Alpenverein przyda się szczególnie:

  • aktywnym turystom górskim (zarówno pieszym, jak i jeżdżącym na nartach/snowboardzie),
  • miłośnikom sportów ekstremalnych (nie obowiązują dopłaty do sportów ekstremalnych/wysokiego ryzyka),
  • rodzinom z dziećmi (dzieci do 18. roku życia i studenci uczący się do 27. roku życia nie płacą składek, jeśli ich rodzice są członkami Alpenverein),
  • przewodnikom i ratownikom górskim, instruktorom wspinaczki (mogą otrzymać zniżki przy zakupie członkostwa, materiałów edukacyjnych, szkoleniach itp.).

Zalety ubezpieczenia Alpenverein

Członkostwo w Alpenverein wiąże się z wieloma korzyściami, ale posiadanie ubezpieczenia AV Weltweit Service można uznać za największą z nich. Jakie są największe zalety tej polisy?

  1. Ubezpieczenie każdego wyjazdu turystycznego w ciągu roku.
  2. Brak konieczności zakupu dodatkowej ochrony przed wyjazdem.
  3. Ochrona ubezpieczeniowa na całym świecie bez dodatkowych opłat.
  4. Wysoka suma ubezpieczenia kosztów ratownictwa i brak limitu kosztów transportu powrotnego do kraju.
  5. Ochrona podczas uprawiania sportów.
  6. Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym w Europie na sumę aż 3 000 000 zł.
  7. Możliwość zakupienia dodatkowego ubezpieczenia akcji ratunkowej psa i ubezpieczenia sprzętu sportowego.
CZY WIESZ, ŻE …

Podstawowy zakres ochrony ubezpieczeniowej w Alpenveiren można rozszerzyć, podwyższając sumę ubezpieczenia kosztów leczenia na jeden wyjazd do 500 000 euro, a także przedłużając ochronę ubezpieczeniową na wyjazdy dłuższe niż 8 tygodni i zdobywanie szczytów o wysokości powyżej 6000 m n.p.m.

Przykładowe sytuacje objęte ochroną

A jak wspomniane wyżej zalety ubezpieczenia Alpenveiren przekładają się na praktyczne sytuacje? To proste. Nietrudno wyobrazić sobie sytuację, w której podczas trekkingu czy jazdy na nartach w górach będziemy potrzebować specjalistycznej pomocy ratowniczej. Turystom mogą zagrażać m.in.:

  • urazy odniesione na stoku lub szlaku, które uniemożliwią im samodzielne zejście na dół,
  • utrata orientacji w terenie i zgubienie się podczas trekkingu lub wyprawy skiturowej,
  • trudne warunki pogodowe na szlaku,
  • schodzące lawiny,
  • odwodnienie i odmrożenie,
  • brak doświadczenia i odpowiedniego przygotowania do wyprawy.

Oczywiście w zakresie bezpieczeństwa wiele zależy od nas samych, ale trzeba pamiętać, że nawet najbardziej wytrawni amatorzy gór nie są w stanie przewidzieć i uniknąć wszystkich zagrożeń. Ubezpieczenie pozwoli pokryć koszty pomocy wezwanych na miejsce zdarzenia ratowników, a te za granicą nie dość, że są ponoszone przez poszkodowanego, to jeszcze bardzo wysokie i liczone nawet w dziesiątkach tysięcy złotych.

Przykład

Przeciętny czas lotu helikoptera ratunkowego w górach to 40 minut. W Niemczech koszt takiej akcji to średnio 3120 euro, w Szwajcarii 3681 euro, a w Austrii aż 4984 euro.

Praktyczne wskazówki dla posiadaczy Alpenverein

Jesteś już członkiem stowarzyszenia i posiadaczem ubezpieczenia Alpenverein? Sprawdź, o czym powinieneś pamiętać przed wyjazdem, żeby cieszyć się komfortowym wypoczynkiem w górach, nie martwiąc się przy tym konsekwencjami nieprzewidzianych zdarzeń.

  • Upewnij się, że polisa obejmuje wszystkie planowane aktywności – w zależności od tego, czy wyjeżdżasz np. na wypoczynek, trekking czy jazdę na nartach, możesz potrzebować innego rodzaju ubezpieczenia.
  • Zapisz swój numer członkowski – nie musisz mieć przy sobie karty członkowskiej, ale numer będzie Ci potrzebny np. w razie wypadku, przy kontakcie z ubezpieczalnią, czy chcąc uzyskać zniżkę w schronisku.
  • Rozważ dodatkowe ubezpieczenie – prywatne ubezpieczenie turystyczne można kupić przed każdą podróżą niezależnie od Alpenverein i zagwarantować sobie szerszy zakres ochrony np. w zakresie kosztów leczenia, a także dodatkowe ubezpieczenie NNW czy bagażu podróżnego.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie Alpenverein

W jaki sposób opłacić składkę członkowską w Alpenverein?
Czy ubezpieczenie Alpenverein trzeba kupować przed każdą podróżą?
Czy ubezpieczenie Alpenverein pokrywa koszty leczenia za granicą?
Źródła:
  • https://www.alpenverein.pl/polska
  • OWU Alpenverein: https://oeav-pub.s3.eu-central-1.amazonaws.com/oav_versicherungsbroschuere_PL_2023_8005e8a80e.pdf
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!