Narty w Chinach

Chiny kojarzą się z naprawdę tyloma rzeczami, że ciężko byłoby je wszystkie opisać w jednym artykule, nie mówiąc już o samym wstępie. Jedna z największych gospodarek świata, potęga militarna, kultura o starożytnym rodowodzie – to wszystko dorobek chińskiego smoka. My nieśmiało dopiszemy do tej listy… narciarstwo. Chiny są bowiem ciekawym kierunkiem wypraw związanych z białym szaleństwem.

narty chiny

Chiny – obostrzenia antycovidowe, bezpieczeństwo, wymagane dokumenty

Od 8 stycznia 2023 roku chińskie władze zniosły obowiązek odbywania kwarantanny po wjeździe na terytorium Chin. Nie obowiązuje już także konieczność wykonania wymazu po przekroczeniu granicy ani przedstawienia negatywnego wyniku testu. Nie trzeba też wypełniać deklaracji zdrowotnej. Więcej informacji znaleźć można na stronie ambasady Chińskiej Republiki Ludowej.

Trzeba pamiętać, że niektóre państwa mogą ciągle wymagać okazania negatywnego wyniku testu po przylocie z Chin. Jest to spowodowane utrzymującym się na bardzo wysokim poziomie wskaźniku zachorowalności na na COVID-19 w chińskim społeczeństwie. 

Ważne: z powodu bardzo wielu zachorowań chińska służba zdrowia jest poważnie przeciążona i nie ma żadnej gwarancji udzielenia pomocy na miejscu. 

CZY WIESZ, ŻE …

Jednostka walutowa w Chinach to juan (yuan), który jest podzielony na 10 jiao (角) lub 100 fen (分). Juan chiński występuje w postaci banknotów i monet. Banknoty są w obiegu w nominałach 1, 5, 10, 20, 50 i 100 juanów, a monety w nominałach 1 juana i 1 jiao.

Wymagane dokumenty

Obywatele Polski są objęci obowiązkiem wizowym. Od 15 marca 2023 roku chińskie konsulaty przywróciły możliwość wydawania wiz turystycznych. Oprócz wizy konieczne jest także posiadanie paszportu ważnego co najmniej przez 6 miesięcy.

Każdy obcokrajowiec zobligowany jest do posiadania przy sobie paszportu z ważną chińską wizą, bez którego niemożliwe będzie m.in. meldowanie się w miejscu czasowego pobytu (jak choćby ośrodek narciarski), jak i zakup biletów na wszelkiej maści środki transportu publicznego, wejścia na lotniska i wymiany pieniędzy w banku. Dobrym rozwiązaniem jest wykonanie kserokopii pierwszej strony paszportu wraz z kserokopią strony, na której znajduje się pieczątka wizowa. 

CZY WIESZ, ŻE …

CHRL nie pozwala na przekroczenie granicy chorym na gruźlicę, trąd, tyfus i cholerę, osobom chorym wenerycznie, a także chorym psychicznie. Jak zatem nasi politycy odwiedzają Pekin? To pozostanie zagadką.

Narciarstwo w Chinach – najpopularniejsze ośrodki

Nie da się ukryć, że Chiny nie są pierwszym skojarzeniem, kiedy myślimy o wyjeździe na narty. Istnieje w głowie każdego narciarza długa lista krajów, które z białym szaleństwem kojarzą się o wiele bardziej, jak choćby pobliska Japonia, która słynie z rekordowych opadów śniegu. Nie mówiąc już o narciarskich potęgach jak Austria, Szwajcaria, Włochy. 

Nie zmienia to jednak faktu, że Państwo Środka liczy się coraz bardziej na narciarskiej mapie świata i są ku temu liczne powody, z coraz lepiej rozwiniętą infrastrukturą i rosnącą z roku na rok społecznością narciarzy na czele. 

Czego spodziewać się po takiej wyprawie? Przede wszystkim… spokoju.

W Chinach kultura après ski nie jest tak mocno rozwinięta jak choćby w górach europejskich, ale jeśli Twoim celem jest wypoczynek, poznanie bliżej egzotycznej i bogatej kultury Chin, będzie to idealny kierunek narciarskiej wyprawy.

Mniej w chińskim narciarstwie jest pierwiastka imprezowego, zaś więcej relaksu i nastawienia na błogie spędzanie czasu połączone ze zwiedzaniem. Wielu narciarzy łączy zjazdy z odpoczynkiem w hotelowych spa lub basenach, znajdując przy tym czas na zwiedzanie okolicy i poznawanie lokalnej kultury. 

Poniżej przedstawiamy trzy najpopularniejsze ośrodki narciarskie w Państwie Środka. Nawet jeśli nie załapiesz się na zimowy wyjazd w tym roku, nic nie stoi na przeszkodzie, by zawitać do Państwa Środka w nadchodzących sezonach. 

Yabuli

Yabuli to największy i postrzegany obecnie za najlepszy ośrodek narciarski w Chinach. 22 wyciągi i 35 kilometrów tras robi wrażenie. Resort znajduje się na górze Yabuli Sun Mountain w prowincji Heilongjiang, na północnym wschodzie kraju. Oferuje szeroki wybór tras narciarskich na różnych poziomach zaawansowania, a jego największą atrakcją jest najdłuższa trasa zjazdowa w Azji, która dostarcza emocji nawet doświadczonym narciarzom.  

Oprócz tras narciarskich ośrodek oferuje wiele innych atrakcji zimowych, takich jak snowboarding, łyżwiarstwo i jazdę na sankach na jednej z najdłuższych tras saneczkowych na świecie. Dla tych, którzy szukają relaksu, interesujące wydadzą się spa i kompleksy wypoczynkowe. A kto nie chciałby wymoczyć się w ciepłym jacuzzi po całym dniu zjeżdżania? 

Yabuli może poszczycić się naprawdę dobrze rozwiniętą infrastrukturą, w tym nowoczesnymi wyciągami narciarskimi i rozbudowaną siecią hoteli. W okolicy znajdują się liczne restauracje, bary i sklepy, w których amatorzy zimowych sportów mogą odsapnąć i spróbować lokalnych specjałów kulinarnych. W okresie zimowym ośrodek przyciąga wielu turystów, zwłaszcza z Chin i innych krajów Azji, ale nie brakuje też przybyszów z Europy i Ameryki Północnej. 

Na miejscu można skorzystać z oferty wycieczek po okolicy, a do wyboru jest m.in. przejażdżka saniami czy wyprawa do rezerwatu z dzikimi tygrysami. 

Beidahu

Ten ośrodek narciarski był gospodarzem Zimowych Igrzysk Azjatyckich w 2007 roku, co świadczy o jego sportowym charakterze i poziomie trudności tras. Z tego też powodu jest to raczej opcja zarezerwowana dla średniozaawansowanych i zaawansowanych narciarzy. Posiada ponad 10 kilometrów tras narciarskich o różnym stopniu trudności, w tym kilka czarnych tras dla ekspertów, oraz 6 wyciągów. 

Jednak i początkujący amatorzy białego szaleństwa znajdą tu coś dla siebie. Ośrodek posiada bowiem szkółkę narciarską oraz wypożyczalnie sprzętu. Na terenie kompleksu znajdują się także liczne restauracje, kawiarnie oraz sklepy, w których można kupić niezbędny sprzęt oraz pamiątki. 

Beidahu cieszy się dużą popularnością wśród miejscowych narciarzy ze względu na niedużą odległość do stolicy prowincji, Changchun, która znajduje się zaledwie 50 km od ośrodka.

Zhangjiakou 

Ośrodek narciarski Zhangjiakou znajduje się w prowincji Hebei i w rzeczywistości składa się z czterech oddzielnych ośrodków narciarskich: Wanlong, Saibei, Duolemeidi i Chongli.

W 2022 roku w Zhangjiakou rozegrała się rywalizacja w skokach narciarskich podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich, których gospodarzem były właśnie Chiny. 

  • Ośrodek Wanlong to największy z czterech ośrodków narciarskich, z ponad 22 kilometrami tras narciarskich o różnym stopniu trudności (w tym 6 km tras czarnych) i 6 wyciągami. Oferuje on również snowparki i trasy dla snowboardzistów. 
  • Ośrodek Saibei to przede wszystkim łatwe trasy dla początkujących narciarzy.
  • Duolemeidi składa się z 6 tras o różnym stopniu trudności, w tym jednej trasy dla ekspertów, i 3 wyciągów.
  • Najpopularniejszy w regionie jest jednak resort w Chongli, który oferuje łącznie 55 km tras narciarskich i jest szeroko znany z pięknych widoków, ukazujących się zjeżdżającym narciarzom, i dobrych warunków narciarskich. 

Ubezpieczenie turystyczne do Chin – ile to kosztuje?

Jeszcze do niedawna konsulaty CHRL w związku z sytuacją covidową w Chinach nie wydawały wiz turystycznych, jednak taki stan rzeczy uległ już zmianie. Rząd w Pekinie zniósł obostrzenia, dzięki czemu ze zdwojoną energią do Państwa Środka zapraszani są zagraniczni turyści, również ci planujący urlopy na stokach narciarskich.

Trzeba jednak pamiętać, że tam gdzie zjeżdża się na nartach, tam nietrudno o kontuzje i to często bardzo poważne, jak złamania czy obrażenia wewnętrzne. 

A trzeba podkreślić, że chińska służba zdrowia, zwłaszcza w dużych miastach, jest równie dobra, co droga, a koszt pobytu dobowego w szpitalu (oczywiście dla cudzoziemców) nie obejmuje cen usług medycznych, wykonanych badań diagnostycznych, ani leków, za które trzeba zapłacić dodatkowo. Nie wspominając już o cenach operacji, które mogą wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy dolarów amerykańskich. Nawet pojedyncza wizyta lekarska uszczupli nasz budżet o około 200 USD. 

W takich warunkach nie można obejść się bez ubezpieczenia turystycznego, które obejmuje uprawianie narciarstwa czy snowboardingu. 

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Chin? I to takie, które obejmie nasze szaleństwa na stokach? W celu ustalenia konkretnych kwot, posłużyliśmy się kalkulatorem ubezpieczeń turystycznych na mubi.pl. Jako naszego potencjalnego narciarza wysłaliśmy do Chin 29-letniego mężczyznę bez chorób przewlekłych, który zamierza szusować po stokach od rana do nocy. Nasz wirtualny amator narciarstwa zamierza wyjechać w równie wirtualną podróż do Chin na 2 tygodnie.

W poniższej tabeli przedstawiamy wyniki obliczeń w postaci wybranych ofert  ubezpieczeniowych, w ramach których ubezpieczyciele zobowiązują się pokryć koszty związane z leczeniem urazów powstałych podczas “Amatorskiego uprawiania narciarstwa albo snowboardingu na wyznaczonych trasach”. Przed wyborem polisy należy się jednak zapoznać z jej szczegółowymi zapisami, wyłączeniami oraz Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, które w sposób precyzyjny definiują zakres ochrony ubezpieczeniowej.

Firma ubezpieczeniowaWarunki ubezpieczeniaCena polisy
AXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
179 zł
UNIQAKL: 750 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
218 zł
WienerKL: 648 015 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC: 432 010 zł,
Bagaż: 2000 zł
225 zł
GeneraliKL: 500 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC: 100 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
265 zł
ProamaKL: 300 000 zł,
NNW: 20 000 zł,
OC: 100 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
270 zł
SIGNAL IDUNAKL: 648 015 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 129 603 zł,
Bagaż: 2000 zł
270 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (19.03.2024).

W zestawieniu uwzględniliśmy standardowe oferty wszystkich ubezpieczycieli, pamiętając o wysokich kosztach leczenia w Chinach. A ile kosztowałaby polisa, gdyby zwiększyć liczbę osób ubezpieczonych? Warunki ochrony pozostały bez zmian.

Firma ubezpieczeniowaCena polisy dla 1 osobyCena polisy dla 2 osóbCena polisy dla 4 osób
AXA Partners179 zł358 zł608 zł
UNIQA218 zł437 zł786 zł
Wiener225 zł450 zł
Generali265 zł530 zł962 zł
Proama270 zł540 zł962 zł
SIGNAL IDUNA270 zł541 zł974 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (19.03.2024).

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Czy w Chinach istnieje rozwinięta infrastruktura narciarska?
Czy w Chinach można zachorować na Covid?
Czy do Chin wymagana jest wiza?
PODSUMOWANIE
  • Podróżujący z Polski do Chin muszą posiadać paszport oraz wizę.
  • Chiny są coraz chętniej wybieranym przez narciarzy kierunkiem zimowych podróży.
  • Najpopularniejsze chińskie ośrodki narciarskie to Yabuli, Beidahu i Zhangjiakou.
  • Zhangjiakou składa się z czterech mniejszych ośrodków: Wanlong, Saibei, Duolemenidi i Chongli.
  • Przed wyjazdem na narty do Chin należy koniecznie wykupić ubezpieczenie turystyczne obejmujące wypadki podczas uprawiania sportów zimowych.
Michal Rosiak
Autor artykułu: Michal Rosiak

Dba, by każdy artykuł poradnikowy pojawiający się w naszym serwisie miał odpowiednią wartość merytoryczną i nie urągał zasadom języka polskiego. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Historia oraz Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu na kierunku Zarządzanie. Posiada sześcioletnie doświadczenie w prasie tradycyjnej i internetowej.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!