Czechy – magiczna kraina!

Nie trzeba jechać za siedem gór, by przeżyć magiczną podróż do krainy legendarnych stworów, wielkich zamków i lejącego się rzekami piwa. Wystarczy pokonać Karkonosze i zameldować się w Czechach. To tam spotkasz Krecika, zwiedzisz Hradczany i napijesz się złocistego Pilsnera.

Wyjazd do Czech w czasie pandemii

Podróżujący z Polski do Czech mają obowiązek okazać jeden z trzech dokumentów:

 • zaświadczenie o przyjęciu szczepionki na COVID-19 (musi minąć 14 dni od pełnego zaszczepienia);
 • zaświadczenie o przebyciu choroby (nie może być starsze niż 180 dni);
 • negatywny wynik testu na COVID-19 (PCR wykonany do 72 godzin wcześniej, antygenowy do 48 godzin wcześniej).

Obowiązek dotyczy wszystkich powyżej 5. roku życia. Honorowane są paszporty COVID-owe i zaświadczenia przetłumaczone na język czeski lub angielski.

UWAGA!

Aktualne informacje dotyczące sytuacji epidemicznej w Czechach są dostępne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co w bagażu?

Telefon, laptop i ładowarka. Krótko zwięźle i na temat – nasi południowi sąsiedzi używają takich samych wtyczek i gniazdek (typ C i E) jak my. 

Waluta. Czechy, pomimo bycia członkiem Unii Europejskiej, posiadają własną walutę – koronę czeską – i wydaje się, że najbliższym czasie ten stan się nie zmieni. W 2019 roku poparcie dla wprowadzenia Euro wynosiło w czeskim społeczeństwie zaledwie 26%. Kurs korony na dzień 21.07.2021 wynosi 0,18 zł, co oznacza, że za jedną złotówkę otrzymacie prawie 6 koron (5,59). Warto wyposażyć się w walutę jeszcze w Polsce i to z oczywistych względów – czeskie kantory, a w szczególności praskie, zaoferują po prostu gorsze warunki wymiany. Przy wymianie walut w kantorach może zostać pobrana opłata od transakcji wymiany waluty w wysokości 28%. Sporo.

Porównaj i kup ubezpieczenie turystyczne

Płatność kartą. Pozwolimy sobie wykonać zuchwałe założenie i przyjmiemy, że posiadasz kartę płatniczą od jednego z dwóch najpopularniejszych operatorów kart płatniczych: Visa i Mastercard. Założymy również, że nie masz karty walutowej i podczas swojego pobytu w Czechach będziesz korzystać z tradycyjnej karty złotówkowej.

W przypadku kart Visa kwota transakcji od razu jest przewalutowana na złotówki i zabezpieczona na Waszym rachunku, natomiast system Mastercard najpierw dokonuje przewalutowania na Euro, a następnie na złotówki. Za każde przewalutowanie pobierana jest oczywiście prowizja. Warto również wiedzieć, że w Czechach maksymalna kwota płatności zbliżeniowych wynosi w przeliczeniu ok. 85 zł. Może więc się zdarzyć, że Wasz bank odrzuci transakcję zbliżeniową na kwotę wyższą niż dozwolone w Polsce 50 zł. 

A gdzie zapłacisz kartą? Odpowiedź brzmi: to zależy. W Pradze płatności kartą przyjmowane są w zasadzie wszędzie. Od biletomatów w metrze po kawiarnie. Poza czeską stolicą krajobraz jednak się zmienia. W Brnie, Pilźnie czy Libercu automaty biletowe, małe sklepy i lokale gastronomiczne nadal opierają się na transakcjach gotówkowych. Korony po prostu opłaca się mieć i kropka.

Jak podróżować do Czech?

Podróż do Czech samolotem

Jeśli należysz do miłośników podniebnych podróży, ucieszy Cię fakt, że bezpośredni lot z Warszawy do Pragi trwa jedynie 1 h 15 min, a ceny zaczynają się już od 167 zł (21.07.2021). Niewiele, biorąc pod uwagę fakt, że jeśli masz pecha, dłużej postoisz w korkach w poniedziałkowy poranek na ulicach polskich miast. Jest to jednak połączenie obsługiwane głównie przez tradycyjnych przewoźników, zatem polowanie na dużo niższe ceny nie jest takie proste.

Podróż do Czech autobusem

Szukasz alternatyw, bo z jakiegoś powodu latanie nie jest Twoją ulubioną formą podróżowania? Te poszukiwania mogą zaprowadzić Cię na stronę jednego z najpopularniejszych polskich przewoźników autobusowych, gdzie dowiesz się, że podróż trwa nie krócej niż 9,5 h i może kosztować nawet ok. 90 zł. Sporo taniej, sporo dłużej. Szukamy dalej?

Podróż do Czech pociągiem

Tutaj jest nieco lepiej. I nie chodzi tylko o fakt, że toalety w pociągach są wygodniejsze i większe od tych autobusowych, a wagon restauracyjny umożliwia wypicie piwa, nie będąc obrzuconym mało pobłażliwymi spojrzeniami. Podróż pociągiem potrwa 8 godzin i 37 min. Do tego dochodzi możliwość rozprostowania nóg w trakcie podróży. Sami oceńcie.

Podróż do Czech samochodem

Czas na samochód. W linii prostej dwie stolice dzieli 518 km, natomiast długość rzeczywistej trasy przez Łódź, Wrocław i Liberec wynosi ok. 700 km, a jej przemierzenie potrwa 9 godzin, nie uwzględniając postojów. Koszt paliwa wyniesie najprawdopodobniej nie mniej niż 400 zł.

Do tego dochodzi kilka innych ważnych kwestii, które trzeba wiedzieć przed wyruszeniem w drogę.

 • Ograniczenie prędkości. 130 km/h na autostradach, 110 km/h na drodze szybkiego ruchu, 90 km/h poza terenem zabudowanym i 50 km/h w terenie zabudowanym. 
 • Alkohol. Dopuszczalny jest… no właściwie dopuszczalny nie jest. Czeskie drogi należą do tych wyjątkowych miejsc, gdzie nie tylko można, ale i trzeba być zerem. Przynajmniej w kwestii alkoholu. Absolutne 0,0% w wydychanym powietrzu i tego się trzymaj. Jazda pod wpływem mocniejszych trunków może skończyć się mandatem w wysokości nawet 50 000 koron, zakazem prowadzenia samochodu na terenie Republiki Czeskiej do 2 lat i pozbawieniem prawa jazdy na okres od 6 miesięcy do 1 roku.
 • Światła. Obligatoryjnie włączone przez cały roku. Od tej zasady również nie ma żadnych odstępstw.
 • Fotelik. Masz pociechy, które mierzą mniej niż 150 cm i ważą mniej niż 36 kg? W takim razie na terytorium Republiki Czeskiej musisz je wozić w foteliku. 
 • Pasy bezpieczeństwa. Zapięte i to na każdym z siedzeń. 
 • Wyposażenie samochodu. Do obowiązkowego wyposażenia należą: gaśnica, kamizelka, trójkąt, apteczka, kamizelka odblaskowa, komplet zapasowych żarówek, podnośnik do auta, klucz do kół i zapasowa opona (albo zestaw naprawczy do opon). To więcej, niż wymaga polskie prawo, ale na całe szczęście Czesi podpisali Konwencję Wiedeńską o Ruchu Drogowym, która wymaga od kierującego tylko takiego wyposażenia, jakiego wymaga prawodawca w kraju zarejestrowania pojazdu. Pamiętajcie o tym, bo policja może nie chcieć pamiętać, a to w końcu Wasz budżet wyjazdowy uszczupli potencjalny mandat. 
 • Dokumenty. Jadąc do Czech, nie potrzebujesz nic więcej niż dowód osobisty, prawo jazdy i ubezpieczenie OC.
 • Opłaty drogowe. Na przejazd drogami szybkiego ruchu i autostradami konieczne jest wykupienie winiety. Wyruszając pojazdem do 3,5 tony, obowiązywać Cię będą następujące ceny: winieta 10-dniowa – 55 zł, winieta miesięczna – 79 zł, winieta roczna – 268 zł. 
 • Antyradar. Tutaj Czesi są nastawieni wyjątkowo anty, a ich prawo zabrania posiadania takiego urządzenia w samochodzie. 

Kiedy najlepiej jechać do Czech?

Jako mało egzotyczny kierunek podróży, Czechy nie zaskoczą Cię diametralnie odmienną pogodą po przekroczeniu granicy. Aura zachęca do zwiedzania od maja do września, najcieplejszymi miesiącami są lipiec i sierpień, najwyższe opady notuje się również w lipcu, a termometry wskazują najniższe wartości w styczniu. Podobnie? Podobnie.

Aktualna pogoda w stolicy Czech – Praga

Aktualizacja pogody odbywa się co 4 godziny.

Zdrowie i bezpieczeństwo

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) umożliwia korzystanie z usług placówek publicznej opieki zdrowotnej na terenie całej Unii Europejskiej. Jak wejść w jej posiadanie? Wystarczy odwiedzić dowolny oddział NFZ. Całą procedurę znajdziesz tutaj: https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/leczenie-w-krajach-unii-europejskiej-i-efta/jak-wyrobic-karte-ekuz/

Jeśli masz zamiar spędzić trochę czasu w ichniejszej części Karkonoszy, co serdecznie polecamy, EKUZ może jednak nie wystarczyć. W Czechach ratownictwo górskie jest płatne, więc uszczuplisz, i to znacznie, własny portfel, jeśli na ratunek pogna Ci dzielny zastęp odpowiednika czeskiego GOPR-u.

Porównaj i kup ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie turystyczne w Czechach – ile kosztuje polisa?

Jak w takim razie zabezpieczyć się przed ponoszeniem dużych wydatków w Czechach, szczególnie jeśli zamierzasz się tam wybrać na zimowe szaleństwo? Rozwiązaniem jest polisa turystyczna obejmująca koszty ratownictwa górskiego, a także ochronę przy uprawianiu sportów zimowych, wysokiego ryzyka czy ekstremalnych.

UWAGA!

Sprawdź w OWU swojego ubezpieczyciela, jak klasyfikuje poszczególne sporty. W zależności od tego, do jakiej kategorii zaliczył on dyscyplinę, którą zamierzasz uprawiać, możesz potrzebować rozszerzenia polisy.

Oczywiście ochrona ubezpieczeniowa w Czechach nie przyda się tylko sportowcom. Każdy turysta powinien zadbać o polisę zawierającą ubezpieczenie kosztów leczenia, NNW i OC w życiu prywatnym, by zabezpieczyć się na wypadek wszelkiego rodzaju nieszczęśliwych okoliczności. Ile musiałby wydać na ubezpieczenie obejmujące tydzień pobytu w Czechach jeden dorosły turysta?

Firma ubezpieczeniowa Cena polisy bez ubezpieczenia na narty Cena polisy z ubezpieczeniem na narty*
mtu24.pl 26 zł 26 zł
Proama 36 zł 69 zł
Wiener 37 zł 56 zł
Uniqa 41 zł 41 zł
Signal Iduna 42 zł 52 zł
Generali 45 zł 86 zł
PZU 47 zł 81 zł
Europa Ubezpieczenia 49 zł 49 zł
Aviva 66 zł 91 zł
AXA Assistance 69 zł 69 zł
Warta 69 zł 115 zł
Dane na podstawie kalkulatorów ubezpieczenia turystycznego na stronach ubezpieczycieli (21.07.2021).

*ochrona obejmuje rekreacyjne uprawianie sportów w wyznaczonych do tego miejscach

Czechy – co zwiedzać?

Praga

Zacznijmy od klasyków, czyli od Mostu Karola. To najstarszy kamienny most na świecie, przynajmniej w tej kategorii rozpiętości. Ma ponad 500 metrów długości, a swoją nazwę zawdzięcza cesarzowi Karolowi IV Luksemburskiego, który w 1357 roku wbudował kamień węgielny pod budowę przeprawy przez Wełtawę w tym miejscu. Most prowadzi ze Starego Miasta do Małej Strany, czyli dwóch najpiękniejszych części czeskiego Pragi. Jeśli lubisz historię, piękne panoramy i tłumy turystów, z pewnością doskonale odnajdziesz się na najsłynniejszym czeskim moście. 

Hradczany. Siedziba czeskich monarchów a od 1918 roku również i prezydentów. To potężny kompleks pałacowo-katedralny, którego perłę stanowi słynna Katedra św. Wita, budowana przez ponad 600 lat. Zresztą to nie jedyna liczba, która zachęca do wizyty w Hradczanach. Zamek Królewski to według Księgi Rekordów Guinnessa największy powierzchniowo zamek na świecie. 

Sad Man’s Tongue Bar & Bistro. Dziwicie się, że po trasie śladami królów zachęcamy Was do wstąpienia w próg całkiem zwyczajnej burgerowni? No cóż, po pierwsze po kilkugodzinnej trasie przez chłodne pałacowe komnaty można porządnie zgłodnieć. Po drugie to wcale nie jest zwykła burgerownia. Cały lokal utrzymany jest w stylistyce amerykańskich lat 50., a burgery tu serwowane są po prostu… ogromne. I ogromnie smakowite. Nie znajdziecie tu tłumu turystów, bo miejsce jest nieco oddalone od stałych turystycznych szlaków. Warto jednak czasem zboczyć ze ścieżki.

Pilzno

Kochacie Piwo? Musicie odwiedzić Pilzno, czyli miejsce narodzin słynnego na cały świat Pilsner Urquella, pierwszego na świecie piwa fermentacji dolnej. W Pilźnie znajdziecie też mnóstwo restauracji. Jest ich więcej w przeliczeniu na liczbę mieszkańców niż w Pradze! Zresztą cała okolica piwem stoi – wokół miasta znajdziecie całą masę przyjemnych knajp, zajazdów i hoteli, w których zaznacie piwnej kąpieli.

Brno

Drugie co do wielkości miasto Czech i prężny ośrodek kulturalny, administracyjny i naukowy. Szczególnie wart uwagi jest trójkątny miejski rynek oraz stojące wokół niego zabytkowe zabudowania. Wśród nich Pałac Szwanza, czyli XVI-wieczna kamienica z bogato zdobioną fasadą. Brzmi banalnie, ale warto to zobaczyć.

Czeska kuchnia – czego spróbować?

Zupa piwna – polewka, której składniki to: piwo, mleko, mąka i cynamon. Prosta, minimalistyczna, nieskomplikowana strawa. Ma w sobie coś z czeskiego ducha. Czesi bowiem, jak żaden inny naród, doceniają proste przyjemności codziennego życia.

Knedliky – kto nie zna tych wyrabianych z ziemniaków lub mąki pszennej klusek? Podawane z gulaszem mięsnym i duszoną kapustą stanowią prawdziwą klasykę czeskiej kuchni. Swoją drogą, jeśli jesteś na diecie wegańskiej lub bezglutenowej, zastanów się poważnie, czy rzeczywiście chcesz odwiedzić Czechy – to prawdziwe królestwo glutenu i potraw mięsnych.

Pilsner Urquell – to piwo ma smak historii i jest prawdziwym skarbem narodowym Czechów. Ich stosunek do Pilsnera świetnie oddaje fakt, że drożdże wykorzystywane współcześnie do jego produkcji, to ten sam rodzaj drożdży, które zastosował Josef Groll, mistrz browarniczy, kiedy w 1842 opracowywał recepturę Pilsnera. Ich próbki przechowywane są w sejfach na terenie całej Europy. Wszystko po to, by zachować unikatowy charakter piwa. 

Svíčková na smetaně – w roli głównej występuje polędwica wołowa, a jej asystenci to warzywa, śmietana i mąka. Nie zdziw się jeśli zobaczysz ją również w towarzystwie knedlików. Popijając takie danie Pilsnerem, osiągniesz maksymalny możliwy poziom czeskości.

Noclegi – ile kosztuje pobyt w Czechach?

Czesi zarabiają średnio więcej niż przeciętny Kowalski, a tamtejszy rynek pracy charakteryzuje się jednym z najniższych wskaźników bezrobocia, ale wizyta po drugiej stronie Karkonoszy nie musi być droga. Sprawdziliśmy na portalu booking.com ceny pokoi dwuosobowych w hotelach trzygwiazdkowych w trzech najpopularniejszych turystycznie czeskich miastach w dniach 06-08.07.2021. Zobaczcie, na jakie wydatki się przygotować.

 • Praga – 279 zł.
 • Pilzno – 447 zł.
 • Brno – 419 zł.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wyjazd do Czech

Czy warto wybrać się do Czech samochodem?
Z uwagi na to, że mówimy o sąsiednim kraju, jak najbardziej tak. Oczywiście sprawa wygląda nieco inaczej, gdy jesteś mieszkańcem Wrocławia, a inaczej, gdy jedziesz np. z Warszawy, ale wciąż odległości nie są bardzo duże. Pamiętaj tylko o czeskich przepisach, które np. zabraniają jazdy nawet po minimalnej ilości alkoholu i uwzględniają opłaty (w formie winiet) za korzystanie z dróg szybkiego ruchu i autostrad.
Co trzeba zobaczyć w Czechach?
Głównym punktem wycieczki obowiązkowo musi być Praga. Czeska stolica to bardzo popularne wśród turystów miasto, w którym można zobaczyć m.in. Most Karola i Zamek na Hradczanach. Trasa powinna też uwzględniać Pilzno, słynące z piwa Pilsner Urquel oraz drugie co do wielkości miasto Czech, czyli Brno.
Czy w Czechach jest potrzebne ubezpieczenie turystyczne?
Kupując je, na pewno będziesz spokojniejszy i być może zaoszczędzisz sobie sporych wydatków. A takie czekałyby Cię np. po wypadku w górach, bo koszty akcji ratowniczej w Czechach musiałbyś pokryć z własnej kieszeni. Pamiętaj też, że opiekę publicznej służby zdrowia zagwarantuje Ci karta EKUZ, ale nie pokryje ona wszystkich kosztów – w tym celu trzeba zainwestować w ubezpieczenie turystyczne.
PODSUMOWANIE
 • Najwyższe temperatury w Czechach panują w lipcu i w sierpniu.
 • Do Czech można się dostać samolotem (lot z Warszawy do Pragi trwa nieco ponad 1 godzinę), pociągiem, autobusem lub samochodem.
 • Limit alkoholu we krwi kierowcy w Czechach to 0,0 promila.
 • Drogi szybkiego ruchu i autostrady w Czechach są płatne – trzeba wykupić winietę.
 • Obowiązującą walutą w Czechach jest korona czeska.
 • Turystycznym i kulturalnym centrum Czech jest Praga, ale warto odwiedzić też m.in. Pilzno czy Brno.
 • Wśród czeskich smakołyków można wymienić m.in. knedliky oraz słynne na cały świat czeskie piwo.
Oceń artykuł:
25,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Michal Rosiak

Content manager w porównywarce ubezpieczeń Mubi.pl. Dba, by każdy artykuł poradnikowy pojawiający się w naszym serwisie miał odpowiednią wartość merytoryczną i nie urągał zasadom języka polskiego. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Historia oraz Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu na kierunku Zarządzanie. Posiada sześcioletnie doświadczenie w prasie tradycyjnej i internetowej.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!