Maroko – przewodnik dla turystów

Jeden film potrafi sprawić, że dotąd nieznane miejsce staje się nagle interesujące i warte odwiedzenia. Prawdopodobnie najbardziej znany melodramat na świecie “Casablanca” przenosi widzów do Maroka w czasie II Wojny Światowej. Niestety… cały film kręcony był w Kalifornii – głównie w studiu! To w tym dziele najsmutniejszy mężczyzna kina Rick Blaine wypowiada pod koniec filmu kultowe słowa: “Louis, tak sobie myślę, że to początek pięknej przyjaźni.” – to samo powiesz po wycieczce do Maroka, tylko nie o Luisie, a o tym afrykańskim kraju!

Kraj blisko Europy

Maroko leży w północno-zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Śródziemnym. Od Europy oddziela je Cieśnina Giblartarska. Jeśli spojrzysz na ten kraj z lotu ptaka, to zauważysz jego kilka oblicz. Pierwsze na północy i zachodzie jest zielone, pełne pól i roślinności, w poprzek ciągną się góry Atlas z najwyższym szczytem Dżabal Tubkal – 4167 m n.p.m. Resztę Maroka pokrywają żółcie – to Sahara. 

Porównaj i kup ubezpieczenie turystyczne

Pogoda – kiedy jechać?

Jak przystało na afrykański kraj, w Maroku nawet zimą średnia temperatura w dzień nie spada poniżej 17ºC, a latem dochodzi do 29ºC. Najcieplejsze są oczywiście miesiące letnie, czyli czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień. Ale… w wysokich partiach gór Atlas nawet latem jest dużo chłodniej. Również temperatura w zimowe noce na Saharze może spaść poniżej 0ºC!

W Maroku można doświadczyć ekstremalnych temperatur. Jeśli więc określenia “żar leje się z nieba” jest dla Ciebie wyłącznie zniechęcające, to zrezygnuj z letniego wyjazdu do tego kraju. Zdecydowanie lepsze będzie odwiedzenie go wiosną lub jesienią, a nawet zimą.

CIEKAWOSTKA

W Maroku potrafi być naprawdę gorąco. 17 lipca 2012 roku w Marrakeszu termometry wskazały 49,6ºC!

Bagaż – co zabrać ze sobą?

Tu, w odróżnieniu od krajów europejskich, to, co zapakujesz do walizki, ma znaczenie. W krajach arabskich strój jest publicznie oceniany i krytykowany. Na pewno należy zrezygnować ze zbyt odważnych ubrań, które w Polsce są akceptowane i nie wywołują kontrowersji. Wszelkiego rodzaju miniówki i mocno wycięte dekolty odpadają. Mężczyźni nie powinni zakładać krótkich szortów. Kobiety powinny zakrywać także ramiona. 

Nie tylko kultura danego miejsca, ale także plany turystyczne wpłyną na skład bagażu. Jeśli planujesz piesze wypady w góry Atlas, to oczywiście musisz wziąć wygodne buty trekkingowe. Miasta natomiast znakomicie zwiedza się w przewiewnych sportowych sandałach. Zapomnij o butach z miękką powierzchnią – ilość kamieni i nierówności sprawi, że stracisz szybko przyjemność z pieszych wędrówek!

Latem nad Marokiem słońce króluje przez większość część dnia. Bez okularów przeciwsłonecznych, nakrycia głowy i kremu do opalania zwiedzanie albo plażowanie skończy się dotkliwym poparzeniem skóry! Co jeszcze zabrać ze sobą, aby zadbać o zdrowie podczas wyprawy do Maroka?

CIEKAWOSTKA

Olej arganowy nazywany jest “płynnym złotem Maroka”. Ten drogi i ceniony olej to zarówno produkt spożywczy, jak i składnik kosmetyków!

Zdrowie – szczepienia i porady

Przed wyjazdem do Maroka nie ma obowiązku szczepień. Mimo to zalecane jest, aby skonsultować się z lekarzem, a następnie pomyśleć o zaszczepieniu się na tężec, dur brzuszny, błonicę, polio i żółtaczkę pokarmową

Podczas pobytu w Maroku warto przestrzegać także podstawowych zasad higieny, które mogą uchronić Cię przed chorobami i problemami gastrycznymi. Pij tylko wodę kupowaną w butelkach albo przygotowaną. Po zakupie owoców i warzyw na targu dokładnie je umyj przed zjedzeniem.

Weź ze sobą preparat na komary, a także leki na problemy gastryczne. Unikaj także kontaktu ze zwierzętami – nawet domowymi psami i kotami. 

Wizyta lekarska kosztuje w Maroku od 10 do 20 euro. 

Podróż do Maroka

Do tego afrykańskiego kraju możemy dostać się z Polski na dwa sposoby (rozsądne). Pierwszy, szybszy, tańszy i wygodniejszy to bezpośredni lot z jednego z miast Polski, który trwa około 5 godzin. Cena takiego przelotu zależy od pory roku i dnia wylotu. 

Wycieczka samochodem to zdecydowanie większy wyzwanie zarówno dla wycieczkowiczów, jak i ich finansów. Cała trasa z Warszawy do Rabatu (stolica Maroka) liczy 3841 km (najszybsza proponowana trasa na 29.05.2020 rok) i przebiega przez Niemcy, Francję i Hiszpanię. Pamiętaj, że we Francji i Hiszpanii większość autostrad jest płatna!

Następnie kierowcę czeka przeprawa promowa przez Cieśninę Gibraltarską z hiszpańskiego Algeciras do marokańskiego Tangeru Med. Koszt takiej przeprawy zależy od daty przeprawy. Ceny dla jednej osoby zaczynają się od 22 euro. Za samochód wychodzi kilkaset euro. Bilet warto zarezerwować wcześniej przez internet.

Dokumenty i ubezpieczenia

Aby wjechać i przebywać w Maroku trzeba spełnić kilka warunków. Przede wszystkim musisz mieć paszport, który będzie ważny co najmniej do momentu wyjazdu z tego kraju. Jeśli Twoje wakacje będą trwały krócej niż 90 dni, to nie będziesz potrzebował wizy. Dodatkowo, każdy turysta zobowiązany jest do posiadania biletu powrotnego i środków finansowych, które pozwolą mu na przeżycie deklarowanego czasu pobytu

Maroko jest dla mieszkańców Polski egzotycznym krajem. Aby uniknąć problemów finansowych, należy koniecznie wykupić pełne ubezpieczenie turystyczne, wraz z NNW, czyli także ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Jeśli planujesz wybrać się do Maroka własnym samochodem, to będziesz musiał wyrobić Zieloną Kartę

Samochodem przez Maroko

Wynajem 

Maroko najlepiej zwiedzać samochodem. Jest to najwygodniejsza forma podróżowania, zwłaszcza jeśli chcesz zobaczyć najważniejsze miasta i zabytki rozsiane po całym kraju. Nawet jeśli przylecisz tam samolotem, to bez problemu na miejscu wynajmiesz samochód w przystępnej cenie – orientacyjne ceny na tygodniowe wypożyczenie auta w czerwcu 2020 roku: Dacia Sandero 277,89 zł; Hyundai I10 257,61 zł.

miniaturka wpisu
Wynajem auta za granicą – sprawdź ubezpieczenie!

Zobacz, jak wynająć samochód za granicą. Dowiedz się, jak wygląda kwestia kosztów i co z ubezpieczeniem takiego wypożyczonego samochodu.

Przejdź do artykułu

Warunki na drogach

Jeśli do tej pory narzekałeś na polskie drogi, to po wizycie w Maroku uznasz je za oazę (sic!) spokoju. Tamtejsze miejskie ulice to czyste szaleństwo. Nigdy nie będziesz pewien, z której strony wyjedzie motocykl lub skuter. Piesi również pojawiają się niespodziewanie i wychodzą grupami na jezdnię. Jednym słowem – musisz mieć tam oczy dookoła głowy!

CIEKAWOSTKA

W Maroku istnieją ośrodki narciarskie w górach Atlas. Najpopularniejsze to Ifrane, Azrou, Oukaïmeden i Mischliffen!

Ważne numery

 • 19 – numer policji w mieście
 • 177 – numer policji na wsi
 • 15 – pogotowie i straż pożarna
 • 05 37 77 1173 lub 05 37 77 1791 – Ambasada RP w Rabacie

Ostrzeżenia i bezpieczeństwo

Niestety część terytorium Maroka to obszary, w których może dochodzić do niebezpiecznych sytuacja. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski ostrzega i odradza  wyjazdów na tereny przygraniczne z Algierią – granica ta jest zamknięta. 

Na południe od Maroka znajduje się Sahara Zachodnia –  to teren zajęty przez Maroko, lecz nadal ma on nieuregulowany statusie prawnym. W związku z wojnami z poprzednich lat jest on silnie zmilitaryzowany i zaminowany.

CIEKAWOSTKA

Na Saharze znajduje się mur marokański, który jest liczącym ponad 2700 km systemem wałów i fortyfikacji!

MSZ ostrzega także przed samotnym podróżowaniem po bezdrożach Maroka – zdarzają się tam porwania. Na bazarach, czyli sukach, należy mieć się na baczności i uważać na kradzieże. Jednak na większości terytorium Maroka możesz czuć się bezpiecznie, Marokańczycy są życzliwymi ludźmi, którzy z sympatią podchodzą do turystów. 

Atrakcje turystyczne 

Maroko słynie ze wspaniałych zabytków i miast. Na pewno na swojej trasie turystycznej nie możesz pominąć kilku historycznych miejscowości, które zachwycą Cię klimatem i architekturą. Oprócz zabytków warto zobaczyć choćby wodospad Ouzoud, który liczy aż 110 metrów wysokości. Znajduje się on 150 km na północny-wschód od Marrakeszu. Warto także wybrać się na przejażdżkę karawaną i na zorganizowany nocleg na pustyni – tam zobaczysz, co to znaczy rozgwieżdżone niebo! Wróćmy jednak do miast, w których można się zakochać!

Marrakesz

To prawie milionowe miasto leży u podnóża gór Atlas. Powstało w XI wieku i do dziś zachwyca bazarami, gdzie targowanie się jest podstawą udanego handlu. W mieście trzeba koniecznie zobaczyć plac Djamma el-Fna znajdujący się w tamtejszej medynie (stara dzielnica z targami, meczetami i istotnymi budynkami publicznymi). Plac został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2001 roku. Marrakesz słynie także z dwóch dwunastowiecznych meczetów Kutubijja oraz Alego ibn Jusufa

Fez

To leżące w północnej części Maroka miasto zostało założone w VII wieku. Już przekroczenie starych murów obronnych z piękną bramą Bab Bu Dżelud robi ogromne wrażenie. A to tylko początek! W mieście zachwyci Cię stare centrum miasta, meczety Al- Karawijjin oraz Andaluzyjski, a także medresy, które można zwiedzić. Jednak to, co przeniesie Cię do przeszłości, to garbarnia Chouarasa, w których farbuje się skóry w ten sam sposób jak w  średniowieczu. Uwaga – “zapach” tam jest niemiłosierny!

Ajt Bin Haddu

To tak zwany ksar, czyli ufortyfikowana osada, która leży 30 km od miasta Wrzazat. Ta wpisana na listę UNESCO miejscowość zachwyca architekturą i malowniczym położeniem. Miejsce to przyciąga od lat filmowców z całego świata, kręcono tutaj: Gladiatora, Lawrence’a z Arabii czy Grę o Tron. Niech to wystarczy za rekomendację!

Chefchaouen (Szafszawan)

Maroko potrafi zaskoczyć kolorami. Przykładem tego jest niewielkie miasteczko w północnej części kraju, w którym budynki pomalowane są na niebieski, wręcz błękitny kolor. Dla samego spaceru wąskimi uliczkami warto odwiedzić Szafszawan. 

Casablanca

Miasto to warto odwiedzić przede wszystkim dla białego meczetu Hasana II, którego minaret ma aż 210 metrów wysokości (drugi najwyższy minaret świata). Wspaniale wygląda także katedra Sacré Coeur z jasnymi murami. W Casablance nie mogło zabraknąć także Rick’s Cafe, którą nazwą nawiązuje do kultowego filmu. Miłośnicy filmu i dobrej kuchni zapewne jej nie ominą!

Kuchnia marokańska

Będąc w Maroku trzeba spróbować wspaniałej orientalnej kuchni tego kraju. Do najbardziej znanych dań należą:

 • tadżin – czyli potrawka z mięsa i warzyw, które robione jest na wiele różnych sposobów – to danie narodowe Maroka,
 • pastilla – to mielone mięso kurczaka połączone z jajkiem, migdałami, cebulą oraz dobrze doprawione, które podaje się w cieście, a do tego posypane cynamonem i cukrem pudrem,  
 • kuskus z warzywami.

Ceny i waluta 

Walutą w Maroku jest dirham marokański, które kurs do złotego wynosi – 1 MAD = 0,41 zł (Kurs na 29.05.2020).

Przykładowe ceny:

 • posiłek w taniej restauracji – 30 MAD (12,28 zł),
 • woda 0.33 l – 3,47 MAD (1,42 zł),
 • lokalne piwo w restauracji – 30 MAD (12,28 zł),
 • litr paliwa – 10,41 MAD (4,26 zł),
 • Cappuccino – 15,28 MAD (6,25 zł).

Oceń artykuł:
15,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykułu związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!