Ubezpieczenie do Maroko

Jeden film potrafi sprawić, że dotąd nieznane miejsce staje się nagle interesujące i warte odwiedzenia. Prawdopodobnie najbardziej znany melodramat w historii “Casablanca” przenosi widzów do Maroka w czasie II Wojny Światowej. Niestety… cały film kręcony był w Kalifornii – głównie w studiu! To w tym dziele najsmutniejszy mężczyzna kina Rick Blaine wypowiada pod koniec filmu kultowe słowa: “Louis, tak sobie myślę, że to początek pięknej przyjaźni.” – to samo powiesz po wycieczce do Maroka, tylko nie o Luisie, a o tym afrykańskim kraju!

zachód słońca - Maroko

Atrakcje turystyczne

Maroko słynie ze wspaniałych zabytków i miast. Na pewno na swojej trasie turystycznej nie możesz pominąć kilku historycznych miejscowości, które zachwycą Cię klimatem i architekturą. Oprócz zabytków warto zobaczyć kilka przyrodniczych atrakcji. Warto także wybrać się na przejażdżkę karawaną i na zorganizowany nocleg na pustyni – tam zobaczysz, co to znaczy rozgwieżdżone niebo! Wróćmy jednak do miast, w których można się zakochać!

atrakcje turystyczne w maroko

Wodospad Ouzoud

Liczy aż 110 metrów wysokości. Znajduje się on 150 km na północny-wschód od Marrakeszu. Jego wody wpadają do płynącej niżej rzeki Wadi al-Abid.

Marrakesz

To prawie milionowe miasto leży u podnóża gór Atlas. Powstało w XI wieku i do dziś zachwyca bazarami, gdzie targowanie się jest podstawą udanego handlu. W mieście trzeba koniecznie zobaczyć plac Djamma el-Fna znajdujący się w tamtejszej medynie (stara dzielnica z targami, meczetami i istotnymi budynkami publicznymi). Plac został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2001 roku. Marrakesz słynie także z dwóch dwunastowiecznych meczetów Kutubijja oraz Alego ibn Jusufa

Fez

To leżące w północnej części Maroka miasto zostało założone w VII wieku. Już przekroczenie starych murów obronnych z piękną bramą Bab Bu Dżelud robi ogromne wrażenie. A to tylko początek! W mieście zachwyci Cię stare centrum miasta, meczety Al- Karawijjin oraz Andaluzyjski, a także medresy, które można zwiedzić. Jednak to, co przeniesie Cię do przeszłości, to garbarnia Chouarasa, w których farbuje się skóry w ten sam sposób jak w średniowieczu. Uwaga – “zapach” tam jest niemiłosierny!

Ajt Bin Haddu

To tak zwany ksar, czyli ufortyfikowana osada, która leży 30 km od miasta Wrzazat. Ta wpisana na listę UNESCO miejscowość zachwyca architekturą i malowniczym położeniem. Miejsce to przyciąga od lat filmowców z całego świata, kręcono tutaj: Gladiatora, Lawrence’a z Arabii czy Grę o Tron. Niech to wystarczy za rekomendację!

Chefchaouen (Szafszawan)

Maroko potrafi zaskoczyć kolorami. Przykładem tego jest niewielkie miasteczko w północnej części kraju, w którym budynki pomalowane są na niebieski, wręcz błękitny kolor. Dla samego spaceru wąskimi uliczkami warto odwiedzić Szafszawan. 

Casablanca

Miasto to warto odwiedzić przede wszystkim dla białego meczetu Hasana II, którego minaret ma aż 210 metrów wysokości (drugi najwyższy minaret świata). Wspaniale wygląda także katedra Sacré Coeur z jasnymi murami. W Casablance nie mogło zabraknąć także Rick’s Cafe, która nazwą nawiązuje do kultowego filmu. Miłośnicy filmu i dobrej kuchni zapewne jej nie ominą!

Góry Atlas

Afrykańskie pasmo górskie, które rozciąga się na terytorium trzech państw. Jednym z nich jest Maroko, a pozostałe to Algieria i Tunezja. Najwyższym szczytem pasma jest Dżabal Tubkal, którego wysokość sięga 4167 m n.p.m.

Irk asz-Szabbi

Piaszczysta pustynia w południowo-wschodniej części Maroka. Stanowi część Sahary, a w jej obrębie znajduje się oaza Marzuka. Wizytówką pustyni są wysokie nawet na 150 m wydmy.

Mausoleum Mohammeda V w Rabacie

Miejsce spoczynku sułtana Mohammeda V i jego synów. Obiekt charakteryzuje tradycyjny, bogato zdobiony styl marokański z właściwymi dla islamu zielonym dachem.

As-Suwajra 

Miasto położone na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Niegdyś pełniło istotne funkcje handlowe dzięki portowi. W As-Suwajra warto odwiedzić starówkę, forty obronne oraz stare wały.

Tanger

Miasto portowe nad Cieśniną Gibraltarską, które pierwotnie miało formę osady założonej przez Berberów. Tanger w swojej historii przechodził z rąk do rąk, zapewne dzięki swojej lokalizacji. W XX wieku miasto stało się magnesem na artystów. Przez pewien czas mieszkali tam chociażby muzycy z zespołu The Rolling Stones.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Maroka na mubi.pl?
 • Zyskasz dostęp do całodobowego centrum alarmowego, w którym zgłosisz zdarzenie i poinformujesz, że potrzebujesz pomocy. Przedstawiciel ubezpieczyciela potwierdzi również, że towarzystwo zapłaci za leczenie czy przewóz karetką.
 • Otrzymasz zadośćuczynienie za trwały uszczerbek na zdrowiu, jeśli ucierpisz w wypadku.
 • Nie zapłacisz za leczenie, jeśli zachorujesz na dur brzuszny lub inne choroby układu pokarmowego. W Maroku zwyczaje związane z higieną różnią się od polskich.
Sprawdź w kalkulatorze Mubi
cel podróży

Zasady wjazdu do Maroka w czasie pandemii

Do Maroka mogą wjechać jedynie osoby, które są w pełni zaszczepione i posiadają ważny PASS VACCINAL – może on być w języku arabskim, francuskim bądź angielskim. Za osoby zaszczepione uznaje się turystów, którzy przyjęli 3 dawki szczepionki lub 2 dawki albo 2 dawkę preparatu Johnson&Johnson w okresie poniżej 4 miesięcy. Z kolei osoby niezaszczepione, częściowo zaszczepione i ozdrowieńcy muszą okazać negatywny wynik testu wykonany w ciągu 72 godzin przed podróżą do Maroka.

Bez względu na to, czy turysta jest zaszczepiony, czy nie, może zostać poddany losowym testom bezpośrednio po przylocie. Każdy ma obowiązek również wypełnić formularz lokalizacyjny (wzory są dostępne online i rozdawane na pokładzie samolotów).

UWAGA!

Przed wyjazdem zapoznaj się z informacjami na temat Maroka na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych!

Kraj blisko Europy

Maroko leży w północno-zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Śródziemnym. Od Europy oddziela je Cieśnina Gibraltarska. Jeśli spojrzysz na ten kraj z lotu ptaka, to zauważysz jego kilka oblicz. Pierwsze na północy i zachodzie jest zielone, pełne pól i roślinności, w poprzek ciągną się góry Atlas z najwyższym szczytem Dżabal Tubkal – 4167 m n.p.m. Resztę Maroka pokrywają żółcie – to Sahara.

podróż Warszawa-Marakesz

Podróż do Maroka

Do tego afrykańskiego kraju możemy dostać się z Polski na dwa sposoby (rozsądne). Pierwszy, szybszy, tańszy i wygodniejszy to bezpośredni lot z jednego z miast Polski, który trwa min. 6,5 godziny. Cena takiego przelotu zależy od pory roku i dnia wylotu (co najmniej 1 030 zł). 

Wycieczka samochodem to zdecydowanie większe wyzwanie zarówno dla wycieczkowiczów, jak i ich finansów. Cała trasa z Warszawy do Rabatu (stolica Maroka) liczy 3792 km i przebiega przez Niemcy, Francję i Hiszpanię. Pamiętaj, że we Francji i Hiszpanii większość autostrad jest płatna!

Następnie kierowcę czeka przeprawa promowa przez Cieśninę Gibraltarską z hiszpańskiego Algeciras do marokańskiego Tangeru Med. Koszt takiej przeprawy zależy od daty przeprawy. Ceny dla jednej osoby zaczynają się od około 40 euro. Za samochód wychodzi kilkaset euro. Bilet warto zarezerwować wcześniej przez internet.

Pogoda – kiedy jechać?

Jak przystało na afrykański kraj, w Maroku nawet zimą średnia temperatura w dzień nie spada poniżej 17ºC, a latem dochodzi do 29ºC. Najcieplejsze są oczywiście miesiące letnie, czyli czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień. Ale… w wysokich partiach gór Atlas nawet latem jest dużo chłodniej. Również temperatura w zimowe noce na Saharze może spaść poniżej 0ºC!

W Maroku można doświadczyć ekstremalnych temperatur. Jeśli więc określenia “żar leje się z nieba” jest dla Ciebie wyłącznie zniechęcające, to zrezygnuj z letniego wyjazdu do tego kraju. Zdecydowanie lepsze będzie odwiedzenie go wiosną lub jesienią, a nawet zimą.

CIEKAWOSTKA

W Maroku potrafi być naprawdę gorąco. 17 lipca 2012 roku w Marrakeszu termometry wskazały 49,6ºC!

Bagaż – co zabrać ze sobą?

Tu, w odróżnieniu od krajów europejskich, to, co zapakujesz do walizki, ma znaczenie. W krajach arabskich strój jest publicznie oceniany i krytykowany. Na pewno należy zrezygnować ze zbyt odważnych ubrań, które w Polsce są akceptowane i nie wywołują kontrowersji. Wszelkiego rodzaju miniówki i mocno wycięte dekolty odpadają. Mężczyźni nie powinni zakładać krótkich szortów. Kobiety powinny zakrywać także ramiona. 

Nie tylko kultura danego miejsca, ale także plany turystyczne wpłyną na skład bagażu. Jeśli planujesz piesze wypady w góry Atlas, to oczywiście musisz wziąć wygodne buty trekkingowe. Miasta natomiast znakomicie zwiedza się w przewiewnych sportowych sandałach. Zapomnij o butach z miękką powierzchnią – ilość kamieni i nierówności sprawi, że stracisz szybko przyjemność z pieszych wędrówek!

Latem nad Marokiem słońce króluje przez większość dnia. Bez okularów przeciwsłonecznych, nakrycia głowy i kremu do opalania zwiedzanie albo plażowanie skończy się dotkliwym poparzeniem skóry! Co jeszcze zabrać ze sobą, aby zadbać o zdrowie podczas wyprawy do Maroka?

CIEKAWOSTKA

Olej arganowy nazywany jest “płynnym złotem Maroka”. Ten drogi i ceniony olej to zarówno produkt spożywczy, jak i składnik kosmetyków!

Zdrowie – szczepienia i porady

Przed wyjazdem do Maroka nie ma obowiązku szczepień. Mimo to zalecane jest, aby skonsultować się z lekarzem, a następnie pomyśleć o zaszczepieniu się na tężec, dur brzuszny, błonicę, polio i żółtaczkę pokarmową

Podczas pobytu w Maroku warto przestrzegać także podstawowych zasad higieny, które mogą uchronić Cię przed chorobami i problemami gastrycznymi. Pij tylko wodę kupowaną w butelkach albo przegotowaną. Po zakupie owoców i warzyw na targu dokładnie je umyj przed zjedzeniem.

Weź ze sobą preparat na komary, a także leki na problemy gastryczne. Unikaj także kontaktu ze zwierzętami – nawet domowymi psami i kotami. 

Wizyta lekarska kosztuje w Maroku od 20 do 30 euro, a u specjalisty około 40 euro. 

Dokumenty i ubezpieczenia

Aby wjechać i przebywać w Maroku trzeba spełnić kilka warunków. Przede wszystkim musisz mieć paszport, który będzie ważny co najmniej do momentu wyjazdu z tego kraju. Jeśli Twoje wakacje będą trwały krócej niż 90 dni, to nie będziesz potrzebował wizy. Dodatkowo, każdy turysta zobowiązany jest do posiadania biletu powrotnego i środków finansowych, które pozwolą mu na przeżycie deklarowanego czasu pobytu

Maroko jest dla mieszkańców Polski egzotycznym krajem. Aby uniknąć problemów finansowych, należy koniecznie wykupić pełne ubezpieczenie turystyczne, wraz z NNW, czyli także ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Jeśli planujesz wybrać się do Maroka własnym samochodem, to będziesz musiał wyrobić Zieloną Kartę

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Maroka (tygodniowy pobyt dla jednej dorosłej osoby)?

Towarzystwo ubezpieczenioweCena ubezpieczenia turystycznego do MarokaZakres ochrony i sumy ubezpieczenia
You Can Drive35,00 złKoszty leczenia: 100 000 zł
Assistance
NNW: 10 000 zł
Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym: 50 000 zł
Ubezpieczenie OC sportowe: 50 000 zł
Kradzież mienia na czas wyjazdu: 5 000 zł
Wiener 35,00 zł Koszty leczenia: 175 020 zł
Assistance
NNW: 10 000 zł
Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym: 109 387 zł
Ubezpieczenie OC sportowe: 109 387 zł
mtu24.pl37,00 złKoszty leczenia: 150 000 zł
Assistance
NNW: 30 000 zł
Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym: 50 000 zł
Ubezpieczenie OC sportowe: 50 000 zł
Ubezpieczenie bagażu: 2 000 zł
Proama45,00 złKoszty leczenia: 200 000 zł
Assistance
NNW Uszczerbek: 10 000 zł
Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym: 50 000 zł
Ubezpieczenie OC sportowe: 50 000 zł
Kradzież mienia na czas wyjazdu: 5 000 zł
SIGNAL IDUNA 49,25 zł Koszty leczenia: 175 020 zł
Assistance
NNW: 15 000 zł
Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym: 131 265 zł
Ubezpieczenie OC sportowe: 65 632 zł
Ubezpieczenie bagażu: 1 000 zł
AXA Partners62,27 złKoszty leczenia: 600 000 zł
Assistance
NNW: 50 000 zł
Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym: 250 000 zł
Ubezpieczenie OC sportowe: 250 000 zł
Ubezpieczenie bagażu: 3 000 zł
UNIQA109,20 złKoszty leczenia: 750 000 zł
Assistance
NNW: 50 000 zł
Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym: 250 000 zł
Ubezpieczenie bagażu: 3 000 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi (aktualizacja 24.01.2024).

Zwiedzanie Maroka z pewnością przyniesie więcej satysfakcji, jeśli będziesz mógł dzielić je z innymi osobami. Sprawdźmy zatem, ile kosztowałoby ubezpieczenie turystyczne nie tylko dla singla, ale także dla pary i rodziny (2 rodziców i 2 dzieci).

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ochronyCena polisy dla paryCena polisy dla rodziny
Wiener Koszty leczenia: 175 020 zł
Assistance
NNW: 10 000 zł
Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym: 109 387 zł
Ubezpieczenie OC sportowe: 109 387 zł
69,00 zł brak oferty
You Can Drive Koszty leczenia: 100 000 zł,
assistance,
OC w życiu prywatnym: 50 000 zł,
OC sportowe: 50 000 zł,
ryzyko związane z uprawianiem sportów.
70,00 zł 393,12 zł
mtu24.pl Koszty leczenia: 150 000 zł,
assistance,
OC w życiu prywatnym: 30 000 zł,
OC sportowe: 50 000 zł,
ryzyko związane z uprawianiem sportów.
74,00 zł 148,00 zł
SIGNAL IDUNA Koszty leczenia: 174 788 zł,
assistance,
NNW: 15 000 zł,
OC w życiu prywatnym: 131 091 zł,
OC Sportowe: 65 545 zł,
ryzyko związane z uprawianiem sportów,.
98,50 zł 177,32 zł
AXA Partners Koszty leczenia: 600 000 zł,
assistance,
NNW: 50 000 zł,
OC w życiu prywatnym: 250 000 zł,
OC Sportowe: 65 545 zł
ryzyko związane z uprawianiem sportów.
124,55 zł 209,32 zł
Proama Koszty leczenia: 100 000 zł,
assistance,
NNW: 20 000 zł,
OC w życiu prywatnym: 100 000 zł,
ryzyko związane z rekreacyjnym uprawianiem sportów zwykłych,
ubezpieczenie ruchomości domowych: 5 000 zł.
125,00 zł 173,00 zł
UNIQAKoszty leczenia: 750 000 zł,
assistance,
NNW: 50 000 zł,
OC w życiu prywatnym: 250 000 zł,
ryzyko związane z rekreacyjnym uprawianiem sportów zwykłych.
218,40 zł393,12 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi (aktualizacja 24.01.2024).

W kalkulacji wzięto pod uwagę, że polisa będzie potrzebna na tygodniowy wyjazd. W tabeli podano najtańsze oferty przygotowane przez ubezpieczycieli.

Samochodem przez Maroko

Wynajem 

Maroko najlepiej zwiedzać samochodem. Jest to najwygodniejsza forma podróżowania, zwłaszcza jeśli chcesz zobaczyć najważniejsze miasta i zabytki rozsiane po całym kraju. Nawet jeśli przylecisz tam samolotem, to bez problemu na miejscu wynajmiesz samochód w przystępnej cenie – orientacyjne ceny na tygodniowe wypożyczenie auta w styczniu 2024 roku: Kia Picanto ok. 484 zł; Fiat Panda ok. 508 zł.

Wynajem auta za granicą – sprawdź ubezpieczenie!

Zobacz, jak wynająć samochód za granicą. Dowiedz się, jak wygląda kwestia kosztów i co z ubezpieczeniem takiego wypożyczonego samochodu.

Czytaj dalej

Warunki na drogach

Jeśli do tej pory narzekałeś na polskie drogi, to po wizycie w Maroku uznasz je za oazę (sic!) spokoju. Tamtejsze miejskie ulice to czyste szaleństwo. Nigdy nie będziesz pewien, z której strony wyjedzie motocykl lub skuter. Piesi również pojawiają się niespodziewanie i wychodzą grupami na jezdnię. Jednym słowem – musisz mieć tam oczy dookoła głowy!

CIEKAWOSTKA

W Maroku istnieją ośrodki narciarskie w górach Atlas. Najpopularniejsze to Ifrane, Azrou, Oukaïmeden i Mischliffen!

Ważne numery

Maroko - ważne numery

Ostrzeżenia i bezpieczeństwo

Niestety część terytorium Maroka to obszary, w których może dochodzić do niebezpiecznych sytuacji. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski ostrzega i odradza wyjazdy na tereny przygraniczne z Algierią – granica ta jest zamknięta.

Na południe od Maroka znajduje się Sahara Zachodnia –  to teren zajęty przez Maroko, lecz nadal ma on nieuregulowany statusie prawnym. W związku z wojnami z poprzednich lat jest on silnie zmilitaryzowany i zaminowany.

CIEKAWOSTKA

Na Saharze znajduje się mur marokański, który jest liczącym ponad 2700 km systemem wałów i fortyfikacji!

MSZ ostrzega także przed samotnym podróżowaniem po bezdrożach Maroka – zdarzają się tam porwania. Na bazarach, czyli sukach, należy mieć się na baczności i uważać na kradzieże. Jednak na większości terytorium Maroka możesz czuć się bezpiecznie, Marokańczycy są życzliwymi ludźmi, którzy z sympatią podchodzą do turystów. 

Kuchnia marokańska

Będąc w Maroku trzeba spróbować wspaniałej orientalnej kuchni tego kraju. Do najbardziej znanych dań należą:

 • tadżin – czyli potrawka z mięsa i warzyw, które robione jest na wiele różnych sposobów – to danie narodowe Maroka,
 • pastilla – to mielone mięso kurczaka połączone z jajkiem, migdałami, cebulą oraz dobrze doprawione, które podaje się w cieście, a do tego posypane cynamonem i cukrem pudrem,  
 • kuskus z warzywami.
PODSUMOWANIE
 • Maroko warto odwiedzić o każdej porze roku, choć zimą w nocy na Saharze temperatury czasami spadają poniżej 0ºC.
 • W Maroku należy pamiętaj o skromniejszym ubiorze, który zbyt dużo nie odsłania.
 • Nie ma obowiązku szczepienia się przed wizytą w Maroku.
 • Lot z Polski do Maroka trwa ok 5 godzin.
 • W Maroku znajdują się piękne zabytki architektoniczne, jak i cuda natury.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o Maroko

Co warto zwiedzić w Maroko?
Czy warto jechać do Maroka?
Czy Maroko jest bezpieczne dla turystów?
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!