Zjednoczone Emiraty Arabskie – przewodnik dla turystów

Emiraty Arabskie to jeden z egzotycznych kierunków turystycznych, który w ostatnich latach zyskał na popularności. Nowoczesność Dubaju, dzikość pustyni, piękna pogoda i znakomita kuchnia przyciągają co roku miliony turystów. Dubaj nie jest już tylko portem przesiadkowym w drodze do innych części Azji i świata, ale także celem podróży. Jak się dostać do Emiratów Arabskich, co zwiedzić, z jakimi wydatkami należy się liczyć?

Wyjazd do Zjednoczonych Emiratów Arabskich w czasie pandemii

Do Zjednoczonych Emiratów Arabskich dostaniemy się oczywiście drogą lotniczą. Bezpośrednie loty oferuje wielu przewoźników. W Emiratach jest kilka międzynarodowych lotnisk, w tym dwa w Dubaju. Podróż z Polski trwa około 5-6 godzin. Obecnie na lotniskach (np. w Abu Zabi) trzeba liczyć się z koniecznością przedstawienia negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa. W przypadku testu DPI wynik musi zostać otrzymany najwcześniej 24 godziny przed przyjazdem, a w przypadku testu PCR – 48 godziny wcześniej.

Turyści z Polski, która aktualnie nie znajduje się wśród krajów wymienionych na “zielonej liście”, po przybyciu do Zjednoczonych Emiratów Arabskich będą zmuszeni do odbycia 12-dniowej kwarantanny i do przejścia trzech testów na obecność SARS-CoV-2: jednego po przyjeździe, a kolejnych po 6. i 12. dniu pobytu.

W emiracie Abu Zabi obowiązuje godzina policyjna, która trwa pomiędzy północą a 5:00 rano. W tych porach poruszać się można tylko na podstawie specjalnego pozwolenia. Obowiązuje limit 50% obłożenia m.in. plaż, parków, hoteli i autobusów. Prawo wstępu do wielu miejsc przysługuje tylko na podstawie odpowiedniego statusu w aplikacji Al Hosn (w Abu Zabi) lub COVID-19 DXB (w Dubaju).

UWAGA!

Sytuacja związana z pandemią COVID-19 dynamicznie się zmienia, dlatego przed podróżą rekomenduje się śledzenie informacji udostępnianych przez linie lotnicze oraz na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Emiraty Arabskie, Dubaj – informacje praktyczne

Do Emiratów Arabskich wjedziemy na podstawie paszportu. Dokument powinien być ważny jeszcze co najmniej przez 6 miesięcy od momentu przekraczania granicy. Jeśli termin ważności dokumentu upływa wcześniej, najbezpieczniej będzie wymienić go przed planowanym wyjazdem. Na nowy paszport w teorii czekamy do 30 dni, ale zwykle dokument można odebrać nawet po 7-14 dniach od złożenia wniosku. Nie ma obowiązku szczepień, wizę otrzymamy bezpłatnie na lotnisku (przy kontroli paszportowej). 

UWAGA!

Osoby, które posiadają w paszporcie pieczątki Izraela mogą mieć trudności z przejściem procedury paszportowej przy wjeździe do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W skrajnych przypadkach mogą zostać odesłane do kraju przybycia.

Porównaj ubezpieczenie turystyczne

Aktualna pogoda w Abu Zabi

Aktualizacja pogody odbywa się co 4 godziny.

Jak dojechać do Emiratów Arabskich?

Transport publiczny w Dubaju jest świetnie zorganizowany i działa bardzo sprawnie. Ceny mogą nas zaskoczyć, ale będzie to zaskoczenie na plus. Pojedynczy przejazd będzie kosztował około 5 zł, najlepiej zamiast pojedynczych biletów kupić kartę, z której po każdym przejeździe będzie pobierana opłata. Tanie są również taksówki. Przejazd kosztuje minimalnie 12 AED (około 13 zł), za „trzaśnięcie drzwiami” zapłacimy 5 AED, za kilometr około 2 AED.

Między miastami również możemy przemieszczać się transportem publicznym. Największe miejscowości mają dobrze zorganizowaną sieć połączeń, a przejazdy są konkurencyjne cenowo. 

Z Dubaju do stolicy Emiratów Abu Zabi dojedziemy za około 25 AED (około 30 zł). Można także wynająć auto, ceny będą dość konkurencyjne, podobnie jak cena benzyny. 

W samym Dubaju czy Abu Zabi znacznie wygodniej poruszać się transportem publicznym lub taksówką.

podróż z warszawy do abu zabi

Bezpieczeństwo podróżnych i zagrożenie terrorystyczne w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Zjednoczone Emiraty Arabskie mają jeden z najniższych na świecie wskaźników przestępczości pospolitej. Na ulicach jest bezpiecznie, kradzieże i rozboje zdarzają się sporadycznie. Nie należy się obawiać napaści czy zaczepek. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich istnieje pewne ryzyko ataku terrorystycznego, nie należy go jednak wyolbrzymiać. 

Wyjeżdżając do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, warto kupić ubezpieczenie turystyczne z wysokimi kosztami leczenia za granicą. Takie ubezpieczenie kosztuje w zależności od wariantu kilka lub kilkanaście złotych za dzień pobytu. Pozwoli nam ono pokryć ewentualne koszty pomocy lekarskiej, ratownictwa czy powrotu do kraju w razie wypadku lub choroby.

UWAGA!

Pamiętajmy, że karta EKUZ poza Unią Europejską jest bezużyteczna, nie przyda się także w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jeśli nie wykupimy ubezpieczenia, wszystkie koszty związane z ratownictwem czy pomocą medyczną będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni!

Kiedy jechać do Zjednoczonych Emiratów Arabskich?

Sezon turystyczny trwa przez cały rok, ale Emiraty najlepiej odwiedzić w czasie trwania polskiej jesieni i zimy. Od maja do września temperatury mogą być bardzo wysokie, w lipcu i sierpniu przekraczają 40, a nawet 50 stopni Celsjusza. Może być więc bardzo gorąco, a upał może znacznie utrudnić zwiedzanie. Co prawda wszystkie miejsca publiczne są klimatyzowane, ale poruszanie się po mieście może być mniej komfortowe. 

Zjednoczone Emiraty Arabskie, chociaż uchodzą za kierunek drogi, mają bazę noclegową właściwie dla każdego. Oczywiście znajdziemy tutaj bardzo drogie hotele, gdzie nocleg może kosztować nawet kilka tysięcy złotych, ale bez problemu zarezerwujemy także nocleg w cenie około 70-90 zł za osobę. Hotele ze średniej półki znajdziemy w budżecie około 200-300 zł za dobę za dwuosobowy pokój. 

Zwykle standard hoteli jest bardzo dobry i nawet w najtańszych hostelach czy hotelach będzie bardzo czysto i bezpiecznie. Jeśli mamy do wyboru nocleg ze śniadaniem, warto z niego skorzystać. Jedzenie i kawa w restauracjach są dość drogie. 

Zjednoczone Emiraty Arabskie – obyczajowość, na co uważać?

Zjednoczone Emiraty Arabskie to państwo, w którym istotną rolę odgrywa islam. Dubaj i całe Emiraty są co prawda tolerancyjne, turyści i turystki nie muszą np. zasłaniać twarzy lub włosów, ale warto mieć świadomość pewnych ograniczeń i zwyczajów, aby nie narazić się na nieprzyjemności czy kłopoty prawne. 

Strój w Emiratach – powinien być skromny, ale nie mamy obowiązku noszenia lokalnych strojów poza miejscami kultu (meczety). Kobiety powinny zasadniczo zakrywać kolana i ramiona, ale na ulicach zobaczymy także turystki, które nie przestrzegają takich zaleceń i nie powoduje to problemów. Dla własnego spokoju oraz z powodu szacunku dla odmiennej kultury warto unikać bardzo skąpych ubrań, a bikini lub szorty pozostawić na plażę. Tam ograniczenia nie obowiązują.

Należy uważać również z pocałunkami czy przytulaniem się w miejscach publicznych. Taki rodzaj intymności nie jest akceptowany. Może nam grozić za to mandat. Dużą ostrożność zaleca się w stosunku do spożywania alkoholu i pozostałych używek. 

Emiraty mają bardzo surowe prawo, jeśli chodzi o kary za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu, przeklinanie i używanie obraźliwych gestów. Za posiadanie i używanie narkotyków grozi wieloletnie więzienie. 

Ubezpieczenie dla turystów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich już od kilku złotych za dzień ochrony!

Egzotyczny kierunek podróży, jakim bez wątpienia są Zjednoczone Emiraty Arabskie, sprawia, że zdecydowanie warto się przed taką wyprawą odpowiednio zabezpieczyć. Ubezpieczyciele oferują polisy na wyjazd do tego kraju w cenach nieco wyższych, niż w przypadku kierunków europejskich, ale to nie znaczy, że koszty są wyjątkowo wysokie. Sprawdźmy, ile może kosztować polisa dla jednej dorosłej osoby chcącej spędzić tydzień w Emiratach.

Firma ubezpieczeniowaZakres i suma ubezpieczeniaCena za dzień ochrony
mtu24.plKoszty leczenia i assistance – 80 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 50 000 zł;
NNW – 20 000 zł.
3,71 zł
ProamaKoszty leczenia i assistance standard – 200 000 zł;
NNW – 20 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 50 000 zł;
Ubezpieczenie bagażu – 500 zł;
Ubezpieczenie mienia domowego od kradzieży na czas wyjazdu – 5000 zł.
5,71 zł
WienerKoszty leczenia i assistance – 40 000 euro;
NNW – 10 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 25 000 euro;
Ubezpieczenie bagażu – 1000 zł.
6,71 zł
UniqaKoszty leczenia i assistance – 100 000 euro;
NNW – 4000 euro;
OC w życiu prywatnym – 50 000 euro;
Ubezpieczenie bagażu i lotu;
Ubezpieczenie amatorskiego uprawiania sportu.
9,60 zł
GeneraliKoszty leczenia i assistance – 300 000 zł;
NNW – 30 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 100 000 zł;
Ubezpieczenie bagażu – 500 zł);
Ubezpieczenie mienia domowego od kradzieży na czas wyjazdu – 5000 zł.
6,29 zł
Signal IdunaKoszty leczenia i assistance – 60 000 euro);
NNW – 15 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 30 000 euro);
Ubezpieczenie bagażu – 2000 zł;
Pomoc prawna.
9,87 zł
PZUKoszty leczenia – 180 000 zł);
Pomoc w podróży (Assistance);
NNW – 100 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 150 000 zł.
9,88 zł
Europa UbezpieczeniaKoszty leczenia, ratownictwa i transportu – 300 000 zł;
NNW – 25 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 100 000 zł;
Assistance 24h – 300 000 zł;
Ubezpieczenie chorób przewlekłych;
Ubezpieczenie amatorskiego uprawiania sportu;
Ubezpieczenie bagażu/sprzętu sportowego – 2000 zł;
Ubezpieczenie podróży samolotem – 400 zł;
Ochrona w zakresie COVID-19 – 300 000 zł.
9 zł
AvivaKoszty leczenia i transportu do szpitala – 400 000 zł;
NNW – 30 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 100 000 zł;
Ubezpieczenie bagażu – 1000 zł;
Ubezpieczenie domu/mieszkania od kradzieży – 5000 zł);
Ubezpieczenie domu/mieszkania od pożaru i innych zdarzeń losowych – 100 000 zł.
14,71 zł
WartaKoszty leczenia – 400 000 zł;
Koszty ratownictwa i transportu medycznego – bez limitu;
Organizacja pomocy na miejscu (Assistance) – 1 000 000 zł;
NNW – 25 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 300 000 zł;
Ochrona bagażu – 3000 zł.
9,86 zł
AXA AssistanceKoszty leczenia i assistance – 600 000 zł;
NNW – 50 000 zł;
Ubezpieczenie bagażu – 3000 zł;
OC w życiu prywatnym – 250 000 zł.
14,21 zł
Dane na podstawie kalkulatorów ubezpieczenia turystycznego na stronach ubezpieczycieli (aktualizacja: 21.07.2021)

Jak widać, ubezpieczenie podróżne do Zjednoczonych Emiratów Arabskich może kosztować nawet poniżej 4 zł za dzień ochrony. Zanim jednak się na nie zdecydujesz, przemyśl dokładnie, czy jego warunki są wystarczające. Pamiętaj, że koszty leczenia za granicą, szczególnie w kraju, w którym nie obowiązuje karta EKUZ, mogą być naprawdę wysokie, więc żeby je pokryć, dobrze jest zadbać o ubezpieczenie z gwarantowaną sumą wynoszącą co najmniej 100 000 zł.

Dubaj – atrakcje turystyczne. Co warto zwiedzić?

Dubaj to niezwykle nowoczesne i młode miasto. Jego rozwój przez ostatnie 20 lat to niekończąca się historia bicia rekordów i pokonywania technologicznych wyzwań. Aby zwiedzić całe miasto, potrzeba minimum kilku dni. Co warto zobaczyć? Oto kilka pomysłów. 

Burdż Chalifa 

Aktualnie najwyższy budynek na świecie, z tarasem widokowym na poziomie ponad 820 metrów. Budynek robi wrażenie nie tylko z góry, ale i z dołu. Wjazd na górę jest dość kosztowny (od 40 do 200 dolarów, w zależności od poziomu i terminu zakupu biletów), ale widok to z pewnością rekompensuje.

Wyspy Palmowe

Sztuczne wyspy będące dziełem człowieka – ewenement na skalę światową. Na wyspach można zamieszkać – znajduje się tam kilka bardzo znanych hoteli – ale warto je także po prostu obejrzeć. Wyspy te są widoczne nawet z kosmosu.

Dubaj Frame

Niezwykła złota rama, która robi wrażenie nie tylko na turystach. Znajduje się tu punkt widokowy, który można odwiedzić w zastępstwie Burdż Chalifa. Bilet kosztuje znacznie mniej – a panorama widoczna z Dubaj Frame również robi wrażenie. Dubaj Frame wygląda niezwykle także po zmroku.

Targ złota

Robi na Europejczykach niesamowite wrażenie. Warto odwiedzić i obejrzeć, nawet jeśli nie planujemy zakupów. Niezwykłe doświadczenia gwarantuje też tradycyjny arabski targ, na którym można kupić przyprawy, kawę, tkaniny, obejrzeć tradycyjne stroje, czy zaopatrzyć się w perfumy i kadzidła. 

Na targu warto się targować. To tradycyjna część procesu zakupowego. 

Zjednoczone Emiraty Arabskie - ważne nr telefonów

Porównaj i kup ubezpieczenie turystyczne

Abu Zabi – atrakcje, co warto zwiedzić?

Wbrew pozorom to nie Dubaj, ale Abu Zabi jest stolicą Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Miasto ma do zaoferowania turystom wcale nie mniej niż Dubaj, ma jednak mniej kosmopolityczny klimat. Do Abu Zabi dojedziemy z Dubaju w około 2 godziny, miasto ma także swoje lotnisko, można więc przylecieć tutaj bezpośrednio. 

Co zobaczyć w mieście i okolicy? 

Pałac prezydencki Qasr Al Watan

Udostępniony dla zwiedzających w 2019 r. jest jednym z 20 najważniejszych światowych zabytków kultury. Wrażenie robi nie tylko sam ogrom pałacu, jego misterne wyposażenie, ale także odbywające się każdego wieczoru pokazy muzyki i światła. Wizytę warto zaplanować tak, aby zobaczyć pokaz, który rozpoczyna się po godzinie 19:30. 

Wielki Meczet Szejka Zajida

Największy meczet świata, jego budowa trwała 12 lat i kosztowała miliony dolarów. Meczet można zwiedzać, wstęp na teren obiektu jest bezpłatny. Meczet wykończono greckim i włoskim marmurem, dekoracje wewnętrzne wykonywali artyści z całego świata. Kobiety zwiedzające meczet muszą mieć zakryte głowy i kostki. Stosowną abaję można wypożyczyć na miejscu. Dostaniemy ją przy wejściu do meczetu. 

Louvre Abu Dhabi

Zachwycający architekturą, wybudowany z inspiracji najsłynniejszym francuskim muzeum, umożliwia nie tylko doświadczanie sztuki, ale także niezapomniane wrażenia wizualne. Budynek ma niezwykle futurystyczny kształt i warto go zobaczyć nawet z zewnątrz. Wejście dla dorosłych kosztuje około 60 zł, osoby do lat 18. mogą zwiedzać muzeum za darmo. Warto także zarezerwować chwilę na spacer bulwarem i w parku otaczającym muzeum. Od wiosny 2020, można tam także doświadczyć multimedialnej instalacji „śpiewające drzewa”.

Emiraty Arabskie – budżet – ile pieniędzy zabrać? 

Zjednoczone Emiraty Arabskie uchodzą za kraj drogi, ale nie jest to do końca prawda. Noclegi w wyższym standardzie są tańsze niż w Europie, z kolei atrakcje, bilety wstępu raczej nie odbiegają od stawek, które znamy z największych miast Europy. Drożej zapłacimy z pewnością za alkohol i za większość produktów żywnościowych. Dość kosztowne może być jedzenie w restauracjach – ale również zależy to od standardu miejsca. Taniej zapłacimy za to za transport publiczny, benzynę, taksówki, wiele atrakcji dla dzieci jest bezpłatnych. Emiraty mają wiele do zaoferowania turystom dysponującym tak skromnym, jak i bardzo wysokim budżetem. 

Porównaj ubezpieczenie turystyczne

Jakie są przykładowe ceny w Zjednoczonych Emiratach Arabskich?

 • Nocleg w hotelu dla dwóch osób – od 100 do nawet kilku tysięcy AED za dobę – baza noclegowa jest bardzo zróżnicowana oraz można znaleźć nocleg w bardzo niskim, jak i bardzo wysokim budżecie.
 • Kawa w kawiarni – od 20 AED (ok. 21 zł). Kawa z 24-karatowym złotem w najdroższym hotelu świata, znajdującym się w Abu Dhabi kosztuje 63 AED (ok. 70 zł). 
 • Piwo – ok. 60 AED (ok. 64 zł). Alkohol w Emiratach jest bardzo drogi i znacznie trudniej dostępny. 
 • Obiad w tańszej restauracji dla dwóch osób – ok. 80 AED (ok. 85 zł) z napojami. Obiad w restauracji o wyższym standardzie będzie kosztował minimum ok. 100 AED (ok. 106 zł) od osoby (bez alkoholu). Można jednak również znaleźć tańsze opcje. 
 • Wstęp do muzeum – od 40 do 80 AED (ok. 43-85 zł), wstęp dla dzieci poniżej 12. roku życia jest często bezpłatny lub o połowę tańszy. Najdroższe atrakcje to koszt ok. 150-750 AED (ok. 160-800 zł) za bilet (Burdż Chalifa). 
 • Wstęp do parku rozrywki dla osoby dorosłej – od ok. 200-300 AED (ok. 210-320 zł).
 • Litr benzyny – 2,49 zł.
 • Litr oleju napędowego – 2,57 zł (ceny za portalem globalpetrolprices.com, aktualizacja: 21.07.2021).

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wakacje w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Jak dostać się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich?
Oczywiście samolotem. Bezpośrednie połączenia z Emiratami oferuje wielu przewoźników, a sam lot z Polski trwa ok. 5-6 godzin. Pamiętaj, że wybierając się do tego kraju, będziesz potrzebował paszportu, który powinien być ważny jeszcze przez co najmniej 6 miesięcy od momentu przekroczenia granicy.
Czy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest bezpiecznie?
Tak. Wskaźnik przestępczości w tym kraju należy do najniższych na świecie, zagrożenie terrorystyczne również nie jest większe niż w innych krajach. Trzeba jednak pamiętać, że Emiraty są krajem islamskim, co przekłada się na znaczne różnice kulturowe – nie przestrzegając pewnych zasad dotyczących np. ubioru czy zachowania w miejscach publicznych, można narazić się na mandat.
Czy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest drogo?
Choć panuje takie powszechne przeświadczenie, wakacje w Emiratach wcale nie są zarezerwowane tylko dla najbogatszych turystów. Przeciwnie, tamtejsze ceny raczej nie odbiegają od standardów turystycznych centrów w Europie, a np. transport publiczny czy benzyna są mniej kosztowne niż w innych miejscach.
Co warto zobaczyć w Zjednoczonych Emiratach Arabskich?
Dubaj oraz stolica Emiratów – Abu Zabi – są pełne turystycznych atrakcji. W tym pierwszym mieście znajdują się m.in. najwyższy budynek na świecie, czyli Burdż Chalifa, sztuczne Wyspy Palmowe oraz targ złota. Abu Zabi ma nieco inny klimat, a turystów przyciągają tam m.in. pałac prezydencki Qasr Al Watan, Wielki Meczet Szejka Zajida czy Louvre Abu Dhabi.
PODSUMOWANIE
 • Emiraty Arabskie, a więc szczególnie Dubaj i Abu Zabi, to coraz częściej odwiedzane kierunki. Świetna pogoda i stosunkowo niewielka odległość decydują o rosnącej popularności tej destynacji.
 • Do Emiratów dolecimy także budżetowymi liniami lotniczymi. Połączenia z Dubajem oferują także oczywiście standardowi przewoźnicy, w tym krajowe linie lotnicze Emirates, znane z wysokiego standardu usług.
 • Wybierając się do Emiratów, warto pamiętać o różnicach w kulturze i obyczajowości, aby nie narazić się na ewentualne problemy.
 • Planując budżet podróży, dobrze szukać alternatyw. Emiraty oferują możliwości wypoczynku właściwie na każdą kieszeń, a wiele atrakcji jest dostępnych także bezpłatnie lub za niewielką opłatą.
 • Wyjeżdżając do Emiratów, należy koniecznie wykupić ubezpieczenie turystyczne. Pamiętajmy, że koszt opieki medycznej może być bardzo wysoki. Standardowa konsultacja lekarska to koszt od 300 do 500 AED (ok. 320-530 zł), za dzień pobytu w szpitalu zapłacimy 1000-2500 AED (ok. 1060-2660 zł), a przy specjalistycznych zabiegach ten koszt może być nawet kilkukrotnie wyższy.
Oceń artykuł:
15,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Teresa Wrońska

Ubezpieczenia samochodowe są moim konikiem, ponieważ 7 lat pracowałam jako agent ubezpieczeniowy. Miałam okazję sprzedać kilka tysięcy polis OC/AC, dlatego poznałam większość problemów kierowców. Teraz chętnie rozwiązuję je dla użytkowników porównywarki Mubi.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!