Zjednoczone Emiraty Arabskie – przewodnik dla turystów

Emiraty Arabskie to jeden z egzotycznych kierunków turystycznych, który w ostatnich latach zyskał na popularności. Nowoczesność Dubaju, dzikość pustyni, piękna pogoda i znakomita kuchnia przyciągają co roku miliony turystów. Dubaj nie jest już tylko portem przesiadkowym w drodze do innych części Azji i świata, ale także celem podróży. Jak się dostać do Emiratów Arabskich, co zwiedzić, z jakimi wydatkami należy się liczyć?

budż halifa

Zjednoczone Emiraty Arabskie – atrakcje, co warto zwiedzić?

Dubaj to niezwykle nowoczesne i młode miasto. Jego rozwój przez ostatnie 20 lat to niekończąca się historia bicia rekordów i pokonywania technologicznych wyzwań. Aby zwiedzić całe miasto, potrzeba minimum kilku dni.

Wbrew pozorom to nie Dubaj, lecz Abu Zabi jest stolicą Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Miasto oferuje turystom wcale nie mniej niż Dubaj, ma jednak mniej kosmopolityczny klimat. Do Abu Zabi dojedziemy z Dubaju w około 2 godziny, miasto ma także swoje lotnisko, można więc przylecieć tutaj bezpośrednio. 

Co zobaczyć w tych miastach i ich okolicy? 

atrakcje w ZEA

Burj Khalifa w Dubaju

Aktualnie najwyższy budynek na świecie, z tarasem widokowym na poziomie ponad 820 metrów. Budynek robi wrażenie nie tylko z góry, ale i z dołu. Wjazd na górę jest dość kosztowny (od 40 do 200 dolarów, w zależności od poziomu i terminu zakupu biletów), ale widok to z pewnością rekompensuje.

Wyspy Palmowe

Sztuczne wyspy będące dziełem człowieka – ewenement na skalę światową. Na wyspach można zamieszkać – znajduje się tam kilka bardzo znanych hoteli – ale warto je także po prostu obejrzeć. Wyspy te są widoczne nawet z kosmosu.

Burj Al Arab w Dubaju

Jeden z najbardziej luksusowych i najwyższych hoteli na świecie. Budynek robi wrażenie już od zewnątrz – nie tylko ze względu na rozmiary, ale także na kształt. Architekt – Tom Wright – zaprojektował go na wzór żagla. Z oddali wygląda jak odbijający od wybrzeży ZEA olbrzymi żaglowiec. Hotel znajduje się bowiem na wodzie, w pewnej odległości od lądu.

Wielki Meczet Szejka Zajida

Największy meczet świata, jego budowa trwała 12 lat i kosztowała miliony dolarów. Meczet można zwiedzać, wstęp na teren obiektu jest bezpłatny. Meczet wykończono greckim i włoskim marmurem, dekoracje wewnętrzne wykonywali artyści z całego świata. Kobiety zwiedzające meczet muszą mieć zakryte głowy i kostki. Stosowną abaję można wypożyczyć na miejscu. Dostaniemy ją przy wejściu do meczetu.

The Dubai Mall

Największe na świecie centrum handlowe. Jego powierzchnia to aż 112,4 ha. W obiekcie funkcjonuje 1200 sklepów oraz 120 restauracji i kawiarni. Można tam też podziwiać ogromne akwarium, w którym pływa 33 000 gatunków zwierząt. W The Dubai Mall znajduje się też lodowisko – Dubai Ice Rink.

Louvre Abu Dhabi

Zachwycający architekturą, wybudowany z inspiracji najsłynniejszym francuskim muzeum, umożliwia nie tylko doświadczanie sztuki, ale także niezapomniane wrażenia wizualne. Budynek ma niezwykle futurystyczny kształt i warto go zobaczyć nawet z zewnątrz. Wejście dla dorosłych kosztuje około 60 zł, osoby do lat 18. mogą zwiedzać muzeum za darmo. Warto także zarezerwować chwilę na spacer bulwarem i w parku otaczającym muzeum. Od wiosny 2020, można tam także doświadczyć multimedialnej instalacji „śpiewające drzewa”.

Ferrari World Abu Zabi

Park rozrywki zlokalizowany na wyspie Yas. Funkcjonuje od 2010 roku. W parku można skorzystać z najszybszej na świecie kolejki górskiej – Formula Rossa, która rozpędza się do 240 km/h. Ale nie jest to jedyna atrakcja tego typu w kompleksie. Funkcjonuje również Flying Aces, która jeździ z prędkością do 120 km/h, Turbo Track – do 102 km/h i Formula Rossa Junior – do 40 km/h. W otwarciu Ferrari World Abu Zabi uczestniczył Fernando Alonso i Felipe Massa, którzy jeżdżą w zespole Ferrari.

Hotel Emirates Palace Abu Zabi 

Podobnie jak dubajski Burj Al Arab, Emirates Palace jest jednym z największych hoteli świata. Jest też uznawany za najbardziej luksusowy. Obiekt zaprojektowano na wzór tradycyjnego arabskiego pałacu. Posiada elementy charakterystycznej dla tamtejszego stylu. Elewacja została pokryta wszystkimi odcieniami piasku, jakie odnaleziono na tamtejszej pustyni.

Meczet Jumeirah w Dubaju

Charakterystyczny obiekt wybudowany w tradycyjnym stylu fatymidzkim (pochodzenie: Egipt i Syria). Często znajduje się na pocztówkach i zdjęciach z Dubaju. Do świątyni mogą wchodzić nie tylko muzułmanie, ale także osoby innego wyznania. Dla turystów są organizowane specjalne wycieczki.

Pałac prezydencki Qasr Al Watan

Udostępniony dla zwiedzających w 2019 r. jest jednym z 20 najważniejszych światowych zabytków kultury. Wrażenie robi nie tylko sam ogrom pałacu, jego misterne wyposażenie, ale także odbywające się każdego wieczoru pokazy muzyki i światła. Wizytę warto zaplanować tak, aby zobaczyć pokaz, który rozpoczyna się po godzinie 19:30. 

Dubaj Frame

Niezwykła złota rama, która robi wrażenie nie tylko na turystach. Znajduje się tu punkt widokowy, który można odwiedzić w zastępstwie Burdż Chalifa. Bilet kosztuje znacznie mniej – a panorama widoczna z Dubaj Frame również robi wrażenie. Dubaj Frame wygląda niezwykle także po zmroku.

Targ złota

Robi na Europejczykach niesamowite wrażenie. Warto odwiedzić i obejrzeć, nawet jeśli nie planujemy zakupów. Niezwykłe doświadczenia gwarantuje też tradycyjny arabski targ, na którym można kupić przyprawy, kawę, tkaniny, obejrzeć tradycyjne stroje, czy zaopatrzyć się w perfumy i kadzidła. 

Na targu warto się targować. To tradycyjna część procesu zakupowego.

Wyjazd do Zjednoczonych Emiratów Arabskich w czasie pandemii

Do Zjednoczonych Emiratów Arabskich dostaniemy się oczywiście drogą lotniczą. Bezpośrednie loty oferuje wielu przewoźników. W Emiratach jest kilka międzynarodowych lotnisk, w tym dwa w Dubaju. Podróż z Polski trwa około 5-6 godzin. Obecnie na lotniskach (np. w Abu Zabi) nie trzeba liczyć się z koniecznością przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR na obecność koronawirusa bez względu na status zaszczepienia.

Przylot do Zjednoczonych Emiratów Arabskich należy zarejestrować na platformie ICA.

UWAGA!

Sytuacja związana z pandemią COVID-19 dynamicznie się zmienia, dlatego przed podróżą rekomenduje się śledzenie informacji udostępnianych przez linie lotnicze oraz na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Emiraty Arabskie, Dubaj – informacje praktyczne

Do Emiratów Arabskich wjedziemy na podstawie paszportu. Dokument powinien być ważny jeszcze co najmniej przez 6 miesięcy od momentu przekraczania granicy. Jeśli termin ważności dokumentu upływa wcześniej, najbezpieczniej będzie wymienić go przed planowanym wyjazdem. Na nowy paszport w teorii czekamy do 30 dni, ale zwykle dokument można odebrać nawet po 7-14 dniach od złożenia wniosku. Nie ma obowiązku szczepień, wizę otrzymamy bezpłatnie na lotnisku (przy kontroli paszportowej). 

UWAGA!

Osoby, które posiadają w paszporcie pieczątki Izraela mogą mieć trudności z przejściem procedury paszportowej przy wjeździe do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W skrajnych przypadkach mogą zostać odesłane do kraju przybycia.

Jak dojechać do Emiratów Arabskich?

Transport publiczny w Dubaju jest świetnie zorganizowany i działa bardzo sprawnie. Ceny mogą nas zaskoczyć, ale będzie to zaskoczenie na plus. Pojedynczy przejazd będzie kosztował około 5 zł, najlepiej zamiast pojedynczych biletów kupić kartę, z której po każdym przejeździe będzie pobierana opłata. Tanie są również taksówki. Przejazd kosztuje minimalnie 12 AED (około 16 zł), za „trzaśnięcie drzwiami” zapłacimy 5 AED (ok. 7 zł), za kilometr około 2 AED (ok. 3 zł).

Między miastami również możemy przemieszczać się transportem publicznym. Największe miejscowości mają dobrze zorganizowaną sieć połączeń, a przejazdy są konkurencyjne cenowo. 

Z Dubaju do stolicy Emiratów Abu Zabi dojedziemy za około 25 AED (około 34 zł). Można także wynająć auto, ceny będą dość konkurencyjne, podobnie jak cena benzyny. 

W samym Dubaju czy Abu Zabi znacznie wygodniej poruszać się transportem publicznym lub taksówką.

podróż z warszawy do abu zabi

Bezpieczeństwo podróżnych i zagrożenie terrorystyczne w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Zjednoczone Emiraty Arabskie mają jeden z najniższych na świecie wskaźników przestępczości pospolitej. Na ulicach jest bezpiecznie, kradzieże i rozboje zdarzają się sporadycznie. Nie należy się obawiać napaści czy zaczepek. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich istnieje pewne ryzyko ataku terrorystycznego, nie należy go jednak wyolbrzymiać. 

Wyjeżdżając do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, warto kupić ubezpieczenie turystyczne z wysokimi kosztami leczenia za granicą. Takie ubezpieczenie kosztuje w zależności od wariantu kilka lub kilkanaście złotych za dzień pobytu. Pozwoli nam ono pokryć ewentualne koszty pomocy lekarskiej, ratownictwa czy powrotu do kraju w razie wypadku lub choroby.

UWAGA!

Pamiętajmy, że karta EKUZ poza Unią Europejską jest bezużyteczna, nie przyda się także w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jeśli nie wykupimy ubezpieczenia, wszystkie koszty związane z ratownictwem czy pomocą medyczną będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni!

Kiedy jechać do Zjednoczonych Emiratów Arabskich?

Sezon turystyczny trwa przez cały rok, ale Emiraty najlepiej odwiedzić w czasie trwania polskiej jesieni i zimy. Od maja do września temperatury mogą być bardzo wysokie, w lipcu i sierpniu przekraczają 40, a nawet 50 stopni Celsjusza. Może być więc bardzo gorąco, a upał może znacznie utrudnić zwiedzanie. Co prawda wszystkie miejsca publiczne są klimatyzowane, ale poruszanie się po mieście może być mniej komfortowe. 

Zjednoczone Emiraty Arabskie, chociaż uchodzą za kierunek drogi, mają bazę noclegową właściwie dla każdego. Oczywiście znajdziemy tutaj bardzo drogie hotele, gdzie nocleg może kosztować nawet kilka tysięcy złotych, ale bez problemu zarezerwujemy także nocleg w cenie około 70-90 zł za osobę. Hotele ze średniej półki znajdziemy w budżecie około 200-300 zł za dobę za dwuosobowy pokój. 

Zwykle standard hoteli jest bardzo dobry i nawet w najtańszych hostelach czy hotelach będzie bardzo czysto i bezpiecznie. Jeśli mamy do wyboru nocleg ze śniadaniem, warto z niego skorzystać. Jedzenie i kawa w restauracjach są dość drogie. 

Zjednoczone Emiraty Arabskie – obyczajowość, na co uważać?

Zjednoczone Emiraty Arabskie to państwo, w którym istotną rolę odgrywa islam. Dubaj i całe Emiraty są co prawda tolerancyjne, turyści i turystki nie muszą np. zasłaniać twarzy lub włosów, ale warto mieć świadomość pewnych ograniczeń i zwyczajów, aby nie narazić się na nieprzyjemności czy kłopoty prawne. 

Strój w Emiratach – powinien być skromny, ale nie mamy obowiązku noszenia lokalnych strojów poza miejscami kultu (meczety). Kobiety powinny zasadniczo zakrywać kolana i ramiona, ale na ulicach zobaczymy także turystki, które nie przestrzegają takich zaleceń i nie powoduje to problemów. Dla własnego spokoju oraz z powodu szacunku dla odmiennej kultury warto unikać bardzo skąpych ubrań, a bikini lub szorty pozostawić na plażę. Tam ograniczenia nie obowiązują.

Należy uważać również z pocałunkami czy przytulaniem się w miejscach publicznych. Taki rodzaj intymności nie jest akceptowany. Może nam grozić za to mandat. Dużą ostrożność zaleca się w stosunku do spożywania alkoholu i pozostałych używek. 

Emiraty mają bardzo surowe prawo, jeśli chodzi o kary za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu, przeklinanie i używanie obraźliwych gestów. Za posiadanie i używanie narkotyków grozi wieloletnie więzienie. 

Ubezpieczenie dla turystów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich już od kilku złotych za dzień ochrony!

Egzotyczny kierunek podróży, jakim bez wątpienia są Zjednoczone Emiraty Arabskie, sprawia, że zdecydowanie warto się przed taką wyprawą odpowiednio zabezpieczyć. Ubezpieczyciele oferują polisy na wyjazd do tego kraju w cenach nieco wyższych, niż w przypadku kierunków europejskich, ale to nie znaczy, że koszty są wyjątkowo wysokie. Sprawdźmy, ile może kosztować polisa dla jednej dorosłej osoby chcącej spędzić tydzień w Emiratach.

Firma ubezpieczeniowaZakres i suma ubezpieczeniaCena za dzień ochrony
Wiener Koszty leczenia – 174 788 zł;
Assistance;
OC w życiu prywatnym – 109 242 zł;
OC sportowe – 109 242 zł;
NNW – 10 000 zł;
uprawianie sportów.
5,00 zł
You Can DriveKoszty leczenia – 100 000 zł;
Assistance;
OC w życiu prywatnym – 50 000 zł;
OC sportowe – 50 000 zł;
NNW – 10 000 zł;
uprawianie sportów.
5,00 zł
mtu24.plKoszty leczenia – 150 000 zł;
Assistance;
NNW – 30 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 50 000 zł;
OC sportowe – 50 000 zł;
Ubezpieczenie bagażu – 2000 zł;
uprawianie sportów.
7,40 zł
ProamaKoszty leczenia – 100 000 zł;
Assistance;
uprawianie sportów;
klauzula alkoholowa;
ubezpieczenie mienia domowego od kradzieży na czas wyjazdu – 5000 zł.
5,29 zł
AXA PartnersKoszty leczenia – 200 000 zł;
Assistance;
NNW – 20 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 50 000 euro;
uprawianie sportów.
6,03 zł
GeneraliKoszty leczenia – 300 000 zł;
Assistance;
NNW – 15 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 50 000 zł;
OC sportowe – 50 000 zł;
uprawianie sportów;
klauzula alkoholowa;
Ubezpieczenie mienia domowego od kradzieży na czas wyjazdu – 5000 zł.
7,14 zł
SIGNAL IDUNAKoszty leczenia – 131 091 zł;
Assistance;
NNW – 15 000 zł;
uprawianie sportów.
7,27 zł
UNIQAKoszty leczenia – 250 000 zł;
Assistance;
NNW – 30 000 zł;
ubezpieczenie bagażu – 2 000 zł;
uprawianie sportów.
15,57 zł
Dane na podstawie kalkulatora ubezpieczeń turystycznych Mubi (aktualizacja: 24.01.2024).

Jak widać, ubezpieczenie podróżne do Zjednoczonych Emiratów Arabskich może kosztować nawet około 5 zł za dzień ochrony. Zanim jednak się na nie zdecydujesz, przemyśl dokładnie, czy jego warunki są wystarczające. Pamiętaj, że koszty leczenia za granicą, szczególnie w kraju, w którym nie obowiązuje karta EKUZ, mogą być naprawdę wysokie, więc żeby je pokryć, dobrze jest zadbać o ubezpieczenie z sumą ubezpieczeniową wynoszącą co najmniej 100 000 zł. Jakie sumy ubezpieczeń kosztów leczenia proponują ubezpieczyciele?

Towarzystwo ubezpieczenioweSuma ubezpieczenia kosztów leczeniaCena
You Can Drive100 000 zł35,00 zł
Proama100 000 zł37,00 zł
SIGNAL IDUNA 131 091 zł 50,92 zł
mtu24.pl 150 000 zł 37,00 zł
SIGNAL IDUNA 174 788 zł 71,97 zł
Wiener174 788 zł 35,00 zł
AXA Partners 200 000 zł 42,18 zł
You Can Drive 200 000 zł 44,00 zł
Proama 200 000 zł 51,00 zł
UNIQA 250 000 zł 67,20 zł
SIGNAL IDUNA 262 182 zł 85,07 zł
Generali 300 000 zł 50,00 zł
mtu24.pl 300 000 zł 62,00 zł
Wiener 349 576 zł 62,00 zł
Generali 500 000 zł 74,00 zł
AXA Partners 600 000 zł 89,37 zł
SIGNAL IDUNA 655 455 zł 115,57 zł
Wiener 655 455 zł 123,00 zł
UNIQA 750 000 zł 109,20 zł
Generali 800 000 zł 105,00 zł
UNIQA 1 250 000 zł 135,10 zł
UNIQA 2 500 000 zł 168,00 zł
AXA Partners 40 000 000 zł 166,01 zł
Dane na podstawie kalkulatora ubezpieczeń turystycznych Mubi (aktualizacja: 24.01.2024).

W kalkulacji założono, że ubezpieczenie do Zjednoczonych Emiratów Arabskich będzie dotyczyło 30-letniego turysty bez chorób przewlekłych, który będzie przebywał na urlopie przez 7 dni. Oczywiście oprócz ubezpieczenia kosztów leczenia ubezpieczenie dostępne w tej cenie zapewnia także inne rodzaje ochrony, jak NNW czy OC w życiu prywatnym. Szczegółowe informacje na temat zakresu ochrony polisy można uzyskać, korzystając z kalkulatora ubezpieczeń Mubi.

Ubezpieczyciele chronią turystów wyjeżdżający do ZEA również na wypadek zachorowania na COVID-19 i konieczności poddania się kwarantannie. Przykładowo Towarzystwo Ubezpieczeń Europa pokrywa koszty leczenia COVID-19 do 700 000 zł oraz koszty związane z przedłużeniem pobytu w związku z kwarantanną (do 9000 zł).

Emiraty Arabskie – budżet – ile pieniędzy zabrać? 

Zjednoczone Emiraty Arabskie uchodzą za kraj drogi, ale nie jest to do końca prawda. Noclegi w wyższym standardzie są tańsze niż w Europie, z kolei atrakcje, bilety wstępu raczej nie odbiegają od stawek, które znamy z największych miast Europy. Drożej zapłacimy z pewnością za alkohol i za większość produktów żywnościowych. Dość kosztowne może być jedzenie w restauracjach – ale również zależy to od standardu miejsca. Taniej zapłacimy za to za transport publiczny, benzynę, taksówki, wiele atrakcji dla dzieci jest bezpłatnych. Emiraty mają wiele do zaoferowania turystom dysponującym tak skromnym, jak i bardzo wysokim budżetem. 

Jakie są przykładowe ceny w Zjednoczonych Emiratach Arabskich?

 • Nocleg w hotelu dla dwóch osób – od 100 do nawet kilku tysięcy AED za dobę – baza noclegowa jest bardzo zróżnicowana. Można znaleźć nocleg w bardzo niskim, jak i bardzo wysokim budżecie.
 • Kawa w kawiarni – od 20 AED (ok. 27 zł). Kawa z 24-karatowym złotem w najdroższym hotelu świata, znajdującym się w Abu Dhabi kosztuje 63 AED (ok. 85 zł). 
 • Piwo – ok. 60 AED (ok. 81 zł). Alkohol w Emiratach jest bardzo drogi i znacznie trudniej dostępny. 
 • Obiad w tańszej restauracji dla dwóch osób – ok. 80 AED (ok. 108 zł) z napojami. Obiad w restauracji o wyższym standardzie będzie kosztował minimum ok. 100 AED (ok. 135 zł) od osoby (bez alkoholu). Można jednak również znaleźć tańsze opcje. 
 • Wstęp do muzeum – od 40 do 80 AED (ok. 55-110 zł), wstęp dla dzieci poniżej 12. roku życia jest często bezpłatny lub o połowę tańszy. Najdroższe atrakcje to koszt nawet ok. 150-750 AED (ok. 200-1000 zł) za bilet (Burdż Chalifa). 
 • Wstęp do parku rozrywki dla osoby dorosłej – od ok. 200-300 AED (ok. 270-400 zł).
 • Litr benzyny – 2,99 zł.
 • Litr oleju napędowego – 3,31 zł (ceny paliw za portalem globalpetrolprices.com, aktualizacja: 15.01.2024).
PODSUMOWANIE
 • Emiraty Arabskie, a więc szczególnie Dubaj i Abu Zabi, to coraz częściej odwiedzane kierunki. Świetna pogoda i stosunkowo niewielka odległość decydują o rosnącej popularności tej destynacji.
 • Do Emiratów dolecimy także budżetowymi liniami lotniczymi. Połączenia z Dubajem oferują także oczywiście standardowi przewoźnicy, w tym krajowe linie lotnicze Emirates, znane z wysokiego standardu usług.
 • Wybierając się do Emiratów, warto pamiętać o różnicach w kulturze i obyczajowości, aby nie narazić się na ewentualne problemy.
 • Planując budżet podróży, dobrze szukać alternatyw. Emiraty oferują możliwości wypoczynku właściwie na każdą kieszeń, a wiele atrakcji jest dostępnych także bezpłatnie lub za niewielką opłatą.
 • Wyjeżdżając do Emiratów, należy koniecznie wykupić ubezpieczenie turystyczne. Pamiętajmy, że koszt opieki medycznej może być bardzo wysoki. Standardowa konsultacja lekarska to koszt od 300 do 500 AED (ok. 400-670 zł), za dzień pobytu w szpitalu zapłacimy 1000-2500 AED (ok. 1345-3360 zł), a przy specjalistycznych zabiegach ten koszt może być nawet kilkukrotnie wyższy.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wakacje w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Co zobaczyć w Zjednoczonych Emiratach Arabskich?
Z czego słyną Emiraty Arabskie?
Kiedy najlepiej jechać do Emiratów Arabskich?
Jakie są atrakcje w Dubaju?
Co zabrać ze sobą do Dubaju?
Teresa Wrońska
Autor artykułu: Teresa Wrońska

Ubezpieczenia samochodowe są moim konikiem, ponieważ 7 lat pracowałam jako agent ubezpieczeniowy. Miałam okazję sprzedać kilka tysięcy polis OC/AC, dlatego poznałam większość problemów kierowców. Teraz chętnie rozwiązuję je dla użytkowników porównywarki Mubi.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!