Zjednoczone Emiraty Arabskie – przewodnik dla turystów

Emiraty Arabskie to jeden z egzotycznych kierunków turystycznych, który w ostatnich latach zyskał na popularności. Nowoczesność Dubaju, dzikość pustyni, piękna pogoda i znakomita kuchnia przyciągają co roku miliony turystów. Dubaj nie jest już tylko portem przesiadkowym w drodze do innych części Azji i świata, ale także celem podróży. Jak się dostać do Emiratów Arabskich, co zwiedzić, z jakimi wydatkami należy się liczyć?

Wyjazd do Zjednoczonych Emiratów Arabskich w czasie pandemii

Do Zjednoczonych Emiratów Arabskich dostaniemy się oczywiście drogą lotniczą. Bezpośrednie loty oferuje wielu przewoźników. W Emiratach jest kilka międzynarodowych lotnisk, w tym dwa w Dubaju. Podróż z Polski trwa około 5-6 godzin. Obecnie na lotniskach (np. w Abu Zabi) trzeba liczyć się z koniecznością przedstawienia negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa. W przypadku testu DPI wynik musi zostać otrzymany najwcześniej 24 godziny przed przyjazdem, a w przypadku testu PCR – 48 godziny wcześniej.

Turyści z Polski po przybyciu do Zjednoczonych Emiratów Arabskich będą zmuszeni do odbycia 10-dniowej kwarantanny i do przejścia dwóch testów na obecność SARS-CoV-2: jednego po przyjeździe, a drugiego po 8 dniach izolacji.

Aktualne informacje na temat ograniczeń związanych z pandemią w Zjednoczonych Emiratach Arabskich można znaleźć na stronach:

Emiraty Arabskie, Dubaj – informacje praktyczne

Do Emiratów Arabskich wjedziemy na podstawie paszportu. Dokument powinien być ważny jeszcze co najmniej przez 6 miesięcy od momentu przekraczania granicy. Jeśli termin ważności dokumentu upływa wcześniej, najbezpieczniej będzie wymienić go przed planowanym wyjazdem. Na nowy paszport w teorii czekamy do 30 dni, ale zwykle dokument można odebrać nawet po 7-14 dniach od złożenia wniosku. Nie ma obowiązku szczepień, wizę otrzymamy bezpłatnie na lotnisku (przy kontroli paszportowej). 

UWAGA!

Osoby, które posiadają w paszporcie pieczątki Izraela mogą mieć trudności z przejściem procedury paszportowej przy wjeździe do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W skrajnych przypadkach mogą zostać odesłane do kraju przybycia.

Porównaj ubezpieczenie turystyczne

Aktualna pogoda w Abu Zabi

Aktualizacja pogody odbywa się co 4 godziny.

Jak dojechać do Emiratów Arabskich?

Transport publiczny w Dubaju jest świetnie zorganizowany i działa bardzo sprawnie. Ceny mogą nas zaskoczyć, ale będzie to zaskoczenie na plus. Pojedynczy przejazd będzie kosztował około 3 zł, najlepiej zamiast pojedynczych biletów kupić kartę, z której po każdym przejeździe będzie pobierana opłata. Tanie są również taksówki. Przejazd kosztuje minimalnie 12 AED (około 13 zł), za „trzaśnięcie drzwiami” zapłacimy 5 AED, za kilometr około 1,2 AED. 

Między miastami również możemy przemieszczać się transportem publicznym. Największe miejscowości mają dobrze zorganizowaną sieć połączeń, a przejazdy są konkurencyjne cenowo. 

Z Dubaju do stolicy Emiratów Abu Dhabi dojedziemy za około 25 AED (około 30 zł). Można także wynająć auto, ceny będą dość konkurencyjne, podobnie jak cena benzyny. 

W samym Dubaju czy Abu Dhabi znacznie wygodniej poruszać się transportem publicznym lub taksówką. 

Bezpieczeństwo podróżnych i zagrożenie terrorystyczne w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Zjednoczone Emiraty Arabskie mają jeden z najniższych na świecie wskaźników przestępczości pospolitej. Na ulicach jest bezpiecznie, kradzieże i rozboje zdarzają się sporadycznie. Nie należy się obawiać napaści czy zaczepek. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich istnieje pewne ryzyko ataku terrorystycznego, nie należy go jednak wyolbrzymiać. 

Wyjeżdżając do Emiratów Arabskich, Dubaju, warto kupić ubezpieczenie turystyczne z wysokimi kosztami leczenia za granicą. Takie ubezpieczenie kosztuje w zależności od wariantu kilka lub kilkanaście złotych za dzień pobytu. Pozwoli nam ono pokryć ewentualne koszty pomocy lekarskiej, ratownictwa czy powrotu do kraju w razie wypadku lub choroby. 

UWAGA!

Pamiętajmy, że karta EKUZ poza Unią Europejską jest bezużyteczna, nie przyda się także w Emiratach Arabskich. Jeśli nie wykupimy ubezpieczenia, wszystkie koszty związane z ratownictwem czy pomocą medyczną będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni!

Kiedy jechać do Zjednoczonych Emiratów Arabskich?

Sezon turystyczny trwa przez cały rok, ale Emiraty najlepiej odwiedzić w czasie trwania polskiej jesieni i zimy. Od maja do września temperatury mogą być bardzo wysokie, w lipcu i sierpniu przekraczają 40, a nawet 50 stopni Celsjusza. Może być więc bardzo gorąco, a upał może znacznie utrudnić zwiedzanie. Co prawda wszystkie miejsca publiczne są klimatyzowane, ale poruszanie się po mieście może być mniej komfortowe. 

Emiraty Arabskie, chociaż uchodzą za kierunek drogi, mają bazę noclegową właściwie dla każdego. Oczywiście znajdziemy tutaj bardzo drogie hotele, gdzie nocleg może kosztować nawet kilka tysięcy złotych, ale bez problemu zarezerwujemy także nocleg w cenie około 70-90 zł za osobę. Hotele z średniej półki znajdziemy w budżecie około 200-300 zł za dobę za dwuosobowy pokój. 

Zwykle standard hoteli jest bardzo dobry i nawet w najtańszych hostelach czy hotelach będzie bardzo czysto i bezpiecznie. Jeśli mamy do wyboru nocleg ze śniadaniem, warto z niego skorzystać. Jedzenie i kawa w restauracjach są dość drogie. 

Zjednoczone Emiraty Arabskie – obyczajowość, na co uważać?

Emiraty Arabskie to państwo, w którym istotną rolę odgrywa islam. Dubaj i całe Emiraty są co prawda tolerancyjne, turyści i turystki nie muszą np. zasłaniać twarzy lub włosów, ale warto mieć świadomość pewnych ograniczeń i zwyczajów, aby nie narazić się na nieprzyjemności czy kłopoty prawne. 

Strój w Emiratach – powinien być skromny, ale nie mamy obowiązku noszenia lokalnych strojów poza miejscami kultu (meczety). Kobiety powinny zasadniczo zakrywać kolana i ramiona, ale na ulicach zobaczymy także turystki, które nie przestrzegają takich zaleceń i nie powoduje to problemów. Dla własnego spokoju oraz z powodu szacunku dla odmiennej kultury warto unikać bardzo skąpych ubrań, a bikini lub szorty pozostawić na plażę. Tam ograniczenia nie obowiązują.

Należy uważać również z pocałunkami czy przytulaniem się w miejscach publicznych. Taki rodzaj intymności nie jest akceptowany. Może nam grozić za to mandat. Dużą ostrożność zaleca się w stosunku do spożywania alkoholu i pozostałych używek. 

Emiraty mają bardzo surowe prawo, jeśli chodzi o kary za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu, przeklinanie i używanie obraźliwych gestów. Za posiadanie i używanie narkotyków grozi wieloletnie więzienie. 

Dubaj – atrakcje turystyczne. Co warto zwiedzić?

Dubaj to niezwykle nowoczesne i młode miasto. Jego rozwój przez ostatnie 20 lat to niekończąca się historia bicia rekordów i pokonywania technologicznych wyzwań. Aby zwiedzić całe miasto, potrzeba minimum kilku dni. Co warto zobaczyć? Oto kilka pomysłów. 

Burdż Kalifa 

Aktualnie najwyższy budynek na świecie, z tarasem widokowym na poziomie ponad 820 metrów. Budynek robi wrażenie nie tylko z góry, ale i z dołu. Wjazd na górę jest dość kosztowny (od 40 do 200 dolarów, w zależności od poziomu i terminu zakupu biletów), ale widok to z pewnością rekompensuje.

Wyspy Palmowe

Sztuczne wyspy, będące dziełem człowieka – ewenement na skalę światową. Na wyspach można zamieszkać – znajduje się tam kilka bardzo znanych hoteli, ale warto je także po prostu obejrzeć. Wyspy te są widoczne nawet z kosmosu. 

Dubaj Frame

Niezwykła złota rama, która robi wrażenie nie tylko na turystach. Znajduje się tu punkt widokowy, który można odwiedzić w zastępstwie Burdż Kalifa. Bilet kosztuje znacznie mniej – a panorama widoczna z Dubaj Frame również robi wrażenie. Dubaj Frame wygląda niezwykle także po zmroku. 

Targ złota

Robi na Europejczykach niesamowite wrażenie. Warto odwiedzić i obejrzeć, nawet jeśli nie planujemy zakupów. Niezwykłe doświadczenia gwarantuje też tradycyjny arabski targ, na którym można kupić przyprawy, kawę, tkaniny, obejrzeć tradycyjne stroje, czy zaopatrzyć się w perfumy i kadzidła. 

Na targu warto się targować. To tradycyjna część procesu zakupowego. 

Abu Dhabi – atrakcje, co warto zwiedzić?

Wbrew pozorom to nie Dubaj, ale Abu Dhabi jest stolicą Emiratów Arabskich. Miasto ma do zaoferowania turystom wcale nie mniej niż Dubaj, ma jednak mniej kosmopolityczny klimat. Do Abu Dhabi dojedziemy z Dubaju w około 2 godziny, miasto ma także swoje lotnisko, można więc przylecieć tutaj bezpośrednio. 

Co zobaczyć w mieście i okolicy? 

Pałac prezydencki Quasr Al Watan

Udostępniony dla zwiedzających w 2019 r. jest jednym z 20 najważniejszych światowych zabytków kultury. Wrażenie robi nie tylko sam ogrom pałacu, jego misterne wyposażenie, ale także odbywające się każdego wieczoru pokazy muzyki i światła. Wizytę warto zaplanować tak, aby zobaczyć pokaz, który rozpoczyna się po godzinie 19:30. 

Wielki Meczet Szejka Zajida

Największy meczet świata, jego budowa trwała 12 lat i kosztowała miliony dolarów. Meczet można zwiedzać, wstęp na teren obiektu jest bezpłatny. Meczet wykończono greckim i włoskim marmurem, dekoracje wewnętrzne wykonywali artyści z całego świata. Kobiety zwiedzające meczet muszą mieć zakryte głowy i kostki. Stosowną abaję można wypożyczyć na miejscu. Dostaniemy ją przy wejściu do meczetu. 

Louvre Abu Dhabi

Zachwycający architekturą, wybudowany z inspiracji najsłynniejszym francuskim muzeum umożliwia nie tylko doświadczanie sztuki, ale także niezapomniane wrażenia wizualne. Budynek ma niezwykle futurystyczny kształt i warto go zobaczyć nawet z zewnątrz. Wejście dla dorosłych kosztuje około 60 zł, osoby do lat 18 mogą zwiedzać muzeum za darmo. Warto także zarezerwować chwilę na spacer bulwarem i w parku otaczającym muzeum. Od wiosny 2020, można tam także doświadczyć multimedialnej instalacji „śpiewające drzewa”.

Emiraty Arabskie – budżet – ile pieniędzy zabrać? 

Emiraty Arabskie uchodzą za kraj drogi, ale nie jest to do końca prawda. Noclegi w wyższym standardzie są tańsze niż w Europie, atrakcje, bilety wstępu raczej nie odbiegają od stawek, które znamy z największych miast Europy. Drożej zapłacimy z pewnością za alkohol i za większość produktów żywnościowych. Dość kosztowne może być jedzenie w restauracjach – ale również zależy to od standardu miejsca. Taniej zapłacimy za to za transport publiczny, benzynę, taksówki, wiele atrakcji dla dzieci jest bezpłatnych. Emiraty mają wiele do zaoferowania turystom dysponującym tak skromnym, jak i bardzo wysokim budżetem. 

Porównaj ubezpieczenie turystyczne

Jakie są przykładowe ceny w Zjednoczonych Emiratach Arabskich?

 • Nocleg w hotelu dla dwóch osób – od 100 do nawet kilku tysięcy AED za dobę – baza noclegowa jest bardzo zróżnicowana oraz można znaleźć nocleg w bardzo niskim, jak i bardzo wysokim budżecie. 
 • Kawa w kawiarni – od 20 AED. Kawa z 24-karatowym złotem w najdroższym hotelu świata, znajdującym się w Abu Dhabi kosztuje 63 AED (około 70 zł). 
 • Piwo – ok. 60 AED. Alkohol w Emiratach jest bardzo drogi i znacznie trudniej dostępny. 
 • Obiad w tańszej restauracji dla dwóch osób – ok. 80 AED z napojami. Obiad w restauracji o wyższym standardzie będzie kosztował minimum ok. 100 AED od osoby (bez alkoholu). Można jednak również znaleźć tańsze opcje. 
 • Wstęp do muzeum – od 40 do 80 AED, wstęp dla dzieci poniżej 12 roku życia jest często bezpłatny lub o połowę tańszy. Najdroższe atrakcje to koszt około 150-750 AED za bilet (Burdż Kalifa). 
 • Wstęp do parku rozrywki dla osoby dorosłej – od ok. 200-300 AED.
PODSUMOWANIE
 • Emiraty Arabskie, a więc szczególnie Dubaj i Abu Dhabi to coraz częściej odwiedzane kierunki. Świetna pogoda, stosunkowo niewielka odległość decydują o rosnącej popularności tej destynacji.
 • Do Emiratów dolecimy także budżetowymi liniami lotniczymi. Połączenia z Dubajem oferują także oczywiście standardowi przewoźnicy, w tym krajowe linie lotnicze Emirates, znane z wysokiego standardu usług.
 • Wybierając się do Emiratów, warto pamiętać o różnicach w kulturze i obyczajowości, aby nie narazić się na ewentualne problemy.
 • Planując budżet podróży, dobrze szukać alternatyw. Emiraty oferują możliwości wypoczynku właściwie na każdą kieszeń, a wiele atrakcji jest dostępnych także bezpłatnie lub za niewielką opłatą.
 • Wyjeżdżając do Emiratów należy koniecznie wykupić ubezpieczenie turystyczne. Pamiętajmy, że koszt opieki medycznej może być bardzo wysoki. Standardowa konsultacja lekarska to koszt od 300 do 500 AED, za dzień pobytu w szpitalu zapłacimy 1000-2500 AED, przy specjalistycznych zabiegach ten koszt może być nawet kilkukrotnie wyższy.
Oceń artykuł:
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Teresa Wrońska

Ubezpieczenia samochodowe są moim konikiem, ponieważ 7 lat pracowałam jako agent ubezpieczeniowy. Miałam okazję sprzedać kilka tysięcy polis OC/AC, dlatego poznałam większość problemów kierowców. Teraz chętnie rozwiązuję je dla użytkowników porównywarki Mubi.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!