Albania – przewodnik dla turystów

Albania jest niedocenianym przez turystów krajem. Tymczasem zróżnicowanie terenu oraz przyrodniczych i architektonicznych atrakcji jest tam bardzo duże. Każdy podróżny z pewnością znajdzie idealny dla siebie region i po brzegi wypełni urlopowy czas.

COVID-19 w Albanii

Od 6 września 2021 roku Albania wpuszcza osoby, które spełniają przynajmniej jeden z poniższych wymogów:

 • są w pełni zaszczepione,
 • posiadają certyfikat będący dowodem przebycia choroby COVID-19 w ciągu ostatnich 6 miesięcy,
 • mogą przedstawić negatywny wynik testu PCR wykonany nie wcześniej niż 72 godziny przed przekroczeniem albańskiej granicy lub negatywny wynik testu antygenowego, który wykonano nie wcześniej niż 48 godzin przed przekroczeniem albańskiej granicy.

Powyższe ograniczenia w przekraczaniu granicy są stosowane względem osób powyżej 6. roku życia, a także tych, które jedynie przejeżdżają przez terytorium Albanii Tranzytem.

W przypadku stwierdzenia u siebie objawów koronawirusa w trakcie pobytu w Albanii, należy skontaktować się z epidemiologiem ratunkowym pod specjalnym numerem telefonu 127 (linia obsługiwana w językach: angielskim, włoskim i albańskim).

UWAGA!

Aktualne informacje na temat sytuacji epidemicznej w Albanii są dostępne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Sprawne przygotowania do wyjazdu – planowanie i pakowanie na urlop do Albanii

Dla wielu osób pakowanie to najmniej lubiana czynność, którą trzeba wykonać przed wyjazdem na wakacje. Urlop, zwłaszcza zagraniczny, wymaga odpowiedniego przygotowania. Warto poznać wcześniej specyfikę kraju, tamtejszą kulturę i obowiązujące prawo, aby wiedzieć, co ze sobą zabrać i jak zaplanować podróż.

Aktualna pogoda w stolicy Albanii – Tirana

Aktualizacja pogody odbywa się co 4 godziny.

Rozmówki i gotówkę warto mieć przy sobie!

Albania dopiero rozwija się jako kraj przyjazny turystom. Mimo że można miło spędzić czas na tamtejszym wybrzeżu lub przemierzając górskie szlaki, a także zarezerwować klimatyczny hotelik poza miastem, turyści muszą liczyć się z pewnymi utrudnieniami w funkcjonowaniu na miejscu.

Chociaż w dużych miastach porozumiewanie się w hotelu czy restauracji nie powinno sprawiać większego problemu (Albańczycy zatrudnieni w tych miejscach zwykle mówią po angielsku), to na prowincjach mówienie w innych językach, niż albański, wciąż nie jest powszechne. Żeby zaoszczędzić sobie stresu i ułatwić zameldowanie w hotelu za miastem, wykupienie biletów uprawniających do zwiedzania lub zamówienie obiadu w restauracji, warto zaopatrzyć się w rozmówki polsko-albańskie lub kieszonkowy słownik. Dzięki nim turyści będą w stanie porozumieć się z obsługą w najpilniejszych sprawach.

W Albanii z roku na rok przybywa bankomatów. Zdecydowana większość z nich jest jednak przygotowana jedynie do obsługi albańskich kart bankowych. Polscy turyści nie powinni zatem polegać na tamtejszej sieci bankomatów i zabrać ze sobą nieco więcej gotówki. Płacenie kartą również może być ograniczone do większych marketów.

Jak Albania, to kiedy?

Ten bałkański kraj charakteryzuje zróżnicowany klimat: śródziemnomorski podzwrotnikowy na wybrzeżu, umiarkowany kontynentalny w głębi kraju i chłodny w górskich pasmach. Najlepszy czas na urlop w Albanii trwa od maja do września. Wyjazd w te letnie miesiące będzie idealny zwłaszcza dla osób, które chcą korzystać z tamtejszych plaż i zażywać kąpieli w Morzu Adriatyckim czy Jońskim. Temperatura osiąga wówczas wartość około 25°C.

Nocleg w Tiranie od około 200 zł za osobę

Albańska baza noclegowa nadal jest mało rozwinięta, chociaż w większych miastach można trafić hotel w całkiem niezłym standardzie, a na peryferiach dostępne są małe, przytulne pensjonaty. Na booking.com da się znaleźć miejsce w hostelu za niecałe 200 zł za tygodniowe zakwaterowanie w pokoju wieloosobowym. Ceny pokoju dwuosobowego w stolicy Albanii w sezonie to koszt około 350 zł za tygodniowy pobyt. Ci, którzy cenią sobie komfort i wysoki standard zakwaterowania, mogą liczyć na hotele 4-gwiazdkowe, w których tygodniowy pobyt będzie ich kosztował od około 800 zł w górę. Noclegi w Albanii nie są zatem przesadnie drogie.

Osoby chcące być bliżej natury i podróżujące z przyczepą kempingową, muszą liczyć się z tym, że pól kempingowych jest w Albanii niewiele, a pól namiotowych właściwie w ogóle nie ma.

Wjazd na terytorium Albanii – jakie warunki trzeba spełnić, aby spędzić tam urlop?

Polscy turyści nie powinni mieć większych kłopotów z przekroczeniem albańskiej granicy. Trzeba mieć przy sobie dowód osobisty albo paszport (ten przyda się także, gdy konieczne będzie udanie się do lekarza). Dokumenty te powinny być ważne jeszcze przez przynajmniej 3 miesiące po opuszczeniu tego kraju. Nie trzeba zatem starać się o wizy przed urlopem.

Jeśli na wakacje w Albanii podróżni wybierają się samochodem, ich kierowca powinien zabrać ze sobą również prawo jazdy, dowód rejestracyjny samochodu oraz Zieloną Kartę, która będzie stanowiła potwierdzenie wykupienia ubezpieczenia OC.

CZY WIESZ, ŻE …

Na rondach w Albanii pierwszeństwo mają te pojazdy, które dopiero na nie wjeżdżają, dopuszczalny limit alkoholu we krwi to 0,01 promila, apteczka jest częścią obowiązkowego wyposażenia pojazdu, a w terenie zabudowanym nie można przekraczać prędkości 40 km/h.

O zdrowie trzeba dbać także podczas urlopu. Jak zatroszczyć się o siebie, będąc w Albanii na urlopie?

Nawet na wakacjach na turystów mogą czyhać niebezpieczeństwa zagrażające zdrowiu, a także życiu. Wypadki drogowe, przeziębienie, zaostrzenie choroby przewlekłej czy zapadnięcie na chorobę egzotyczną to tylko niektóre sytuacje wymagające interwencji lekarza za granicą. Czy podróżni wyjeżdżający na wakacje do Albanii są narażeni na te czynniki? Jak się przed nimi uchronić?

Najważniejsza jest profilaktyka

Albania nie jest krajem, w którym trzeba byłoby obawiać się zapadnięcia na chorobę egzotyczną. Od turystów nie wymaga się wykonywania dodatkowych szczepień przed wyjazdem na urlop do tego kraju. Warto jednak zminimalizować ryzyko jakichkolwiek dolegliwości zdrowotnych, pijąc tylko butelkowaną lub przegotowaną wodę i unikając spożywania jej prosto z kranu.

Warto zadbać o ubezpieczenie zdrowotne

Polska ma zawartą z Albanią umowę, na podstawie której leczenie w albańskich ośrodkach opieki zdrowotnej jest dla turystów z Polski bezpłatne. Publiczna służba zdrowia w tym kraju stoi jednak na niskim poziomie, dlatego zalecane jest korzystanie z usług lekarzy prywatnych, jeśli potrzebna będzie konsultacja ze specjalistą. Ceny wizyt zaczynają się od około 50 euro, czyli ponad 200 zł. Można zabezpieczyć się przed poniesieniem tychże kosztów poprzez wykupienie przed wyjazdem odpowiednio szerokiego zakresu ubezpieczenia od kosztów leczenia. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne pozwoli na pokrycie m.in. kosztów:

 • wizyt w prywatnych przychodniach,
 • wykonania koniecznych badań lekarskich,
 • hospitalizacji,
 • transportu medycznego.

Co pomoże zadbać o zdrowie i zapewni bezpieczeństwo podczas urlopu w Albanii?

W okresie letnim temperatury w Albanii sięgają ponad 20, a czasem 30°C. Jednak nawet wtedy, gdy jest chłodniej, turyści mogą być narażeni na szkodliwe dla nich promieniowanie słoneczne. Bez kremu z filtrem zatem ani rusz! Oprócz niego warto zabrać ze sobą także preparat na komary.

Zmiana “klimatu” to zawsze swego rodzaju szok dla ludzkiego organizmu. Dla polskich turystów zderzenie z wodą i jedzeniem w innym kraju może skończyć się problemami żołądkowymi, które skutecznie zepsują wakacyjne plany. Podróżni powinni mieć przy sobie zatem węgiel leczniczy i inne środki, które zniwelują przykre dolegliwości ze strony układu pokarmowego, jeśli ten odmówi posłuszeństwa.

Ubezpieczenie turystyczne w Albanii – ile trzeba zapłacić za polisę?

Ubezpieczenie podróżne na tygodniowy wyjazd do Albanii dla jednej dorosłej osoby może kosztować już kilka złotych dziennie. W zależności od wybranego ubezpieczyciela i zakresu ochrony, ceny wahają się od 26 zł do 69 zł. Wybierając polisę, zwracaj szczególną uwagę na warunki i sumę ubezpieczenia – jeśli ta będzie zbyt niska, ubezpieczyciel może nie pokryć np. wszystkich kosztów leczenia za granicą.

Firma ubezpieczeniowaCena i pakietZakres ubezpieczeniaOpcje dodatkowe
mtu24.plPakiet Optymalny – 26 złKoszty leczenia i Assistance – 80 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 50 000 zł;
NNW – 20 000 zł.
Możliwość rozszerzenia ochrony o ubezpieczenie chorób przewlekłych, uprawianie sportów ryzykownych, pracę wysokiego ryzyka/wyczynowe uprawianie sportu i ubezpieczenie bagażu.
ProamaPakiet Optymalny – 33 złKoszty leczenia + Assistance Standard – 200 000 zł);
NNW – 20 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 50 000 zł;
Ubezpieczenie bagażu – 500 zł;
Ubezpieczenie mienia domowego na czas wyjazdu – 5000 zł.
Udział własny w wynajętym samochodzie (150 zł); Kontynuacja leczenia NNW w kraju (25 zł); Moto assistance (42 zł). Dodatkowo możliwość wykupienia rozszerzeń na uprawianie narciarstwa/snowboardingu, sportów wysokiego ryzyka i sportów wyczynowych, pracy fizycznej oraz pasywnego udziału w wojnie.
WienerWariant II – 48 złKoszty leczenia – 60 000 euro;
Assistance; NNW – 20 000 zł;
Ubezpieczenie bagażu – 1000 zł;
OC w życiu prywatnym – 25 000 euro.
Możliwość rozszerzenia ochrony o ubezpieczenie w zakresie uprawiania sportów wodnych, zimowych i ekstremalnych.
Signal IdunaWariant Komfortowy – 44 złKoszty leczenia i assistance – 70 000 euro;
NNW – 20 000 zł;
Ubezpieczenie bagażu – 1500 zł;
OC w życiu prywatnym – 30 000 euro.
Możliwość rozszerzenia ochrony o ubezpieczenie sportów zimowych, ekstremalnych i pracę fizyczną, a także o ubezpieczenie na wypadek konieczności odbycia kwarantanny i assistance w wariancie Super.
GeneraliPakiet Optymalny – 47 złKoszty leczenia + Assistance Standard – 300 000 zł;
NNW – 30 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 100 000 zł;
Ubezpieczenie bagażu – 500 zł;
Ubezpieczenie mienia domowego na czas wyjazdu – 5000 zł.
Udział własny w wynajętym samochodzie (150 zł); Kontynuacja leczenia NNW w kraju (25 zł); Moto assistance (42 zł). Dodatkowo możliwość wykupienia rozszerzeń na uprawianie narciarstwa/snowboardingu, sportów wysokiego ryzyka i sportów wyczynowych, pracy fizycznej oraz pasywnego udziału w wojnie.
Europa UbezpieczeniaPakiet Comfort – 49 złKoszty leczenia, ratownictwa i transportu – 300 000 zł;
NNW – 25 000 zł;
Assistance 24h – 300 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 100 000 zł;
Ubezpieczenie bagażu – 2000 zł;
Ubezpieczenie podróży samolotem – 400 zł;
Ochrona w zakresie COVID-19 – 300 000 zł.
Ubezpieczyciel dodatkowo zapewnia ochronę na wypadek zaostrzenia chorób przewlekłych, amatorskiego uprawiania sportu. Dodaje też klauzulę alkoholową.
AvivaPakiet Uniwersalny – 66 złPokrycie kosztów leczenia i transportu do szpitala – 300 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 50 000 zł;
NNW – 20 000 zł;
Ubezpieczenie bagażu – 1000 zł;
Ubezpieczenie mienia domowego na czas wyjazdu – 5000 zł;
Ubezpieczenie domu lub mieszkania od pożaru i innych zdarzeń losowych – 100 000 zł.
Możliwość rozszerzenia ochrony o uprawianie narciarstwa, jazdy na snowboardzie lub nurkowania, sportów ekstremalnych, wykonywanie ciężkiej pracy fizycznej, leczenie na wypadek wojny lub aktów terroru i leczenie chorób przewlekłych.
WartaPakiet Polecany – 71 złKoszty leczenia – 400 000 zł;
Ratownictwo i transport medyczny – bez limitu;
Assistance – 1 000 000 zł;
NNW – 25 000 zł;
OC w życiu prywatnym – 300 000 zł;
Ubezpieczenie bagażu – 3000 zł.
Możliwość rozszerzenia ochrony o ubezpieczenie sportów zimowych, sportów ekstremalnych, pracy w branżach o wysokim ryzyku, działań wojennych, kontynuacji leczenia w Polsce i szkód w wypożyczonym samochodzie.
Dane na podstawie kalkulatorów ubezpieczenia turystycznego na stronach ubezpieczycieli (aktualizacja: 21.12.2021)

Niektórzy ubezpieczyciele wprowadzili do oferty dodatkowe formy ochrony w ubezpieczeniu turystycznym, które mają chronić na wypadek zachorowania na COVID-19 oraz konieczności poddania się kwarantannie. Takie usługi można znaleźć w ofertach przygotowanych chociażby przez:

 • Signal Iduna, które zapewnia ochronę na wypadek trafienia na kwarantannę (Signal Iduna pokrywa koszty przedłużenia pobytu w związku z kwarantanną na zasadach określonych w OWU),
 • TU Europa, które zapewnia wsparcie do kwoty 9000 zł na zakwaterowanie, wyżywienie w czasie kwarantanny i powrót do kraju po jej odbyciu (dostępne w wariancie Comfort i All inclusive). Oprócz tego TU Europa pokrywa koszty leczenia związane z zachorowaniem na COVID-19 podczas pobytu za granicą.

Co warto zwiedzić podczas urlopu w Albanii?

Planowanie wycieczki to chyba jedno z ulubionych przedwyjazdowych zadań. Chociaż część turystów stawia na spontaniczne wakacje, to inni lubią wcześniej ułożyć harmonogram urlopu i co do godziny ustalić jego przebieg. Wybór atrakcji turystycznych w Albanii to nie lada zadanie, bo kraj ten zapewnia turystom możliwość spędzania czasu na wiele sposobów i oferuje cały wachlarz możliwości.

Obiekty historyczne i zabytkowe

Zamek w Gjirokaster

Imponująca, zabytkowa budowla, zwieńczona wieżą z zegarem. Historyczne mury pełnią obecnie funkcję Narodowego Muzeum Broni oraz Muzeum Etnograficznego. Z zamkowych ogrodów rozpościera się piękny widok na okoliczne góry i miasto u ich podnóży.

Zamek w Beracie

A właściwie ruiny zamkowe, usytuowane na wzgórzu, z którego można podziwiać przepiękne krajobrazy. Mury łączą w sobie wpływy m.in. kultury tureckiej, iliryjskiej i albańskiej.

Osada Butrint

Pozostałości antycznych zabudowań osady Butrint pozwalają dostrzec ruiny domów, murów obronnych, tamtejszego zamku czy amfiteatru. Osada była położona na półwyspie, a na jej zwiedzenie trzeba zarezerwować sobie przynajmniej godzinę.

Rozrywka podczas wakacji w Albanii

Okazuje się, że atrakcji rozrywkowych w Albanii nie ma zbyt wiele i nie są one najpopularniejsze. Na zabawę do białego rana można liczyć najczęściej w Tiranie, która oddawanymi do dyspozycji turystów klubami rekompensuje mniej obfitą ofertę zwiedzania niż inne albańskie miejscowości.

Przyrodnicze atrakcje turystyczne

Alpy Albańskie

Albania słynie z pięknych pasm górskich, które pokrywają zdecydowaną większość kraju. Góry Północnoalbańskie (bo taka jest ich właściwa nazwa) pozwalają na wspięcie się na wysokość niemal 2700 m n.p.m., tj. na szczyt Maja e Jezercës. Miłośnicy górskich wędrówek i obcowania z przyrodą z pewnością będą zadowoleni z takiej wyprawy.

Spływ rzeką Shala

To zapierająca dech w piersiach podróż między skalistymi, pionowymi wzgórzami i porośniętymi gęstym lasem zboczami. Osoby, które szukają spokoju i relaksu wśród albańskiej dzikiej przyrody, z pewnością znajdą ją podczas takiego rejsu.

Riwiera Albańska

Piękno albańskiej przyrody można podziwiać, korzystając jednocześnie z tamtejszych plaż. Riviera Albańska słynie z piaszczystych wybrzeży, które przyciągają turystów chcących spędzić trochę czasu nad Adriatykiem lub Morzem Jońskim.

Odrobina albańskiej kultury podczas urlopu

Teatr Opery i Baletu

Instytucja, która uzyskała status sceny narodowej albańskiego teatru. Teatr działa w Tiranie od 1953 roku, od 2007 roku wspólnie z Narodowym Zespołem Pieśni i Tańca.

Narodowe Muzeum Historyczne

To największe albańskie muzeum znajduje się w stolicy kraju i przyciąga wzrok wyjątkową mozaiką umieszczoną nad głównym wejściem. Wystawy przedstawiają m.in. głowę Apolla, którą znaleziono w Butrincie, replikę wejścia do kościoła św. Jana Włodzimierza w Elbasanie oraz albańskie stroje ludowe.

Meczet Ethem Beja

Obiekt sakralny znajdujący się w Tiranie, który powstał na przełomie XVIII i XIX wieku. Chociaż zdecydowana większość Albańczyków to muzułmanie, meczet był dawniej przeznaczony tylko dla obcokrajowców. Wnętrza zdobią przepiękne sztukaterie i freski.

Lokalna kuchnia, czyli co zjeść podczas urlopu w Albanii?

Jednym z obowiązkowych punktów każdej wakacyjnej wyprawy jest kosztowanie miejscowej kuchni. Osoby, które lubią dobrze zjeść i spróbować smaków, których w Polsce próżno szukać, powinni spróbować w albańskich restauracjach:

 • tavë – zapiekanki z podrobów (głównie jagnięcych lub kozich), ryżu i sosu jogurtowego;
 • gliko – specjalnie przyrządzonych owoców w słoiku;
 • qifqi – placka z ryżu i ziół;
 • bamje – warzywa, które z zewnątrz przypomina cukinię, chociaż o bardziej urozmaiconym kształcie.

Z Albanii nie należy wyjeżdżać bez pamiątki – najlepiej gastronomicznej. W walizce turysty opuszczającego ten bałkański kraj nie może zabraknąć:

 • gojnika, czyli górskiej herbaty ziołowej, która nie tylko doskonale smakuje, ale ma również wiele właściwości leczniczych;
 • słoika tamtejszego miodu lub wspomnianego wyżej gliko;
 • koniaku Skenderbeu.

Koszty, których można się spodziewać podczas wakacji w Albanii

Skoro na wyjazd do Albanii trzeba wziąć ze sobą większą ilość gotówki, dobrze wiedzieć, na jakie dodatkowe wydatki należy się przygotować. Ile kosztują usługi w Albanii?

 • wizyta lekarska – od około 200 zł;
 • benzyna (litr) – około 7,01 zł*;
 • diesel (litr) – około 6,93 zł*;
 • jagnięcina – około 25 zł;
 • zupa – około 10 zł;
 • porcja owoców morza – od około 17 zł do ponad 30 zł;
 • piwo – od 5 zł w sklepie do ponad 10 zł w restauracji;
 • lampka wina – od 5 zł;
 • wynajem skutera na 24 h – 85 zł.

*ceny za serwisem globalpetrolprices.com (aktualizacja: 21.12.2021).

PODSUMOWANIE
 • Dokumentem uprawniającym do wjazdu do Albanii jest dowód osobisty lub paszport.
 • Kierowcy w Albanii muszą mieć prawo jazdy, dowód rejestracyjny i Zieloną Kartę.
 • Sezon turystyczny w Albanii trwa od maja do września. Średnie temperatury w tym kraju wynoszą wówczas ok. 25°C.
 • Polacy mogą bezpłatnie korzystać z publicznej służby zdrowia w Albanii, ale zaleca się wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.
 • Do najważniejszych zabytków w Albanii należą zamki w Gjirokaster i Beracie, oraz osada Butrint.
 • W Albanii można również wędrować po wysokich górach, urządzić sobie spływ rzeką Shala lub wypocząć na plaży na Riwierze Albańskiej.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o urlop w Albanii

Jak dojechać do Albanii?

Na podróż samochodem z Polski do Albanii trzeba sobie zarezerwować ok. 24 godzin. Trasa będzie wiodła przez Czechy, Słowację, Węgry i Serbię – trzeba pamiętać, że tamtejsze drogi są płatne. W samej Albanii konieczna jest natomiast Zielona Karta, bez której trzeba będzie zakupić ubezpieczenie graniczne, a to kosztuje aż 49 euro (na 15 dni) lub 65 euro (na 30 dni).

Jak zadbać o zdrowie przed wyjazdem do Albanii?

Mimo że na podstawie umowy zawartej między naszymi krajami, leczenie dla turystów z Polski jest w albańskich placówkach publicznej służby zdrowia bezpłatne, raczej nie zaleca się z nich korzystać. Lepszym rozwiązaniem są prywatne placówki, za które jednak trzeba zapłacić – aby nie ponosić tych kosztów, należy wykupić ubezpieczenie turystyczne pokrywające koszty leczenia.

Co można robić w Albanii?

Albania to kraj oferujący różnego rodzaju atrakcje turystyczne. Miłośników zwiedzania na pewno zainteresują m.in. zamki w Gjirokaster i Beracie, z kolei chcący wypocząć w pięknych okolicznościach przyrody mają do wyboru choćby wędrówki po Górach Północnoalbańskich lub plażowanie na tamtejszej riwierze.

zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę
15,00
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!