Albania – przewodnik dla turystów

Albania jest niedocenianym przez turystów krajem. Tymczasem zróżnicowanie terenu oraz przyrodniczych i architektonicznych atrakcji jest bardzo duże. Każdy podróżny z pewnością znajdzie idealny dla siebie rejon i po brzegi wypełni urlopowy czas.

Sprawne przygotowania do wyjazdu – planowanie i pakowanie na urlop do Albanii

Dla wielu osób pakowanie to najmniej lubiana czynność, którą trzeba wykonać przed wyjazdem na wakacje. Urlop, zwłaszcza zagraniczny, wymaga odpowiedniego przygotowania. Warto poznać wcześniej specyfikę kraju, tamtejszą kulturę i obowiązujące prawo, aby wiedzieć, co ze sobą zabrać i jak zaplanować podróż.

Porównaj i kup ubezpieczenie turystyczne

Aktualna pogoda w stolicy Albanii – Tirana

Aktualizacja pogody odbywa się co 4 godziny.

Rozmówki i gotówkę warto mieć przy sobie!

Albania dopiero rozwija się jako kraj przyjazny turystom. Mimo że można miło spędzić czas na tamtejszym wybrzeżu lub przemierzając górskie szlaki, a także zarezerwować klimatyczny hotelik poza miastem, turyści muszą liczyć się z pewnymi utrudnieniami w funkcjonowaniu na miejscu.

Chociaż w dużych miastach porozumiewanie się w hotelu czy restauracji nie powinno sprawiać większego problemu (Albańczycy zatrudnieni w tych miejscach zwykle mówią po angielsku), to na prowincjach mówienie w innych językach niż albański wciąż nie jest powszechne. Żeby zaoszczędzić sobie stresu i ułatwić zameldowanie w hotelu za miastem, wykupienie biletów uprawniających do zwiedzania lub zamówienie obiadu w restauracji, warto zaopatrzyć się w rozmówki polsko-albańskie lub kieszonkowy słownik. Dzięki nim turyści będą w stanie porozumieć się z obsługą w najpilniejszych sprawach.

W Albanii z roku na rok przybywa bankomatów. Zdecydowana większość z nich jest jednak przygotowana jedynie do obsługi albańskich kart bankowych. Polscy turyści nie powinni zatem polegać na tamtejszej sieci bankomatów i zabrać ze sobą nieco więcej gotówki. Płacenie kartą również może być ograniczone do większych marketów.

Jak Albania, to kiedy?

Ten bałkański kraj charakteryzuje zróżnicowany klimat: śródziemnomorski podzwrotnikowy na wybrzeżu, umiarkowany kontynentalny w głębi kraju i chłodny w górskich pasmach. Najlepszy czas na urlop w Albanii trwa od maja do września. Wyjazd w te letnie miesiące będzie idealny zwłaszcza dla osób, które chcą korzystać z tamtejszych plaż i zażywać kąpieli w Morzu Adriatyckim czy Jońskim. Temperatura osiąga wówczas wartość około 25 stopni.

Nocleg w Tiranie od około 200 zł za osobę

Albańska baza noclegowa nadal jest mało rozwinięta, chociaż w większych miastach można trafić hotel w całkiem niezłym standardzie, a na peryferiach dostępne są małe, przytulne pensjonaty. Na booking.com da się znaleźć miejsce w hostelu za niecałe 200 zł za tygodniowe zakwaterowanie w pokoju wieloosobowym. Ceny pokoju dwuosobowego w stolicy Albanii w sezonie to koszt około 350 zł za tygodniowy pobyt. Ci, którzy cenią sobie komfort i wysoki standard zakwaterowania, mogą liczyć na hotele 4-gwiazdkowe, w których tygodniowy pobyt będzie ich kosztował od około 600 zł w górę. Noclegi w Albanii nie są zatem przesadnie drogie.

Osoby chcące być bliżej natury i podróżujące z przyczepą kempingową muszą liczyć się z tym, że pól kempingowych jest w Albanii niewiele, a pól namiotowych właściwie w ogóle nie ma.

Wjazd na terytorium Albanii – jakie warunki trzeba spełnić, aby spędzić tam urlop?

Polscy turyści nie powinni mieć większych kłopotów z przekroczeniem albańskiej granicy. Trzeba mieć przy sobie dowód osobisty albo paszport (ten przyda się także, gdy konieczne będzie udanie się do lekarza). Dokumenty te powinny być ważne jeszcze przez przynajmniej 3 miesiące po opuszczeniu tego kraju. Nie trzeba zatem starać się o wizy przed urlopem.

Jeśli na wakacje w Albanii podróżni wybierają się samochodem, ich kierowca powinien zabrać ze sobą również prawo jazdy, dowód rejestracyjny samochodu oraz Zieloną Kartę, która będzie stanowiła potwierdzenie wykupienia ubezpieczenia OC.

O zdrowie trzeba dbać także podczas urlopu. Jak zatroszczyć się o siebie, będąc w Albanii na urlopie?

Nawet na wakacjach na turystów mogą czyhać niebezpieczeństwa zagrażające zdrowiu, a także życiu. Wypadki drogowe, przeziębienie, zaostrzenie choroby przewlekłej czy zapadnięcie na chorobę egzotyczną to tylko niektóre sytuacje wymagające interwencji lekarza za granicą. Czy podróżni wyjeżdżający na wakacje do Albanii są narażeni na te czynniki? Jak się przed nimi uchronić?

Najważniejsza jest profilaktyka

Albania nie jest krajem, w którym trzeba byłoby obawiać się zapadnięcia na chorobę egzotyczną. Od turystów nie wymaga się wykonywania dodatkowych szczepień przed wyjazdem na urlop do tego kraju. Warto jednak zminimalizować ryzyko jakichkolwiek dolegliwości zdrowotnych, pijąc tylko butelkowaną lub przegotowaną wodę i unikać spożywania jej prosto z kranu.

Warto zadbać o ubezpieczenie zdrowotne

Polski NFZ nie ma podpisanej umowy z albańską służbą zdrowia. Posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego nie ułatwi zatem leczenia i nie zwolni pacjenta z poniesienia kosztów opieki medycznej. Ta zresztą stoi w Albanii na dosyć niskim poziomie, dlatego zalecane jest korzystanie z usług lekarzy prywatnych, jeśli potrzebna będzie konsultacja ze specjalistą. Ceny wizyt zaczynają się od około 50 euro, czyli ponad 200 zł. Można zabezpieczyć się przed poniesieniem tychże kosztów poprzez wykupienie przed wyjazdem odpowiednio szerokiego zakresu ubezpieczenia od kosztów leczenia. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne pozwoli na pokrycie m.in. kosztów:

 • wizyt w prywatnych przychodniach,
 • wykonania koniecznych badań lekarskich,
 • hospitalizacji,
 • transportu medycznego.

To, co pomoże zadbać o zdrowie i zapewni bezpieczeństwo podczas urlopu

W okresie letnim temperatury w Albanii sięgają ponad 20, a czasem 30 stopni Celsjusza. Jednak nawet wtedy, gdy jest chłodniej, turyści mogą być narażeni na szkodliwe dla nich promieniowanie słoneczne. Bez kremu z filtrem zatem ani rusz! Oprócz niego warto zabrać ze sobą także preparat na komary.

Zmiana “klimatu” to zawsze swego rodzaju szok dla ludzkiego organizmu. Dla polskich turystów zderzenie z wodą i jedzeniem w innym kraju może skończyć się problemami żołądkowymi, które skutecznie zepsują wakacyjne plany. Podróżni powinni mieć przy sobie zatem węgiel leczniczy i inne środki, które zniwelują przykre dolegliwości ze strony układu pokarmowego, jeśli ten odmówi posłuszeństwa.

Co warto zwiedzić podczas urlopu w Albanii?

Planowanie wycieczki to chyba jedno z ulubionych przedwyjazdowych zadań. Chociaż część turystów stawia na spontaniczne wakacje, to inni lubią wcześniej ułożyć harmonogram urlopu i co do godziny ustalić jego przebieg. Wybór atrakcji turystycznych w Albanii to nie lada zadanie, bo kraj ten zapewnia turystom możliwość spędzania czasu na wiele sposobów i oferuje cały wachlarz możliwości.

Obiekty historyczne i zabytkowe

Zamek w Gjirokaster

Imponująca, zabytkowa budowla, zwieńczona wieżą z zegarem. Historyczne mury pełnią obecnie funkcję Narodowego Muzeum Broni oraz Muzeum Etnograficznego. Z zamkowych ogrodów rozpościera się piękny widok na okoliczne góry i miasto u ich podnóży.

Zamek w Beracie

A właściwie ruiny zamkowe, usytuowane na wzgórzu, z którego można podziwiać przepiękne krajobrazy. Mury łączą w sobie wpływy m.in. kultury tureckiej, iliryjskiej i albańskiej.

Osada Butrint

Pozostałości antycznych zabudowań osady Butrint pozwalają dostrzec ruiny domów, murów obronnych, tamtejszego zamku czy amfiteatru. Osada była położona na półwyspie, a na jej zwiedzenie trzeba zarezerwować sobie przynajmniej godzinę.

Rozrywka podczas wakacji w Albanii

Okazuje się, że atrakcji rozrywkowych w Albanii nie ma zbyt wiele i nie są one najpopularniejsze. Na zabawę do białego rana można liczyć najczęściej w Tiranie, która oddawanymi do dyspozycji turystów klubami rekompensuje mniej obfitą ofertę zwiedzania niż inne albańskie miejscowości.

Przyrodnicze atrakcje turystyczne

Alpy Albańskie

Albania słynie z pięknych pasm górskich, które pokrywają zdecydowaną większość kraju. Góry Północnoalbańskie (bo taka jest ich właściwa nazwa) pozwalają na wspięcie się na wysokość niemal 2700 m.n.p.m., tj. na szczyt Maja e Jezercës. Miłośnicy górskich wędrówek i obcowania z przyrodą z pewnością będą zadowoleni z takiej wyprawy.

Spływ rzeką Shala

To zapierająca dech w piersiach podróż między skalistymi, pionowymi wzgórzami i porośniętymi gęstym lasem zboczami. Osoby, które szukają spokoju i relaksu wśród albańskiej dzikiej przyrody z pewnością znajdą ją podczas takiego rejsu.

Riwiera Albańska

Piękno albańskiej przyrody można podziwiać, korzystając jednocześnie z tamtejszych plaż. Riviera Albańska słynie z piaszczystych wybrzeży, które przyciągają turystów chcących spędzić trochę czasu nad Adriatykiem lub Morzem Jońskim.

Odrobina albańskiej kultury podczas urlopu

Teatr Opery i Baletu

Instytucja, która uzyskała status sceny narodowej albańskiego teatru. Teatr działa w Tiranie od 1953 roku, od 2007 roku wspólnie z Narodowym Zespołem Pieśni i Tańca.

Narodowe Muzeum Historyczne

To największe albańskie muzeum znajduje się w stolicy kraju i przyciąga wzrok wyjątkową mozaiką umieszczoną nad głównym wejściem. Wystawy przedstawiają m.in. głowę Apolla, którą znaleziono w Butrincie, replikę wejścia do kościoła św. Jana Włodzimierza w Elbasanie oraz albańskie stroje ludowe.

Meczet Ethem Beja

Obiekt sakralny znajdujący się w Tiranie, który powstał na przełomie XVIII i XIX wieku. Chociaż zdecydowana większość Albańczyków to muzułmanie, meczet był dawniej przeznaczony tylko dla obcokrajowców. Wnętrza zdobią przepiękne sztukaterie i freski.

Lokalna kuchnia, czyli co zjeść podczas urlopu w Albanii?

Jednym z obowiązkowych punktów każdej wakacyjnej wyprawy jest kosztowanie miejscowej kuchni. Osoby, które lubią dobrze zjeść i spróbować smaków, których w Polsce próżno szukać, powinni spróbować w albańskich restauracjach:

 • tavë – zapiekankę z podrobów (głównie jagnięcych lub kozich), ryżu i sosu jogurtowego,
 • gliko – specjalnie przyrządzonych owoców w słoiku,
 • qifqi – placka z ryżu i ziół,
 • bamje – warzywa, które z zewnątrz przypomina cukinię, chociaż o bardziej urozmaiconym kształcie.

Z Albanii nie należy wyjeżdżać bez pamiątki – najlepiej gastronomicznej. W walizce turysty opuszczającego ten bałkański kraj nie może zabraknąć:

 • gojnika, czyli górskiej herbaty ziołowej, która nie tylko doskonale smakuje, ale ma również wiele właściwości leczniczych,
 • słoika tamtejszego miodu lub wspomnianego wyżej gliko,
 • koniaku Skenderbeu.

Koszty, których można się spodziewać podczas wakacji w Albanii

Skoro na wyjazd do Albanii trzeba wziąć ze sobą większą ilość gotówki, dobrze wiedzieć, na jakie dodatkowe wydatki należy się przygotować. Ile kosztują usługi w Albanii?

 • wizyta lekarska – od około 200 zł,
 • benzyna (litr) – około 6 zł,
 • diesel (litr) – około 6 zł,
 • jagnięcina – około 25 zł,
 • zupa – około 10 zł,
 • porcja owoców morza – od około 17 zł do ponad 30 zł,
 • piwo – od 5 zł w sklepie do ponad 10 zł w restauracji,
 • lampka wina – od 5 zł,
 • wynajem skutera na 24 h – 85 zł.
Oceń artykuł:
15,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 2-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Na swoim koncie ma publikacje zarówno w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się setkom kierowców. Prywatnie melomanka, miłośniczka gotowania i podróży po Polsce.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!