Ubezpieczenie turystyczne do Albanii – jakie wybrać?

Albania jest niedocenianym przez turystów krajem. Tymczasem zróżnicowanie terenu oraz przyrodniczych i architektonicznych atrakcji jest tam bardzo duże. Każdy podróżny z pewnością znajdzie idealny dla siebie region i po brzegi wypełni urlopowy czas.

COVID-19 w Albanii

Na dzień 19.09.2022 roku nie jest wymagane potwierdzanie swojego statusu związanego z pandemią COVID-19 przy wjeździe na terytorium Albanii.

Jeśli turysta zachoruje w trakcie pobytu w Albanii, powinien pozostać w odosobnieniu na 10-dniowej kwarantannie w miejscu zakwaterowania. Po jej zakończeniu należy wykonać test, aby potwierdzić wyzdrowienie.

UWAGA!

Aktualne informacje na temat sytuacji epidemicznej w Albanii są dostępne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Sprawne przygotowania do wyjazdu – planowanie i pakowanie na urlop do Albanii

Dla wielu osób pakowanie to najmniej lubiana czynność, którą trzeba wykonać przed wyjazdem na wakacje. Urlop, zwłaszcza zagraniczny, wymaga odpowiedniego przygotowania. Warto poznać wcześniej specyfikę kraju, tamtejszą kulturę i obowiązujące prawo, aby wiedzieć, co ze sobą zabrać i jak zaplanować podróż.

Rozmówki i gotówkę warto mieć przy sobie!

Albania dopiero rozwija się jako kraj przyjazny turystom. Mimo że można miło spędzić czas na tamtejszym wybrzeżu lub przemierzając górskie szlaki, a także zarezerwować klimatyczny hotelik poza miastem, turyści muszą liczyć się z pewnymi utrudnieniami w funkcjonowaniu na miejscu.

Chociaż w dużych miastach porozumiewanie się w hotelu czy restauracji nie powinno sprawiać większego problemu (Albańczycy zatrudnieni w tych miejscach zwykle mówią po angielsku), to na prowincjach mówienie w innych językach, niż albański, wciąż nie jest powszechne. Żeby zaoszczędzić sobie stresu i ułatwić zameldowanie w hotelu za miastem, wykupienie biletów uprawniających do zwiedzania lub zamówienie obiadu w restauracji, warto zaopatrzyć się w rozmówki polsko-albańskie lub kieszonkowy słownik. Dzięki nim turyści będą w stanie porozumieć się z obsługą w najpilniejszych sprawach.

W Albanii z roku na rok przybywa bankomatów. Zdecydowana większość z nich jest jednak przygotowana jedynie do obsługi albańskich kart bankowych. Polscy turyści nie powinni zatem polegać na tamtejszej sieci bankomatów i zabrać ze sobą nieco więcej gotówki. Płacenie kartą również może być ograniczone do większych marketów.

Jak Albania, to kiedy?

Ten bałkański kraj charakteryzuje zróżnicowany klimat: śródziemnomorski podzwrotnikowy na wybrzeżu, umiarkowany kontynentalny w głębi kraju i chłodny w górskich pasmach. Najlepszy czas na urlop w Albanii trwa od maja do września. Wyjazd w te letnie miesiące będzie idealny zwłaszcza dla osób, które chcą korzystać z tamtejszych plaż i zażywać kąpieli w Morzu Adriatyckim czy Jońskim. Temperatura osiąga wówczas wartość około 25°C.

Nocleg w Tiranie od około 200 zł za osobę

Albańska baza noclegowa nadal jest mało rozwinięta, chociaż w większych miastach można trafić hotel w całkiem niezłym standardzie, a na peryferiach dostępne są małe, przytulne pensjonaty. Na booking.com da się znaleźć miejsce w hostelu za niecałe 200 zł za tygodniowe zakwaterowanie w pokoju wieloosobowym. Ceny pokoju dwuosobowego w stolicy Albanii w sezonie to koszt około 500 zł za tygodniowy pobyt. Ci, którzy cenią sobie komfort i wysoki standard zakwaterowania, mogą liczyć na hotele 4-gwiazdkowe, w których tygodniowy pobyt będzie ich kosztował od około 800 zł w górę. Noclegi w Albanii nie są zatem przesadnie drogie.

Osoby chcące być bliżej natury i podróżujące z przyczepą kempingową, muszą liczyć się z tym, że pól kempingowych jest w Albanii niewiele, a pól namiotowych właściwie w ogóle nie ma.

Wjazd na terytorium Albanii – jakie warunki trzeba spełnić, aby spędzić tam urlop?

Polscy turyści nie powinni mieć większych kłopotów z przekroczeniem albańskiej granicy. Trzeba mieć przy sobie dowód osobisty albo paszport (ten przyda się także, gdy konieczne będzie udanie się do lekarza). Dokumenty te powinny być ważne jeszcze przez przynajmniej 3 miesiące po opuszczeniu tego kraju. Nie trzeba zatem starać się o wizy przed urlopem.

Jeśli na wakacje w Albanii podróżni wybierają się samochodem, ich kierowca powinien zabrać ze sobą również prawo jazdy, dowód rejestracyjny samochodu oraz Zieloną Kartę, która będzie stanowiła potwierdzenie wykupienia ubezpieczenia OC.

CZY WIESZ, ŻE …

Na rondach w Albanii pierwszeństwo mają te pojazdy, które dopiero na nie wjeżdżają, dopuszczalny limit alkoholu we krwi to 0,01 promila, apteczka jest częścią obowiązkowego wyposażenia pojazdu, a w terenie zabudowanym nie można przekraczać prędkości 40 km/h.

O zdrowie trzeba dbać także podczas urlopu. Jak zatroszczyć się o siebie, będąc w Albanii na urlopie?

Nawet na wakacjach na turystów mogą czyhać niebezpieczeństwa zagrażające zdrowiu, a także życiu. Wypadki drogowe, przeziębienie, zaostrzenie choroby przewlekłej czy zapadnięcie na chorobę egzotyczną to tylko niektóre sytuacje wymagające interwencji lekarza za granicą. Czy podróżni wyjeżdżający na wakacje do Albanii są narażeni na te czynniki? Jak się przed nimi uchronić?

Najważniejsza jest profilaktyka

Albania nie jest krajem, w którym trzeba byłoby obawiać się zapadnięcia na chorobę egzotyczną. Od turystów nie wymaga się wykonywania dodatkowych szczepień przed wyjazdem na urlop do tego kraju. Warto jednak zminimalizować ryzyko jakichkolwiek dolegliwości zdrowotnych, pijąc tylko butelkowaną lub przegotowaną wodę i unikając spożywania jej prosto z kranu.

Warto zadbać o ubezpieczenie zdrowotne

Polska ma zawartą z Albanią umowę, na podstawie której leczenie w albańskich ośrodkach opieki zdrowotnej jest dla turystów z Polski bezpłatne. Publiczna służba zdrowia w tym kraju stoi jednak na niskim poziomie, dlatego zalecane jest korzystanie z usług lekarzy prywatnych, jeśli potrzebna będzie konsultacja ze specjalistą. Ceny wizyt zaczynają się od około 50 euro, czyli ponad 200 zł. Można zabezpieczyć się przed poniesieniem tychże kosztów poprzez wykupienie przed wyjazdem odpowiednio szerokiego zakresu ubezpieczenia od kosztów leczenia. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne pozwoli na pokrycie m.in. kosztów:

 • wizyt w prywatnych przychodniach,
 • wykonania koniecznych badań lekarskich,
 • hospitalizacji,
 • transportu medycznego.

Co pomoże zadbać o zdrowie i zapewni bezpieczeństwo podczas urlopu w Albanii?

W okresie letnim temperatury w Albanii sięgają ponad 20, a czasem 30°C. Jednak nawet wtedy, gdy jest chłodniej, turyści mogą być narażeni na szkodliwe dla nich promieniowanie słoneczne. Bez kremu z filtrem zatem ani rusz! Oprócz niego warto zabrać ze sobą także preparat na komary.

Zmiana “klimatu” to zawsze swego rodzaju szok dla ludzkiego organizmu. Dla polskich turystów zderzenie z wodą i jedzeniem w innym kraju może skończyć się problemami żołądkowymi, które skutecznie zepsują wakacyjne plany. Podróżni powinni mieć przy sobie zatem węgiel leczniczy i inne środki, które zniwelują przykre dolegliwości ze strony układu pokarmowego, jeśli ten odmówi posłuszeństwa.

Ubezpieczenie turystyczne do Albanii – ile trzeba zapłacić za polisę?

Ubezpieczenie podróżne na tygodniowy wyjazd do Albanii dla jednej dorosłej osoby może kosztować już kilka złotych dziennie. W zależności od wybranego ubezpieczyciela i zakresu ochrony, ceny wahają się od 22 zł do 43 zł w najtańszych opcjach. Wybierając polisę, zwracaj szczególną uwagę na warunki i sumę ubezpieczenia – jeśli ta będzie zbyt niska, ubezpieczyciel może nie pokryć np. wszystkich kosztów leczenia za granicą.

Firma ubezpieczeniowaCenaSuma ubezpieczenia KL, NNW, OC
mtu24.pl22 złKoszty leczenia – 80 000 zł
OC – 50 000 zł
Proama28 złKoszty leczenia – 100 000 zł
You Can Drive29 złKoszty leczenia – 100 000 zł
OC – 50 000 zł
AXA Partners30,18 złKoszty leczenia – 200 000 zł
OC – 20 000 zł
Generali44 złKoszty leczenia – 300 000 zł
NNW – 15 000 zł
OC – 50 000 zł
Dane na podstawie kalkulatora ubezpieczeń turystycznych Mubi (aktualizacja: 19.09.2022).

Niektórzy ubezpieczyciele wprowadzili do oferty dodatkowe formy ochrony w ubezpieczeniu turystycznym, które mają chronić na wypadek zachorowania na COVID-19 oraz konieczności poddania się kwarantannie. Takie usługi można znaleźć w ofertach przygotowanych chociażby przez:

 • Signal Iduna, które zapewnia ochronę na wypadek trafienia na kwarantannę (Signal Iduna pokrywa koszty przedłużenia pobytu w związku z kwarantanną na zasadach określonych w OWU),
 • TU Europa, które zapewnia wsparcie do kwoty 9000 zł na zakwaterowanie, wyżywienie w czasie kwarantanny i powrót do kraju po jej odbyciu (dostępne w wariancie Comfort i All inclusive). Oprócz tego TU Europa pokrywa koszty leczenia związane z zachorowaniem na COVID-19 podczas pobytu za granicą.

W innych firmach ubezpieczeniowych ochrona związana z COVID-19 jest zapewniona w ramach podstawowej ochrony.

Towarzystwo ubezpieczenioweKiedy zadziała ochrona COVID?
AXA Partnerszachorowanie
Generalizachorowanie, izolacja
mtu24.plzachorowanie, izolacja, kwarantanna
Proamazachorowanie, izolacja
You Can Drivezachorowanie, izolacja, kwarantanna

Co warto zwiedzić podczas urlopu w Albanii?

Planowanie wycieczki to chyba jedno z ulubionych przedwyjazdowych zadań. Chociaż część turystów stawia na spontaniczne wakacje, to inni lubią wcześniej ułożyć harmonogram urlopu i co do godziny ustalić jego przebieg. Wybór atrakcji turystycznych w Albanii to nie lada zadanie, bo kraj ten zapewnia turystom możliwość spędzania czasu na wiele sposobów i oferuje cały wachlarz możliwości.

Obiekty historyczne i zabytkowe

Zamek w Gjirokaster

Imponująca, zabytkowa budowla, zwieńczona wieżą z zegarem. Historyczne mury pełnią obecnie funkcję Narodowego Muzeum Broni oraz Muzeum Etnograficznego. Z zamkowych ogrodów rozpościera się piękny widok na okoliczne góry i miasto u ich podnóży.

Zamek w Beracie

A właściwie ruiny zamkowe, usytuowane na wzgórzu, z którego można podziwiać przepiękne krajobrazy. Mury łączą w sobie wpływy m.in. kultury tureckiej, iliryjskiej i albańskiej.

Osada Butrint

Pozostałości antycznych zabudowań osady Butrint pozwalają dostrzec ruiny domów, murów obronnych, tamtejszego zamku czy amfiteatru. Osada była położona na półwyspie, a na jej zwiedzenie trzeba zarezerwować sobie przynajmniej godzinę.

Rozrywka podczas wakacji w Albanii

Okazuje się, że atrakcji rozrywkowych w Albanii nie ma zbyt wiele i nie są one najpopularniejsze. Na zabawę do białego rana można liczyć najczęściej w Tiranie, która oddawanymi do dyspozycji turystów klubami rekompensuje mniej obfitą ofertę zwiedzania niż inne albańskie miejscowości.

Przyrodnicze atrakcje turystyczne

Alpy Albańskie

Albania słynie z pięknych pasm górskich, które pokrywają zdecydowaną większość kraju. Góry Północnoalbańskie (bo taka jest ich właściwa nazwa) pozwalają na wspięcie się na wysokość niemal 2700 m n.p.m., tj. na szczyt Maja e Jezercës. Miłośnicy górskich wędrówek i obcowania z przyrodą z pewnością będą zadowoleni z takiej wyprawy.

Spływ rzeką Shala

To zapierająca dech w piersiach podróż między skalistymi, pionowymi wzgórzami i porośniętymi gęstym lasem zboczami. Osoby, które szukają spokoju i relaksu wśród albańskiej dzikiej przyrody, z pewnością znajdą ją podczas takiego rejsu.

Riwiera Albańska

Piękno albańskiej przyrody można podziwiać, korzystając jednocześnie z tamtejszych plaż. Riviera Albańska słynie z piaszczystych wybrzeży, które przyciągają turystów chcących spędzić trochę czasu nad Adriatykiem lub Morzem Jońskim.

Odrobina albańskiej kultury podczas urlopu

Teatr Opery i Baletu

Instytucja, która uzyskała status sceny narodowej albańskiego teatru. Teatr działa w Tiranie od 1953 roku, od 2007 roku wspólnie z Narodowym Zespołem Pieśni i Tańca.

Narodowe Muzeum Historyczne

To największe albańskie muzeum znajduje się w stolicy kraju i przyciąga wzrok wyjątkową mozaiką umieszczoną nad głównym wejściem. Wystawy przedstawiają m.in. głowę Apolla, którą znaleziono w Butrincie, replikę wejścia do kościoła św. Jana Włodzimierza w Elbasanie oraz albańskie stroje ludowe.

Meczet Ethem Beja

Obiekt sakralny znajdujący się w Tiranie, który powstał na przełomie XVIII i XIX wieku. Chociaż zdecydowana większość Albańczyków to muzułmanie, meczet był dawniej przeznaczony tylko dla obcokrajowców. Wnętrza zdobią przepiękne sztukaterie i freski.

Lokalna kuchnia, czyli co zjeść podczas urlopu w Albanii?

Jednym z obowiązkowych punktów każdej wakacyjnej wyprawy jest kosztowanie miejscowej kuchni. Osoby, które lubią dobrze zjeść i spróbować smaków, których w Polsce próżno szukać, powinni spróbować w albańskich restauracjach:

 • tavë – zapiekanki z podrobów (głównie jagnięcych lub kozich), ryżu i sosu jogurtowego;
 • gliko – specjalnie przyrządzonych owoców w słoiku;
 • qifqi – placka z ryżu i ziół;
 • bamje – warzywa, które z zewnątrz przypomina cukinię, chociaż o bardziej urozmaiconym kształcie.

Z Albanii nie należy wyjeżdżać bez pamiątki – najlepiej gastronomicznej. W walizce turysty opuszczającego ten bałkański kraj nie może zabraknąć:

 • gojnika, czyli górskiej herbaty ziołowej, która nie tylko doskonale smakuje, ale ma również wiele właściwości leczniczych;
 • słoika tamtejszego miodu lub wspomnianego wyżej gliko;
 • koniaku Skenderbeu.
Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Albani na mubi.pl?
 • Będziesz mógł skorzystać z prywatnej wizyty u lekarza, bo publiczna opieka medyczna stoi w Albanii na niskim poziomie.
 • Nie zapłacisz za zakwaterowanie, wyżywienie i transport powrotny w późniejszym terminie, jeśli trafisz na 10-dniową kwarantannę. Te koszty oraz koszty leczenia i testu na COVID-19, który będziesz musiał wykonać po zakończeniu kwarantanny, pokryje ubezpieczyciel.
 • Otrzymasz wsparcie tłumacza, jeśli nie będziesz mógł porozumieć się z lekarzem, policjantem lub sprawcą wypadku. W Albanii niewiele osób mówi po angielsku.
Sprawdź w kalkulatorze Mubi
cel podróży
PODSUMOWANIE
 • Dokumentem uprawniającym do wjazdu do Albanii jest dowód osobisty lub paszport.
 • Kierowcy w Albanii muszą mieć prawo jazdy, dowód rejestracyjny i Zieloną Kartę.
 • Sezon turystyczny w Albanii trwa od maja do września. Średnie temperatury w tym kraju wynoszą wówczas ok. 25°C.
 • Polacy mogą bezpłatnie korzystać z publicznej służby zdrowia w Albanii w ramach EKUZ, ale zaleca się wykupienie prywatnego ubezpieczenia turystycznego.
 • Do najważniejszych zabytków w Albanii należą zamki w Gjirokaster i Beracie, oraz osada Butrint.
 • W Albanii można również wędrować po wysokich górach, urządzić sobie spływ rzeką Shala lub wypocząć na plaży na Riwierze Albańskiej.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o urlop w Albanii

Jak zadbać o zdrowie przed wyjazdem do Albanii?

Mimo że na podstawie umowy zawartej między naszymi krajami, leczenie dla turystów z Polski jest w albańskich placówkach publicznej służby zdrowia bezpłatne, raczej nie zaleca się z nich korzystać. Lepszym rozwiązaniem są prywatne placówki, za które jednak trzeba zapłacić – aby nie ponosić tych kosztów, należy wykupić ubezpieczenie turystyczne pokrywające koszty leczenia.

Jak dojechać do Albanii?

Na podróż samochodem z Polski do Albanii trzeba sobie zarezerwować ok. 24 godzin. Trasa będzie wiodła przez Czechy, Słowację, Węgry i Serbię – trzeba pamiętać, że tamtejsze drogi są płatne. W samej Albanii konieczna jest natomiast Zielona Karta, bez której trzeba będzie zakupić ubezpieczenie graniczne, a to kosztuje aż 49 euro (na 15 dni) lub 65 euro (na 30 dni).

Co można robić w Albanii?

Albania to kraj oferujący różnego rodzaju atrakcje turystyczne. Miłośników zwiedzania na pewno zainteresują m.in. zamki w Gjirokaster i Beracie, z kolei chcący wypocząć w pięknych okolicznościach przyrody mają do wyboru choćby wędrówki po Górach Północnoalbańskich lub plażowanie na tamtejszej riwierze.

zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę
25,00
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!