Ubezpieczenie do Albanii

Albania jest niedocenianym przez turystów krajem. Tymczasem zróżnicowanie terenu oraz przyrodniczych i architektonicznych atrakcji jest tam bardzo duże. Każdy podróżny z pewnością znajdzie idealny dla siebie region i po brzegi wypełni urlopowy czas.

Turystyka w Albanii

Atrakcje Albanii – TOP 10 najlepszych miejsc

Planowanie wycieczki to chyba jedno z ulubionych przedwyjazdowych zadań. Chociaż część turystów stawia na spontaniczne wakacje, to inni lubią wcześniej ułożyć harmonogram urlopu i co do godziny ustalić jego przebieg. Wybór atrakcji turystycznych w Albanii to nie lada zadanie, bo kraj ten zapewnia turystom możliwość spędzania czasu na wiele sposobów i oferuje cały wachlarz możliwości.

albania atrakcje

Butrint

Antyczna osada położona tuż przy granicy albańsko-greckiej w okolicach Sarandy. W tym wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO obiekcie można podziwiać m.in. resztki murów obronnych, domów i łaźni, amfiteatr z III wieku p.n.e. i baptysterium z V wieku n.e., czy pozostałości XIV-wiecznego zamku weneckiego. A wszystko to w otoczeniu dających przyjemny cień drzew.

Gjirokastra (Gjirokastёr)

Położone w południowej Albanii miasto, zwane też miastem tysiąca schodów lub miastem-muzeum, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Swój urok zawdzięcza pięknej architekturze okresu osmańskiego, XVII-wiecznym piętrowym budynkom, klimatycznemu bazarowi i górującej nad miastem twierdzy, z której rozciąga się piękny widok na okolicę.

Berat

Kolejne wpisane na listę UNESCO miasto-muzeum, tym razem położone w centralnej części kraju. Nazywane też miastem tysiąca okien z uwagi na charakterystyczny widok ściany białych, tarasowo ułożonych domów z dużymi oknami w dzielnicy Mangalem. Inny symbol Beratu to 130-metrowy kamienny most Gorica, jest też zamek, liczne świątynie i piękna panorama.

Kruja

Była stolica Albanii położona w centralnej części kraju, która przyciąga turystów wielowiekową historią, pięknymi widokami i tradycyjnym bazarem. Można tam podziwiać m.in. zamek i muzeum albańskiego bohatera narodowego Skanderbega.

Apollonia

Pozostałości założonego w VI w. p.n.e. starożytnego miasta w zachodniej Albanii. Malowniczo położone wśród gajów oliwnych antyczne budowle, m.in. amfiteatr, pozostałości świątyni Artemidy i bizantyjska świątynia, tworzą niezwykły klimat tego miejsca z pięknym widokiem na Adriatyk.

Park Narodowy Theth

Położony w Górach Północnoalbańskich, obejmuje dolinę rzeki Theth z wioską o tej samej nazwie otoczoną kilkoma wysokimi szczytami szczytami, m.in. Maja e Jezercës (2694 m n.p.m.). Wśród innych atrakcji przyrodniczych znajdziemy też kanion i wodospad Grunas czy jezioro Jezerca.

Plaża Dhermi

Znajdująca się na Albańskiej Riwierze w kurorcie o tej samej nazwie plaża nad brzegiem Morza Jońskiego. W lipcu i sierpniu zamienia się w turystyczne centrum i jest oblegana przez turystów z uwagi na swoją czystość, dobrą infrastrukturę i przejrzystą, lazurową wodę.

Shkodra

Miasto w północnej Albanii, niedaleko granicy z Czarnogórą, położone nad rzeką Buna i Jeziorem Szkoderskim. Turystów przyciągają tam m.in. ruiny zamku Rozafa, neoromański kościół franciszkanów i możliwość wypoczynku nad jeziorem.

Bunk’Art

Przerobiony na muzeum bunkier albańskiego dyktatora Envera Hodży znajdujący się w Tiranie. Można tam nie tylko poznać historię kraju za czasów reżimu, ale też uczestniczyć w artystycznych happeningach czy wystawach.

Blue Eye (Syri i Kalter)

Za tą popularną atrakcją przyrodniczą kryje się mieniące się różnymi kolorami w zależności od pory dnia źródło wulkaniczne (wywierzysko). Błękitne Oko jest położone między Gjirokastrą a Sarandą, a podziwiać je można podziwiać z platformy widokowej w otoczeniu gęstego lasu.

Odrobina albańskiej kultury podczas urlopu

 • Teatr Opery i Baletu

Instytucja, która uzyskała status sceny narodowej albańskiego teatru. Teatr działa w Tiranie od 1953 roku, od 2007 roku wspólnie z Narodowym Zespołem Pieśni i Tańca.

 • Narodowe Muzeum Historyczne

To największe albańskie muzeum znajduje się w stolicy kraju i przyciąga wzrok wyjątkową mozaiką umieszczoną nad głównym wejściem. Wystawy przedstawiają m.in. głowę Apolla, którą znaleziono w Butrincie, replikę wejścia do kościoła św. Jana Włodzimierza w Elbasanie oraz albańskie stroje ludowe.

 • Meczet Ethem Beja

Obiekt sakralny znajdujący się w Tiranie, który powstał na przełomie XVIII i XIX wieku. Chociaż zdecydowana większość Albańczyków to muzułmanie, meczet był dawniej przeznaczony tylko dla obcokrajowców. Wnętrza zdobią przepiękne sztukaterie i freski.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Albani na mubi.pl?
 • Będziesz mógł skorzystać z prywatnej wizyty u lekarza, bo publiczna opieka medyczna stoi w Albanii na niskim poziomie.
 • Nie zapłacisz za zakwaterowanie, wyżywienie i transport powrotny w późniejszym terminie, jeśli trafisz na 10-dniową kwarantannę. Te koszty oraz koszty leczenia i testu na COVID-19, który będziesz musiał wykonać po zakończeniu kwarantanny, pokryje ubezpieczyciel.
 • Otrzymasz wsparcie tłumacza, jeśli nie będziesz mógł porozumieć się z lekarzem, policjantem lub sprawcą wypadku. W Albanii niewiele osób mówi po angielsku.
Sprawdź w kalkulatorze Mubi
cel podróży

COVID-19 w Albanii

Na dzień 15.06.2023 roku nie jest wymagane potwierdzanie swojego statusu związanego z pandemią COVID-19 przy wjeździe na terytorium Albanii.

Jeśli turysta zachoruje w trakcie pobytu w Albanii, powinien pozostać w odosobnieniu na 10-dniowej kwarantannie w miejscu zakwaterowania. Po jej zakończeniu należy wykonać test, aby potwierdzić wyzdrowienie.

UWAGA!

Aktualne informacje na temat sytuacji epidemicznej w Albanii są dostępne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Sprawne przygotowania do wyjazdu – planowanie i pakowanie na urlop do Albanii

Dla wielu osób pakowanie to najmniej lubiana czynność, którą trzeba wykonać przed wyjazdem na wakacje. Urlop, zwłaszcza zagraniczny, wymaga odpowiedniego przygotowania. Warto poznać wcześniej specyfikę kraju, tamtejszą kulturę i obowiązujące prawo, aby wiedzieć, co ze sobą zabrać i jak zaplanować podróż.

Rozmówki i gotówkę warto mieć przy sobie!

Albania dopiero rozwija się jako kraj przyjazny turystom. Mimo że można miło spędzić czas na tamtejszym wybrzeżu lub przemierzając górskie szlaki, a także zarezerwować klimatyczny hotelik poza miastem, turyści muszą liczyć się z pewnymi utrudnieniami w funkcjonowaniu na miejscu.

Chociaż w dużych miastach porozumiewanie się w hotelu czy restauracji nie powinno sprawiać większego problemu (Albańczycy zatrudnieni w tych miejscach zwykle mówią po angielsku), to na prowincjach mówienie w innych językach, niż albański, wciąż nie jest powszechne. Żeby zaoszczędzić sobie stresu i ułatwić zameldowanie w hotelu za miastem, wykupienie biletów uprawniających do zwiedzania lub zamówienie obiadu w restauracji, warto zaopatrzyć się w rozmówki polsko-albańskie lub kieszonkowy słownik. Dzięki nim turyści będą w stanie porozumieć się z obsługą w najpilniejszych sprawach.

W Albanii z roku na rok przybywa bankomatów. Zdecydowana większość z nich jest jednak przygotowana jedynie do obsługi albańskich kart bankowych. Polscy turyści nie powinni zatem polegać na tamtejszej sieci bankomatów i zabrać ze sobą nieco więcej gotówki. Płacenie kartą również może być ograniczone do większych marketów.

Jak Albania, to kiedy?

Ten bałkański kraj charakteryzuje zróżnicowany klimat: śródziemnomorski podzwrotnikowy na wybrzeżu, umiarkowany kontynentalny w głębi kraju i chłodny w górskich pasmach. Najlepszy czas na urlop w Albanii trwa od maja do września. Wyjazd w te letnie miesiące będzie idealny zwłaszcza dla osób, które chcą korzystać z tamtejszych plaż i zażywać kąpieli w Morzu Adriatyckim czy Jońskim. Temperatura osiąga wówczas wartość około 25°C.

Nocleg w Tiranie od około 200 zł za osobę

Albańska baza noclegowa nadal jest mało rozwinięta, chociaż w większych miastach można trafić hotel w całkiem niezłym standardzie, a na peryferiach dostępne są małe, przytulne pensjonaty. Na booking.com da się znaleźć miejsce w hostelu za niecałe 200 zł za tygodniowe zakwaterowanie w pokoju wieloosobowym. Ceny pokoju dwuosobowego w stolicy Albanii w sezonie to koszt około 500 zł za tygodniowy pobyt. Ci, którzy cenią sobie komfort i wysoki standard zakwaterowania, mogą liczyć na hotele 4-gwiazdkowe, w których tygodniowy pobyt będzie ich kosztował od około 800 zł w górę. Noclegi w Albanii nie są zatem przesadnie drogie.

Osoby chcące być bliżej natury i podróżujące z przyczepą kempingową, muszą liczyć się z tym, że pól kempingowych jest w Albanii niewiele, a pól namiotowych właściwie w ogóle nie ma.

Wjazd na terytorium Albanii – jakie warunki trzeba spełnić, aby spędzić tam urlop?

Polscy turyści nie powinni mieć większych kłopotów z przekroczeniem albańskiej granicy. Trzeba mieć przy sobie dowód osobisty albo paszport (ten przyda się także, gdy konieczne będzie udanie się do lekarza). Dokumenty te powinny być ważne jeszcze przez przynajmniej 3 miesiące po opuszczeniu tego kraju. Nie trzeba zatem starać się o wizy przed urlopem.

Jeśli na wakacje w Albanii podróżni wybierają się samochodem, ich kierowca powinien zabrać ze sobą również prawo jazdy, dowód rejestracyjny samochodu oraz Zieloną Kartę, która będzie stanowiła potwierdzenie wykupienia ubezpieczenia OC.

CZY WIESZ, ŻE …

Na rondach w Albanii pierwszeństwo mają te pojazdy, które dopiero na nie wjeżdżają, dopuszczalny limit alkoholu we krwi to 0,01 promila, apteczka jest częścią obowiązkowego wyposażenia pojazdu, a w terenie zabudowanym nie można przekraczać prędkości 40 km/h.

O zdrowie trzeba dbać także podczas urlopu. Jak zatroszczyć się o siebie, będąc w Albanii na urlopie?

Nawet na wakacjach na turystów mogą czyhać niebezpieczeństwa zagrażające zdrowiu, a także życiu. Wypadki drogowe, przeziębienie, zaostrzenie choroby przewlekłej czy zapadnięcie na chorobę egzotyczną to tylko niektóre sytuacje wymagające interwencji lekarza za granicą. Czy podróżni wyjeżdżający na wakacje do Albanii są narażeni na te czynniki? Jak się przed nimi uchronić?

Najważniejsza jest profilaktyka

Albania nie jest krajem, w którym trzeba byłoby obawiać się zapadnięcia na chorobę egzotyczną. Od turystów nie wymaga się wykonywania dodatkowych szczepień przed wyjazdem na urlop do tego kraju. Warto jednak zminimalizować ryzyko jakichkolwiek dolegliwości zdrowotnych, pijąc tylko butelkowaną lub przegotowaną wodę i unikając spożywania jej prosto z kranu.

Warto zadbać o ubezpieczenie zdrowotne

Polska ma zawartą z Albanią umowę, na podstawie której leczenie w albańskich ośrodkach opieki zdrowotnej jest dla turystów z Polski bezpłatne. Publiczna służba zdrowia w tym kraju stoi jednak na niskim poziomie, dlatego zalecane jest korzystanie z usług lekarzy prywatnych, jeśli potrzebna będzie konsultacja ze specjalistą. Ceny wizyt zaczynają się od około 50 euro, czyli ponad 200 zł. Można zabezpieczyć się przed poniesieniem tychże kosztów poprzez wykupienie przed wyjazdem odpowiednio szerokiego zakresu ubezpieczenia od kosztów leczenia. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne pozwoli na pokrycie m.in. kosztów:

 • wizyt w prywatnych przychodniach,
 • wykonania koniecznych badań lekarskich,
 • hospitalizacji,
 • transportu medycznego.

Co pomoże zadbać o zdrowie i zapewni bezpieczeństwo podczas urlopu w Albanii?

W okresie letnim temperatury w Albanii sięgają ponad 20, a czasem 30°C. Jednak nawet wtedy, gdy jest chłodniej, turyści mogą być narażeni na szkodliwe dla nich promieniowanie słoneczne. Bez kremu z filtrem zatem ani rusz! Oprócz niego warto zabrać ze sobą także preparat na komary.

Zmiana “klimatu” to zawsze swego rodzaju szok dla ludzkiego organizmu. Dla polskich turystów zderzenie z wodą i jedzeniem w innym kraju może skończyć się problemami żołądkowymi, które skutecznie zepsują wakacyjne plany. Podróżni powinni mieć przy sobie zatem węgiel leczniczy i inne środki, które zniwelują przykre dolegliwości ze strony układu pokarmowego, jeśli ten odmówi posłuszeństwa.

Ubezpieczenie turystyczne do Albanii – ile trzeba zapłacić za polisę?

Ubezpieczenie podróżne na tygodniowy wyjazd do Albanii dla jednej dorosłej osoby może kosztować już kilka złotych dziennie. W zależności od wybranego ubezpieczyciela i zakresu ochrony, ceny wahają się od 22 zł do 46 zł w najtańszych opcjach. Wybierając polisę, zwracaj szczególną uwagę na warunki i sumę ubezpieczenia – jeśli ta będzie zbyt niska, ubezpieczyciel może nie pokryć np. wszystkich kosztów leczenia za granicą.

Firma ubezpieczeniowaCenaSuma ubezpieczenia KL, NNW, OC
mtu24.pl22,00 złKoszty leczenia – 80 000 zł
OC – 50 000 zł
Signal Iduna 25,78 złKoszty leczenia – 89 430 zł
NNW – 15 000 zł
You Can Drive29,00 złKoszty leczenia – 100 000 zł
OC – 50 000 zł
UNIQA29,40 złKoszty leczenia – 250 000 zł
NNW – 30 000 zł
Proama30,00 złKoszty leczenia – 100 000 zł
AXA Partners31,70 złKoszty leczenia – 200 000 zł
NNW – 20 000 zł
Wiener 35,00 zł Koszty leczenia: 175 384 zł
NNW: 10 000 zł
OC w życiu prywatnym: 109 615 zł
Generali 46,00 zł Koszty leczenia: 300 000 zł
NNW: 15 000 zł
OC w życiu prywatnym: 50 000 zł
Dane na podstawie kalkulatora ubezpieczeń turystycznych Mubi (aktualizacja: 22.01.2024).

Niektórzy ubezpieczyciele wprowadzili do oferty dodatkowe formy ochrony w ubezpieczeniu turystycznym, które mają chronić na wypadek zachorowania na COVID-19 oraz konieczności poddania się kwarantannie. Takie usługi można znaleźć w ofertach przygotowanych chociażby przez:

 • SIGNAL IDUNA, które zapewnia ochronę na wypadek trafienia na kwarantannę (SIGNAL IDUNA pokrywa koszty przedłużenia pobytu w związku z kwarantanną na zasadach określonych w OWU),
 • TU Europa, które zapewnia wsparcie do kwoty 9 000 zł na zakwaterowanie, wyżywienie w czasie kwarantanny i powrót do kraju po jej odbyciu (dostępne w wariancie Comfort i Premium). Oprócz tego TU Europa pokrywa koszty leczenia związane z zachorowaniem na COVID-19 podczas pobytu za granicą.

W innych firmach ubezpieczeniowych ochrona związana z COVID-19 jest zapewniona w ramach podstawowej ochrony.

Towarzystwo ubezpieczenioweKiedy zadziała ochrona COVID?
AXA Partnerszachorowanie
Generalizachorowanie, izolacja
mtu24.plzachorowanie, izolacja, kwarantanna
Proamazachorowanie, izolacja
You Can Drivezachorowanie, izolacja, kwarantanna

Lokalna kuchnia, czyli co zjeść podczas urlopu w Albanii?

Jednym z obowiązkowych punktów każdej wakacyjnej wyprawy jest kosztowanie miejscowej kuchni. Osoby, które lubią dobrze zjeść i spróbować smaków, których w Polsce próżno szukać, powinni spróbować w albańskich restauracjach:

 • tavë – zapiekanki z podrobów (głównie jagnięcych lub kozich), ryżu i sosu jogurtowego;
 • gliko – specjalnie przyrządzonych owoców w słoiku;
 • qifqi – placka z ryżu i ziół;
 • bamje – warzywa, które z zewnątrz przypomina cukinię, chociaż o bardziej urozmaiconym kształcie.

Z Albanii nie należy wyjeżdżać bez pamiątki – najlepiej gastronomicznej. W walizce turysty opuszczającego ten bałkański kraj nie może zabraknąć:

 • gojnika, czyli górskiej herbaty ziołowej, która nie tylko doskonale smakuje, ale ma również wiele właściwości leczniczych;
 • słoika tamtejszego miodu lub wspomnianego wyżej gliko;
 • koniaku Skenderbeu.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Albani na mubi.pl?

Będziesz mógł skorzystać z prywatnej wizyty u lekarza, bo publiczna opieka medyczna stoi w Albanii na niskim poziomie.

Nie zapłacisz za zakwaterowanie, wyżywienie i transport powrotny w późniejszym terminie, jeśli trafisz na 10-dniową kwarantannę. Te koszty oraz koszty leczenia i testu na COVID-19, który będziesz musiał wykonać po zakończeniu kwarantanny, pokryje ubezpieczyciel.

Otrzymasz wsparcie tłumacza, jeśli nie będziesz mógł porozumieć się z lekarzem, policjantem lub sprawcą wypadku. W Albanii niewiele osób mówi po angielsku.

PODSUMOWANIE
 • Dokumentem uprawniającym do wjazdu do Albanii jest dowód osobisty lub paszport.
 • Kierowcy w Albanii muszą mieć prawo jazdy, dowód rejestracyjny i Zieloną Kartę.
 • Sezon turystyczny w Albanii trwa od maja do września. Średnie temperatury w tym kraju wynoszą wówczas ok. 25°C.
 • Polacy mogą bezpłatnie korzystać z publicznej służby zdrowia w Albanii w ramach EKUZ, ale zaleca się wykupienie prywatnego ubezpieczenia turystycznego.
 • Do najważniejszych zabytków w Albanii należą zamki w Gjirokaster i Beracie, oraz osada Butrint.
 • W Albanii można również wędrować po wysokich górach, urządzić sobie spływ rzeką Shala lub wypocząć na plaży na Riwierze Albańskiej.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o urlop w Albanii

Co warto zobaczyć w Albanii?
Czy Albania jest bezpieczna dla turystów?
Czy warto odwiedzić Albanię?
Co zabrać ze sobą do Albani?

Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!