Ubezpieczenie do Bułgarii
Każdy turysta słyszał o Słonecznym Brzegu i Złotych Piaskach, za to nie każdy wie, że Bułgaria to nie tylko popularne kurorty. Położony nad Morzem Czarnym kraj może się pochwalić długą historią i wieloma atrakcjami przyrodniczymi, dlatego nie będą się tam nudzić ani miłośnicy zwiedzania, ani lubiący aktywny wypoczynek. Jedni i drudzy powinni się natomiast do wyjazdu przygotować, bo nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać ubezpieczenie turystyczne.
Ubezpieczenie do Bułgarii – spis treści:
Wprowadzenie
Standardowymi czynnikami, które przyciągają podróżnych do Bułgarii, są piękne plaże, pewna pogoda i stosunkowo niskie ceny. Jednocześnie coraz więcej przyjezdnych dostrzega, że atrakcje tego kraju nie są skupione tylko na czarnomorskim wybrzeżu, a bułgarskie wczasy nie muszą oznaczać wyłącznie wylegiwania się na piasku. Bogata oferta turystyczna zachęca do poznania Bułgarii z różnych stron, ubezpieczenie sprawi natomiast, że podczas wyjazdu będziesz mógł skupić się tylko na przyjemnościach.
Dlaczego warto rozważyć ubezpieczenie przed wyjazdem do Bułgarii?
Ubezpieczenie turystyczne to produkt skierowany przede wszystkim do osób wyjeżdżających za granicę. Polisa obejmuje m.in.:
- pokrycie kosztów leczenia w obcym kraju,
- opłacenie pomocy ratowników w górach,
- organizację i pokrycie kosztów transportu powrotnego,
- pomoc assistance (np. w razie zgubienia dokumentów),
- odszkodowanie za doznany uszczerbek na zdrowiu.
Dlaczego ubezpieczenie jest takie ważne, skoro w Bułgarii działa EKUZ? Zwróć uwagę, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego obejmuje tylko pierwszy z wymienionych wyżej punktów i to wyłącznie w podstawowym zakresie. Ochrona gwarantowana przez prywatną polisę jest znacznie szersza i może się przydać w wielu sytuacjach, nie tylko związanych z problemami zdrowotnymi.
Wyrobienie EKUZ, oczywiście o ile przysługuje Ci ubezpieczenie zdrowotne w ramach NFZ, to zatem tylko pierwszy krok przed wyjazdem za granicę. Drugim jest właśnie kupno prywatnej polisy turystycznej, w przypadku której możesz sam zdecydować, jaki będzie jej zakres i jakie świadczenia w jej ramach będą Ci przysługiwać.
Czy ubezpieczenie do Bułgarii jest obowiązkowe?
Ubezpieczenie na wyjazd do Bułgarii jest zalecane, ale nieobowiązkowe. To sam turysta decyduje o kupnie polisy i jej zakresie, ale należy pamiętać, że reperkusje, zwłaszcza finansowe, w razie braku ochrony mogą być poważne.
Wymagania wizowe i ubezpieczeniowe dla podróżujących
Bułgaria to kraj członkowski Unii Europejskiej, a od niedawna także strefy Schengen. Dzięki temu turyści z Polski mogą tam podróżować na podstawie zarówno paszportu, jak i dowodu osobistego, a wizy nie są od nich wymagane. Pobyt przez 90 dni w ciągu 6 miesięcy liczonych od pierwszego wjazdu nie jest związany z żadnymi dodatkowymi formalnościami. Jedynym wymogiem jest ważność dokumentu podróżnego.
Dokumentem tożsamości podróżnego w Bułgarii może być tylko dowód osobisty albo paszport. Nie można ich zastąpić aplikacją mObywatel, prawem jazdy, kartą EKUZ czy innymi dokumentami.
Rekomendacje Ministerstwa Spraw Zagranicznych
Polski MSZ określa Bułgarię jako bezpieczny kraj dla podróżnych, jednak ostrzega przed rabunkami i kradzieżami, które są częstsze w nadmorskich kurortach i miejscach licznie uczęszczanych przez turystów. Ponadto zaleca się m.in.:
- podróżować z dwoma dokumentami tożsamości i nosić jeden przy sobie, a drugi przechowywać w hotelowym sejfie,
- nie zostawiać dokumentów i wartościowych przedmiotów na kempingach i w kwaterach prywatnych,
- unikać podróżowania nocą i noclegów na przydrożnych parkingach,
- nie zostawiać auta bez dozoru, zwłaszcza jeśli jest w nim bagaż,
- śledzić aktualne informacje na temat zagrożenia pożarowego w Bułgarii,
- zgłosić podróż w systemie Odyseusz.
Ministerstwo informuje również o ograniczeniach ochrony gwarantowanej w ramach karty EKUZ, a także o ponoszonych przez poszkodowanego kosztach ratownictwa górskiego. W związku z tym rekomendowane jest wykupienie prywatnej polisy turystycznej przed wyjazdem.
Zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń prywatnych, które pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie, jak również korzystania z opieki medycznej w prywatnych szpitalach. W związku z wprowadzeniem przez rząd bułgarski zasady odpłatności za prowadzenie akcji ratowniczych przez górskie pogotowie, turyści wybierający się na szlaki górskie powinni mieć odpowiednią polisę ubezpieczeniową.
Źródło: Polska w Bułgarii, Informacje dla podróżujących.
Rodzaje ubezpieczeń turystycznych do Bułgarii
Szukając ubezpieczenia na podróż do Bułgarii, zetkniesz się z różnymi rodzajami oferowanej przez ubezpieczycieli ochrony. Poniżej pokrótce objaśniamy, co gwarantują te najczęściej spotykane.
Ubezpieczenie zdrowotne (koszty leczenia)
Podstawą każdej polisy turystycznej jest ubezpieczenie kosztów leczenia określane często skrótem KL. Jak sama nazwa wskazuje, w ramach tej ochrony ubezpieczyciel gwarantuje zapłatę za leczenie turysty za granicą – co istotne, dotyczy to zarówno usług medycznych w ramach publicznej, jak i prywatnej służby zdrowia. O ile więc z EKUZ można się leczyć bezpłatnie tylko w państwowych ośrodkach, ubezpieczenie daje podróżnemu znacznie więcej opcji.
A co dokładnie wchodzi w zakres ubezpieczenia KL? Szczegóły gwarantowanej ochrony, w tym rodzaje i limity poszczególnych świadczeń będą się nieco różnić w poszczególnych firmach, ale zawsze można liczyć na to, że ubezpieczyciel pokryje koszty m.in.:
- leczenia ambulatoryjnego i hospitalizacji (w tym zabiegów, badań, analiz, operacji i honorariów lekarskich),
- wizyt lekarskich,
- zakupu leków i środków opatrunkowych,
- leczenia związanego z ciążą i porodem (na określonych warunkach),
- leczenia stomatologicznego (do określonego limitu),
- ratownictwa i transportu medycznego.
SIGNAL IDUNA pokrywa w ramach ubezpieczenia koszty leczenia powikłań ciąży, jeśli nie występowały one przed podróżą, oraz koszty przedwczesnego porodu, jeśli nastąpił on nie później niż w 32. tygodniu ciąży (koszty są pokrywane do wysokości sumy ubezpieczenia KL łącznie za matkę i dziecko).
Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW)
Ubezpieczenie NNW w ramach polisy turystycznej jest ochroną dodatkową, niekiedy oferowaną już w standardowym pakiecie, a kiedy indziej dostępną w ramach wyższego wariantu ubezpieczenia. Warto upewnić się, czy Twoja polisa obejmuje NNW, jeśli zależy Ci na tym, żeby po wypadku za granicą ubezpieczyciel nie tylko pokrył koszty leczenia, ale też wypłacił Ci odszkodowanie za doznaną szkodę.
Rekompensata z tytułu NNW będzie się należeć:
- Tobie, jeśli doznasz trwałego uszczerbku na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego wypadku za granicą,
- Twoim bliskim, jeśli umrzesz w wyniku nieszczęśliwego wypadku za granicą.
Kwota należna poszkodowanemu jest powiązana ze stopniem doznanego przez niego uszczerbku, a ten określany na podstawie tabeli z urazami dołączonej do OWU. Uszczerbkom wymienionym w tabeli są przypisane procenty uszkodzenia ciała – każdy 1% uszczerbku odpowiada 1% sumy ubezpieczenia. Maksymalnie można uzyskać 100% sumy ubezpieczenia i taka też kwota jest najczęściej wypłacana w razie śmierci ubezpieczonego.
W ramach ubezpieczenia NNW Generali nie tylko wypłaca ubezpieczonemu świadczenie za uszczerbek na zdrowiu, ale także zwraca koszty wypożyczenia lub zakupu wózka inwalidzkiego (do 3000 zł), a także przeszkolenia zawodowego, jeśli w wyniku nieszczęśliwego wypadku ubezpieczony stracił zdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie (do 25% sumy ubezpieczenia NNW, maksymalnie 6000 zł).
Ubezpieczenie bagażu
Ochroną w ramach ubezpieczenia turystycznego można objąć też bagaż podróżny, czyli rzeczy osobiste ubezpieczonego, które ten zabiera ze sobą w podróż, i które zostały przez niego podczas tej podróży nabyte. Polisa chroni turystę na wypadek ich:
- uszkodzenia lub zniszczenia,
- utraty (zgubienia lub kradzieży),
- opóźnienia w dostarczeniu.
Szczegółowy zakres ochrony może się różnić u konkretnych ubezpieczycieli, ale podstawą wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia bagażu jest zawsze jego odpowiednie zabezpieczenie – czy to bezpośrednio przez turystę, czy przez przewoźnika lub wypożyczalnię, której bagaż został powierzony. Innymi słowy, nie będziesz mógł liczyć na pomoc, jeśli np. spuścisz swoje rzeczy z oka, zostawisz w niezamkniętym bagażniku czy otwartym pokoju hotelowym.
AXA Partners nie obejmują ochroną ubezpieczenia bagażu rzeczy, które zostały skradzione z namiotu, nawet jeśli ten był zabezpieczony zamkiem mechanicznym lub elektrycznym.
Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym
Ochrona odpowiedzialności cywilnej podróżnego przyda mu się, gdy wyrządzi innej osobie szkodę i będzie zobowiązany do jej naprawienia na podstawie przepisów danego kraju. Innymi słowy, w ramach OC w życiu prywatnym ubezpieczyciel zapłaci za szkody, jeśli np.:
- jadąc na rowerze, potrącisz przechodnia, a ten złamie żebro w wyniku upadku,
- pilotowany przez Ciebie dron uderzy w czyjś samochód,
- Twoje dziecko rozbije piłką szybę w sklepie.
Zwróć uwagę, że ochrona obejmuje zarówno szkody osobowe, czyli na zdrowiu i życiu innych ludzi, jak też szkody rzeczowe, czyli polegające na uszkodzeniu lub zniszczeniu czyjegoś mienia. Pamiętaj, że sumy ubezpieczenia dla różnych zdarzeń mogą być inne – zdarza się, że ochrona w przypadku szkód w mieniu jest ograniczona do wysokości 50% sumy ubezpieczenia OC w życiu prywatnym.
OC w życiu prywatnym w standardowej polisie ubezpieczenia turystycznego UNIQA nie obejmuje szkód wyrządzonych podczas uprawiania sportu. Aby rozszerzyć ochronę o tego rodzaju zdarzenia, należy wykupić OC sportowe. Dodatkowa opłata będzie również konieczna, jeśli chcesz, aby ochrona obejmowała uprawianie sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych.
Assistance podróżne i ewakuacja medyczna
Pod hasłem assistance w ubezpieczeniu podróżnym mogą kryć się różne usługi, które zwykle są oferowane w pakiecie razem z kosztami leczenia. Szczegóły wyglądają nieco inaczej w każdym towarzystwie, dlatego przed zakupem polisy warto zajrzeć do OWU i upewnić się, co dokładnie oferuje dany ubezpieczyciel. Zwykle jednak można się spodziewać m.in.:
- pokrycia kosztów ratownictwa i akcji poszukiwawczych,
- pokrycia kosztów transportu ubezpieczonego do kraju,
- pokrycia kosztów transportu bliskich ubezpieczonego do kraju,
- opieki nad dziećmi,
- pomocy w razie zgubienia/kradzieży dokumentów,
- pomocy prawnej,
- opieki tłumacza,
- dostępu do całodobowej infolinii,
- przedłużenia ochrony ubezpieczeniowej w razie konieczności.
Pamiętaj, że poszczególne usługi mogą być ograniczone limitami dotyczącymi np. maksymalnej kwoty pokrywanej przez ubezpieczyciela lub liczby świadczeń dostępnych w okresie ubezpieczenia.
Wiener gwarantuje w ramach assistance m.in. zwrot kosztów zakupu artykułów pierwszej potrzeby do 150 euro, pomoc tłumacza do 500 euro, pomoc prawną do 5000 euro oraz pokrycie kosztów zakwaterowania i wyżywienia w razie upadłości biura podróży do 200 euro na dzień przez maksymalnie 5 dni.
Koszty leczenia i opieka medyczna w Bułgarii
W Bułgarii można w nagłych przypadkach skorzystać z bezpłatnej pomocy publicznej służby zdrowia na podstawie karty EKUZ, ale w jej ramach turyście będą przysługiwać tylko podstawowe świadczenia. Szerszy zakres ochrony zapewni wyłącznie ubezpieczenie, które pokryje też m.in. koszty leczenia prywatnego czy koszty transportu do kraju.
Jakość i dostępność służby zdrowia
Bułgarska publiczna służba zdrowia nie należy do czołowych w Europie. Niski standard tamtejszych publicznych placówek zdrowotnych wynika przede wszystkim z niedofinansowania, przestarzałej infrastruktury i niedoborów kadrowych, choć specjalistów nie brakuje. Niestety, często świadczą oni usługi w sektorze prywatnym, który gwarantuje opiekę na znacznie wyższym poziomie, ale w stu procentach finansowaną przez pacjenta.
Z kartą EKUZ można skorzystać z pomocy w bułgarskich placówkach medycznych, które mają umowę z kasą chorych. W nagłych przypadkach można zgłosić się bezpośrednio do szpitala – w przeciwnym razie potrzebne będzie skierowanie, które wystawi lekarz pierwszego kontaktu.
Potencjalne koszty leczenia bez ubezpieczenia
Nawet z kartą EKUZ podróżni muszą pokryć koszty leczenia w publicznych placówkach, które dotyczą także mieszkańców danego kraju. W Bułgarii są to niewielkie dopłaty, które wynoszą m.in.:
- ok. 2,90 lewa za wizytę u lekarza (ok. 6 zł),
- ok. 5,80 lewa za dzień pobytu w szpitalu (ok. 13 zł),
- od 2 do 6 lewów za badania laboratoryjne (ok. 4-13 zł).
Leki nierefundowane są w pełni płatne, refundowane – płatne częściowo lub bezpłatne. Zakres bezpłatnego leczenia stomatologicznego jest bardzo ograniczony. Pacjent ponosi pełne koszty m.in.:
- leczenia w szerszym zakresie,
- leczenia w placówkach prywatnych,
- ratownictwa górskiego,
- transportu medycznego do kraju.
AXA Partners podaje, że koszty prywatnego leczenia w Bułgarii mogą wynosić od kilkudziesięciu lub kilkaset euro (np. podstawowe badanie lekarskie to koszt 55 euro, a transport karetką, wizyta u specjalisty i USG – 380 euro), do nawet kilku tysięcy euro (np. za hospitalizację w związku z zapaleniem płuc trzeba było zapłacić 1970 euro, a za operację złamanej kostki ponad 8500 euro).
Zalecane szczepienia przed wyjazdem
Wypoczywającym w Bułgarii nie zagrażają choroby egzotyczne, ale mimo to przed wyjazdem warto się zaszczepić na te, które są znane także w Polsce. Zwłaszcza jeśli Twoja immunizacja nie jest już aktualna albo z uwagi na warunki Twojej podróży będziesz na coś szczególnie narażony.
Zalecane szczepienia do Bułgarii obejmują m.in.:
- błonicę, tężec i krztusiec,
- wirusowe zapalenie wątroby typu A i B,
- meningokoki,
- kleszczowe zapalenie mózgu i wściekliznę (jeśli planujesz wycieczkę na obszary zielone).
Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia do Bułgarii?
Rodzaje ubezpieczenia, zakresy ochrony, sumy gwarantowane – łatwo się w tym wszystkim pogubić, za to znacznie trudniej wybrać polisę, która zapewni Ci dokładnie to, czego możesz potrzebować w razie kłopotów w Bułgarii. Na co musisz szczególnie uważać, żeby Twoje ubezpieczenie dobrze spełniało swoją rolę?
Limity odpowiedzialności i zakres ochrony
Ubezpieczenie turystyczne nie jest obowiązkowe, dlatego jego zakres nie jest odgórnie ustalony. To sam turysta musi zadbać o to, żeby zapewnić sobie odpowiednią ochronę, dobierając jej poszczególne rodzaje. Standardowo w polisie turystycznej znajdują się:
- ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance,
- NNW podróżne,
- ubezpieczenie OC w życiu prywatnym,
- ubezpieczenie bagażu.
Pamiętaj, że Twoje polisa może, ale nie musi obejmować wszystkich wymienionych. O ile ubezpieczenie KL i assistance to podstawa, bez której nie kupisz polisy, reszta zależy już od Twojego wyboru. Tak samo jak to, jakie będą limity odpowiedzialności ubezpieczyciela, które w polisie wyznaczają sumy ubezpieczenia. Co to takiego? Są to kwoty określające górną granicę, do której otrzymasz pomoc ubezpieczyciela. Jeżeli je przekroczysz, np. leczenie i transport będą Cię kosztować 60 tys. zł, a suma ubezpieczenia KL wynosi 50 tys. zł, różnicę w kosztach pokryjesz z własnej kieszeni.
Łatwo stąd o wniosek, że im wyższa suma ubezpieczenia, tym lepiej, ale pamiętaj, że wraz z nią zwiększa się także koszt polisy. O ile Twoja podróż do Bułgarii nie wiąże się z jakimś szczególnym ryzykiem, wybór najwyższej sumy ubezpieczenia raczej nie będzie konieczny. Chyba że chodzi o NNW, bo w tym przypadku wyższa suma to wyższe odszkodowanie za potencjalny uszczerbek na zdrowiu.
Minimalna suma ubezpieczenia kosztów leczenia na turystyczny wyjazd do Bułgarii powinna wynosić co najmniej 30-40 tys. euro.
Długość podróży a wymagane ubezpieczenie
Ubezpieczenie powinno obejmować cały czas Twojej podróży, nie tylko sam pobyt w miejscu docelowym. Pamiętaj, że wypadek może Ci się przydarzyć nawet na lotnisku lub podczas drogi powrotnej. Zadbaj też o to, by ochrona na dłuższy wyjazd obejmowała wyższe koszty ponoszone przez ubezpieczyciela. Suma ubezpieczenia w kosztach leczenia jest redukcyjna, więc w razie kilkukrotnego skorzystania z pomocy, może się ona znacząco zmniejszyć i dobrze się na to przygotować.
Ekspert Mubi radzi:
Sytuacje wysokiego ryzyka: sporty ekstremalne, nurkowanie, trekking
Nie każdy wyjazd za granicę wiąże się tylko z leniuchowaniem na plaży i zwiedzaniem zabytków. Miłośnicy mocniejszych wrażeń, którzy wybierają się do Bułgarii, np. żeby nurkować lub chodzić po tamtejszych górach, powinni wziąć pod uwagę, że będą potrzebować bardziej rozbudowanej ochrony ubezpieczeniowej.
Rozszerzenia obejmujące sporty wysokiego ryzyka lub ekstremalne są dodatkowo płatne i mogą wyraźnie zwiększyć cenę całej polisy, ale bez nich ani rusz – w przeciwnym razie ubezpieczyciel nie udzieli Ci pomocy, jeśli doznasz wypadku podczas uprawiania jednej z niebezpiecznych aktywności. A co się do nich zalicza? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Wszystko zależy od zasad, jakie obowiązują w danym towarzystwie i stosowanej tam klasyfikacji sportów.
W ubezpieczeniu podróży ERGO Hestia dodatkowej opłaty nie wymaga uprawianie snorkelingu (nurkowanie z “rurką”), który jest uznawany za sport rekreacyjny. Nurkowanie do 30 m to już sport ryzykowny, a nurkowanie do 40 m – sport ekstremalny. Obydwa te rodzaje aktywności wymagają opłaty dodatkowej składki, żeby zostać objętymi ochroną ubezpieczeniową.
Koszt ubezpieczenia do Bułgarii
Już 3 zł dziennie może kosztować ubezpieczenie na tygodniowy wyjazd do Bułgarii dla jednego dorosłego turysty. Tak tania polisa nie oferuje jednak ochrony o szerokim zakresie, dlatego może okazać się niewystarczająca. Dla większego spokoju warto wybrać bardziej rozbudowane ubezpieczenie, zwłaszcza że różnica w cenie jest niewielka.
Przykładowe ceny polis
Sprawdźmy, ile zapłaci za ubezpieczenie turystyczne na tydzień wakacji w Bułgarii nasz wspomniany podróżny. Będzie nim 31-letni Marek, który z racji ograniczonego budżetu na podróż szuka wszędzie oszczędności, dlatego w porównywarce Mubi skupił się na najtańszych ofertach poszczególnych firm. Oto one.
Towarzystwo ubezpieczeniowe | Warunki ubezpieczenia | Cena ubezpieczenia |
---|---|---|
mtu24.pl | KL: 80 000 zł, OC: 50 000 zł | 22 zł |
SIGNAL IDUNA | KL: 85 244 zł, NNW: 15 000 zł | 25 zł |
Proama | KL: 100 000 zł | 29 zł |
UNIQA | KL: 250 000 zł, NNW: 30 000 zł, Bagaż: 2000 zł | 32 zł |
AXA Partners | KL: 200 000 zł, NNW: 20 000 zł | 33 zł |
Wiener | KL: 170 488 zł, NNW: 10 000 zł, OC: 106 555 zł | 36 zł |
Generali | KL: 300 000 zł, NNW: 15 000 zł, OC: 50 000 zł | 51 zł |
ERGO Hestia | KL: 500 000 zł, NNW: 30 000 zł, OC: 500 000 zł, Bagaż: 5000 zł | 68 zł |
Chociaż Marka kusiła propozycja mtu24.pl za 22 zł, uznał, że lepiej będzie wybrać ubezpieczenie z wyższą sumą ubezpieczenia KL. Nawet wydanie 10 zł więcej może sprawić, że a limit odpowiedzialności ubezpieczyciela wzrośnie nawet trzykrotnie, dlatego warto porównywać ubezpieczenia i sprawdzać różne opcje.
Czynniki wpływające na koszt ubezpieczenia
O wysokości składki ubezpieczeniowej decydują takie czynniki, jak m.in.:
- kierunek wyjazdu,
- długość pobytu za granicą,
- liczba ubezpieczonych,
- wiek podróżnych,
- zakres ubezpieczenia.
Łatwo zgadnąć, że im dłuższy wyjazd i więcej podróżnych objętych ochroną, tym większa będzie cena polisy. O ile dokładnie zwiększy koszt, sprawdziliśmy na przykładzie oferty AXA Partners z sumą ubezpieczenia kosztów leczenia w wysokości 600 000 zł – wyliczenia dotyczą turysty podróżującego w pojedynkę, małżeństwa i rodziny z dwójką dzieci.
Czas pobytu w Bułgarii | Cena ubezpieczenia dla 1 osoby | Cena ubezpieczenia dla 2 osób | Cena ubezpieczenia dla 4 osób |
---|---|---|---|
7 dni | 64 zł | 128 zł | 216 zł |
10 dni | 92 zł | 183 zł | 308 zł |
14 dni | 128 zł | 256 zł | 431 zł |
Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Bułgarii?
Jeśli chcesz kupić ubezpieczenie na podróż do Bułgarii, masz wiele możliwości. Polisę możesz kupić bezpośrednio u agenta lub w wybranej firmie ubezpieczeniowej – telefonicznie, online lub osobiście w placówce ubezpieczyciela. Możesz także zaoszczędzić sobie czasu i skorzystać z porównywarki ubezpieczeń turystycznych online, gdzie znajdziesz oferty wielu różnych towarzystw w jednym miejscu.
Przegląd firm ubezpieczeniowych oferujących ochronę w Bułgarii
Bułgaria to popularny kierunek podróży turystycznych z Polski, w dodatku kraj europejski i należący do Unii. Znalezienie polisy na taki wyjazd nie będzie problemem, bo ochronę zaoferują Ci wszystkie towarzystwa, które zajmują się sprzedażą ubezpieczeń dla podróżnych. Na mubi.pl znajdziesz oferty od:
- AXA Partners,
- ERGO Hestia,
- Generali,
- mtu24.pl,
- Proama,
- SIGNAL IDUNA,
- UNIQA,
- Wiener,
- You Can Drive.
Przeczytaj też: Bułgaria – poradnik dla kierowców
- Do Bułgarii można wjechać na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu.
- W Bułgarii można skorzystać z bezpłatnej pomocy publicznej służby zdrowia na podstawie karty EKUZ.
- Pomoc udzielana w ramach EKUZ obejmuje leczenie w podstawowym zakresie, a pacjenci muszą pokryć część kosztów.
- Koszty ratownictwa górskiego w Bułgarii są opłacane przez poszkodowanego.
- Ubezpieczenie turystyczne obejmuje koszty leczenia w prywatnych i państwowych ośrodkach, a także m.in. koszty ratownictwa i transportu medycznego.
- Suma ubezpieczenia kosztów leczenia na wyjazd do Bułgarii powinna wynosić minimum 30 tys. euro.
- Ubezpieczenie podróżne można rozszerzyć m.in. o NNW, ubezpieczenie bagażu czy OC w życiu prywatnym.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie do Bułgarii
Przede wszystkim dobrze zaplanuj czas wyjazdu. Jeżeli zależy Ci na najlepszej pogodzie do plażowania, wybierz się do Bułgarii między czerwcem a wrześniem. Nieco niższe temperatury, a także mniejszy tłok czeka Cię w miesiącach poza sezonem. Koniecznie pamiętaj też o odpowiedniej ochronie przed urlopem – karta EKUZ może nie wystarczyć, dlatego lepiej będzie zadbać o prywatne ubezpieczenie turystyczne.
Jeśli wybierasz się do Bułgarii latem do jednego z popularnych kurortów leżących nad Morzem Czarnym (np. Złote Piaski, Słoneczny Brzeg), to w Twoim bagażu powinny znaleźć się lekkie i przewiewne ubrania, strój plażowy, nakrycie głowy (kapelusz, czapeczka z daszkiem), okulary przeciwsłoneczne, ręcznik plażowy oraz krem z filtrem UV i balsam po opalaniu. Warto zabrać także chociaż jedną bluzę lub sweter i kurtkę przeciwdeszczową. Do tego musisz mieć ze sobą dowód osobisty/paszport. Z kolei dla własnego spokoju warto zadbać o EKUZ i ubezpieczenie turystyczne.
Tak. Koszty akcji ratowniczych i poszukiwawczych w górach i na morzu wchodzą w zakres ubezpieczenia kosztów leczenia i assistance, co jest o tyle istotne, że w Bułgarii obowiązuje pełna odpłatność za pomoc pogotowia górskiego. Jeśli więc planujesz trekking w bułgarskich górach, koniecznie pamiętaj o zakupie polisy przed wyjazdem.
- https://www.gov.pl/web/bulgaria/informacje-dla-podrozujacych
- https://www.gov.pl/web/bulgaria/wakacje
- https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/leczenie-w-krajach-unii-europejskiej-i-efta/wyjezdzam-do/
Dołącz do dyskusji