Bułgaria – przewodnik dla turystów

W ostatnich latach Bułgaria jest jednym z częściej obieranych przez Polaków kierunków wakacyjnych. Dlaczego polscy turyści tak bardzo lubią spędzać urlop w tym kraju? Duże znaczenie z pewnością mają ceny wycieczek. Jednak nie bez znaczenia z pewnością jest też bogactwo przyrodnicze, kulturowe i architektoniczne tamtej części Europy.

Jak zaplanować wyjazd do Bułgarii?

Polskie biura podróży oferują wiele wycieczek, których celem jest właśnie Bułgaria. Zorganizowane wyjazdy to wygoda, bo najczęściej dojazd, nocleg i przynajmniej część atrakcji podczas pobytu zapewnia organizator. Jednak planowanie wakacji w Bułgarii na własną rękę wiąże się z koniecznością zarezerwowania noclegu, zorientowaniem się, co może okazać się potrzebne w czasie takiego urlopu i kiedy w ogóle najlepiej wybrać się na Bałkany.

Porównaj i kup ubezpieczenie turystyczne

Bułgaria – kiedy jechać?

Wiele osób jedzie do Bułgarii w poszukiwaniu ładnej i pewnej pogody, która umożliwiłaby odpoczynek oraz skorzystanie m.in. z tamtejszych plaż czy kąpieli w Morzu Czarnym. Miłośnicy takiej formy spędzania wolnego czasu powinni wybrać się na urlop między czerwcem a wrześniem, kiedy temperatury pozwalają na zażywanie kąpieli i opalanie. W lipcu i sierpniu termometry mogą wskazywać niemal 30 stopni.

Osoby, które lubią zwiedzać, poznawać miejscową kulturę, sztukę, architekturę czy przyrodę, mają większe możliwości wyboru terminu wyjazdu. Na ładną pogodę w sam raz do spacerowania między zabytkami można liczyć także w kwietniu, maju i październiku.

Aktualna pogoda w stolicy Bułgarii – Sofia

Aktualizacja pogody odbywa się co 4 godziny.

Bułgaria – gdzie nocować i za ile?

Bułgaria jest krajem, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Chodzi nie tylko o atrakcje turystyczne, ale również o różnorodność bazy noclegowej. Ceny noclegów w dużej mierze zależą od miejscowości, w której się znajdują, standardu i kilku innych czynników. Nawet porównując ceny zakwaterowania w hotelach 3-gwiazdkowych w tym samym terminie (20.06.2020 – 27.06.2020) dla jednej osoby, zauważymy, że różnice między poszczególnymi ofertami mogą sięgać nawet kilkuset złotych.

 • Sofia – 456 zł,
 • Trjawna – 761 zł,
 • Warna – 537 zł,
 • Płowdiw – 609 zł,
 • Burgas – 745 zł,
 • Sweti Włas – 609 zł,
 • Nesebyr – 685 zł,
 • Bansko – 380 zł,
 • Rozgrad – 432 zł,
 • Plewen – 717 zł,
 • Welingrad – 791 zł,
 • Pomorie – 685 zł,
 • Obzor – 763 zł,
 • Szumen – 609 zł,
 • Achtopol – 1187 zł,
 • Bjała – 838 zł,
 • Karłowo – 1187 zł.

*Ceny pochodzą z portalu booking.com i prezentują najtańsze z dostępnych opcji w danym standardzie [luty 2020].

Bułgaria – jakie dokumenty zabrać?

Polscy turyści mogą przekroczyć bułgarską granicę na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Jeśli dziecko jedzie na wakacje z inną osobą niż rodzic, warto sporządzić pełnomocnictwo podpisane przez opiekuna. Taki dokument może okazać się przydatny podczas kontroli policyjnej, konieczności skorzystania z opieki medycznej lub wyrobienia tymczasowego paszportu, gdy dotychczasowy ulegnie zniszczeniu, zostanie zgubiony lub skradziony dziecku.

Opieka medyczna i zdrowie podczas wakacji w Bułgarii – jak o nie zadbać?

W Bułgarii panuje klimat zbliżony do tego, do którego jesteśmy przyzwyczajeni w Polsce. W lipcu i sierpniu wysokie temperatury mogą być jednak uciążliwe dla osób z przewlekłymi chorobami i dolegliwościami. W Bułgarii raczej nie występują choroby, przeciw którym trzeba by było dodatkowo szczepić się przed wyjazdem. Warto jednak zapewnić sobie opiekę medyczną, bo przeziębienie, kontuzja czy wypadek mogą zdarzyć się wszędzie.

EKUZ czy ubezpieczenie od kosztów leczenia?

Z bułgarskiej opieki medycznej można korzystać na podstawie potwierdzenia posiadania ubezpieczenia zdrowotnego w ramach NFZ. Takim potwierdzeniem będzie Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą można wyrobić właściwie od ręki w odpowiednim oddziale NFZ w Polsce.

Okazanie karty przed skorzystaniem z pomocy lekarza będzie uprawniało polskiego turystę do skorzystania z pomocy lekarza, jednak tylko w podstawowym zakresie i w publicznej placówce Żeby mieć zapewniony dostęp do większej liczby usług medycznych, które mogą okazać się potrzebne, konieczne będzie wykupienie ubezpieczenia turystycznego, uwzględniającego ochronę od kosztów leczenia. Dzięki temu ubezpieczeniu nie trzeba martwić się zarówno o ewentualne dopłaty do korzystania z usług publicznej służby zdrowia, jak i o koszty prywatnych wizyt i zabiegów.

Co warto zwiedzić podczas urlopu w Bułgarii?

Bogactwo przyrodnicze i architektoniczne, zwyczaje zakorzenione w tradycji, bułgarska gościnność czy oryginalna kuchnia, której nie można pominąć w wakacyjnych planach. Co zwiedzić i czego spróbować podczas pobytu w Bułgarii?

Architektura i zabytki

Sobór św. Aleksandra Newskiego

Świątynia prawosławna, którą wybudowano jako “pomnik” cara Aleksandra II. Sobór powstał na przełomie XIX i XX wieku (1882-1912). Zachwyca zarówno od zewnątrz, jak i w bogato zdobionym wnętrzu, gdzie znajdują się liczne freski.

Monastyr Rilski

Zespół klasztorny, który znajduje się w dolinie masywu Riły. Kompleks został wybudowany przez pustelnika Iwana z Riły. Obiekt jest symbolem sprzeciwu Bułgarów wobec Turków, chociaż został zbudowany za przyzwoleniem tych drugich.

Twierdza w Bełogradcziku

Forteca, którą zbudowano jeszcze za czasów panowania Imperium Rzymskiego, została zbudowana z wykorzystaniem naturalnego otoczenia. Jej część tworzą potężne skały. Mury, które dobudowano mają 10 m wysokości i 2 m grubości.

Zespół mubi na wakacjach!

1. Polska knajpa w Bułgarii? Pewnie! Jeżeli chcesz poczuć się jak w rodzimym kraju na wakacjach, to polecam odwiedzić stary Nessebar. Znajduje się tam restauracja „Piotrek i Mariola”. Właścicielami są Polka i Bułgar, który mówi płynnie po polsku. Oprócz tradycyjnych bułgarskich potraw i owoców morza zjesz tam też rosół i schabowego. Menu jest w języku polskim. Mecze polskich drużyn i polska muzyka są tam na porządku dziennym w wakacje.
2. W nowym Nessebarze znajduje się targ owocowo-warzywny. Niewielu turystów o nim wie, a jest bardzo urokliwy. Odgrywa rolę giełdy, na której zaopatrują się liczne okoliczne restauracje.
3. W autobusie nie zapłacisz kartą, więc miej przy sobie gotówkę. Jeśli będziesz jechać piętrowym autobusem bez zadaszenia, polecam miejsca na górze. Dzięki temu zrobisz piękne zdjęcia.
4. Jeżeli jesteś smakoszem piwa, możesz je kupić w aż 1,5 l i 2 l butelkach w każdym sklepie.
5. Wina i rakija – jest ich tam mnóstwo do wyboru. Polecam je kupować w sklepach spożywczych, bo możesz sporo przepłacić w sklepikach skupionych przede wszystkim na sprzedaży miejscowego alkoholu turystom.
6. Tak samo jest z pamiątkami. Są tańsze w sklepach spożywczych. Np. cena magnesu na lodówkę jest dwukrotnie niższa!
7. Różane klimaty. W Bułgarii znajdziesz nie tylko różane kosmetyki, ale też powidła, wina czy słodycze. Bułgaria z tego słynie, także myślę, że jest to must have do przywiezienia, szczególnie dla mamy lub babci 😊
8. Sporty wodne, siłownia na plaży? Pewnie! Dostępni są instruktorzy, chociaż skutery wodne można wypożyczać na samodzielne przejażdżki. Tylko pamiętaj, żeby nie wyjeżdżać za wyznaczone boje, bo każą Ci od razu zawrócić 😉
9. Impreza na statku? W starym Nessebarze możesz wykupić bilet na całonocną imprezę. Najlepiej zapytaj Bułgarów o dokładną drogę, każdy będzie wiedział, o co chodzi, bo jest to spora atrakcja dla młodych turystów 🙂

Alicja Filipowicz
Alicja Filipowicz 08.2019

Rozrywka w Bułgarii

Bułgaria to kraj wręcz idealny dla miłośników zabawy zarówno w klubach i na dyskotekach, jak i dla fanów rozmaitych festiwali, a także parków wodnych i parków rozrywki. Nocne życie kwitnie w kurortach oraz w miejscowościach, które są często odwiedzane przez turystów. Tego rodzaju zabawy oferują m.in. Pomorie, Złote Piaski czy Słoneczny Brzeg. Miłośnicy parków wodnych podczas pobytu w Bułgarii powinni odwiedzić:

 • Aquapark Aquamania,
 • Sunset Aquapark Pomorie,
 • Action Aquapark,
 • Aquapolis,
 • Aquapark Nessebar.

Ci, którzy uwielbiają zabawę w wesołych miasteczkach, znajdą rozrywkę w:

 • Sunny Beach Luna Park,
 • Ecotrail Neviastata,
 • Kokolandia,
 • Amusement Park Prikazkite,
 • Amusement Park Varna.

Odnajdą się w nich zarówno dorośli, jak i dzieci.

bar w Bułgarii

Atrakcje przyrodnicze

Niebieskie skały

Miejsce, do którego turyści przyjeżdżają, aby podziwiać tamtejsze wypiętrzenia. Erozja urozmaiciła teren – skały uległy erozji, a ich znakiem rozpoznawczym są odcienie szarości, błękitu i turkusu, którymi się mienią. Skały znajdują się nieopodal miejscowości Sliven.

Park Narodowy Ropotamo

To miejsce, w którym dziko żyje wiele gatunków zwierząt. Żółwie czy żurawie można podziwiać chociażby z pokładu łodzi, która przewozi turystów przez jeden z odcinków rzeki Ropotamo. Park to także bogactwo roślinności czy okazja do zobaczenia tamtejszych wydm.

Riwiera Bułgarska

Wybrzeże Bułgarii to nie tylko doskonałe miejsce do uprawiania sportów wodnych i opalania się podczas urlopu. Riwiera Bułgarska oferuje piękne widoki i morskie krajobrazy.

Kultura Bułgarii

Festiwal Surwa

Wydarzenie, które ma miejsce w miejscowości Pernik. Festiwal odbywa się w drugiej połowie stycznia. Podczas festiwalu są prezentowane tradycyjne, bułgarskie tańce.

Trifon Zarezan

Święto, które przypadnie do gustu miłośnikom trunków alkoholowych. Trifon Zarezan to święto wina, które zbiega się jednocześnie z czasem przycinania krzewów winnych.

Marcowe Dni Muzyki

Festiwal muzyki klasycznej, który co roku jest organizowany w Ruse. Odbywa się w drugiej połowie marca i trwa dwa tygodnie.

Miejscowa kuchnia

Świeże owoce, warzywa i zioła to dobro bułgarskiej kuchni. Miejscowi kucharze wykorzystują sezonowe produkty, dlatego to na nich opiera się tamtejsza gastronomia. Kuchnia bułgarska to jednak nie tylko elementy roślinne, ale w dużej mierze także mięso. Rozmaite rodzaje (od drobiu, przez wieprzowinę i wołowinę, po jagnięcinę i mięso kozie, a także ryby i owoce morza), zapewniają dużą różnorodność mięsożercom. W Bułgarii unika się smażenia na rzecz gotowania, duszenia czy grillowania.

mule
Omulki

W kuchni bułgarskiej dominują gulasze (nie tylko te mięsne, ale również wegetariańskie). Dużą wagę przywiązuje się także do przygotowywania sałatek.

Jakich potraw koniecznie trzeba spróbować podczas pobytu w Bułgarii?

 • Tarator (chłodnik na jogurcie ze świeżym ogórkiem, przyprawiony czosnkiem).
 • Sarmi (bułgarski odpowiednik gołąbków, czyli ryż z mięsem, zawinięty w liść kapusty lub winogrona).
 • Nadziewana papryka (kolorowa papryka, którą faszeruje się ryżem, mięsem oraz przyprawami, dodaje się do środka również warzywa).
 • Rakija (lokalny trunek – brandy o mocy 40%, którą przygotowuje się z owoców, np. z brzoskwiń czy winogron).
 • Owoce morza (w szczególności raki, omulki czy kraby)
raki
raki

Ile kosztują niektóre produkty i usługi w Bułgarii?

 • Benzyna (litr) – 4,71 zł,
 • diesel (litr) – 4,73 zł,
 • piwo (kufel) – od 3,50 zł do 5,45 zł,
 • sałatka szopska – od 8,70 zł do 9,80 zł,
 • torador – od 4,35 zł do 6,50 zł,
 • lody (100 g) – 3,70 zł,
 • zupa – od 7 zł do 10 zł,
 • wejście do aquaparku Action w Słonecznym Brzegu (cały dzień) – około 70 zł,
 • bilet wstępu do Narodowego Muzeum Archeologicznego w Sofii – około 20 zł.

Kalkulator walutowy – sprawdź ile pieniędzy zabrać do Bułgarii

Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 2-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Na swoim koncie ma publikacje zarówno w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się setkom kierowców. Prywatnie melomanka, miłośniczka gotowania i podróży po Polsce.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!