Ubezpieczenie do Bułgarii

W ostatnich latach Bułgaria jest jednym z częściej obieranych przez Polaków kierunków wakacyjnych. Dlaczego polscy turyści tak bardzo lubią spędzać urlop w tym kraju? Duże znaczenie z pewnością mają ceny wycieczek. Jednak nie bez znaczenia jest też bogactwo przyrodnicze, kulturowe i architektoniczne tamtej części Europy.

Morze w Bułgaii

12 najciekawszych atrakcji turystycznych w Bułgarii

Bogactwo przyrodnicze i architektoniczne, zwyczaje zakorzenione w tradycji, bułgarska gościnność czy oryginalna kuchnia, której nie można pominąć w wakacyjnych planach. Co zwiedzić i czego spróbować podczas pobytu w Bułgarii?

bułgaria atrakcje

Sofia

Stolica i największe miasto w Bułgarii bywa niedoceniana przez turystów. Niesłusznie, bo to bardzo malowniczo położone (u stóp góry Witosza) miejsce, w którym widać wpływy wielu kultur. Na odwiedzających czekają tam m.in. imponujący Sobór św. Aleksandra Newskiego, pochodząca z IV wieku Cerkiew św. Jerzego, pozostałości antycznego miasta Serdica, pałac prezydencki i liczne muzea.

Płowdiw

Drugie co do wielkości miasto w kraju, położone na siedmiu wzgórzach i mogące się pochwalić bardzo długą historią (sięgającą nawet 3,5 tys. lat p.n.e.), której ślady widać tu choćby na malowniczej starówce z tradycyjną bułgarską architekturą i starożytnymi ruinami. Zobaczyć tam można m.in. rzymski amfiteatr czy Meczet Piątkowy.

Nesebyr

Najbardziej malownicze miasto na całym bułgarskim wybrzeżu, nazywane Perłą Morza Czarnego i wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wśród jego licznych zabytków można znaleźć te sięgające czasów antyku, jak i młodsze, choćby liczne kościoły (najstarsze z XI wieku), czy cerkiew Archaniołów Michała i Gabriela.

Warna

Duże miasto położone nad brzegiem Morza Czarnego, którego historia sięga VI wieku p.n.e., a dziś przyciągające turystów m.in. pięknymi plażami, a także innymi atrakcjami. Wśród nich znajdują się choćby katedra czy letnia rezydencja królewska Ewksinograd, Park Nadmorski i Muzeum Morza Czarnego.

Rilski Monastyr

Najsłynniejszy i największy bułgarski klasztor, który znajduje się dwie godziny jazdy od Sofii, w dolinie rzeki Manastirska, otoczony przez ściany masywu Riła. Wpisany na listę światowego dziedzictwa obiekt ma historię sięgającą X wieku, a charakteryzują go czarno-białe krużganki, kolorowe fasady i bogato zdobione freskami wnętrza.

Wielkie Tyrnowo

Malowniczo położone na kilku wzniesieniach miasto z historią sięgającą III wieku p.n.e. i przez wielu uznawane za najpiękniejsze w całej Bułgarii. Zachwyca pełnym zabytków parkiem archeologicznym, otoczoną kamiennymi murami twierdzą Carewec, krętymi brukowanymi uliczkami i licznymi klasztorami.

Siedem Rilskich Jezior

Polodowcowe jeziora znajdujące się w Parku Narodowym Riła, położone w dolinie na wysokości 2100-2500 m n.p.m. Aby je wszystkie zobaczyć, trzeba przygotować się na kilkugodzinną, ale nie bardzo wymagającą wędrówkę wśród pięknych widoków (jest też możliwość skorzystania z całorocznego wyciągu krzesełkowego). Szlak i widoki mogą przypominać nasze Morskie Oko, ale pozbawione oblegających je mas turystów.

Sozopol

Najstarsze miasto w Bułgarii (Vii wiek p.n.e.), a jednocześnie jedno z bardziej urokliwych. Położone na południu nad brzegiem Morza Czarnego, przyciąga miłośników plażowania w doskonałych warunkach i mniejszym ścisku, a poza tym jest tu również piękna starówka i nadmorska promenada ciągnąca się wzdłuż starego miasta.

Park Narodowy Pirin

Położony w górach Piryn obejmuje tereny porośnięte przeróżnymi gatunkami roślin, ciekawymi formami skalnymi i szlakami wiodącymi wśród polodowcowych jezior i wodospadów. Świetnie poczują się tu i amatorzy pieszych czy rowerowych wycieczek, jak i miłośnicy mocniejszych wrażeń, np. alpinistyki.

Bałczik

Położona na wapiennym wzniesieniu miejscowość w północnej części bułgarskiego wybrzeża, w której znajdziemy zabytki zarówno z okresu antycznego (pozostałości po świątyni Kybele), jak i czasów tureckich. Szczególnie atrakcyjny jest pałac królowej Marii Koburg wraz z jednym z największych ogrodów botanicznych w Europie.

Jeździec z Madary

Jeden z symboli Bułgarii i zabytek unikalny w skali europejskiej. Jest to średniowieczny relief naskalny znajdujący się we wschodniej części kraju i przedstawiający jeźdźca konnego i biegnącego za nim psa. Wykuty w 100-metrowej litej skale na wysokości ok. 23 m, jest symbolem dawnej świetności Cesarstwa Bułgarskiego. Został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Perperikon

Kompleks archeologiczny w południowej Bułgarii, w którego centrum znajdują się ruiny starożytnego trackiego miasta. Położony jest na wzgórzu na wysokości 470 m n.p.m., a podziwiać tam można m.in. pozostałości fortecy, akropolu i świątyni.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Bułgarii na mubi.pl?
  • Będziesz mógł skorzystać z opieki lekarza w prywatnych placówkach medycznych.
  • Ubezpieczyciel sfinansuje akcję ratowniczą, jeśli wyjdziesz w góry i będziesz potrzebował pomocy, np. gdy zmieniająca się pogoda nie pozwoli Ci samodzielnie wrócić.
  • Otrzymasz wsparcie, jeśli ktoś ukradnie Ci pieniądze lub dokumenty. Kradzieże zdarzają się zwłaszcza w nadmorskich kurortach i dużych miastach.
Sprawdź w kalkulatorze Mubi
cel podróży

Rozrywka w Bułgarii

Bułgaria to kraj wręcz idealny dla miłośników zabawy zarówno w klubach i na dyskotekach, jak i dla fanów rozmaitych festiwali, a także parków wodnych i parków rozrywki. Nocne życie kwitnie w kurortach oraz w miejscowościach, które są często odwiedzane przez turystów. Tego rodzaju zabawy oferują m.in. Pomorie, Złote Piaski czy Słoneczny Brzeg, ale w praktyce możliwości spędzenia czasu są wszędzie, także w większych miastach.

Przykładowo, jeśli podczas pobytu w Bułgarii chcesz całą rodziną wybrać się do parku wodnego, masz do wyboru m.in.:

  • Aquapark Aquamania w Albenie,
  • Sunset Aquapark w Pomorie,
  • Action Aquapark w Słonecznym Brzegu,
  • Aquapolis w Złotych Piaskach.
  • Aquapolis w Warnie,
  • Aquapark w Nesebyrze.

A może zamiast zjeżdżalni i basenów wolicie szaleć na rollercoasterach i ogromnych karuzelach? Albo spędzić rodzinnie czas w wesołym miasteczku? W Bułgarii czeka na was wiele miejsc, w których odnajdą się zarówno dorośli, jak i dzieci m.in.:

  • Sunny Beach Luna Park w Słonecznym Brzegu,
  • park linowy Kokolandia w Sofii,
  • wesołe miasteczko Prikazkite i Dino Park w Burgas,
  • Fun Port w Warnie.
bary w bułgarii

Atrakcje przyrodnicze

Niebieskie skały

Miejsce, do którego turyści przyjeżdżają, aby podziwiać tamtejsze wypiętrzenia. Erozja urozmaiciła teren – skały uległy erozji, a ich znakiem rozpoznawczym są odcienie szarości, błękitu i turkusu, którymi się mienią. Skały znajdują się nieopodal miejscowości Sliven.

Park Narodowy Ropotamo

To miejsce, w którym dziko żyje wiele gatunków zwierząt. Żółwie czy żurawie można podziwiać chociażby z pokładu łodzi, która przewozi turystów przez jeden z odcinków rzeki Ropotamo. Park to także bogactwo roślinności czy okazja do zobaczenia tamtejszych wydm.

Ekościeżka Neviastata

Położona między Smolanem a Pamporowem w paśmie Rodopów, mająca ok. 1 km długości trasa prowadząca do imponującej skały Neviastata. Choć krótka, zapewnia mnóstwo wrażeń, w tym wspinaczkę po stromych, kamiennych ścianach, tyrolkę, kolejkę górską i czekające na szczycie widoki.

Riwiera Bułgarska

Wybrzeże Bułgarii to nie tylko doskonałe miejsce do uprawiania sportów wodnych i opalania się podczas urlopu. Riwiera Bułgarska oferuje piękne widoki i morskie krajobrazy, a do szczególnie malowniczych miejsc należą m.in. skalisty przylądek Emine oddzielający północną część wybrzeża od południowej, plaże w okolicy miejscowości Obzor, gdzie wybrzeże otaczają porośnięte lasem wzgórza pasma Starej Płaniny, czy położona w urokliwej zatoczce na północy, będąca częścią rezerwatu przyrody plaża Bolata.

Kultura Bułgarii

Festiwal Surwa

Wydarzenie, które ma miejsce w miejscowości Pernik. Festiwal odbywa się w drugiej połowie stycznia. Podczas festiwalu są prezentowane tradycyjne bułgarskie tańce.

Trifon Zarezan

Święto, które przypadnie do gustu miłośnikom trunków alkoholowych. Trifon Zarezan to święto wina, które zbiega się jednocześnie z czasem przycinania krzewów winnych.

Marcowe Dni Muzyki

Festiwal muzyki klasycznej, który co roku jest organizowany w Ruse. Odbywa się w drugiej połowie marca i trwa dwa tygodnie.

Beglika Fest

Alternatywny festiwal łączący sztukę, sport i naturę, a to wszystko w otoczeniu górskiego pasma Rodopów. Impreza odbywa się co roku w sierpniu w malowniczym rezerwacie przyrody Golyam Beglik.

Miejscowa kuchnia

Świeże owoce, warzywa i zioła to dobro bułgarskiej kuchni. Miejscowi kucharze wykorzystują sezonowe produkty, dlatego to na nich opiera się tamtejsza gastronomia. Kuchnia bułgarska to jednak nie tylko elementy roślinne, ale w dużej mierze także mięso. Rozmaite rodzaje (od drobiu, przez wieprzowinę i wołowinę, po jagnięcinę i mięso kozie, a także ryby i owoce morza), zapewniają dużą różnorodność mięsożercom. W Bułgarii unika się smażenia na rzecz gotowania, duszenia czy grillowania.

mule

W kuchni bułgarskiej dominują gulasze (nie tylko te mięsne, ale również wegetariańskie). Dużą wagę przywiązuje się także do przygotowywania sałatek.

Jakich potraw koniecznie trzeba spróbować podczas pobytu w Bułgarii?

  • Tarator (chłodnik na jogurcie ze świeżym ogórkiem, przyprawiony czosnkiem).
  • Sarmi (bułgarski odpowiednik gołąbków, czyli ryż z mięsem, zawinięty w liść kapusty lub winogrona).
  • Nadziewana papryka (kolorowa papryka, którą faszeruje się ryżem, mięsem oraz przyprawami, dodaje się do środka również warzywa).
  • Rakija (lokalny trunek – brandy o mocy 40%, którą przygotowuje się z owoców, np. z brzoskwiń czy winogron).
  • Owoce morza (w szczególności raki, omułki czy kraby)
raki

COVID-19 w Bułgarii

Podobnie jak większość krajów europejskich, również Bułgaria zniosła obowiązek przedstawiania na granicy jakichkolwiek dokumentów związanych z COVID-19 (stan na 30.08.2024 roku). Warto jednak zabezpieczyć się na wypadek zachorowania, wybierając ubezpieczenie turystyczne obejmujące koszty leczenia, izolacji czy kwarantanny.

UWAGA!

Aktualne informacje na temat sytuacji epidemicznej w Bułgarii i związanymi z nią obostrzeniami są dostępne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Jak zaplanować wyjazd do Bułgarii?

Polskie biura podróży oferują wiele wycieczek, których celem jest właśnie Bułgaria. Zorganizowane wyjazdy to wygoda, bo najczęściej dojazd, nocleg i przynajmniej część atrakcji podczas pobytu zapewnia organizator. Planowanie wakacji w Bułgarii na własną rękę wiąże się z kolei z koniecznością zarezerwowania noclegu, zorientowaniem się, co może okazać się potrzebne w czasie takiego urlopu i kiedy w ogóle najlepiej wybrać się na Bałkany.

Przeczytaj też: Bułgaria – poradnik dla kierowców

Bułgaria – kiedy jechać?

Wiele osób jedzie do Bułgarii w poszukiwaniu ładnej i pewnej pogody, która umożliwiłaby odpoczynek oraz skorzystanie, m.in. z tamtejszych plaż czy kąpieli w Morzu Czarnym. Miłośnicy takiej formy spędzania wolnego czasu powinni wybrać się na urlop między czerwcem a wrześniem, kiedy temperatury pozwalają na zażywanie kąpieli i opalanie. W lipcu i sierpniu termometry mogą wskazywać niemal 30°C, niewiele chłodniejsze są czerwiec i wrzesień.

Osoby, które lubią zwiedzać, poznawać miejscową kulturę, sztukę, architekturę czy przyrodę, mają większe możliwości wyboru terminu wyjazdu. Na ładną pogodę w sam raz do spacerowania między zabytkami można liczyć także w kwietniu, maju i październiku (średnie temperatury w dzień to ok. 16-20°C). Uda się więc uniknąć męczących upałów, a także największych tłumów.

Bułgaria – gdzie nocować i za ile?

Bułgaria jest krajem, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Chodzi nie tylko o atrakcje turystyczne, ale również o różnorodność bazy noclegowej. Ceny noclegów w dużej mierze zależą od miejscowości, w której się znajdują, standardu i kilku innych czynników. Nawet porównując ceny zakwaterowania w ośrodkach 3-gwiazdkowych w tym samym terminie (tydzień we wrześniu 2024) dla dwóch osób, zauważymy, że różnice między poszczególnymi ofertami mogą sięgać nawet kilkuset złotych.

  • Słoneczny Brzeg – od 525 zł,
  • Bjała – od 526 zł,
  • Nesebyr – od 526 zł,
  • Pomorie – od 526 zł,
  • Warna – od 592 zł,
  • Sofia – od 644 zł,
  • Sozopol – od 658 zł,
  • Szumen – od 658 zł,
  • Burgas – od 671 zł,
  • Płowdiw – od 723 zł,
  • Bałczik – od 789 zł,
  • Złote Piaski – od 812 zł*.

*Ceny pochodzą z portalu booking.com i prezentują najtańsze z dostępnych opcji w danym standardzie [sierpień 2024].

Bułgaria – jakie dokumenty zabrać?

Polscy turyści mogą przekroczyć bułgarską granicę na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Jeśli dziecko jedzie na wakacje z inną osobą niż rodzic, warto sporządzić pełnomocnictwo podpisane przez opiekuna. Taki dokument może okazać się przydatny podczas kontroli policyjnej, konieczności skorzystania z opieki medycznej lub wyrobienia tymczasowego paszportu, gdy dotychczasowy ulegnie zniszczeniu, zostanie zgubiony lub skradziony dziecku.

Opieka medyczna i zdrowie podczas wakacji w Bułgarii – jak o nie zadbać?

W Bułgarii panuje klimat zbliżony do tego, do którego jesteśmy przyzwyczajeni w Polsce. W lipcu i sierpniu wysokie temperatury mogą być jednak uciążliwe dla wszystkich, a zwłaszcza dla osób z przewlekłymi chorobami i dolegliwościami, osób starszych czy dzieci. W Bułgarii raczej nie występują choroby, przeciw którym trzeba by było dodatkowo szczepić się przed wyjazdem. Warto jednak zapewnić sobie dostęp do opieki medycznej, bo przeziębienie, kontuzja czy wypadek mogą zdarzyć się wszędzie.

EKUZ czy ubezpieczenie od kosztów leczenia?

Z bułgarskiej opieki medycznej można korzystać na podstawie potwierdzenia posiadania ubezpieczenia zdrowotnego w ramach NFZ. Takim potwierdzeniem będzie Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą można wyrobić właściwie od ręki w odpowiednim oddziale NFZ w Polsce.

Okazanie karty przed skorzystaniem z pomocy lekarza będzie uprawniało polskiego turystę do skorzystania z pomocy lekarza, jednak tylko w podstawowym zakresie i wyłącznie w publicznej placówce. Co więcej, nawet z EKUZ trzeba będzie dopłacić za niektóre świadczenia, które są płatne również dla obywateli Bułgarii. Należą do nich m.in.:

  • wizyta u lekarza i stomatologa – ok. 2,90 lewa,
  • badania laboratoryjne – od 2 do 6 lewów,
  • pobyt w szpitalu – ok. 5,80 lewa za dzień.

 Żeby mieć zapewniony dostęp do większej liczby usług medycznych, które mogą okazać się potrzebne, konieczne będzie wykupienie ubezpieczenia turystycznego uwzględniającego ochronę od kosztów leczenia. Dzięki temu ubezpieczeniu nie trzeba martwić się zarówno o ewentualne dopłaty do korzystania z usług publicznej służby zdrowia, jak i o koszty prywatnych wizyt i zabiegów, ratownictwa górskiego czy transportu medycznego do Polski.

Ubezpieczenie turystyczne do Bułgarii to koszt tylko kilku złotych na dzień!

Myślisz, że ubezpieczenie turystyczne na wakacje w Bułgarii to zbędny wydatek? To teraz wyobraź sobie, że już pierwszego dnia pobytu tak niefortunnie upadasz, że łamiesz nogę. Nie dość, że z urlopu nici, to jeszcze trzeba zorganizować transport do Polski, za który będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni! A wystarczyło wydać tylko kilka złotych…

Tak, kilka złotych, bo polisa turystyczna obejmująca m.in. koszty leczenia i ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków w Bułgarii kosztuje nawet ok. 3 zł za dzień ochrony (przy wykupie ubezpieczenia na tydzień) w najtańszym pakiecie! Tak niewielki wydatek może Ci zagwarantować ubezpieczenia na sumę kilkudziesięciu tysięcy złotych – a pamiętaj, że w przypadku wypadków za granicą, które generują znacznie większe koszty niż w Polsce, właśnie o takich kwotach mówimy.

Firma ubezpieczeniowaZakres ubezpieczeniaCena za dzień ochrony
mtu24.plKL: 80 000 zł,
OC: 50 000 zł
3,14 zł
SIGNAL IDUNAKL: 85 724 zł,
NNW: 15 000 zł
3,43 zł
ProamaKL: 100 000 zł4,14 zł
You Can DriveKL: 100 000 zł,
OC: 50 000 zł
4,14 zł
UNIQAKL: 250 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
4,62 zł
AXA PartnersKL: 200 000 zł,
NNW: 20 000 zł
4,67 zł
WienerKL: 171 448 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 107 155 zł
5,14 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 50 000 zł
7 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi (30.08.2024).

Wysokość składki ubezpieczeniowej zależy od wielu czynników, m.in. od celu podróży, długości pobytu, a w niektórych firmach ubezpieczeniowych także od wieku ubezpieczonego. Porównajmy zatem koszt polisy turystycznej na tygodniowy wyjazd do Bułgarii dla osoby dorosłej (29 lat) oraz dla dziecka (poniżej 18. roku życia). Tym razem wybraliśmy nieco wyższe pakiety ubezpieczeń.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ubezpieczeniaCena polisy dla dorosłego turystyCena polisy dla dziecka
mtu24.plKL: 150 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
40 zł40 zł
You Can DriveKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
44 zł44 zł
SIGNAL IDUNAKL: 171 448 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 128 586 zł,
Bagaż: 1000 zł
48 zł39 zł
ProamaKL: 300 000 zł,
NNW: 20 000 zł,
OC: 100 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
54 zł52 zł
WienerKL: 342 896 zł,
NNW: 20 000 zł,
OC: 214 310 zł,
Bagaż: 1000 zł
64 zł64 zł
AXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
64 zł44 zł
GeneraliKL: 500 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC: 100 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
69 zł66 zł
UNIQAKL: 750 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
79 zł63 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi (30.08.2024)

Okazuje się, że w niektórych ubezpieczeniach składki dla osoby niepełnoletniej są nieco niższe od składki osoby dorosłej. Nie są to duże oszczędności, ale jednak ubezpieczyciele różnicują wysokość składki w zależności od wieku ubezpieczonego turysty.

Ile kosztują niektóre produkty i usługi w Bułgarii?

  • benzyna (litr) – 5,63 zł*,
  • diesel (litr) – 5,59 zł*,
  • piwo (kufel) – od 3,50 zł do 5,45 zł,
  • sałatka szopska – od 8,70 zł do 9,80 zł,
  • torador – od 4,35 zł do 6,50 zł,
  • lody (100 g) – 3,70 zł,
  • zupa – od 7 zł do 10 zł,
  • wejście do aquaparku Action w Słonecznym Brzegu (cały dzień) – około 70 zł,
  • bilet wstępu do Narodowego Muzeum Archeologicznego w Sofii – około 20 zł.

*ceny za portalem globalpetrolprices.com (stan na 30.08.2024)

PODSUMOWANIE
  • Do Bułgarii można wjechać na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu.
  • Kierowcy muszą mieć w Bułgarii prawo jazdy, dowód rejestracyjny i ubezpieczenie OC. Zielona Karta nie jest wymagana.
  • Najcieplejsze miesiące w Bułgarii to okres między czerwcem a wrześniem. Temperatura sięga tam wówczas ok. 30°C.
  • W Bułgarii obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego.
  • W Bułgarii można zobaczyć m.in. Sobór św. Aleksandra Newskiego i Monastyr Rilski.
  • Turyści w Bułgarii mogą także m.in. wypoczywać na tamtejszej riwierze, wziąć udział w licznych wydarzeniach kulturalnych, odwiedzić aquaparki lub wesołe miasteczka czy spróbować lokalnych przysmaków.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o urlop w Bułgarii

Co zwiedzić w Słonecznym Brzegu?
Czy warto zwiedzić Bułgarię?
O czym pamiętać, jadąc do Bułgarii?
Co jest fajnego w Bułgarii?
Co zabrać ze sobą do Bułgarii?
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!