Bułgaria – poradnik dla kierowców

Bułgaria od kilkudziesięciu lat słynie ze swoich walorów turystycznych. Co roku przekonują się o tym kolejne pokolenia Polaków. Samochodowa wyprawa do Bułgarii trwa nawet 20 godzin, mimo to chętnych do wyjazdu samochodem nie brakuje.

Wyjazd do Bułgarii w czasie pandemii

Zgodnie z informacjami opublikowanymi na stronie MSZ 16.09.2022 roku, wjeżdżając do Bułgarii nie trzeba okazywać żadnych dokumentów potwierdzających zaszczepienie lub negatywnych wyników testów przed i po przyjeździe. Zniesiono także obowiązek odbywania kwarantanny wjazdowej i wypełniania formularza lokalizacyjnego.

Od 21 października konieczne będzie okazanie tzw. zielonego certyfikatu poświadczającego zaszczepienie, przebycie choroby lub negatywny wynik testu przed wejściem do pomieszczeń zamkniętych, w tym lokali gastronomicznych i hal sportowych, kin, teatrów itp.

Aktualne informacje na temat zmian ograniczeń związanych z epidemią można znaleźć na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/bulgaria

UWAGA!

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia Republiki Bułgarii wjazd do kraju możliwy jest wyłącznie przez wybrane przejścia graniczne. Ich listę znajdziesz w linku podanym powyżej!

Samochodem do Bułgarii – dokumenty, opłaty oraz przepisy drogowe

Wymagane dokumenty w podróż do Bułgarii

Bułgaria znajduje się na Półwyspie Bałkańskim. Najprostsza trasa do Bułgarii wiedzie przez Słowację, Węgry i Rumunię. Druga trasa prowadzi przez Serbię. Planując taką podróż potrzebujemy następujących dokumentów:

 • dokument potwierdzający tożsamość – dowód osobisty lub paszport,
 • prawo jazdy,
 • dowód rejestracyjny pojazdu z ważnym przeglądem technicznym,
 • ubezpieczenie OC,
 • w przypadku samochodu firmowego warto mieć przy sobie upoważnienie od firmy leasingowej (napisane w języku bułgarskim, angielskim, francuskim lub niemieckim).

Stan Bułgarskich dróg

Główne drogi w Bułgarii cieszą się dobrą opinią. Są bowiem w niezłym stanie. Niemal przez cały kraj – od stolicy na zachodzie, po wybrzeże na wschodzie (Sofia-Burgas) – ciągnie się autostrada A1. W przypadku autostrady A2 wybudowane są jednak tylko odcinki bezpośrednio prowadzące do Sofii oraz Warny. Pozostałe fragmenty trasy znajdują się w budowie bądź dopiero planuje się ich wybudowanie. Nieco gorzej prezentują się poszczególne drogi śródmiejskie i prowincjonalne. Niektóre z nich pozostawiają wiele do życzenia.

ulica w bułgarii

Przepisy ruchu drogowego

W Bułgarii jazda z całodobowo włączonymi światłami mijania jest obowiązkowa przez cały rok. Dzieci do 3. roku życia lub mierzące mniej niż 150 cm powinny podróżować w foteliku na tylnym siedzeniu, a do 12. roku życia na przednim. Wszyscy podróżujący, zarówno kierowca, jak i pasażerowie, muszą mieć zapięte pasy. Korzystanie z telefonu komórkowego w trakcie jazdy wymaga zestawu głośnomówiącego. Z kolei dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,5 promila.

Na bułgarskich drogach obowiązują następujące ograniczenia prędkości:

 • w terenie zabudowanym wszystkie rodzaje pojazdów mogą poruszać się z prędkością do 50 km/h,
 • poza terenem zabudowanym samochody osobowe mogą rozwijać prędkość do 90 km/h, pojazdy do 3,5 t do 70 km/h, zaś ciężarówki powyżej 3,5 t do 80 km/h,
 • na autostradach samochody osobowe obowiązuje ograniczenie prędkości do 140 km/h, zaś pojazdy powyżej 3,5 t  do 100 km/h.

Do obowiązkowego wyposażenia samochodu należą:

 • kamizelki odblaskowe dla kierowcy oraz wszystkich pasażerów,
 • trójkąt ostrzegawczy,
 • gaśnica,
 • apteczka.

Nie ma natomiast obowiązku wyposażenia samochodu w komplet zapasowych żarówek samochodowych, choć jest to zalecane.

Przeczytaj też: Bułgaria – przewodnik dla turystów

Kraj lekkomyślnych kierowców?

Można spotkać się z opinią, że Bułgarzy są lekkomyślnymi kierowcami. Z pewnością nie świadczą o nich najlepiej statystyki wypadków. W Bułgarii wypadki zdarzają się, w przeliczeniu na milion mieszkańców, częściej niż w Polsce. W 2020 roku na bułgarskich drogach zginęło 67 osób (na milion mieszkańców). W tym samym czasie w Polsce naliczono 65 ofiar śmiertelnych (na milion mieszkańców).

Kradzieże i włamania

W Bułgarii raczej nie ma większego zagrożenia przestępczością. Należy jednak zachować standardowe środki ostrożności, zwłaszcza w tłumie lub na odwrót – przebywając w miejscach odosobnionych.

Na autostradę jedynie z winietą

Jeśli wybierzemy trasę wiodącą przez Rumunię, musimy się liczyć z opłatą za przeprawę przez Dunaj. Graniczną rzekę możemy przekroczyć mostem lub za pomocą promu. Koszt takiej przeprawy dla samochodu osobowego wynosi:

 • 6 lewy/3 euro – przejazd mostem Ruse-Giurgiu,
 • 12 lewów/6 euro – przejazd mostem Widyń-Kałafat,
 • 33 lewy/17 euro przeprawa promowa Oriachowo-Beket.

Przy wjeździe na teren Bułgarii pobierana jest również opłata dezynfekcyjna, wynosząca 2 euro dla samochodów osobowych i 5 euro dla autokarów.

Korzystanie z autostrad i dróg szybkiego ruchu w Bułgarii jest płatne. Do przejazdu uprawnia winieta. Dawniej miała ona formę naklejki, którą należało umieścić na przedniej szybie pojazdu. Od stycznia 2019 roku obowiązują winiety elektroniczne. Winiety można kupić na stronach internetowych: https://www.bgtoll.bg/ i https://vinetki.bg/ oraz w samoobsługowych automatach na wybranych stacjach paliw i punktach granicznych.

latarnia w bułgarii

Koszt winiety zależy od kategorii pojazdu oraz okresu ważności dokumentu.

tabela cen winiet

K1 – w skład pierwszej kategorii wchodzą: pojazdy o liczbie osi większej niż dwie, pociągi drogowe, specjalne pojazdy budowlane, dźwigi, specjalne przyczepy do transportu ciężkich lub wielkogabarytowych ładunków oraz pozostałe specjalne pojazdy silnikowe.

K2 – w skład drugiej kategorii wchodzą: wszystkie pojazdy służące do transportu pasażerów, z liczbą siedzeń większą niż 8 (nie wliczając siedzenia kierowcy), wszystkie pojazdy transportowe z dwiema osiami m.in pojazdy budowlane, dźwigi, specjalne przyczepy do transportu ciężkich lub wielkogabarytowych ładunków oraz pozostałe specjalne pojazdy silnikowe.

K3 – w skład trzeciej kategorii wchodzą: pozostałe pojazdy osobowe z liczbą miejsc nie większą niż 8.

W Bułgarii wiele miejsc parkingowych, zwłaszcza w nadmorskich kurortach i dużych miastach jest płatna. Opłatę można uiścić w parkometrze, u parkingowego lub wysyłając wiadomość SMS na specjalny numer. Zwyczajowa cena to 1 lew (0,51 euro).  Za litr benzyny zapłacimy średnio 2,96 lewy (1,51 euro).

Ubezpieczenie samochodu do Bułgarii

Zielona Karta w Bułgarii nie będzie potrzebna

Jadąc do Bułgarii nie musisz mieć Zielonej Karty ani ubezpieczenia granicznego. W razie zdarzenia drogowego wystarczy ubezpieczenie OC zawarte w Polsce.

Autocasco w razie wypadku – Bułgaria

Biorąc pod uwagę częstotliwość występowania wypadków i kolizji, przydatna może okazać się dodatkowa ochrona ubezpieczeniowa w postaci autocasco.

Assistance komunikacyjne w razie nieprzewidzianych zdarzeń

Z kolei ubezpieczenie assistance jest dobrym uzupełnieniem dla OC i AC, ponieważ zapewnia pomoc w wielu nieprzewidzianych sytuacjach. Wśród nich znajdują się na przykład awarie. Ze względu na stan bułgarskiej służby zdrowia przydatna może okazać się pomoc medyczna. Natomiast pomoc tłumacza ułatwi przełamanie bariery językowej (znajomość angielskiego nie jest powszechna).

plaża w bułgarii

NNW w razie najgorszego – Bułgaria

Zważywszy na częstotliwość wypadków i kolizji na bułgarskich drogach, sensownym rozwiązaniem wydaje się ubezpieczenie przed urazami ciała. Kwoty odszkodowania zależą od sumy gwarantowanej oraz procentowego uszczerbku na zdrowiu. Sumy odszkodowania przeważnie wahają się od 5 000 zł do 20 000 zł. Rzecznik Finansowy zaleca jak najwyższe sumy ubezpieczenia, ponieważ przy niskich sumach odszkodowania bywają niezadowalające.

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Bułgarii

Bułgarska Kasa Chorych – zapłacisz nawet z kartą EKUZ!

Turyści mający Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) mogą korzystać ze świadczeń zdrowotnych udzielanych przez placówki służby zdrowia i szpitale, które mają podpisaną umowę z Bułgarską Kasą Chorych. Jednakże w wielu kurortach funkcjonuje tylko prywatna opieka medyczna. Ponadto leczenie z kartą EKUZ jest refundowane jedynie w ograniczonym zakresie.

Ubezpieczenie na wypadek aktów terroryzmu

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych uznaje Bułgarię za kraj, w którym nie ma podwyższonego ryzyka ataku terrorystycznego. Niemniej zalecane jest zachowanie czujności podczas pobytu w miejscach publicznych. Oczywiście osoby ostrożniejsze mogą ubezpieczyć się przed działaniem ze strony terrorystów w wybranych towarzystwach ubezpieczeniowych.

Bułgaria - ważne numery

Koszty leczenia

Dzięki karcie EKUZ koszty leczenia okazują się płatne, choć tańsze niż prywatna opieka medyczna. Za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu zapłacimy podatek konsumpcyjny (około 1% minimalnej pensji), czyli około 2,90 lewów (około 6,98 zł). W przypadku pobytu w szpitalu krótszym niż 10 dni, należy zapłacić około 5,80 lewów (około 13,96 zł). Za hospitalizację w ogóle nie płacą dzieci do 18 roku życia oraz kobiety w ciąży. Z kolei leczenie kanałowe zęba wyniesie nas około 144 lewów (około 347 zł).

Dlatego warto uzupełnić kartę EKUZ ubezpieczeniem turystycznym. Wydaje się, że ubezpieczenie, które pokryje opłaty związane z pomocą medyczną do 30 000 euro powinno być wystarczające. Wskazane jest, aby ubezpieczenie pokrywało koszty akcji ratowniczych oraz transportu chorego do kraju.

NNW dla aktywnych

Wczasy w Bułgarii kojarzą się przede wszystkim z wypoczynkiem na piaszczystych plażach. Jednakże Bułgaria to nie tylko czarnomorskie wybrzeże, ale także atrakcyjne łańcuchy górskie. Jeśli wybieramy się w Rodopy czy na Starą Płaninę musimy pamiętać o tym, że ratownictwo górskie i transport helikopterem medycznym nie są refundowane. Planując aktywny wypoczynek – czy to nad morzem, czy też w górach – warto odpowiednio się ubezpieczyć. Wskazane jest, aby rozszerzyć nasze ubezpieczenie o aktywność sportową.

Ubezpieczenie bagażu

Warto pomyśleć również o ubezpieczeniu przewożonego bagażu. Dzięki odpowiedniemu ubezpieczeniu, uchronimy się przed skutkami kradzieży, uszkodzenia czy też zniszczenia przewożonych rzeczy.

OC w razie krzywd osób trzecich

OC w życiu prywatnym jest ważnym elementem ubezpieczenia turystycznego. W szczególności, gdy podróżujemy z dziećmi, które bywają niesforne. Nigdy nie wiadomo, czy my albo nasze pociechy przypadkowo nie spowodujemy szkody. Ubezpieczenie OC uchroni nas przed ponoszeniem konsekwencji finansowych.

Klauzula alkoholowa

Dzięki zawarciu klauzuli alkoholowej, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie w momencie, gdy doznamy uszczerbku na zdrowiu, a jesteśmy nietrzeźwi. Należy jednak pamiętać, że klauzula dotyczy NNW, nie zaś OC. Jeśli więc wyrządzimy komuś krzywdę będąc po kilku głębszych, straty pokryjemy z własnej kieszeni.

FAQ – najważniejsze pytania o podróż samochodem do Bułgarii

Jaką trasę wybrać, by dojechać do Bułgarii?

Najpopularniejsza trasa do Bułgarii prowadzi przez Słowację, Węgry i Rumunię. Alternatywnym rozwiązaniem jest ominięcie Rumunii i przejechanie przez Serbię.

Czy w Bułgarii obowiązują winiety?

Tak. Koszt winiety zależy od okresu jej ważności, a także od kategorii pojazdu. Dla samochodów osobowych miesięczna winieta kosztuje 15 euro, a tygodniowa 8 euro.

Które ubezpieczenia warto wykupić przed wyjazdem do Bułgarii?

W przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych zawsze warto nabyć assistance, które pozwoli na wsparcie ubezpieczyciela w razie wypadku lub awarii pojazdu. Powinno się także pamiętać o ubezpieczeniu turystycznym dostosowanym do formy spędzania czasu podczas wyjazdu.

PODSUMOWANIE
 • Przed wyjazdem do Bułgarii zajrzyj na stronę rządową z informacjami dotyczącymi ograniczeń związanymi z pandemią COVID-19.
 • Podróż samochodem do Bułgarii trwa około 21 godzin.
 • Obowiązkowe wyposażenie auto to kamizelki odblaskowe, trójkąt ostrzegawczy, apteczka i gaśnica.
 • W Bułgarii trzeba kupić winietę.
 • Przed wyjazdem do tego bałkańskiego kraju warto także kupić dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne i turystyczne.

zdjęcie autora
Autor artykułu: Joanna Kowal

Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Wystaw ocenę
15,00
Loading...

Dołącz do dyskusji

4 komentarze

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


avatar autora komentarza
https://ec.europa.eu/transport/road_safety/going_abroad/bulgaria/speed_limits_pl.htm Na autostradach mamy nominalnie 140, na drogach szybkiego ruchu 120, więc możemy się czuć jak w Polsce. To nowa zmiana w kodeksie ruchu drogowego, która niedawno weszła w życie przed tym jak otwarto w Rumunii pierwszy odcinek drogi ekspresowej.
Dziękujemy za informację, artykuł został zaktualizowany.
avatar autora komentarza
"Dzieci do 12. roku życia powinny podróżować w foteliku" Bardzo proszę o potwierdzenie tej informacji i podania źródła informacji. 12 latkowie mają czasami 1,70 m i aż mi się wierzyć nie chce że muszą być wepchnięci do fotelika..
Precyzując informację, zgodnie z bułgarskimi przepisami (http://www.lawyersbulgaria.org/content/2011/603/road-traffic-act/) obowiązek używania fotelika dla dzieci poniżej 12. roku życia dotyczy tylko przedniego siedzenia samochodu. W przypadku siedzeń tylnych obowiązek dotyczy dzieci do lat 3 lub mierzących poniżej 150 cm.