Bułgaria samochodem – poradnik dla kierowców

Bułgaria od kilkudziesięciu lat słynie ze swoich walorów turystycznych. Co roku przekonują się o tym kolejne pokolenia Polaków. Samochodowa wyprawa do Bułgarii trwa nawet 20 godzin, mimo to chętnych do wyjazdu samochodem nie brakuje.

bułgaria

Wyjazd do Bułgarii a COVID-19

Zgodnie z informacjami opublikowanymi na stronie MSZ (stan na 29.08.2024 roku), wjeżdżając do Bułgarii, nie trzeba okazywać żadnych dokumentów potwierdzających zaszczepienie lub negatywnych wyników testów przed i po przyjeździe. Zniesiono także obowiązek odbywania kwarantanny wjazdowej i wypełniania formularza lokalizacyjnego.

UWAGA!

Aktualne informacje na temat zmian ograniczeń związanych z epidemią można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Jaka trasa do Bułgarii będzie najlepsza, jeśli podróżujesz samochodem?

Urlopu zwykle nie mamy zbyt wiele. Dlatego jeśli już decydujemy się na dalszy wyjazd na kilka dni, chcemy jak najlepiej wykorzystać wolny czas: planujemy jak najdłuższy pobyt w miejscu docelowym i jak najszybszą trasę. Jeśli jedziemy z Warszawy do Bułgarii samochodem, najszybciej będzie obrać kierunek na:

  1. Częstochowę, Bytom i Gliwice,
  2. Czechy (Ostrawę, Ołomuniec i Brno),
  3. Słowację (i kierować się w stronę Bratysławy),
  4. Węgry (przejechać w stronę Budapesztu, a dalej na Kecskemet i Segedyn),
  5. Serbię (przejeżdżając przez Nowy Sad, w okolicy Belgradu i Niszu),
  6. Bułgarię (w wybranym kierunku).

Taka trasa z Polski do Bułgarii będzie trwała 20 godzin i 5 minut, dlatego po drodze warto zaplanować nocleg. Alternatywą może być przejazd przez Lublin lub Kraków i od razu przez Słowację. Podróż potrwa wówczas godzinę dłużej. W okolicy Budapesztu wszystkie trzy trasy łączą się i dalej prowadzą już tak samo.

Samochodem do Bułgarii – dokumenty, opłaty oraz przepisy drogowe

Wymagane dokumenty podróżne do Bułgarii

Bułgaria znajduje się na Półwyspie Bałkańskim. Najprostsza trasa do Bułgarii wiedzie przez Słowację, Węgry i Rumunię. Druga trasa prowadzi przez Serbię. Planując taką podróż, potrzebujemy następujących dokumentów:

  • dokument potwierdzający tożsamość – dowód osobisty lub paszport,
  • prawo jazdy,
  • dowód rejestracyjny pojazdu z ważnym przeglądem technicznym,
  • ubezpieczenie OC,
  • w przypadku samochodu firmowego warto mieć przy sobie upoważnienie od firmy leasingowej (napisane w języku bułgarskim, angielskim, francuskim lub niemieckim).
grafika

Stan bułgarskich dróg

Główne drogi w Bułgarii cieszą się dobrą opinią. Są bowiem w niezłym stanie. Niemal przez cały kraj – od stolicy na zachodzie, po wybrzeże na wschodzie (Sofia-Burgas) – ciągnie się autostrada A1. W przypadku autostrady A2 wybudowane są jednak tylko odcinki bezpośrednio prowadzące do Sofii oraz Warny. Pozostałe fragmenty trasy znajdują się w budowie bądź dopiero planuje się ich wybudowanie. Nieco gorzej prezentują się poszczególne drogi śródmiejskie i prowincjonalne. Niektóre z nich pozostawiają wiele do życzenia.

ulica w bułgarii

Przepisy ruchu drogowego

W Bułgarii jazda z całodobowo włączonymi światłami mijania jest obowiązkowa przez cały rok. Dzieci do 3. roku życia lub mierzące mniej niż 150 cm powinny podróżować w foteliku na tylnym siedzeniu, a do 12. roku życia na przednim. Wszyscy podróżujący, zarówno kierowca, jak i pasażerowie, muszą mieć zapięte pasy. Korzystanie z telefonu komórkowego w trakcie jazdy wymaga zestawu głośnomówiącego. Z kolei dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,5 promila.

Na bułgarskich drogach obowiązują następujące ograniczenia prędkości:

  • w terenie zabudowanym wszystkie rodzaje pojazdów mogą poruszać się z prędkością do 50 km/h,
  • poza terenem zabudowanym samochody osobowe mogą rozwijać prędkość do 90 km/h, pojazdy z przyczepami (do 3,5 t) do 70 km/h, zaś samochody ciężarowe i motocykle do 80 km/h,
  • na drogach ekspresowych samochody osobowe mogą jechać z prędkością do 120 km/h, a samochody z przyczepami, samochody ciężarowe i motocykle do 90 km/h,
  • na autostradach samochody osobowe obowiązuje ograniczenie prędkości do 140 km/h, zaś pojazdy z przyczepami, ciężarowe i motocykle do 100 km/h.

Do obowiązkowego wyposażenia samochodu należą:

  • kamizelki odblaskowe dla kierowcy oraz wszystkich pasażerów,
  • trójkąt ostrzegawczy,
  • gaśnica,
  • apteczka.

Nie ma natomiast obowiązku wyposażenia samochodu w komplet zapasowych żarówek samochodowych, choć jest to zalecane.

Przeczytaj też: Ubezpieczenie turystyczne do Bułgarii

Kraj lekkomyślnych kierowców?

Można spotkać się z opinią, że Bułgarzy są lekkomyślnymi kierowcami. Z pewnością nie świadczą o nich najlepiej statystyki wypadków. W Bułgarii wypadki zdarzają się, w przeliczeniu na milion mieszkańców, częściej niż w Polsce. W 2022 roku na bułgarskich drogach zginęło 78 osób (na milion mieszkańców). W tym samym czasie w Polsce naliczono 51 ofiar śmiertelnych (na milion mieszkańców).

Kradzieże i włamania

W Bułgarii raczej nie ma większego zagrożenia przestępczością. Należy jednak zachować standardowe środki ostrożności, zwłaszcza w tłumie lub na odwrót – przebywając w miejscach odosobnionych.

Na autostradę jedynie z winietą

Jeśli wybierzemy trasę wiodącą przez Rumunię, musimy się liczyć z opłatą za przeprawę przez Dunaj. Graniczną rzekę możemy przekroczyć mostem lub za pomocą promu. Koszt takiej przeprawy dla samochodu osobowego wynosi:

  • 6 lewów/3 euro – przejazd mostem Ruse-Giurgiu,
  • 12 lewów/6 euro – przejazd mostem Widyń-Kałafat,
  • 33 lewy/17 euro przeprawa promowa Oriachowo-Beket.

Korzystanie z autostrad i dróg szybkiego ruchu w Bułgarii jest płatne. Do przejazdu uprawnia winieta. Dawniej miała ona formę naklejki, którą należało umieścić na przedniej szybie pojazdu. Od stycznia 2019 roku obowiązują winiety elektroniczne. Winiety można kupić na stronach internetowych: bgtoll.bg i vinetki.bg oraz w samoobsługowych automatach na wybranych stacjach paliw i punktach granicznych. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: “Winiety Bułgaria 2024 – ceny, rodzaje, jak kupić?“.

latarnia w bułgarii

Koszt winiety zależy od kategorii pojazdu oraz okresu ważności dokumentu. Od 1 stycznia 2024 roku dla samochodów osobowych, a także lekkich pojazdów o DMC do 3,5 tony koszt elektronicznej winiety to:

  • na weekend – 9 lewów (20 zł),
  • na tydzień – 13 lewów (29 zł),
  • na miesiąc – 27 lewów (60 zł),
  • na kwartał – 48 lewów (106 zł),
  • na rok – 87 lewów (191 zł).

* – ceny za stroną bgtoll.bg przeliczone w przybliżeniu według kursu z dnia 29.08.2024 r.

W Bułgarii wiele miejsc parkingowych, zwłaszcza w nadmorskich kurortach i dużych miastach jest płatna. Opłatę można uiścić w parkometrze, u parkingowego lub wysyłając wiadomość SMS na specjalny numer. Zwyczajowa cena to 1 lew (2,20 zł).  Za litr benzyny zapłacimy średnio 2,57 lewów (5,65 zł) – dane za portalem e-petrol.pl.

Ubezpieczenie samochodu do Bułgarii

Zielona Karta w Bułgarii nie będzie potrzebna

Jadąc do Bułgarii nie musisz mieć Zielonej Karty ani ubezpieczenia granicznego. W razie zdarzenia drogowego wystarczy ubezpieczenie OC zawarte w Polsce.

Autocasco w razie wypadku – Bułgaria

Biorąc pod uwagę częstotliwość występowania wypadków i kolizji, przydatna może okazać się dodatkowa ochrona ubezpieczeniowa w postaci autocasco. W jej ramach ubezpieczyciel może ci pomóc m.in. w razie:

  • szkody częściowej (np. w wyniku wypadku lub kolizji),
  • szkody całkowitej,
  • uszkodzenia samochodu przez siły natury,
  • kradzieży auta,
  • zniszczenia auta przez wandali.

Assistance komunikacyjne w razie nieprzewidzianych zdarzeń

Z kolei ubezpieczenie assistance jest dobrym uzupełnieniem dla OC i AC, ponieważ zapewnia pomoc w wielu nieprzewidzianych sytuacjach. Wśród nich znajdują się na przykład awarie. Ze względu na stan bułgarskiej służby zdrowia przydatna może okazać się pomoc medyczna. Natomiast pomoc tłumacza ułatwi przełamanie bariery językowej (znajomość angielskiego nie jest powszechna).

plaża w bułgarii

NNW w razie najgorszego – Bułgaria

Zważywszy na częstotliwość wypadków i kolizji na bułgarskich drogach, sensownym rozwiązaniem wydaje się ubezpieczenie przed urazami ciała. Kwoty odszkodowania zależą od sumy gwarantowanej oraz procentowego uszczerbku na zdrowiu. Sumy odszkodowania przeważnie wahają się od 5 000 zł do 20 000 zł. Rzecznik Finansowy zaleca jak najwyższe sumy ubezpieczenia, ponieważ przy niskich sumach odszkodowania bywają niezadowalające.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu do Bułgarii?

Wykonaliśmy przykładową kalkulację kosztów ubezpieczenia samochodu dla 42-letniego kierowcy z Radomia, który jeździ 5-letnią Skodą Octavią (benzyna, 1498 cm3). Mężczyzna, który posiada prawo jazdy od 20 lat i bezszkodową historię ubezpieczenia, jest żonaty i ma dwójkę dzieci (6 i 8 lat), a w najbliższym roku planuje wybrać się z całą rodziną samochodem a wakacje do Bułgarii, dlatego zależy mu na polisie z AC i assistance działającymi za granicą.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ubezpieczeniaCena polisy
TrastiOC + AC + NNW + Assistance1315 zł
WienerOC + AC Mini + NNW + Assistance1566 zł
BeesafeOC + AC + Assistance1661 zł
LINK4OC + AC + NNW + Assistance1963 zł
mtu24.plOC + AC + NNW + Assistance3114 zł
BenefiaOC + AC + NNW + Assistance4479 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze OC AC Mubi (29.08.2024).
Bułgaria - ważne numery
PODSUMOWANIE
  • Przed wyjazdem do Bułgarii zajrzyj na stronę rządową z informacjami dotyczącymi ograniczeń związanymi z pandemią COVID-19.
  • Podróż samochodem do Bułgarii trwa około 21 godzin.
  • Obowiązkowe wyposażenie auto to kamizelki odblaskowe, trójkąt ostrzegawczy, apteczka i gaśnica.
  • W Bułgarii trzeba kupić winietę.
  • Przed wyjazdem do tego bałkańskiego kraju warto także kupić dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne i turystyczne.

FAQ – najważniejsze pytania o podróż samochodem do Bułgarii

Czy w Bułgarii jest kontrola graniczna?
Ile trwa podróż samochodem z Polski do Bułgarii?
Gdzie się zatrzymać w drodze do Bułgarii?
Joanna Kowal
Autor artykułu: Joanna Kowal

Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

5 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

avatar autora komentarza
Przepraszam ale jakim cudem auta do 3,5t poza terenem maja ograniczenie do 70 a ciężarówki do 80
avatar autora komentarza
"Dzieci do 12. roku życia powinny podróżować w foteliku" Bardzo proszę o potwierdzenie tej informacji i podania źródła informacji. 12 latkowie mają czasami 1,70 m i aż mi się wierzyć nie chce że muszą być wepchnięci do fotelika..
Precyzując informację, zgodnie z bułgarskimi przepisami (http://www.lawyersbulgaria.org/content/2011/603/road-traffic-act/) obowiązek używania fotelika dla dzieci poniżej 12. roku życia dotyczy tylko przedniego siedzenia samochodu. W przypadku siedzeń tylnych obowiązek dotyczy dzieci do lat 3 lub mierzących poniżej 150 cm.
avatar autora komentarza
https://ec.europa.eu/transport/road_safety/going_abroad/bulgaria/speed_limits_pl.htm Na autostradach mamy nominalnie 140, na drogach szybkiego ruchu 120, więc możemy się czuć jak w Polsce. To nowa zmiana w kodeksie ruchu drogowego, która niedawno weszła w życie przed tym jak otwarto w Rumunii pierwszy odcinek drogi ekspresowej.
Dziękujemy za informację, artykuł został zaktualizowany.
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!