Ubezpieczenie Jawa – OC motoroweru od 100 zł a motocykla od 118 zł na Mubi!

Najpopularniejszym w Polsce modelem tego czeskiego, a wcześniej czechosłowackiego producenta motocykli, motorowerów i samochodów jest Jawa 350 TS. Jednoślad ten produkowany był w latach 1984-1991, a charakteryzował się sportową sylwetką. To właśnie na niego oraz na motorowery Jawa 215 A użytkownicy Mubi najczęściej szukali OC. Sprawdźmy, jak kształtują się ceny ubezpieczeń na Jawy!

Ubezpieczenie OC Jawa – ceny z ostatniego półrocza

Właściciele motocykli płacą za obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej mniej niż posiadacze samochodów osobowych. Średnia cena jednośladów w grudniu 2022 roku wyniosła 496 zł, natomiast aut 671 zł. Na tym tle miłośnicy Jaw mogli być w tym miesiącu usatysfakcjonowani – za OC tych motocykli trzeba było średnio zapłacić 380 zł. A jak kształtowały się ceny w kilku ostatnich miesiącach maszyn tego czeskiego producenta?

MiesiącŚrednia cena OC Jawa
grudzień380 zł
listopad529 zł
październik485 zł
wrzesień479 zł
sierpień541 zł
lipiec545 zł
Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonych w porównywarce ubezpieczeń Mubi.

Grudzień okazał się najlepszym dla właścicieli maszyn Jawa. Natomiast w listopadzie, sierpniu i lipcu za ochronę trzeba było zapłacić ponad 500 zł. Z kolei średni koszt ubezpieczenia motocykli Jawa z ostatniego półrocza to 493 zł. Zobaczymy, co przyniosą kolejne miesiące!

Top 10 najtańszych OC maszyn Jawa – od 100 zł za roczną ochronę!

Średnie ceny OC Jaw w ostatnich miesiącach mocno się zmieniały. Jednak wielu motocyklistów otrzymało oferty ubezpieczenia w bardzo niskiej cenie. Koszt ubezpieczenia w granicach 100 zł to znakomita okazja. Wystarczy uświadomić sobie, że to cena za rok ochrony – to mniej niż 10 zł miesięcznie!

Top 10 najniższych cen ubezpieczenia OC motocykli i motorowerów Jawa z grudnia 2022 roku:

MotocyklWłaścicielCena ubezpieczenia OC
Jawa 215 A, motorower34-letni mężczyzna z powiatu piotrkowskiego100 zł
Jawa 215 A, motorower31-letni mężczyzna z Głogowa Małopolskiego100 zł
Jawa 215 A, motorower65-letni mężczyzna z powiatu tarnowskiego100 zł
Jawa 215 A, motorower88-letni mężczyzna z Zabłudowa100 zł
Jawa TS 350, szosowy od 250 cm³73-letni mężczyzna z powiatu ropczycko-sędziszowskiego118 zł
Jawa TS 350, szosowy od 250 cm³51-letni mężczyzna z powiatu puławskiego120 zł
Jawa TS 350, szosowy od 250 cm³49-letni mężczyzna z powiatu wadowickiego125 zł
Jawa TS 350, szosowy od 250 cm³48-letni mężczyzna z Krakowa132 zł
Jawa TS 350, szosowy od 250 cm³59-letni mężczyzna ze Skarszew137 zł
Jawa TS 350, szosowy od 250 cm³59-letnia kobieta z powiatu łańcuckiego138 zł
Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonych w grudniu 2022 rok w porównywarce ubezpieczeń Mubi.

Cztery najtańsze oferty ubezpieczenia OC były na motorowery, dokładnie na model Jawa 215 A. Natomiast kolejne pozycje zajęły Jawy TS 350. Warto dodać, że wszystkie ubezpieczane jednoślady były z końca lat 80. i początku lat 90.

Wszystkie osoby, które otrzymały ofertę ubezpieczenia OC miały więcej niż 30 lat. Czy to ma jakieś znaczenie? Tak, wiek właściciela pojazdu jest jednym z czynników, który wpływa na szacowanie ryzyka ubezpieczeniowego, a więc także wysokości składki OC. 

Najmłodsi kierowcy w wieku 18-25 częściej powodują wypadki, a także mają mniejsze doświadczenia na drodze oraz brakuje im historii ubezpieczenia, co przekłada się na droższe ubezpieczenie.

Zwróćmy także uwagę, że zdecydowana większość najtańszych propozycji ubezpieczenia OC była skierowana do osób, które mieszkały w małych miejscowościach – wyjątkiem jest motocyklista z Krakowa. 

Motocykle i motorowery Jawa – średnie ceny OC

Średnia cena OC motocykli w grudniu 2022 roku na Mubi to 496 zł. Natomiast średni koszt ubezpieczenia motocykli szosowych z silnikami powyżej 250 cm³ wyniósł 469 zł, a motorowerów aż 682 zł. Jak w porównaniu z tymi danymi wypadają ceny ubezpieczenia różnych rodzajów Jaw?

Rodzaj jednośladu marki JawaŚrednia cena OC w grudniuNajniższa cena OC w grudniu
szosowe od 250 cm³306 zł118 zł
motorowery711 zł100 zł
Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonych w grudniu 2022 rok w porównywarce ubezpieczeń Mubi.

Średnia cena motocykli szosowych Jawy o silnikach z pojemnością większą niż 250 cm³ była niższa niż średnia dla wszystkich maszyn tego typu. Natomiast koszt OC motorowerów Jawy okazał się w grudniu nieco wyższy niż całkowita średnia cena – mimo że 4 pierwsze miejsca w Top 10 najtańszych ubezpieczeń Jawy zajęły właśnie oferty ubezpieczenia na tego typu jednoślady.

Pakiet ubezpieczeń na Jawę

Na koniec sprawdziliśmy za pomocą kalkulatora OC AC Mubi, ile trzeba zapłacić za pakiet ubezpieczeń Jawy. Oferty zostały przygotowane dla 52-letniego właściciela Jawy TS 350 z 1996 roku z miejscowości Kielnarowa pod Rzeszowem. Pan Bogdan od ponad 10 lat ubezpiecza pojazdy i w tym czasie nie spowodował szkody. Prawo jazdy ma od 1990 roku.

Motocykl Pana Bogdana ma przejechane 168 tys. km. Przez najbliższe 12 miesięcy właściciel planuje im przejechać nie więcej niż 5 tys. km. Motocyklem będzie poruszał się tylko Pan Bogdan.

Ceny pakietów ubezpieczeń na motocykl Jawa TS 350 o pojemności 343 cm³:

UbezpieczycielZakresCena pakietu na Jawę TS 350
BeesafeOC + NNW178 zł
BeesafeOC + NNW + Assistance230 zł
WienerOC + Assistance382 zł
WienerOC + NNW + Assistance449 zł
Dane pochodzą z kalkulacji przeprowadzonej w porównywarce Mubi w dniu 19.01.2023.

Ubezpieczyciele – Beesafe i Wiener – zaoferowali pakiety ubezpieczeń z dodatkowymi NNW i assistance. Z kolei Generali i Proama wymagały uzupełnienia danych, by zobaczyć ich oferty. Dlaczego żadna firma nie zaoferowała ubezpieczenia autocasco?

Jednym z warunków, który umożliwia wykupienie AC na pojazd, jest jego wiek. Ubezpieczyciele zazwyczaj oferują autocasco na motocykle i samochody, które nie są starsze niż 16 czy 18 lat – dokładne warunki opisane są w OWU.

Jeśli zastanawiasz się, ile Ty musisz zapłacić za ubezpieczenie swojego motocykla lub samochodu, możesz to łatwo, wygodnie, a przede wszystkim szybko sprawdzić za pomocą kalkulatora OC AC Mubi. W ciągu paru minut przekonasz się, czy nie przepłacasz za ubezpieczenie swojego pojazdu.

FAQ – najważniejsze pytania o ubezpieczenie OC Jawa

Co decyduje o wysokości składki OC?

Wysokość składki OC zależy od trzech grup czynników, a więc od danych o właścicielu pojazdu, samym pojeździe i sposobie jego użytkowania. Znaczenie ma więc między innymi wiek, miejsce zamieszkania i historia ubezpieczenia, a także pojemność silnika maszyny czy dodatkowi kierowcy.

Czy na motocykl można kupić dodatkowe ubezpieczenia?

Tak. Przy zakupie OC można w pakiecie dobrać NNW czy assistance. Jeśli motocykl nie przekroczył określonego w OWU wieku, to także możliwe jest dobranie autocasco. Na przykład UNIQA wskazuje, że motocykl nie może mieć więcej niż 16 lat, a Allianz umożliwia ubezpieczenie maszyn, które nie mają więcej niż 18 latach.

Czy w porównywarce ubezpieczeń Mubi można kupić także ubezpieczenie motocykla?

Tak. Oprócz ubezpieczenia samochodów osobowych w porównywarce ubezpieczeń Mubi można także kupić ubezpieczenie na motocykl i motorower. Wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań, by otrzymać oferty różnych pakietów ochrony.

PODSUMOWANIE
  • W grudniu 2022 roku za ubezpieczenie OC motocykli Jawa trzeba było średnio zapłacić 380 zł.
  • Najtańsze OC motorowerów Jawa kosztowało 100 zł, a motocykla 118 zł.
  • Motocykliści szukali OC przede wszystkim na motorowery Jawa 215 A i motocykle szosowe Jawa TS 350.
  • Właściciele Jaw mogli także kupić pakiety ubezpieczeń z dodatkowym NNW i assistance.
zdjęcie autora
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę
15,00
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!