Ubezpieczenie do Rumunii

Nie ma drugiego takiego kraju w Europie, który byłby tak niedoceniany przez polskich turystów, a jednocześnie tak bardzo zasługiwał na odwiedziny. Nie wierzysz? To przygotuj się na wizytę w legendarnym zamku Bran, przejażdżkę krętą górską Trasą Transfogaraską oraz na gorące chwile na słonecznym wybrzeżu Morza Czarnego. Rumunia zaskoczy Cię różnorodnością krajobrazu, bogactwem zabytków historycznych i oryginalną kulturą!

rumunia - przewodnik

Atrakcje turystyczne

Interesuje Cię bardziej piękno natury, niż budowle stworzone przez ludzi? Nie możesz zdecydować się, co wybrać? Nie przejmuj się! W Rumunii mieszkańcy zbudowali w otoczeniu Karpat wiele wyjątkowych obiektów. Dodatkowo same góry i Dunaj – jedna z największych rzek Europy – dostarczają wielu wrażeń i niezapomnianych widoków. Poznajmy je bliżej.

atrakcje turystyczne w rumunii

11 najciekawszych atrakcji turystycznych w Rumunii

Pałac Parlamentu w Bukareszcie

Zwana też Pałacem Ludowym potężna siedziba parlamentu o powierzchni zabudowy 830 000 m2, co czyni ją jednym z największych budynków administracji publicznej na świecie. Część jest udostępniona dla zwiedzających.

Zamek Bran (Drakuli)

Pochodzący z XIV wieku zamek położony w miejscowości niedaleko Braszowa znany jako domniemana siedziba Drakuli, mimo że jego pierwowzór, Wlad Palownik, nigdy tam nie mieszkał.

Zamek Peleș

XIX-wieczny kompleks parkowo-pałacowy w Sinai, dawna letnia rezydencja królewska, a dziś muzeum. Bardzo malowniczo położony u podnóża gór Bucegi jest pięknym przykładem architektury neorenesansowej.

Cerkwie w Maramureș

Wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO zabytkowe drewniane cerkwie położone w wioskach na północnym zachodzie Rumunii, w regionie granicznym z Ukrainą.

Kościół Czarny w Braszowie

Pochodząca z XIV wieku największa budowla sakralna w Rumunii. Wykonany w stylu późnogotyckim kościół swoją nazwę uzyskał po pożarze w 1689 roku, po którym nowo odbudowane wnętrze urządzono w stylu barokowym.

Starówka w Sybinie

Historyczne centrum jednego z najpiękniejszych rumuńskich miast, w którym można podziwiać otoczony przez kamienice plac Piata Mare, XVIII-wieczny kościół Jezuitów, wieżę ratuszową, katedrą czy Most Kłamców.

Siedmiogrodzkie wioski saskie

Wioski na terenie dawnego Siedmiogrodu, w których znajdują się wpisane na listę dziedzictwa UNESCO murowane kościoły obronne z XIII-XVI wieku (m.in. Biertan, Câlnic, Dârjiu).

Park Narodowy Retezat

Rezerwat w masywie górskim o tej samej nazwie w południowo-zachodniej części Rumunii, z najwyższym szczytem Vârful Peleaga (2509 m n.p.m.). Mało zatłoczony, nadaje się świetnie na piesze wędrówki.

Ulica Victoriei w Bukareszcie

Główna aleja w centrum rumuńskiej stolicy nazwana na pamiątkę pochodu rumuńskiej armii, zwycięskiej w walce o niepodległość.

Cytadela w Sighișoarze

Pod tą nazwą kryje się Górne Miasto wpisanej na listę UNESCO Sighișoary, całe otoczone idealnie zachowanymi murami i wieżami. Na jego terenie znajdują się m.in. wieża zegarowa, Dom Drakuli czy Kościół na Wzgórzu.

Delta Dunaju

Druga największa delta rzeczna w Europie, położona na granicy między Rumunią i Ukrainą, stanowiąca ostoję dla różnych gatunków ptaków i roślin. Wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO i rezerwatów biosfery.

Trasa Transfogaraska i Zapora Vidraru

Te dwie budowle zmieniły obraz gór w Rumunii. Trasa Transfogaraska wije się po zboczach Karpat, przebiegając w najwyższym punkcie na wysokości 2042 m n.p.m. To na niej znajduje się prawie 900-metrowy tunel – najdłuższy w Rumunii. Największe wrażenie robi jednak sam przejazd licząca około 150 km trasą. Nie tylko zakręty i wzniesienia sprawią, że nie chce się po niej pędzić, ale także oszałamiające widoki i panoramy gór!

Z kolei zapora na jeziorze Vidraru to potężna budowla ze stali i betonu, która wznosi się na wysokość 166 metrów. Powstała na rzece Ardżesz płynącej przez Góry Fogaraskie. Wyjątkowe wrażenie robi woda wypływająca przez trzy otwory z korony zapory i z hukiem rozbijająca się o kamieniste podłoże u stóp budowli. 

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Rumunii na mubi.pl?
 • Ubezpieczyciel zapewni Ci pomoc tłumacza, jeśli po wypadku lub kradzieży Twoich dokumentów będziesz musiał porozumieć się z policją. W Rumunii znalezienie osób mówiących po polsku jest utrudnione.
 • Otrzymasz odszkodowanie, jeśli ktoś ukradnie Ci dokumenty, a także pożyczkę od ubezpieczyciela, jeśli stracisz także gotówkę.
 • Będziesz mógł skorzystać z pomocy lekarza w szerszym zakresie niż zapewnia to EKUZ, a także z usług prywatnych przychodni i gabinetów po zachorowaniu lub wypadku.
Sprawdź w kalkulatorze Mubi
cel podróży
CIEKAWOSTKA

Odwiedź Rumunię 1 marca, by wziąć udział w Święcie Wiosny (Martisor)!

Przed wyjazdem do Rumunii

Ten leżący w południowo-wschodniej Europie kraj jest rzadko odwiedzany przez turystów z Polski. A to duży błąd! Położenie Rumunii sprawia, że jest on idealnym miejscem do odwiedzenia o każdej porze roku. Latem będziesz mógł wygrzewać się tam nad Morzem Czarnym, a zimą szusować po stokach Karpat. A to dopiero początek atrakcji!

UWAGA!

Podróżujący do Rumunii z Polski nie muszą wykonywać testów, przechodzić kwarantanny i posiadać dokumentu potwierdzającego szczepienie. Szczegóły i aktualne informacje są dostępne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Góry, rzeki i wyżyny

Bardzo często pierwszymi skojarzeniami geograficznymi związanymi z Rumunią są dwie nazwy – Transylwania i Dunaj. Oczywiście obie są prawdziwe, ale już dużo mniej osób wie, że ponad 30% tego kraju zajmują obszary górskie powyżej 800 m n.p.m. Rumunia jest prawie idealnie podzielona na 3 równe części – niziny na południu i wschodzie, Karpaty biegnące przez jej środkową część i wyżyny na zachodzie (w tym tą największą i  najsłynniejszą Transylwanię). 

To zróżnicowane ukształtowanie terenu sprawia, że w Rumunii można podziwiać wspaniałe panoramy gór, na przykład masywu Ceahlau, dziką deltę Dunaju i malownicze plażę w pobliżu Konstancy. Jednocześnie tamtejsi mieszkańcy przez wieki wybudowali w górach i na wyżynach wspaniałe zamki. Za czasów komunizmu – pod tym względem nasze kraje mają podobną historię – w górach powstała jedna z najpiękniejszych dróg na świecie – Trasa Transfogarska, której fragment przebiega nawet na wysokości ponad 2000 m n.p.m. w okolicach jeziora Bâlea. Dlaczego o tym wspominam? To właśnie tam od paru lat można zimą przenocować w zimowym hotelu Igloo Village Balea Lac! 

CIEKAWOSTKA

Nazwa Rumunia pochodzi od łacińskiego słowa Romanus, które oznacza mieszkańców Imperium Rzymskiego. To jedyny kraj w tej części Europy, którego język należy do grupy języków łacińskich!

Lato, jesień, wiosna, zima

Rumunię warto odwiedzić o każdej porze roku. Jeśli Twoim głównym celem jest rejs po Dunaju i zobaczenie bogactwa przyrodniczego jego ujścia, to najlepiej odwiedź ten kraj wiosną, latem lub wczesną jesienią. Natomiast jeśli poszukujesz ośrodków narciarskich, to wybierz się zimą w okolice Braszowa na Poiana Brasov, która oferuje 20 km tras narciarskich. Miłośnicy nart mogą odwiedzić także Predeal, Sinale i Busteni.

Średnie temperatury w Rumunii są wyższe niż w Polsce. W nadmorskiej miejscowości Mamaia dochodzą one do 29ºC w lipcu i sierpniu. Nawet w maju i wrześniu można spokojnie odwiedzać ten region kraju, gdyż jest tam naprawdę ciepło – odpowiednio 21ºC i 24ºC! Temperatura wody w Morzu Czarnym również jest wysoka – latem dochodzi do 25ºC, więc nawet największe zmarzluchy będą mogły swobodnie zażyć kąpieli. 

Oczywiście w górach panują niższe temperatury. Sezon narciarski trwa tam od grudnia do marca. Również przygotowania do wyprawy górskiej do Rumunii będą wyglądały zupełnie inaczej, niż te nad morze, czyli podobnie jak każdy wypad w wysokie góry. 

CIEKAWOSTKA

Na terenie współczesnej Rumunii znajdują się zabytki związane z Imperium Rzymskim – na przykład Histria lub ruiny w Drobeta-Turnu Severin!

Podróż 

Do Rumunii można dostać się na kilka sposobów. Najszybciej dotrzesz do stolicy kraju Bukaresztu samolotem w niecałe 2 godziny. Bezpośrednie loty odbywają się na trasie Lotnisko Chopina w Warszawie i port lotniczy Bukareszt-Otopeni. Ceny takiej podróży w obie strony dla jednej osoby kształtują się od 85 euro do nawet kilkuset euro. 

Wyprawa koleją jest opcją dla osób cierpliwych. Niestety na tę chwilę (17.11.2022) nie ma bezpośredniego połączenia między Warszawą i Bukaresztem, dlatego taka podróż wymaga kilku przesiadek i trwa półtorej doby. Nie ma więc praktycznego sensu – chyba, że po drodze zamierzasz zatrzymać się w Wiedniu i Budapeszcie. 

Najszybsza trasa samochodowa z Warszawy do Bukaresztu biegnie praktycznie pionowo na południe. Przebiega przez Słowację i Węgry. Przejechanie jej zajmuje około 18 godzin. Przygotuj się jednak na długą wyprawę, ponieważ będziesz miał do przejechania ponad 1250 kilometrów. Wjeżdżając do Rumunii, należy wykupić winietę na przejściu granicznym lub stacji benzynowej.

CIEKAWOSTKA

Timisoara była pierwszym miastem w Europie, w którym ulice zostały oświetlone elektrycznie.

Dokumenty i ubezpieczenia

Rumunia należy do Unii Europejskiej, więc aby wjechać na jej terytorium, wystarczy Ci dowód osobisty. Pamiętaj, że wybierając się tam samochodem, musisz mieć ze sobą nie tylko prawo jazdy, ale także dokument potwierdzający aktualne ubezpieczenie OC. W Rumunii respektowane są ubezpieczenia polskich towarzystw ubezpieczeniowych.

Przed wyjazdem warto także wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) w oddziale NFZ, która pozwoli Ci na skorzystanie z publicznej opieki medycznej oraz z placówek, które mają podpisaną umowę z rumuńskim Zakładem Ubezpieczeń Zdrowotnych. Dla lepszej ochrony i bezpieczeństwa warto także wykupić ubezpieczenie podróżne.   

Przykładowe ceny ubezpieczenia turystycznego wykupionego dla jednej dorosłej osoby na 8-dniowy pobyt w Rumunii – pod uwagę wzięte zostały wyłącznie najtańsze warianty ubezpieczenia:

UbezpieczycielSzczegóły ubezpieczeniaCena najtańszego pakietu
mtu24.plKL – 80 000 zł,
OC – 50 000 zł
25 zł
SIGNAL IDUNAKL – 87 510 zł,
NNW – 15 000 zł
29 zł
You Can DriveKL – 100 000 zł,
OC – 50 000 zł
33 zł
UNIQAKL – 250 000 zł,
NNW – 30 000 zł
34 zł
ProamaKL – 100 000 zł34 zł
AXA PartnersKL – 200 000 zł,
NNW – 20 000 zł
36 zł
Wiener KL – 175 020 zł,
NNW – 10 000 zł,
OC – 109 387 zł
40 zł
GeneraliKL – 300 000 zł,
NNW – 15 000 zł,
OC – 50 000 zł
54 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi (24.01.2024).

Przeczytaj też: Rumunia – przewodnik dla kierowców

Większość towarzystw ubezpieczeniowych w kosztach leczenia umieszcza również przypadki zachorowania na koronawirusa. W niektórych firmach można się jednak spotkać również z odrębnymi rozszerzeniami polisy, które uwzględniają m.in. także pokrycie kosztów przedłużonego pobytu z uwagi na kwarantannę. Sprawdźmy, ile kosztują i co oferują takie ubezpieczenia – wyliczenia dla jednej osoby na 8 dni pobytu w Rumunii.

Towarzystwo ubezpieczenioweCzy zapewnia ochronę w razie COVID-19?
mtu24.plzachorowanie, izolacja, kwarantanna, test
SIGNAL IDUNAzachorowanie, test
You Can Drivezachorowanie, izolacja, kwarantanna, test
UNIQAzachorowanie, izolacja, kwarantanna, test
Proamazachorowanie, test
AXA Partnerszachorowanie, izolacja, kwarantanna, test
Generalizachorowanie, test
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi (24.01.2024).
CIEKAWOSTKA

W rumuńskich Karpatach żyje największa populacja niedźwiedzi brunatnych w Unii Europejskiej. Ich liczbę szacuje się między 6000 a 8000 osobników!

Przykładowe ceny w Rumunii

 • Chleb – 3 RON (2,70 zł);
 • piwo – 3,70 RON (3,30 zł);
 • woda mineralna w butelce (1,5 l) – 2,60 RON (2,30 zł);
 • posiłek w niedrogim lokalu – 25,00 RON (22 zł);
 • litr paliwa – 5,89 zł;
 • litr oleju napędowego – 6,33 zł)

Ceny paliw za portalem e-petrol.pl (aktualizacja: 24.01.2024). 

FAQ – najważniejsze pytania o podróż do Rumunii

Co warto zobaczyć w Rumunii?
Czy Rumunia jest bezpieczna dla turystów?
Z czego znana jest Rumunia?
Co przywieźć z Rumunii?
Co zabrać ze sobą do Rumunii?
PODSUMOWANIE
 • Rumunię warto odwiedzić o każdej porze roku.
 • Podróż samochodem do Rumunii trwa ponad 18 godzin. Natomiast lot niecałe 2 godziny.
 • Przed wyjazdem do Rumunii warto wyrobić sobie kartę EKUZ i wykupić ubezpieczenie turystyczne.
 • Rumunia to kraj pięknej przyrody – Parku Narodowego “Ceahlau” czy delty Dunaju.
 • Każdy miłośnik mocnych wrażeń powinien zobaczyć zamek Braj i zamek Corvin.
 • A zapalony kierowca przejechać Trasę Transfogaraską.
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!