Ubezpieczenie do Rumunii
W Rumunii można się spodziewać podobnych zagrożeń, co w Polsce. Poziom przestępczości nie jest wysoki, nie występują tam egzotyczne z naszego punktu widzenia choroby, a koszty leczenia w nagłych przypadkach może pokryć karta EKUZ. Turystom zaleca się jednak wykupienie dodatkowego ubezpieczenia na podróż – zapewni ono ochronę o szerszym zakresie, a także pomoc ubezpieczyciela w sytuacjach kryzysowych za granicą.
Ubezpieczenie do Rumunii – spis treści:
Wprowadzenie
Rumunia nie należy do najpopularniejszych kierunków podróży turystów z Polski, mimo że jest to kraj, który można odwiedzić o każdej porze roku. Na przyjezdnych czekają tam m.in. ciekawe zabytki, górskie szlaki, kurorty nad Morzem Czarnym i ośrodki narciarskie w Karpatach. Odkrywając ojczyznę Drakuli, trzeba jednak pamiętać, że tak jak każdy zagraniczny wyjazd, również na ten warto kupić ubezpieczenie turystyczne.
Dlaczego warto rozważyć ubezpieczenie przed wyjazdem do Rumunii?
Polisa dla podróżnych to zabezpieczenie na wypadek różnego rodzaju niefortunnych sytuacji, do jakich może dojść podczas pobytu za granicą. Dzięki niej można zagwarantować pomoc w razie np. problemów zdrowotnych w obcym kraju – ubezpieczyciel pokryje m.in. koszty leczenia, zakupu leków i środków opatrunkowych, a nawet zorganizuje i opłaci transport powrotny do kraju. Bez ubezpieczenia wszystkie te wydatki musiałby opłacić sam poszkodowany z własnej kieszeni, a sam koszt transportu z Rumunii do Polski oznaczałby kwotę rzędu kilkunastu tysięcy euro.
Rumunia należy do Unii Europejskiej, co oznacza, że działa tam Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). W jej ramach gwarantowana jest jednak tylko podstawowa opieka medyczna udzielana w nagłych sytuacjach, dlatego karta nie może stanowić zamiennika ubezpieczenia turystycznego.
Ochroną ubezpieczeniową można też objąć m.in. bagaż podróżny i odpowiedzialność cywilną turysty. Ubezpieczyciel może wypłacić odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu, a także zapewnić szereg usług assistance, w rodzaju pomocy prawnej czy wynajęcia tłumacza. Polisa podróżna to zabezpieczenie także dla osób aktywnych fizycznie – można nią objąć zarówno rekreacyjne uprawianie sportu, jak i bardziej niebezpieczne dyscypliny w rodzaju kajakarstwa czy kolarstwa górskiego.
Czy ubezpieczenie do Rumunii jest obowiązkowe?
Podróżni nie mają obowiązku zakupu ubezpieczenia na wyjazd do Rumunii. Jest to jednak zalecane z uwagi na mocno ograniczony zakres usług gwarantowanych przez EKUZ i konieczność pokrycia kosztów m.in. leczenia w placówkach prywatnych, ratownictwa czy transportu medycznego w tym kraju.
Wymagania wizowe i ubezpieczeniowe dla podróżujących
Do Rumunii można wjechać na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego. Do przekroczenia granicy nie uprawniają aplikacje mObywatel/mDokumenty. Nie ma obowiązku wizowego ani żadnych dodatkowych formalności przy pobycie nieprzekraczającym 90 dni. W przypadku dłuższego pobytu wymagane jest zarejestrowanie się we właściwym oddziale Inspektoratu ds. Imigracji (IGI). Kierowcy muszą posiadać oryginalną wersję polisy ubezpieczenia komunikacyjnego.
Chociaż Rumunia jest od 31 marca 2024 roku członkiem strefy Schengen, na granicach lądowych tego państwa nadal odbywają się kontrole graniczne. Jak dotąd zostały one zniesione tylko w przypadku osób podróżujących drogą powietrzną i morską.
Rekomendacje Ministerstwa Spraw Zagranicznych
MSZ na stronie z informacjami dla podróżnych nie informuje o szczególnych zagrożeniach związanych z wyjazdem do Rumunii. Turyści powinni uważać na kradzieże kieszonkowe w zatłoczonych miejscach w dużych miastach, możliwość spotkania dzikich zwierząt na szlakach w górach, a także wypadki komunikacyjne na mocno wyeksploatowanych, górskich drogach. Problemem może być również bariera językowa w razie kontaktu z lokalną policją.
W kwestii ubezpieczenia się na wyjazd do Rumunii Ministerstwo Spraw Zagranicznych rekomenduje wyrobienie EKUZ, jednak nie zaleca ograniczania ochrony tylko do niej.
Dzięki EKUZ otrzymasz jedynie niezbędne świadczenia medyczne w ramach publicznego systemu ochrony zdrowia. Zalecamy więc wykupienie dodatkowych ubezpieczeń prywatnych. W razie konieczności pokryją one koszty leczenia w szerszym zakresie oraz koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach. Dodatkowe prywatne ubezpieczenie jest pomocne, jeśli uprawiasz sport (zwłaszcza sporty ekstremalne), potrzebujesz transportu medycznego lub w razie śmierci i konieczności przewozu zwłok.
Źródło: Polska w Rumunii, Informacje dla podróżujących
Rodzaje ubezpieczeń turystycznych do Rumunii
Rodzaj ochrony dostępnej w ramach ubezpieczenia dla podróżnych zależy od Twojego wyboru, a ten powinien być dokonany w oparciu o plany na wyjazd. Standardowo w zakresie polisy turystycznej znajduje się pokrycie kosztów leczenia i assistance – wszystkie pozostałe opcje są zwykle dostępne w wyższych pakietach lub po dodatkowej opłacie.
Ubezpieczenie zdrowotne (koszty leczenia)
Ubezpieczenie kosztów leczenia, czyli w skrócie ubezpieczenie KL, to podstawowy element każdej polisy dla podróżnych. W jej ramach ubezpieczyciel pokrywa wszystkie wydatki związane z pomocą medyczną, jaką podróżny otrzymał za granicą – od ceny wizyty u lekarza pierwszego kontaktu począwszy, przez koszty badań, zabiegów i operacji, a na pobycie w szpitalu skończywszy.
Ubezpieczenie turystyczne pokrywa wszystkie koszty niezbędnego i nieplanowanego leczenia za granicą – zarówno w publicznych zakładach zdrowia, jak i prywatnych placówkach medycznych – ale tylko do wysokości sumy ubezpieczenia.
Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW)
O ile każda polisa ubezpieczeniowa pokryje koszty leczenia podróżnego w Rumunii, o tyle na wypłacone w jej ramach odszkodowanie mogą liczyć tylko Ci turyści, którzy wybiorą opcję z ubezpieczeniem NNW. Ochrona od następstw nieszczęśliwych wypadków to gwarancja otrzymania finansowej rekompensaty w razie doznania uszczerbku na zdrowiu za granicą – im wyższy jego stopień, tym większa będzie wypłacona kwota.
Towarzystwo ubezpieczeń mtu24.pl wypłaca 1% sumy ubezpieczenia NNW za każdy procent trwałego uszczerbku na zdrowiu, jeśli łącznie nie przekracza on 20% uszkodzeń ciała. Jeśli wynosi od 21-50%, za każdy procent wypłacane jest 1,5% sumy ubezpieczenia, a jeśli od 51-99%, wypłaca się 2% sumy ubezpieczenia za każdy procent uszczerbku. W razie 100% uszczerbku lub śmierci ubezpieczonego, wypłacane jest 200% sumy ubezpieczenia NNW.
Ubezpieczenie bagażu
Ubezpieczenie bagażu podróżnego w ramach polisy turystycznej obejmuje najczęściej jego:
- utratę,
- uszkodzenie,
- zniszczenie.
Aby zostało wypłacone odszkodowanie, bagaż musi znajdować się pod bezpośrednią opieką podróżnego, być przez niego we właściwy sposób zabezpieczony lub powierzony przewoźnikowi albo przechowalni. Ubezpieczyciel może wyłączyć spod zakresu swojej odpowiedzialności niektóre przedmioty (np. środki pieniężne, biżuterię, lekarstwa) lub objąć je ochroną za dopłatą dodatkowej składki (np. sprzęt elektroniczny i sportowy). Informacje na ten temat znajdują się w OWU.
Odszkodowanie za utracony w wyniku kradzieży lub rozboju bagaż zostanie wypłacone również wtedy, gdy ubezpieczony nie miał możliwości sprawowania bezpośredniej opieki nad swoimi rzeczami w wyniku nieszczęśliwego wypadku.
Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym
Podczas pobytu za granicą może się zdarzyć, że to turysta wyrządzi szkodę, np. rozbije szybę w hotelu, w którym się zatrzymał, po czym zostanie obciążony kosztem naprawy. Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym zapewnia ochronę finansową na właśnie takie przypadki, obejmując nią nie tylko samego ubezpieczonego, ale też dzieci i zwierzęta, które pozostawały pod jego opieką. Warto zwrócić uwagę na sumę ubezpieczenia, która może być niższa w przypadku szkód rzeczowych niż osobowych, a także nie obejmować szkód wyrządzonych podczas uprawiania sportów – te są często objęte zakresem dodatkowego OC sportowego.
UNIQA podaje, że ochrona w ramach ubezpieczenia OC w życiu prywatnym w polisie Supertravel nie dotyczy szkód, których wartość nie przekracza 500 zł. Ponadto każde wypłacone w jego ramach świadczenie i odszkodowanie jest pomniejszone o taką samą kwotę.
Assistance podróżne i ewakuacja medyczna
Usługi assistance to bardzo szerokie pojęcie, które w zależności od ubezpieczyciela mogą obejmować różne świadczenia. Przykładowo, Wiener wśród usług assistance gwarantowanych w w ramach ubezpieczenia na podróż za granicę wymienia m.in.:
- całodobowy dyżur Centrum Alarmowego,
- przekazanie informacji,
- pomoc informacyjną przy odtworzeniu dokumentów,
- infolinię podróżną i sportową,
- pomoc tłumacza,
- pokrycie kosztów artykułów pierwszej potrzeby w razie opóźnienia lotu,
- transport osób towarzyszących do Polski lub kraju stałego pobytu w razie śmierci ubezpieczonego,
- pokrycie kosztów opieki nad niepełnoletnimi dziećmi lub niesamodzielnymi osobami dorosłymi oraz ich transportu do Polski lub kraju stałego pobytu,
- pokrycie kosztów rekonwalescencji,
- pokrycie kosztów kontynuacji podróży zagranicznej po leczeniu,
- konsultację telefoniczną z lekarzem,
- pokrycie kosztów dosłania przedmiotów osobistych,
- pokrycie kosztów pomocy prawnej.
Zwróć uwagę, że wśród wymienionych usług nie ma transportu medycznego do kraju ani ratownictwa górskiego. Czy to znaczy, że ubezpieczony pokrywa je samodzielnie? Nie. Akurat w przypadku Towarzystwa Ubezpieczeń Wiener są one wymienione wśród usług gwarantowanych przez ubezpieczenie kosztów leczenia. W pozostałych firmach może być inaczej. Zawsze jednak są one jedną z usług objętych zakresem ubezpieczenia KL i assistance.
Koszty ratownictwa i transportu medycznego za granicą oraz z kraju pobytu do Polski mogą być objęte niższym podlimitem niż wynosi suma ubezpieczenia kosztów leczenia i assistance.
Koszty leczenia i opieka medyczna w Rumunii
Choroby i wypadki nie wybierają – mogą przydarzyć się także podczas pobytu za granicą, a wówczas trzeba będzie skorzystać z usług służby zdrowia obcego kraju. Na jakim poziomie stoją one w Rumunii? Czy trzeba będzie za nie zapłacić?
Jakość i dostępność służby zdrowia
Mimo że nakłady na służbę zdrowia w Rumunii na przestrzeni ostatnich 10 lat się podwoiły, wciąż są one najniższe w całej Unii Europejskiej. W ślad za tym idzie poziom publicznej opieki medycznej, który jest oceniany jako jeden z najgorszych na kontynencie, borykając się z korupcją i niedofinansowaniem. W związku z tym, w razie problemów zdrowotnych zalecane jest korzystanie z prywatnych placówek medycznych.
Niezbędna pomoc zostanie Ci w Rumunii udzielona w ramach EKUZ. Nie zapłacisz za nią, jeśli lekarz ma umowę z Zakładem Ubezpieczeń Zdrowotnych. Pamiętaj jednak, że za niektóre świadczenia i tak trzeba będzie zapłacić, co wynika z przepisów krajowych.
Potencjalne koszty leczenia bez ubezpieczenia
Choć EKUZ pokrywa koszty leczenia w nagłych przypadkach, nawet wtedy niektóre świadczenia są w Rumunii płatne. Zapłacić trzeba będzie m.in. za:
- leczenie stomatologiczne – opłacane przez pacjenta w całości za wyjątkiem nagłych przypadków (wówczas do 40% kosztów),
- leki – większość lekarstw nie jest refundowana lub jest refundowana tylko w pewnym procencie,
- transport medyczny do Polski – w całości finansowany przez pacjenta.
W pełni płatne jest także leczenie w placówkach prywatnych, co w sumie z kosztami transportu i ratownictwa (np. po wypadku w górach lub na nartach) może oznaczać kwoty liczone w tysiącach euro. Wszystkie te wydatki pokryje tylko dobre ubezpieczenie turystyczne.
Zalecane szczepienia przed wyjazdem
W Rumunii nie ma ryzyka zarażenia się chorobą egzotyczną i nie ma obowiązkowych szczepień taki wyjazd. MSZ informuje jednak, że sezonowo występują tam epidemie grypy i odry, dlatego zalecane jest zaszczepienie się na te choroby, a także profilaktycznie na błonicę, tężec i krztusiec.
W Rumunii należy pić wyłącznie przegotowaną lub butelkowaną wodę.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia do Rumunii?
Zakup ubezpieczenia turystycznego powinien być dobrze przemyślany. Polisa o zbyt wąskim zakresie ochrony sprawi, że podczas wyjazdu nie będziesz odpowiednio chroniony, co może mieć poważne konsekwencje. Przed wyborem ubezpieczenia do Rumunii upewnij się, czy na pewno gwarantuje ono usługi dopasowane do Twoich potrzeb.
Limity odpowiedzialności i zakres ochrony
Zakres ubezpieczenia turystycznego wyznaczają nie tylko rodzaje ochrony, jak np. KL czy NNW, ale też sumy ubezpieczenia, które wyznaczają górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela. Zadbaj o to, żeby były one wystarczające na Twój okres pobytu w danym kraju i uwzględniały koszty udzielanej tam pomocy medycznej. W przypadku Rumunii zaleca się, żeby suma ubezpieczenia kosztów leczenia na zwykły wyjazd wypoczynkowy nie była niższa niż 30 tys. euro.
Jeśli koszty leczenia za granicą przekroczą sumę ubezpieczenia KL w Twojej polisie, różnicę będziesz musiał dopłacić z własnej kieszeni.
Wysoka suma ubezpieczenia to jednak nie wszystko. Zajrzyj do Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU) i sprawdź, jakie wyłączenia i ograniczenia odpowiedzialności przewidział ubezpieczyciel. Dotyczy to zwłaszcza osób chorych przewlekle czy zamierzających uprawiać podczas wyjazdu niebezpieczne aktywności. W ich przypadku konieczne może być rozszerzenie ochrony o dodatkowe klauzule.
Długość podróży a wymagane ubezpieczenie
Ubezpieczenie podróżne możesz kupić na wybrany przez Ciebie okres, dowolnie kształtując jego zakres. Pamiętaj jednak, że im dłuższy wyjazd, tym szersza powinna być ochrona ubezpieczeniowa. Wiąże się to z większym ryzykiem niespodziewanych wypadków, ale także redukcyjną sumą ubezpieczenia kosztów leczenia, która pomniejsza się o każde wypłacone świadczenie. W skrajnych przypadkach może się więc zdarzyć, że wyczerpiesz kwotę gwarantowaną przez ubezpieczyciela, jeszcze zanim Twoje podróż dobiegnie końca.
Sytuacje wysokiego ryzyka: sporty ekstremalne, górskie wycieczki, jazda na nartach
Rodzaj ochrony ubezpieczeniowej na wyjazd do Rumunii powinien być dopasowany do Twoich planów podróżnych. O ile wycieczka objazdowa po rumuńskich miastach, czy wypoczynek nad Morzem Czarnym raczej nie stwarzają wysokiego ryzyka, o tyle trekking w Karpatach, zimowy wyjazd na narty, czy uprawianie sportów ekstremalnych to już sytuacje, w których o potencjalny wypadek znacznie łatwiej. Pamiętaj o tym i w razie potrzeby wykup odpowiednie rozszerzenie ochrony – w przeciwnym razie ubezpieczyciel może odmówić Ci pomocy i wypłaty odszkodowania.
Sprawdź klasyfikację sportów w ubezpieczeniu turystycznym stosowaną przez daną firmę. Ta sama dyscyplina może być przez różne towarzystwa inaczej klasyfikowana, a przez to objęta ochroną w ramach standardowej polisy lub dopiero po zakupie rozszerzenia.
Koszt ubezpieczenia do Rumunii
Cena polisy nie powinna być decydującym czynnikiem przy wyborze ubezpieczenia turystycznego, jednak nie da się ukryć, że ma ona znaczenie dla wielu podróżnych. Ucieszą się więc oni na wiadomość, że koszty ochrony na wyjazd do Rumunii są niskie – można za nią zapłacić nawet ok. 3 zł za dzień!
Przykładowe ceny polis
Koszt ubezpieczenia na tygodniowy pobyt w Rumunii dla dorosłego turysty to nawet 22 zł. Czy taka ochrona będzie jednak wystarczająca? Sprawdźmy jej warunki i porównajmy z nieco droższymi propozycjami od innych ubezpieczycieli.
Towarzystwo ubezpieczeniowe | Zakres ubezpieczenia | Cena ubezpieczenia |
---|---|---|
mtu24.pl | KL: 80 000 zł, OC: 50 000 zł | 22 zł |
SIGNAL IDUNA | KL: 86 860 zł, NNW: 15 000 zł | 26 zł |
Proama | KL: 100 000 zł | 28 zł |
UNIQA | KL: 250 000 zł, NNW: 30 000 zł, Bagaż: 2000 zł | 32 zł |
AXA Partners | KL: 200 000 zł, NNW: 20 000 zł | 33 zł |
Wiener | KL: 173 720 zł, NNW: 10 000 zł, OC: 108 575 zł | 36 zł |
Generali | KL: 300 000 zł, NNW: 15 000 zł, OC: 50 000 zł | 48 zł |
ERGO Hestia | KL: 500 000 zł, NNW: 30 000 zł, OC: 500 000 zł, Bagaż: 5000 zł | 68 zł |
W powyższej tabeli uwzględniliśmy najtańsze propozycje ubezpieczenia do Rumunii od poszczególnych firm. Jak widać, różnią się one nie tylko cenami, ale też zakresem ochrony. Najkorzystniej wypadająca polisa od mtu24.pl gwarantuje pokrycie kosztów leczenia tylko do sumy 80 tys. zł, co może wydawać się wysoką kwotą, ale po uwzględnieniu opieki medycznej za granicą i kosztów transportu do Polski może okazać się niewystarczające. Warto wziąć to pod uwagę, zwłaszcza że różnice w cenach polis nie są wysokie, wynosząc najwyżej kilkadziesiąt złotych – to niewiele, a zakres ochrony zwiększa się nawet kilkukrotnie.
Czynniki wpływające na koszt ubezpieczenia
Na koszt polisy wpływa jej zakres – to widać choćby po tabeli z przykładowymi cenami. Są jednak również inne czynniki, które kształtują cenę ubezpieczenia, takie jak m.in. kierunek wyjazdu, długość planowanego pobytu, wiek podróżnego czy liczba ubezpieczonych. Cenę zwiększy również rozszerzenie polisy o dodatkowe aktywności, np. uprawianie sportów zimowych czy ekstremalnych. Nie zawsze jednak te różnice są takie same, dlatego warto porównywać ceny u równych ubezpieczycieli.
Na Mubi możesz kupić ubezpieczenie turystyczne obejmujące wypoczynek i zwiedzanie, jazdę na nartach i snowboardzie, nurkowanie, uprawianie sportów ekstremalnych, wyczynowe uprawianie sportów i pracę fizyczną.
Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Rumunii?
Spieszy Ci się i nie masz już czasu na wizytę u agenta ubezpieczeniowego? A może chciałbyś porównać oferty ubezpieczenia turystycznego w różnych firmach, ale nie uśmiecha Ci się mozolne przeglądanie wielu stron internetowych? Rozwiązaniem tych problemów będzie porównywarka ubezpieczeń Mubi, za pomocą której łatwo i wygodnie znajdziesz polisę idealnie dopasowaną do Twoich potrzeb i kupisz ją w kilka chwil bez wychodzenia z domu!
Przegląd firm ubezpieczeniowych oferujących ochronę w Rumunii
Rumunia, choć nie jest tak popularnym kierunkiem podróży jak choćby Grecja, Turcja czy Chorwacja, powoli przebija się w świadomości polskich turystów, którzy coraz częściej kierują wzrok w tę część Europy w poszukiwaniu miejsca na urlop. Jeśli należysz do tego grona, nie będziesz miał problemu ze znalezieniem polisy na taki wyjazd. Na mubi.pl znajdziesz oferty takich firm, jak m.in.:
- AXA Partners,
- ERGO Hestia,
- Generali,
- mtu24.pl,
- Proama,
- SIGNAL IDUNA,
- UNIQA,
- Wiener,
- You Can Drive.
Wszystko to w jednym miejscu i w formie czytelnej tabeli, którą możesz w dodatku dowolnie sortować i filtrować, aby znaleźć wśród wielu ofert tę, która najlepiej spełni Twoje oczekiwania. A gdy ją już wybierzesz, zostanie tylko zakup polisy i oczekiwanie na upragniony wyjazd ze świadomością, że będziesz podczas niego w dobrych rękach.
Przeczytaj też: Rumunia – przewodnik dla kierowców
FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie w Rumunii
Rumunia jest raczej bezpiecznym krajem dla turystów. Poziom bezpieczeństwa osobistego jest tam podobny jak w Polsce – szczególną ostrożność należy zachować w okolicach dworców i miejsc szczególnie często uczęszczanych przez turystów, gdzie dochodzi do kradzieży kieszonkowych. W przypadku wycieczek górskich należy uważać na występujące w Karpatach niedźwiedzie i wilki.
Tak. W ramach ubezpieczenia kosztów leczenia ubezpieczyciel zapłaci za każdego rodzaju pomoc medyczną udzieloną turyście za granicą, o ile była ona nieplanowana, a łączny wydatek nie przekracza ustalonej sumy ubezpieczenia. W przeciwieństwie do EKUZ, ubezpieczenie turystyczne pokrywa wszystkie rodzaje kosztów, w tym również leczenie prywatne i świadczenia nierefundowane w danym kraju.
Tak. Ubezpieczenie kosztów leczenia pokrywa zarówno koszty transportu do szpitala i pomiędzy placówkami medycznymi za granicą, jak i koszt transportu powrotnego do Polski lub kraju stałego pobytu ubezpieczonego.
- Rumunia należy do Unii Europejskiej – można tam podróżować na podstawie paszportu lub dowodu osobistego.
- W Rumunii działa Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).
- EKUZ pokrywa tylko koszty pomoc publicznej służby zdrowia w nagłych przypadkach. Leczenie prywatne jest w pełni płatne.
- Aby zepewnić sobie kompleksową ochronę podczas pobytu w Rumunii, należy wykupić ubezpieczenie turystyczne.
- Ubezpieczenie na podróż do Rumunii powinno obejmować koszty leczenia na sumę minimum 30 tys. euro.
- Oprócz kosztów leczenia polisa turystyczna powinna zawierać także ubezpieczenie NNW, OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie bagażu i usługi assistance.
- Cena ubezpieczenia turystycznego do Rumunii dla jednej osoby wynosi kilka złotych na dzień.
- https://www.gov.pl/web/rumunia/informacje-dla-podrozujacych
- https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/leczenie-w-krajach-unii-europejskiej-i-efta/wyjezdzam-do/
Dołącz do dyskusji