Rumunia – przewodnik dla turystów

Nie ma drugiego takiego kraju w Europie, który byłby tak niedoceniany przez polskich turystów, a jednocześnie tak bardzo zasługiwał na odwiedziny. Nie wierzysz? To przygotuj się na wizytę w legendarnym zamku Bran, przejażdżkę krętą górską Trasą Transfogaraską oraz gorące chwile na słonecznym wybrzeżu Morza Czarnego. Rumunia zaskoczy Cię różnorodnością krajobrazu, bogactwem zabytków historycznych i oryginalną kulturą.

Przed wyjazdem do Rumunii

Ten leżący w południowo-wschodniej Europie kraj jest rzadko odwiedzany przez turystów z Polski. A to duży błąd! Położenie Rumunii sprawia, że jest on idealnym miejscem do odwiedzenia o każdej porze roku. Latem będziesz mógł wygrzewać się tam nad Morzem Czarnym, a zimą szusować po stokach Karpat. A to dopiero początek atrakcji!

Porównaj i kup ubezpieczenie turystyczne

Góry, rzeki i wyżyny

Bardzo często pierwszymi skojarzeniami geograficznymi związanymi z Rumunią są dwie nazwy – Transylwania i Dunaj. Oczywiście obie są prawdziwe, ale już dużo mniej osób wie, że ponad 30% tego kraju zajmują obszary górskie powyżej 800 m n.p.m. Rumunia jest prawie idealnie podzielona na 3 równe części – niziny na południu i wschodzie, Karpaty biegnące przez jej środkową część i wyżyny na zachodzie (w tym tą największą i  najsłynniejszą Transylwanię). 

To zróżnicowane ukształtowanie terenu sprawia, że w Rumunii można podziwiać wspaniałe panoramy gór, na przykład masywu Ceahlau, dziką deltę Dunaju i malownicze plażę w pobliżu Konstancy. Jednocześnie tamtejsi mieszkańcy przez wieki wybudowali w górach i na wyżynach wspaniałe zamki. Za czasów komunizmu – pod tym względem nasze kraje mają podobną historię – w górach powstała jedna z najpiękniejszych dróg na świecie – Trasa Transfogarska, której fragment przebiega nawet na wysokości ponad 2000 m n.p.m. w okolicach jeziora Bâlea. Dlaczego o tym wspominam? To właśnie tam od paru lat można zimą przenocować w zimowym hotelu Igloo Village Balea Lac! 

CIEKAWOSTKA

Nazwa Rumunia pochodzi od łacińskiego słowa Romanus, które oznacza mieszkańców Imperium Rzymskiego. To jedyny kraj w tej części Europy, którego język należy do grupy języków łacińskich!

Lato, jesień, wiosna, zima

Rumunię warto odwiedzić o każdej porze roku. Jeśli Twoim głównym celem jest rejs po Dunaju i zobaczenie bogactwa przyrodniczego jego ujścia, to najlepiej odwiedź ten kraj wiosną, latem lub wczesną jesienią. Natomiast jeśli poszukujesz ośrodków narciarskich, to wybierz się zimą w okolice Braszowa na Poiana Brasov, która oferuje 20 km tras narciarskich. Miłośnicy nart mogą odwiedzić także Predeal, Sinale i Busteni.

Średnie temperatury w Rumunii są wyższe niż w Polsce. W nadmorskiej miejscowości Mamaia dochodzą one do 29ºC w lipcu i sierpniu. Nawet w maju i wrześniu można spokojnie odwiedzać ten region kraju, gdyż jest tam naprawdę ciepło – odpowiednio 21ºC i 24ºC! Temperatura wody w Morzu Czarnym również jest wysoka – latem dochodzi do 25ºC, więc nawet największe zmarzluchy będą mogły swobodnie zażyć kąpieli. 

Oczywiście w górach panują niższe temperatury. Sezon narciarski trwa tam od grudnia do marca. Również przygotowania do wyprawy górskiej do Rumunii będą wyglądały zupełnie inaczej, niż te nad morze, czyli podobnie jak każdy wypad w wysokie góry. 

CIEKAWOSTKA

Na terenie współczesnej Rumunii znajdują się zabytki związane z Imperium Rzymskim – na przykład Histria lub ruiny w Drobeta-Turnu Severin!

Podróż 

Do Rumunii można dostać się na kilka sposobów. Najszybciej dotrzesz do stolicy kraju Bukaresztu samolotem w niecałe 2 godziny. Bezpośrednie loty odbywają się na trasie Lotnisko Chopina w Warszawie i port lotniczy Bukareszt- Otopeni. Ceny takiej podróży w obie strony dla jednej osoby kształtują się od 85 euro do nawet kilkuset euro. 

Wyprawa koleją jest opcją dla osób cierpliwych. Niestety na tę chwilę (22.06.2020) nie ma bezpośredniego połączenia między Warszawą i Bukaresztem, dlatego taka podróż wymaga kilku przesiadek i trwa półtorej doby. Nie ma więcej praktycznego sensu – chyba, że po drodze zamierzasz zatrzymać się w Wiedniu i Budapeszcie

Porównaj i kup ubezpieczenie turystyczne

Najszybsza trasa samochodowa z Warszawy do Bukaresztu biegnie praktycznie pionowo na południe. Przebiega przez Słowację i Węgry. Przejechanie jej zajmuje prawie 17 godzin i 28 minut. Przygotuj się jednak na długą wyprawę, ponieważ będziesz miał do przejechania ponad 1250 kilometrów. Wjeżdżając do Rumunii, należy wykupić winietę na przejściu granicznym lub stacji benzynowej.

CIEKAWOSTKA

Timisoara była pierwszym miastem w Europie, w którym ulice zostały oświetlone elektrycznie.

Dokumenty i ubezpieczenia

Rumunia należy do Unii Europejskiej, więc aby wjechać na jej terytorium, wystarczy Ci dowód osobisty. Pamiętaj, że wybierając się tam samochodem, musisz mieć ze sobą nie tylko prawo jazdy, ale także dokument potwierdzający aktualne ubezpieczenie OC. W Rumunii respektowane są ubezpieczenia polskich towarzystw ubezpieczeniowych.

Przed wyjazdem warto także wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) w oddziale ZUS, która pozwoli Ci na skorzystanie z publicznej opieki medycznej oraz z placówek, które mają podpisaną umowę z rumuńskim Zakładem Ubezpieczeń Zdrowotnych. Dla lepszej ochrony i bezpieczeństwa warto także wykupić ubezpieczenie podróżne.   

CIEKAWOSTKA

W rumuńskich Karpatach żyje największa populacja niedźwiedzi brunatnych w Unii Europejskiej. Ich liczbę szacuje się między 6000 a 8000 osobników!

Atrakcje turystyczne

Interesuje Cię bardziej piękno natury, niż budowle stworzone przez ludzi? Nie możesz zdecydować się co wybrać? Nie przejmuj się! W Rumunii mieszkańcy zbudowali w otoczeniu Karpat wiele wyjątkowych obiektów. Dodatkowo same góry i Dunaj – jedna z największych rzek Europy – dostarczają wielu wrażeń i niezapomnianych widoków. Poznajmy je bliżej.

Piękno natury

Jak już wspomniałem wcześniej, przez całą środkową część Rumunii ciągną się Karpaty. W ich południowej części, zwanej Górami Fogaraskimi znajduje się najwyższy szczyt kraju Moldoveanu, który wznosi się na wysokość 2544 m n.p.m. To jednak tylko początek górskich atrakcji w Rumunii! 

Jednym z najbardziej znanych regionów jest masyw Gór Ceahlau leżący w środkowej części kraju. To tutaj znajduje się Park Narodowy “Ceahlau” oraz jedno z wyzwań górskich – schody mające 500 stopni i prowadzące na szczyt Toaca (1904 m n.p.m.). Wejście do parku kosztuje 6 RON (lej rumuński).

Całkiem odmienny krajobraz zobaczysz w delcie Dunaju, która rozrasta się każdego roku w wyniku nanoszenia osadów przez rzekę. To raj dla dzikiej natury, który pokrywają trzcinowiska, lasy podmokłe i bagna. Odwiedzając deltę, na pewno przyda Ci się lornetka lub aparat z dobrym obiektywem, by móc zobaczyć unikatową florę i faunę (300 gatunków ptaków). 

Na teren delty Dunaju dostaniesz się wyłącznie drogą wodną. Możesz zdecydować się na dwudniowy rejs z Bukaresztu, który kosztuje ok 400 euro. Jeśli zwiedzasz Rumunię samochodem, to możesz wybrać wycieczkę rzeczną z Tulczy, która znajduje się o wiele bliżej delty. 

Zabytkowe miasta

Jeśli jesteś turystą, którego bardziej interesują ludzie, a nie natura, to rumuńskie miasta dostarczą Ci wielu wrażeń. Podstawą jest zobaczenie Bukaresztu, który jest głównym ośrodkiem kulturalnym kraju. To tutaj przeniesiesz się w czasie dzięki Muzeum Wsi Dimistrie Gusti. Brzmi dziwnie? Może… ale to jedno z największych muzeów na świeżym powietrzu w Europie, gdzie zobaczysz 272 obiekty, w tym cerkwie, budynki mieszkalne i gospodarcze. Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 15 RON.  

Bukareszt to wielka aglomeracja licząca ponad 1,8 mln mieszkańców. Warto w niej zobaczyć Stare Miasto, odwiedzić jedną z setek kawiarni i knajp. To tutaj megalomański komunistyczny dyktator Nicolae Ceaușescu zbudował monumentalny Pałac Parlamentu, wcześniej nazywany Pałacem Ludowym. To drugi co do wielkości budynek administracyjny na świecie – zaraz po Pentagonie. Znajduje się w nim 5100 mieszczeń! W Bukareszcie znajduje się Łuk Triumfalny, który jest wzorowany na tym paryskim. 

Z ważniejszych miast rumuńskich warto także odwiedzić Kluż-Napoka, które przez wieki należało do Węgier, stąd nie zdziw się, jak zobaczysz tam pomnik Macieja Korwina. W mieście warto udać się na Plac Unirii, przy którym znajduje się wiele zabytków miasta – kościół św. Michała, pałac Bánffych czy kamienica Patakich i Telekich (mieszkał w niej przez jakiś czas Józef Bem).

Sighișoara to jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w środkowo-wschodniej Europie, które zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Szczególne wrażenie robi zabytkowa starówka z wysoką na 64 metry wieżą zegarową. W mieście w ostatni weekend lipca odbywa się Festiwal Średniowiecza, gdzie posłuchasz muzyki z tamtego okresu, zobaczysz ludzi przebranych w średniowieczne stroje oraz będziesz mógł podziwiać walki rycerskie. 

Zamek Bran i zamek Corvin

O pierwszym z nich na pewno słyszałeś za sprawą pisarza Brama Stokera – to w tym zamku miał mieszkać wampir Drakula. Fikcyjna postać wzorowana na krwawym średniowiecznym władcy Władzie Palowniku, które w wyjątkowo brutalny sposób rozprawiał się ze swoimi wrogami. Obiekt powstał w XIV wieku w stylu gotyckim. W czasie sezonu, czyli w lipcu i sierpniu bilet dla osoby dorosłej kosztuje 45 lei, a poza sezonem 40 lei. W zamku organizowane są także imprezy halloweenowe! Wizyta późną jesienią może być ekscytująca i przyprawić o dreszczyk w czasie nocnej mgły!

Zamek Corvin powstał w XV wieku w miejscowości Hunedoara w Siedmiogrodzie. Ta gotycka budowla góruje nad pobliską miejscowością i przez wieki pełniła funkcję siedziby królewskiej i fortecy. W środku zobaczysz salę rycerską i salę tronową. Warto udać się także na dziedziniec, by przyjrzeć się legendarnej studni, która powstała rzekomo na rozkaz John’a Hunyadi’ego.  

Wesoły Cmentarz i malowane cerkwie

W Rumunii znajduje się wyjątkowy na skalę światową cmentarz. W północnej części kraju, przy granicy z Ukrainą w miejscowości Săpânța powstało miejsce, które pozwala inaczej spojrzeć na kwestie śmierci i pochówku. Tutaj zmarli otrzymują kolorowe rzeźbione nagrobki, na których umieszcza się zabawne wierszyki na ich temat. A wszystko to zaczęło się w 1935 roku za sprawą lokalnego artysty Stana Ioana Pătrașa

Z kolei w krainie Bukowina powstały malowane cerkwie, których wnętrze i fasady zostały udekorowane malowidłami przez średniowiecznych artystów. Ich wyjątkowość sprawiła, że część z nich trafiła na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Trasa Transfogaraska i Zapora Vidraru

Te dwie budowle zmieniły obraz gór w Rumunii. Trasa Transfogaraska wije się po zboczach Karpat, przebiegając w najwyższym punkcie na wysokości 2042 m n.p.m. To na niej znajduje się prawie 900-metrowy tunel – najdłuższy w Rumunii. Największe wrażenie robi jednak sam przejazd licząca około 150 km trasą. Nie tylko zakręty i wzniesienia sprawią, że nie chce się po niej pędzić, ale także oszałamiające widoki i panoramy gór!

Z kolei zapora na jeziorze Vidraru to potężna budowla ze stali i betonu, która wznosi się na wysokość 166 metrów. Powstała na rzece Ardżesz płynącej przez Góry Fogaraskie. Wyjątkowe wrażenie robi woda wypływająca przez trzy otwory z korony zapory i z hukiem rozbijająca się o kamieniste podłoże u stóp budowli. 

CIEKAWOSTKA

Odwiedź Rumunię 1 marca, by wziąć udział w Święcie Wiosny (Martisor)!

Przykładowe ceny w Rumunii

  • chleb – 3.00 RON (2,76 PLN)
  • piwo – 3.00 RON (2,76 PLN)
  • woda mineralna w butelce – 2.00 RON (1,84 PLN)
  • posiłek w niedrogim lokalu – 25.00 RON (22,92 PLN)
  • litr paliwa – 5,60 RON (5,13 PLN)
Oceń artykuł:
15,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem copywriterem i redaktorem, który pisze artykułu związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!