Rumunia – przewodnik dla kierowców

Ten słabo znany przez polskich turystów kraj kojarzony jest z nierównymi drogami o niskiej jakości. Jednak nie jest to do końca prawda. W Rumunii powstaje coraz więcej autostrad, które mają w przyszłości łączyć największe miasta kraju. Jednocześnie przejedziesz się tam jedną z najpiękniejszych tras samochodowych na świecie – to przecinająca Karpaty Trasa Transfogarska!

Jak dotrzeć samochodem do Rumunii?

Wyjazd samochodem do Rumunii nie jest może najtrudniejszym wyzwaniem, jakie możesz postawić sobie jako kierowca, jednak musisz liczyć się z kilkoma niedogodnościami. Po pierwsze sama podróż autem zajmie Ci ponad 17 godzin. Wydaje się wyjątkowo długo jak na trasę liczącą 1261 km. Jaki z tego wniosek?

Nie będzie to wygodna podróż autostradami i drogami szybkiego ruchu. Mimo to jest to najszybsza trasa, by dotrzeć samochodem z Warszawy do Bukaresztu autem. Przebiega ona przez Polskę, Słowację, Węgry i Rumunię. Niestety większa jej część prowadzi przez zwykłe drogi krajowe. Jak ona dokładnie wygląda?

Podróż zaczyna się wygodnie drogą krajową nr 7 i S7. Niestety na wysokości Suchedniowa należy zjechać na drogę 751 i kierować się nią aż do Nowej Słupi. Tam po wjeździe na drogę 756 kontynuujemy jazdę na południe. W Rakowie zjeżdżamy na drogę nr 764, którą jedziemy aż w okolice Tuszowa Narodowego. 

Drogą DW985 omijamy Mielec i docieramy w pobliże Dębicy, gdzie wjeżdżamy na drogę wojewódzką 986. Kolejnymi drogami wojewódzkimi docieramy do Krosna – tam drogą E371 dojedziemy do granicy polsko-słowackiej.

UWAGA!

Przejazd autostradami i drogami ekspresowymi na Słowacji jest płatny. 10-dniowa winieta kosztuje 10 euro, a 30-dniowa 14 euro.

Wyznaczona trasa nie prowadzi przez płatne słowackie odcinki. Jednak przebiega ona przez górzysty region wschodniej Słowacji. Jeśli wybierzesz inną trasę, to możesz trafić na płatne odcinki! My kierujemy się drogą numer 15 na południe, a potem drogą 79 do granicy słowacko-węgierskiej w okolicach Pácina.

Jesteśmy na Węgrzech. Nasza trasa do Bukaresztu przebiega przez wschodnie regiony kraju i omija płatne odcinki dróg. Najpierw prowadzi drogą nr 381, a potem E573 aż do okolic miejscowości Székely, gdzie zjeżdżamy na południe w stronę Rumunii.

UWAGA!

Na Węgrzech płatny jest tylko przejazd autostradami i drogami ekspresowymi.

W Rumunii dotrzemy do Bukaresztu trasą E81. Część jej odcinków będzie autostradami A3 i A1. Podczas podróży miniemy drugie co do wielkości miasto kraju, czyli Kluż-Napoka. Warto także zatrzymać się w miejscowości Sybin oraz Pitesti. 

Winiety w Rumunii

Tutaj pewnie będziesz zaskoczony, ale nie ma znaczenia, jakimi drogami się poruszasz w Rumunii. Aby podróżować po tym kraju, musisz zaopatrzyć się w winietę! Najlepiej kupić ją na stacji benzynowej lub w punkcie sprzedaży – są one oznaczone nazwami Rovigniette lub Rovinieta. Bez problemu nabędziesz ją także przez internet na stronie https://www.roviniete.ro/. Dostaniesz maila z potwierdzeniem zakupu – możesz go wydrukować lub okazać jedynie elektroniczną wersję w czasie kontroli.

Ceny za winiety dla samochodu osobowego:

 • 7-dniowa – 3 euro,
 • 30-dniowa – 7 euro,
 • 90-dniowa – 13 euro,
 • roczna – 28 euro.

Jak widać, nie jest to duży wydatek, zwłaszcza jak wybierasz się na 2-tygodniowe wakacje. Za to kary za brak winiety mogą być dotkliwe – wynoszą od 250 do 500 RON, czyli w przeliczeniu od 228 PLN do 457 PLN (na 23.06.2020 rok).

Drogi w Rumunii

System autostrad i dróg ekspresowych jest słabo rozbudowany w Rumunii. W całości oddana do użytku jest tylko jedna autostrada – A2 prowadząca z Bukaresztu do Konstancy nad Morze Czarne. Wszystkie inne drogi tej kategorii są w budowie. Natomiast drogi szybkiego ruchu jeszcze nie powstały.

Autostrada A1 łączy Bukareszt z granicą węgierską w okolicach miejscowości Nădlac. Po zakończeniu wszystkich prac będzie miała ona długość 576 km – na razie oddano 443 km. Większy otwarty fragment autostrady znajduje się w okolicach Kluż-Napoka – to autostrada A3. Większość dróg tej kategorii na terenie Rumunii pozostaje na razie w fazie planów. 

Jeśli jednak zdecydujesz się na podróż samochodem drogami lokalnymi, to czeka Cię wyprawa wymagająca cierpliwości i uwagi. Nie dość, że trasy te są w złym stanie, to jeszcze na drodze mogą pojawić się zwierzęta gospodarcze, nieoświetleni rowerzyści i furmanki! Niestety infrastruktura drogowa na niektórych drogach jest bardzo słabo rozwinięta. 

Czy warto więc wybrać się samochodem do Rumunii? Pierwsze wrażenie powie Ci zapewne, że nie… jednak ze względu na bogactwo zabytków i atrakcji turystycznych nadal będzie to najwygodniejszy sposób poznania tego kraju. A do tego przez sam środek Rumunii ciągnie się jedna z najpiękniejszych dróg na świecie! 

Trasa Transfogaraska

Droga ta przebiegająca przez górzyste centrum Rumunii. Jej główny i najbardziej widowiskowy odcinek liczy ponad 90 km. Cała trasa ma 151 km i łączy okolice Pitesti z Cârțișoarą w Transylwanii. Na razie brzmi niepozornie, ale wyobraź sobie drogę, która przebiega pomiędzy najwyższymi szczytami Rumunii – Moldoveanu (2544 m n.p.m.) i Negoiu (2535 m n.p.m). A to tylko jedna z jej atrakcji!

Sam Jeremy Clarkson, James May i Richard Hammond wybrali się do Rumunii, by przejechać się sportowymi samochodami za miliony monet Trasą Transfogaraską. Ich zachwyciła, Ciebie też powinna. Czego, oprócz pięknych widoków, możesz spodziewać się jeszcze podczas jazdy?

Przede wszystkich wielu zakrętów, zjazdów i podjazdów. W okolicach jeziora Bâlea trasa wznosi się na wysokość 2042 m n.p.m. – znajduje się tam najdłuższy tunel w Rumunii liczący 884 metry. W jej południowej części przejazd wijącymi się drogami w okolicach jeziora Vidaru zapiera dech w piersiach. 

Na całej trasie obowiązuje ograniczenie do 40 km/h – droga jest bardzo kręta i ciężko w wielu miejscach jechać szybciej. Trasę Transfogaraską przemierza się przede wszystkim dla widoków i atrakcji turystycznych, więc nie ma potrzeby nigdzie się spieszyć!

UWAGA!

Od października do kwietnia lub nawet do maja tunel w okolicach jeziora Bâlea jest zamknięty ze względu na opady śniegu i silne wiatry.

Niezbędne dokumenty

Aby wjechać do Rumunii potrzebujesz jedynie dowodu osobistego – ważne jest, by był ważny minimum jeszcze przez 6 miesięcy. Oczywiście możesz posługiwać się także paszportem, ten musi być z kolei ważny jeszcze przez 3 miesiące.

Jako turysta przed wjazdem do Rumunii powinieneś wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Możesz to zrobić w najbliższym oddziale ZUS na terenie Polski. Dzięki niej będziesz mógł skorzystać z bezpłatnej pomocy lekarskiej w publicznych punktach ochrony zdrowia lub u lekarzy, którzy mają podpisaną umowę z tamtejszym odpowiednikiem NFZ. Jeśli zamierzasz uprawiać sporty lub wspinać się po górach, to warto wykupić ubezpieczenie turystyczne.

Wybierając się samochodem do Rumunii, powinieneś mieć ze sobą prawo jazdy, dowód rejestracyjny oraz potwierdzenie aktualnego ubezpieczenia OChonorowane są polskie ubezpieczenia samochodowe. Ze względu na nie najlepszą jakość dróg i możliwość pojawienia się na nich zwierząt i nieoświetlonych furmanek, warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie autocasco! Wspomoże Cię ono w razie wypadku lub kolizji, a także w przypadku kradzieży samochodu.

UWAGA!

Przed wybraniem autocasco zapoznaj się z OWU, czyli Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, by dowiedzieć się o wyłączeniach i zakresie ubezpieczenia.

Przepisy ruchu drogowego w Rumunii

Wiele przepisów ruchu drogowego w Rumunii jest podobna do tych obowiązujących w Polsce. Warto jednak przyjrzeć się tym najważniejszym, bo przeoczenie drobnej różnicy może skończyć się mandatem.

Ograniczenia prędkości dla samochodów osobowych:

 • teren zabudowany – 50 km/h,
 • poza terenem zabudowanym – 90 km/h,
 • drogi ekspresowe – 100 km/h,
 • autostrady – 130 km/h.

Ważne przepisy ruchu drogowego w Rumunii:

 • ruch prawostronny,
 • światła mijania należy mieć włączone poza terenem zabudowanym przez całą dobę (w terenie zabudowanym wyłącznie nocą lub w czasie trudnych warunków pogodowych),
 • wszyscy podróżujący mają obowiązek zapinania pasów,
 • dzieci do 12 roku życiu muszą podróżować na tylnym siedzeniu,
 • kierowcy mogą rozmawiać przez telefon komórkowy, używając zestawu głośnomówiącego,
 • w każdym samochodzie osobowym musi znaleźć się trójkąt ostrzegawczy, apteczka oraz gaśnica,
 • aby opuścić pojazd poza terenem zabudowanym, na pasie awaryjnym drogi szybkiego ruchu lub autostrady należy założyć kamizelkę odblaskową,
 • dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi to 0,0 promila,
 • stężenie wyższe niż 0,8 promila lub bycie pod wpływem środków odurzających podczas jazdy jest karane od 1 roku do 5 lat więzienia,
 • samochód mogą prowadzić osoby, które ukończyły 18 lat,
 • opony zimowe są obowiązkowe tylko w czasie trudnych warunków pogodowych.
UWAGA!

W Rumunii zakazane jest holowanie samochodu przez inne prywatne auto!

Ważne numery

 • 112 – europejski numer alarmowy
 • 955 – policja
 • 961 – pogotowie ratunkowe
 • 981 – straż pożarna
 • 021 222 2222 – pomoc drogowa
 • +40 21 308 22 00 – ambasada RP w Bukareszcie

Ceny paliw w Rumunii 

 • benzyna 95 – 4,41 RON (4,04 PLN)
 • diesel – 4,54 RON (4,16 PLN)
 • LPG – 2,55 RON (2,34 PLN)

Powyższe orientacyjne ceny paliw podano na dzień 23.06.2020 roku.

Źródła:

Oceń artykuł:
35,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem copywriterem i redaktorem, który pisze artykułu związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!