Węgry – przewodnik dla kierowców

Budapeszt, Balaton, puszta w Hortobagy czy Esztergom… to tylko kilka z najważniejszych atrakcji turystycznych na Węgrzech. W każdej części kraju liczącego niecałe 100 tys. kilometrów kwadratowych powierzchni znajdziesz coś wartego uwagi. Co powiesz na turystyczny objazd po Węgrzech? Mamy w związku z tym dla Ciebie kilka porad i przydatnych wskazówek. Ruszamy w drogę do naszych południowych bratanków!

Droga na Węgry

Wstępne założenia – odległość

Jaką trasą najlepiej dojechać na Węgry? Najpierw zróbmy dwa istotne założenia. Po pierwsze szukamy drogi między stolicami krajów. Rozpoczynamy więc w Warszawie. Stąd do Budapesztu jest 545 km w linii prostej. Jednak trasa, którą będziesz musiał pokonać samochodem ma aż 858 km. Nie jest to jakaś nieosiągalna odległość, ale przejechanie jej zajmuje blisko 9 godzin. Bez korków można ją bezpiecznie przebyć poniżej 8 godzin. To drugie założenie – wybrana trasa ma pozwolić na jak najszybsze dotarcie do Budapesztu. 

Przebieg trasy

Wyjedź z Warszawy w kierunku południowo-zachodnim drogą ekspresową S8. Następnie dotrzesz do A1 koło Piotrkowa Trybunalskiego. Dalej, już w kierunku południa i granicy czeskiej pojedziesz autostradą A1 – miniesz Częstochowę i przejedziesz przez Śląsk. 

W Czechach musisz pamiętać o wykupieniu winiety. Ta 10-dniowa kosztuje 310 koron czeskich, czyli około 52 zł, a miesięczna 440 korony czeskie – około 74 zł. Trasa przez górzyste Czechy jest pełna pięknych widoków. Dodatkowo przejedziesz koło Ostrawy, Ołomuńca i czeskiego Brna. Szczególnie warto zatrzymać się w tym ostatnim mieście, chwilę odpocząć, zjeść knedliki i zobaczyć Zamek Špilberk, Katedrę św. Piotra i Pawła oraz barokową fontannę Parnas

Na granicy ze Słowacją będziesz potrzebował kolejnej winiety. Tym razem ta 10-dniowa będzie Cię kosztować 10 euro, czyli około 45 zł. Ta 30-dniowa nie jest dużo droższa – kosztuje 14 euro, czyli około 63 zł. A co na Słowacji? Jadąc drogą E65, przetniesz Dunaj – pierwsza zapowiedź Węgier oraz miniesz Bratysławę. Jeszcze parę kilometrów i jesteś na granicy słowacko-węgierskiej. 

Winiety na Węgrzech

Nareszcie Węgry! O czym teraz musisz wiedzieć? Na “dzień dobry” potrzebna będzie Ci kolejna winieta – są one niezbędne, by poruszać się po węgierskich autostradach i drogach pierwszej kategorii. Możesz ją nabyć w ciągu 60 min od wjazdu na autostradę na jednej ze stacji benzynowych, ale – co jest lepszym pomysłem – jeszcze przed wyruszeniem z domu przez internet.

Ceny winiet na Węgrzech dla samochodów osobowych dostosowanych do przewozu 7 osób i masie całkowitej do 3,5 t przedstawiają się następująco:

 • tygodniowa (10 dni) – 3500 HUF – ok. 44 zł;
 • miesięczna – 4780 HUF – ok. 60 zł;
 • roczna – 42980 HUF – ok. 543 zł;
 • roczna, dotycząca jednego województwa – 5000 HUF – ok. 63 zł. 

Powyższe przeliczenia cen winiet podano po kursie z dnia 01.04.2020 roku. Dodatkowe informacje na temat systemu e-toll na terenie Węgier znajdziesz na stronie: http://toll-charge.hu/.

Papierkowe obowiązki – dokumenty

Węgry, podobnie jak Polska, weszły do strefy Schengen 21 grudnia 2007 roku. Dzięki temu, do podróżowania po kraju Madziarów, wystarczy Ci dowód osobisty. Oczywiście możesz legitymować się także paszportem. Jeśli stracisz głowę dla Węgier i zostaniesz tam dłużej, to po 90 dniach od momentu wjazdu, będziesz potrzebował dodatkowych zezwoleń na pobyt. Organem, który wydaje kartę pobytu, jest Urząd do Spraw Imigracji i Azylu (Bevándorlási és Menekültügyi Hivatal).

Na tym nie koniec – przecież wjeżdżasz na teren Węgier samochodem! Nie tylko prawo jazdy jest obowiązkowe, ale także ubezpieczenie OC. W Polsce już nie musisz wozić zaświadczenia o ubezpieczeniu przy sobie, ale podczas zagranicznej podróży jest ono niezbędne. Za to nie będzie Ci potrzebna Zielona Karta. 

Jeśli będziesz poruszał się leasingowanym samochodem, to powinieneś posiadać umowę o leasingu – najlepiej przetłumaczoną na język węgierski, angielski lub niemiecki. Podobnie poruszając się samochodem pożyczonym lub służbowym, powinieneś posiadać pisemne upoważnienie najlepiej w języku węgierskim – ewentualnie angielskim lub niemieckim.

Wyposażenie pojazdu

Wszystko na razie idzie zgodnie z planem. Jesteś na terenie Węgier. Samochód pokonuje kolejne kilometry i pędzi ku stolicy. Niespodziewanie zatrzymuje Cię policja i sprawdza, czy masz obowiązkowe wyposażenie. Co powinieneś koniecznie mieć?

 • Kamizelkę odblaskową – kierowca, ale także każdy pasażer, musi mieć ją założoną, by opuścić pojazd na autostradzie i drodze szybkiego ruchu.
 • Apteczkę.
 • Trójkąt ostrzegawczy.
 • Linkę holowniczą.

Jeśli będziesz podróżował z dziećmi, to musisz przestrzegać zasad ich przewożenia:

 • dzieci poniżej 150 cm wzrostu musi być przewożone w foteliku bezpieczeństwa dopasowanym do jego wagi i wzrostu;
 • w przypadku montażu fotelika na przednim siedzeniu należy wyłączyć poduszki powietrzne dla tego miejsca;
 • dzieci o wzroście od 135 cm do 150 cm można przewozić tylko z tyłu bez fotelika, jeśli mają dopasowane siedzisko do wysokości pasów. Pasy bezpieczeństwa muszą być obowiązkowo zapięte.

Jak już masz wszystko, co niezbędne, to na jakie przepisy musisz zwrócić uwagę, poruszając się po węgierskich drogach? Będzie zaskakująco!

Przepisy drogowe na Węgrzech

Większość przepisów ruchu drogowego jest podobna do tych, które spotykasz w Polsce. Są jednak wyjątki! Zobacz najważniejsze informacje dotyczące przepisów ruchu drogowego, ze szczególnym uwzględnieniem kierowców samochodów osobowych:

 • dopuszczalna prędkość na autostradzie – 130 km/h; drodze szybkiego ruchu – 110 km/h; poza terenem zabudowanym 90 km/h; w terenie 50 km/h;
 • światła mijania muszą być włączone przez cały rok poza terenem zabudowanym. W terenie zabudowanym używa się ich zależnie od widoczności;
 • każda osoba podróżująca samochodem ma obowiązek zapięcia pasów bezpieczeństwa;
 • zakaz prowadzenia rozmów podczas prowadzenia pojazdów;
 • dopuszczalny poziom alkoholu we krwi to 0,0 promila

Węgierskie drogi 

Węgierskie autostrady i drogi szybkiego ruchu odchodzą promieniście od Budapesztu w każdym kierunku. Podróżowanie nimi jest płatne – należy zaopatrzyć się w winietę. Ich ceny opisane zostały powyżej. Drogi pierwszej kategorii są w dobrym stanie. Gorzej sytuacja wygląda z lokalnymi, tymi mniej uczęszczanymi. Zdarzają się takie o złej jakości, dlatego podróż nimi zajmuje dużo więcej czasu. Za to można poznać lokalny koloryt i podziwiać piękną przyrodę. 

Na węgierskie drodze może spotkać Cię na przykład taka niecodzienna niespodzianka: https://www.youtube.com/watch?v=g2Co1zAB7f8.

Ważne numery telefonów na Węgrzech

 • 112 – europejski numer alarmowy;
 • 188 – pomoc drogowa;
 • 104 – pogotowie ratunkowe;
 • 105 – straż pożarna;
 • 107 – policja;
 • +36 1413 82 00 – Ambasada RP w Budapeszcie;
 • (00 36 1) 438 80 80 – dyżurny numer dla turystów potrzebujących pomocy. Czynny 24 godziny na dobę – język angielski lub niemiecki.

Węgry – ubezpieczenia komunikacyjne

Po węgierskich drogach jeździ się podobnie jak po polskich. Więc do końca nie wiadomo, czy się z tego faktu bać, czy się cieszyć. Dla bezpieczeństwa własnego oraz podróżnych warto mieć wykupione ubezpieczenia komunikacyjne. Jakie? Zacznijmy od najważniejszego…

Ubezpieczenie OC

Bez obowiązkowego ubezpieczenia OC nie powinno się wyjeżdżać nawet do pobliskiego sklepu, nie mówiąc o podróży za granicę. W razie policyjnej kontroli czeka Cię wysoki mandat. Gorzej, gdy spowodujesz wypadek. Nie tylko zostaniesz ukarany za brak ubezpieczenia, ale także z własnej kieszeni będziesz musiał zapłacić za wyrządzone szkody. Jednym słowem – nie warto wybierać się w podróż samochodem bez OC.

Ubezpieczenie AC

Mimo że autocasco nie jest obowiązkowe, to zaleca się je wykupić przed wyjazdem za granicę. Dlaczego? Łatwo wyobrazić sobie sytuacje, w których będzie ono bardzo przydatne. Wybierasz się pierwszy raz do inne kraju. Do końca nie znasz kultury jazdy tamtejszych kierowców. Drogi i fauna mogą również Cię zaskoczyć. Dochodzi do wypadku z Twojej winy. Jeśli nie będziesz miał autocasco, to z własnej kieszeni będziesz musiał pokryć koszty naprawy swojego samochodu. 

Autocasco chroni w razie:

 • kradzieży pojazdu;
 • sprawstwa szkody;
 • szkody powstałej w wyniku działań sił przyrody (grad, pożar, powódź);
 • szkody wyrządzonej przez nieznane osoby trzecie.

Pamiętaj, by zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU), ponieważ mogą znajdować się tam wyłączenia i ograniczenia zakresu ubezpieczenia AC. Ubezpieczyciele nie wyłączają swojej odpowiedzialności w razie kradzieży na terenie Węgrzech, jak to zdarza się w przypadku Rosji, Ukrainy, Mołdawii czy Białorusi. Warto jednak zapoznać się dokładnie z OWU, by uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki po wystąpieniu szkody.  

Assistance

Na drodze może zdarzyć się wiele. Nie mówiąc już o poważnym wypadku czy kolizji, ale nawet błahe złapanie gumy czy brak paliwa, może na Węgrzech stać się dużym problemem. Język węgierski jest zupełnie inny od polskiego i od większości znanych języków w Europie (poza fińskim i estońskim) – jeśli go nie znasz, to szanse na porozumienie są nikłe. Dzięki wykupieniu assistance będziesz miał wsparcie w postaci:

 • pomocy tłumacza;
 • pomocy prawnej;
 • naprawy na miejscu;
 • holowania;
 • zapewnienia samochodu zastępczego;
 • informacji w języku polskim;
 • ochrony bagażu.

Zakres ochrony assistance zależy od rodzaju polisy, którą wykupisz. Dlatego zapoznaj się z możliwymi wariantami przed wyjazdem na Węgry i wybierz ten, który najlepiej spełni Twoje oczekiwania. 

Ubezpieczenie NNW

W razie wypadku możesz zostać poszkodowany Ty lub Twoi pasażerowie. Jeśli nie Ty spowodowałeś szkody, to dostaniecie odszkodowanie z polisy OC sprawcy. Warto jednak pomyśleć nad dodatkowym ubezpieczeniem NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków. Co ważne, jest to dodatkowe ubezpieczenie, dlatego w razie wypadku za szkody na osobie, każdy poszkodowany dostanie podwójną rekompensatę. Wykupując NNW, zwróć uwagę na zakres ubezpieczenia – ważne, by obejmowało także pasażerów.

EKUZ 

W razie choroby lub kontuzji musisz mieć Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dzięki niej będziesz mógł skorzystać z placówek państwowej węgierskiej służby zdrowia na tych samych zasadach co Węgrzy. Czyli darmowe usługi otrzymasz za darmo, a część będzie płątna. Oczywiście możesz wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne, które pokryje koszty leczenia w placówkach publicznych i prywatnych. 

Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem copywriterem i redaktorem, który pisze artykułu związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!