Węgry – przewodnik dla kierowców
Budapeszt, Balaton, puszta w Hortobagy czy Esztergom… to tylko kilka z najważniejszych atrakcji turystycznych na Węgrzech. W każdej części kraju liczącego niecałe 100 tys. kilometrów kwadratowych powierzchni znajdziesz coś wartego uwagi. Co powiesz na turystyczny objazd po Węgrzech? Mamy w związku z tym dla Ciebie kilka porad i przydatnych wskazówek. Ruszamy w drogę do naszych południowych bratanków!
W tym artykule przeczytasz:
COVID-19 na Węgrzech
Obecnie przy wjeździe na Węgry nie trzeba okazywać zaświadczenia o zaszczepieniu na COVID-19 ani negatywnego wyniku testu. Nie jest konieczne też poddawanie się kwarantannie wjazdowej ani wypełnianie formularza lokalizacyjnego.
Ponadto na Węgrzech nie trzeba już m.in. nosić maseczek w miejscach publicznych (za wyjątkiem instytucji służby zdrowia), można bez problemów korzystać z lokali i punktów usługowych, a także nie trzeba zachowywać wymaganego dystansu.
Aktualne informacje na temat ograniczeń związanych z pandemią można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Droga na Węgry
Wstępne założenia – odległość
Jaką trasą najlepiej dojechać na Węgry? Najpierw zróbmy dwa istotne założenia. Po pierwsze, szukamy drogi między stolicami krajów. Rozpoczynamy więc w Warszawie. Stąd do Budapesztu jest 545 km w linii prostej. Jednak trasa, którą będziesz musiał pokonać samochodem, ma aż 858 km. Nie jest to jakaś nieosiągalna odległość, ale przejechanie jej zajmuje blisko 9 godzin. Bez korków można ją bezpiecznie przebyć poniżej 8 godzin. To drugie założenie – wybrana trasa ma pozwolić na jak najszybsze dotarcie do Budapesztu.
Przebieg trasy
Wyjedź z Warszawy w kierunku południowo-zachodnim drogą ekspresową S8. Następnie dotrzesz do A1 koło Piotrkowa Trybunalskiego. Dalej, już w kierunku południa i granicy czeskiej pojedziesz autostradą A1 – miniesz Częstochowę i przejedziesz przez Śląsk.
W Czechach musisz pamiętać o wykupieniu winiety. Ta 10-dniowa kosztuje 310 koron czeskich, czyli około 55 zł, a miesięczna 440 korony czeskie – około 78 zł*. Trasa przez górzyste Czechy jest pełna pięknych widoków. Dodatkowo przejedziesz koło Ostrawy, Ołomuńca i czeskiego Brna. Szczególnie warto zatrzymać się w tym ostatnim mieście, chwilę odpocząć, zjeść knedliki i zobaczyć Zamek Špilberk, Katedrę św. Piotra i Pawła oraz barokową fontannę Parnas.
Na granicy ze Słowacją będziesz potrzebował kolejnej winiety. Tym razem ta 10-dniowa będzie Cię kosztować 12 euro, czyli około 53 zł. Ta 30-dniowa nie jest dużo droższa – kosztuje 17 euro, czyli około 75 zł*. A co dalej? Jadąc drogą E65, przetniesz Dunaj – pierwszą zapowiedź Węgier – oraz miniesz Bratysławę. Jeszcze parę kilometrów i jesteś na granicy słowacko-węgierskiej.
*kurs walut z dnia 24.01.2024.
Winiety na Węgrzech
Nareszcie Węgry! O czym teraz musisz wiedzieć? Na “dzień dobry” potrzebna będzie Ci kolejna winieta – są one niezbędne, by poruszać się po węgierskich autostradach i drogach pierwszej kategorii. Możesz ją nabyć w ciągu 60 minut od wjazdu na autostradę na jednej ze stacji benzynowych, ale – co jest lepszym pomysłem – jeszcze przed wyruszeniem z domu przez internet.
Ceny winiet na Węgrzech dla samochodów osobowych dostosowanych do przewozu 7 osób i masie całkowitej do 3,5 t przedstawiają się następująco:
- 10-dniowa – 6 400 forintów (ok. 73 zł),
- miesięczna – 10 360 forintów (ok. 118 zł),
- roczna lokalna (wojewódzka) – 6 660 forintów (ok. 76 zł).
- roczna krajowa – 57 260 forintów (ok. 650 zł).
Powyższe przeliczenia cen winiet podano po kursie z dnia 24.01.2024 roku.
Papierkowe obowiązki – dokumenty
Węgry, podobnie jak Polska, weszły do strefy Schengen 21 grudnia 2007 roku. Dzięki temu do podróżowania po kraju Madziarów wystarczy Ci dowód osobisty. Oczywiście możesz legitymować się także paszportem. Jeśli stracisz głowę dla Węgier i zostaniesz tam dłużej, to po 90 dniach od momentu wjazdu będziesz potrzebował dodatkowych zezwoleń na pobyt. Organem, który wydaje kartę pobytu jest Urząd do Spraw Imigracji i Azylu.
Na tym nie koniec – przecież wjeżdżasz na teren Węgier samochodem! Nie tylko prawo jazdy jest obowiązkowe, ale także ubezpieczenie OC. W Polsce już nie musisz wozić zaświadczenia o ubezpieczeniu przy sobie, ale podczas zagranicznej podróży jest ono niezbędne. Za to nie będzie Ci potrzebna Zielona Karta.
Jeśli będziesz poruszał się leasingowanym samochodem, to powinieneś posiadać umowę o leasingu – najlepiej przetłumaczoną na język węgierski, angielski lub niemiecki. Podobnie poruszając się samochodem pożyczonym lub służbowym, powinieneś posiadać pisemne upoważnienie najlepiej w języku węgierskim – ewentualnie angielskim lub niemieckim.
Wyposażenie pojazdu
Wszystko na razie idzie zgodnie z planem. Jesteś na terenie Węgier. Samochód pokonuje kolejne kilometry i pędzi ku stolicy. Niespodziewanie zatrzymuje Cię policja i sprawdza, czy masz obowiązkowe wyposażenie. Co powinieneś koniecznie mieć?
- Kamizelkę odblaskową – kierowca, ale także każdy pasażer, musi mieć ją założoną, by opuścić pojazd na autostradzie i drodze szybkiego ruchu;
- apteczkę;
- trójkąt ostrzegawczy;
- linkę holowniczą.
To wyposażenie obowiązuje, jeśli podróżujesz samochodem zarejestrowanym na Węgrzech. Jeśli kraj ten przemierzasz własnym autem, które jest zarejestrowane w Polsce, wystarczy, że będziesz miał w samochodzie te elementy wyposażenia, które są obowiązkowe w naszym kraju.
Jeśli będziesz podróżował z dziećmi, to musisz przestrzegać zasad ich przewożenia:
- dzieci poniżej 150 cm wzrostu musi być przewożone w foteliku bezpieczeństwa dopasowanym do jego wagi i wzrostu;
- w przypadku montażu fotelika na przednim siedzeniu należy wyłączyć poduszki powietrzne dla tego miejsca;
- dzieci o wzroście od 135 cm do 150 cm można przewozić tylko z tyłu bez fotelika, jeśli mają dopasowane siedzisko do wysokości pasów. Pasy bezpieczeństwa muszą być obowiązkowo zapięte.
Jak już masz wszystko, co niezbędne, to na jakie przepisy musisz zwrócić uwagę, poruszając się po węgierskich drogach? Będzie zaskakująco!
Przeczytaj też: Węgry – przewodnik dla turystów
Przepisy drogowe na Węgrzech
Większość przepisów ruchu drogowego jest podobna do tych, które spotykasz w Polsce. Są jednak wyjątki! Zobacz najważniejsze informacje dotyczące przepisów ruchu drogowego, ze szczególnym uwzględnieniem kierowców samochodów osobowych:
- dopuszczalna prędkość na autostradzie – 130 km/h, na drodze szybkiego ruchu – 110 km/h, poza terenem zabudowanym – 90 km/h, na terenie zabudowanym – 50 km/h;
- światła mijania muszą być włączone przez cały rok poza terenem zabudowanym, w terenie zabudowanym używa się ich zależnie od widoczności;
- każda osoba podróżująca samochodem ma obowiązek zapięcia pasów bezpieczeństwa;
- rozmowy telefoniczne są możliwe podczas prowadzenia pojazdów, ale tylko za pomocą zestawu głośnomówiącego;
- dopuszczalny poziom alkoholu we krwi to 0,0 promila!
Węgierskie drogi
Węgierskie autostrady i drogi szybkiego ruchu odchodzą promieniście od Budapesztu w każdym kierunku. Podróżowanie nimi jest płatne – należy zaopatrzyć się w winietę. Ich ceny opisane zostały powyżej. Drogi pierwszej kategorii są w dobrym stanie. Gorzej sytuacja wygląda z lokalnymi, tymi mniej uczęszczanymi. Zdarzają się takie o złej jakości, dlatego podróż nimi zajmuje dużo więcej czasu. Za to można poznać lokalny koloryt i podziwiać piękną przyrodę.
Na węgierskie drodze może spotkać Cię na przykład taka niecodzienna niespodzianka: https://www.youtube.com/watch?v=g2Co1zAB7f8.
Ważne numery telefonów na Węgrzech
Węgry – ubezpieczenia komunikacyjne
Po węgierskich drogach jeździ się podobnie jak po polskich. Więc do końca nie wiadomo, czy się z tego faktu bać, czy się cieszyć. Dla bezpieczeństwa własnego oraz podróżnych warto mieć wykupione ubezpieczenia komunikacyjne. Jakie? Zacznijmy od najważniejszego…
Ubezpieczenie OC
Bez obowiązkowego ubezpieczenia OC nie powinno się wyjeżdżać nawet do pobliskiego sklepu, nie mówiąc o podróży za granicę. W razie policyjnej kontroli czeka Cię wysoki mandat. Jeszcze gorzej będzie, gdy spowodujesz wypadek. Nie tylko zostaniesz ukarany za brak ubezpieczenia, ale także z własnej kieszeni będziesz musiał zapłacić za wyrządzone szkody. Jednym słowem – nie warto wybierać się w podróż samochodem bez OC.
Polisa ubezpieczeniowa na Węgrzech przypisana jest do kierowcy, a nie do pojazdu.
Ubezpieczenie AC
Mimo że autocasco nie jest obowiązkowe, to zaleca się je wykupić przed wyjazdem za granicę. Dlaczego? Łatwo wyobrazić sobie sytuacje, w których będzie ono bardzo przydatne. Wybierasz się pierwszy raz do innego kraju. Do końca nie znasz kultury jazdy tamtejszych kierowców. Drogi i fauna mogą również Cię zaskoczyć. Dochodzi do wypadku z Twojej winy. Jeśli nie będziesz miał autocasco, to z własnej kieszeni będziesz musiał pokryć koszty naprawy swojego samochodu.
Autocasco chroni w razie:
- kradzieży pojazdu;
- sprawstwa szkody;
- szkody powstałej w wyniku działań sił przyrody (grad, pożar, powódź);
- szkody wyrządzonej przez nieznane osoby trzecie.
Pamiętaj, by zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU), ponieważ mogą znajdować się tam wyłączenia i ograniczenia zakresu ubezpieczenia AC. Ubezpieczyciele nie wyłączają swojej odpowiedzialności w razie kradzieży na terenie Węgrzech, jak to zdarza się w przypadku Rosji, Ukrainy, Mołdawii czy Białorusi. Warto jednak zapoznać się dokładnie z OWU, by uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki po wystąpieniu szkody.
Assistance
Na drodze może zdarzyć się wiele. Nie mówiąc już o poważnym wypadku czy kolizji, ale nawet błahe złapanie gumy czy brak paliwa, może na Węgrzech stać się dużym problemem. Język węgierski jest zupełnie inny od polskiego i od większości znanych języków w Europie (poza fińskim i estońskim) – jeśli go nie znasz, to szanse na porozumienie są nikłe. Dzięki wykupieniu assistance będziesz miał wsparcie w postaci m.in.:
- pomocy tłumacza,
- pomocy prawnej,
- naprawy na miejscu,
- holowania,
- zapewnienia samochodu zastępczego,
- informacji w języku polskim,
- ochrony bagażu.
Zakres ochrony assistance zależy od rodzaju polisy, którą wykupisz. Dlatego zapoznaj się z możliwymi wariantami przed wyjazdem na Węgry i wybierz ten, który najlepiej spełni Twoje oczekiwania.
Ubezpieczenie NNW
W razie wypadku możesz zostać poszkodowany Ty lub Twoi pasażerowie. Jeśli nie Ty spowodowałeś szkody, to dostaniecie odszkodowanie z polisy OC sprawcy. Warto jednak pomyśleć nad dodatkowym ubezpieczeniem NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków. Co ważne, jest to dodatkowe ubezpieczenie, dlatego w razie wypadku za szkody na osobie każdy poszkodowany dostanie podwójną rekompensatę. Wykupując NNW, zwróć uwagę na zakres ubezpieczenia – ważne, by obejmowało także pasażerów.
EKUZ
W razie choroby lub kontuzji musisz mieć Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dzięki niej będziesz mógł skorzystać z placówek państwowej węgierskiej służby zdrowia na tych samych zasadach co Węgrzy. Czyli darmowe usługi otrzymasz za darmo, a część będzie płatna. Oczywiście możesz wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne, które pokryje koszty leczenia w placówkach publicznych i prywatnych.
Ubezpieczenie samochodu na Węgrzech
Wiesz już, jaką ochronę warto zapewnić sobie podczas podróży na Węgry, a ile trzeba będzie za nią zapłacić? Składki ubezpieczenia są obliczane indywidualnie dla każdego kierowcy na podstawie jego cech i parametrów samochodu, dlatego każdy właściciel pojazdu może otrzymać zupełnie inną kwotę. Tym bardziej warto skorzystać z kalkulatora OC AC na Mubi, dzięki któremu porównasz oferty różnych firm i łatwo dobierzesz polisę idealną do Twoich potrzeb.
Sprawdźmy, ile za pakiet ubezpieczeń z AC i assistance obowiązującymi za granicą zapłaci 38-letni mieszkaniec Cieszyna, który jeździ 9-letnią Skodą Octavią (benzyna, 1798 cm3), prawo jazdy wyrobił w 2004 roku i nie spowodował do tej pory żadnych szkód.
Firma ubezpieczeniowa | Pakiet ubezpieczeń | Cena polisy |
---|---|---|
UNIQA | OC + AC mini + NNW + Assistance* | 605,00 zł |
mtu24.pl | OC + AC mini + NNW + Assistance* | 725,00 zł |
LINK4 | OC + AC mini + NNW + Assistance* | 827,11 zł |
Wiener | OC + AC mini + NNW + Assistance | 973,00 zł |
Trasti | OC + AC + NNW + Assistance | 1 000,00 zł |
Najtańszą polisę z AC w wersji mini chroniącym na wypadek szkód spowodowanych przez żywioły nasz kierowca mógłby mieć w UNIQA już za 605 zł. To ubezpieczenie nie gwarantowałoby mu jednak ochrony assistance za granicą. Dopłacając 368 zł, mógłby zdecydować się na polisę oferowaną przez Wiener, w ramach której ubezpieczyciel zapewnia m.in. pomoc na miejscu zdarzenia, holowanie do 150 km w Polsce i wynajem samochodu zastępczego po wypadku w Europie.
- Trasę z Warszawy do Budapesztu można przebyć samochodem w ok. 8-9 godzin.
- Jadąc na Węgry, trzeba się zaopatrzyć w winiety. Są one potrzebne również na Słowacji oraz w Czechach.
- Podróżując na Węgry, wystarczy Ci posiadać dowód osobisty. Nie potrzebujesz paszportu ani Zielonej Karty, ale pamiętaj, by mieć przy sobie zaświadczenie o posiadaniu ubezpieczenia OC.
- Do obowiązkowego wyposażenia pojazdu na Węgrzech należą kamizelka odblaskowa, apteczka, trójkąt ostrzegawczy i linka holownicza.
- Najwyższa dopuszczalna prędkość na Węgrzech obowiązuje na autostradach i wynosi 130 km/h.
- Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi u kierowcy wynosi na Węgrzech 0,0 promila.
- Poza obowiązkowym OC, podróżując na Węgry warto zakupić ubezpieczenie AC, assistance i NNW. Pamiętaj też o wyrobieniu karty EKUZ.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o wyjazd samochodem na Węgry
W zależności od tego, skąd będziesz jechał, Twoja trasa może prowadzić przez Czechy i Słowację. W obydwu tych krajach musisz kupić winietę – za 10-dniową zapłacisz odpowiednio 310 koron czeskich (ok. 55 zł) i 12 euro (ok. 53 zł). Winiety są obowiązkowe również w samych Węgrzech, a ich koszt jest podobny – ok. 73 zł zapłacisz za winietę na 10 dni, a ok. 118 zł wyniesie Cię winieta miesięczna.
W razie kontroli drogowej na Węgrzech musisz mieć przy sobie kamizelkę odblaskową, apteczkę, trójkąt ostrzegawczy i linkę holowniczą. W razie podróżowania z dzieckiem pamiętaj, że dzieci o wzroście do 150 cm muszą być przewożone w foteliku bezpieczeństwa.
Limity prędkości wynoszą: 130 km/h (autostrady), 110 km/h (drogi szybkiego ruchu), 90 km/h (teren zabudowany) i 50 km/h (teren zabudowany). W terenie zabudowanym trzeba przez cały rok używać świateł mijania. Obowiązkowe jest zapinanie pasów, a zabronione prowadzenie rozmów przez telefon w trakcie jazdy. Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi to 0,0 promila.
Trudne pojęcia:
Dołącz do dyskusji