Ubezpieczenie do USA

Gotowi na wyprawę za ocean? Stany Zjednoczone czekają otworem na wszystkich chętnych, kusząc bogactwem atrakcji. Zobaczysz tam na żywo miejsca widziane wcześniej tylko na ekranach telewizorów, zwiedzisz słynne metropolie pełne drapaczy chmur i opuszczone miasteczka na środku pustyni, ujrzysz cuda przyrody i zaznasz prawdziwego tygla kultur, a to tylko ułamek możliwości. Podróż do USA jest na wyciągnięcie ręki, ale najpierw należy się do niej dobrze przygotować.

usa

Największe atrakcje USA – czego absolutnie nie można przegapić?

Stany Zjednoczone to tak gigantyczny kraj, że gdybyśmy chcieli wymienić wszystkie jego atrakcje, nasz artykuł prawdopodobnie nie miały końca. Praktycznie na każdym kroku czeka tam coś ciekawego, a nudzić się absolutnie nie sposób, nieważne, czy jesteś miłośnikiem zwiedzania i historii, czy bardziej ciągnie Cię do naturalnych atrakcji. Oto nasz podstawowy amerykański must see!

atrakcje USA

Nowy Jork

Multikulturowa metropolia i jedno z najsłynniejszych miast na świecie jest pełne słynnych symboli, począwszy od Statuy Wolności, przez Empire State Building, po Central Park, ale też urokliwych kamieniczek, obskurnych ulic i dzielnic, które znacie, choć nigdy tam nie byliście. Miasto kontrastów, które równie mocno przytłacza i onieśmiela, co zachwyca.

Waszyngton

Stolica nie jest tak tętniącą życiem metropolią, jak Nowy Jork, za to mnóstwo w niej śladów amerykańskiej historii i dziedzictwa kulturowego, na czele z Białym Domem i Muzeum Historii Naturalnej, które oferuje ponad 140 mln eksponatów! Dla miłośników zwiedzania punkt obowiązkowy.

Chicago

Nowoczesna metropolia położona nad jeziorem Michigan, która słynie z pięknej architektury, zieleni i doskonałej kuchni, a także najliczniejszej w Stanach Polonii.

Los Angeles

Miasto aniołów i hollywoodzkich gwiazd, które zachwyca położeniem na malowniczych wzgórzach, bliskością Pacyfiku, plażami i atmosferą łączącą wielkomiejski zgiełk z bogactwem i luksusem.

Las Vegas

Było miasto aniołów, to pora na miasto grzechu, czyli położoną pośrodku pustyni światową stolicę hazardu, w której lepiej za długo nie zabawić, żeby nie pozbawić się wszystkich oszczędności, ale trzeba przynajmniej spróbować jej kiczowatego charakteru.

Yellowstone

Najstarszy park narodowy w Stanach i na świecie, słynący z gejzerów, gorących źródeł i kolorowych, parujących jeziorek.

Wielki Kanion Kolorado

Ukształtowany przez rzekę Kolorado w Arizonie przełom rozciągający się na blisko 450 km długości, który w najgłębszym miejscu sięga ponad 1800 m głębokości.

Wodospad Niagara

Położony na rzece o tej samej nazwie na granicy amerykańskiego stanu Nowy Jork i kanadyjskiej prowincji Ontario przyciąga turystów ścianami wody, które pokonują tam blisko 100-metrową różnicę w wysokości.

Mount Rushmore

Położona w Dakocie Południowej słynna góra, na zboczach której wykuto w skale twarze amerykańskich prezydentów: George’a Washingtona, Thomasa Jeffersona, Theodore’a Roosevelta i Abrahama Lincolna.

Disneyland w Kalifornii

To jeden z bardziej znanych parków rozrywki na świecie. Oferuje mnóstwo atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Oprócz karuzel i rollercoasterów dużą atrakcją parku są postacie z bajek Walta Disneya, z którymi można zrobić sobie zdjęcia. Odbywają się też parady i przedstawienia.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do USA na mubi.pl?
 • Nie zapłacisz za leczenie, jeśli zachorujesz podczas pobytu w USA. Leczenie jest tam bardzo drogie: pobyt w szpitalu kosztuje od 500 USD za dobę w górę.
 • Otrzymasz zwrot pieniędzy, które wydasz na najpotrzebniejsze rzeczy, jeśli Twój bagaż nie dotrze do Ciebie na czas.
 • Ubezpieczyciel bezpłatnie przedłuży okres Twojej ochrony ubezpieczeniowej, jeśli z powodu złych warunków atmosferycznych Twój lot powrotny zostanie odwołany.
Sprawdź w kalkulatorze Mubi
cel podróży

Podróż do USA – jakie dokumenty są wymagane?

Przez długi czas wyjazd do Stanów Zjednoczonych wiązał się z uciążliwą procedurą wizową. Odkąd Polska przystąpiła do ruchu bezwizowego, taka podróż jest znacznie łatwiejsza. Aktualnie, jeżeli chcesz odbyć służbową lub turystyczną wizytę w USA, której długość nie przekroczy 90 dni, będziesz potrzebować tylko:

 • ważnego paszportu (nie ma ustalonej minimalnej ważności),
 • rejestracji w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży, tzw. ESTA.
UWAGA!

Ostateczną decyzję w sprawie pobytu w USA wydaje urzędnik Customs and Border Protection.

ESTA, czyli Electronic System for Travel Authorization, to system online, w ramach którego składa się wniosek o zezwolenie na podróż do Stanów Zjednoczonych. Cały proces jest zautomatyzowany i ma na celu sprawdzenie, czy podróżny jest uprawniony do przebywania na terytorium USA, i czy nie stwarza zagrożenia dla organów ścigania. Rejestracja w ESTA jest weryfikowana przez przewoźnika przed wejściem na pokład samolotu do USA.

Wniosek składa się na stronie esta.cbp.dhs.gov, a jego wypełnienie zajmuje ok. 20 minut. Zaleca się złożenie wniosku zaraz po rezerwacji podróży, nie później niż na 72 godziny przed wejściem na pokład samolotu. Opłata za ESTA wynosi 21 dolarów (ok. 84 zł). Rejestracja w ESTA jest ważna przez 2 lata lub do momentu utraty ważności paszportu. W tym czasie można podróżować do USA dowolną liczbę razy (jednorazowo na maksymalnie 90 dni) i nie trzeba za każdym razem składać ponownie wniosku.

CZY WIESZ, ŻE …

Wizy nadal istnieją, są jednak wymagane wyłącznie w przypadku podróży, których długość przekracza 90 dni. Maksymalny czas pobytu w USA na podstawie wizy to 6 miesięcy. Posiadacze wiz turystycznych/biznesowych nie muszą rejestrować podróży w ESTA.

COVID-19 w Stanach Zjednoczonych – brak ograniczeń wjazdowych!

Od 12 maja 2023 roku przestały obowiązywać restrykcje wjazdowe dla podróżujących do USA. Zarówno osoby zaszczepione, jak i niezaszczepione, mogą podróżować do Stanów Zjednoczonych bez ograniczeń – nie są wymagane certyfikaty szczepienia, testy przed i po przyjeździe ani odbycie kwarantanny. Podanie adresu zamieszkania oraz danych kontaktowych jest zawsze obowiązkowe, niezależnie od pandemii.

Więcej aktualnych informacji znajduje się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Ubezpieczenie do USA – uwaga na wysokie koszty leczenia!

Chociaż ubezpieczenie turystyczne nie jest warunkiem wjazdu na terytorium USA, jego posiadanie na czas podróży za ocean jest więcej niż wskazane. Wszystko z uwagi na bardzo wysokie koszty leczenia w tym kraju, które w razie wypadku lub choroby mogą Cię wpędzić w ogromne długi. O jakich kwotach mówimy?

 • Koszt wizyty u lekarza ogólnego w Stanach – 100 USD (ok. 400 zł),
 • koszt hospitalizacji w Stanach – od 500 USD (ok. 2000 zł) za dobę, nie wliczając badań i zabiegów.

A to wyłącznie koszty leczenia szpitalnego. Gdyby przykładowo podczas Twojego pobytu w Stanach doszło do wypadku w górach lub na morzu, przy którym byłoby konieczne zorganizowanie akcji ratowniczej, wydatek byłby wielokrotnie wyższy. Nie wspominając o kosztach zorganizowaniu transportu medycznego do Polski w razie potrzeby. W najgorszym wypadku w grę wchodzą rachunki nawet na kilkaset tysięcy złotych!

Ubezpieczenie turystyczne jest koniecznością tym bardziej, że na terenie USA nie skorzystasz z karty EKUZ, która działa wyłącznie w krajach Unii Europejskiej i EFTA. Jeżeli więc nie chcesz ryzykować ogromnymi wydatkami, przed wyjazdem zadbaj o polisę, najlepiej dużej międzynarodowej firmy, która będzie miała swoje przedstawicielstwo za oceanem. Co powinna zawierać taka ochrona?

 1. Ubezpieczenie kosztów leczenia – koniecznie na jak najwyższą kwotę, która da Ci pewność, że ubezpieczyciel pokryje wszystkie niezbędne wydatki. Zalecana suma ubezpieczenia KL na podróż do USA to minimum 500 000 zł.
 2. Ubezpieczenie NNW – na nim także nie ma sensu oszczędzać, ponieważ to z niego ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie w razie doznania uszczerbku na zdrowiu.
 3. Ubezpieczenie bagażu – długa podróż może sprzyjać zgubieniu lub opóźnieniu bagażu. Polisa chroni Cię również na wypadek jego uszkodzenia, zniszczenia lub kradzieży.
 4. Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – wypadki chodzą po ludziach i może się zdarzyć, że to Ty będziesz przypadkowym sprawcą czyjegoś nieszczęścia. OC prywatne gwarantuje, że w takiej sytuacji koszty rekompensaty strat osoby trzeciej poniesie Twój ubezpieczyciel.
 5. Assistance – zgubione dokumenty, nieznajomość języka i przepisów prawnych czy brak opieki nad dziećmi w razie Twojej niedyspozycji to tylko niektóre z problemów, które mogą przytrafić się podczas podróży. Dzięki usługom assistance możesz liczyć na pomoc ubezpieczyciela i jego przedstawicieli na miejscu.
 6. Ubezpieczenie sportowe – przeznaczone zarówno dla zwykłych miłośników aktywnego spędzania czasu, jak i wyczynowców, oraz amatorów sportów ekstremalnych.

Ponadto pamiętaj o ewentualnych rozszerzeniach polisy, np. klauzuli alkoholowej, chorób przewlekłych lub aktów terroru, które powinieneś dobrać do ubezpieczenia w razie potrzeby.

Ekspert Mubi radzi:

Kupując ubezpieczenie turystyczne, sprawdź w OWU warunki ochrony dotyczące COVID-19. Większość firm zalicza ochronę w razie zachorowania do kosztów leczenia bez dodatkowych opłat, pokrywając również koszty testu oraz zakwaterowania, wyżywienia i późniejszego powrotu do domu w razie izolacji po pozytywnym wyniku. Nie wszystkie towarzystwa obejmują natomiast ochroną wydłużony pobyt w razie przymusowej kwarantanny po kontakcie z osobą zarażoną.

Polisa turystyczna do USA już od 15 zł za dzień ochrony!

Sprawdźmy teraz, ile będzie kosztowało ubezpieczenie turystyczne na dwutygodniową podróż do USA dla jednego dorosłego turysty, który zamierza spędzić czas na wypoczynku i zwiedzaniu. Wybraliśmy oferty z sumą ubezpieczenia kosztów leczenia około 500 000 zł i wyższą, obliczone za pomocą kalkulatora ubezpieczeń turystycznych na mubi.pl.

Firma ubezpieczeniowaWarunki ubezpieczeniaCena polisy
AXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
214,32 zł
UNIQAKL: 750 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
218,40 zł
ProamaKL: 500 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 80 000 zł,
Bagaż: 1000 zł
275 zł
GeneraliKL: 800 000 zł,
NNW: 60 000 zł,
OC: 200 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
363 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczenia turystycznego Mubi (29.02.2024).

A ile kosztowałaby polisa na podróż do USA dla młodego małżeństwa lub rodziny z dwójką dzieci? Do porównania wybraliśmy ofertę Towarzystwa Ubezpieczeń Generali z sumą ubezpieczenia kosztów leczenia w wysokości 500 000 zł, NNW – 40 000 zł, OC w życiu prywatnym – 100 000 zł i ubezpieczeniem bagażu – 2000 zł. Obliczeń dokonaliśmy dla wyjazdów o różnym czasie trwania.

Czas wyjazduCena ubezpieczenia do USA dla 2 osóbCena ubezpieczenia do USA dla 4 osób
7 dni293 zł530 zł
10 dni419 zł757 zł
14 dni587 zł1060 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczenia turystycznego Mubi (29.02.2024).

Podróż do USA – jak się przygotować?

Wyjazd do USA to nie weekendowa wycieczka do europejskiej stolicy, którą można zaplanować spontanicznie kilka dni wcześniej. W tym przypadku przygotowaniom trzeba poświęcić znacznie więcej czasu, planując dokładnie m.in. wydatki w czasie podróży, począwszy od biletów podróżnych, a skończywszy na środkach transportu wewnątrz kraju i kosztach wstępu do atrakcji. Wyjazd do USA nie należy niestety do najtańszych, ale dobrze zaplanowany będzie prawdziwą podróżą marzeń.

CZY WIESZ, ŻE …

Informacji na temat podróżowania do Stanów Zjednoczonych można szukać również na stronie Ambasady i Konsulatu USA w Polsce pod adresem https://pl.usembassy.gov/.

Kiedy lecieć do USA?

Nie da się konkretnie odpowiedzieć na tak postawione pytanie, ponieważ klimat w USA jest bardzo zróżnicowany. Lecieć do Stanów można w gruncie rzeczy przez cały rok – wybór dokładnej pory oraz regionu należy uzależnić od swoich planów.

Przykładowo, jeżeli zależy Ci na dobrej pogodzie, warto wybrać się na południe kraju, gdzie ciepło jest przez całe 12 miesięcy, a latem występują susze i bardzo duże upały. Miłośnicy chłodniejszych klimatów mogą kierować się bardziej na północ, gdzie zimy bywają mroźne, a lato nie jest aż tak gorące. Najlepsza pora na zwiedzanie przypada natomiast w większej części kraju na okres od późnej wiosny do wczesnej jesieni.

UWAGA!

Na terenie USA występuje wiele niebezpiecznych zjawisk naturalnych. Zagrożenie stanowią m.in. błyskawiczne powodzie, tornada, huragany, pożary czy susze.

Jak dostać się do USA?

Planujących podróż do USA z Polski ucieszy wiadomość, że z naszego kraju można dostać się do Stanów bezpośrednim lotem. Z Warszawy można dostać się do Nowego Jorku, Miami lub Chicago, korzystając z połączeń PLL LOT. W przypadku lotu do innego miasta zazwyczaj potrzebna jest jedna przesiadka (np. w Paryżu). Czas lotu to minimum 9 godzin.

Gdzie się zatrzymać w USA?

Ceny pobytu w Stanach różnią się w zależności od stanu, miasta i standardu danego noclegu. Wielu podróżnych wybiera opcję podróżowania na własną rękę wynajętym samochodem lub kamperem. Oszczędzić można wybierając noclegi w hostelach i przydrożnych motelach, droższy będzie nocleg w hotelu. Poniżej podajemy najniższe ceny tygodniowego pobytu w wybranych amerykańskich miastach w hotelach lub pensjonatach o średnim standardzie (za portalem Booking.com, 29.02.204).

 • Nowy Jork – 1238 zł,
 • Waszyngton – 1915 zł,
 • Chicago – 1130 zł,
 • Los Angeles – 1937 zł,
 • Miami – 1465 zł,
 • Houston – 1475 zł,
 • San Francisco – 1282 zł,
 • Atlanta –  1352 zł,
 • Las Vegas – 2154 zł,
 • Nowy Orlean – 811 zł.

Co zabrać ze sobą do USA?

Przed podróżą do USA warto zaopatrzyć się m.in. w:

 • kartę kredytową – zaprzyjaźnij się z nią, bo podczas pobytu w Stanach będzie Twoim podstawowym środkiem płatności i najlepszym przyjacielem, bez niej możesz mieć spore trudności i nie zdołasz np. wypożyczyć samochodu;
 • plecak, buty trekkingowe, okulary przeciwsłoneczne – zwłaszcza jeśli planujecie górskie wędrówki;
 • opaskę na oczy / zatyczki do uszu – przydadzą się nie tylko w samolocie, pamiętaj, że podróżując ze Wschodu na Zachód USA, będziesz aż trzykrotnie zmieniał strefę czasową;
 • przejściówkę typu A – napięcie w gniazdkach elektrycznych w USA wynosi 120 V, inne są również gniazdka, więc wtyczki polskich urządzeń nie będą do nich pasować;
 • kabel USB lub ładowarkę samochodową – jeżeli zamierzacie podróżować przez Stany samochodem, będą nieocenione;
 • przenośną lodówkę – nigdzie nie docenicie jej bardziej niż w Stanach, zwłaszcza podczas wielogodzinnych podróży samochodem, tylko nie bierzcie jej z Polski, bo zajmie zdecydowanie zbyt dużo miejsca, można ją łatwo kupić na miejscu.

Praktyczne informacje przed podróżą do USA

 1. W kontynentalnej części Stanów obowiązują 4 strefy czasowe. Różnica pomiędzy czasem polskim a waszyngtońskim to +6 godzin.
 2. Numer alarmowy w USA to 911.
 3. Podstawowym środkiem komunikacji w USA jest samochód. Bardzo dobrze rozwinięta jest sieć połączeń lotniczych, między miastami można również podróżować autobusem.
 4. Kierowcy z Polski muszą mieć w USA międzynarodowe prawo jazdy, a także polskie uprawnienia z tłumaczeniem na język angielski.
 5. Przepisy drogowe (np. limity prędkości) mogą się różnić w zależności od stanu.
 6. W USA obowiązują inne jednostki miar (m.in. mile, jardy, stopy).
 7. Alkohol w Stanach można kupować i spożywać od ukończenia 21. roku życia.
 8. Wręczanie sporych napiwków jest w USA regułą.
 9. Przykładowe ceny w USA: litr wody – 1 USD, mleko – 3 USD, chleb – 4 USD, kawa w kawiarni – 4 USD, piwo w barze – 7 USD, posiłek w fast-foodzie – 8 USD, miejsce na polu namiotowym – 20 USD, obiad w restauracji – 40 USD, dobra wynajmu samochodu – 60 USD, doba wynajmu kampera – 100 USD.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wyjazd do USA

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do USA?
Ile kosztuje ESTA?
W jakim okresie najlepiej lecieć do USA?
Jak długo trwa lot z Polski do USA?
Co zabrać ze sobą do USA?
PODSUMOWANIE
 • USA to ogromny, bardzo zróżnicowany geograficznie i kulturowo kraj.
 • Na podróż do USA trwającą maksymalnie 90 dni nie trzeba wyrabiać wizy.
 • Przed podróżą do USA należy zarejestrować się w systemie ESTA.
 • Do Stanów można dostać się bezpośrednimi lotami z Polski.
 • Najlepszy okres na zwiedzanie Stanów Zjednoczonych przypada od późnej wiosny do wczesnej jesieni.
 • W USA istnieje duże zagrożenie atakami terrorystycznymi oraz pospolitą przestępczością.
 • Na podróż do Stanów Zjednoczonych zaleca się zakup ubezpieczenia turystycznego z sumą ubezpieczenia KL w wysokości minimum 500 000 zł.
 • Dodatkowa ochrona ubezpieczeniowa w Stanach powinna zawierać m.in. NNW, OC w życiu prywatnym i ubezpieczenie bagażu.
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!