Ubezpieczenie do Austrii

Romantyczny Wiedeń, Salzburg kojarzony z Mozartem, Opactwo Benedyktynów w Melku i ponad wszystko stoki narciarskie – to i jeszcze więcej ma do zaoferowania turystom Austria. Dowiedz się, co zwiedzić podczas pobytu w tym kraju i jak przygotować się do takiego wyjazdu.

austria

Top 10 atrakcji w Austrii

Austrię wielu kojarzy w pierwszej kolejności z zimowymi wyjazdami na narty czy wiedeńskim Jarmarkiem Bożonarodzeniowym, ale ten kraj ma do zaoferowania znacznie więcej atrakcji. Wybrać warto się tam o każdej porze roku, bo zawsze czekać na nas będzie coś ciekawego do zobaczenia. Wymieńmy kilka szczególnie wartych uwagi miejsc. Pałac Schönbrunn – prawdziwy symbol Austrii i Wiednia oraz jedna z najpiękniejszych barokowych budowli w całej Europie. Powstały w XVII i XVIII wieku pałac służył początkowo jako letnia rezydencja Habsburgów – mieszkali tu m.in. cesarzowa Maria Teresa i cesarz Franciszek Józef z żoną Sissi. Dziś odwiedzający mają do dyspozycji 45 komnat (m.in. Wielką Galerię, Salon lustrzany, prywatne apartamenty cesarskiej pary), a także imponujące cesarskie ogrody z tarasem widokowym.

grafika

Wiedeń

To miasto, którego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Stolica Austrii zaprasza nas przede wszystkim imponującą architekturą, na poznanie której trzeba poświęcić przynajmniej kilka dni.

Zacznijmy od pałacu Schonbrunn, który jest najczęściej odwiedzanym przez turystów zabytkiem. Letnia rezydencja Habsburgów zachwyca swoim pięknem, ale też rozmiarem. Jest to bowiem jedna z największych budowli pałacowych nie tylko w Austrii czy Europie, ale na całym świecie. Pałac posiada 1441 pokoi. Wśród nich nie można pominąć Wielkiej Galerii. Szczególnie osoby odwiedzające Wiedeń wiosną lub latem w planie zwiedzania pałacu Schonbrunn powinny uwzględnić także ogrody, które są nieodłącznym elementem zabytku, a na ich terenie znajdziemy m.in. palmiarnię i działające od połowy XVIII wieku zoo – Tiergarten.

Skoro widzieliśmy już letnią rezydencję Habsburgów, wypada odwiedzić także tę zimową. Hofburg, bo o nim mowa, jest obecnie oficjalną siedzibą prezydenta Austrii. Znajdują się tam również wystawy i muzea. Niedaleko pałacu Hofburg znajduje się Muzeum Historii Naturalnej i Muzeum Historii Sztuki, które warto odwiedzić podczas pobytu w tej części Wiednia.

Spragnieni obcowania z kulturą, która jest nieodłączną częścią wiedeńskiej atmosfery, w swoim planie zwiedzania powinni drukowanymi literami umieścić wizytę w Operze Wiedeńskiej. To tam co roku odbywa się słynny koncert noworoczny, a kilka tygodni później – bal karnawałowy. Neorenesansowy obiekt jest zdecydowanie jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków oper na świecie.

Podczas urlopu nie można zapomnieć również o sferze duchowej i koniecznie trzeba odwiedzić katedrę św. Szczepana z połowy XII wieku. Romańsko-gotycki obiekt tak naprawdę łączy w sobie wiele stylów, bo prace nad rozbudową trwały przez kolejne stulecia.

Katedra Świętego Szczepana (Stephansdom)

Kolejny symbol Wiednia, wznoszący się w sercu najstarszej części miasta. Postawiona w XII wieku katedra łączy dziś kilka stylów architektonicznych (gotycki, romański, barokowy). Jej charakterystyczne wnętrze, do którego wchodzi się przez Bramę Olbrzymów skrywa m.in. gotycką ambonę, barokowy ołtarz główny, Mauzoleum Habsburgów czy obraz Madonny z Pócs. Można też pokonać 343 schody i wejść na Wieżę Południową, z której rozciąga się piękny widok na miasto.

Starówka w Salzburgu (Altstadt)

Przenosimy się do Salzburga, którego zwiedzanie musi się zacząć od wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO starówki. Charakteryzujące się dużą różnorodnością architektoniczną ulice i budynki zachowały swój historyczny charakter, dlatego spacer wśród nich i oglądanie szyldów cechowych sprzed kilku wieków jest jak podróż w czasie. Znajdziemy tam również m.in. dom, w którym na świat przyszedł Mozart.

Wioska Hallstatt

Metropolie zamieniamy na niewielkie miasteczko, które jest jednak prawdziwą wizytówką Austrii. Hallstatt, położone w Alpach Salzburskich nad Jeziorem Halsztackim, robi wrażenie na każdym odwiedzającym, urzekając magicznym widokiem stromych gór, z których “schodzą” drewniane domki. Warto to zobaczyć o każdej porze roku. A oprócz spacerów, można tu również m.in. zwiedzić najstarszą na świecie kopalnię soli.

Pałac Belweder

Wracamy do Wiednia, tym razem, żeby zobaczyć barokowy pałac księcia Eugeniusza Sabaudzkiego, który składa się z dwóch gmachów oraz rozległego ogrodu. W środku można podziwiać m.in. kolekcję dzieł sztuki obejmującą prace od średniowiecza do współczesności, w tym największą na świecie kolekcję obrazów Gustava Klimta.

Wachau

Położona w Dolnej Austrii dolina, która słynie z licznych zabytków architektury, średniowiecznych miasteczek oraz sadów morelowych i uprawy winorośli. Na ciągnącym się przez 36 km wzdłuż Dunaju malowniczym obszarze można zobaczyć m.in. Opactwo Benedyktynów w Melku i średniowieczny Dürnstein, a także wyruszyć w rejs słynną rzeką.

Innsbruck i Góry Tyrolskie

Otoczone górami miasto, które wielu nazywa “stolicą Alp”, kojarzy się ze sportami zimowymi, ale odwiedzić je i podziwiać jego piękne krajobrazy warto o każdej porze roku. Ozdobiony wielobarwną architekturą Innsbruck łączy tradycję z nowoczesnością, a zobaczyć tam można m.in. skocznię narciarską Bergisel, pałac Hofburg, Alpine Zoo, oraz stare miasto z wieżą miejską, łukiem triumfalnym i słynnym Złotym Dachem. Koniecznie trzeba też wjechać kolejką na najwyższy punkt widokowy, czyli szczyt Hafelekar.

Opera Wiedeńska (Wiener Staatsoper)

Jeszcze jeden wiedeński przystanek, którego nie można pominąć, to pochodzący z II połowy XIX wieku gmach opery. Zachwycający architekturą budynek, który można zwiedzić od kulis, to jednak przede wszystkim największy repertuar na świecie, w którym znajdziemy dzieła najsłynniejszych kompozytorów w wykonaniu międzynarodowych gwiazd.

Zamek Hochosterwitz

Imponująca średniowieczna twierdza znajduje się w Karyntii, niedaleko miejscowości Sankt Georgen am Längsee. Zamek, do którego prowadzi wiodąca przez 14 bram obronnych droga robi wrażenie już od zewnątrz, będąc położonym na 175-metrowej skale. W środku znajdziemy zaś m.in. muzeum, zbrojownię i kaplicę św. Mikołaja.

Park Narodowy Hohe Tauern

Najstarszy i największy park narodowy w Austrii obejmujący obszar ponad 1800 km2. W Wysokich Taurach podziwiać można ponad 300 trzytysięczników i lodowców, które tworzą niepowtarzalny alpejski krajobraz pełen różnorodnych gatunków fauny i flory. Można tam m.in. wędrować jednym ze szlaków tematycznych z przewodnikiem, wybrać się na wycieczkę rowerową, czy zwiedzić muzeum z interaktywną wystawą.

Melk

Praktykowanie turystyki sakralnej jest możliwe nie tylko w Polsce. Właściwie w każdej austriackiej miejscowości znajduje się przynajmniej jeden obiekt (katedra, kościół, klasztor), w którym warto się zatrzymać. Szczególnie godne uwagi jest Opactwo Benedyktynów w Melku. Ten średniowieczny obiekt przebudowany w XVIII wieku należy do zakonników od niemal 1000 lat. Na zwiedzających wrażenie z pewnością zrobi kościół św. Piotra i Pawła, sala reprezentacyjna i przyklasztorna biblioteka.

Będąc w Melku, warto zwiedzić także pozostałą część miasta.

Linz

To miasto łączy w sobie historię ze współczesnością. W jego granicach znajduje się kościół św. Marcina, o którym wspominano już w VIII wieku, a więc jeden z najstarszych kościołów w Austrii, a jednocześnie nowoczesna katedra będąca największym kościołem w kraju. W Linz można zwiedzić również Muzeum Sztuki Współczesnej Lentos znajdującym się nad brzegiem Dunaju.

W austriackie góry i lasy

Tym, którzy oprócz zwiedzania architektury i obcowania ze sztuką w austriackich miastach oczekują także kontaktu z naturą i możliwości do uprawiania aktywności fizycznej, powinni skierować się w stronę Tyrolu. W cieplejszych miesiącach górskie wędrówki i wypady na rower, a zimą ośnieżone stoki idealne dla narciarzy – to wszystko zapewnia ta górska część Austrii. Na miłośników zieleni i przebywania na łonie natury czeka również Styria i Karyntia, gdzie jednocześnie można skosztować tradycyjnych dań austriackiej kuchni i odwiedzić lokalne winnice.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Austrii na mubi.pl?
 • Nie zapłacisz za wizytę u dentysty, jeśli podczas pobytu ukruszy Ci się ząb i będziesz potrzebował szybkiej interwencji specjalisty. W Austrii obowiązuje częściowa odpłatność za leczenie stomatologiczne.
 • Będziesz mógł liczyć na pomoc ratowników, jeśli złamiesz nogę, jeżdżąc na nartach. Ubezpieczyciel zapłaci za interwencję ratowników.
 • Otrzymasz odszkodowanie za uszkodzoną deskę snowboardową, jeśli podczas zjazdu na alpejskich stokach upadniesz tak niefortunnie, że sprzęt będzie wymagał naprawy lub wymiany.
Sprawdź w kalkulatorze Mubi
cel podróży

Sytuacja pandemiczna w Austrii – co o COVID-19 trzeba wiedzieć przed wyjazdem?

Z Polski można wjechać do Austrii bez obowiązku przechodzenia kwarantanny (stan na 01.02.2024 rok). Nie trzeba też okazywać zaświadczenia o zaszczepieniu ani negatywnych wyników testu wykonanego przed wyjazdem czy po przyjeździe do Austrii. Wypełnianie formularza lokalizacyjnego nie jest konieczne.

UWAGA!

Przed wyjazdem do Austrii należy zapoznać się z bieżącymi informacjami na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Jakie ubezpieczenie zapewni opiekę medyczną podczas pobytu w Austrii?

Wśród dokumentów, które warto zabrać ze sobą na wyjazd do Austrii, znajduje się EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Karta jest bezpłatna i pozwala skorzystać z pomocy austriackiego lekarza w ramach publicznej opieki zdrowotnej, gdy będzie to konieczne. Przedstawiając Kartę EKUZ, będziemy mogli otrzymać nieodpłatnie pomoc internisty, za wizytę u którego zapłacilibyśmy od 60 euro do 200 euro bez takiej karty. Dużo wyższe koszty generuje pobyt w szpitalu. Za dobę na oddziale intensywnej terapii w Austrii trzeba zapłacić od 800 euro nawet do 2000 euro.

Sama Karta EKUZ może jednak nie wystarczyć. Uprawnia bowiem tylko do korzystania z publicznych ośrodków medycznych. Nie zapewni też transportu medycznego i akcji ratowniczej, jeśli będziemy potrzebowali pomocy, będąc w górach. Oznacza to, że za przewóz karetką do szpitala lub transport helikopterem ze stoku do szpitala będzie trzeba zapłacić, a nie są to małe sumy – akcja ratownicza w Austrii może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Oprócz wyrobienia EKUZ warto zatem wykupić także ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Austrii. Jego zaletą jest to, że pokrywa koszty leczenia zarówno w publicznych ośrodkach zdrowia, jak i w prywatnych przychodniach i gabinetach. Wielu ubezpieczycieli oprócz ubezpieczenia kosztów leczenia oferuje również pokrycie kosztów akcji poszukiwawczej i ratowniczej w ramach polisy turystycznej. Co powinna zawierać polisa turystyczna do Austrii?

 • Ubezpieczenie kosztów leczenia – to absolutna podstawa ubezpieczenia turystycznego. Zapewni pokrycie kosztów wizyt lekarskich, badań, hospitalizacji. Niektóre firmy ubezpieczeniowe wraz z ubezpieczeniem kosztów leczenia zapewniają pokrycie kosztów transportu do szpitala, np. UNIQA, a inni dołączają do tego jeszcze ubezpieczenie kosztów ratownictwa. Tak jest chociażby w Towarzystwie Ubezpieczeniowym Europa.
 • Ubezpieczenie NNW w ubezpieczeniu turystycznym – czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Pozwoli otrzymać zadośćuczynienie, jeśli podczas wyjazdu dojdzie do nieszczęśliwego wypadku, w którym ucierpi ubezpieczony. 
Przykład

Pan Andrzej wyjechał w styczniu do Austrii na narty. Niestety, już drugiego dnia szusowania zjechał tak niefortunnie, że upadł i złamał nogę. Jako posiadacz polisy turystycznej z ubezpieczeniem kosztów leczenia i NNW otrzymał pomoc medyczną, za którą zapłacił ubezpieczyciel. Dodatkowo firma ubezpieczeniowa wypłaciła zadośćuczynienie z NNW za ból i cierpienie, jakiego doznał ubezpieczony.

 • Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – to, czy przyda nam się taka forma ochrony, zależy od tego, jak zamierzamy spędzić czas w Austrii. Oczywiście również podczas zwiedzania czy nawet błogiego leniuchowania w przyhotelowym basenie możemy wyrządzić komuś szkodę, np. gdy nasz pies pogryzie przypadkowego przechodnia lub nasze dziecko wybije szybę w czyimś samochodzie podczas gry w piłkę. Jednak najbardziej przydatne OC będzie, jeśli zamierzamy jeździć na nartach lub snowboardzie. To jedne z bardziej kontuzyjnych sportów, a wystarczy chwila nieuwagi, żeby wjechać w innego narciarza i przyczynić się do złamania jego ręki.
 • Ubezpieczenie bagażu – chociaż w Austrii nie rejestruje się wzmożonej aktywności złodziei, to drobne kradzieże mogą się zdarzyć. Poza tym, że ktoś może zechcieć przywłaszczyć sobie Twoją walizkę, może dojść jednocześnie do jej zniszczenia, uszkodzenia lub wysłania jej przez linię lotniczą w zupełnie inne miejsce. To w tych sytuacjach przydaje się ubezpieczenie bagażu. W skład tej polisy u niektórych ubezpieczycieli wchodzi także sprzęt sportowy. Zabierając ze sobą narty lub deskę snowboardową do szusowania po alpejskich stokach, powinieneś pomyśleć o ich ubezpieczeniu. Jeśli analizowane przez nas oferty ubezpieczenia bagażu nie zawierają ochrony sprzętu sportowego, poszukajmy ubezpieczenia sprzętu sportowego osobno. To dosyć popularna polisa, więc z pewnością znajdziemy odpowiednią dla siebie.
 • Ubezpieczenie assistance – często jest dostępne wraz z ubezpieczeniem kosztów leczenia. Zapewnia wsparcie na przykład wtedy, gdy po wypadku będziemy potrzebowali pomocy tłumacza.
 • Ubezpieczenie narciarskie – takie rozszerzenie będzie potrzebne, jeśli podczas wyjazdu do Austrii zamierzamy uprawiać narciarstwo lub snowboarding.
 • Klauzula sportów wysokiego ryzyka – dla niektórych narciarstwo zjazdowe czy snowboarding na stoku to niewystarczająca forma aktywności fizycznej. Niektórzy decydują się np. na zjazd poza szlakiem, a to może być już uznane przez ubezpieczycieli jako sport ryzykowny. Bez tej klauzuli w razie wypadku poza trasą zjazdową ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.
 • Klauzula alkoholowa – kto podczas całego dnia na stoku nie chciałby ogrzać się alkoholowym trunkiem w pobliskim schronisku. Problem w tym, że po alkoholu nie powinno się wracać na stok. Jeśli po spożyciu alkoholu złamiemy rękę na nartach lub wyrządzimy szkodę komuś innemu, ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania. Większość OWU ubezpieczenia turystycznego posiada bowiem zapis, że jedną z sytuacji wyłączających odpowiedzialność ubezpieczyciela jest spowodowanie szkody po alkoholu. Ta klauzula ma spowodować, że nawet szkoda spowodowana po wypiciu grzańca zostanie zrekompensowana poszkodowanemu przez firmę, w której wykupiliśmy ubezpieczenie.
 • Ochrona w razie COVID-19 – ubezpieczyciele wliczają do kosztów leczenia zachorowanie na COVID-19, ochroną mogą być objęte także koszty pobytu na przymusowej kwarantannie/izolacji oraz koszty testu.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Austrii?

Można by pomyśleć, że polisa, która zawiera tak szeroki zakres ochrony, będzie bardzo droga i znacznie zwiększy nasze wydatki związane z wyjazdem. Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że ubezpieczenie na wyjazd do Austrii kosztuje zaledwie kilka złotych za dzień ochrony. Sprawdźmy, ile za ubezpieczenie podróżne na tygodniowy wyjazd do Austrii zapłaciłby 30-letni mężczyzna.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ochrony i suma ubezpieczeniaCena polisy
WienerKoszty leczenia: 172 988 zł,
Koszty ratownictwa: 172 988 zł,
COVID-19: zachorowanie,
NNW: 10 000 zł,
OC prywatne: 108 117 zł,
OC sportowe: 108 117 zł,
Assistance,
Amatorskie uprawianie sportu.
37,00 zł
You Can DriveKoszty leczenia: 100 000 zł,
Koszty ratownictwa: 50 000 zł,
COVID-19: zachorowanie, izolacja, kwarantanna;
NNW: 10 000 zł,
OC prywatne: 50 000 zł,
OC sportowe: 50 000 zł,
Assistance,
Amatorskie uprawianie sportu.
35,00 zł
mtu24.plKoszty leczenia: 150 000 zł,
Koszty ratownictwa: 50 000 zł,
COVID-19: zachorowanie, izolacja, kwarantanna,
NNW: 30 000 zł,
OC prywatne: 50 000 zł,
OC sportowe: 50 000 zł,
Bagaż: 2 000 zł,
Assistance,
Amatorskie uprawianie sportu.
37,00 zł
SIGNAL IDUNAKoszty leczenia: 172 988 zł,
Koszty ratownictwa: 30 272 zł,
COVID-19: zachorowanie,
NNW: 15 000 zł,
OC prywatne: 129 741 zł,
OC sportowe: 64 870 zł,
Bagaż: 1 000 zł,
Assistance,
Amatorskie uprawianie sportu.
48,95 zł
ProamaKoszty leczenia: 200 000 zł,
Koszty ratownictwa: 200 000 zł,
COVID-19: zachorowanie, izolacja,
NNW: 10 000 zł,
OC prywatne: 50 000 zł,
OC sportowe: 50 000 zł,
Assistance,
Amatorskie uprawianie sportu,
Zdarzenia pod wpływem alkoholu,
Ruchomości domowe: 5 000 zł.
49,00 zł
GeneraliKoszty leczenia: 300 000 zł,
Koszty ratownictwa: 300 000 zł,
COVID-19: zachorowanie, izolacja,
NNW: 15 000 zł,
OC prywatne: 50 000 zł,
OC sportowe: 50 000 zł,
Assistance,
Amatorskie uprawianie sportu,
Zdarzenia pod wpływem alkoholu,
Ruchomości domowe: 5 000 zł.
52,00 zł
AXA PartnersKoszty leczenia: 600 000 zł,
Koszty ratownictwa: 600 000 zł,
COVID-19: zachorowanie, izolacja, kwarantanna,
NNW: 50 000 zł,
OC prywatne: 250 000 zł,
OC sportowe: 250 000 zł,
Bagaż: 3 000 zł,
Sprzęt sportowy: 1 500 zł,
Assistance,
Amatorskie uprawianie sportu.
62,27 zł
UNIQAKoszty leczenia: 750 000 zł,
Koszty ratownictwa: 750 000 zł,
COVID-19: zachorowanie, izolacja, kwarantanna,
NNW: 50 000 zł,
OC prywatne: 250 000 zł,
Bagaż: 3 000 zł,
Assistance,
Amatorskie uprawianie sportu.
71,40 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczenia turystycznego Mubi (01.02.2024).

A jak wzrośnie koszt ubezpieczenia, jeśli zwiększymy liczbę osób objętych ochroną? Sprawdźmy ceny wymienionych polis dla dwójki podróżnych, a także 4-osobowej rodziny z dziećmi. Warunki ubezpieczenia pozostają bez zmian.

FirmaCena ubezpieczenia do Austrii dla 2 osóbCena ubezpieczenia do Austrii dla 4 osób
Wiener69,00 zł
You Can Drive70,00 zł140,00 zł
mtu24.pl74,00 zł148,00 zł
SIGNAL IDUNA97,90 zł195,80 zł
Proama105,00 zł197,00 zł
Generali105,00 zł210,00 zł
AXA Partners124,55 zł249,11 zł
UNIQA142,80 zł285,60 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczenia turystycznego Mubi (01.02.2024).

Jak przygotować się na wyjazd do Austrii?

Planując urlop, chcemy, żeby był on udany. Nasze zadowolenie zależy od wielu czynników, np. od dostępności lokalnych atrakcji, zatłoczenia na stokach, plażach, w muzeach, od ceny i standardu hotelu, od pogody. Choć nie na wszystko mamy wpływ, warto wiedzieć, kiedy udać się do Austrii, aby móc liczyć na udaną pogodę i swobodę podczas zwiedzania czy aktywności, którym chcemy się oddawać. Do Austrii podróżujemy bowiem najczęściej albo po to, żeby zwiedzać Wiedeń i inne urocze austriackie miasta z imponującą architekturą albo szusować na alpejskich stokach.

Kiedy jechać do Austrii?

Polacy odwiedzają Austrię zarówno latem, jak i zimą. W miesiącach letnich celem takich podróży jest zwykle chęć poznania tamtejszej architektury. Zwiedzanie austriackich miast z Wiedniem na czele staje się wtedy głównym zajęciem podczas urlopu w tamtym regionie. I chociaż na najwyższe temperatury można liczyć w lipcu i sierpniu – wynoszą wówczas około 25 stopni Celsjusza – to zwiedzanie będzie równie przyjemne w czerwcu lub wrześniu. Poza sezonem za to można liczyć na większą swobodę niż w miesiącach wakacyjnych, kiedy turystów jest najwięcej.

Zimą z kolei celem podróży są austriackie Alpy. Nawet jeśli w Polsce nie ma śniegu, który umożliwiałby uprawianie narciarstwa, snowboardingu i innych zimowych dyscyplin, w Austrii można liczyć na naturalny śnieg i możliwość korzystania z uroków zimy w pełnej krasie. W styczniu i lutym termometry pokazują niewiele powyżej zera.

Nocleg w Wiedniu 

Wiedeń kojarzy nam się zwykle z wysokimi cenami, zwłaszcza cenami noclegów. Tymczasem okazuje się, że w Austrii można znaleźć nocleg w przystępnej cenie i o przyzwoitych warunkach. Sprawdźmy, ile będzie kosztował 7-dniowy pobyt turysty w 3-gwiazdkowym hotelu na początku lutego 2024 roku w różnych miastach Austrii.

 • Wiedeń – od 564 zł,
 • Innsbruck – od 2 362 zł,
 • Salzburg – od 764 zł,
 • Graz – od 1 346 zł,
 • Linz – od 1 934 zł,
 • Melk – od 2 453 zł.

*Ceny pochodzą z portalu booking.com i prezentują najtańsze z dostępnych opcji w danym standardzie [luty 2024].

Dokumenty, które należy zabrać

Wjazd do Austrii jest możliwy na podstawie dowodu osobistego lub paszportu. Oczywiście jeśli podróżujemy samochodem, należy zabrać ze sobą również prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu i polisę OC. Wystarczy posiadanie ubezpieczenia wystawionego przez towarzystwo ubezpieczeniowe, nie ma potrzeby wyrabiania Zielonej Karty na wyjazd do Austrii. Dokumenty poświadczające posiadanie uprawnień do prowadzenia pojazdów, a więc prawo jazdy, trzeba zabrać ze sobą również wtedy, gdy zamierzamy wynająć samochód na miejscu, aby ułatwić sobie zwiedzanie i przemieszczanie się po kraju.

Przeczytaj też: Austria – przewodnik dla kierowców.

Warto dodatkowo, aby każdy uczestnik wycieczki posiadał wspomnianą już Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. To dokument, który można otrzymać bezpłatnie w lokalnym oddziale NFZ. Uprawnia do korzystania z publicznej opieki medycznej za granicą: w krajach Unii Europejskiej, a także na Islandii, w Liechtensteinie, Szwajcarii i Norwegii na takich samych zasadach, na jakich korzystają z pomocy lekarskiej obywatele danego kraju.

PODSUMOWANIE
 • W Austrii zniesiono obostrzenia wjazdowe związane z COVID-19.
 • Latem można zwiedzać austriackie miasta, natomiast zimą Austria zaprasza na alpejskie stoki.
 • Zwiedzanie będzie przyjemniejsze poza sezonem (w czerwcu i wrześniu), kiedy panują dobre warunki pogodowe, ale turystów jest mniej.
 • Cena 7-dniowego pobytu w hotelu w Austrii może być nawet niższa niż 1000 zł.
 • Wyjeżdżając do Austrii, trzeba zabrać dowód osobisty lub paszport. Warto mieć przy sobie także Kartę EKUZ. Jeśli podróżujemy samochodem, konieczne będzie zabranie prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego pojazdu i polisy OC.
 • Na wyjazd do Austrii warto wykupić ubezpieczenie turystyczne, które będzie zawierało przynajmniej ubezpieczenie kosztów leczenia, ubezpieczenie NNW, ubezpieczenie OC, assistance, ubezpieczenie bagażu, a w razie wyjazdu na narty także ubezpieczenie sprzętu sportowego, klauzulę dla uprawiających sport i klauzulę alkoholową.
 • Koszt ubezpieczenia turystycznego nie jest wysoki – od kilku złotych za dzień ochrony.
 • Będąc w Austrii, warto poznać przede wszystkim tamtejszą architekturę i kulturę, przechadzając się po Wiedniu, Salzburgu, Linzu, Melku i innych austriackich miejscowościach. Austria ma także sporo do zaoferowania miłośnikom przyrody (lasy i parki narodowe w Styrii i Karyntii). Przyciąga również narciarzy i snowboardzistów.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie turystyczne do Austrii

Co warto zobaczyć w Austrii latem?
Czy warto jechać do Austrii?
Jakie miasta odwiedzić w Austrii?
Co warto zobaczyć w Austrii z dziećmi?
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!