Ubezpieczenie turystyczne do Belgii

Niewielki biurokratyczny kraj znany z licznych instytucji Unii Europejskiej, a może piękna kraina, która zaskoczy Cię połączeniem nowoczesności z historią? Belgia ma różne oblicza, więc nawet krótki pobyt może sprawić, że się w niej zakochasz. A jeśli Twojego turystycznego serca nie podbiją zabytki i liczne atrakcje, belgijskie frytki, czekolady i piwa zrobią to na pewno!

Belgia przewodnik

TOP 15 atrakcji w Belgii

Niewielkie odległości i świetnie funkcjonująca komunikacja sprawiają, że do każdego zakątka Belgii jest się łatwo dostać. Dobrze jednak wcześniej dokładnie zaplanować pobyt, aby jak najwięcej zobaczyć. Atrakcji choćby w samej stolicy jest bowiem tyle, że można spędzić cały urlop, w ogóle się z niej nie ruszając. Choć byłoby szkoda, bo Belgia ma do zaoferowania naprawdę dużo.

belgia atrakcje infografika

Bruksela

Kto wie, czy najwięcej o Belgach nie mówi fakt, że najbardziej znanym symbolem stolicy ich kraju jest… sikający chłopiec. A dokładnie Manneken pis, wykonana z brązu figurka-fontanna, którą łatwo byłoby przegapić, gdyby nie zawsze oblegający ją tłum turystów. Co ciekawe, na siusiającym chłopcu się nie kończy, bo swoje rzeźby mają też dziewczynka (Jeanneke Pis) oraz pies (Zinneke Pis).

CZY WIESZ, ŻE …

Jeśli dopisze Ci szczęście, Manneken pis będzie ubrany – figurka posiada już ponad 1000 różnych strojów na każdą okazję (od ludowych, przez wojskowe, po przebrania Draculi i Elvisa), a wszystkie można oglądać w Muzeum Miejskim.

Zaczynając od tego nietypowego symbolu, warto poznać różne oblicza Brukseli. Stolica Belgii, siedziba wielu instytucji Unii Europejskiej, a także m.in. NATO, w pełni zasługuje bowiem na status kosmopolitycznej metropolii, będąc jednocześnie idealnym miejscem dla miłośników historii, sztuki, zakupów czy dobrego jedzenia.

Obowiązkowym punktem podczas wycieczki jest zabytkowy rynek, tzw. Grand-Place. Nieregularny plac jest otoczony przez budynki o historycznym znaczeniu (m.in. charakterystyczny ratusz i kamienice lśniące od pozłacanych dekoracji), które robią wrażenie o każdej porze dnia, ale szczególnie dobrze prezentują się oświetlone po zmroku.

W okolicach rynku znajduje się z kolei pasaż św. Huberta, czyli otwarta w 1847 roku jedna z najstarszych galerii handlowych na świecie. Aby coś kupić w tamtejszych sklepach czy kafejkach, trzeba wprawdzie dysponować zasobnym portfelem, ale sama wyjątkowa architektura sprawia, że warto to miejsce odwiedzić.

Z zabytków w innym stylu na pewno nie można przegapić Atomium, czyli powiększonego 150 miliardów razy modelu cząsteczki żelaza, z którego szczytu rozpościera się panorama na miasto. O wyjątkowości stolicy świadczą też rozsiane po jej ulicach komiksowe murale, będące świadectwem umiłowania Belgów dla tej formy sztuki.

Ponadto Bruksela to mnóstwo ciekawych muzeów i innych obiektów. Są wśród nich m.in.:

 • Królewskie Muzea Sztuk Pięknych,
 • Muzeum Browarnictwa,
 • Muzeum Kakao i Czekolady,
 • Belgijskie Centrum Komiksu,
 • Katedra Świętego Michała i Świętej Guduli,
 • Kościół Notre-Dame du Sablon,
 • siedziby Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej i Rady Unii Europejskiej.

Brugia

Niespełna godzinę drogi pociągiem od Brukseli leży miasto, w którym czas zatrzymał się gdzieś w średniowieczu. To właśnie wtedy Brugia przeżywała złoty okres, będąc ważnym ośrodkiem handlowym, by od XIX wieku począwszy, stać się celem masowych wypraw turystycznych.

Skąd ta popularność? Największe zasługi mają w tym przecinające miasto kanały, po których można się przepłynąć łódką, fundując sobie trochę Wenecji na północ od Włoch. Z tej perspektywy jeszcze większe wrażenie robi średniowieczna architektura historycznej części Brugii, której najbardziej charakterystycznym punktem jest imponująca wieża dzwonnicza na rynku. Do tego warto zajrzeć m.in. do XII-wiecznej Bazyliki Świętej Krwi czy licznych muzeów.

CZY WIESZ, ŻE …

Walory Brugii można podziwiać na ekranie. W tym mieście rozgrywa się akcja filmu “Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj” (w oryginale po prostu “In Bruges”) z Colinem Farrellem w roli głównej.

Gandawa

Kolejne historyczne miasto, położone między Brukselą a Brugią. Swego czasu jeden z najważniejszych ośrodków miejskich w Europie dziś jest miejscem, którego nie może zabraknąć na trasie wycieczki. Pełna historycznych budynków, kościołów i muzeów Gandawa to także uniwersytecka stolica kraju. Można tam zwiedzić m.in. Zamek Hrabiów (Gravensteen), najwyższą w Belgii dzwonnicę, Most św. Michała czy Katedrę św. Bawona z Ołtarzem Gandawskim. Warto też zaplanować podróż latem, gdy w Gandawie odbywa się festiwal muzyki i teatru.

Antwerpia

Choć dzisiaj to położone na północ od Brukseli miasto może się pochwalić już „tylko” drugim największym portem w Europie (numer jeden to Rotterdam), jego rozmiar nadal robi ogromne wrażenie. A to wcale nie jedyna atrakcja, bo wśród tych znajdują się również dworzec z 1905 roku, ze względu na niesamowitą architekturę nazywany „Kolejową Katedrą”, dom i muzeum Rubensa czy Katedra NMP – jeden z najwyższych obiektów sakralnych na świecie.

Głównym punktem programu jest jednak bez wątpienia wizyta w słynnej dzielnicy diamentów, przez którą przechodzi zdecydowana większość światowego handlu tym kruszcem. Przechadzając się tamtejszą Pelikanstraat, można nacieszyć oczy pełnymi przepychu wystawami licznych sklepów jubilerskich i odwiedzić Muzeum Diamentów.

Leuven

Znajdujące się nieopodal Brukseli miasto, które swego czasu było istotnym ośrodkiem handlu, a dziś jest miasteczkiem akademickim z imponującym ratuszem i klimatyczną starówką. Ponadto na turystów czekają jeszcze m.in. kościół św. Piotra, muzeum M Leuven, XIII-wieczny beginaż czy udostępniany turystom browar Stella Artois.

Mechelen

Położone między Antwerpią a Brukselą miasto o historycznym znaczeniu, którego największym skarbem jest gotycka katedra św. Rumbolda z “Ukrzyżowaniem Chrystusa” autorstwa Antona Van Dycka, barokową dębową amboną i marmurowym ołtarzem głównym. Do tego warto zwiedzić m.in. dzwonnicę, na szczyt której prowadzi 513 schodów, liczne kościoły i beginaże czy ratusz miejski.

Liege

Miasto znajdujące się we wschodniej części Belgii i słynące przede wszystkim z zabytkowej starówki pełnej kościołów, kamieniczek i muzeów. W ścisłym centrum stoi Pałac Biskupów z XVIII wieku, warto zobaczyć także zbudowaną w X wieku Katedrę św. Pawła i niewiele młodszą kolegiatę św. Jakuba, a także odwiedzić podziemny kompleks muzealny Archéoforum i wspiąć się liczącą 374 schody ulicą Montagne de Bueren.

Ypres

Przenosimy się na zachód kraju, gdzie znajduje się miasto, którego burzliwa historia sięga X wieku. Praktycznie zniszczone podczas I wojny światowej Ypres zostało później pieczołowicie odbudowane, a dziś podziwiać tam można m.in. gotyckie sukiennice Lakenhal z poświęconym wojnie muzeum, kościół św. Marcina z XIII wieku czy bramę miejską Menenpoort.

Tournai

Jedno z najstarszych miast na terytorium Belgii, którego korzenie sięgają Imperium Rzymskiego. Dziś można w nim podziwiać mnóstwo śladów minionych epok, a wśród nich m.in. romańsko-gotycką katedrę Notre-Dame, kościół św. Kwintyna, sukiennice, kamienny most Pont-des-Trous czy wiekowe kamienice.

Dinant

Miasto znajdujące się w południowej Belgii przy granicy z Francją. Wyróżnia je piękne położenie między kamiennymi klifami i rzeką Mozą. Wizytówką Dinant jest także Kościół Najświętszej Marii Panny z charakterystyczną cebulastą kopułą. Do innych wartych zobaczenia atrakcji należą m.in. cytadela z XI wieku, muzeum wynalazcy saksofonu Adolfa Saxa czy muzeum piwa Leffe.

Park Mini-Europe

Brukselski park miniatur, który znajduje się tuż przy Atomium, i w którym można podziwiać najsłynniejsze europejskie zabytki w pomniejszeniu. Wśród 350 budynków znajdziemy m.in. Wieżę Eiffla, Krzywą Wieżę z Pizy, Big Bena czy Akropol.

Bastogne

Miasto w Ardenach, które znane jest w głównej mierze ze swojej wojennej historii związanej z aliancką obroną Bastogne w 1944 roku. Dziś można tam odwiedzić wybudowane dla uczczenia pamięci poległych mauzoleum, są też poświęcone wojennym wydarzeniom muzea i charakterystyczny, stojący na placu McAuliffe czołg.

Park Narodowy Wysokiej Fagny

Największy i najstarszy park krajobrazowy w Belgii, który znajduje się we wschodniej części kraju w pobliżu granicy z Niemcami. Tworzy go płaskowyż o bagnistym krajobrazie, w którym z dala od działalności człowieka i turystycznego zgiełku rozwija się wiele gatunków fauny i flory. Znajdziemy tam również najwyższy belgijski szczyt, czyli Signal de Botrange (694 m n.p.m.).

Spa

Miasto uzdrowiskowe w Ardenach od wieków znane ze źródeł termalnych i wody mineralnej, gdzie na odwiedzających czekają baseny, sauny i łaźnie parowe. Można tam zobaczyć również zabytkowy budynek kasyna, przejechać się kolejką linową i odwiedzić tor Formuły 1.

Waterloo

Niewielkie miasteczko w pobliżu Brukseli, które rozsławiła bitwa z 18 czerwca 1815. Pole, na którym miała miejsce ta historyczna klęska Napoleona, cieszy się dziś dużym zainteresowaniem turystów, którzy mogą tam zwiedzić Muzeum Wellingtona, obejrzeć obraz przedstawiający panoramę bitwy czy wspiąć się na Kopiec Lwa.

Do Belgii w góry lub nad morze

Belgia to nie tylko zabytkowe miasta, ale też coś dla miłośników natury. Rozciągający się na terytorium Belgii, Luksemburga i Francji masyw Ardenów charakteryzuje się długimi kilometrami szlaków prowadzących przez zalesione wzgórza i doliny, co sprawia, że jest idealnym terenem do uprawiania wszelkiego rodzaju aktywności na świeżym powietrzu.

Ponadto nie brakuje tam niezwykłych przyrodniczo terenów, jak np. rozległy kompleks jaskiń w Han-sur-Lesse, pod które dowozi turystów specjalny, zabytkowy tramwaj. Podziemna trasa ma 2 km długości i prowadzi wśród fantazyjnie wyrzeźbionych przez rzekę Lesse form skalnych.

CZY WIESZ, ŻE …

Będąc w Ardenach, można też odwiedzić słynące z gorących źródeł miasteczko Spa, znane nie tylko z nazwy, którą przejęły zabiegi pielęgnacyjne, ale też jako rodzinne strony detektywa Herkulesa Poirot z powieści Agathy Christie.

A jeśli od gór wolisz morze, czekają na Ciebie m.in. Ostenda i Blankenberge, czyli znane nadmorskie miejscowości. Co ciekawe, wzdłuż belgijskiego wybrzeża Morza Północnego ciągnie się Kusstram, a więc najdłuższa linia tramwajowa na świecie. Cała trasa liczy 67 km i 70 przystanków, prowadząc od De Panne przy granicy z Francją do Knokke-Heist nieopodal Holandii.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne do Belgii na mubi.pl?
 • Otrzymasz pożyczkę od ubezpieczyciela, jeśli ktoś ukradnie Twoje pieniądze. Dzięki takiemu wsparciu będziesz mógł pokryć najpotrzebniejsze wydatki. Kradzieże kieszonkowe zdarzają się zwłaszcza w Brukseli i Antwerpii.
 • Firma ubezpieczeniowa zapłaci za zakwaterowanie, wyżywienie i transport między lotniskiem a hotelem, jeśli Twój lot powrotny zostanie odwołany.
 • Ubezpieczyciel zwróci Ci koszty leczenia, jeśli będziesz potrzebował pomocy lekarza podczas pobytu w Belgii. Nie będziesz musiał też opłacać udziału własnego, którego nie zwraca kasa chorych.
Sprawdź w kalkulatorze Mubi
cel podróży

Belgia, czyli miejsce dla każdego

Trzy regiony, tyle samo języków urzędowych i mnóstwo barwnej różnorodności w każdej dziedzinie życia – a to wszystko w niewielkim kraju zachodniej Europy, znajdującym się w cieniu popularniejszych sąsiadów. Niesłusznie, bo choć Belgia rzadko bywa pierwszym wyborem, żaden z odwiedzających ją turystów nie wyjedzie stamtąd rozczarowany.

Prędzej zaskoczony, choćby faktem, że Belgia jest mocno podzielona. Przede wszystkim na dwa główne regiony, czyli Flandrię na północy oraz Walonię na południu, pomiędzy którymi znajduje się jeszcze odrębny Region Stołeczny Brukseli.

Nie jest to wcale podział teoretyczny, bo Flamandczycy i Walończycy mają inny np. język – odpowiednio niderlandzki i francuski. Bruksela jest dwujęzyczna, a na niewielkim obszarze przy granicy z Niemcami urzędowym jest niemiecki. Dodajcie do tego ogromną społeczność międzynarodową, a okaże się, że Belgia to prawdziwa mieszanka kultur, co tylko potwierdza jej absolutną wyjątkowość.

Kiedy i jak się wybrać?

Podróż do Belgii jest stosunkowo łatwo zorganizować. Lot z Warszawy do Brukseli trwa ok. 2 godziny (odległość dzieląca stolice to 1300 km), na miejscu można zaś korzystać z bardzo dobrze rozwiniętej na terenie całego kraju sieci połączeń kolejowych. To sprawia, że nawet weekendowy wypad do Belgii nie jest kiepskim pomysłem.

podróż z warszawy do brukseli

Tym bardziej, że podróż można zaplanować praktycznie w każdym momencie, bo w Belgii nie ma wyraźnie zaznaczonego sezonu turystycznego. Chcąc uniknąć największych tłumów, najlepiej celować jednak w wyjazd wiosną lub jesienią.

Jeśli chodzi o pogodę, najcieplejsze są oczywiście miesiące wakacyjne (średnia temperatura przekracza wówczas 20°C), ale i zimy nie należą do szczególnie ostrych. Bez względu na porę roku warto jednak zaopatrzyć się w parasol – opady są bowiem charakterystyczne dla panującego tu klimatu umiarkowanego morskiego.

Ubezpieczenie do Belgii i inne niezbędne dokumenty

Do wjazdu do Belgii wystarczy dowód osobisty, a jeśli podróżujesz samochodem – prawo jazdy i dowód rejestracyjny, Zielona Karta nie jest wymagana. Warto za to zadbać o ubezpieczenie zdrowotne, a przynajmniej darmową Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, ponieważ koszty leczenia w Belgii są wysokie.

Osoby wybierające się do Belgii powinny także pomyśleć o ubezpieczeniu turystycznym. To dodatkowa ochrona, która nie kosztuje dużo. Aby przybliżyć ceny, sprawdziliśmy, ile za takie ubezpieczenie musiałaby zapłacić dorosła osoba – za 8-dniowy pobyt w Belgii. Pod uwagę wzięliśmy najtańsze pakiety. Ubezpieczyciele oferują zazwyczaj 3 warianty ubezpieczenia turystycznego.

UbezpieczycielSzczegóły ubezpieczeniaCena najtańszego pakietu
mtu24.plKL – 80 000 zł,
OC – 50 000 zł
25 zł
SIGNAL IDUNAKL – 87 510 zł,
NNW – 15 000 zł
29 zł
You Can DriveKL – 100 000 zł,
OC – 50 000 zł
33 zł
UNIQAKL – 250 000 zł,
NNW – 30 000 zł
34 zł
ProamaKL – 100 000 zł34 zł
AXA PartnersKL – 200 000 zł,
NNW – 20 000 zł
36 zł
Wiener KL – 175 020 zł,
NNW – 10 000 zł,
OC – 109 387 zł
40 zł
GeneraliKL – 300 000 zł,
NNW – 15 000 zł,
OC – 50 000 zł
54 zł
Dane pochodzą z wyliczeń przeprowadzonych w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (24.01.2024).

Przeczytaj też: Belgia – przewodnik dla kierowców

Powyższe ceny polisy turystycznej wyglądają bardzo przystępnie. Okazuje się bowiem, że ochrona ubezpieczyciela to koszt od kilku złotych dziennie. Jak kształtują się pakiety średniego wariantu ubezpieczenia turystycznego na weekendowy wyjazd dla pary i 3-osobowej rodziny (2 dorosłych i 1 kilkuletnie dziecko)?

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ochronyCena polisy dla singlaCena polisy dla paryCena polisy dla 3-osobowej rodziny
SIGNAL IDUNA Koszty leczenia – 87 510 zł
NNW – 15 000 zł.
11 zł 22 zł 31 zł
ProamaKoszty leczenia – 100 000 zł.12 zł23 zł 35 zł
UNIQA Koszty leczenia – 250 000 zł,
NNW – 30 000 zł.
13 zł 25 zł 35 zł
AXA PartnersKoszty leczenia – 200 000 zł,
NNW – 20 000 zł.
14 zł 27 zł 36 zł
Wiener KL – 175 020 zł,
NNW – 10 000 zł,
OC – 109 387 zł
15 zł 30 zł brak oferty
mtu24.plKoszty leczenia – 200 000 zł,
NNW – 10 000 zł,
OC – 50 000 zł.
16 zł32 zł48 zł
ProamaKoszty leczenia – 200 000 zł,
NNW – 10 000 zł,
OC – 50 000 zł.
17 zł35 zł50 zł
You Can Drive KL – 100 000 zł,
OC – 50 000 zł
17 zł 34 zł 51 zł
mtu24.plKoszty leczenia – 80 000 zł,
NNW – 20 000 zł.
18 zł 24 zł51 zł
GeneraliKoszty leczenia – 300 000 zł,
NNW – 15 000 zł,
OC – 50 000 zł.
19 zł 38 zł54 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi. Kalkulacja dotyczy weekendowego wyjazdu do Belgii (24.01.2024).

Gdzie się zatrzymać?

Belgia nie należy do tanich krajów, dlatego choć miejsc noclegowych nie brakuje ani w Brukseli, ani w innych popularnych miastach, szukając ich nawet z dużym wyprzedzeniem, trzeba się liczyć ze sporym wydatkiem. Cena pojedynczego noclegu w 3-gwiazdkowym hotelu w Brukseli to minimum 160 zł (według cen z dnia 24.01.2024 na portalu booking.com), jeszcze drożej jest w Antwerpii, Brugii lub Gandawie. Nieco tańsze opcje to hostele lub prywatne apartamenty, ale i tu mowa o kosztach, które trudno nazwać budżetowymi.

belgia - ważne numery telefonów

Smakowita Belgia, czyli czego musisz spróbować

Będąc w Belgii, nie można nie spróbować tutejszych specjałów, które choć znane na całym świecie, tutaj smakują naprawdę wyjątkowo. Tak jak frytki, którym ze względu na angielską nazwę (french fries) przypisuje się francuski rodowód. Tymczasem uznanie należy się Belgom, którzy sztukę przyrządzania dużych kawałków pieczonych ziemniaków opanowali do perfekcji.

Znaleźć je można w ulicznych budkach praktycznie na każdym rogu (w cenie 2-4 euro), najczęściej podawane z majonezem (nie z ketchupem!) lub wieloma innymi sosami. Wszędzie są znakomite i bardzo sycące, więc uważaj, zamawiając dużą porcję – prawdopodobnie wystarczy Ci za posiłek na cały dzień.

Osobny artykuł można by poświęcić belgijskim słodyczom, a zwłaszcza czekoladzie, bo ta obecna jest absolutnie wszędzie i w każdej formie. Pralinki, bloki, figury o najróżniejszych kształtach, wreszcie też czekolada w płynie – nigdzie nie smakują lepiej niż w Belgii i nigdzie też tyle nie kosztują, bo za najbardziej ekskluzywne słodkości przyjdzie słono zapłacić. O wiele tańszą opcją są gofry, czyli kolejny przysmak, który tanio (od 1 euro) kupisz dosłownie wszędzie.

Popić to wszystko trzeba zaś belgijskim piwem, również cieszącym się mianem jednego z najlepszych na świecie. Próbując któregoś z setek rodzajów złotego trunku pamiętaj tylko, że jest on znacznie mocniejszy od piwa dostępnego u nas i już standardowe 330 ml wystarcza, by zaszumiało w głowie.

PODSUMOWANIE
 • Lot z Warszawy do Brukseli trwa 2,5 godziny. Natomiast na podróż samochodem trzeba poświęcić ponad 13 godzin.
 • Belgię warto odwiedzić o każdej porze roku.
 • Przed wyjazdem zaleca się wyrobić kartę EKUZ i kupić ubezpieczenie turystyczne.
 • W Belgii warto zobaczyć stolicę Brukselę, Brugię, Antwerpię i Gandawę.
 • Belgijskie smaki to frytki, czekolada i charakterystyczne style piwne.

FAQ – najważniejsze pytania o wyprawę turystyczną do Belgii

Co warto zobaczyć w Belgii?
Gdzie warto jechać z dziećmi w Belgii?
Z czego znana jest Belgia?
Co warto zjeść w Belgii?
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!