Autem do Danii – przewodnik dla kierowcy

Dania to niewielki, ale bardzo atrakcyjny turystycznie kraj. Wyjeżdżając do Danii własnym autem lub korzystając na miejscu z wynajmowanego pojazdu, musimy zapoznać się z przepisami, zasadami i potencjalnymi zagrożeniami. Sprawdź, co musisz wiedzieć na temat prowadzenia auta w Danii.

Trasa z Polski do Danii to około 1200 kilometrów z Warszawy, około 900 kilometrów z Poznania i 700 kilometrów ze Szczecina. W zależności od miejsca, z którego wyruszamy, podróż zajmie nam od 8 do 12 godzin. 

Turyści podróżujący do Danii wybierają też coraz częściej lot samolotem i wynajem samochodu już na miejscu. Do Kopenhagi możemy dolecieć w około 2 godziny. Bilety oferowane przez tanie linie lotnicze kosztują niejednokrotnie kilkadziesiąt złotych za lot w jedną stronę. Drożej zapłacimy jednak za wynajem auta na miejscu. Koszt wynajmu samochodu w Danii to zwykle około 140-280 zł dziennie, trzeba się także oczywiście liczyć z dodatkowymi kosztami związanymi np. z opłatami za paliwo, parkowaniem, dopisaniem kolejnego kierowcy czy ubezpieczeniem wkładu własnego. 

Wyjazdem autem do Danii – co musisz wiedzieć? Informacje podstawowe

Jadąc autem do Danii, nie mamy obowiązku posiadania dodatkowego ubezpieczenia poza standardowym OC. Warto jednak pamiętać o posiadaniu autocasco, które pomoże w razie wypadku lub kradzieży samochodu za granicą czy o ubezpieczeniu assistance. 

Usługi holowania i wsparcie ze strony pomocy drogowej w Danii są bardzo drogie. Zanim wyjedziemy, warto więc zweryfikować, czy nasza polisa assistance działa poza granicami Polski i co dokładnie nam oferuje. Jeśli okaże się, że na takie wsparcie nie możemy liczyć, warto rozważyć zakup assistance krótkoterminowego. Taką ochronę możemy mieć nawet za kilkadziesiąt złotych, a może nam ona oszczędzić dużych wydatków w razie awarii itp. 

Wjazd Polaków na teren Danii jest możliwy na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego. Pobyt turystyczny może trwać 3 miesiące. Jeśli jedziemy autem, musimy mieć oczywiście ważne prawo jazdy. 

UWAGA!

W Danii obowiązują szczególne przepisy dotyczące pobytu stałego lub pobytu z celem podjęcia pracy. Musimy wtedy zarejestrować samochód na terenie Danii, a to wiąże się z dużymi kosztami. Taka rejestracja powinna nastąpić w ciągu 14 dni od daty pierwszego wjazdu. Podatek rejestracyjny, wynosi nawet 2/5 wartości rynkowej pojazdu!

Trasa do Danii, którędy jechać?

Trasę do Danii warto zaplanować, korzystając z popularnych map internetowych. W zależności od miejsca, w którym rozpoczynamy podróż oraz miejsca, do którego zmierzamy, opcji będzie kilka. 

Trasa lądowa przez Niemcy, pozwoli nam dojechać dość sprawnie z zachodniej Polski do miejscowości położonych na granicy lądowej między Danią a Niemcami. 

Możemy także skorzystać z opcji łączonych – samochód + prom. Koszt podróży drogą lądową to w zależności od rodzaju pojazdu, odległości i spalania około 350 – 600 złotych. 

Jeśli chcemy lub musimy skorzystać z przeprawy promowej, koszt wyniesie około 400 zł za przeprawę auta z kierowcą plus opłata za pozostałe podróżujące osoby i za paliwo. Jest to z pewnością opcja droższa. 

Promy do Danii pływają regularnie np. ze Świnoujścia. Przeprawa do Kopenhagi trwa około 7 godzin. 

Przepisy drogowe w Danii

Dania – stan dróg, korki, bezpieczeństwo

Dania to przyjazny turystom kraj, z siecią znakomicie utrzymanych i bezpiecznych dróg. Poza dużymi miastami nie powinniśmy mieć problemów z korkami, standardowo ruch odbywa się płynnie i bez przeszkód. Drogi są bezpłatne, autostrady również. 

Duńczycy nie mają temperamentu Włochów i poruszają się po drogach bezpiecznie. 

Niewielkie jest także ryzyko kradzieży pojazdu. W Danii w latach ubiegłych ginęło najmniej aut w całej Europie –  statystyki poprawiły się bardzo znacząco w ciągu ostatnich 5-7 lat. 

Dania – dozwolona prędkość

Przepisy drogowe w Danii przypominają te obowiązujące w Polsce. Standardowo, w terenie zabudowanym powinniśmy jechać nie szybciej niż 50 km/h, w centrum Kopenhagi możemy się spotkać z ograniczeniem do 40 km/h. 

Poza terenem zabudowanym poruszamy się zwykle do 80 km/h, warto jednak zwracać uwagę na znaki – ograniczenie prędkości może być inne!

Na trasach szybkiego ruchu i autostradach zwykle możemy jechać maksymalnie 130 km/h, istnieją jednak odcinki z ograniczeniami prędkości do 110 km/h.

UWAGA!

W Danii, jak i w całej Skandynawii, poważnie podchodzi się do kwestii ograniczeń prędkości. Grozi nam nie tylko wysoki mandat, ale nawet odebranie prawa jazdy, jeśli jedziemy o 60% szybciej niż wynosi dozwolony limit!

Mandaty za przekroczenie prędkości wynoszą od 500 do 4500 koron, na autostradach z dopuszczalną prędkością powyżej 100 km/h nawet do 7500 koron, czyli około 4500 złotych! 

Za nieprawidłowe parkowanie czy  brak zapiętych pasów zapłacimy równowartość 300-400 zł, za przejazd na czerwonym świetle równowartość 600-800 zł. 

Dania – koszty parkowania, tankowania, inne koszty

Kwestia parkowania w Danii, może być dla Polaków skomplikowana. Najlepiej korzystać z wyraźnie wyznaczonych miejsc parkingowych i zwracać uwagę na ograniczenia np. dotyczące godzin dozwolonego parkowania. Może się okazać, że w danym miejscu możemy parkować tylko w weekendy, a parkowanie w ciągu tygodnia mimo znaku „parking” nie jest dozwolone. 

Parkując, musimy zaopatrzyć się w tzw. dysk parkingowy, chyba że na danym parkingu obowiązują inne, szczegółowe zasady parkowania. Taki dysk/zegar możemy kupić np. na stacji benzynowej. Należy go przymocować do szyby. 

Koszt tankowania w Danii będzie wyższy niż w Polsce, różnice nie powinny jednak przyprawić o zawrót głowy. Cena paliwa może się różnić w zależności od dnia, warto na to zwrócić uwagę i optymalnie – tankować raczej w godzinach wieczornych niż porannych. 

Dużo drożej zapłacimy za to za usługi: holowanie czy naprawę auta w razie awarii. Z tego względu lepiej dokładnie sprawdzić stan pojazdu przed wyjazdem z Polski i wykupić polisę assistance. 

Ubezpieczenie do Danii – co warto mieć?

Tak jak wspomnieliśmy na wstępie, wyjeżdżając do Danii, warto sprawdzić ważność polisy komunikacyjnej OC, assistance (zakres – czy obowiązuje poza granicami Polski) oraz posiadać autocasco. Jakie ubezpieczenia warto jeszcze rozważyć? 

NNW komunikacyjne

Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków – przyda się, gdy spowodujemy wypadek i doznamy uszczerbku na zdrowiu. NNW często jest sprzedawane w pakiecie z OC, ale możemy je także wykupić osobno. 

Inne ubezpieczenia komunikacyjne, związane z posiadaniem samochodu

Jeśli planujemy dłuższą podróż, warto również sprawdzić, czy mamy możliwość wykupienia ubezpieczenia szyb i opon. Konieczność skorzystania z odpłatnej wymiany szyby za granicą czy zakupu nowej opony poza granicami kraju może oznaczać duże wydatki. 

Ubezpieczenia do Danii – inne zagrożenia

W Danii obowiązuje aktualnie wysoki, bo aż czwarty (w 5-stopniowej skali) stopień zagrożenia terrorystycznego. Władze zalecają zachowanie wzmożonej ostrożności w miejscach publicznych, w komunikacji publicznej i na stacjach metra. 

Wyjeżdżając z Polski, powinniśmy zaopatrzyć się w kartę EKUZ – możemy ją uzyskać w oddziale NFZ lub występując o nią elektronicznie. Gwarantuje ona pokrycie kosztów leczenia w razie nagłego zachorowania, ale nie jest pełnym zabezpieczeniem. EKUZ nie pokrywa kosztów transportu medycznego oraz niektórych procedur medycznych. 

Ubezpieczenie turystyczne do Danii

Ubezpieczenie turystyczne warto wykupić każdorazowo, jeśli wyjeżdżamy za granicę. Takie ubezpieczenie powinny posiadać w szczególności: 

 • kobiety w ciąży, 
 • osoby przewlekle chore,
 • seniorzy,
 • dzieci. 

Kupując ubezpieczenie turystyczne do Danii, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii: 

 • sumę ubezpieczenia w zakresie kosztów leczenia;
 • zakres ubezpieczenia – czy dotyczy leczenia osób z chorobami przewlekłymi; 
 • inne opcje związane z ochroną ubezpieczenia: np. czy ubezpieczyciel zapłaci za utracony bagaż; 
 • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym ( nie mylić z OC komunikacyjnym). 

Dobre ubezpieczenie turystyczne do Danii kupimy za około 30-50 zł za tydzień ochrony. Powinno ono zawierać koszty leczenia i ratownictwa na poziomie minimum 100-150 tys. złotych. Ubezpieczenie dla osoby z chorobą przewlekłą lub starszej może kosztować więcej, ale dobrą ofertę znajdziemy nawet wydając kwotę rzędu 50-80 zł za tydzień ochrony.

PODSUMOWANIE
 • Dania to stosunkowo bezpieczny i przyjazny kraj.
 • Najszybciej dostaniemy się tam samolotem, jeśli wybieramy się do Danii autem, mamy do wyboru drogę lądową lub połączenie trasy z przeprawą promową.
 • W Danii obowiązują przepisy drogowe zbliżone do tych polskich, warto jednak szczególnie przestrzegać ograniczeń prędkości.
 • W całej Skandynawii srogo karze się kierowców przekraczających prędkość i jeżdżących na tzw. „podwójnym gazie” Mandaty mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych, a za jazdę po pijanemu, może nam grozić nawet utrata pojazdu.
 • Wyjeżdżając do Danii, warto sprawdzić zakres ubezpieczenia assistance lub je wykupić, oraz pomyśleć o ubezpieczeniu turystycznym z wysokimi sumami kosztów leczenia.
Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Teresa Wrońska

Ubezpieczenia samochodowe są moim konikiem, ponieważ 7 lat pracowałam jako agent ubezpieczeniowy. Miałam okazję sprzedać kilka tysięcy polis OC/AC, dlatego poznałam większość problemów kierowców. Teraz chętnie rozwiązuję je dla użytkowników porównywarki Mubi.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!