Dania samochodem – przewodnik dla kierowcy

Dania to niewielki, ale bardzo atrakcyjny turystycznie kraj. Wyjeżdżając do Danii własnym autem lub korzystając na miejscu z wynajmowanego pojazdu, musimy zapoznać się z przepisami, zasadami i potencjalnymi zagrożeniami. Sprawdź, co musisz wiedzieć na temat prowadzenia auta w Danii.

centrum Kopenhagi

COVID-19 w Danii

Na ten moment nie obowiązują żadne obostrzenia wjazdowe do Danii. Podróżujący do tego kraju:

  • nie muszą wykonywać testu na COVID-19 przed przyjazdem,
  • nie muszą przedstawiać certyfikatu potwierdzającego zaszczepienie lub wyzdrowienie po COVID-19,
  • nie muszą wypełniać formularza lokalizacyjnego.

W Danii nie ma również obowiązku zasłaniania ust i nosa. Noszenie maseczek jest zalecane jedynie podczas odwiedzin w szpitalu lub w domach opieki dla osób starszych.

UWAGA!

Aktualne informacje na temat możliwości podróży do Danii ze względu na pandemię COVID-19 można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Wyjazdem autem do Danii – co musisz wiedzieć? Informacje podstawowe

Jadąc autem do Danii, nie mamy obowiązku posiadania dodatkowego ubezpieczenia poza standardowym OC – nie jest więc konieczne wyrabianie Zielonej Karty ani zakup ubezpieczenia granicznego. Warto jednak pamiętać o posiadaniu autocasco, które pomoże w razie wypadku lub kradzieży samochodu za granicą, czy o ubezpieczeniu assistance, przydatnym w razie kłopotów z samochodem.

Usługi holowania i wsparcie ze strony pomocy drogowej w Danii są bardzo drogie. Zanim wyjedziemy, warto więc zweryfikować, czy nasza polisa assistance działa poza granicami Polski, co dokładnie nam oferuje i czy konkretne usługi (np. holowanie) nie są objęte limitem kilometrowym. Jeśli okaże się, że na takie wsparcie nie możemy liczyć, warto rozważyć zakup assistance krótkoterminowego. Taką ochronę możemy mieć nawet za kilkadziesiąt złotych, a może nam ona oszczędzić dużych wydatków w razie awarii, kolizji itp. 

Wjazd Polaków na teren Danii jest możliwy na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego. Pobyt turystyczny może trwać 3 miesiące. Jeśli jedziemy autem, musimy mieć oczywiście ważne prawo jazdy. 

UWAGA!

W Danii obowiązują szczególne przepisy dotyczące pobytu stałego lub pobytu z celem podjęcia pracy. Musimy wtedy zarejestrować samochód na terenie Danii, a to wiąże się z dużymi kosztami. Taka rejestracja powinna nastąpić w ciągu 30 dni od daty pierwszego wjazdu i wiąże się z zapłatą wysokiego podatku rejestracyjnego – w przypadku nowego samochodu może on wynieść nawet 150% jego wartości!

Trasa do Danii – którędy jechać?

Trasa z Polski do Danii to około 1200 kilometrów z Warszawy, około 900 kilometrów z Poznania i 700 kilometrów ze Szczecina. W zależności od miejsca, z którego wyruszamy, podróż zajmie nam od 8 do 12 godzin. 

Turyści podróżujący do Danii wybierają też coraz częściej lot samolotem i wynajem samochodu już na miejscu. Do Kopenhagi możemy dolecieć w około 2 godziny. Bilety oferowane przez tanie linie lotnicze kosztują niejednokrotnie kilkadziesiąt złotych za lot w jedną stronę. Drożej zapłacimy jednak za wynajem auta na miejscu. Koszt wynajmu samochodu w Danii to zwykle około 140-280 zł dziennie, trzeba się także oczywiście liczyć z dodatkowymi kosztami związanymi np. z opłatami za paliwo, parkowaniem, dopisaniem kolejnego kierowcy czy ubezpieczeniem wkładu własnego. 

Przepisy drogowe w Danii

Dania – stan dróg, korki, bezpieczeństwo

Dania to przyjazny turystom kraj, który może się pochwalić siecią znakomicie utrzymanych i bezpiecznych dróg. Poza dużymi miastami nie powinniśmy mieć problemów z korkami, standardowo ruch odbywa się płynnie i bez przeszkód. Drogi są bezpłatne, autostrady również.

Duńczycy nie mają temperamentu Włochów i poruszają się po drogach bezpiecznie. Niewielkie jest także ryzyko kradzieży pojazdu. W Danii w latach ubiegłych ginęło najmniej aut w całej Europie –  statystyki poprawiły się bardzo znacząco w ciągu ostatnich 5-7 lat. 

Dania – dozwolona prędkość

Przepisy drogowe w Danii przypominają te obowiązujące w Polsce. Standardowo, w terenie zabudowanym powinniśmy jechać nie szybciej niż 50 km/h, w centrum Kopenhagi możemy się spotkać z ograniczeniem do 40 km/h. 

Poza terenem zabudowanym poruszamy się zwykle do 80 km/h, warto jednak zwracać uwagę na znaki – ograniczenie prędkości może być inne!

Na trasach szybkiego ruchu i autostradach zwykle możemy jechać maksymalnie 130 km/h, istnieją jednak odcinki z ograniczeniami prędkości do 110 km/h.

UWAGA!

W Danii, jak i w całej Skandynawii, poważnie podchodzi się do kwestii ograniczeń prędkości. Grozi nam nie tylko wysoki mandat, ale nawet odebranie prawa jazdy, jeśli jedziemy z prędkością 160 km/h i wyższą lub o 60% szybciej niż wynosi dozwolony limit!

Mandaty za przekroczenie prędkości wynoszą od 1000 do 4500 koron, a na autostradach z dopuszczalną prędkością powyżej 100 km/h nawet do 7500 koron, czyli około 4500 złotych! 

Za nieprawidłowe parkowanie od ok. 300 zł, a za brak zapiętych pasów zapłacimy równowartość ok. 900 zł, za przejazd na czerwonym świetle od ok. 1200 zł. Warto też pamiętać o dozwolonym stężeniu alkoholu we krwi kierowcy, które w Danii wynosi 0,5 promila. Po przekroczeniu 1,2 promila kierowca straci prawo jazdy, a przy ponad 2 promilach zostanie mu skonfiskowany samochód. Auto zostanie skonfiskowane także wtedy, gdy kierujący:

  • przekroczy prędkość o 100%,
  • przekroczy prędkość o 200 km/h.

Nie ma znaczenia, czy kierujący jest właścicielem pojazdu, czy nie – przepisy te obowiązują od 31 marca 2021 roku.

Dania – koszty parkowania, tankowania i inne

Kwestia parkowania w Danii może być dla Polaków skomplikowana. Najlepiej korzystać z wyraźnie wyznaczonych miejsc parkingowych i zwracać uwagę na ograniczenia, np. dotyczące godzin dozwolonego parkowania. Może się okazać, że w danym miejscu możemy parkować tylko w weekendy, a parkowanie w ciągu tygodnia mimo znaku „parking” nie jest dozwolone.

Parkując, musimy zaopatrzyć się w tzw. dysk parkingowy, chyba że na danym parkingu obowiązują inne, szczegółowe zasady parkowania. Taki dysk/zegar możemy kupić, np. na stacji benzynowej. Należy go przymocować do szyby. 

Koszt tankowania w Danii jest wyższy niż w Polsce. Za litr benzyny zapłacimy tam 8,84 zł, a oleju napędowego 8,31 zł (ceny za e-petrol, stan na dzień: 17.01.2024). Warto pamiętać, że ceny paliwa w Danii mogą się różnić w zależności od pory dnia – najtaniej jest zazwyczaj w godzinach porannych, dlatego optymalnym rozwiązaniem jest korzystanie ze stacji benzynowych właśnie wtedy, a nie wieczorami.

Koszty paliwa są drastycznie wyższe od tych w Polsce. Również więcej zapłacimy w Danii za za takie usługi, jak holowanie czy naprawa auta w razie awarii. Z tego względu lepiej dokładnie sprawdzić stan pojazdu przed wyjazdem z Polski i wykupić polisę assistance o szerokim zakresie.

Ubezpieczenie do Danii – co warto mieć?

Tak jak wspomnieliśmy na wstępie, wyjeżdżając do Danii, warto sprawdzić ważność polisy komunikacyjnej OC, assistance (zwłaszcza zakres terytorialny – czy obowiązuje poza granicami Polski i czy nie ma limitu kilometrowego) oraz posiadać autocasco. Jakie ubezpieczenia warto jeszcze rozważyć? 

NNW komunikacyjne

Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków przyda się, gdy spowodujemy wypadek i doznamy uszczerbku na zdrowiu. NNW często jest sprzedawane w pakiecie z OC, ale możemy je także wykupić osobno. Ochrona NNW obejmuje zarówno kierowcę, jak i pasażerów.

Inne ubezpieczenia samochodu

Jeśli planujemy dłuższą podróż, warto również sprawdzić, czy mamy możliwość wykupienia ubezpieczenia szyb i opon. Konieczność skorzystania z odpłatnej wymiany szyby za granicą czy zakupu nowej opony poza granicami kraju może oznaczać duże wydatki. 

Ubezpieczenie do Danii – zagrożenie terrorystyczne

W Danii obowiązuje aktualnie wysoki, bo aż czwarty (w 5-stopniowej skali) stopień zagrożenia terrorystycznego. Władze zalecają zachowanie wzmożonej ostrożności w miejscach publicznych, w komunikacji publicznej i na stacjach metra. 

Ubezpieczenie zdrowotne w Danii

Wyjeżdżając z Polski, powinniśmy zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) – możemy ją uzyskać w oddziale NFZ lub występując o nią elektronicznie. Gwarantuje ona pokrycie kosztów leczenia w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej, ale nie jest pełnym zabezpieczeniem. EKUZ uprawnia do korzystania jedynie z niezbędnych świadczeń medycznych, nie pokrywając np. kosztów transportu medycznego, leczenia w szerszym zakresie czy w prywatnych szpitalach lub klinikach. Dlatego przed wyjazdem zaleca się wykupienie prywatnego ubezpieczenia turystycznego. 

PODSUMOWANIE
  • Dania to stosunkowo bezpieczny i przyjazny kraj.
  • Najszybciej dostaniemy się tam samolotem, a jeśli wybieramy się do Danii autem, mamy do wyboru drogę lądową lub połączenie trasy z przeprawą promową.
  • W Danii obowiązują przepisy drogowe zbliżone do tych polskich, warto jednak szczególnie przestrzegać ograniczeń prędkości.
  • W całej Skandynawii srogo karze się kierowców przekraczających prędkość i jeżdżących na tzw. „podwójnym gazie”. Mandaty mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych, a za jazdę po pijaku może nam grozić nawet utrata pojazdu.
  • Wyjeżdżając do Danii, warto sprawdzić zakres ubezpieczenia assistance lub je wykupić, oraz pomyśleć o ubezpieczeniu turystycznym z wysokimi sumami kosztów leczenia.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wyjazdy samochodem do Danii

Czy trzeba kupić winietę do Danii?
Czy trzeba wykupić dodatkowe ubezpieczenie na wyjazd do Danii?
Jakie są najważniejsze przepisy ruchu drogowego w Danii?

Teresa Wrońska
Autor artykułu: Teresa Wrońska

Ubezpieczenia samochodowe są moim konikiem, ponieważ 7 lat pracowałam jako agent ubezpieczeniowy. Miałam okazję sprzedać kilka tysięcy polis OC/AC, dlatego poznałam większość problemów kierowców. Teraz chętnie rozwiązuję je dla użytkowników porównywarki Mubi.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!

Chcesz wydawać mniej na ubezpieczenie OC/AC nawet o 50%? To proste!
Oblicz ceny w 3 minuty!

Porównaj ceny OC/AC