Ubezpieczenie na Cypr

Cypr – ulokowany na wyspie znajdującej się we wschodniej części Morza Śródziemnego – to kraj dwukulturowy. Południowo-zachodnia jego część to strefa, w której dominuje kultura grecka i religia prawosławna, natomiast północno-wschodni rejon jest pod wpływami tureckimi (tam też góruje islam). Celem wycieczek jest zazwyczaj część grecka, jednak organizuje się stamtąd wycieczki na obszar turecki. Turyści mają zatem możliwość poznania wielokulturowości Cypru i podziwiania jego piękna w pełnej krasie.

Cypr

9 najlepszych atrakcji turystycznych na Cyprze

Wyjazd na południe Europy jest zwykle motywowany chęcią korzystania z pewnej pogody, zażywania kąpieli morskich, opalania, a także poznania kultury, która znacznie różni się od polskiej. Cypr oferuje wiele turystom, którzy decydują się spędzić urlop na tej wyspie. Co wybrać spośród dostępnych atrakcji?

cypr atrakcje

Nikozja (Lefkosia)

Podzielona między grecką i turecką częścią wyspy stolica i największe miasto Cypru. Granica między Cyprem Południowym i Północnym przebiega w centrum miasta przy głównym deptaku na ul. Ledra. Wśród zabytków Nikozji można wymienić m.in. otaczające południową część mury weneckie z kilkoma bramami, liczne muzea (np. Bizantyjskie czy Sztuki Ludowej) czy meczet Selimiye.

Pafos

Nadmorskie miasto na południowo-zachodnim krańcu Cypru, które jest jednym z ważniejszych ośrodków turystycznych, a w przeszłości było miejscem związanym z kultem Afrodyty. Główną atrakcją miasta jest park archeologiczny z szeregiem dobrze zachowanych antycznych ruin i mozaik. Warto odwiedzić też Królewskie Grobowce z setką wykutych w skale grobów, średniowieczny zamek i słynną Skałę Afrodyty.

Ayia Napa

Znany z pięknych plaż kurort na wschodnim wybrzeżu wyspy. Bardzo popularna wśród urlopowiczów miejscowość ciągnie się wzdłuż wybrzeża, a wypełniają ją głównie plaże i hotele, choć znajdziemy tam też m.in. średniowieczny klasztor, muzeum morskie, akwedukty czy ciekawe formacje skalne i rzeźby.

Limassol

Drugie według wielkości cypryjskie miasto położone na południowym skraju wyspy. Otoczony winnicami nadmorski kurort kusi turystów plażami i promenadą, ale także klimatycznym starym miastem z bazarem, XI-wiecznym zamkiem z muzeum i należącym niegdyś do krzyżowców zamkiem Kolossi.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne na Cypr na mubi.pl?
 • Otrzymasz wsparcie finansowe, jeśli ktoś ukradnie Twoje pieniądze, dokumenty czy inne przedmioty. Na Cyprze zdarzają się drobne kradzieże, np. w hotelach.
 • Nie zapłacisz horrendalnie wysokich rachunków za leczenie, pobyt w szpitalu czy transport medyczny. Opieka medyczna na Cyprze jest bardzo droga.
 • Będziesz zwolniony z wypłaty odszkodowania, jeśli uszkodzisz czyjś samochód lub Twoje dziecko wybije szybę w oknie hotelowym. Pieniądze wypłaci poszkodowanym firma ubezpieczeniowa.
Sprawdź w kalkulatorze Mubi
cel podróży

Larnaka

Miasto na południowym wschodzie, które poza byciem ważnym węzłem komunikacyjnym z lotniskiem ma też do zaoferowania sporo zabytków. Wśród nich XI-wieczny kościół św. Łazarza, turecka dzielnica Skala z meczetem Djami Kebir, fort, akwedukt i słone jezioro, które odwiedzają flamingi.

Kyrenia (Girne)

Jedno z ciekawszych miast Cypru Północnego, którego górzyste położenie sprawia, że łatwo tam o piękne widoki. Kyrenia ma też znaczenie historyczne, a jej najważniejszym punktem jest bez wątpienia port z położonym obok niego zamkiem.

Troodos

Najwyższe cypryjskie pasmo górskie z wznoszącym się na 1951 m n.p.m. szczytem Olimp. Turystów przyciągają liczne piesze szlaki, malownicze wioski, wodospady i piękne widoki, a zimą jest tu nawet możliwość szusowania na nartach.

Akamas Peninsula

Półwysep na zachodnim krańcu wyspy z parkiem narodowym pełnym malowniczych dolin, wąwozów i zatoczek. Przez cały jego obszar poprowadzono liczne szlaki turystyczne wiodące pośród różnorodnych gatunków fauny i flory i charakterystyczne miejsca jak Łaźnie Afrodyty czy wąwóz Avakas.

Choirokoitia

Znajdujące się w Cyprze Południowym (ok. 30 km od Larnaki) stanowisko archeologiczne ze świetnie zachowanymi pozostałościami neolitycznej osady z VI tysiąclecia p.n.e., które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Rozrywka na Cyprze

Tala Monastery Cat Park

Raj dla miłośników kotów i cichego mruczenia. Osoby, które odwiedzają to miejsce, swoją uwagę skupiają przede wszystkim na miauczących milusińskich. Większość z nich uwielbia być głaskana przez turystów. Warto jednak przyjrzeć się także pracy tamtejszych wolontariuszy, którzy w czynie społecznym opiekują się zbłąkanymi zwierzakami.

Paphos Aphrodite Waterpark

Rozbudowany park wodny w Pafos, który spełni oczekiwania każdego fana kąpieli basenowych. Na miejscu można miło spędzić cały dzień, korzystając z rozmaitych atrakcji.

Luna Park w Pafos

Niezbyt duży, ale idealny dla rodzin park zabaw, który oferuje rozmaite atrakcje: quady, karuzele, huśtawki, a nawet diabelski młyn, który z pewnością przypadnie do gustu osobom spragnionym wrażeń.

Przyrodnicze atrakcje turystyczne

Kanion Avakas

Przepiękny, głęboki na 30 m kanion, który jest domem dla rozmaitych gatunków zwierząt i miejscem, w którym można podziwiać ciekawą roślinność. Wzdłuż kanionu biegnie szlak turystyczny, który umożliwia spacer na długości nawet 7 km.

Wodospad Caledonia

Największy na Cyprze wodospad, którego wody spadają z wysokości 12 m. Do tej atrakcji prowadzi wiele dróg. Wodospad otacza piękny las, który daje okazję do odpoczynku od gwarnych miejscowości i wyciszenia się podczas spaceru.

Petra tou Romiu

Wapienna skała, która wychyla się z wody w miejscu, w którym – według legend – z morskich fal wyłoniła się bogini Afrodyta.

Kultura Cypru

Kultura i styl życia mieszkańców Cypru ściśle wiąże się z ich religijnością. Prawosławna część wyspy dużą wagę przywiązuje do obchodów świąt wielkanocnych, natomiast część turecka skrupulatnie przestrzega reguł obowiązujących podczas ramadanu. Mieszkańcy wyspy, zwłaszcza jej greckiej części, obchodzą jednocześnie tzw. Święto Potopu, nawiązujące do historii o Noem i jego arce ocalałej z potopu, a także kultywują narodziny Afrodyty.

Cypryjska kuchnia – co ją wyróżnia?

Kuchnia Cypru łączy akcenty greckie i arabskie. Czego powinien spróbować turysta przebywający na Cyprze?

 • Kleftíko – jagnięcina w sosie własnym;
 • moussakas – zapiekanka nawiązująca do greckiego dania, w którym obowiązkowo muszą znaleźć się ziemniaki, mięso mielone, ser i bakłażany – to wszystko zalane sosem beszamelowym;
 • börek – w cieście znajduje się mięso, jajka, ser i inne składniki;
 • gulasze;
 • baklavas – dosyć tłuste ciasto francuskie przekładane warstwami orzechów i miodu.

Co przywieźć z Cypru?

 • Ser halloumi;
 • cypryjskie wina, np. Tsiakkas;
 • filfar (likier pomarańczowy).

COVID-19 na Cyprze

Na dzień 21.09.2022 roku nie ma konieczności przedstawiania zaświadczenia o szczepieniu, wykonywania testów, poddawania się kwarantannie wjazdowej i wypełniania formularza lokalizacyjnego przy wjeździe na terytorium Cypru. W razie uzyskania pozytywnego wyniku testu na COVID-19 obowiązuje 7-dniowa kwarantanna na koszt władz cypryjskich.

Na Cyprze należy nosić maseczki w placówkach służby zdrowia, aptekach i środkach transportu publicznego. Obowiązek dotyczy osób powyżej 12. roku życia, za jego nieprzestrzeganie grozi mandat w wysokości 300 euro.

UWAGA!

Aktualne informacje na temat sytuacji epidemicznej na Cyprze i związanej z nią obostrzeniami znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz na cypryjskiej stronie rządowej.
.

Przygotowania do wyjazdu na Cypr

Nawet do udziału w zorganizowanej wycieczce trzeba się odpowiednio przygotować. Warto wiedzieć, co zabrać ze sobą na zagraniczny wyjazd.

Co zabrać na wakacje spędzane na Cyprze?

Ze względu na położenie geograficzne Cypru, trzeba mieć na uwadze panujące tam wysokie temperatury oraz duże nasłonecznienie. Do walizki podróżnej trzeba zatem spakować krem z filtrem zapewniający możliwie największą ochronę, a także czapkę, kapelusz lub chustę, które będą chroniły głowę przed przegrzaniem.

Osoby, które mają w planach nie tylko korzystanie z plaż, ale także zwiedzanie miejscowych zabytków, zwłaszcza meczetów, powinny mieć przy sobie odpowiednie elementy garderoby, które pozwolą na zakrycie ramion i nóg podczas zwiedzania świątyni. Z pewnością przydadzą się długie spódnice, zakrywające kolana spodnie, koszulki z krótkim rękawem oraz chusty, które w razie potrzeby przysłonią ramiona. Warto przed wyjazdem zapoznać się ze zwyczajami panującymi w tureckiej części Cypru i zasadami zwiedzania meczetów oraz innych perełek tamtejszej architektury.

W cypryjskich hotelach można spotkać się z nieco innymi rodzajami gniazdek. Często są tam zamontowane wejścia na wtyczkę z trzema bolcami. Przyda się zatem właściwa przejściówka. Tamtejsze gniazdka mają najczęściej moc 240 V.

Kiedy najlepiej jechać na Cypr?

Na urlop na Cyprze zawsze jest dobry czas. Najniższe temperatury sięgają tam około 17 stopni i rosną, gdy zbliża się lato. Zatem jeśli celem wyjazdu jest wypoczynek na plaży i morskie kąpiele, najlepiej zaplanować wakacje w letnich miesiącach. Zwiedzanie natomiast będzie przyjemne zarówno w sezonie, jak i poza nim.

Ile kosztuje nocleg na Cyprze?

Ceny noclegu to jedna z ważniejszych pozycji w planowaniu wyjazdowego budżetu. Przed wyborem hotelu najlepiej przejrzeć i porównać oferty wielu z nich. Jeśli pieniądze mają duże znaczenie, ceny noclegu mogą okazać się decydującym czynnikiem, który wpłynie na wybór miejscowości docelowej. Ile kosztuje tygodniowy pobyt dwóch osób w hotelu 3-gwiazdkowym w poszczególnych miejscowościach na Cyprze, w terminie od 17.08.2024 roku do 23.08.2024 roku?

 • Limassol – od 1 650 zł,
 • Peja – od 1 243 zł,
 • Kirenia – od 900 zł,
 • Larnaka – od 956 zł,
 • Pafos – od 1 177 zł,
 • Nikozja – od 848 zł,
 • Protaras – od 1 491 zł,
 • Polis – od 1 308 zł.

*Ceny pochodzą z portalu booking.com i prezentują najtańsze z dostępnych opcji w danym standardzie [styczeń 2024].

Dokumenty, które umożliwiają wjazd na terytorium Cypru

Osobom, które wybierają się na Cypr na kilkudniowy urlop, wystarczy aktualny dowód osobisty lub paszport. Kierowcy mający w planach wyjazd na wakacje samochodem, powinni pamiętać o zabraniu prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego samochodu oraz polisy OC, którą wydał polski ubezpieczyciel.

Powyższe zasady wjazdu dotyczą przekraczania granicy greckiej części Cypru. Przejazd z południowej do północnej części wyspy jest możliwy po wyrobieniu na tamtejszej granicy obowiązującej tam wizy. Można ją jednak otrzymać nieodpłatnie.

Przeczytaj też: Cypr – przewodnik dla kierowców

Jak zadbać o własne bezpieczeństwo i zdrowie podczas pobytu na Cyprze?

Chociaż wakacje to czas odpoczynku i relaksu, który sam w sobie pozytywnie wpływa na kondycję i działanie ludzkiego organizmu, nie oznacza to, że nie można jeszcze lepiej zadbać o swoje zdrowie. Na terenie kraju Polacy mają dostęp do opieki zdrowotnej. Za granicą wizyty lekarskie z pewnością będą bardziej ograniczone. Jak zapewnić sobie pomoc lekarską w razie zachorowania, doznania urazu czy uczestniczenia w wypadku samochodowym na Cyprze?

Szczepienia – czy trzeba je wykonać przed wyjazdem na Cypr?

Cypr jest krajem bezpiecznym dla zdrowia przyjezdnych. Nie ma zatem potrzeby wykonywania szczepień przed wyjazdem na urlop do tego kraju (nie bierzemy tu pod uwagę szczepień przeciwko COVID-19). Zaszczepienie się przeciw niektórym chorobom, jak wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, tężec, krztusiec, błonica czy wścieklizna mogą być wymagane w niektórych przypadkach, np. przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A powinien zaszczepić się podróżny, który przewiduje, że może mieć styczność z zakażoną żywnością lub wodą.

EKUZ na Cyprze – czy jest sens wyrabiać Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Korzystanie z pomocy lekarza na Cyprze jest dosyć kosztowne. Okazanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego może częściowo zmniejszyć cenę porady lekarskiej, jednak nawet posiadacze EKUZ będą musieli wnieść choćby symboliczną opłatę. Z kartą wizyta u lekarza pierwszego kontaktu będzie wiązała się z opłatą w wysokości około 6 euro. Wizyta u specjalisty to już koszt 10-25 euro, a należność za pobyt w szpitalu szacuje się na ok. 90 euro za dobę. Są to ceny pomocy medycznej dla osób, które nie posiadają EKUZ. Pomoc udzielana jest w publicznych placówkach, W przychodniach prywatnych ceny będą wyższe.

Ratunkiem jest ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie turystyczne, w ramach którego objęty ochroną podróżnik może liczyć na zwrot kosztów leczenia poniesionych podczas wakacji za granicą, pozwoli korzystać z pomocy lekarza bez obaw o rachunki. Wówczas turysta nie musi obawiać się, ile wyniesie go konsultacja lekarska, badania, pobyt w szpitalu czy transport medyczny. Za niezbędne w czasie wyjazdu usługi medyczne zapłaci towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym wykupiono polisę turystyczną. Ubezpieczony może liczyć na zwrot kosztów leczenia poniesionych zarówno w publicznych, jak i prywatnych placówkach medycznych. Za prywatną wizytę u lekarza trzeba zapłacić na Cyprze około 50 euro. To niemała suma.

Najtańsze ubezpieczenie turystyczne na Cypr już od 22 zł!

Cena ubezpieczenia turystycznego zależy od różnych czynników, do których wliczają się choćby cel i długość wyjazdu. Najważniejsze są jednak zakres ochrony i sumy ubezpieczenia, które różnią się w poszczególnych towarzystwach i pomiędzy oferowanymi przez nie wariantami polisy. Czy opłaca się wybierać te najtańsze?

Firma ubezpieczeniowaCena 7-dniowej polisyKoszty leczeniaNNWOC w życiu prywatnym
mtu24.pl22,00 zł80 000 złbrak50 000 zł
SIGNAL IDUNA26,22 zł89 166 zł15 000 złbrak
You Can Drive29,00 zł150 000 złbrak50 000 zł
UNIQA29,40 zł250 000 zł30 000 złbrak
Proama33,00 zł100 000 złbrakbrak
Wiener 35,00 zł 174 240 zł 10 000 zł 108 900 zł
AXA Partners42,18 zł200 000 zł20 000 złbrak
Generali50,00 zł300 000 zł15 000 zł30 000 zł
Dane na podstawie wyliczeń w kalkulatora ubezpieczeń turystycznych Mubi (aktualizacja: 22.01.2024).

W tabeli uwzględniliśmy ceny ubezpieczenia na tygodniową podróż na Cypr dla jednej dorosłej osoby, podając najtańsze oferty z poszczególnych firm. Jak widać, polisa może być bardzo tania i kosztować nawet około 3,15 zł za dzień ochrony. Warto się jednak zastanowić, czy ta oszczędność naprawdę się nam opłaca. Lepszym wyjściem wydaje się dopłata kilkunastu złotych i wybór polisy, która zapewnia pełną ochronę w czasie podróży.

Jak już zostało wspomniane, jednym czynników wpływających na koszt polisy turystycznej jest długość pobytu na urlopie, a tym samym czas, w jakim ochrona ubezpieczeniowa ma obowiązywać. Okazuje się jednak, że cena ubezpieczenia nie wzrasta proporcjonalnie do długości pobytu. Dobrze widać to w poniższej tabeli, w której porównane zostały ceny weekendowej ochrony z ochrona obowiązującą przez tydzień i miesiąc. Można wysnuć tu wniosek, że im dłuższy pobyt i dłużej trwająca ochrona, tym bardziej atrakcyjna cena w przeliczeniu na dzień.

Towarzystwo ubezpieczenioweSuma ubezpieczenia KLCena polisy na weekendCena polisy na tydzieńCena polisy na miesiąc
SIGNAL IDUNA 87 692 zł 7,37 zł 25,78 zł 114,18 zł
UNIQA250 000 zł 8,40 zł29,40 zł130,20 zł
Proama100 000 zł 10,00 zł33,00 złbrak
Wiener 174 240 zł 10,00 zł 35,00 złbrak
AXA Partners200 000 zł 12,05 zł42,18 zł186,83 zł
Generali300 000 zł 14,00 zł50,00 złbrak
mtu24.pl 80 000 zł 16,00 zł 22,00 złbrak
You Can Drive 100 000 zł 17,00 zł 29,00 złbrak
Dane na podstawie wyliczeń w kalkulatora ubezpieczeń turystycznych Mubi (aktualizacja: 22.01.2024).

Na potrzeby kalkulacji przyjęto, że na wyjazd na Cypr wybiera się 30-latek bez chorób przewlekłych, który zamierza wypoczywać i zwiedzać tamtejsze zabytki.

Przy weekendowym wyjeździe na Cypr 30-latek zapłaciłby co najmniej 3,69 zł za dzień ochrony. Jadąc na tydzień, poniósłby dzienny koszt w wysokości minimum 3,14 zł, a przy zakupie miesięcznej ochrony ubezpieczeniowej, musiałby zapłacić od 3,68 zł za dzień.

Jakie są koszty pobytu na Cyprze?

 • Wizyta lekarska – od 45 zł do 225 zł,
 • hospitalizacja (stawka za dobę) – od 400 zł do 550 zł,
 • ser halloumi – od 10 zł do 13 zł,
 • ser halloumi z grilla – od 13 zł do 21 zł,
 • obiad w restauracji – od 34 zł do 85 zł,
 • moussaka – od 13 zł do 26 zł,
 • cappuccino – od 10 zł do 13 zł,
 • miejscowe piwo – od 9 zł do 17 zł,
 • lampka wina – od 4 zł,
 • zwiedzanie Grobowców Królewskich – od 10 zł,
 • diesel (litr) – 6,31 zł*,
 • benzyna (litr) – 5,82 zł*.

*ceny za globalpetrolprices.com (aktualizacja: 15.01.2024).

PODSUMOWANIE
 • Podróżując na Cypr, potrzebujesz dowodu osobistego lub paszportu.
 • Kierowcy na Cyprze muszą mieć prawo jazdy, dowód rejestracyjny i ubezpieczenie OC. Zielona Karta nie jest wymagana.
 • Na Cypr można przyjechać o dowolnej porze roku. Najniższe średnie temperatury nie spadają tam poniżej 17°C.
 • Na Cyprze działa karta EKUZ, ale usługi publicznej służby zdrowia i tak są częściowo odpłatne.
 • Cypr jest podzielony na dwie części. Cypr Północny znajduje się pod wpływem Turcji i oddziela go strefa buforowa.
 • Na Cyprze można podziwiać wiele zabytków o charakterze historycznym, a także cudów natury.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o urlop na Cyprze

Czego nie wolno robić na Cyprze?
Gdzie warto pojechać na Cypr?
Co warto zobaczyć na Cyprze Południowym?
Czy na Cyprze jest drogo?
Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!