Cypr – przewodnik dla turystów

Cypr – ulokowany na wyspie znajdującej się we wschodniej części Morza Śródziemnego – to kraj dwukulturowy. Południowo-zachodnia jego część to strefa, w której dominuje kultura grecka i religia prawosławna, natomiast północno-wschodni rejon jest pod wpływami tureckimi (tam też góruje islam). Celem wycieczek jest zazwyczaj część grecka, jednak organizuje się stamtąd wycieczki na obszar turecki. Turyści mają zatem możliwość poznania wielokulturowości Cypru i podziwiania jego piękna w pełnej krasie.

COVID-19 na Cyprze

Po przylocie na Cypr z Polski nie ma obowiązku okazywania negatywnego wyniku testu PCR i odbywania kwarantanny. Ponadto, niezależnie od narodowości i kierunku, z którego przylecieli, zwolnieni z testu i kwarantanny są również turyści posiadający świadectwo pełnego zaszczepienia przeciwko COVID-19.

Wybierając się na Cypr, należy nie wcześniej niż 48 godzin przed podróżą wypełnić ankietę online. Na Cyprze obowiązuje nakaz noszenia maseczek w przestrzeniach publicznych otwartych (za wyjątkiem plaż, basenów i miejsc aktywności fizycznej) oraz zamkniętych. Przejścia przez strefę buforową, która oddziela północną część wyspy, są otwarte za okazaniem negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa.

UWAGA!

Aktualne informacje na temat sytuacji epidemicznej na Cyprze i związanej z nią obostrzeniami znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Przygotowania do wyjazdu na Cypr

Nawet do udziału w zorganizowanej wycieczce trzeba się odpowiednio przygotować. Warto wiedzieć, co zabrać ze sobą na zagraniczny wyjazd.

Porównaj i kup ubezpieczenie turystyczne

Co zabrać na wakacje spędzane na Cyprze?

Ze względu na położenie geograficzne Cypru, trzeba mieć na uwadze panujące tam wysokie temperatury oraz duże nasłonecznienie. Do walizki podróżnej trzeba zatem spakować krem z filtrem zapewniający możliwie największą ochronę, a także czapkę, kapelusz lub chustę, które będą chroniły głowę przed przegrzaniem.

Osoby, które mają w planach nie tylko korzystanie z plaż, ale także zwiedzanie miejscowych zabytków, zwłaszcza meczetów, powinny mieć przy sobie odpowiednie elementy garderoby, które pozwolą na zakrycie ramion i nóg podczas zwiedzania świątyni. Z pewnością przydadzą się długie spódnice, zakrywające kolana spodnie, koszulki z krótkim rękawem oraz chusty, które w razie potrzeby przysłonią ramiona. Warto przed wyjazdem zapoznać się ze zwyczajami panującymi w tureckiej części Cypru i zasadami zwiedzania meczetów oraz innych perełek tamtejszej architektury.

W cypryjskich hotelach można spotkać się z nieco innymi rodzajami gniazdek. Często są tam zamontowane wejścia na wtyczkę z trzema bolcami. Przyda się zatem właściwa przejściówka. Tamtejsze gniazdka mają najczęściej moc 240 V.

Kiedy najlepiej jechać na Cypr?

Na urlop na Cyprze zawsze jest dobry czas. Najniższe temperatury sięgają tam około 17 stopni i rosną, gdy zbliża się lato. Zatem jeśli celem wyjazdu jest wypoczynek na plaży i morskie kąpiele, najlepiej zaplanować wakacje w letnich miesiącach. Zwiedzanie natomiast będzie przyjemne zarówno w sezonie, jak i poza nim.

Aktualna pogoda w stolicy Cypru – Nikozja

Aktualizacja pogody odbywa się co 4 godziny.

Ile kosztuje nocleg na Cyprze?

Ceny noclegu to jedna z ważniejszych pozycji w planowaniu wyjazdowego budżetu. Przed wyborem hotelu najlepiej przejrzeć i porównać oferty wielu z nich. Jeśli pieniądze mają duże znaczenie, ceny noclegu mogą okazać się decydującym czynnikiem, który wpłynie na wybór miejscowości docelowej. Ile kosztuje tygodniowy pobyt jednej osoby w hotelu 3-gwiazdkowym w poszczególnych miejscowościach na Cyprze, w terminie od 23.08.2021 roku do 29.08.2021 roku?

 • Limassol – 1098 ,
 • Peja – 1631,
 • Kirenia – 1510,
 • Larnaka – 1153,
 • Pafos – 1524,
 • Nikozja – 1098,
 • Protaras – 1784,
 • Polis – 1898.

*Ceny pochodzą z portalu booking.com i prezentują najtańsze z dostępnych opcji w danym standardzie [lipiec 2021].

Dokumenty, które umożliwiają wjazd na terytorium Cypru

Osobom, które wybierają się na Cypr na kilkudniowy urlop, wystarczy aktualny dowód osobisty lub paszport. Kierowcy mający w planach wyjazd na wakacje samochodem, powinni pamiętać o zabraniu prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego samochodu oraz polisy OC, którą wydał polski ubezpieczyciel.

Powyższe zasady wjazdu dotyczą przekraczania granicy greckiej części Cypru. Przejazd z południowej do północnej części wyspy jest możliwy po wyrobieniu na tamtejszej granicy obowiązującej tam wizy. Można ją jednak otrzymać nieodpłatnie.

Przeczytaj też: Cypr – przewodnik dla kierowców

Jak zadbać o własne bezpieczeństwo i zdrowie podczas pobytu na Cyprze?

Chociaż wakacje to czas odpoczynku i relaksu, który sam w sobie pozytywnie wpływa na kondycję i działanie ludzkiego organizmu, nie oznacza to, że nie można jeszcze lepiej zadbać o swoje zdrowie. Na terenie kraju Polacy mają dostęp do opieki zdrowotnej. Za granicą wizyty lekarskie z pewnością będą bardziej ograniczone. Jak zapewnić sobie pomoc lekarską w razie zachorowania, doznania urazu czy uczestniczeniu w wypadku samochodowym na Cyprze?

Szczepienia – czy trzeba je wykonać przed wyjazdem na Cypr?

Cypr jest krajem bezpiecznym dla zdrowia przyjezdnych. Nie ma zatem potrzeby wykonywania szczepień przed wyjazdem na urlop do tego kraju. Zaszczepienie się przeciw niektórym chorobom, jak wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, tężec, krztusiec, błonica czy wścieklizna mogą być wymagane w niektórych przypadkach, np. przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A powinien zaszczepić się podróżny, który przewiduje, że może mieć styczność z zakażoną żywnością lub wodą.

EKUZ na Cyprze – czy jest sens wyrabiać Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Korzystanie z pomocy lekarza na Cyprze jest dosyć kosztowne. Okazanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego może częściowo zmniejszyć cenę porady lekarskiej, jednak nawet posiadacze EKUZ będą musieli wnieść choćby symboliczną opłatę. Z kartą wizyta u lekarza pierwszego kontaktu będzie wiązała się z opłatą w wysokości około 45-90 zł. Wizyta u specjalisty to już koszt 225 zł, a należność za pobyt w szpitalu szacuje się między 400 zł a 550 zł za dobę.

Ratunkiem jest ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie turystyczne, w ramach którego objęty ochroną podróżnik może liczyć na zwrot kosztów leczenia poniesionych podczas wakacji za granicą, pozwoli korzystać z pomocy lekarza bez obaw o rachunki. Wówczas turysta nie musi obawiać się, ile wyniesie go konsultacja lekarska, badania, pobyt w szpitalu czy transport medyczny. Za niezbędne w czasie wyjazdu usługi medyczne zapłaci towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym wykupiono polisę turystyczną. Ubezpieczony może liczyć na zwrot kosztów leczenia poniesionych zarówno w publicznych, jak i prywatnych placówkach medycznych. Za prywatną wizytę u lekarza trzeba zapłacić na Cyprze około 225 zł. To niemała suma.

Najtańsze ubezpieczenie turystyczne na Cyprze już od 22 zł!

Cena ubezpieczenia turystycznego zależy od różnych czynników, do których wliczają się choćby cel i długość wyjazdu. Najważniejsze są jednak zakres ochrony i sumy ubezpieczenia, które różnią się w poszczególnych towarzystwach i pomiędzy oferowanymi przez nie wariantami polisy. Czy opłaca się wybierać te najtańsze?

Firma ubezpieczeniowaCena polisyKoszty leczeniaNNWOC w życiu prywatnym
mtu24.pl22 zł80 000 złbrakbrak
Signal Iduna23 zł20 000 euro15 000 złbrak
Aviva26 zł40 000 zł10 000 zł50 000 zł
AXA Assistance27 zł200 000 zł20 000 złbrak
Proama28 zł100 000 zł15 000 złbrak
Wiener29 zł20 000 euro5000 złbrak
Generali30 zł100 000 zł15 000 złbrak
PZU30 zł120 000 zł50 000 złbrak
Europa Ubezpieczenia32 zł100 000 zł15 000 złbrak
Uniqa32 zł50 000 euro2500 eurobrak
Warta49 zł200 000 zł10 000 zł100 000 zł
Dane na podstawie wyliczeń w kalkulatorach ubezpieczenia turystycznego na stronach ubezpieczycieli (aktualizacja: 15.07.2021)

W tabeli uwzględniliśmy ceny ubezpieczenia na tygodniową podróż na Cypr dla jednej dorosłej osoby, podając najtańsze oferty z poszczególnych firm. Jak widać, polisa może być bardzo tania i kosztować nawet około 3,15 zł za dzień ochrony. Warto się jednak zastanowić, czy ta oszczędność naprawdę się nam opłaca. Lepszym wyjściem wydaje się dopłata kilkunastu złotych i wybór polisy, która zapewnia pełną ochronę w czasie podróży.

Co warto zwiedzić podczas urlopu na Cyprze?

Wyjazd na południe Europy jest zwykle motywowany chęcią korzystania z pewnej pogody, zażywania kąpieli morskich, opalania, a także poznania kultury, która znacznie różni się od polskiej. Cypr oferuje wiele turystom, którzy decydują się spędzić urlop na tej wyspie. Co wybrać spośród dostępnych atrakcji?

Obiekty historyczne i zabytkowe

Zamek Kantara

Jadąc na wschód od Gór Kyreńskich, można napotkać stare mury średniowiecznego zamku. Niegdyś pełnił funkcje obronne jako najdalej wysunięta na północ kraju budowla warowna. Obecnie wśród ruin zamku można dopatrzeć się wież, baszt, pozostałości kaplicy i korytarzy.

Meczet Hala Sultan Tekke

Jedna z kluczowych świątyń muzułmańskich, która mieści się nad Jeziorem Słonym w dystrykcie Larnaka. Budowla przyciąga wzrok efektowną kopułą i smukłą wieżą zwaną minaretem. Niezwykły charakter tego miejsca podkreśla jezioro, które w lecie całkowicie wysycha.

Groby Królewskie

Groby Królewskie usytuowane są w kierunku północno-zachodnim od Pafos. Jest to miejsce pochówku arystokratów, którzy władali wyspą. Nekropolia mieści około stu grobów.

Rozrywka na Cyprze

Tala Monastery Cat Park

Raj dla miłośników kotów i cichego mruczenia. Osoby, które odwiedzają to miejsce, swoją uwagę skupiają przede wszystkim na miauczących milusińskich. Większość z nich uwielbia być głaskana przez turystów. Warto jednak przyjrzeć się także pracy tamtejszych wolontariuszy, którzy w czynie społecznym opiekują się zbłąkanymi zwierzakami.

Paphos Aphrodite Waterpark

Rozbudowany park wodny w Pafos, który spełni oczekiwania każdego fana kąpieli basenowych. Na miejscu można miło spędzić cały dzień, korzystając z rozmaitych atrakcji.

Luna Park w Pafos

Niezbyt duży, ale idealny dla rodzin park zabaw, który oferuje rozmaite atrakcje: quady, karuzele, huśtawki, a nawet diabelski młyn, który z pewnością przypadnie do gustu osobom spragnionym wrażeń.

Przyrodnicze atrakcje turystyczne

Kanion Avakas

Przepiękny, głęboki na 30 m kanion, który jest domem dla rozmaitych gatunków zwierząt i miejscem, w którym można podziwiać ciekawą roślinność. Wzdłuż kanionu biegnie szlak turystyczny, który umożliwia spacer na długości nawet 7 km.

Wodospad Caledonia

Największy na Cyprze wodospad, którego wody spadają z wysokości 12 m. Do tej atrakcji prowadzi wiele dróg. Wodospad otacza piękny las, który daje okazję do odpoczynku od gwarnych miejscowości i wyciszenia się podczas spaceru.

Petra tou Romiu

Wapienna skała, która wychyla się z wody w miejscu, w którym – według legend – z morskich fal wyłoniła się bogini Afrodyta.

Kultura Cypru

Kultura i styl życia mieszkańców Cypru ściśle wiąże się z ich religijnością. Prawosławna część wyspy dużą wagę przywiązuje do obchodów świąt wielkanocnych, natomiast część turecka skrupulatnie przestrzega reguł obowiązujących podczas ramadanu. Mieszkańcy wyspy, zwłaszcza jej greckiej części, obchodzą jednocześnie tzw. Święto Potopu, nawiązujące do historii o Noem i jego arce ocalałej z potopu, a także kultywują narodziny Afrodyty.

Cypryjska kuchnia – co ją wyróżnia?

Kuchnia Cypru łączy akcenty greckie i arabskie. Czego powinien spróbować turysta przebywający na Cyprze?

 • Kleftíko – jagnięcina w sosie własnym;
 • moussakas – zapiekanka nawiązująca do greckiego dania, w którym obowiązkowo muszą znaleźć się ziemniaki, mięso mielone, ser i bakłażany – to wszystko zalane sosem beszamelowym;
 • börek – w cieście znajduje się mięso, jajka, ser i inne składniki;
 • gulasze;
 • baklavas – dosyć tłuste ciasto francuskie przekładane warstwami orzechów i miodu.

Co przywieźć z Cypru?

 • Ser halloumi;
 • cypryjskie wina, np. Tsiakkas;
 • filfar (likier pomarańczowy).

Porównaj i kup ubezpieczenie turystyczne

Jakie są koszty pobytu na Cyprze?

 • Wizyta lekarska – od 45 zł do 225 zł,
 • hospitalizacja (stawka za dobę) – od 400 zł do 550 zł,
 • ser halloumi – od 10 zł do 13 zł,
 • ser halloumi z grilla – od 13 zł do 21 zł,
 • obiad w restauracji – od 34 zł do 85 zł,
 • moussaka – od 13 zł do 26 zł,
 • cappuccino – od 10 zł do 13 zł,
 • miejscowe piwo – od 9 zł do 17 zł,
 • lampka wina – od 4 zł,
 • zwiedzanie Grobowców Królewskich – od 10 zł,
 • diesel (litr) – 5,92 zł*,
 • benzyna (litr) – 5,86 zł*.

*ceny za globalpetrolprices.com (aktualizacja: 15.07.2021).

Kalkulator walutowy – sprawdź ile pieniędzy zabrać na Cypr

FAQ – najczęściej zadawane pytania o urlop na Cyprze

Czy leczenie na Cyprze jest drogie?
Tak. Nawet posiadając Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, trzeba liczyć się z częściową odpłatnością za wizytę w szpitalu lub u lekarza pierwszego kontaktu. W przypadku leczenia prywatnego lub braku EKUZ koszty kilkukrotnie wzrastają. Aby uniknąć wydatków, najlepiej jest kupić przed wyjazdem ubezpieczenie turystyczne z odpowiednio wysoką sumą ubezpieczenia kosztów leczenia.
Czy można przedostać się do Cypru Północnego?
Tak. Uznawana jedynie przez Turcję północna część wyspa jest oddzielona od reszty strefą buforową, którą można swobodnie przekraczać. Trzeba jednak pamiętać, że ze względu na nieutrzymywanie stosunków dyplomatycznych z Cyprem Północnym, w razie potrzeby praktycznie niemożliwe będzie udzielenie pomocy konsularnej przebywającym tam osobom.
Jakie są największe atrakcje Cypru?
Wyspa może się pochwalić wieloma różnego rodzaju atrakcjami, które przyciągają turystów. Miłośnicy historii mogą zwiedzić np. Zamek Kantara czy Meczet Hala Sultan Tekke, z kolei na tych, którzy wolą podziwiać piękno przyrody, czekają Kanion Avakas czy Wodospad Caledonia. Poza tym Cypr jest bardzo bogatym miejscem pod względem kulturowym, rozrywkowym czy kulinarnym.
PODSUMOWANIE
 • Podróżując na Cypr, potrzebujesz dowodu osobistego lub paszportu.
 • Kierowcy na Cyprze muszą mieć prawo jazdy, dowód rejestracyjny i ubezpieczenie OC. Zielona Karta nie jest wymagana.
 • Na Cypr można przyjechać o dowolnej porze roku. Najniższe średnie temperatury nie spadają tam poniżej 17°C.
 • Na Cyprze działa karta EKUZ, ale usługi publicznej służby zdrowia i tak są częściowo odpłatne.
 • Cypr jest podzielony na dwie części. Cypr Północny znajduje się pod wpływem Turcji i oddziela go strefa buforowa.
 • Na Cyprze można podziwiać wiele zabytków o charakterze historycznym, a także cudów natury.
Oceń artykuł:
15,00
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!