Cypr – przewodnik dla turystów

Cypr – ulokowany na wyspie znajdującej się we wschodniej części Morza Śródziemnego – to kraj dwukulturowy. Południowo-zachodnia jego część to strefa, w której dominuje kultura grecka i religia prawosławna, natomiast północno-wschodni rejon jest pod wpływami tureckimi (tam też góruje Islam). Celem wycieczek jest zazwyczaj część grecka, jednak organizuje się stamtąd wycieczki na obszar turecki. Turyści mają zatem możliwość poznania wielokulturowości Cypru i podziwiania jego piękna w pełnej krasie.

Przygotowania do wyjazdu na Cypr

Nawet do udziału w zorganizowanej wycieczce trzeba się odpowiednio przygotować. Warto wiedzieć, co zabrać ze sobą na zagraniczny wyjazd.

Co zabrać na wakacje spędzane na Cyprze?

Ze względu na położenie geograficzne Cypru, trzeba mieć na uwadze panujące tam wysokie temperatury oraz duże nasłonecznienie. Do walizki podróżnej trzeba zatem spakować krem z filtrem zapewniający możliwie największą ochronę, a także czapkę, kapelusz lub chustę, które będą chroniły głowę przed przegrzaniem.

Osoby, które mają w planach nie tylko korzystanie z plaż, ale także zwiedzanie miejscowych zabytków, zwłaszcza meczetów, powinny mieć przy sobie odpowiednie elementy garderoby, które pozwolą na zakrycie ramion i nóg podczas zwiedzania świątyni. Z pewnością przydadzą się długie spódnice, zakrywające kolana spodnie, koszulki z krótkim rękawem oraz chusty, które w razie potrzeby przysłonią ramiona. Warto przed wyjazdem zapoznać się ze zwyczajami panującymi w tureckiej części Cypru i zasadami zwiedzania meczetów oraz innych perełek tamtejszej architektury.

W cypryjskich hotelach można spotkać się z nieco innymi rodzajami gniazdek. Często są tam zamontowane wejścia na wtyczkę z trzema bolcami. Przyda się zatem właściwa przejściówka. Tamtejsze gniazdka mają najczęściej moc 240 V.

Porównaj i kup ubezpieczenie turystyczne

Kiedy najlepiej jechać na Cypr?

Na urlop na Cyprze zawsze jest dobry czas. Najniższe temperatury sięgają tam około 17 stopni i rosną, gdy zbliża się lato. Zatem jeśli celem wyjazdu jest wypoczynek na plaży i morskie kąpiele, najlepiej zaplanować wakację w letnich miesiącach. Zwiedzanie natomiast będzie przyjemne zarówno w sezonie, jak i poza nim.

Aktualna pogoda w stolicy Cypru – Nikozja

Aktualizacja pogody odbywa się co 4 godziny.

Ile kosztuje nocleg na Cyprze?

Ceny noclegu to jedna z ważniejszych pozycji w planowaniu wyjazdowego budżetu. Przed wyborem hotelu najlepiej przejrzeć i porównać oferty wielu z nich. Jeśli pieniądze mają duże znaczenie, ceny noclegu mogą okazać się decydującym czynnikiem, który wpłynie na wybór miejscowości docelowej. Ile kosztuje tygodniowy pobyt jednej osoby w hotelu 3-gwiazdkowym w poszczególnych miejscowościach na Cyprze, w terminie od 20.06.2020 roku do 27.06.2020 roku?

 • Limassol – 1647 zł,
 • Peja – 1660 zł,
 • Kirenia – 951 zł,
 • Larnaka – 1926 zł,
 • Pafos – 1426 zł,
 • Nikozja – 1634 zł,
 • Protaras – 1397 zł,
 • Polis – 2080 zł.

*Ceny pochodzą z portalu booking.com i prezentują najtańsze z dostępnych opcji w danym standardzie [luty 2020].

Dokumenty, które umożliwiają wjazd na terytorium Cypru

Osobom, które wybierają się na Cypr na kilkudniowy urlop, wystarczy aktualny dowód osobisty lub paszport. Kierowcy mający w planach wyjazd na wakacje samochodem, powinni pamiętać o zabraniu prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego samochodu oraz polisy OC, którą wydał polski ubezpieczyciel.

Powyższe zasady wjazdu dotyczą przekraczania granicy greckiej części Cypru. Przejazd z południowej do północnej części wyspy jest możliwy po wyrobieniu na tamtejszej granicy obowiązującej tam wizy. Można ją jednak otrzymać nieodpłatnie.

Przeczytaj też: Cypr – przewodnik dla kierowców

Jak zadbać o własne bezpieczeństwo i zdrowie podczas pobytu na Cyprze?

Chociaż wakacje to czas odpoczynku i relaksu, który sam w sobie pozytywnie wpływa na kondycję i działanie ludzkiego organizmu, nie oznacza to, że nie można jeszcze lepiej zadbać o swoje zdrowie. Na terenie kraju Polacy mają dostęp do opieki zdrowotnej. Za granicą wizyty lekarskie z pewnością będą bardziej ograniczone. Jak zapewnić sobie pomoc lekarską w razie zachorowania, doznania urazu czy uczestniczeniu w wypadku samochodowym na Cyprze?

Szczepienia – czy trzeba je wykonać przed wyjazdem na Cypr?

Cypr jest krajem bezpiecznym dla zdrowia przyjezdnych. Nie ma zatem potrzeby wykonywania szczepień przed wyjazdem na urlop do tego kraju. Zaszczepienie się przeciw niektórym chorobom, jak wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, tężec, krztusiec, błonica czy wścieklizna mogą być wymagane w niektórych przypadkach, np. przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A powinien zaszczepić się podróżny, który przewiduje, że może mieć styczność z zakażoną żywnością lub wodą.

EKUZ na Cyprze – czy jest sens wyrabiać Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Korzystanie z pomocy lekarza na cyprze jest dosyć kosztowne. Okazanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego może częściowo zmniejszyć cenę porady lekarskiej, jednak nawet posiadacze EKUZ będą musieli wnieść choćby symboliczną opłatę. Z kartą wizyta u lekarza pierwszego kontaktu będzie wiązała się z opłatą w wysokości od około 50 zł do plus minus 60 zł. Wizyta u specjalisty to już koszt 85 zł, a należność za pobyt w szpitalu szacuje się między 380 zł a 850 zł za dobę.

Ratunkiem jest ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie turystyczne, w ramach którego objęty ochroną podróżnik może liczyć na zwrot kosztów leczenia poniesionych podczas wakacji za granicą, pozwoli korzystać z pomocy lekarza bez obaw o rachunki. Wówczas turysta nie musi obawiać się, ile wyniesie go konsultacja lekarska, badania, pobyt w szpitali czy transport medyczny. Za niezbędne w czasie wyjazdu usługi medyczne zapłaci towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym wykupiono polisę turystyczną. Ubezpieczony może liczyć na zwrot kosztów leczenia poniesionych zarówno w publicznych, jak i prywatnych placówkach medycznych. Za prywatną wizytę u lekarza trzeba zapłacić na Cyprze około 213 zł. To niemała suma.

Co warto zwiedzić podczas urlopu na Cyprze?

Wyjazd na południe Europy jest zwykle motywowany chęcią korzystania z pewnej pogody, zażywania kąpieli morskich, opalania, a także poznania kultury, która znacznie różni się od polskiej. Cypr oferuje wiele turystom, którzy decydują się spędzić urlop na tej wyspie. Co wybrać spośród dostępnych atrakcji?

Obiekty historyczne i zabytkowe

Zamek Kantara

Jadąc na wschód od Gór Kyreńskich, można napotkać stare mury średniowiecznego zamku. Niegdyś pełnił funkcje obronne jako najdalej wysunięta na północ kraju budowla warowna. Obecnie wśród ruin zamku można dopatrzeć się wież, baszt, pozostałości kaplicy i korytarzy.

Meczet Hala Sultan Tekke

Jedna z kluczowych świątyń muzułmańskich, która mieści się nad Jeziorem Słonym w dystrykcie Larnaka. Budowla przyciąga wzrok efektowną kopułą i smukłą wieżą zwaną minaretem. Niezwykły charakter tego miejsca podkreśla jezioro, które w lecie całkowicie wysycha.

Groby Królewskie

Groby Królewskie usytuowane są w kierunku północno-zachodnim od Pafos. Miejsce pochówku arystokratów, którzy władali wyspą. Nekropolia mieści około stu grobów.

Rozrywka na Cyprze

Tala Monastery Cat Park

Raj dla miłośników kotów i cichego mruczenia. Osoby, które odwiedzają to miejsce, swoją uwagę skupiają przede wszystkim na miauczących milusińskich. Większość z nich uwielbia być głaskana przez turystów. Warto jednak przyjrzeć się także pracy tamtejszych wolontariuszy, którzy w czynie społecznym opiekują się zbłąkanymi zwierzakami.

Paphos Aphrodite Waterpark

Rozbudowany park wodny w Pafos, który spełni oczekiwania każdego fana kąpieli basenowych. Na miejscu można miło spędzić cały dzień, korzystając z rozmaitych atrakcji.

Luna Park w Pafos

Niezbyt duży, ale idealny dla rodzin park zabaw, który oferuje rozmaite atrakcje: quady, karuzele, huśtawki, a nawet diabelski młyn, który z pewnością przypadnie do gustu osobom spragnionym wrażeń.

Przyrodnicze atrakcje turystyczne

Kanion Avakas

Przepiękny, głęboki na 30 m kanion, który jest domem dla rozmaitych gatunków zwierząt i miejscem, w którym można podziwiać ciekawą roślinność. Wzdłuż kanionu biegnie szlak turystyczny, który umożliwia spacer na długości nawet 7 km.

Wodospad Caledonia

Największy na Cyprze wodospad, którego wody spadają z wysokości 12 m. Do tej atrakcji prowadzi wiele dróg. Wodospad otacza piękny las, który daje okazję do odpoczynku od gwarnych miejscowości i wyciszenia się podczas spaceru.

Petra tou Romiu

Wapienna skała, która wychyla się z wody w miejscu, w którym – według legend – z morskich fal wyłoniła się bogini Afrodyta.

Kultura Cypru

Kultura i styl życia mieszkańców Cypru ściśle wiąże się z ich religijnością. Prawosławna część wyspy dużą wagę przywiązuje do obchodów świąt Wielkanocnych, natomiast część turecka skrupulatnie przestrzega reguł obowiązujących podczas Ramadanu. Mieszkańcy wyspy, zwłaszcza jej greckiej części, obchodzą jednocześnie tzw. Święto Potopu, nawiązujące do historii o Noem i jego arce ocalałej z potopu, a także kultywują narodziny Afrodyty.

Cypryjska kuchnia – co ją wyróżnia?

Kuchnia Cypru łączy akcenty greckie i arabskie. Czego powinien spróbować turysta przebywający na Cyprze?

 • Kleftíko – jagnięcina w sosie własnym,
 • moussakas – zapiekanka nawiązująca do greckiego dania, w którym obowiązkowo muszą znaleźć się ziemniaki, mięso mielone, ser i bakłażany – to wszystko zalane sosem beszamelowym,
 • börek – w cieście znajduje się mięso, jajka, ser i inne składniki,
 • gulasze,
 • baklavas – dosyć tłuste ciasto francuskie przekładane warstwami orzechów i miodu.

Co przywieźć z Cypru?

 • Ser halloumi,
 • cypryjskie wina, np. Tsiakkas,
 • filfar (likier pomarańczowy).

Jakie są koszty pobytu na Cyprze?

 • Wizyta lekarska – od 50 zł do 85 zł,
 • hospitalizacja (stawka za dobę) – od 380 zł do 850 zł,
 • ser halloumi – od 10 zł do 13 zł,
 • ser halloumi z grilla – od 13 zł do 21 zł,
 • obiad w restauracji – od 34 zł do 85 zł,
 • moussaka – od 13 zł do 26 zł,
 • cappuccino – od 10 zł do 13 zł,
 • miejscowe piwo – od 9 zł do 17 zł,
 • lampka wina – od 4 zł,
 • zwiedzanie Grobowców Królewskich – od 10 zł,
 • diesel (litr) – 5,38 zł,
 • benzyna (litr) – 8,02 zł.

Kalkulator walutowy – sprawdź ile pieniędzy zabrać na Cypr

Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 2-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Na swoim koncie ma publikacje zarówno w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się setkom kierowców. Prywatnie melomanka, miłośniczka gotowania i podróży po Polsce.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!