Ubezpieczenie na Cypr

Korzystając z promieni cypryjskiego słońca, które świeci nad wyspą Afrodyty przez ponad 300 dni w roku, niewielu będzie myśleć o zagrożeniach czyhających na podróżnych. Tymczasem wyjazd na rajskie wakacje wcale nie oznacza, że nic Ci nie grozi. Choroba, wypadek czy kradzież mogą zrujnować nawet najbardziej udany urlop, dlatego warto być wcześniej przygotowanym. Polisa turystyczna to niedrogie rozwiązanie, które zagwarantuje Ci wypoczynek bez zbędnego stresu.

Cypr

Wprowadzenie

Ciepłe morze, piaszczyste plaże i pod dostatkiem słońca. Cypr ma wszystko, czego potrzeba do spędzenia udanego urlopu, ale trzeba pamiętać, że każdy zagraniczny wyjazd niesie ze sobą ryzyko nieprzyjemnych niespodzianek. Wypadki, zachorowania, kłopoty z prawem, szkody wyrządzone innym osobom – to wszystko przysporzy Ci niemałych kłopotów, a nade wszystko będzie bardzo kosztowne. Ubezpieczenie turystyczne to gwarancja wsparcia, które okaże się nieocenione w tych i wielu innych sytuacjach.

Dlaczego warto rozważyć ubezpieczenie przed wyjazdem na Cypr?

Podstawową ochronę ubezpieczeniową w państwach należących do UE, czyli również na Cyprze, zapewnia Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. EKUZ to jednak tylko minimalne zabezpieczenie, które gwarantuje pomoc publicznej służby zdrowia w nagłych wypadkach i nic więcej. Nie pokryje m.in. kosztów leczenia o szerszym zakresie i kosztów transportu do kraju, nie zapewni Ci także odszkodowania – w przeciwieństwie do ubezpieczenia turystycznego.

Polisa dla podróżnych obejmuje m.in.:

  • pokrycie kosztów leczenia za granicą,
  • pokrycie kosztów akcji ratowniczych i poszukiwawczych,
  • organizację i pokrycie kosztów transportu do kraju,
  • wypłatę odszkodowania po nieszczęśliwym wypadku,
  • pokrycie kosztów szkód wyrządzonych przez podróżnego,
  • pomoc całodobowej infolinii.

Przed wyjazdem nie da się przewidzieć, która z wymienionych usług może Ci się przydać. Jasne, najlepiej byłoby nie korzystać z żadnej z nich, niestety los ma często inne plany od nas. Ubezpieczenie daje podróżnemu pewność, że bez względu na wszystko, nie zostanie ze swoim problemem sam.

UWAGA!

Karta EKUZ działa w Republice Cypryjskiej, ale nie jest akceptowana w Tureckiej Republice Cypru Północnego. Obcokrajowcy korzystający tam z pomocy medycznej muszą sami pokryć koszty leczenia.

Czy ubezpieczenie na Cypr jest obowiązkowe?

Na Cyprze nie trzeba mieć ubezpieczenia, ale zaleca się posiadanie zarówno karty EKUZ, jak i prywatnej polisy turystycznej. Trudno przewidzieć, jakiego rodzaju pomocy możemy potrzebować za granicą, dlatego zabezpieczyć się przed wyjazdem w kompleksowy sposób.

Wymagania wizowe i ubezpieczeniowe dla podróżujących

Podróżujący na Cypr Polacy muszą legitymować się paszportem lub dowodem osobistym. Nie ma obowiązku wizowego, o ile pobyt na terytorium Republiki Cypryjskiej nie przekracza 4 miesięcy. W przypadku dłuższego pozostawania na wyspie, trzeba zarejestrować się w Wydziale ds. Migracji w miejscu swojego pobytu i uzyskać Zaświadczenie Rejestracji Obywatela UE.

UWAGA!

Granice Republiki Cypryjskiej można przekraczać legalnie na lotniskach w Larnace i Pafos, oraz w portach w Larnace, Limassol, Pafos i Latchi. Wjazd i wyjazd z kraju przez porty lotnicze lub morskie położone na terytorium Tureckiej Republiki Północnego Cypru jest uznawany za nielegalny i może podlegać sankcjom.

Rekomendacje Ministerstwa Spraw Zagranicznych

MSZ przypomina, że Cypr dzieli się na dwie części. Większa, zajmująca południową i środkową cześć wyspy Republika Cypryjska jest członkiem Unii Europejskiej, z kolei Cypr Północny to nieuznawane przez większość krajów państwo zamieszkiwane przez ludność pochodzenia tureckiego. Na jego terytorium zalecane jest zachowanie szczególnej ostrożności, ponieważ:

  • nie działa tam karta EKUZ,
  • nie ma możliwości udzielenia pomocy konsularnej.

Pobyt na terytorium Republiki Cypryjskiej nie wiąże się natomiast ze szczególnymi zagrożeniami. MSZ ostrzega przed drobnymi kradzieżami w miejscach publicznych, hotelach czy zaparkowanych samochodach, a także zagrożeniem pożarowym w sezonie letnim. Rekomendowane jest zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz i wykupienie dodatkowego ubezpieczenia turystycznego poza kartą EKUZ.

Ze względu na bardzo wysokie koszty leczenia na Cyprze, turyści powinni przed wyjazdem wykupić dodatkową prywatną polisę ubezpieczeniową. Ważne, by polisa pokrywała także koszty hospitalizacji spowodowanej nagłymi objawami przewlekłej choroby leczonej w kraju (np. chorób krążenia, cukrzyca) i koszty transportu medycznego, a w razie śmierci koszt transportu ciała do Polski.

Źródło: Polska na Cyprze, Informacje dla podróżujących.

Rodzaje ubezpieczeń turystycznych na Cypr

Każda polisa turystyczna może być nieco inna. Od samego podróżnego zależy, który rodzaj ochrony wybierze i jaki będzie jej zakres. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze opcje ubezpieczeniowe wraz z krótką charakterystyką, co powinno Ci ułatwić wybór właściwej polisy na cypryjskie wakacje.

Ubezpieczenie zdrowotne (koszty leczenia)

W obcym kraju nawet drobna dolegliwość może się okazać nie lada problemem. Wysoka gorączka, zatrucie pokarmowe czy skręcona kostka nie tylko skutecznie zepsują wyjazd, ale też będą wymagać pomocy medycznej, która za granicą nie należy do najtańszych. Ubezpieczenie kosztów leczenia zagwarantuje turyście niezbędne wsparcie w tym zakresie, ponieważ w jego ramach ubezpieczyciel zapłaci m.in. za:

  • wizytę u lekarza ogólnego i specjalisty,
  • leczenie ambulatoryjne w szpitalu lub na pogotowiu,
  • hospitalizację,
  • zabiegi i operacje,
  • badania,
  • leki i środki opatrunkowe.

Granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela będzie wyznaczać suma ubezpieczenia, którą można samemu wybrać. Zwykle w zupełności wystarczą kwoty rzędu 100-200 tys. zł, choć trzeba pamiętać, żeby dobrać je do własnych potrzeb i planowanych aktywności. Nie zapominaj również, że niektórych usług (np. leczenia stomatologicznego) dotyczą znacznie niższe limity.

CZY WIESZ, ŻE …

Na Mubi można znaleźć oferty ubezpieczenia turystycznego pokrywającego koszty leczenia za granicą nawet do kwoty 40 000 000 zł.

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW)

Pokrycie kosztów leczenia nie zrekompensuje Ci uszczerbku na zdrowiu, jakiego możesz doznać w wyniku nieszczęśliwego wypadku za granicą. Zrobi to ubezpieczenie NNW, w ramach którego ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie odpowiadające stopniu utraty zdrowia przez turystę. Ten zostanie natomiast ustalony na podstawie specjalnej tabeli dołączonej do OWU, w której każdemu urazowi przypisano procent uszczerbku na zdrowiu.

Jak łatwo się domyślić, im będzie on większy, tym większa część sumy ubezpieczenia będzie się należeć. Z kolei w przypadku najpoważniejszych urazów lub śmierci ubezpieczonego, wypłacona zostanie cała kwota z polisy – w tym drugim przypadku trafi ona oczywiście do bliskich zmarłego.

CZY WIESZ, ŻE …

Jeżeli w wyniku jednego wypadku ubezpieczony dozna kilku rodzajów uszczerbku na zdrowiu, przypisane im wartości procentowe są do siebie dodawane, a odszkodowanie odpowiada iloczynowi ich sumy i wysokości sumy ubezpieczenia. Jeżeli jednak suma uszczerbków przekracza 100%, odszkodowanie jest wypłacane tylko do kwoty zapisanej w polisie.

Ubezpieczenie bagażu

Po przylocie na Cypr okazało się, że Twój bagaż trafił do innego samolotu? A może skradziono go z Twojego pokoju hotelowego lub przechowalni? W takich i innych problematycznych sytuacjach przyda Ci się ubezpieczenie bagażu, dzięki któremu będzie Ci się należeć odszkodowanie za stracone lub uszkodzone rzeczy osobiste.

Ubezpieczyciel pomoże Ci zarówno wtedy, gdy miałeś bagaż bezpośrednio pod swoją opieką, jak i wtedy, gdy powierzyłeś go przewoźnikowi lub zostawiłeś w odpowiednio zabezpieczonym miejscu (np. zamkniętym na klucz pokoju lub bagażniku samochodu). Zwróć jednak uwagę na wyłączenia ochrony, bo ubezpieczenie obejmuje zwykle tylko rzeczy osobiste, które standardowo zabiera się w podróż, a więc odzież, kosmetyki czy drobny sprzęt elektroniczny, a nie chroni np. od utraty gotówki, biżuterii czy drogich zegarków.

Przykład

Ubezpieczenie bagażu w mtu24.pl nie obejmuje m.in. wartości pieniężnych, gotówki, antyków, dzieł sztuki, kolekcji, biżuterii, lekarstw, mienia nabytego w celu dalszej sprzedaży i sprzętu sportowego.

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym

Tak jak OC komunikacyjne chroni kierowcę przed finansowymi konsekwencjami zawinionej przez niego stłuczki, tak samo OC w życiu prywatnym pozwala uniknąć skutków szkód wyrządzonych innym osobom za granicą. Te mogą być różne i dotyczyć zarówno mienia danej osoby, jak i jego zdrowia lub życia, co będzie się wiązało z naprawdę dużymi kosztami do pokrycia.

Ubezpieczenie obejmuje je wszystkie do wysokości sumy ubezpieczenia, co więcej, dotyczy także szkód wyrządzonych przez dzieci i zwierzęta pozostające pod opieką ubezpieczonego. Trzeba jednak pamiętać, że ochrona ma swoje granice i nie zawsze będzie można liczyć na pomoc ubezpieczyciela, np. jeśli szkoda zostanie wyrządzona osobom bliskim lub będzie związana z wykonywaniem obowiązków zawodowych.

Przykład

SIGNAL IDUNA nie pokrywa w ramach OC w życiu prywatnym szkód, których wartość nie przekracza 150 euro, a także szkód powstałych w związku ze spożywaniem przez ubezpieczonego alkoholu.

Assistance podróżne i ewakuacja medyczna

Assistance występuje w polisie turystycznej zwykle razem z kosztami leczenia, ale to nie znaczy, że obejmuje tylko usługi okołomedyczne. Przeciwnie, zakres świadczeń oferowanych w ramach tej ochrony może być bardzo szeroki i zawierać także pomoc informacyjną, logistyczną czy prawną.

A na co dokładnie można liczyć? To zależy od konkretnego ubezpieczyciela, ponieważ każda firma kształtuje usługi assistance nieco inaczej. Zwykle podróżny otrzyma jednak wsparcie w zakresie m.in.:

  • transportu za granicą oraz transportu powrotnego do kraju,
  • ratownictwa i poszukiwań,
  • opieki nad dziećmi w razie niedyspozycji osoby dorosłej,
  • powiadomienia, transportu, zakwaterowania i wyżywienia osoby towarzyszącej,
  • przedłużenia ochrony ubezpieczeniowej w razie zdarzeń losowych,
  • pomocy prawnej i usług tłumacza.
Przykład

ERGO Hestia w ramach ubezpieczenia assistance podróżnego zapewnia opiekę nad zwierzętami domowymi pozostawionymi w kraju zamieszkania (do 3 dni) lub przewóz zwierząt do osoby wskazanej przez ubezpieczonego lub do hotelu dla zwierząt (i pobyt zwierzęcia w tym hotelu do 3 dni).

Koszty leczenia i opieka medyczna na Cyprze

Na Cyprze można korzystać z pomocy publicznej służby zdrowia w podstawowym zakresie dzięki karcie EKUZ, która nie jest jednak akceptowana na terytorium Cypru Północnego. Tam podróżnemu pomóc może tylko ubezpieczenie turystyczne, które pokryje też m.in. koszty opieki w szerszym zakresie, leczenia prywatnego czy transportu medycznego.

Jakość i dostępność służby zdrowia

Publiczna służba zdrowia na Cyprze (GeSY) nie odbiega standardem od usług oferowanych w krajach Europy Zachodniej. Obcokrajowcy mogą korzystać z niezbędnej opieki zdrowotnej na podstawie karty EKUZ i na takich samych zasadach, jakie obowiązują mieszkańców Cypru. Wystarczy zgłosić się do najbliższej publicznej placówki, a lekarz pierwszego kontaktu da Ci skierowanie do specjalisty lub szpitala – w nagłych przypadkach można też udać się tam bezpośrednio.

CZY WIESZ, ŻE …

Na Cyprze znajduje się ponad 30 publicznych szpitali i ośrodków zdrowia, które są zlokalizowane zarówno w dużych ośrodkach miejskich (Nikozja, Limassol, Larnaka, Pafos), jak i rozsiane po całej wyspie na obszarach mniej zurbanizowanych i wiejskich.

Potencjalne koszty leczenia bez ubezpieczenia

Zgodnie z cypryjskimi przepisami, mieszkańcy i obcokrajowcy korzystający z publicznej służby zdrowia na podstawie karty EKUZ są zobowiązani do pokrycia części kosztów leczenia. Wynoszą one m.in.:

  • wizyta u lekarza pierwszego kontaktu – 6 euro,
  • wizyta u specjalisty – 10 euro (ze skierowaniem) lub 25 euro (bez skierowania),
  • wizyta na oddziale pierwszej pomocy w szpitalu – 10 euro,
  • badania laboratoryjne – koszt zależy od rodzaju,
  • leki – 0,50 euro za każdy lek na recepcie (maksymalnie 10 euro),
  • transport medyczny na terenie kraju – bezpłatny tylko w przypadku zagrożenia życia.

Koszt leczenia bez karty EKUZ będzie oczywiście droższy. Wówczas za samą wizytę u lekarza zapłacimy co najmniej 40 euro, a pobyt w szpitalu będzie kosztował ok. 90 euro dziennie. Jeszcze więcej wyda pacjent leczący się w placówkach prywatnych – od 50 euro za wizytę u specjalisty i od 120 euro za dobę hospitalizacji.

Przykład

AXA Partners podaje, że leczenie zapalenia migdałków na Cyprze kosztowało pewnego podróżnego 500 euro, a inny wydał 1700 euro za opiekę medyczną po zatruciu pokarmowym. Z kolei koszt transportu medycznego karetką powietrzną wyniósł aż 25 000 euro.

Zalecane szczepienia przed wyjazdem

Przed podróżą na Cypr zaleca się przejście szczepień rutynowych – nie ma zagrożenia chorobami egzotycznymi ani obowiązkowej immunizacji. Wyjeżdżający na wyspę Afrodyty turyści powinni jednak zajrzeć do książeczki szczepień i w razie potrzeby uodpornić się m.in. na:

  • tężec, błonicę i krztusiec (szczepienie jest ważne przez 10 lat),
  • wirusowe zapalenie wątroby typu B (jeśli nie byliśmy szczepieni w wieku niemowlęcym),
  • grypę (zaleca się szczepienie zwłaszcza dzieci, seniorów i osób z obniżoną odpornością).

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia na Cypr?

Sam zakup ubezpieczenia turystycznego to za mało, bo żeby polisa zapewniała odpowiednią ochronę podczas wyjazdu, musi być we właściwy sposób wybrana. Co to znaczy? Powinieneś pamiętać przede wszystkim o:

  • wyborze podstawowych rodzajów ubezpieczenia (KL, NNW, OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie bagażu, assistance),
  • określeniu wysokości sum ubezpieczenia i przyjrzeniu się limitom ochrony,
  • sprawdzeniu wyłączeń i ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela,
  • dobraniu dodatków do ubezpieczenia w zależności od Twoich potrzeb i planów.

Pamiętaj, że ubezpieczenie ubezpieczeniu nierówne. Podczas gdy niektórym wystarczy podstawowa ochrona nierozszerzona o żadne dodatkowe ryzyka, inni będą potrzebować polisy znacznie bardziej rozbudowanej lub przystosowanej do indywidualnych warunków.

Limity odpowiedzialności i zakres ochrony

Podstawową kwestią przy wyborze ubezpieczenia do Cypru jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia kosztów leczenia. Powinna ona wynosić minimum 30-40 tys. euro, co w teorii będzie kwotą wystarczającą na pokrycie ewentualnych kosztów leczenia i transportu medycznego do Polski. W teorii, bo nie jest powiedziane, że wyższa kwota na pewno się nie przyda – pomoc medyczna za granicą kosztuje naprawdę dużo i na pozór duże sumy potrafią się bardzo szybko wyczerpać.

UWAGA!

Jeśli koszty leczenia za granicą przekroczą sumę ubezpieczenia określoną w polisie, ubezpieczyciel pokryje je tylko w ramach swojej odpowiedzialności. Pozostały wydatek ubezpieczony będzie musiał ponieść na własny rachunek.

Zwróć też uwagę, że granice pomocy wyznaczone przez sumy ubezpieczenia nie zawsze dotyczą wszystkich świadczeń oferowanych przez ubezpieczyciela w ramach tej samej polisy. Przy niektórych świadczeniach pojawiają się podlimity, które mogą obejmować m.in.:

  • koszty leczenia stomatologicznego i okołoporodowego,
  • koszty akcji ratowniczych i poszukiwawczych,
  • szkody w mieniu w ramach ubezpieczenia OC prywatnego,
  • sprzęt elektroniczny w ramach ubezpieczenia bagażu.

Wymienione wyżej świadczenia mogą, ale nie muszą być objęte niższymi limitami odpowiedzialności – zależy to od reguł obowiązujących w danym towarzystwie. Jeżeli jakaś usługa jest limitowana, informację na ten temat znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).

Długość podróży a wymagane ubezpieczenie

Wybierając ubezpieczenie na zagraniczny wyjazd, trzymaj się dwóch podstawowych zasad:

  • ochrona ubezpieczeniowa musi obejmować cały okres pobytu za granicą,
  • sumy ubezpieczenia powinny być tym wyższe, im dłuższa jest podróż.

Dlaczego to takie ważne? Ponieważ nigdy nie wiesz, kiedy może dojść do szkody. Dłuższy pobyt za granicą to większe ryzyko wystąpienia zdarzenia ubezpieczeniowego, a nawet wyczerpania się sumy ubezpieczenia, jeśli skorzystasz z pomocy kilka razy w ciągu jednego wyjazdu.

UWAGA!

Suma ubezpieczenia kosztów leczenia jest redukcyjna – każde wypłacone świadczenie pomniejsza ją o tę kwotę.

Sytuacje wysokiego ryzyka: sporty ekstremalne, nurkowanie, trekking

Wyjazd na Cypr daje wiele możliwości miłośnikom aktywności fizycznej, także w zakresie tych sportów, których na co dzień raczej nie mają możliwości uprawiania w Polsce, takich jak np. nurkowanie, windsurfing czy żeglarstwo. Jeśli planujesz tak spędzać czas za granicą, upewnij się jednak najpierw, czy Twoja polisa aby na pewno obejmuje takie atrakcje – bo wcale nie musi!

Standardowo ubezpieczenie turystyczne gwarantuje podróżnym ochronę podczas amatorskiego uprawiania sportów rekreacyjnych, do których zaliczają się m.in. pływanie, gra w siatkówkę plażową czy jazda na rowerze. Bardziej niebezpieczne dyscypliny zwiększają jednak prawdopodobieństwo wypadku, a co za tym idzie, większe jest także ryzyko dla ubezpieczyciela. Właśnie dlatego turyści, których interesują takie aktywności, muszą wykupić dodatkowe rozszerzenie o sporty ekstremalne lub wysokiego ryzyka.

Ekspert Mubi radzi:

Zwróć uwagę, jak Twój ubezpieczyciel klasyfikuje dyscypliny sportowe. Poszczególne towarzystwa stosują w tym zakresie różne regulacje. Jedne wyróżniają tylko sporty amatorskie i ekstremalne, inne rozbijają to jeszcze na sporty wysokiego ryzyka lub sporty zimowe. Inaczej mogą być też klasyfikowane poszczególne aktywności, więc jeśli np. w jednej firmie nurkowanie będzie uznawane za sport amatorski i znajdzie się w zakresie podstawowej ochrony, to wcale nie znaczy, że w drugiej będzie tak samo. Przed wyborem polisy zajrzyj zawsze do OWU i sprawdź, czy Twój sport znajduje się na liście amatorskich lub rekreacyjnych aktywności. Jeśli nie, musisz koniecznie wykupić rozszerzenie.

Koszt ubezpieczenia na Cypr

Wysokie koszty leczenia i bardzo drogi transport do kraju sprawiają, że polisa turystyczna na Cypr musi obejmować ochronę o odpowiednio wysokich sumach ubezpieczenia. Okazuje się jednak, że to wcale nie oznacza wielkiego wydatku. Wręcz przeciwnie, tygodniową polisę o szerokim zakresie ochrony można kupić za mniej niż 100 zł!

Przykładowe ceny polis

Jakie dokładnie są ceny? Sprawdziliśmy to na przykładzie dorosłego turysty, który wybiera się Cypr na tygodniowe wczasy. Nasz podróżny nie zamierza uprawiać żadnych ryzykownych sportów i nie jest przewlekle chory, dlatego jedynym przyjętym przez nas warunkiem była wysokość sumy ubezpieczenia KL – co najmniej 200 000 zł. Oto wybrane propozycje znalezione za pomocą kalkulatora ubezpieczeń turystycznych na mubi.pl.

Towarzystwo ubezpieczenioweWarunki ubezpieczeniaCena ubezpieczenia
UNIQAKL: 250 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
32 zł
ProamaKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł
47 zł
SIGNAL IDUNAKL: 255 594 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 127 797 zł,
Bagaż: 1000 zł
56 zł
WienerKL: 340 792 zł,
NNW: 20 000 zł,
OC: 212 995 zł,
Bagaż: 1000 zł
64 zł
mtu24.plKL: 300 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 100 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
65 zł
ERGO HestiaKL: 500 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 500 000 zł,
Bagaż: 5000 zł
68 zł
AXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
92 zł
GeneraliKL: 800 000 zł,
NNW: 60 000 zł,
OC: 200 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
95 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczenia turystycznego Mubi.

Czynniki wpływające na koszt ubezpieczenia

Widać, że koszt polisy zwiększa się wraz z zakresem ochrony i sumami ubezpieczenia. Na cenę wpływa jednak więcej czynników, w tym m.in. liczba i wiek podróżnych, czas wyjazdu i planowane przez ubezpieczonego aktywności.

Poniżej przykład tego, jak zmieni się koszt ubezpieczenia w zależności od długości pobytu na Cyprze dla pojedynczego turysty, pary podróżnych i rodziny z dwójką dzieci (obliczenia dotyczą oferty Generali z sumami ubezpieczenia KL: 300 000 zł, NNW: 15 000 zł i OC: 50 000 zł).

Czas pobytuCena ubezpieczenia dla 1 osobyCena ubezpieczenia dla 2 osóbCena ubezpieczenia dla 4 osób
7 dni50 zł101 zł193 zł
10 dni73 zł146 zł278 zł
14 dni101 zł203 zł386 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczenia turystycznego Mubi.

Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne na Cypr?

Ubezpieczenie turystyczne obejmujące ochronę podczas pobytu na Cyprze kupisz:

  • osobiście w stacjonarnej placówce firmy ubezpieczeniowej lub agencji ubezpieczeń,
  • telefonicznie w wybranych firmach ubezpieczeniowych,
  • online za pomocą kalkulatorów na stronach ubezpieczycieli lub przez porównywarkę ubezpieczeń.
CZY WIESZ, ŻE …

Jeśli wybierasz się na Cypr w ramach wycieczki z biura podróży, organizator takiego wyjazdu ma obowiązek zapewnić Ci ubezpieczenie. Zakres takiej ochrony będzie jednak bardzo wąski, dlatego warto wybrać wyższy pakiet ubezpieczeń, który można kupić za pośrednictwem biura lub po prostu poszukać dodatkowego ubezpieczenia na własną rękę.

Przegląd firm ubezpieczeniowych oferujących ochronę na Cyprze

Cypr to popularny kierunek podróży, dlatego oferty ubezpieczenia na taki wyjazd znajdziesz w praktycznie każdej firmie. Zamiast przeglądać propozycje każdego ubezpieczyciela osobno, warto jednak zaoszczędzić czas, używając porównywarki ubezpieczeń Mubi, dzięki której otrzymasz wiele ofert w jednym miejscu.

Na Mubi ubezpieczenia turystyczne na Cypr oferują m.in.:

  • AXA Partners,
  • ERGO Hestia,
  • Generali,
  • SIGNAL IDUNA,
  • Wiener,
  • UNIQA.

Każda z firm przygotowuje zawsze kilka propozycji, więc wybór obejmuje nawet kilkadziesiąt polis różniących się zakresem ochrony i sumami ubezpieczenia. Znajdź wśród nich tę, która najlepiej spełnia Twoje oczekiwania i ciesz się ochroną podczas wyjazdu na Cypr.

Przeczytaj też: Cypr – przewodnik dla kierowców

Najważniejsze informacje:
  • Podróżując na Cypr, potrzebujesz dowodu osobistego lub paszportu.
  • Na Cyprze działa karta EKUZ, ale usługi publicznej służby zdrowia i tak są częściowo odpłatne.
  • EKUZ nie jest akceptowany w pólnocnej części Cypru, czyli w tzw. Tureckiej Republice Cypru Północnego.
  • Prywatne leczenie na Cyprze jest w całości finansowane przez pacjenta.
  • Ubezpieczenie turystyczne obejmuje koszty leczenia w publicznej i prywatnej służbie zdrowia. Ochrona działa także na Cyprze Północnym.
  • Zaleca się, żeby minimalna suma ubezpieczenia kosztów leczenia na Cyprze wynosiła ok. 30-40 tys. euro.
  • Zakres ubezpieczenia turystycznego należy dopasować do własnych potrzeb – polisa może obejmować m.in. koszty leczenia, NNW czy OC w życiu prywatnym.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie na Cypr

Co zabrać ze sobą na Cypr?
Czy ubezpieczenie działa na Cyprze Północnym?
Czy ubezpieczenie turystyczne pokrywa koszty leczenia na Cyprze?
Źródła:
  • https://www.gov.pl/web/cypr/informacje-dla-podrozujacych
  • https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/leczenie-w-krajach-unii-europejskiej-i-efta/wyjezdzam-do/
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!