Hiszpania – przewodnik dla turystów

Gwar, ekspresyjne rozmowy, tłumy, huczne zabawy – to znaki rozpoznawcze Hiszpanii i jej mieszkańców. Jadąc na wakacje do tego kraju, będziesz miał okazję uczestniczyć w fieście i z pewnością porozmawiasz z kilkoma Hiszpanami, którzy uwielbiają dyskusje, pogawędki, nawiązywanie nowych kontaktów. Oprócz rozrywkowego stylu życia Hiszpania jest w stanie zapewnić przyjezdnym także przyjemne chwile relaksu, ciekawe wycieczki oraz całą listę imponujących miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć.

Terminy, noclegi i dokumenty – co trzeba wiedzieć przed wyjazdem do Hiszpanii?

Jadąc na wakacje, każdy turysta liczy, że podczas pobytu pogoda będzie dopisywała. Pełne słońce i brak deszczu dają więcej możliwości korzystania z uroków celu podróży. Przygotowania do wyjazdu nie ograniczają się jednak tylko do wyboru terminu wakacji. O czym należy pamiętać przed urlopem?

Pogoda w Hiszpanii – kiedy jechać?

Klimat panujący w Hiszpanii sprawia, że kraj ten przyciąga turystów, którzy uwielbiają spędzać czas na plaży: zażywać kąpieli morskich i słonecznych. W zdecydowanej większości roku panują warunki pogodowe, które umożliwiają takie spędzanie wolnego czasu podczas urlopu. W Hiszpanii najcieplej jest w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu, wrześniu oraz w październiku. Temperatury sięgają wówczas od 25 nawet do 35 stopni Celsjusza. Nieco chłodniej – około 20 stopni – jest w marcu, kwietniu i listopadzie. Może okazać się, że dla niektórych będzie to idealna pogoda do zwiedzania.

Aktualna pogoda w stolicy Hiszpanii – Madryt

Aktualizacja pogody odbywa się co 4 godziny.

Ile kosztuje nocleg w hiszpańskich hotelach?

To, ile zapłacisz za nocleg, zależy od kilku czynników (miasta docelowego, standardu hotelu, długości pobytu, liczby zakwaterowanych osób). Sprawdźmy, jak dużo trzeba zapłacić za tygodniowy pobyt w szczycie sezonu (20.06.2020-27.06.2020) dla jednej osoby w hotelu 3-gwiazdkowym.

 • Barcelona – 1155 zł,
 • Madryt – 1186 zł,
 • Sewilla – 1212 zł,
 • Malaga – 1490 zł,
 • Walencja – 1995 zł,
 • Kordoba – 1276 zł,
 • Saragossa – 1063 zł,
 • Las Palmas – 896 zł,
 • Bilbao – 8823 zł,
 • Alicante – 1531 zł,
 • San Sebastian – 2555 zł,
 • Grenada – 1001 zł.

*Ceny pochodzą z portalu booking.com i prezentują najtańsze z dostępnych opcji w danym standardzie [luty 2020].

hiszpania

Jakie dokumenty będą potrzebne w podróży do Hiszpanii?

Jako polski turysta możesz przekroczyć hiszpańską granicę, legitymując się paszportem lub nawet dowodem osobistym. Jeśli planujesz dojazd do Hiszpanii własnym samochodem, powinieneś zabrać ze sobą także prawo jazdy, dowód rejestracyjny samochodu i aktualną polisę OC, którą po zakupie wybranej ochrony wydał Twój ubezpieczyciel.

Czy polscy turyści mogą liczyć na pomoc lekarską w Hiszpanii?

Hiszpania jest krajem, w którym nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Turyści, którzy wybierają się tam na wakacje, nie mają obowiązku poddawać się dodatkowym szczepieniom. Jednak przeziębić się można wszędzie i o każdej porze roku. Nawet w środku lata. Na wypadek tej i innych sytuacji zdrowotnych warto zapewnić sobie opiekę medyczną. A z tej za granicą nie każdy może korzystać. Co zrobić, żeby uzyskać dostęp do lekarza podczas wakacji w Hiszpanii?

Odpowiedź: EKUZ i ubezpieczenie od kosztów leczenia

W Hiszpanii istnieje możliwość skorzystania z opieki medycznej bez ponoszenia opłat. Również polscy turyści mogą otrzymać pomoc lekarską bezpłatnie, jeśli posiadają Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Pozwoli ona na udanie się na wizytę lub badania, które są nieodpłatne również dla Hiszpanów. Ci mogą liczyć na opiekę tylko w podstawowym zakresie. Jeśli konieczne będzie poddanie się dodatkowym zabiegom, wykonanie nierefundowanych badań lub transport medyczny, karta EKUZ nie uchroni od kosztów. Te może pokryć prywatne ubezpieczenie, tzw. ubezpieczenie od kosztów leczenia, które można kupić wraz z polisą turystyczną. Ta dodatkowa ochrona pozwoli opłacić zarówno opiekę w ramach publicznej służby zdrowia, jak i wizyty w prywatnych przychodniach i gabinetach.

Jak zadbać o zdrowie podczas pobytu w Hiszpanii?

Wyjeżdżając na Półwysep Iberyjski, zwłaszcza w miesiącach letnich (czerwiec, lipiec, sierpień), trzeba mieć na uwadze duże nasłonecznienie i wysokie temperatury. Muszą o tym pamiętać szczególnie osoby starsze i cierpiące na przewlekłe choroby. Ci, którym upał szczególnie doskwiera, powinni zdecydować się albo na inny kierunek podróży, albo wybrać się na wakacje, gdy w Hiszpanii jest nieco chłodniej, albo zapytać swojego lekarza o postępowanie podczas pobytu w tym kraju.

Bez względu na to, czy chorujesz, czy jesteś całkowicie zdrowy, powinieneś pamiętać jednak o zabraniu ze sobą nakrycia głowy, które przyda się zarówno podczas plażowania, jak i w czasie zwiedzania hiszpańskich zabytków. Z hotelu nie należy wychodzić bez kremu z filtrem. Najlepiej nanieść go na skórę rano, a podczas plażowania należy pamiętać, żeby używać go po każdym wyjściu z wody.

Wysokie temperatury to sygnał, żeby zawsze mieć przy sobie butelkę wody.

Co warto zwiedzić podczas urlopu w Hiszpanii?

Hiszpania to kraj dla miłośników plażowania, wędrówek pośród pięknej, dzikiej przyrody, kraj sztuki i architektury. Oferuje przyjezdnym bogactwo kulturowe i historyczne. Turyści przebywający na urlopie w tym kraju mają okazję poznać tamtejszy styl życia, przyjrzeć się z bliska bogatej architekturze, uczestniczyć w rozgrywkach sportowych najbardziej znanych klubów piłkarskich na świecie i spędzić czas na wiele innych sposobów.

Obiekty architektoniczne i zabytki Hiszpanii

Sagrada Família

Świątynia projektu Antonio Gaudíego, która w 2010 roku otrzymała tytuł bazyliki mniejszej. Świątynia jest w ciągłej budowie, ale już robi imponujące wrażenie. Budowla ma przypominać spójnie funkcjonujący organizm, dlatego nie ma w niej dwóch identycznych elementów. Sagrada Familia to jednocześnie miejsce spoczynku Gaudiego, który poświęcił stworzeniu kościoła kilkanaście ostatnich lat swojego życia.

Pałac Królewski w Madrycie

XVIII-wieczna, barokowa budowla, która jest miejscem rezydowania króla Hiszpanii. Obiekt z założenia miał być inspirowany Luwrem. Pałac został stworzony w stylu klasycystycznym oraz rokoko. Znajduje się nad rzeką Manzanares. Posiada 2800 pomieszczeń, z czego część można zwiedzać.

Katedra w Santiago de Compostela

Cel wielu pielgrzymek wiernych z całej Europy. To do tej katedry wiedzie popularna droga św. Jakuba. Tę średniowieczną świątynię wybudowano w stylu romańskim. To we wnętrzach Santiago de Compostela znajdują się takie dzieła, jak Brama Złotników czy kadzielnica Botafumeiro.

Rozrywka w Hiszpanii

Jeśli mówimy o zabawie w Hiszpanii to na myśl przychodzi przede wszystkim pojęcie fiesty. Dla Hiszpanów właściwie każda uroczystość jest okazją do świętowania. Karnawał jest hucznie obchodzony m.in. w Kadyksie czy na Teneryfie, ale oprócz karnawału Hiszpanie praktykują także hucznie obchody Wielkiego Tygodnia, święto flamenco w Sewilli, a także gonitwy byków czy pielgrzymki do obrazu Matki Bożej w Almonte. Każde, nawet najmniejsze hiszpańskie miasteczko, które świętuje, robi to na swój sposób.

wakacje w Hiszpanii

Przyrodnicze walory Hiszpanii

Cueva de los Verdes

Jaskinia, która została stworzona niemal w stu procentach przez naturę. Tunel wyrzeźbiła lawa pochodząca z wulkanu La Corona w 3000 – 5000 r.p.n.e. W jaskini zamontowano oświetlenie i ścieżki, którymi podążają turyści. Ciekawostkami, na które zwraca się uwagę turystów podczas zwiedzania tunelu są złudzenia optyczne, które można tam zaobserwować.

Park Narodowy Teide

Park Narodowy na Teneryfie, w którym celem większości wycieczek jest wulkan Teide. Park nie słynie jednak tylko z wulkanu, ale także z bujnej roślinności, na którą warto zwrócić uwagę w drodze na szczyt.

Ogród Kaktusów

Mieszczący się na hiszpańskiej wyspie Lanzarote ogród, który stworzono w dawnych kamieniołomach. Miejsce to pozwala podziwiać około 1400 gatunków kaktusów, które sprowadzono m.in. z Madagaskaru, Peru, Kenii, Maroka i Meksyku. Największe wrażenie robią te ogromne okazy, których wysokość sięga kilku metrów.

Kultura Hiszpanii

Muzeum Picassa

Muzeum pozwala zobaczyć wiele dzieł Pabla Picasso w jednym miejscu. Poza ukończonymi, popularnymi pracami można przyjrzeć się również jego pierwszym szkicom.

Muzeum Guggenheima w Bilbao

Miejsce, którym z pewnością zainteresują się miłośnicy sztuki współczesnej. Wyprawa do tego muzeum pozwoli poznać dzieła współczesnych artystów. Znajdują się tam m.in. prace Andy’ego Warhola czy Roberta Rauschenberga.

Hiszpańska kuchnia

Kuchnia hiszpańska nie jest jednorodna. Każdy region tego kraju charakteryzuje się tradycjami gastronomicznymi oraz właściwymi dla nich smakami. Jakich potraw warto spróbować podczas pobytu w Hiszpanii?

 • Al pil-pil – jedna z potraw charakterystycznych dla kuchni baskijskiej, czyli smażona ryba z czosnkiem w plasterkach i pikantną papryczką,
 • churros – smażone ciastka z parzonego ciasta, które stanowią doskonały dodatek do kawy,
 • paella – potrawa stworzona w oparciu o ryż,
 • gazpacho – chłodnik z papryki i pomidorów,
 • sangria – wino z lodem i owocami.

Co warto przywieźć z Hiszpanii?

 • Cavę – wino musujące, które występuje w odmianie białej oraz różowej,
 • szafran – przyprawa, bez której nie sposób przygotować wielu hiszpańskich potraw,
 • turron – hiszpańska odmiana nugatu,
 • sangrię – napój z czerwonego wina z brandy, owocami i sokiem z pomarańczy.

Minicennik produktów i usług w Hiszpanii

 • Prywatna wizyta u lekarza – od 170 zł do 255 zł,
 • benzyna (litr) – 5,50 zł,
 • diesel (litr) – 5,10 zł,
 • chorizo – 4,25 zł,
 • sangria (kieliszek) – od 8,50 zł do 30 zł,
 • lokalne piwo – od 6,40 zł do 17 zł,
 • obiad w restauracji – od 30 zł do 85 zł,
 • zwiedzanie Sagrada Familia – od 64 zł,
 • zwiedzanie stadionu Realu Madryt – od około 102 zł,
 • zwiedzanie Domu Picassa – 13 zł.

Kalkulator walutowy – sprawdź ile pieniędzy zabrać do Hiszpanii

Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 2-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Na swoim koncie ma publikacje zarówno w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się setkom kierowców. Prywatnie melomanka, miłośniczka gotowania i podróży po Polsce.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!