Hiszpania – przewodnik dla turystów

Gwar, ekspresyjne rozmowy, tłumy, huczne zabawy – to znaki rozpoznawcze Hiszpanii i jej mieszkańców. Jadąc na wakacje do tego kraju, będziesz miał okazję uczestniczyć w fieście i z pewnością porozmawiasz z kilkoma Hiszpanami, którzy uwielbiają dyskusje, pogawędki, nawiązywanie nowych kontaktów. Oprócz rozrywkowego stylu życia, Hiszpania jest w stanie zapewnić przyjezdnym także przyjemne chwile relaksu, ciekawe wycieczki oraz całą listę imponujących miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć.

COVID-19 w Hiszpanii

Od 9 maja 2021 roku na terenie Hiszpanii nie obowiązuje już stan alarmowy, co nie jest jednoznaczne ze zniesieniem wszystkich obostrzeń. Nadal obowiązkowe jest m.in. noszenie maseczek w przestrzeniach publicznych zamkniętych i otwartych, jeśli nie ma możliwości zachowania dystansu.

Polska aktualnie nie jest ujęta na hiszpańskiej liście regionów ryzyka, dlatego przybywając do tego kraju drogą morską lub powietrzną, wystarczy wypełnić formularz sanitarny. Turyści przybywający do Hiszpanii z regionów ryzyka są zobowiązani do posiadania zaświadczenia potwierdzającego pełne zaszczepienie, negatywnego wyniku testu na COVID-19 lub zaświadczenia o przebyciu COVID-19. To samo dotyczy podróżujących drogą lądową z regionów ryzyka we Francji.

UWAGA!

Aktualne informacje na temat sytuacji epidemicznej w Hiszpanii i związanych z nią obostrzeń można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Terminy, noclegi i dokumenty – co trzeba wiedzieć przed wyjazdem do Hiszpanii?

Jadąc na wakacje, każdy turysta liczy, że podczas pobytu pogoda będzie dopisywała. Pełne słońce i brak deszczu dają więcej możliwości korzystania z uroków celu podróży. Przygotowania do wyjazdu nie ograniczają się jednak tylko do wyboru terminu wakacji. O czym należy pamiętać przed urlopem?

Pogoda w Hiszpanii – kiedy jechać?

Klimat panujący w Hiszpanii sprawia, że kraj ten przyciąga turystów, którzy uwielbiają spędzać czas na plaży: zażywać kąpieli morskich i słonecznych. W zdecydowanej większości roku panują warunki pogodowe, które umożliwiają takie spędzanie wolnego czasu podczas urlopu. W Hiszpanii najcieplej jest w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu, wrześniu oraz w październiku. Temperatury sięgają wówczas od 25°C nawet do 35°C. Nieco chłodniej – około 20°C – jest w marcu, kwietniu i listopadzie. Może okazać się, że dla niektórych będzie to idealna pogoda do zwiedzania.

Aktualna pogoda w stolicy Hiszpanii – Madryt

Aktualizacja pogody odbywa się co 4 godziny.

Ile kosztuje nocleg w hiszpańskich hotelach?

To, ile zapłacisz za nocleg, zależy od kilku czynników (miasta docelowego, standardu hotelu, długości pobytu, liczby zakwaterowanych osób). Sprawdźmy, jak dużo trzeba zapłacić za tygodniowy pobyt w szczycie sezonu (23.08.2021-29.08.2021) dla jednej osoby w hotelu 3-gwiazdkowym.

 • Barcelona – 1599 zł,
 • Madryt – 750 zł,
 • Sewilla – 1024 zł,
 • Malaga – 1451 zł,
 • Walencja – 1518 zł,
 • Kordoba – 1026 zł,
 • Saragossa – 1162 zł,
 • Las Palmas – 1113 zł,
 • Bilbao – 1780 zł,
 • Alicante – 1393 zł,
 • San Sebastian – 2519 zł,
 • Grenada – 1051 zł.

*Ceny pochodzą z portalu booking.com i prezentują najtańsze z dostępnych opcji w danym standardzie [lipiec 2021].

Przeczytaj też: Costa Brava – przewodnik dla turystów

Przeczytaj też: Minorka – przewodnik dla turystów

hiszpania

Jakie dokumenty będą potrzebne w podróży do Hiszpanii?

Jako polski turysta możesz przekroczyć hiszpańską granicę, legitymując się paszportem lub nawet dowodem osobistym. Jeśli planujesz dojazd do Hiszpanii własnym samochodem, powinieneś zabrać ze sobą także prawo jazdy, dowód rejestracyjny samochodu i aktualną polisę OC, którą po zakupie wybranej ochrony wydał Twój ubezpieczyciel.

Czy polscy turyści mogą liczyć na pomoc lekarską w Hiszpanii?

Hiszpania jest krajem, w którym nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Turyści, którzy wybierają się tam na wakacje, nie mają obowiązku poddawać się dodatkowym szczepieniom. Jednak przeziębić się można wszędzie i o każdej porze roku. Nawet w środku lata. Na wypadek tej i innych sytuacji zdrowotnych warto zapewnić sobie opiekę medyczną. A z tej za granicą nie każdy może korzystać. Co zrobić, żeby uzyskać dostęp do lekarza podczas wakacji w Hiszpanii?

Odpowiedź: EKUZ i ubezpieczenie od kosztów leczenia

Ci mogą jednak liczyć na opiekę tylko w podstawowym zakresie. Jeśli konieczne będzie poddanie się dodatkowym zabiegom, wykonanie nierefundowanych badań lub transport medyczny, karta EKUZ nie uchroni od kosztów. Te może pokryć prywatne ubezpieczenie, tzw. ubezpieczenie od kosztów leczenia, które można kupić wraz z polisą turystyczną. Ta dodatkowa ochrona pozwoli opłacić zarówno opiekę w ramach publicznej służby zdrowia, jak i wizyty w prywatnych przychodniach i gabinetach.

Jak zadbać o zdrowie podczas pobytu w Hiszpanii?

Wyjeżdżając na Półwysep Iberyjski, zwłaszcza w miesiącach letnich (czerwiec, lipiec, sierpień), trzeba mieć na uwadze duże nasłonecznienie i wysokie temperatury. Muszą o tym pamiętać szczególnie osoby starsze i cierpiące na przewlekłe choroby. Ci, którym upał szczególnie doskwiera, powinni zdecydować się albo na inny kierunek podróży, albo wybrać się na wakacje, gdy w Hiszpanii jest nieco chłodniej, albo zapytać swojego lekarza o postępowanie podczas pobytu w tym kraju.

Bez względu na to, czy chorujesz, czy jesteś całkowicie zdrowy, powinieneś pamiętać jednak o zabraniu ze sobą nakrycia głowy, które przyda się zarówno podczas plażowania, jak i w czasie zwiedzania hiszpańskich zabytków. Z hotelu nie należy wychodzić bez kremu z filtrem. Najlepiej nanieść go na skórę rano, a podczas plażowania należy pamiętać, żeby używać go po każdym wyjściu z wody.

Wysokie temperatury to sygnał, żeby zawsze mieć przy sobie butelkę wody.

Co obejmuje i ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Hiszpanii?

Chcąc zapewnić sobie pełną ochronę podczas pobytu w Hiszpanii, trzeba oprócz wyrobienia karty EKUZ, wykupić ubezpieczenie turystyczne o odpowiednim zakresie. Co powinna zawierać taka polisa?

 • Ubezpieczenie kosztów leczenia – pokrywające wydatki nierefundowane przez NFZ (np. leczenie prywatne), jego suma powinna wynosić min. 100 tys. zł.
 • Ubezpieczenie kosztów ratownictwa – niekiedy są wliczane do kosztów leczenia.
 • Ubezpieczenie NNW – dzięki niemu Ty lub Twoja rodzina otrzymacie odszkodowanie w razie uszczerbku na zdrowiu lub śmierci.
 • OC w życiu prywatnym – zagwarantuje Ci ochronę finansową w razie spowodowania szkody osobie trzeciej.
 • Ubezpieczenie bagażu – pokrywa straty w razie uszkodzenia, zgubienia lub kradzieży bagażu.
 • Assistance – zapewnia m.in. całodobowy dostęp do infolinii, pomoc prawnika i tłumacza, a nawet zorganizowanie powrotu do kraju dla Twoich bliskich.

Podstawą każdej polisy turystycznej są ubezpieczenia kosztów leczenia i ratownictwa oraz NNW. Zadbaj, by opiewały one na odpowiednio wysokie sumy, pamiętając, że wydatki za granicą są większe niż w Polsce, zatem przykładowo polisa na 50 tys. zł może okazać się niewystarczająca i resztę kosztów musiałbyś ponieść z własnej kieszeni.

Nie warto ryzykować, tym bardziej, że ceny pakietów na tygodniowy pobyt w Hiszpanii dla  jednej osoby nie są wygórowane i wynoszą nawet od kilku złotych na dzień. W tabeli przedstawiamy ceny poszczególnych wariantów polisy dla turystów różniące się wybranymi sumami ubezpieczeń.

Firma ubezpieczeniowaCena podstawowego pakietu*Cena rozszerzonego pakietu**Cena najwyższego pakietu***
mtu24.pl22 zł26 zł58 zł
Aviva26 zł66 zł186 zł
Generali28 zł43 zł66 zł
Proama28 zł36 zł42 zł
Wiener29 zł37 zł55 zł
Europa Ubezpieczenia32 zł49 zł77 zł
Ceny za kalkulatorami na stronach ubezpieczycieli [lipiec 2021]
*suma ubezpieczenia kosztów leczenia maksymalnie do 120 000 zł
**suma ubezpieczenia kosztów leczenia maksymalnie do 300 000 zł
***suma ubezpieczenia kosztów leczenia maksymalnie do 700 000 zł

Co warto zwiedzić podczas urlopu w Hiszpanii?

Hiszpania to kraj dla miłośników plażowania, wędrówek pośród pięknej, dzikiej przyrody, kraj sztuki i architektury. Oferuje przyjezdnym bogactwo kulturowe i historyczne. Turyści przebywający na urlopie w tym kraju mają okazję poznać tamtejszy styl życia, przyjrzeć się z bliska bogatej architekturze, uczestniczyć w rozgrywkach sportowych najbardziej znanych klubów piłkarskich na świecie i spędzić czas na wiele innych sposobów.

Obiekty architektoniczne i zabytki Hiszpanii

Sagrada Família

Świątynia projektu Antonio Gaudíego, która w 2010 roku otrzymała tytuł bazyliki mniejszej. Świątynia jest w ciągłej budowie, ale już robi imponujące wrażenie. Budowla ma przypominać spójnie funkcjonujący organizm, dlatego nie ma w niej dwóch identycznych elementów. Sagrada Familia to jednocześnie miejsce spoczynku Gaudiego, który poświęcił stworzeniu kościoła kilkanaście ostatnich lat swojego życia.

Pałac Królewski w Madrycie

XVIII-wieczna, barokowa budowla, która jest miejscem rezydowania króla Hiszpanii. Obiekt z założenia miał być inspirowany Luwrem. Pałac został stworzony w stylu klasycystycznym oraz rokoko. Znajduje się nad rzeką Manzanares. Posiada 2800 pomieszczeń, z czego część można zwiedzać.

Katedra w Santiago de Compostela

Cel wielu pielgrzymek wiernych z całej Europy. To do tej katedry wiedzie popularna droga św. Jakuba. Tę średniowieczną świątynię wybudowano w stylu romańskim. To we wnętrzach Santiago de Compostela znajdują się takie dzieła, jak Brama Złotników czy kadzielnica Botafumeiro.

Rozrywka w Hiszpanii

Jeśli mówimy o zabawie w Hiszpanii, to na myśl przychodzi przede wszystkim pojęcie fiesty. Dla Hiszpanów właściwie każda uroczystość jest okazją do świętowania. Karnawał jest hucznie obchodzony m.in. w Kadyksie czy na Teneryfie, ale oprócz karnawału Hiszpanie praktykują także hucznie obchody Wielkiego Tygodnia, święto flamenco w Sewilli, a także gonitwy byków czy pielgrzymki do obrazu Matki Bożej w Almonte. Każde, nawet najmniejsze hiszpańskie miasteczko, które świętuje, robi to na swój sposób.

wakacje w Hiszpanii

Przyrodnicze walory Hiszpanii

Cueva de los Verdes

Jaskinia, która została stworzona niemal w stu procentach przez naturę. Tunel wyrzeźbiła lawa pochodząca z wulkanu La Corona w latach 3000-5000 p.n.e. W jaskini zamontowano oświetlenie i ścieżki, którymi podążają turyści. Ciekawostkami, na które zwraca się uwagę turystów podczas zwiedzania tunelu, są złudzenia optyczne, które można tam zaobserwować.

Park Narodowy Teide

Park Narodowy na Teneryfie, w którym celem większości wycieczek jest wulkan Teide. Park nie słynie jednak tylko z wulkanu, ale także z bujnej roślinności, na którą warto zwrócić uwagę w drodze na szczyt.

Ogród Kaktusów

Mieszczący się na hiszpańskiej wyspie Lanzarote ogród, który stworzono w dawnych kamieniołomach. Miejsce to pozwala podziwiać około 1400 gatunków kaktusów, które sprowadzono m.in. z Madagaskaru, Peru, Kenii, Maroka i Meksyku. Największe wrażenie robią te ogromne okazy, których wysokość sięga kilku metrów.

wyspy kanaryjskie
Wyspy Kanaryjskie – przewodnik dla turystów

Słońce przez ponad 300 dni, rozległe plaże i ciepła woda w oceanie przez cały rok. Co warto tam zobaczyć? Przeczytaj i sprawdź!

Czytaj dalej

Kultura Hiszpanii

Muzeum Picassa

Muzeum pozwala zobaczyć wiele dzieł Pabla Picasso w jednym miejscu. Poza ukończonymi, popularnymi pracami można przyjrzeć się również jego pierwszym szkicom.

Muzeum Guggenheima w Bilbao

Miejsce, którym z pewnością zainteresują się miłośnicy sztuki współczesnej. Wyprawa do tego muzeum pozwoli poznać dzieła współczesnych artystów. Znajdują się tam m.in. prace Andy’ego Warhola czy Roberta Rauschenberga.

Hiszpańska kuchnia

Kuchnia hiszpańska nie jest jednorodna. Każdy region tego kraju charakteryzuje się tradycjami gastronomicznymi oraz właściwymi dla nich smakami. Jakich potraw warto spróbować podczas pobytu w Hiszpanii?

 • Al pil-pil – jedna z potraw charakterystycznych dla kuchni baskijskiej, czyli smażona ryba z czosnkiem w plasterkach i pikantną papryczką;
 • churros – smażone ciastka z parzonego ciasta, które stanowią doskonały dodatek do kawy;
 • paella – potrawa stworzona w oparciu o ryż;
 • gazpacho – chłodnik z papryki i pomidorów;
 • sangria – wino z lodem i owocami.

Co warto przywieźć z Hiszpanii?

 • Cavę – wino musujące, które występuje w odmianie białej oraz różowej;
 • szafran – przyprawa, bez której nie sposób przygotować wielu hiszpańskich potraw;
 • turron – hiszpańska odmiana nugatu;
 • sangrię – napój z czerwonego wina z brandy, owocami i sokiem z pomarańczy.

Minicennik produktów i usług w Hiszpanii

 • Prywatna wizyta u lekarza – ok. 450 zł;
 • benzyna (litr) – 6,58 zł;
 • diesel (litr) – 5,91 zł;
 • chorizo – 4,25 zł;
 • sangria (kieliszek) – od 8,50 zł do 30 zł;
 • lokalne piwo – od 6,40 zł do 17 zł;
 • obiad w restauracji – od 30 zł do 85 zł;
 • zwiedzanie Sagrada Familia – od 64 zł;
 • zwiedzanie stadionu Realu Madryt – od około 102 zł;
 • zwiedzanie Domu Picassa – 13 zł.

*ceny za portalem e-petrol.pl (16.07.2021)

Kalkulator walutowy – sprawdź, ile pieniędzy zabrać do Hiszpanii

PODSUMOWANIE
 • Podróżując do Hiszpanii, potrzebujesz dowodu osobistego lub paszportu.
 • Kierowcy muszą mieć przy sobie prawo jazdy, dowód rejestracyjny i polisę ubezpieczenia OC. Zielona Karta nie jest wymagana.
 • Najcieplejszy okres w roku trwa w Hiszpanii od maja do października. Średnie temperatury sięgają tam wówczas ponad 30°C.
 • W Hiszpanii obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego.
 • Do najsłynniejszych hiszpańskich zabytków należą m.in. Sagrada Familia w Barcelonie czy Pałac Królewski w Madrycie.
 • Hiszpania kusi turystów szeroką ofertą kulturalną i rozrywkową, cudami przyrody, pięknymi plażami i niejednorodną, regionalną kuchnią.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o urlop w Hiszpanii

Co obejmuje karta EKUZ w Hiszpanii?

Posiadając kartę EKUZ, jesteś upoważniony do otrzymania pomocy publicznej służby zdrowia w Hiszpanii w takim samym zakresie, jak obywatele tego kraju. Bezpłatne jest leczenie w szpitalach i publicznych zakładach opieki zdrowotnej. Lekarz zdecyduje, jakie świadczenie jest dla Ciebie niezbędne, biorąc pod uwagę Twój stan oraz planowany czas pobytu w Hiszpanii.

Co powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne do Hiszpanii?

Najważniejszym elementem każdej polisy turystycznej jest ubezpieczenie kosztów leczenia. Aby mieć pewność, że pokryje ono wszystkie niespodziewane wydatki podczas pobytu w Hiszpanii, zadbaj, by jego suma nie była mniejsza niż 100 tys. zł. Ponadto zwróć uwagę na zakres pomocy assistance i sumę NNW. Dodatkiem do ochrony może być np. OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie bagażu lub klauzula alkoholowa.

Co można robić w Hiszpanii?

Możliwości jest bez liku. Chcący wypocząć, mogą udać się na bajeczne plaże Costa Brava. Zwiedzający nie mogą pominąć Barcelony czy Madrytu, a miłośnicy przyrody mogą podziwiać jaskinię Cueva de los Verdes czy park narodowy na Teneryfie. Nie zabraknie też okazji do imprezowania, bo Hiszpanie obchodzą hucznie różnego rodzaju święta.

zdjęcie autora
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę
24,50
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!