Ubezpieczenie na Minorkę
Minorka to mniej popularna, a przez to znacznie spokojniejsza od swoich imprezowych sióstr, czyli Majorki i Ibizy. Nie oznacza to jednak, że nie przyda się na niej ubezpieczenie turystyczne mimo działania EKUZ. Jak wybrać polisę na wyjazd na tę hiszpańską wyspę? Ile kosztuje polisa? Dowiedz się więcej o ubezpieczeniu na Minorkę!
Ubezpieczenie na Minorkę – Spis Treści
Wprowadzenie
Minorka jest częścią archipelagu Balearów. Leżąca ok. 200 km od hiszpańskiego wybrzeża wyspa przyciąga turystów ciszą, spokojem i wspaniałą przyrodą. Wyspa ma 668 km2 powierzchni, a do jej największych atrakcji zalicza się malownicze miasto portowe Ciutadella czy liczne plaże Cala Macarella, Cala Galdana czy Cala Mitjana.
Dlaczego warto rozważyć ubezpieczenie przed wyjazdem na Minorkę
Podróż na Minorkę z Polski odbywa się w granicach Unii Europejskiej, więc możesz na wyspie korzystać z publicznej opieki zdrowotnej, jeśli posiadasz Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Czy to oznacza, że ubezpieczenie turystyczne nie jest potrzebne podczas wyjazdu na Minorkę?
Zdecydowanie nie, ponieważ EKUZ gwarantuje tylko podstawową i ograniczoną ochronę w ramach systemu publicznej opieki zdrowotnej na zasadach obowiązujących w danym kraju, a więc w omawianym przypadku w Hiszpanii. Karta nie pokrywa kosztów transportu medycznego czy akcji ratowniczej, jeśli za taką trzeba zapłacić z własnej kieszeni.
Z kolei ubezpieczenie turystyczne zapewnia kompleksowe wsparcie, a więc pokrywa koszty leczenia w prywatnych i publicznych placówkach, akcji ratowniczej i transportu medycznego. Dodatkowo zapewnia szeroką paletę usług assistance, może zawierać NNW, OC w życiu prywatnym ubezpieczenie bagażu i dodatkowe ochrony (np. moto assistance, kontynuowanie leczenia po powrocie do kraju czy ochronę ruchomości domowych na czas wyjazdu).
Czy ubezpieczenie na Minorce jest obowiązkowe?
Ubezpieczenie na Minorce jest dobrowolne. Przepisy prawa na wyspie nie wymagają posiadania ubezpieczenia kosztów leczenia, OC w życiu prywatnym czy NNW. Mimo to warto wykupić taką ochronę, by w spokoju cieszyć się wypoczynkiem na tej pięknej śródziemnomorskiej wyspie.
Wymagania wizowe i ubezpieczeniowe dla podróżujących
Minorka jest części Balearów, które należą do Hiszpanii. Kraj ten państwem należącym do Unii Europejskiej o Strefy Schengen, co gwarantuje swobodny przepływ towarów, usług i osób. Dzięki temu podróżni z Polski mogą wybrać się na wyspę z samym dowodem osobistym – można oczywiście zabrać również paszport.
Na terytorium Hiszpanii można przebywać do 90 dni bez wizy. Wprawdzie w kraju tym istnieje obowiązek meldunkowy, ale nie podchodzi się do niego restrykcyjnie. Natomiast pobyt turystów na policję zgłasza obsługa hotelowa.
Rekomendacje Ministerstwa Spraw Zagranicznych
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski nie wskazuje rekomendacji dotyczących ubezpieczenia turystycznego. Natomiast w kontekście Minorki zwraca uwagę, że:
Pamiętaj, że jeśli stracisz (np. z powodu kradzieży) dokument tożsamości na wyspach (Baleary, Wyspy Kanaryjskie), możesz mieć trudności w powrocie do Polski samolotem. W takim wypadku będziesz musiał udać się do Wydziału Konsularnego i Polonii Ambasady RP w Madrycie lub Konsulatu Generalnego RP w Barcelonie.
Źródło: https://www.gov.pl/web/hiszpania/idp.
Rodzaje ubezpieczeń turystycznych na Minorkę
W polisie turystycznej mogą znaleźć się różne ochrony, ponieważ ubezpieczenie turystyczne to pakiet ubezpieczeń. W jego skład wchodzi zawsze ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance. Wiele pakietów zawiera również OC w życiu prywatnym, NNW czy ubezpieczenie bagażu podróżnego.
Ubezpieczenie zdrowotne (koszty leczenia)
To bez wątpienia najważniejszy element ubezpieczenia turystycznego, na którym najbardziej zależy podróżnym wybierającym się za granicę. Dzięki ubezpieczeniu kosztów leczenia ubezpieczyciel zapłaci za różne świadczenia medyczne w publicznych i prywatnych placówkach, w tym za:
- pobyt w szpitalu;
- niezbędne operacje i zabiegi;
- badania lekarskie i diagnostyczne;
- konsultacje medyczne (dojazd lekarza);
- zakup leków, opatrunków i środków pomocniczych;
- leczenie okołoporodowego i te związane z ciążą do określonego miesiąca;
- naprawę lub zakup protez i okularów korekcyjnych;
- leczenie stomatologiczne w stanach zapalnych i bólowych;
- transport medyczny.
Maksymalną wysokość wsparcia ubezpieczyciela określa przede wszystkim suma ubezpieczenia, a także limity na niektóre świadczenia, czyli mniejsze kwoty przeznaczone na daną usługę medyczną. Dokładne informacje i listę świadczeń medycznych pokrywanych w ramach polisy turystycznej znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU).
Wiener pokrywa koszty leczenia stomatologicznego do wysokości 500 euro w ramach sumy ubezpieczenia kosztów leczenia.
Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW)
Niestety podczas wyjazdu zagranicznego nawet na tak spokojną i bezpieczną wyspę jak Minorka może dojść do nieszczęśliwego wypadku. Gdy dojdzie do takiego zdarzenia, to koszty leczenia pokryje EKUZ lub ubezpieczenie kosztów leczenia. Natomiast odszkodowanie za ewentualny trwały uszczerbek na zdrowiu otrzymasz z ubezpieczenia NNW.
Wysokość świadczenia z ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków zależy od wysokości sumy ubezpieczenia oraz rodzaju uszkodzenia ciała. Na podstawie odniesionych obrażeń oceniany jest stopień uszczerbku na zdrowiu. W OWU znajdziesz tabele, w której ubezpieczyciele zamieszczają dokładny opis różnych uszkodzeń ciała i przypisanych do nich stopni uszczerbku.
Proama wskazuje, że uszkodzenie kręgosłupa w odcinku szyjnym z ograniczeniem ruchomości, ale bez trwałych zniekształceń kręgów, to uszczerbek na zdrowiu od 1 do 10%.
Ubezpieczenie bagażu
Trudno wyobrazić sobie podróż na Minorkę bez bagażu. Zabrane ze sobą rzeczy niestety mogą ulec zniszczeniu, uszkodzeniu lub zostać skradzione. Ochronę w takich sytuacjach zapewnia ubezpieczenie bagażu podróżnego. W jego ramach chronione są walizki, torby, plecaki, namioty, rzeczy osobiste, ubrania, obuwie, wózki dziecięce i inwalidzkie oraz określony sprzęt elektroniczny (np. aparat fotograficzny, smartfon czy laptop).
Ubezpieczenie chroni zarówno, gdy przedmioty objęte ochroną znajdują się pod opieką ubezpieczonego, jak i trafią do przechowalni czy pomieszczenia bagażowego, zostaną powierzone profesjonalnemu przewoźnikowi lub zostaną skradzione z zamkniętego pokoju hotelowego czy pojazdu. Pełną listę chronionych i wyłączonych z ochrony rzeczy znajdziesz w OWU.
Ubezpieczyciel mtu24.pl zapewnia ochronę bagażu w przypadku bezpośredniej opieki ubezpieczonego, gdy zostanie o skradziony lub dojdzie do rabunku, w okoliczności utraty możliwości sprawowania bezpośredniej opieki przez ubezpieczonego lub osobę towarzyszącą w związku z nieszczęśliwym wypadkiem.
Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym
Podczas wypoczynku i zwiedzania Minorki nie tylko ubezpieczonemu może przydarzyć się wypadek, ale i on może być jego sprawcą. Dzięki ubezpieczeniu OC w życiu prywatnym podróżny otrzyma wsparcie ubezpieczyciela, gdy spowoduje szkodę w mieniu lub na osobach. Warunkiem jest, by do zdarzenia doszło podczas wykonywania czynności życia prywatnego – ubezpieczyciele zaliczają do nich rekreacyjną aktywność sportową (np. pływanie, jazda na rowerze czy gra w piłkę).
Do zdarzeń objętych ochroną zalicza się szkody spowodowane przez niepełnoletnie dzieci ubezpieczonego, a u niektórych ubezpieczycieli również te wyrządzone przez zwierzęta domowe. Maksymalną wysokość wsparcia określa suma ubezpieczenia (gwarancyjna). Część towarzystw ubezpieczeniowych wprowadza limit dla szkód rzeczowych w wysokości 50% sumy ubezpieczenia.
ERGO Hestia zwraca udokumentowaną kwotę udziału własnego ubezpieczonego w szkodzie w wynajmowanym podczas podróży pojeździe (kolizja lub wypadek komunikacyjny) do limitu 2000 zł.
Assistance podróżne i ewakuacja medyczna
Obecnie ubezpieczenie assistance oferowane jest razem z ubezpieczeniem kosztów leczenia, ponieważ dopełnia ono tę ochronę wieloma usługami. Dodatkowo assistance zapewnia szerokie wsparcie podróżnemu, w tym:
- pokrycie kosztów akcji ratowniczej,
- transport ubezpieczonego,
- transport bliskich ubezpieczonego,
- wsparcie w przypadku opóźnienia lub odwołania lotu,
- opiekę nad dziećmi,
- pomoc informacyjną,
- pomoc prawną,
- organizację kontaktu z bliskimi,
- wsparcie w razie utraty dokumentów,
- przedłużenie ochrony ubezpieczenia w nagłych sytuacjach.
Dokładną listę świadczeń assistance wraz z warunkami znajdziesz w OWU.
UNIQA w ramach assistance pokrywa koszty pomoc prawnej w wariancie ubezpieczenia Rozszerzonym, Optymalnym i Maksymalnym do kwoty 12 500 zł.
Koszty leczenia i opieka medyczna na Minorce
Bezpieczeństwo finansowe w razie zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku to najważniejsza kwestia dla podróżnego za granicą. W przypadku Minorki turysta z Polski, który posiada ubezpieczenie zdrowotne NFZ, może dzięki EKUZ liczyć na leczenie na tych samych zasadach co Hiszpanie w ramach publicznej opieki zdrowotnej.
Jakość i dostępność służby zdrowia
Państwowa służba zdrowia w Hiszpanii to Sistema Nacional de Salud, w której skład wchodzi pogotowie (Servicio de Urgencias), przychodnie (Ambulatorio, Consultorio), ośrodki zdrowia (Centro de Salud) i szpitale. Jest na wysokim poziomie i zapewnia szeroki dostęp do usług medycznych.
Na Minorce działa Szpital Mateu Orfila, który znajduje się w Mahón. Zapewnia on szeroką zakres świadczeń medycznych, w tym opiekę specjalistyczną. W tej samej miejscowości można skorzystać z usług Centro Médico Verge del Toro, czyli kliniki medycznej.
Potencjalne koszty leczenia bez ubezpieczenia
Leczenie w ramach publicznej opieki zdrowotnej w Hiszpanii jest bezpłatne. Dotyczy to również niezbędnego i zaleconego przez lekarza transportu na obszarze kraju. Natomiast za leczenie stomatologiczne jest w pełni płatne. Natomiast przykładowe ceny w prywatnych placówkach wynoszą:
- standardowa wizyta lekarska – 100 euro,
- pobyt w szpitalu (za doba bez badań) – 180 euro.
Pamiętaj, że bez ubezpieczenia turystycznego zapłacisz również za transport powrotny do Polski.
Zalecane szczepienia przed wyjazdem
Podróżni wybierający się na Minorkę nie muszą wykonywać obowiązkowych szczepień. Natomiast zaleca się posiadanie:
- szczepienia rutynowe (grypa, meningokoki, ospa);
- WZW B;
- tężec, błonica, krztusiec.
Natomiast niektórym osobom ze względu na formę wyjazdu poleca się szczepienie na:
- wściekliznę,
- WZW A.
Szczepienia nie dotyczą zwykłych turystów, lecz osoby, które będą miały kontakt ze zwierzętami lub spodziewają się żywienia w złych warunkach sanitarnych.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia na Minorkę?
Wybór ubezpieczeń turystycznych jest duży. Każdy ubezpieczyciel oferuje kilka wariantów ochrony o różnym zakresie ochrony, sumach ubezpieczenia czy limitach odpowiedzialności. Na co więc warto zwrócić uwagę przy przeglądaniu ofert ubezpieczenia na Minorkę?
Limity odpowiedzialności i zakres ochrony
Sumy ubezpieczenia, limity odpowiedzialności i zakres ochrony to trzy główne kwestie, którym warto przyjrzeć przed zakupem polisy turystycznej. To od nich zależy na jakie wsparcie będziesz mógł liczyć i w których sytuacjach. Sumy ubezpieczenia określają górną granice odpowiedzialności ubezpieczyciela, a limity odpowiedzialności to pewne ograniczenia dla niektórych świadczeń – głównie w ubezpieczeniu kosztów leczenia i assistance.
Natomiast zakres ochrony wskazuje na zdarzenia, które objęte są ochroną. Na zakres należy spojrzeć dwojako, jako rodzaje ochron w pakiecie ubezpieczenia turystycznego (KL, assistance, NNW, OC, bagaż), oraz jako zakres dla tych poszczególnych ubezpieczeń.
Długość podróży a wymagane ubezpieczenie
Długość wyjazdu nie wpływa na jakiekolwiek wymagania związane z ubezpieczeniem. Jednak na podróż dłuższą warto wybrać wariant z wyższymi sumami ubezpieczenia. Dlaczego? Sumy w ubezpieczeniu turystycznym są redukcyjne, czyli każde zrealizowane świadczenie je obniża, aż do wyczerpania. Podczas wielotygodniowego czy wielomiesięcznego wyjazdu istnieje większe ryzyko kilkukrotnego skorzystania z ochrony ubezpieczeniowej.
Sytuacje wysokiego ryzyka: sporty ekstremalne, nurkowanie
Minorka to wyspa piękny plaż i krajobrazów. Oczywiście oprócz spokojnego wypoczynku i zwiedzania można zdecydować się również na uprawianie sportów wysokiego ryzyka. Taka aktywność będzie wymagała odpowiedniego rozszerzenia ochrony. W OWU sprawdzisz, które sporty zaliczane są do tych rekreacyjnych, a więc objętych standardową polisą, a które do tych bardziej ryzykownych.
U jednych ubezpieczycieli nurkowanie wymaga rozszerzenia ochrony, a u innych nie. To zależy od rodzaju takiej aktywności i podejścia do niej towarzystwa ubezpieczeniowego!
Koszt ubezpieczenia na Minorkę
Możliwości wyboru ubezpieczenia turystycznego jest wiele. Stąd i ich ceny są zróżnicowane. Co na niej wpływa? Ile kosztuje polisa na Minorkę? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania!
Przykładowe ceny polis
Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na Minorkę? Poniżej znajdziesz przykładową kalkulację dla 28-letniej turystyki, która wybiera się na tydzień na tę hiszpańską wyspę w celach wypoczynkowych.
Towarzystwo ubezpieczeniowe | Zakres ochrony i sumy ubezpieczenia | Cena ubezpieczenia turystycznego na Minorkę |
---|---|---|
mtu24.pl | KL: 80 000 zł, OC: 50 000 zł | 22,00 zł |
SIGNAL IDUNA | KL: 85 444 zł, NNW: 15 000 zł | 25,18 zł |
You Can Drive | KL: 100 000 zł, OC: 50 000 zł | 29,00 zł |
Proama | KL: 100 000 zł | 31,00 zł |
UNIQA | KL: 250 000 zł, NNW: 30 000 zł, Bagaż: 2 000 zł | 32,34 zł |
AXA Partners | KL: 200 000 zł, NNW: 20 000 zł | 32,69 zł |
Wiener | KL: 170 888 zł, NNW: 10 000 zł, OC: 106 805 zł | 36,00 zł |
Generali | KL: 300 000 zł, NNW: 15 000 zł, OC: 50 000 zł | 53,00 zł |
ERGO Hestia | KL: 500 000 zł, NNW: 30 000 zł, OC: 500 000 zł, Bagaż: 5 000 zł | 68,00 zł |
Czynniki wpływające na koszt ubezpieczenia
Cena ubezpieczenia turystycznego zależy od:
- zakresu ochrony,
- sum ubezpieczenia,
- miejsca wyjazdu,
- długości wyjazdu,
- liczby podróżnych,
- celu wyjazdu,
- rozszerzeń ochrony (np. choroby przewlekłe, dodatkowe klauzule).
Im bardziej rozbudowana ochrona dla większej liczby osób na dłuższy czas, tym polisa będzie droższa.
Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne na Minorkę?
Ubezpieczenie na Minorkę kupisz na Mubi, gdzie szybko i wygodnie porównasz oferty od wielu ubezpieczycieli. Do wyboru będziesz mieć różne warianty ochrony ze zróżnicowanym zakres ochrony i różnymi sumami ubezpieczenia, czyli od tych najprostszych do najbardziej rozbudowanych.
Aby kupić ubezpieczenie w porównywarce Mubi, poproszony zostaniesz o wypełnienie prostego formularza zawierającego kilka pytań. Następnie otrzymasz oferty do porównania. Gdy wybierzesz tę najlepszą do celów i potrzeb Twojego wyjazdu, pozostanie podanie danych do polisy i opłacenie składki. Dokument ubezpieczeniowy trafi na podany przez Ciebie e-mail.
Przegląd firm ubezpieczeniowych oferujących ochronę na Minorce
W porównywarce ubezpieczeń Mubi znajdziesz polisy od:
- AXA Partners,
- ERGO Hestia,
- Generali,
- mtu24.pl,
- Proama,
- SIGNAL IDUNA,
- UNIQA,
- Wiener,
- You Can Drive.
Przy każdej propozycji umieszczono szczegóły oferty oraz odnośnik od OWU.
- Minorka jest jedną z wysp w archipelagu Balearów.
- Ubezpieczenie na Minorkę jest dobrowolne, ale warto je kupić mimo ochrony EKUZ.
- Na Minorce działają dwie większe placówki medyczne: szpital Mateu Orfila i Centro Médico Verge del Toro
- Leczenie w ramach państwowej opieki zdrowotnej w Hiszpanii jest bezpłatne.
- Przed podróżą na Minorkę nie trzeba wykonywać obowiązkowych szczepień.
- Ubezpieczenie turystyczne na Minorkę kupisz na Mubi.
- Najtańsza polisa na 7-dniowy wyjazd na Minorkę kosztuje 22 zł.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie na Minorkę
Ubezpieczenie turystyczne na Minorkę jest dobrowolne. Jednak mimo działania EKUZ warto wykupić prywatną polisę, która zawiera o wiele szerszą ochron.
Szybko i wygodnie znajdziesz ubezpieczenie na Mubi. Wystarczy, że podasz kilka danych na temat wyjazdu, a porównywarka przygotuje dla Ciebie zestawienie oferty od wielu ubezpieczycieli.
Ze sobą zabieramy dowód osobisty (może być paszport), kartę EKUZ, polisę turystyczną i prawo jazdy, w końcu Minorkę najwygodniej odwiedzić wszystkie atrakcje turystyczne na wyspie wypożyczonym samochodem. Do walizki powinniśmy zapakować letnie ubranie z naturalnych materiałów, wygodne buty, strój plażowy i wszystko to, co chroni przed nadmiernym działaniem słońca – nakrycie głowy, krem z filtrem UVA i UVB i okulary przeciwsłoneczne. Przydać się może także cieplejsza bluza na wieczór.
Dołącz do dyskusji