Ubezpieczenie na Minorkę

Mniej popularna, a przez to znacznie spokojniejsza od swoich imprezowych sióstr, czyli Majorki i Ibizy. Oto Minorka, druga co do wielkości wyspa w archipelagu Balearów i jeden z najbardziej rajskich zakątków Morza Śródziemnego. Sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim się tam wybierzesz i co warto zobaczyć na miejscu.

minorka

Minorka – atrakcje

Dwa główne ośrodki miejskie, mnóstwo urokliwych plaż i jeszcze więcej pięknych zakątków, w których można ukryć się przed całym światem. Minorka to bez wątpienia doskonałe miejsce dla tych, którzy podczas urlopu chcą się w pełni zrelaksować, ale to nie tak, że poza wypoczynkiem nie ma tu co robić. Przeciwnie, atrakcji dla aktywnych i ciekawych świata na pewno nie zabraknie.

atrakcje na miniorce

TOP 10 atrakcji turystycznych na Minorce

Ciutadella

Malownicze miasto portowe na zachodnim brzegu wyspy, w którym zachowała się tradycyjna architektura hiszpańska starego miasta, a wśród niej m.in. gotycka katedra NMP z XIV wieku.

Cala Macarella

Plaża położona w zatoczce na południowo-zachodnim brzegu wyspy w otoczeniu wapiennych skał, lasu sosnowego i wydm.

Cala Galdana

Plaża w miejscowości turystycznej o tej samej nazwie na południowym krańcu wyspy, zapewniająca spektakularne widoki krystalicznie czystej wody w otoczeniu zielonych lasów i białego piasku.

Cala Mitjana

Spokojna, piaszczysta plaża na południu Minorki, otoczona przez niewysokie klify i sosnowe lasy.

Cala Turqueta

Popularna plaża nieopodal Ciutadelli, położona u stóp klifu, który porasta sosnowy las, urzeka kontrastem między zielenią a krystalicznie czystą wodą.

Naveta des Tudons

Prehistoryczna konstrukcja grobowa z okresu przedtaliotycznego o kształcie wydłużonej podkowy, zbudowana z ostro ociosanych i dopasowanych kamieni.

Fornells

Wioska rybacka na północy wyspy z naturalnym portem w postaci długiej na 5 km i szerokiej na 2 km zatoki.

Mahón (Mao)

Położona na wschodnim wybrzeżu stolica Minorki z Placem Hiszpańskim, neoklasycznymi kościołami i największym w basenie Morza Śródziemnego naturalnym portem.

Monte Toro

Położona w środkowej części wyspy najwyższa góra Minorki (357 m n.p.m.) i świetny punkt widokowy na całą okolicę.

Fort Marlborough

Położona w sąsiedztwie Mahón XVIII-wieczna pozostałość po czasach brytyjskich, po odrestaurowaniu mieści muzeum.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne na Minorkę na mubi.pl?
  • Nie zapłacisz za leczenie po wypadku.
  • Otrzymasz odszkodowanie, jeśli ktoś ukradnie Twój paszport lub dowód osobisty. Pieniądze zrekompensują Ci wydatki, jakie poniesiesz, żeby wyrobić nowy dokument w konsulacie.
  • Będziesz mógł liczyć na pomoc ratowników podczas uprawiania sportów wodnych. Pamiętaj o wykupieniu rozszerzenia o ryzyko z tym związane.
Sprawdź w kalkulatorze Mubi
cel podróży

Czego spróbować na Minorce?

Będąc na Minorce, trzeba koniecznie spróbować lokalnych specjałów, wśród których znajdują się przede wszystkim owoce morza. Homary czy langusty to wprawdzie dość droga przyjemność (sprzedaje się je na wagę, więc szykuj się na wydanie kilkudziesięciu euro), ale wrażenia smakowe są jedyne w swoim rodzaju.

Tańszy będzie zakup bardzo cenionych tutejszych serów, a także… ginu. Ten jest na Minorce popularniejszy od wina, co wiąże się bez wątpienia z dawnymi wpływami brytyjskimi. Spróbować można m.in. pomady (gin z lemoniadą) lub pellofy (gin z wodą sodową).

Gdzie leży Minorka?

W czasach, gdy każdy atrakcyjny zakątek Europy został już odkryty i jest nieustannie oblegany przez turystów, Minorka wydaje się wręcz cudem nie z tego świata. Pełna słońca śródziemnomorska wyspa, na której zamiast tłumów odwiedzających można spotkać nietkniętą ludzką ręką przyrodę, dzikie plaże i szmaragdowe zatoki? Nie, to brzmi zbyt pięknie, żeby było prawdziwe.

A jednak położona w archipelagu Balearów, ok. 200 km od hiszpańskiego wybrzeża wyspa naprawdę istnieje, zapraszając do siebie tych turystów, którzy nad dzikie rozrywki cenią sobie ciszę, spokój i absolutny relaks. Niewielka (668 km2 powierzchni) Minorka różni się pod tym względem choćby od sąsiedniej Majorki, ale bynajmniej nie rywalizuje z nią o popularność – to właśnie postawienie na zupełnie inny klimat wypoczynku wyróżnia tę wyspę na tle innych centrów turystycznych.

CZY WIESZ, ŻE …

W celu ochrony przyrody na Minorce ściśle kontroluje się liczbę ludności. Jednocześnie na wyspie nie może przebywać więcej niż 145 tys. ludzi razem z mieszkańcami (92 tys.).

Kiedy i jak wybrać się na Minorkę?

Planując urlop na Minorce, najlepiej celować w okres między majem a październikiem, kiedy trwa sezon turystyczny, a temperatury nie spadają poniżej 20°C (nawet w nocy). Najcieplej jest z kolei od czerwca do września, gdy średnia temperatura w ciągu dnia wynosi ok. 30°C. Upały nie są jednak aż tak uciążliwe z powodu wiejącego tu wiatru zwanego tramontaną, który latem zmienia się w przyjemną nadmorską bryzę.

Najłatwiejszym sposobem dotarcia na Minorkę jest oczywiście lot samolotem. Lotnisko znajduje się tuż obok stolicy wyspy, a sama podróż z Warszawy trwa ok. 3 godzin. Innym rozwiązaniem jest przeprawa promowa z Hiszpanii. Statki kursują na trasie Barcelona-Ciutadella.

Zakwaterowanie na Minorce

Choć liczba turystów na Minorce jest ograniczona, znalezienie miejsca noclegowego nawet w szczycie sezonu nie stanowi wielkiego problemu. Ponieważ pozostałe wyspy archipelagu przyjmują na siebie zdecydowaną większość ruchu turystycznego, Minorka pozostaje miejscem, w którym można uciec od tłumu.

Należy jednak liczyć się z tym, że przyjdzie za to trochę zapłacić. Spokój ma swoją cenę, zatem na tygodniowe wczasy w opcji all inclusive na Minorce trzeba będzie wydać minimum 3000 zł. Tańsze będzie oczywiście znalezienie noclegu na własną rękę. W kwietniu 2024 roku, czyli poza sezonem letnim, za 7-dniowy pobyt jednej osoby w 3-gwiazdkowym hotelu na zachodnim brzegu wyspy trzeba by zapłacić minimum 1239 zł (cena z portalem booking.com).

Bez samochodu się nie obejdzie?

A to oczywiście nie koniec wydatków, bo wyspa choć niewielka, wymaga jednak środka transportu, jeśli chcemy ją dokładnie poznać. Do poruszania się między największymi miejscowościami w zupełności wystarczy komunikacja publiczna, która w okresie letnim funkcjonuje często i regularnie. Jednak chcąc dostać się w trudniej dostępne zakątki, niezbędne będzie wypożyczenie samochodu.

Przeczytaj też: Wynajem auta za granicą – sprawdź ubezpieczenie!

Można to zrobić za pomocą jednej z miejscowych wypożyczalni (np. https://www.acgmenorcarentacar.com/en/), najlepiej rezerwując samochód z wyprzedzeniem. Koszt tygodniowego wynajmu to ok. kilkaset euro, ale warto pamiętać, że jeśli potrzebujesz auta tylko do zwiedzania wyspy, nie powinno Ci to zająć dłużej niż 3-4 dni. Z kolei niewielkie odległości sprawiają, że równie dobrym środkiem transportu może okazać się rower lub skuter.

UWAGA!

Poruszając się samochodem po Minorce, trzeba uważać na ograniczenia prędkości. Miejscowa policja upodobała sobie wlepianie mandatów turystom pędzącym po łączącej dwa krańce wyspy drodze szybkiego ruchu.

Ubezpieczenie i dokumenty – czego będziesz potrzebować na Minorce?

Minorka należy oczywiście do Hiszpanii, więc aby dostać się na jej teren, polskim turystom wystarczy dowód osobisty lub paszport. W przypadku kierowców będzie oczywiście potrzebne prawo jazdy, dowód rejestracyjny oraz polisa ubezpieczenia OC. Zielona Karta nie jest wymagana.

A co z ubezpieczeniem zdrowotnym? Wydawana bezpłatnie w oddziałach NFZ Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewnia dostęp do podstawowej opieki w ramach hiszpańskiej publicznej służby zdrowia. Zaleca się jednak rozszerzenie ochrony przez wykupienie prywatnego ubezpieczenia turystycznego z odpowiednią sumą na pokrycie kosztów leczenia, transportu medycznego do kraju czy wypłatę odszkodowania w razie wypadku.

Wysokość sumy ubezpieczenia kosztów leczenia w polisie turystycznej może wybrać sam turysta, wskazując wybraną kwotę przy podpisywaniu umowy ubezpieczeniowej. Podobnie do turysty należy wybór dodatków. O ile assistance jest zwykle zapewnione już w podstawowej wersji polisy, to na NNW, ubezpieczenie bagażu czy OC w życiu prywatnym można się zdecydować lub nie.

W tabeli poniżej znajdziesz przykładowe propozycje ubezpieczenia turystycznego na 4-dniowy pobyt na Minorce.

Towarzystwo ubezpieczenioweSuma ubezpieczenia kosztów leczeniaDodatkowe ubezpieczeniaCena
SIGNAL IDUNA88 032 złNNW – 15 000 zł14,78 zł
mtu24.pl80 000 złOC – 50 000 zł16 zł
UNIQA250 000 złNNW – 30 000 zł16,80 zł
mtu24.pl80 000 złNNW – 20 000 zł17 zł
You Can Drive100 000 złOC – 50 000 zł17 zł
AXA Partners200 000 złNNW – 20 000 zł18,11 zł
You Can Drive100 000 złNNW – 10 000 zł,
OC – 50 000 zł
20 zł
Proama200 000 złNNW – 10 000 zł,
OC – 50 000 zł
26 zł
Generali300 000 złNNW – 15 000 zł,
OC – 50 000 zł
28 zł
SIGNAL IDUNA176 064 złNNW – 15 000 zł,
OC – 132 048 zł,
Bagaż – 1000 zł
28,34 zł
UNIQA750 000 złNNW – 50 000 zł,
OC – 250 000 zł,
Bagaż – 3000 zł
40,80 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi (19.01.2024).

Ponadto trzeba pamiętać, że EKUZ obejmuje tylko leczenie w nagłych przypadkach – za wszystko inne trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni, co może oznaczać spory wydatek. Koszt standardowej wizyty lekarskiej w Hiszpanii to ok. 100 euro, a za dobę pobytu w szpitalu trzeba zapłacić od 180 euro.

Podstawową polisę turystyczną, tj. taką która zapewni pokrycie kosztów leczenia, odszkodowanie w razie nieszczęśliwego wypadku oraz pomoc w ramach assistance, można nabyć już za 20-30 zł za tydzień oraz za nieco ponad 10 zł za weekendowy wyjazd.

Towarzystwo ubezpieczenioweCena polisy turystycznej na Minorkę (3 dni)Cena polisy turystycznej na Minorkę (7 dni)Zakres ochrony i sumy ubezpieczenia
SIGNAL IDUNA11,09 zł26,88 złKL: 88 032 zł,
NNW: 15 000 zł
UNIQA12,60 zł29,40 złKL: 250 000 zł,
NNW: 30 000 zł
AXA Partners13,58 zł31,70 złKL: 200 000 zł,
NNW: 20 000 zł
mtu24.pl17 zł24 złKL: 80 000 zł,
NNW: 20 000 zł
You Can Drive19 zł33 złKL: 100 000 zł,
NNW: 10 000 zł
Proama19 zł47 złKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł
Generali21 zł50 złKL: 300 000 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 50 000 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi (19.01.2024).
PODSUMOWANIE
  • Minorka jest jedną z wysp w archipelagu Balearów.
  • Na Minorkę najlepiej polecieć między majem a październikiem.
  • Przed wylotem na Minorkę wyrób EKUZ i kup ubezpieczenie turystyczne.
  • Na Minorce warto zobaczyć Mahon, Ciutadellę, a także rajskie plaże.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o Minorkę

Czy Minorka jest droga?
Czy warto lecieć na Minorkę?
Co lepsze Majorka czy Minorka?
Kiedy najlepiej wybrać się na Minorkę?
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!