Ubezpieczenie na Miniorkę

Mniej popularna, a przez to znacznie spokojniejsza od swoich imprezowych sióstr, czyli Majorki i Ibizy. Oto Minorka, druga co do wielkości wyspa w archipelagu Balearów i jeden z najbardziej rajskich zakątków Morza Śródziemnego. Sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim się tam wybierzesz i co warto zobaczyć na miejscu.

Minorka, czyli słoneczna oaza spokoju

W czasach, gdy każdy atrakcyjny zakątek Europy został już odkryty i jest nieustannie oblegany przez turystów, Minorka wydaje się wręcz cudem nie z tego świata. Pełna słońca śródziemnomorska wyspa, na której zamiast tłumów odwiedzających można spotkać nietkniętą ludzką ręką przyrodę, dzikie plaże i szmaragdowe zatoki? Nie, to brzmi zbyt pięknie, żeby było prawdziwe.

A jednak, położona w archipelagu Balearów, ok. 200 km od hiszpańskiego wybrzeża wyspa naprawdę istnieje, zapraszając do siebie tych turystów, którzy nad dzikie rozrywki cenią sobie ciszę, spokój i absolutny relaks. Niewielka (668 km2 powierzchni) Minorka różni się pod tym względem choćby od sąsiedniej Majorki, ale bynajmniej nie rywalizuje z nią o popularność – to właśnie postawienie na zupełnie inny klimat wypoczynku wyróżnia tę wyspę na tle innych centrów turystycznych.

CZY WIESZ, ŻE …

W celu ochrony przyrody na Minorce ściśle kontroluje się liczbę ludności. Jednocześnie na wyspie nie może przebywać więcej niż 145 tys. ludzi razem z mieszkańcami (92 tys.).

Kiedy i jak wybrać się na Minorkę?

Planując urlop na Minorce, najlepiej celować w okres między majem a październikiem, kiedy trwa sezon turystyczny, a temperatury nie spadają poniżej 20°C (nawet w nocy). Najcieplej jest z kolei od czerwca do września, gdy średnia temperatura w ciągu dnia wynosi ok. 30°C. Upały nie są jednak aż tak uciążliwe z powodu wiejącego tu wiatru zwanego tramontaną, który latem zmienia się w przyjemną nadmorską bryzę.

Najłatwiejszym sposobem dotarcia na Minorkę jest oczywiście lot samolotem. Lotnisko znajduje się tuż obok stolicy wyspy, a sama podróż z Warszawy trwa ok. 3 godzin. Innym rozwiązaniem jest przeprawa promowa z Hiszpanii. Statki kursują na trasie Barcelona-Ciutadella.

Zakwaterowanie na Minorce

Choć liczba turystów na Minorce jest ograniczona, znalezienie miejsca noclegowego nawet w szczycie sezonu nie stanowi wielkiego problemu. Ponieważ pozostałe wyspy archipelagu przyjmują na siebie zdecydowaną większość ruchu turystycznego, Minorka pozostaje miejscem, w którym można uciec od tłumu.

Należy jednak liczyć się z tym, że przyjdzie za to trochę zapłacić. Spokój ma swoją cenę, zatem na tygodniowe wczasy w opcji all inclusive na Minorce trzeba będzie wydać minimum 3000 zł. Tańsze będzie oczywiście znalezienie noclegu na własną rękę. W listopadzie 2022 roku, czyli poza sezonem letnim, za 7-dniowy pobyt jednej osoby w apartamencie na zachodnim brzegu wyspy trzeba by zapłacić minimum 1 346 zł (cena za portalem booking.com).

Bez samochodu się nie obejdzie?

A to oczywiście nie koniec wydatków, bo wyspa choć niewielka, wymaga jednak środka transportu, jeśli chcemy ją dokładnie poznać. Do poruszania się między największymi miejscowościami w zupełności wystarczy komunikacja publiczna, która w okresie letnim funkcjonuje często i regularnie. Jednak chcąc dostać się w trudniej dostępne zakątki, niezbędne będzie wypożyczenie samochodu.

Przeczytaj też: Wynajem auta za granicą – sprawdź ubezpieczenie!

Można to zrobić za pomocą jednej z miejscowych wypożyczalni (np. https://www.acgmenorcarentacar.com/en/), najlepiej rezerwując samochód z wyprzedzeniem. Koszt tygodniowego wynajmu to ok. kilkaset euro, ale warto pamiętać, że jeśli potrzebujesz auta tylko do zwiedzania wyspy, nie powinno Ci to zająć dłużej niż 3-4 dni. Z kolei niewielkie odległości sprawiają, że równie dobrym środkiem transportu może okazać się rower lub skuter.

UWAGA!

Poruszając się samochodem po Minorce, trzeba uważać na ograniczenia prędkości. Miejscowa policja upodobała sobie wlepianie mandatów turystom pędzącym po łączącej dwa krańce wyspy drodze szybkiego ruchu.

Ubezpieczenie i dokumenty – czego będziesz potrzebować na Minorce?

Minorka należy oczywiście do Hiszpanii, więc aby dostać się na jej teren, polskim turystom wystarczy dowód osobisty lub paszport. W przypadku kierowców będzie oczywiście potrzebne prawo jazdy, dowód rejestracyjny oraz polisa ubezpieczenia OC. Zielona Karta nie jest wymagana.

A co z ubezpieczeniem zdrowotnym? Wydawana bezpłatnie w oddziałach NFZ Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewnia dostęp do podstawowej opieki w ramach hiszpańskiej publicznej służby zdrowia. Zaleca się jednak rozszerzenie ochrony przez wykupienie prywatnego ubezpieczenia turystycznego z odpowiednią sumą na pokrycie kosztów leczenia, transportu medycznego do kraju czy wypłatę odszkodowania w razie wypadku.

Wysokość sumy ubezpieczenia kosztów leczenia w polisie turystycznej może wybrać sam turysta, wskazując wybraną kwotę przy podpisywaniu umowy ubezpieczeniowej. Podobnie do turysty należy wybór dodatków. O ile assistance jest zwykle zapewnione już w podstawowej wersji polisy, to na NNW, ubezpieczenie bagażu czy OC w życiu prywatnym można się zdecydować lub nie.

Towarzystwo ubezpieczenioweSuma ubezpieczenia kosztów leczeniaDodatkowe ubezpieczeniaCena
mtu24.pl80 000 złAssistance,
OC,
sport.
22 zł
AXA Partners200 000 złNNW,
assistance,
sport.
30,18 zł
Proama200 000 złAssistance,
sport,
NNW,
OC i OC sportowe,
klauzula alkoholowa,
ubezpieczenie ruchomości domowych.
45 zł
Generali300 000 złOC i OC sportowe,
sport,
NNW,
assistance,
klauzula alkoholowa,
ubezpieczenie ruchomości domowych.
48 zł
Generali300 000 złubezpieczenie bagażu,
OC i OC sportowe,
sport,
NNW,
assistance,
klauzula alkoholowa,
ubezpieczenie ruchomości domowych.
55 zł
Proama300 000 złAssistance,
ubezpieczenie bagażu,
NNW,
sport,
OC i OC sportowe,
klauzula alkoholowa,
ubezpieczenie ruchomości domowych.
62 zł
Generali500 000 złubezpieczenie bagażu,
OC i OC sportowe,
sport,
NNW,
assistance,
klauzula alkoholowa,
ubezpieczenie ruchomości domowych.
68 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi.

Ponadto trzeba pamiętać, że EKUZ obejmuje tylko leczenie w nagłych przypadkach – za wszystko inne trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni, co może oznaczać spory wydatek. Koszt standardowej wizyty lekarskiej w Hiszpanii to ok. 100 euro, a za dobę pobytu w szpitalu trzeba zapłacić od 180 euro.

Podstawową polisę turystyczną, tj. taką która zapewni pokrycie kosztów leczenia, odszkodowanie w razie nieszczęśliwego wypadku oraz pomoc w ramach assistance, można nabyć już za 20-30 zł za tydzień oraz za nieco ponad 10 zł za weekendowy wyjazd.

Towarzystwo ubezpieczenioweCena polisy turystycznej na Minorkę (7-dniowy pobyt)Zakres ochrony i sumy ubezpieczenia
mtu24.pl24 złKoszty leczenia: do 80 000 zł
Assistance
Rekreacyjne uprawianie sportów zwykłych
NNW: 20 000 zł
AXA Partners30,18 złKoszty leczenia: do 200 000 zł
NNW: 20 000 zł
Assistance
Uprawianie sportów
Proama31 złKoszty leczenia: 100 000 zł
Ubezpieczenie ruchomości domowych: 5 000 zł
Assistance
Ubezpieczenie sportów
You Can Drive35 złKoszty leczenia: 100 000 zł
Assistance
NNW: 10 000 zł
OC w życiu prywatnym: 50 000 zł
OC sportowe: 50 000 zł
Uprawianie sportów
Generali45 złKoszty leczenia: 300 000 zł
Assistance
NNW: 15 000 zł
OC w życiu prywatnym: 50 000 zł
OC sportowe: 50 000 zł
Rekreacyjne uprawianie sportów zwykłych
Klauzula alkoholowa
Ubezpieczenie ruchomości domowych: 5 000 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi.

Atrakcje Minorki – co zobaczyć podczas pobytu na wyspie?

Dwa główne ośrodki miejskie, mnóstwo urokliwych plaż i jeszcze więcej pięknych zakątków, w których można ukryć się przed całym światem. Minorka to bez wątpienia doskonałe miejsce dla tych, którzy podczas urlopu chcą się w pełni zrelaksować, ale to nie tak, że poza wypoczynkiem nie ma tu co robić. Przeciwnie, atrakcji dla aktywnych i ciekawych świata na pewno nie zabraknie.

Mahon, Ciutadella i ślady prehistorii

Całą Minorkę można podzielić na dwie części: wschodnią z centrum w Ciutadella de Menorca i zachodnią z największym ośrodkiem w Mao-Mahon. Obydwa miasta, będące odpowiednią dawną i obecną stolicą wyspy, dzieli od siebie niespełna 50 km i są one obowiązkowymi punktami na trasie jej zwiedzania.

W Mahon widać sporo wpływów brytyjskich i francuskich (Minorka przechodziła z rąk do rąk w XVIII wieku nim znów stała się hiszpańska), ale miasto szczyci się przede wszystkim największym w basenie Morza Śródziemnego naturalnym portem. Dobrym pomysłem jest wybranie się w rejs wycieczkowy po zatoce, dzięki któremu będzie można podziwiać miasto z poziomu morza.

Podczas wycieczki nie można natomiast pominąć m.in. położonej się u wejścia do portu imponującej fortecy La Mola z XIX wieku, stanowiącego centrum miasta Placu Hiszpańskiego ze słynnym targiem rybnym czy XVIII-wiecznego Kościoła Św. Marii, gdzie znajdują się monumentalne organy. Miłośnicy historii powinni też zajrzeć do bogato wyposażonego Muzeum Minorki.

CZY WIESZ, ŻE …

Według legendy to właśnie w Mahon powstał jeden z najsłynniejszych sosów świata, czyli majonez.

Ciutadella to z kolei miasto, w którym w większym stopniu zachowała się stara architektura hiszpańska, a wśród niej m.in. gotycka katedra z XIV wieku. Zdecydowanie warto pobłądzić tam w wąskich kamiennych uliczkach czy zwiedzić zabytkowe pałace. Jeśli natomiast będziesz w Ciutadelli pod koniec czerwca, możesz wziąć udział w odbywającym się tam wówczas festiwalu świętojańskim, podczas którego przez miasto przechodzi parada miejscowych koni.

Wyruszając w głąb wyspy, można z kolei trafić na ślady znacznie starszej historii, ponieważ osadnictwo rozwijało się tu już od czasów prehistorycznych. Pośród zielonych wzgórz łatwo znaleźć tajemnicze kamienne obiekty – są to megalityczne budowle (np. navety, talajoty i taule), z których najstarsze mają ponad 3 tys. lat, a których na całej Minorce jest ponad 1,5 tysiąca.

Natura i plaże Minorki

W 1993 roku Minorka stała się chronionym rezerwatem biosfery UNESCO. Stąd właśnie ograniczenia w liczbie turystów, ale także zachowany naturalny charakter wyspy, który można podziwiać w całej okazałości.

Na północy Minorki królują górzyste, leśne tereny, wśród których poprowadzono malownicze trasy dla pieszych. Linia brzegowa jest tam postrzępiona, pełna zatok i klifów, które kryją wiele dostępnych dla turystów jaskiń. Nieco bardziej w głąb lądu położone jest natomiast najwyższe wzniesienie Minorki – góra Monte Toro (358 m n.p.m.), z której rozpościera się piękny widok na całą wyspę.

Południowa część Minorki jest bardziej płaska, a jej linia brzegowa łagodna i piaszczysta, dlatego też po tej stronie wyspy znajduje się więcej kurortów. Można przebierać wśród aż 70 plaż – większych, jak choćby 2,5-kilometrowa Son Bou, oraz znacznie mniejszych, oddalonych od turystycznych ośrodków. Miejsce dla siebie znajdą zatem zarówno samotnicy, jak i rodziny z dziećmi czy miłośnicy aktywnego wypoczynku, którzy mogą liczyć na wypożyczenie różnego rodzaju sprzętu wodnego.

co warto zwiedzić na Miniorce

Czego spróbować na Minorce?

Będąc na Minorce, trzeba koniecznie spróbować lokalnych specjałów, wśród których znajdują się przede wszystkim owoce morza. Homary czy langusty to wprawdzie dość droga przyjemność (sprzedaje się je na wagę, więc szykuj się na wydanie kilkudziesięciu euro), ale wrażenia smakowe są jedyne w swoim rodzaju.

Tańszy będzie zakup bardzo cenionych tutejszych serów, a także… ginu. Ten jest na Minorce popularniejszy od wina, co wiąże się bez wątpienia z dawnymi wpływami brytyjskimi. Spróbować można m.in. pomady (gin z lemoniadą) lub pellofy (gin z wodą sodową).

PODSUMOWANIE
  • Minorka jest jedną z wysp w archipelagu Balearów.
  • Na Minorkę najlepiej polecieć między majem a październikiem.
  • Przed wylotem na Minorkę wyrób EKUZ i kup ubezpieczenie turystyczne.
  • Na Minorce warto zobaczyć Mahon, Ciutadellę, a także rajskie plaże.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o Minorkę

Które dokumenty będą mi potrzebne na Minorce?

Wyspa należy do Hiszpanii, więc dostaniesz się na nią nie tylko z paszportem, ale także z dowodem osobistym. Aby uniknąć problemów w razie wypadku lub choroby powinieneś posiadać EKUZ oraz ubezpieczenie turystyczne.

Kiedy najlepiej wybrać się na Minorkę?

Sezon na wyspie trwa od maja do października. Jednak jeśli jesteś osobą, która nie lubi upałów, mimo że łagodzonych przez morze, to unikaj wyjazdu na Minorkę w lecie, kiedy średnie dzienne temperatury wynoszą około 30°C.

zdjęcie autora
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę
53,60
Loading...

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!