Chalkidiki – przewodnik dla turystów

Ten leżący w północnej Grecji półwysep, z lotu ptaka wygląda jak gigantyczna trójpalczasta dłoń tytana zanurzona w błękitnym morzu. Każdy z jego palców wskazuje na inną część duszy. Na Kassandrze znajdziesz rajskie plaże oraz tętniące życiem kurorty z barami i dyskotekami. Sithonia to spokój, szerokie plaże oraz kamieniste urwiska – idealna na wakacje pełne odprężenia i refleksji. Natomiast najbardziej wysunięty na wschód Athos jest miejscem mistycznym. To kraina mnichów, do której mogą wjechać tylko wybrani. Zapraszamy turystycznych Odyseuszy na wyprawę na rajski Półwysep Chalcydycki!

Przygotowania do wyprawy

Aby wyprawa na Chalkidiki nie przerodziła się w 10-letnią tułaczkę, jaka spotkała mitycznego bohatera, należy się wcześniej do niej przygotować. Mimo że podróż do kolebki europejskiej cywilizacji nie będzie od Ciebie wymagać wyjątkowego wysiłku, to lepiej wziąć pod uwagę kilka kwestii jeszcze przed wyruszeniem w drogę.

Kairós – pogoda dla turystów

To aura decyduje o tym, kiedy najlepiej wyruszyć na wakacje. Nikt w końcu nie chce, by po dotarciu na miejsce, okazało się, że wakacyjne plany rozbiły się o zalane deszczem szyby hotelowego okna lub o smagane zimnym wiatrem drzewa. Na szczęście Chalkidiki są wyrozumiały dla turystów i oferują wiele słonecznych oraz gorących dni.

Już od maja średnia temperatura powietrza w dzień dochodzi do 24ºC, by w kolejnych miesiącach osiągać wartości od 29ºC aż do 31ºC. Dopiero we wrześniu słońce lekko ustępuje i temperatura spada do 27ºC. Jeszcze w październiku, gdy sezon letni zmierza ku końcowi, osiąga ona 21ºC. 

Najlepiej więc wybierać się na Chalkidiki późną wiosną, latem lub wczesną jesienią. Ta ostatnia opcja jest o tyle kusząca, że rozgrzane latem Morze Egejskie jeszcze w październiku ma temperaturę 23ºC, a w listopadzie 20ºC. 

Porównaj i kup ubezpieczenie turystyczne

Trópos – droga na Chalkidiki

Gdy już się zdecydujesz, kiedy chcesz wybrać się na półwysep Chalcydycki, to musisz sobie zadać kolejne pytanie – jak się tam dostać? W zasadzie do rozważenia są dwie opcje. Jedna daje wygodę podczas podróży, druga ułatwi Ci zwiedzanie na miejscu – zwłaszcza jeśli jesteś aktywnym turystą. Chodzi oczywiście o samolot i samochód.

Samolot, czyli aeropláno

Na chalcydyckie wakacje możesz polecieć samolotem. Lot z Warszawy do pobliskich Salonik – drugiego co do wielkości miasta w Grecji –  trwa około 2 godzin. Na miejscu warto pomyśleć o wynajęciu samochodu. Mały, miejski samochód wypożyczysz na tydzień za około 800 zł. Oczywiście większe i bardziej luksusowe modele są dużo droższe. 

W regionie dobrze rozwinięty jest transport autobusowy. Sieć KTEL oferuje przewozy pomiędzy najważniejszymi miejscowościami, więc bez problemu dotrzesz do swojego hotelu, jak i odwiedzisz najciekawsze miejsca na półwyspie. 

Samochód, czyli aftokínito

Podróż samochodem jest większym wyzwaniem – to już namiastka wyprawy Odyseusza. Czeka Cię przejechanie ok. 2000 km. Pokonasz liczne góry, państwa i jedną z największych rzek Europy – Dunaj. Najkrótsza trasa do Grecji biegnie przez Czechy, Słowację, Węgry, Serbię i Macedonię Północną. Aby wjechać do tego ostatniego kraju, będziesz potrzebował Zielonej Karty! W innym wypadku czeka Cię wykupienie polisy na granicy.  

Éngrafa – niezbędne dokumenty

Grecja należy do strefy Schengen od 26 marca 2000 roku, więc na półwysep Chalkidiki możesz pojechać z dowodem osobistym. Rzecz jasna, jak słońce nad tamtejszymi plażami, paszport również Ci wystarczy, ale jest od tego wyjątek. Mimo posiadania tych dokumentów nie wjedziesz na półwysep Athos!

Athos – państwo monasterów

To państwo w państwie, które od wieków funkcjonuje we wschodniej części półwyspu. Athos jest niezależne i cieszy się autonomią. Nie można do niego wjechać bez specjalnego pozwolenia wydawanego w Salonikach w Biurze Obsługi Pielgrzyma. Granica między Athos a pozostałą Grecją jest zamknięta – strzegą jej policjanci. Jedynie drogą morska można dostać się do państwa mnichów. Pozwolenia na pobyt wydawane są maksymalnie na kilka dni – trzeba także dokładnie określić, który klasztor chce się odwiedzić.

Na Athos nie mogą wjeżdżać kobiety. Także pielgrzymi nie będący prawosławnymi muszą dużo wcześniej starać się o pozwolenie na odwiedziny półwyspu. 

Samochód – dokumenty

Wybierając się na półwysep Chalkidiki samochodem, musisz posiadać przy sobie nie tylko prawo jazdy, ale także dowód rejestracyjny pojazdu oraz dokument potwierdzający ubezpieczenie OC. Jak już wcześniej wspomniałem, jeśli nie chcesz wykupywać dodatkowej polisy na granicy Macedonii Północnej lub objeżdżać tego kraju, to powinieneś na terenie Polski wyrobić sobie Zieloną Kartę.  

Wyprawa na Chalkidiki jest długa, teren jest tam górzysty, a drogi w wielu miejscach są kręte. Dodatkowo grecka infrastruktura drogowa – zwłaszcza lokalna – jest w złym stanie technicznym. Jaki z tego płynie wniosek? Jak planujesz pojechać do Grecji swoim samochodem, to lepiej wykup ubezpieczenie autocasco i assistance

Na półwyspie Chalkidiki łatwo o stłuczkę i wypadek. Dlatego zachowaj szczególną ostrożność i nie daj się ponieść emocjom podczas prowadzenia pojazdu. Wspaniale jest zostać Odyseuszem i odwiedzić ten urokliwy zakątek Grecji swoim samochodem, ale bez sensu jest utonąć w długach po naprawach ewentualnych uszkodzeniach pojazdu. 

Żeglowanie i nurkowanie

Do Grecji nie jedzie się tylko po to, by leżeć na plaży. Jeśli planujesz wynająć jacht bez skipera, to musisz posiadać licencję lub międzynarodowy certyfikat, który potwierdzi Twoje umiejętności nawigacyjne i obsługi radiostacji VHF. MInimum 2 członków załogi powinno posiadać takie licencje.

W urzędzie portowym powinieneś dowiedzieć się, w których miejscach nurkowanie jest dozwolone oraz uzyskać pozwolenie – brak jest karany. Pamiętaj, że z dna nie możesz wydobywać żadnych przedmiotów. Grecy kładą szczególny nacisk na ochronę zabytków. Zbieranie przedmiotów z dna morskiego jest szczególnie karane!

Katályma – noclegi na półwyspie

Półwysep Chalkidiki oferuje bogaty wybór form noclegu. Najbardziej rozwinięta baza turystyczna jest na Kassandrze. To tam znajdziesz najwięcej ofert wynajmu apartamentów, pokoi w prywatnych w domach lub w hotelach. Najtańszą opcją jest wybór pola namiotowego. Oczywiście na Athos nie ma ośrodków turystycznych, jeśli więc uda Ci się załatwić wszystkie formalności i będziesz przez parę dni zwiedzał tę część półwyspu, to czeka Cię nocleg w klasztorze. 

Zdrowie i EKUZ

Klimat na Chalkidiki jest przyjazny, więc nie musisz się dodatkowo szczepić. Wystarczą Ci okulary słoneczne, dobry krem przeciwsłoneczny i nakrycie głowy, by uniknąć poparzeń skóry i udaru słonecznego. Pamiętaj, by nawadniać się w czasie największych upałów.  Słodkie napoje tylko wzmagają pragnienie!

EKUZ

Jeśli jesteś ubezpieczony w polskim NFZ, to w Grecji masz prawo do opieki medycznej. Konieczne będzie jedynie zaświadczenie o ubezpieczeniu, czyli posiadanie karty EKUZ, która gwarantuje korzystanie z podstawowej opieki medycznej w ten sam sposób co Grecy. Dodatkową i specjalistyczną opiekę zapewnisz sobie, wykupując prywatne ubezpieczenie podróżne i zdrowotne.

Atrakcje – piękno natury, historia i dobra zabawa

Zróżnicowanie półwyspu Chalkidiki sprawia, że każdy znajdzie tam coś dla siebie. Jest to kraina gorącego morza, porośniętych lasami gór oraz szerokich piaszczystych plaż, których wiele otrzymało błękitną flagą – znak czystości wody i piasku. Znajdziesz tam zarówno szaloną rozrywkę, trasy do pieszych wędrówek, górskie szlaki rowerowe, jak i miejsca zadumy oraz refleksji. 

Porównaj i kup ubezpieczenie turystyczne

Kassandra

Kassandra jest najbardziej atrakcyjna turystycznie. Ta najmniej górzysta część półwyspu słynie z pięknych plaż, licznych hoteli oraz sportów wodnych. Najbardziej imprezową miejscowością jest Kalithea, gdzie znajduje się wiele hoteli, lokali gastronomicznych i dyskotek (Pearl Club, Kahlua Bar Club). Co ciekawe, w pobliżu znajdują się antyczne ruiny, czyli Świątynia Zeusa Amona oraz Świątynia Dionizosa

Popularnymi miejscowościami na Kassandrze są także Nea Fokea, Afitos, Nea Moudania i Pefkohori. W Agia Paraskevi znajdziesz gorące źródła lecznicze. A co z plażami? Najpopularniejsze plaże na Kassandrze znajdują się w Glarokavos, Paliouri, Sani oraz Kalithei

Sithonia

Ten środkowy palec półwyspu to miejsce bardziej spokojne. Nie ma tu tylu hoteli i dyskotek. Wzdłuż wybrzeża wiedzie droga, z której można podziwiać zniewalający krajobraz, więc warto zwiedzić ten obszar samochodem. Najważniejszymi miejscowościami Sithonii są Neos Marmaras, Satri, Nikiti i Metamorfosis. Wybrzeże tej części półwyspu to nie tylko piaszczyste plaże, ale także skaliste wybrzeże. Dzięki temu możesz liczyć tutaj na wspaniałe widoki niczym z pocztówek! 

Athos

To tutaj znajduje się autonomiczna republika monastyczna. Od 1060 roku na Athos nie mogą przebywać kobiety – nawet hodowane tam zwierzęta są płci męskiej. Znajduje się tu 20 monasterów, z Wielka Ławrą, czyli Meghisti Laura na czele. To pierwszy klasztor zbudowany na Świętej Górze Athos w 963 roku. Szczyt ten widoczny jest z daleka – ma ponad 2000 m n.p.m. Co ciekawe mnisi żyją na Athos, tak, jak żyli ich poprzednicy setki lat temu – panuje tam surowa reguła klasztorna. 

Niestety, nie każdy może zwiedzić Athos. W sumie to zdecydowana większość turystów będzie mogła podziwiać górę i półwysep tylko ze statku, który nie może zbliżać się do lądu na mniej niż 500 metrów! Na Athos istnieją także dzienne limity odwiedzin. 

W głąb półwyspu Chalkidiki

Będąc na Chalkidiki, z pewnością warto wybrać się do Salonik. To położone na północny-zachód od półwyspu miasto pełne jest zabytków. Najstarszym z nich jest rotunda z przełomu III i IV wieku – to najstarsza budowla w mieście. Najbardziej znany jest jednak Łuk Galeriusza, czy tak zwana Kamara, wzniesiony na cześć zwycięstwa nad starożytnymi Persami. W Salonikach będziesz mógł odwiedzić także rzymskie forum i termy. 

Na Chalkidiki znajduje się miejsce, które powinien odwiedzić każdy pasjonat filozofii. To ruiny antycznej Stagiry, gdzie urodził się Arystoteles. W odległości 15 km od ruin znajduje się park poświęcony wielkiemu filozofowi.

Dodatkowe informacje

Jeśli szukasz dodatkowych informacji na temat cen podstawowych artykułów oraz interesuje Cię kuchnia grecka, to zajrzyj na stronę, gdzie znajdziesz dodatkową wiedzę: https://mubi.pl/poradniki/grecja-przewodnik-dla-turystow/.  

Oceń artykuł:

Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykułu związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy
Skomentuj jako pierwszy!