Ubezpieczenie na Chalkidiki

Ten leżący w północnej Grecji półwysep z lotu ptaka wygląda jak gigantyczna trójpalczasta dłoń tytana zanurzona w błękitnym morzu. Każdy z jego palców wskazuje na inną część duszy. Na Kassandrze znajdziesz rajskie plaże oraz tętniące życiem kurorty z barami i dyskotekami. Sithonia to spokój, szerokie plaże oraz kamieniste urwiska – idealna na wakacje pełne odprężenia i refleksji. Natomiast najbardziej wysunięty na wschód Athos jest miejscem mistycznym. To kraina mnichów, do której mogą wjechać tylko wybrani. Zapraszamy turystycznych Odyseuszy na wyprawę na rajski Półwysep Chalcydycki!

fort na półwyspie chalcydyckim

Atrakcje Chalkidiki – co warto odwiedzić na półwyspie?

Zróżnicowanie półwyspu Chalkidiki sprawia, że każdy znajdzie tam coś dla siebie. Jest to kraina gorącego morza, porośniętych lasami gór oraz szerokich piaszczystych plaż, których wiele otrzymało błękitną flagę – znak czystości wody i piasku. Znajdziesz tam zarówno szaloną rozrywkę, trasy do pieszych wędrówek, górskie szlaki rowerowe, jak i miejsca zadumy oraz refleksji.

atrakcje na chalkidiki

TOP 10 atrakcji turystycznych na Chalkidiki

Plaża Kavourotrypes

Nazywana pomarańczową plaża na półwyspie Sithonia, charakteryzująca się miękkim piaskiem i wodą o zielono-niebieskim odcieniu

Plaża Sarti

Trzykilometrowa plaża na Sithonii, położona obok wioski o tej samej nazwie, cechująca się dobrą infrastrukturą i idealnymi warunkami do wypoczynku oraz uprawiania sportów wodnych (m.in. surfingu).

Plaża Kalogria

Kolejna malownicza plaża na Sithonii, położona w lagunie nieopodal nazywającej się tak samo miejscowości, zachwycająca idealnymi warunkami do relaksu i pięknymi widokami.

Plaża Possidi

Nieco mniej zatłoczona, pokryta drobnymi kamieniami plaża na półwyspie Sithonia, na której nietrudno o znalezienie wolnego miejsca.

Plaża Kriaritsi

Spokojna piaszczysta plaża na wschodnim wybrzeżu Sithonii, jest położona nad otwartym morzem i oferuje krystalicznie czystą wodę.

Ouranoupoli

Maleńka i klimatyczna miejscowość na Athos, z której można się wybrać w rejs wokół półwyspu i autonomicznej republiki monastyczne.j

Neos Marmaras

Popularny kurort na zachodniej stronie półwyspu Sithonia, położony malowniczo na wzgórzu z łagodnie schodzącą do wody długą i piaszczystą plażą.

Afitos

Nazywana najpiękniejszą wioską na Kassandrze, charakteryzuje się kamienną architekturą, brukowanymi uliczkami i naturalnym pięknem Zatoki Toroneos.

Arnaia

Położona pomiędzy Salonikami a półwyspem Athos wioska, która zachowała dawny charakter dzięki tradycyjnej macedońskiej zabudowie.

Petralona

Prehistoryczna jaskinia położona niedaleko Salonik, w której odkryto datowane na 700 tysięcy lat szczątki człowieka.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne na Chalkidiki na mubi.pl?
  • Otrzymasz odszkodowanie, gdy ktoś ukradnie Twoje pieniądze lub dokumenty. W Grecji rośnie przestępczość tego typu, zwłaszcza w komunikacji miejskiej i na plażach.
  • Będziesz mógł skorzystać z pomocy prywatnego lekarza i podjąć niezbędne leczenie specjalistyczne, którego kosztów EKUZ nie pokryje.
  • Jeśli będzie to konieczne, wrócisz do Polski karetką, za którą zapłaci ubezpieczyciel.
Sprawdź w kalkulatorze Mubi
cel podróży

Wyjazd na Chalkidiki w czasie pandemii

Obecnie, tj. na dzień 24.01.2024 roku, nie ma obowiązku posiadania zaświadczenia o szczepieniu na COVID-19 ani negatywnego wyniku testu przy wjeździe na teren Grecji, a więc także na Chalkidiki. Nie trzeba też poddawać się kwarantannie wjazdowej ani wypełniać formularza lokalizacyjnego.

Z uroków tego miejsca można korzystać bez konieczności zasłaniania ust i nosa. Noszenie maseczki jest nadal obowiązkiem jedynie w ośrodkach zdrowia i szpitalach.

UWAGA!

Aktualne informacje na temat sytuacji epidemicznej w Grecji i związanych z nią obostrzeń można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Przygotowania do wyprawy

Aby wyprawa na Chalkidiki nie przerodziła się w 10-letnią tułaczkę, jaka spotkała mitycznego bohatera, należy się wcześniej do niej przygotować. Mimo że podróż do kolebki europejskiej cywilizacji nie będzie od Ciebie wymagać wyjątkowego wysiłku, to lepiej wziąć pod uwagę kilka kwestii jeszcze przed wyruszeniem w drogę.

Kairós – pogoda dla turystów

To aura decyduje o tym, kiedy najlepiej wyruszyć na wakacje. Nikt w końcu nie chce, by po dotarciu na miejsce, okazało się, że wakacyjne plany rozbiły się o zalane deszczem szyby hotelowego okna lub o smagane zimnym wiatrem drzewa. Na szczęście klimat Chalkidiki jest wyrozumiały dla turystów i oferuje wiele słonecznych oraz gorących dni.

Już od maja średnia temperatura powietrza w dzień dochodzi do 24ºC, by w kolejnych miesiącach osiągać wartości od 29ºC aż do 31ºC. Dopiero we wrześniu słońce lekko ustępuje i temperatura spada do 27ºC. Jeszcze w październiku, gdy sezon letni zmierza ku końcowi, osiąga ona 21ºC. 

Najlepiej więc wybierać się na Chalkidiki późną wiosną, latem lub wczesną jesienią. Ta ostatnia opcja jest o tyle kusząca, że rozgrzane latem Morze Egejskie jeszcze w październiku ma temperaturę 23ºC, a w listopadzie 20ºC. 

Trópos – droga na Chalkidiki

Gdy już się zdecydujesz, kiedy chcesz wybrać się na półwysep Chalcydycki, to musisz sobie zadać kolejne pytanie – jak się tam dostać? W zasadzie do rozważenia są dwie opcje. Jedna daje wygodę podczas podróży, druga ułatwi Ci zwiedzanie na miejscu – zwłaszcza jeśli jesteś aktywnym turystą. Chodzi oczywiście o samolot i samochód.

Samolot, czyli aeropláno

Na chalcydyckie wakacje możesz polecieć samolotem. Lot z Warszawy do pobliskich Salonik – drugiego co do wielkości miasta w Grecji –  trwa około 2 godzin. Na miejscu warto pomyśleć o wynajęciu samochodu. Mały, miejski samochód wypożyczysz na tydzień za około 1000 zł. Oczywiście większe i bardziej luksusowe modele są dużo droższe. 

W regionie dobrze rozwinięty jest transport autobusowy. Sieć KTEL oferuje przewozy pomiędzy najważniejszymi miejscowościami, więc bez problemu dotrzesz do swojego hotelu, jak i odwiedzisz najciekawsze miejsca na półwyspie. 

Samochód, czyli aftokínito

Podróż samochodem jest większym wyzwaniem – to już namiastka wyprawy Odyseusza. Czeka Cię przejechanie ok. 2000 km. Pokonasz liczne góry, państwa i jedną z największych rzek Europy – Dunaj. Najkrótsza trasa do Grecji biegnie przez Czechy, Słowację, Węgry, Serbię i Macedonię Północną. Aby wjechać do tego ostatniego kraju, będziesz potrzebował Zielonej Karty! W innym wypadku czeka Cię wykupienie obowiązkowej polisy na granicy.

Éngrafa – niezbędne dokumenty

Grecja należy do strefy Schengen od 26 marca 2000 roku, więc na półwysep Chalkidiki możesz pojechać z dowodem osobistym. Rzecz jasna jak słońce nad tamtejszymi plażami, paszport również Ci wystarczy, ale jest od tego wyjątek. Mimo posiadania tych dokumentów nie wjedziesz na półwysep Athos!

Athos – państwo monasterów

To państwo w państwie, które od wieków funkcjonuje we wschodniej części półwyspu. Athos jest niezależne i cieszy się autonomią. Nie można do niego wjechać bez specjalnego pozwolenia wydawanego w Salonikach w Biurze Obsługi Pielgrzyma. Granica między Athos a pozostałą Grecją jest zamknięta – strzegą jej policjanci. Jedynie drogą morską można dostać się do państwa mnichów. Pozwolenia na pobyt wydawane są maksymalnie na kilka dni – trzeba także dokładnie określić, który klasztor chce się odwiedzić.

Na Athos nie mogą wjeżdżać kobiety. Także pielgrzymi nie będący prawosławnymi muszą dużo wcześniej starać się o pozwolenie na odwiedziny półwyspu. 

Samochód – dokumenty

Wybierając się na półwysep Chalkidiki samochodem, musisz posiadać przy sobie nie tylko prawo jazdy, ale także dowód rejestracyjny pojazdu oraz dokument potwierdzający ubezpieczenie OC. Jak już wcześniej wspomniałem, jeśli nie chcesz wykupywać dodatkowej polisy na granicy Macedonii Północnej lub objeżdżać tego kraju, to powinieneś na terenie Polski wyrobić sobie Zieloną Kartę.

Wyprawa na Chalkidiki jest długa, teren jest tam górzysty, a drogi w wielu miejscach są kręte. Dodatkowo grecka infrastruktura drogowa – zwłaszcza lokalna – jest w złym stanie technicznym. Jaki z tego płynie wniosek? Jak planujesz pojechać do Grecji swoim samochodem, to lepiej wykup ubezpieczenie autocasco i assistance

Na półwyspie Chalkidiki łatwo o stłuczkę i wypadek. Dlatego zachowaj szczególną ostrożność i nie daj się ponieść emocjom podczas prowadzenia pojazdu. Wspaniale jest zostać Odyseuszem i odwiedzić ten urokliwy zakątek Grecji swoim samochodem, ale bez sensu jest utonąć w długach po naprawach ewentualnych uszkodzeń pojazdu.

Żeglowanie i nurkowanie

Do Grecji nie jedzie się tylko po to, by leżeć na plaży. Jeśli planujesz wynająć jacht bez skipera, to musisz posiadać licencję lub międzynarodowy certyfikat, który potwierdzi Twoje umiejętności nawigacyjne i obsługi radiostacji VHF. Minimum 2 członków załogi powinno posiadać takie licencje.

W urzędzie portowym powinieneś dowiedzieć się, w których miejscach nurkowanie jest dozwolone oraz uzyskać pozwolenie – jego brak jest karany. Pamiętaj, że z dna nie możesz wydobywać żadnych przedmiotów. Grecy kładą szczególny nacisk na ochronę zabytków. Zbieranie przedmiotów z dna morskiego jest szczególnie karane!

Katályma – noclegi na półwyspie

Półwysep Chalkidiki oferuje bogaty wybór form noclegu. Najbardziej rozwinięta baza turystyczna jest na Kassandrze. To tam znajdziesz najwięcej ofert wynajmu apartamentów, pokoi w prywatnych domach lub w hotelach. Najtańszą opcją jest wybór pola namiotowego. Oczywiście na Athos nie ma ośrodków turystycznych, jeśli więc uda Ci się załatwić wszystkie formalności i będziesz przez parę dni zwiedzał tę część półwyspu, to czeka Cię nocleg w klasztorze. 

Zdrowie i EKUZ

Klimat na Chalkidiki jest przyjazny, więc nie musisz się dodatkowo szczepić. Wystarczą Ci okulary słoneczne, dobry krem przeciwsłoneczny i nakrycie głowy, by uniknąć poparzeń skóry i udaru słonecznego. Pamiętaj, by nawadniać się w czasie największych upałów. Słodkie napoje tylko wzmagają pragnienie!

EKUZ

Jeśli jesteś ubezpieczony w polskim NFZ, to w Grecji masz prawo do opieki medycznej. Konieczne będzie jedynie zaświadczenie o ubezpieczeniu, czyli posiadanie karty EKUZ, która gwarantuje korzystanie z podstawowej opieki medycznej w ten sam sposób co Grecy. Dodatkową i specjalistyczną opiekę zapewnisz sobie, wykupując prywatne ubezpieczenie podróżne i zdrowotne.

Ubezpieczenie turystyczne na Chalkidiki – ile kosztuje ochrona?

Czy karta EKUZ to wystarczające zabezpieczenie na czas greckiej wyprawy? Niekoniecznie! Pamiętaj, że karta pokrywa tylko koszty publicznej opieki zdrowotnej dostępnej również dla obywateli Grecji. A to oznacza, że jeśli po pomoc udasz się do placówek prywatnych, będziesz musiał ponieść przynajmniej część kosztów. Pewne opłaty przewidziano również za recepty, a już transport medyczny do kraju jest w całości finansowany przez pacjenta!

Nie uśmiecha Ci się wydawanie od kilku euro do nawet kilkunastu tysięcy? Nic dziwnego. Znacznie lepiej jest wydać kilkadziesiąt złotych na ubezpieczenie turystyczne, które nie dość, że pokryje koszty leczenia, również prywatnego, to zapewni Ci też m.in. odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu w ramach NNW i zagwarantuje ochronę OC w życiu prywatnym.

Firma ubezpieczeniowaCena ubezpieczeniaZakres ubezpieczenia
mtu24.pl22 złKL – 80 000 zł,
OC – 50 000 zł
SIGNAL IDUNA26 złKL – 87 394 zł,
NNW – 15 000 zł
You Can Drive29 złKL – 100 000 zł,
OC – 50 000 zł
UNIQA29 złKL – 250 000 zł,
NNW – 30 000 zł
AXA Partners32 złKL – 200 000 zł,
NNW – 20 000 zł
Proama32 złKL – 100 000 zł
Wiener 35 zł KL – 174 788 zł,
NNW – 10 000 zł,
OC – 109 242 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi (aktualizacja: 24.01.2024).

Koszt tygodniowego ubezpieczenia dla jednego dorosłego podróżnego, który wybiera się na Chalkidiki to nawet nieco ponad 20 zł za tydzień ochrony. Zanim wybierzesz najtańszą opcję, spójrz jednak na sumy ubezpieczenia i zastanów się, czy na pewno pokryją one wszystkie ewentualne koszty. Pamiętaj, że ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność tylko do granic ustalonych w umowie!

Jeśli zamierzasz podróżować z bliską osobą lub osobami, musisz spodziewać się tego, że koszt polisy wzrośnie. Zwykle ubezpieczyciele podwajają składkę w przypadku zakupu polisy dla dwóch osób i zwielokrotniają jej sumę proporcjonalnie do liczby osób na przykład w przypadku podróży rodzinnych.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ochronyCena polisy dla singlaCena polisy dla paryCena polisy dla rodziny
You Can DriveKL – 100 000 zł,
NNW – 10 000 zł,
OC – 50 000 zł
35 zł70 zł140 zł
Wiener KL – 174 788 zł,
NNW – 10 000 zł,
OC – 109 242 zł
35 zł 69 zł
mtu24.plKL – 150 000 zł,
NNW – 30 000 zł,
OC – 50 000 zł,
Bagaż – 2000 zł
37 zł74 zł148 zł
ProamaKL – 200 000 zł,
NNW – 10 000 zł,
OC – 50 000 zł
46 zł92 zł177 zł
SIGNAL IDUNA KL – 174 788 zł,
NNW – 15 000 zł,
OC – 131 091 zł,
Bagaż – 1000 zł
58 zł 99 zł 177 zł
AXA PartnersKL – 600 000 zł,
NNW – 50 000 zł,
OC – 250 000 zł,
Bagaż – 3000 zł
62 zł125 zł209 zł
UNIQAKL – 750 000 zł,
NNW – 50 000 zł,
OC – 250 000 zł,
Bagaż – 3000 zł
71 zł143 zł257 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi.
Kalkulacja dotyczy weekendowego wyjazdu na Chalkidiki dla pary w wieku poniżej 30 lat oraz dla 4-osobowej rodziny z dwójką dzieci do 17. roku życia.

W czasie pandemii COVID-19 podróżowanie niesie jednak dodatkowe ryzyko zarażenia się koronawirusem i konieczności udania się na kwarantannę. Aby turyści czuli się bezpiecznie w tych niespokojnych czasach, ubezpieczyciele oferują w ramach polisy turystycznej dodatkową ochronę w razie zachorowania na COVID-19 lub skierowania na kwarantannę, co może przedłużyć pobyt za granicą i spowodować wzrost kosztów wyjazdu. Jednym z ubezpieczycieli, którzy mają w ofercie takie zabezpieczenie, jest Towarzystwo Ubezpieczeń Europa. W ramach polisy turystycznej ubezpieczony otrzymuje ubezpieczenie z sumą do 700 000 zł w ramach ochrony w zakresie COVID-19, a także ubezpieczenie z sumą do 9000 zł w razie przedłużenia pobytu z powodu kwarantanny nałożonej za granicą.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wakacje na Chalkidiki

Gdzie leży Chalkidiki?
Kiedy jechać na Chalkidiki?
Czy warto jechać na Chalkidiki?
Co zabrać ze sobą na Chalkidiki?
PODSUMOWANIE
  • Półwysep Chalcydycki (Chalkidiki) leży w północnej części kontynentalnej Grecji nad Morzem Egejskim.
  • Średnie temperatury na Chalikidiki w lecie sięgają nawet 30ºC.
  • Na Chalkidiki można dolecieć samolotem (do Salonik) lub dojechać samochodem.
  • Aby wjechać do Grecji, wystarczy Ci dowód osobisty, ale jeśli Twoja trasa prowadzi przez Macedonię Północną, będziesz też potrzebować Zielonej Karty lub ubezpieczenia granicznego.
  • Niedostępna dla większości turystów jest wschodnia część półwyspu – autonomiczne Athos, które zamieszkują wyłącznie prawosławni mnisi.
  • Centrum turystyczne półwyspu znajduje się na Kassandrze. Sithonia to natomiast miejsce odpowiednie do spokojnego wypoczynku.
Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!