Capri – przewodnik dla turystów

Dla jednych to romantyczna wyspa idealna na jednodniowy wypad podczas zwiedzania Włoch. Inni widzą w niej miejsce luksusu dla bogaczy. Miłośnicy historii wybiorą się na Capri, by ruszyć śladami cesarza Tyberiusza do jego willi rozpusty. Z kolei wielbiciele przyrody docenią tamtejszą florę i faunę, a także fantastyczne groty powstałe w wapiennych skałach. Jak to się stało, że o tej małej wysepce śpiewał nawet Mieczysław Fogg? Czego można spodziewać się po wizycie w miejscu nazywanym przez Rzymian Wyspą Rozkoszy?

W stronę południowych Włoch

Rzymscy cesarze odkrywają Capri

Wyspa Capri chwile chwały przeżywała dwa razy. Najpierw zakochali się w niej rzymscy cesarze. Pierwszy zrobił to Oktawian August, który nie chcąc sprawować swojego urzędu, schronił się na wyspie. Jednak dopiero cesarz Tyberiusz przekształcił wyspę w swój dom – mieszkał on na Capri 10 lat. Z tego czasu zachowały się legendy o rozpustnym władcy, który organizował uczty miłosne w swoich willach – stąd Rzymianie zaczęli nazywać Capri Wyspą Rozkoszy! Cesarz ten był również wyjątkowo bezwzględny i nakazywał zrzucać ludzi z urwiska znajdującego się w pobliżu swojej willi.

Porównaj i kup ubezpieczenie turystyczne

Trudno powiedzieć, ile w opowieściach o Tyberiuszu jest prawdy, a ile fantazji poddanych (cesarz ten nie miał problemu z wydawaniem wyroków śmierci), ale gdy zmarł, wyspa popadła w zapomnienie. Dopiero w XX wieku Capri stała się na nowo celem podróży turystów z kontynentu – tym razem byli to romantyczni artyści i ówcześni bogacze! A także jeden wyjątkowy Szwed kochający przyrodę, medycynę i siebie!

Geologia ma znaczenie!

Wróćmy jednak do początku. Czym ten kawałek skały (ledwie 10,4 km²) wyrastający z wód Morza Tyrreńskiego zasłużył sobie na taką sławę? Wyspa Capri leży w Zatoce Neapolitańskiej w pobliżu półwyspu Sorrento, od którego oddzielona jest cieśniną Piccola (piccolo po włosku znaczy mały). W przeciwieństwie do innych pobliskich wysp nie jest pochodzenia wulkanicznego, lecz tworzą ją skały wapienne. Czy ma to jakieś znaczenie dla tamtejszych atrakcji? Owszem!

Skały wapienne obmywane wodami morza i deszczem stworzyły na wyspie charakterystyczne formacje skalne, czyli groty (Grotta Azzura, Grotta Bianca, Grotta Verte) – to obowiązkowe punkty na trasie wycieczek. Budowa geologiczna Capri sprawia, że wyspa charakteryzuje się ostrymi zboczami i klifami. Popularna atrakcja znajduje się także w południowo-wschodniej części wyspy. To Faraglioni, czyli 4 wielkie skały wyrastające pionowo z morskich wód, wśród których jedna ma bramę, przez którą przepływają małe statki wycieczkowe. 

Płyniemy na Capri

Jak dostać się do tego śródziemnomorskiego raju i dlaczego warto tam się wybrać o każdej porze roku? Zacznijmy od małej uwagi – Capri to wyspa pełna turystów, bogatych turystów, bardzo bogatych turystów i jednodniowych turystów. Nie jest to raczej miejsce 2-tygodniowego wypadu wakacyjnego, lecz wisienka na torcie podróży po Włoszech – dla niektórych nawet truskawka!

Pogoda do zwiedzania

Na Capri nawet zimą średnia temperatura powietrza w dzień nie spada poniżej 13 ºC. Jeśli więc Twoim celem jest zwiedzenie wyspy, zobaczenie choćby ruin willi Tyberiusza lub romantyczna kolacja w pięknie położonej restauracji, to podróż na Capri późną jesienią, zimą i wczesną wiosna będzie świetnem pomysłem. Oczywiście latem można dłużej zwiedzać atrakcje turystyczne i przyjemniej jest pływać wokół wyspy, zwiedzając groty, ale będzie tam wtedy naprawdę dużo turystów!

Latem na Capri żar leje się z nieba. Średnia temperatura w czerwcu wynosi 27 ºC, w lipcu 30 ºC, a w sierpniu aż 31 ºC! Wyjazd na wyspę nie obędzie się więc bez nakrycia głowy, kremu z filtrem i okularów przeciwsłonecznych. Pamiętaj także o wygodnych butach – na Capri jest dużo schodów, choćby słynne Schody Fenickie (Scala Fenicia), których jest aż 921! Nie stworzyli ich jednak Fenicjanie, a starożytni Grecy. Będziesz miał dużą szansę przejść się nimi, bo łączą Marina Grande (tam cumują promy) z centrum miasta Capri

Formalności dla turysty

Czy coś jeszcze zabrać na Capri? Jako turysta nie zapomnij wyrobić sobie karty EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) i pomyśl o ubezpieczeniu turystycznym. Ile ono kosztuje?

Towarzystwo ubezpieczenioweCena ubezpieczeniaZakres ochrony
TU Europa7 zł/dzień/osobaKoszty leczenia, ratownictwa i transportu: 300 000 zł
NNW: 25 000 zł
Ubezpieczenie assistance
Ubezpieczenie bagażu: 2 000 zł
Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym: 100 000 zł
Klauzula alkoholowa
mtu24.pl37 złKoszty leczenia i assistance: 80 000 zł
NNW: 20 000 zł
Ubezpieczenie bagażu: 4 000 zł
Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym: 50 000 zł
Uniqa46,40 złKoszty leczenia i assistance: 100 000 euro
NNW: 4 000 euro
Ubezpieczenie bagażu
Sporty amatorskie
Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym: 50 000 euro
Dane pochodzą z kalkulacji wykonanych w kalkulatorach ubezpieczenia turystycznego poszczególnych towarzystw [sierpień 2021].

Porównaj i kup ubezpieczenie turystyczne

Poruszanie się po wyspie

Capri leży blisko Neapolu i półwyspu Sorrento, więc na kontynencie możesz zostawić samochód i promem dostać się na wyspę. Przeprawę oferuje kilku przewoźników z różnych miejscowości – rejs trwa od 20 minut do nawet półtorej godziny. Najłatwiej jest znaleźć odpowiedni prom na stronie https://www.directferries.pl/.

Tak przedstawiają się przykładowe ceny usług transportowych na wyspie:

 • jednorazowy bilet autobusowy – 2 euro,
 • jednorazowy bilet na kolejkę – 2 euro,
 • taksówka – zależnie od kursu – 25 – 50 euro.

Warto skorzystać z kolejki z Marina Grande do miasta Capri, by nie wspinać się po schodach. Wagoniki odjeżdżają co 10-15 minut i pokonują całą trasę w 5 minut. 

Wille, groty i inne atrakcje

Od początku XX wieku wyspa Capri znowu stała się celem turystycznych wypraw. Jednak już w XIX wieku pewien szwedzki lekarz, a jednocześnie pisarz i miłośnik przyrody, zakochał się w wyspie. Zamieszkał na niej i kupił tereny z ruinami zamku Barbarossa, by chronić tutejsze ptaki. Zbudował także wille, która po jego śmierci została przekazana pod opieką Szwecji. Nazywał się Axel Munthe!

Villa San Michele

Budynek z przyległym ogrodem i tarasami widokowymi mieści się w Anacapri na wysokości 327 m n.p.m. W willi Axel Munthe zgromadził wiele antycznych zabytków, w tym rzeźby Odyseusza i Hermesa. Obecnie znajduje się tam muzeum. Pośród zabytkowych wnętrz  – zwłaszcza wspaniałych mebli – można podziwiać eksponaty pochodzące z czasów starożytnego Egiptu, Rzymu i państwa Etrusków. Villa San Michele robi niesamowite wrażenie – od wejścia widać, że stworzył ją miłośnik historii, sztuki natury! A po przejściu do ogrodu będzie czekał na Ciebie wspaniały widok!

Przydatne informacje!

Godziny otwarcia:

 • styczeń, luty, listopad, grudzień: 9.00 – 15.30,
 • marzec: 9.00 – 16.30,
 • kwiecień, październik: 9.00 – 17.00,
 • maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień: 9.00 – 18.00.

Bilet normalny kosztuje 10 euro, młodzież i studenci zwiedzają za 6 euro, dzieci do lat 10. mają darmowy wstęp. 

Villa Jovis 

Cesarz Tyberiusz posiadał na Capri 12 willi. Największą i najprawdopodobniej główną z nich była Villa Jovis, którą zbudowano na szczycie Monte Tiberio na wysokości 354 m n.p.m. Ówczesny władca Rzymu ze swojej rezydencji mógł podziwiać widok na całą Zatokę Neapolitańską oraz Wezuwiusza! Na terenie willi znajdowały się termy, fontanny i wspaniałe ogrody. To właśnie podobno z urwiska Salto di Tiberio, do którego prowadzi korytarz, cesarz kazał zrzucać nieszczęśników.  

Przed wejściem na teren Villa Jovis znajduje się wyjątkowy Park Astarita. Powstał on na tarasach okalających górę. Warto go odwiedzić, by zobaczyć wspaniałe okazy śródziemnomorskiej flory. 

Przydatne informacje!

Godziny otwarcia:

 • styczeń, luty: zamknięta,
 • marzec, listopad, grudzień: 10.00 – 16.00,
 • kwiecień, maj, październik: 10.00 – 18.00,
 • czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień: 10.00 – 19.00.

Poza sezonem zamknięta we wtorki. 

Czas zwiedzania: około 45 minut.

Bilet normalny kosztuje 6 euro, dla obywateli UE poniżej 18 roku życia wejście za darmo. Darmowe wejście w każdą niedzielę miesiąca. 

Ogrody Augusta i wijące się schody

Mimo nazwy ogrody te nie mają wiele wspólnego z żadnym cesarzem rzymskim, lecz z niemieckim przemysłowcem Friedrichem Kruppem. Brzmi to zdecydowanie mniej romantycznie, ale atmosfera miejsca, wspaniałe okazy kwiatów i widoki rozpościerające się z ogrodów na pewno Cię zachwycą. 

Krupp założył je na początku XX wieku, a do tego zlecił budowę ścieżki z Marina Piccola do ogrodów znajdujących się ponad 100 metrów wyżej. Projekt wykonał Emilio Mayer. Obecnie Via Krupp, tak nazywa się droga, jest zamknięta ze względu na zagrożenie ze strony spadających odłamków skalnych.

Z Ogrodów Kruppa można podziwiać górę Solero, a także zatokę Marina Piccola i przede wszystkich Faraglioni wystające z morza. Jeśli podejdziesz do krawędzi urwiska, to zobaczysz poniżej wijącą się Via Krupp

Przydatne informacje!

Godziny otwarcia:

 • kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik: 9.00 – 17.30,
 • listopad, grudzień, styczeń, luty, marzec: 9.00 – 16.30.

Bilet kosztuje 1 euro. Dla dzieci poniżej 11 roku życia wejście jest darmowe. 

Groty i skały

Oprócz zabytków architektury na Capri koniecznie trzeba zobaczyć dzieła natury. Najbardziej znana jest Lazurowa Grota, o której śpiewał nawet Mieczysław Fogg w piosence “Capri”! Znajduje się ona na północno-wschodnim wybrzeżu wyspy. To morska jaskinia, do której można wpłynąć łódką, a wejście do niej znajduje się na poziomie morza. Grota zawdzięcza swoją nazwę wodzie, która uzyskuje lazurowy kolor dzięki światłu przebijającemu się przez nią od strony wejścia. 

Na południowym wybrzeżu Capri znajduje się Grotta Verde, czyli Zielona Grota. W tej morskiej jaskini światło, woda i skały tworzą zielone efekty świetlne. Do groty można wpłynąć tylko, gdy morze jest spokojne. 

Trzecią znaną i chętnie odwiedzaną jaskinią morską jest Grotta Bianca. Aby ją odwiedzić, trzeba udać się na południowo-wschodnie wybrzeże Capri. Swoją nazwę zawdzięcza wapiennym skałom tworzącym białe sklepienie jaskini oraz zwisające z niego stalaktyty.

Przy południowo-wschodnim brzegu wyspy wynurzają się z morza skały zwane Faraglioni. Najwyższa z nich ma aż 109 m wysokości – to Stella. Dwie pozostałe noszą nazwy Faraglione di mezzo (to w niej jest brama, przez którą przepływają statki) i Scopolo. Nieco dalej znajduje się czwarta skała Monacone.

Najwyższa góra i piękny widok

Capri odwiedza się także dla pięknych widoków! Aby ich doświadczyć, koniecznie wjedź wyciągiem krzesełkowym albo wejdź pieszo, na najwyższą górę wyspy – Monte Solero, która ma 596 m n.p.m. 

Ze szczytu góry rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na całą wyspę (jedyne dwa miasta Capri i Anacapri), a także na Zatokę Neapolitańską, Przylądek Sorrento, Wezuwiusza i Neapol

Oczywiście to nie wszystkie atrakcje znajdujące się na Capri. Warto także zobaczyć modernistyczną willę Casa Malaparte, kartuzję San Giacomo czy Villa Lysis

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wakacje na Capri

Gdzie leży Capri?
Capri to niewielka włoska wyspa leżąca na Morzu Tyrreńskim w Zatoce Neapolitańskiej. Jest częścią archipelagu Wysp Kampańskich, a od lądu i Półwyspu Sorrentyńskiego oddziela ją cieśnina Piccola. Na wyspę można dostać się promem nawet w 20 minut.
Czy warto spędzić urlop na Capri?
Capri jest bardzo popularnym kierunkiem turystycznym, ale nadaje się raczej na krótkie wypady niż długi urlop. Rajska wyspa jest pełna odwiedzających, z których większość przybywa tam na jednodniową wycieczkę podczas pobytu we Włoszech – inne opcje są zarezerwowane dla najbogatszych turystów.
Co warto zobaczyć na Capri?
Capri to prawdziwy turystyczny raj, w którym można podziwiać zarówno przepiękne zabytki, jak i wyrzeźbione w wapiennych skałach cuda natury. Koniecznie trzeba zobaczyć pełną antycznych skarbów Villę San Michele i należącą do cesarza Tyberiusza Villę Jovis, a jeszcze większe wrażenie od dzieł architektury robią ukryte w morzu groty i wystające nad powierzchnię wody skały.
PODSUMOWANIE
 • Capri to należąca do Włoch wyspa położona na Morzu Tyrreńskim niedaleko Neapolu.
 • Na Capri można dostać się promami, które przybijają do portu Marina Grande. Stamtąd do centrum miasta Capri prowadzą schody lub kolejka.
 • Średnie temperatury na Capri w lecie osiągają aż 30ºC.
 • Wśród największych historycznych atrakcji Capri znajdują się Villa San Michele, Villa Jovis i Ogrody Augusta.
 • Capri oferuje również cuda natury takie jak morskie jaskinie (m.in. słynna Lazurowa Grota) oraz piękne widoki rozciągające się z najwyższej góry na wyspie, czyli Monte Solero.
Oceń artykuł:
33,67
Loading...
zdjęcie autora
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykułu związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.


Skomentuj jako pierwszy!