Ubezpieczenie na Capri

Dla jednych to romantyczna wyspa idealna na jednodniowy wypad podczas zwiedzania Włoch. Inni widzą w niej miejsce luksusu dla bogaczy. Miłośnicy historii wybiorą się na Capri, by ruszyć śladami cesarza Tyberiusza do jego willi rozpusty. Z kolei wielbiciele przyrody docenią tamtejszą florę i faunę, a także fantastyczne groty powstałe w wapiennych skałach. Jak to się stało, że o tej małej wysepce śpiewał nawet Mieczysław Fogg? Czego można spodziewać się po wizycie w miejscu nazywanym przez Rzymian Wyspą Rozkoszy?

Capri - widok na morze

Jakie są atrakcje turystyczne na Capri?

Wyspa Capri jest celem turystycznych wypraw od początku XX wieku. Jednak już w XIX wieku zakochał się w niej pewien szwedzki lekarz, a jednocześnie pisarz i miłośnik przyrody. Zamieszkał na niej i kupił tereny z ruinami zamku Barbarossa, by chronić tutejsze ptaki. Zbudował także willę, która po jego śmierci została przekazana pod opiekę Szwecji. Nazywał się Axel Munthe. Co zachwyciło go w Capri i nadal zachwyca współczesnych turystów?

atrakcje na capri

Top 10 atrakcji turystycznych na Capri

Błękitna Grota (Grotta Azzurra)

Morska jaskinia na północno-wschodnim wybrzeżu wyspy, do której można dopłynąć łódką, wejście znajduje się na poziomie morza. Nazwę zawdzięcza wodzie, która uzyskuje lazurowy kolor dzięki światłu przebijającemu się przez nią od strony wejścia. 

Villa San Michele

Budynek z przyległym ogrodem i tarasami widokowymi w Anacapri, w którym Axel Munthe zgromadził wiele antycznych zabytków. Obecnie znajduje się tam muzeum.

Monte Solaro

Najwyższy szczyt Capri (596 m n.p.m.), na który można dostać się pieszo lub wyciągiem krzesełkowym, i z którego rozpościera się piękny widok na wyspę i Zatokę Neapolitańską.

Ogrody Augusta (Giardini di Augusto)

Założone w XX wieku przez niemieckiego przemysłowca Friedricha Kruppa, zachwycającą bujną roślinnością, niezwykłą atmosferą i pięknymi widokami.

Via Krupp

Wijąca się po skalistym zboczu ścieżka prowadząca z Małego Portu do Ogrodów Augusta znajdujących się ponad 100 metrów wyżej.

La Piazzetta (Piazza Umberto I)

Główny plac Capri, przy którym znajdują się wieża zegarowa, kościół św. Stefana, sklepy i kawiarnie.

Marina Grande

Zatłoczony główny port wyspy, do którego przybijają promy i niewielkie łódki, oraz w pobliżu którego znajduje się największa plaża wyspy.

Arco Naturale

Naturalny łuk triumfalny na wschodnim wybrzeżu wyspy, stanowiący pozostałość zawalonej groty.

Punta Carena

XIX-wieczna latarnia morska na południowo-zachodnim krańcu wyspy, drugi co do wielkości tego typu obiekt we Włoszech.

Kartuzja San Giacomo

Pochodzący z XIV wieku klasztor św. Jakuba, w którym obecnie mieści się biblioteka, muzeum i szkoła.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie podróżne na Capri na mubi.pl?
 • Unikniesz płacenia wysokich rachunków za leczenie, które na Capri jest drogie.
 • Będziesz mógł liczyć na pomoc ubezpieczyciela w opłaceniu leczenia, nawet jeśli doznałeś urazu pod wpływem alkoholu. Sprawdź wcześniej, czy Twoja polisa zawiera tzw. klauzulę alkoholową.
 • Otrzymasz odszkodowanie, jeśli ktoś Cię okradnie.
Sprawdź w kalkulatorze Mubi
cel podróży

Wyjazd na Capri a pandemia COVID-19

Wyjeżdżając do Włoch, w tym na Capri, nie musisz przedstawiać zaświadczenia o szczepieniu czy negatywnego wyniku testu. Przyjezdni nie są poddawani kwarantannie wjazdowej i nie muszą wypełniać formularza lokalizacyjnego.

Noszenie maseczki jest konieczne jedynie w szpitalach i ośrodkach zdrowia.

UWAGA!

Szczegóły dotyczące zasad wjazdu i przebywania we Włoszech, w tym na Capri, w czasie pandemii znajdziesz na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

W stronę południowych Włoch – podstawowe informacje o Capri

Rzymscy cesarze odkrywają Capri

Wyspa Capri chwile chwały przeżywała dwa razy. Najpierw zakochali się w niej rzymscy cesarze. Pierwszy zrobił to Oktawian August, który nie chcąc sprawować swojego urzędu, schronił się na wyspie. Jednak dopiero cesarz Tyberiusz przekształcił wyspę w swój dom – mieszkał on na Capri 10 lat. Z tego czasu zachowały się legendy o rozpustnym władcy, który organizował uczty miłosne w swoich willach – stąd Rzymianie zaczęli nazywać Capri Wyspą Rozkoszy! Cesarz ten był również wyjątkowo bezwzględny i nakazywał zrzucać ludzi z urwiska znajdującego się w pobliżu swojej willi.

Trudno powiedzieć, ile w opowieściach o Tyberiuszu jest prawdy, a ile fantazji poddanych (cesarz ten nie miał problemu z wydawaniem wyroków śmierci), ale gdy zmarł, wyspa popadła w zapomnienie. Dopiero w XX wieku Capri stała się na nowo celem podróży turystów z kontynentu – tym razem byli to romantyczni artyści i ówcześni bogacze!

Geologia ma znaczenie!

Wróćmy jednak do początku. Czym ten kawałek skały (ledwie 10,4 km²) wyrastający z wód Morza Tyrreńskiego zasłużył sobie na taką sławę? Wyspa Capri leży w Zatoce Neapolitańskiej w pobliżu półwyspu Sorrento, od którego oddzielona jest cieśniną Piccola (piccolo po włosku znaczy mały). W przeciwieństwie do innych pobliskich wysp nie jest pochodzenia wulkanicznego, lecz tworzą ją skały wapienne. Czy ma to jakieś znaczenie dla tamtejszych atrakcji? Owszem!

Skały wapienne obmywane wodami morza i deszczem stworzyły na wyspie charakterystyczne formacje skalne, czyli groty (Grotta Azzura, Grotta Bianca, Grotta Verte) – to obowiązkowe punkty na trasie wycieczek. Budowa geologiczna Capri sprawia, że wyspa charakteryzuje się ostrymi zboczami i klifami. Popularna atrakcja znajduje się także w południowo-wschodniej części wyspy. To Faraglioni, czyli 4 wielkie skały wyrastające pionowo z morskich wód, wśród których jedna ma bramę, przez którą przepływają małe statki wycieczkowe. 

Płyniemy na Capri

Jak dostać się do tego śródziemnomorskiego raju i dlaczego warto tam się wybrać o każdej porze roku? Zacznijmy od małej uwagi – Capri to wyspa pełna turystów, bogatych turystów, bardzo bogatych turystów i jednodniowych turystów. Nie jest to raczej miejsce 2-tygodniowego wypadu wakacyjnego, lecz wisienka na torcie podróży po Włoszech – dla niektórych nawet truskawka!

Pogoda do zwiedzania

Na Capri nawet zimą średnia temperatura powietrza w dzień nie spada poniżej 13 ºC. Jeśli więc Twoim celem jest zwiedzenie wyspy, zobaczenie choćby ruin willi Tyberiusza lub romantyczna kolacja w pięknie położonej restauracji, to podróż na Capri późną jesienią, zimą i wczesną wiosną będzie świetnym pomysłem. Oczywiście latem można dłużej zwiedzać atrakcje turystyczne i przyjemniej jest pływać wokół wyspy, zwiedzając groty, ale będzie tam wtedy naprawdę dużo turystów!

Latem na Capri żar leje się z nieba. Średnia temperatura w czerwcu wynosi 27 ºC, w lipcu 30 ºC, a w sierpniu aż 31 ºC! Wyjazd na wyspę nie obędzie się więc bez nakrycia głowy, kremu z filtrem i okularów przeciwsłonecznych. Pamiętaj także o wygodnych butach – na Capri jest dużo schodów, choćby słynne Schody Fenickie (Scala Fenicia), których jest aż 921! Nie stworzyli ich jednak Fenicjanie, a starożytni Grecy. Będziesz miał dużą szansę przejść się nimi, bo łączą Marina Grande (tam cumują promy) z centrum miasta Capri

Bez względu na to, czy na Capri pojedziesz zimą, czy latem, powinieneś mieć ze sobą odpowiednią ochronę w postaci ubezpieczenia turystycznego. Czy składka ubezpieczeniowa będzie różniła się w zależności od pory roku? Sprawdźmy ceny polisy na weekendowy wypad.

Towarzystwo ubezpieczenioweCena polisy latemCena polisy zimą
SIGNAL IDUNA11 zł11 zł
UNIQA13 zł13 zł
Proama 13 zł 13 zł
AXA Partners14 zł14 zł
Wiener 15 zł 15 zł
mtu24.pl16 złbrak oferty
You Can Drive17 złbrak oferty
Źródło: Kalkulator ubezpieczenia turystycznego Mubi (aktualizacja 24.01.2024).

SIGNAL IDUNA, UNIQA, Proama i AXA Partners nie różnicują ceny polisy turystycznej bez względu na to, czy wyjazd ma odbyć się latem, czy zimą. Z kolei mtu24.pl i You Can Drive nie przygotowały ofert na podróż w późniejszym terminie. Być może jest to związane z dosyć odległym terminem, bo kalkulacja została wykonana 24.01.2024, a wyjazd na Capri ma się odbyć na początku przyszłego roku.

Formalności dla turysty

Czy coś jeszcze zabrać na Capri? Jako turysta nie zapomnij wyrobić sobie karty EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) i pomyśl o ubezpieczeniu turystycznym. Ile ono kosztuje? Poniżej ceny najtańszych ubezpieczeń oferowanych przez poszczególne firmy na tygodniowy wyjazd dla jednego dorosłego turysty, znalezione za pomocą kalkulatora na mubi.pl.

Towarzystwo ubezpieczenioweCena ubezpieczeniaZakres ochrony
mtu24.pl22 złKL: 80 000 zł,
OC: 50 000 zł
SIGNAL IDUNA 26 zł KL: 87 394 zł,
NNW: 15 000 zł
You Can Drive29 złKL: 100 000 zł,
OC: 50 000 zł
UNIQA29 złKL: 250 000 zł,
NNW: 30 000 zł
AXA Partners32 złKL: 200 000 zł,
NNW: 20 000 zł
Proama 32 złKL: 100 000 zł
You Can Drive 33 zł KL: 100 000 zł,
NNW: 10 000 zł
Wiener 35 zł KL: 174 788 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 109 242 zł
Dane pochodzą z kalkulacji wykonanej w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (aktualizacja 24.01.2024).

A jak to będzie wyglądać, jeśli podróżnych będzie więcej? Oto wyniki poszukiwań ubezpieczenia na Capri dla pary podróżnych oraz 4-osobowej rodziny. Warunki ochrony pozostają bez zmian.

Firma ubezpieczeniowaCena polisy dla 2 osóbCena polisy dla 4 osób
mtu24.pl44 zł88 zł
SIGNAL IDUNA 51 zł 93 zł
You Can Drive58 zł116 zł
UNIQA59 zł106 zł
AXA Partners63 zł106 zł
Proama 65 zł 123 zł
Wiener 69 zł brak oferty
Dane pochodzą z kalkulacji wykonanej w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (aktualizacja 24.01.2024).

Poruszanie się po wyspie

Capri leży blisko Neapolu i półwyspu Sorrento, więc na kontynencie możesz zostawić samochód i promem dostać się na wyspę. Przeprawę oferuje kilku przewoźników z różnych miejscowości – rejs trwa od 20 minut do nawet półtorej godziny. Najłatwiej jest znaleźć odpowiedni prom na stronie https://www.directferries.pl/.

Tak przedstawiają się przykładowe ceny usług transportowych na wyspie:

 • jednorazowy bilet autobusowy – 2 euro,
 • jednorazowy bilet na kolejkę – 2 euro,
 • taksówka – zależnie od kursu – 25 – 50 euro.

Warto skorzystać z kolejki z Marina Grande do miasta Capri, by nie wspinać się po schodach. Wagoniki odjeżdżają co 10-15 minut i pokonują całą trasę w 5 minut. 

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wakacje na Capri

Czy na Capri jest drogo?
Jak najlepiej zwiedzić Capri?
Z czego słynie wyspa Capri?
PODSUMOWANIE
 • Capri to należąca do Włoch wyspa położona na Morzu Tyrreńskim niedaleko Neapolu.
 • Na Capri można dostać się promami, które przybijają do portu Marina Grande. Stamtąd do centrum miasta Capri prowadzą schody lub kolejka.
 • Średnie temperatury na Capri w lecie osiągają aż 30ºC.
 • Wśród największych historycznych atrakcji Capri znajdują się Villa San Michele, Villa Jovis i Ogrody Augusta.
 • Capri oferuje również cuda natury takie jak morskie jaskinie (m.in. słynna Lazurowa Grota) oraz piękne widoki rozciągające się z najwyższej góry na wyspie, czyli Monte Solero.

Tomasz Sowa
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!