Ubezpieczenie pielgrzyma – jakie i za ile kupić?

Gdy odwiedzasz nowe miejsca w Europie lub nawet dalej – w innych częściach świata, wchodzisz do lokalnych kościołów, meczetów czy synagog? Wiele osób zatrzymuje się w świątyniach, żeby podziwiać kunszt architektoniczny, rzeźbiarski czy malarski. Nic dziwnego. Obiekty te zwykle są bogato zdobione. Często pochodzą sprzed setek lat, więc mają też wartość historyczną i kulturową. Niektórzy pielgrzymują do kluczowych dla ich wiary miejsc z powodów religijnych. Tak czy inaczej turystyka religijna ma się dobrze, a taka podróż, jak każda inna – czysto turystyczna, powinna rozpocząć się od wykupienia ubezpieczenia.

santiago de compostela

To ubezpieczenie turystyczne powinien wykupić pielgrzym

Nie ma ubezpieczenia turystycznego stworzonego specjalnie dla pielgrzymów. Żeby wybrać ubezpieczenie, które zapewni Ci ochronę podczas pielgrzymki, musisz się zastanowić, jak będzie wyglądała Twoja podróż i pobyt na miejscu. Uczestnicy pielgrzymek zazwyczaj po prostu zwiedzają i uczestniczą w spotkaniach oraz nabożeństwach. Pewnie w Twoim przypadku będzie podobnie.

Żeby zapewnić sobie zabezpieczenie, powinieneś przed pielgrzymką wykupić standardową polisę turystyczną.

Przede wszystkim zadbaj o ubezpieczenie kosztów leczenia. Jeśli źle się poczujesz (zwłaszcza podczas pieszej pielgrzymki), zatrujesz się, skręcisz kostkę lub będziesz miał wypadek, otrzymasz pomoc lekarską. Ceny usług medycznych w wielu krajach europejskich i nie tylko z pewnością będą nawet bardziej odczuwalne niż prywatne leczenie w Polsce, a EKUZ nie pokryje wszystkich świadczeń.

CZY WIESZ, ŻE …

Jeśli wybierasz się na pielgrzymkę zorganizowaną np. przez parafię lub biuro podróży, organizatorzy z pewnością zapewnią Ci ubezpieczenie turystyczne, bo zobowiązuje ich do tego prawo. Sprawdź przed wyruszeniem na pielgrzymkę, jaki jest zakres takiej polisy i do jakich sum odpowiada ubezpieczyciel. Może się zdarzyć tak, że ochrona zapewniona przez organizatora pielgrzymki będzie niewystarczająca. Czasem zakres takich grupowych polis jest podstawowy. Nic nie stoi wówczas na przeszkodzie, żebyś wykupił polisę indywidualną, niezależnie od grupowego ubezpieczenia.

Wraz z ubezpieczeniem kosztów leczenia w polisie turystycznej otrzymasz assistance, które zapewni Ci pomoc m.in. wtedy, gdy zgubisz dokumenty lub nie będziesz mógł porozumieć się z lekarzem za granicą. To jednak nie wszystko. Oprócz tego warto rozszerzyć zakres polisy o NNW.

Dodatki w zależności od sposobu pielgrzymowania

 • Jeśli zamierzasz wziąć udział w pielgrzymce na rowerze, np. przejechać na dwóch kółkach Drogę św. Jakuba, o której będzie jeszcze mowa w dalszej części artykułu, powinieneś dokupić OC w życiu prywatnym. Uchroni Cię przed koniecznością wypłaty odszkodowania osobom, którym wyrządzisz szkodę, np. właścicielowi samochodu, któremu nie ustąpisz pierwszeństwa, w efekcie czego wgnieciesz bok pojazdu. Rozważ też wykupienie casco roweru, na wypadek gdybyś uszkodził koło i musiał naprawić rower w trasie.
 • Jeśli podróżujesz samochodem, pamiętaj o ubezpieczeniu OC pojazdu. Oprócz niego powinieneś mieć też assistance i autocasco z zakresem ochrony obejmującym Europę w przypadku pielgrzymki do któregoś w miejsc na Starym Kontynencie.
 • Jeśli pielgrzymujesz do Ziemi Świętej, organizator zapewni przelot samolotem. Wówczas zadbaj o swój bagaż. Zwłaszcza jeśli oddasz go do luku bagażowego. Ubezpieczenie bagażu zapewni odszkodowanie, jeśli Twoja walizka zaginie lub zostanie uszkodzona w transporcie.

Przeczytaj też: Dodatki do polisy turystycznej – jak możesz rozszerzyć ubezpieczenie podróżne?

Ile kosztuje ubezpieczenie pielgrzyma?

Sprawdźmy, ile kosztuje polisa turystyczna dla 28-letniego pielgrzyma, który wybiera się na 10-dniową pielgrzymkę. Ceny wyliczymy dla kilku miejsc w Europie i Azji, do których Polacy pielgrzymują, a więc do:

 • Ziemi Świętej w Palestynie i Izraelu,
 • Watykanu i Włoch,
 • Santiago de Compostela w Hiszpanii,
 • Fatimy w Portugalii,
 • Lourdes we Francji,
 • Medjugorie w Bośni i Hercegowinie.
Kierunek pielgrzymki Towarzystwo ubezpieczeniowe* Zakres ochrony Cena polisy dla pielgrzyma
Izrael i Palestyna Wiener KL: 172 968 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 108 105 zł
50 zł
PortugaliaGenerali KL: 300 000 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 50 000 zł
69 zł
Hiszpania SIGNAL IDUNA KL: 172 968 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 129 726 zł,
Bagaż: 1000 zł
70 zł
Watykan i WłochyProamaKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł
71 zł
Bośnia i HercegowinaAXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
89 zł
FrancjaUNIQAKL: 750 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
102 zł
Dane pochodzą z obliczeń wykonanych w kalkulatorze ubezpieczenia turystycznego Mubi (20.03.2024). *podano najniższe ceny pakietów, które zawierają ubezpieczenie kosztów leczenia, NNW i OC

W tabeli podano ceny polis, które zapewnią ochronę tylko w kraju docelowym. Jeśli pielgrzymka będzie przebiegała przez inne kraje (zwłaszcza w przypadku pielgrzymek pieszych, rowerowych, ale też autokarowych i samochodowych), wymień wszystkie te znajdujące się na trasie, żeby zapewnić sobie ochronę także na ich obszarze.

CZY WIESZ, ŻE …

Nie wszystkie towarzystwa podnoszą ceny, jeśli podasz kilka krajów jednocześnie. Nie musisz się obawiać wzrostu składki.

Watykan, Ziemia Święta, Fatima, Lourdes – dokąd pielgrzymują Polacy?

Każda religia ma swoje miejsce kultu, do którego pielgrzymują jej wyznawcy. Muzułmanie udają się do Mekki, Żydzi (choć nie tylko) – pod Ścianę Płaczu w Jerozolimie, Hindusi – do Varanasi na zachodnim brzegu Gangesu, a wyznawcy buddyzmu – do Bodh Gaya, gdzie książę Siddhartha Gautama stał się Buddą, osiągając stan nirwany. Również religia chrześcijańska, która w Polsce jest najliczniej reprezentowana, ma takie miejsce. I to nie jedno. Jest ich całkiem sporo w samej Europie, ale nie tylko.

Chrześcijanie pielgrzymują do miejsc, w których narodził się, żył i umarł Jezus, a także do miejsc śmierci i pochówku apostołów. Najwięcej celów pielgrzymek to miejsca objawień maryjnych, w których obecnie stoją sanktuaria.

Dokąd pielgrzymują Polacy?

popularne cele pielgrzymek

Ziemia Święta (Palestyna i Izrael)

Kolebka wiary chrześcijańskiej. To tam urodził się, żył i umarł Jezus. Dlatego ma szczególne znaczenie dla chrześcijan, również z Polski. Odwiedzają wówczas miejsca związane z tymi wydarzeniami:

 • Grotę Narodzenia,
 • Jerozolimę,
 • Nazaret z Bazyliką Zwiastowania, gdzie Archanioł Gabriel ukazał się Maryi, żeby przekazać jej radosną nowinę,
 • Jezioro Galilejskie i Kanę Galilejską,
 • Ogród Oliwny (przechodzą również Drogę Krzyżową),
 • Grób Pański.

Watykan (Watykan/Włochy)

Pielgrzymki do Watykanu zwykle są połączone ze zwiedzaniem Rzymu, a często również innych włoskich miast, jak Asyż, który jest miastem narodzin św. Franciszka. W samym Watykanie jednak pielgrzymi udają się do Bazyliki św. Piotra, biorą udział w modlitwie, odwiedzają grób Jana Pawła II i uczestniczą w audiencji generalnej z papieżem na Placu św. Piotra.

Oprócz typowo pielgrzymkowych, religijnych zajęć w trakcie takiego wyjazdu pątnicy realizują też czysto turystyczne aktywności, jak zwiedzanie najważniejszych miejsc.

UWAGA!

Osoby pielgrzymujące do Watykanu, powinny wykupić ubezpieczenie obowiązujące i w Watykanie, i we Włoszech.

Santiago de Compostela (Hiszpania)

Do Santiago de Compostela prowadzi jedna z bardziej znanych tras pielgrzymkowych – Droga św. Jakuba. Ciekawe jest to, że szlak ten nie ma jednego punktu startowego. Wierni wychodzą w trasę spod jednego z kościołów pw. św. Jakuba w swoim kraju. Szlak stanowi sieć dróg pieszych i rowerowych, którymi pielgrzymi z różnych miejsc w Europie zmierzają do Hiszpanii. 

CZY WIESZ, ŻE …

Szlak św. Jakuba na niektórych odcinkach jest oznaczony znakiem żółtej muszelki, która stała się symbolem tej drogi pielgrzymkowej.

Droga św. Jakuba ma jednak wspólny punkt końcowy – Santiago de Compostela, gdzie znajduje się miejsce pochówku św. Jakuba, jednego z apostołów.

CIEKAWOSTKA

W Santiago de Compostela spotykają się piłkarze reprezentacji Hiszpanii przed każdym meczem wyjazdowym.

Przez Polskę przebiegają dwie trasy prowadzące do Santiago de Compostela: Via Regia, która rozpoczyna się na Litwie i biegnie przez Wrocław, oraz Via Baltica, która również ma początek na Litwie, ale prowadzi wzdłuż wybrzeża przez Gdańsk, Kołobrzeg i Świnoujście lub Szczecin.

CZY WIESZ, ŻE …

Drogę św. Jakuba często przemierza się na raty. Pielgrzymi dzielą całą trasę na kilka odcinków i przemierzają ją w kilku terminach.

Fatima (Portugalia)

W Fatimie znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Kult Maryi w tym miejscu jest związany z objawieniem Matki Bożej trzem pastuszkom: Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi. Objawienia miały miejsce w 1917 roku. Podczas ukazania się dzieciom Maryja poleciła im odmawiać różaniec za dusze grzeszników oraz w intencji pokoju na świecie, a także odprawiać pokutę i nabożeństwo 5 pierwszych sobót miesiąca.

Pielgrzymi mogą odwiedzić w Fatimie Bazylikę Matki Boskiej Różańcowej i Kaplicę Objawień.

Lourdes (Francja)

Lourdes jest celem pielgrzymek ze względu na wydarzenia z 1858 roku. Wiążą się z objawieniem się Matki Bożej dziewczynce – 14-letniej Bernadetcie Soubirous. Maryja ukazywała się jej w skalnej grocie 18 razy w ciągu kilku miesięcy. Dziś w tym miejscu stoi figurka, którą wyrzeźbiono według instrukcji dziewczynki. Z groty wypływa również woda (źródło powstało podczas jednego z objawień), która ma właściwości uzdrawiające. Pielgrzymi mogą nabrać wody do butelek lub się w niej zanurzyć. Przy źródle zamontowano krany i specjalne wanny.

W tym miejscu codziennie odprawiane są dwie procesje, podczas których wierni niosą płonące świece – symbol kultu Matki Bożej. Świece stale płoną też w samej grocie.

Medjugorie (Bośnia i Hercegowina)

Medjugorie jest miejscem pielgrzymek ze względu na objawienia, które mają tu miejsce. Nie bez znaczenia jest tu słowo mają w czasie teraźniejszym, bo objawienia podobno zdarzają się do dziś (do pierwszych doszło w 1981 roku). Nieprzypadkowe jest też słowo podobno, bo nie zostały one ani odrzucone, ani potwierdzone. Badania nad ich autentycznością są cały czas prowadzone.

Matka Boska odwiedziła sześć osób, które nadal doświadczają objawień: trójka z nich codziennie, pozostała trójka – raz w roku.

W Medjugorie celem pielgrzymek jest kościół pw. św. Jakuba. Ale wierni odwiedzają także:

 • Wzgórze Objawień (Podbrdo), na którym wydarzyły się pierwsze objawienia,
 • Górę Krzyża (Kriżevac).

Podczas niektórych pielgrzymek można odwiedzić też rodzinny dom jednej z widzących – Vicki.

Do niektórych pielgrzymkowych celów trafić jest bardzo łatwo. Rzym ma oczywiście znakomite połączenie lotnicze z Polską, do Neapolu, gdzie mieści się popularna Bazylika Matki Boskiej Różańcowej, latają samoloty chociażby z Wrocławia, do Lourdes można trafić na przykład z Krakowa.
Natomiast dotarcie do innych może być znacznie utrudnione. Świetnym przykładem jest Medjugorie, które znajduje się poza głównymi szlakami komunikacyjnymi. Pielgrzym, który zdecyduje się na samotną wyprawę, musi pogodzić się z trasą liczącą blisko 1400 km. Autem to kilkunastogodzinna wyprawa, jeszcze więcej autobusami, bo do czasu podróży należy doliczyć kilka przesiadek. Warto zatem rozważyć propozycję zorganizowanej pielgrzymki, tym bardziej że można liczyć nawet na propozycję wyjazdu ze swojej parafii.
Pielgrzymowanie do miejsc świętych można połączyć również z wyprawami o innym charakterze, np. patriotycznym albo krajoznawczym. Popularne jest na przykład odwiedzenie Wilna po to, aby nawiedzić kaplicę ostrobramską, opiewaną w pierwszych wersach “Pana Tadeusza”. Na Malcie natomiast można odwiedzić chociażby katakumby św. Pawła w Rabacie.
Typowo indywidualny charakter natomiast powinno mieć pielgrzymowanie do Santiago De Compostela. Oczywiście, mało kto może pozwolić sobie na trzydzieści dni wolnego (jeśli trasę zamierza przemierzyć rowerem) lub trzy-cztery miesiące (jeśli planuje przejść pieszo). Najpewniej będzie to niemożliwe nie tylko z przyczyn organizacyjnych, ale też chociażby fizycznych. Dlatego chętni powinni zaplanować sobie kilka etapów, które mogą pokonywać co roku.
Ale nie zawsze tak było! Droga św. Jakuba wywodzi się z tradycji średniowiecznej, uznaną praktyką wówczas było, że pielgrzymi wychodzą spod progu własnego domu i kończą dopiero u celu, jakim jest katedra w Santiago de Compostela.
Inną tradycją, która na szczęście dla pielgrzymów przetrwała do dzisiaj, jest “albergues”, czyli schroniska. We Francji i w Hiszpanii znajdują się ich dziesiątki, zapewniają w miarę tani nocleg i wyżywienie. Aby jednak skorzystać z takiej możliwości, należy nabyć paszport pielgrzyma (tzw. credenciał). W internecie krąży wiele różnych wzorów, musimy jednak pamiętać, że albergue honoruje tylko oficjalną wersję. Polacy mogą je nabyć na przykład w oficjalnym sklepie: sklep.camino.net.pl.
Bez względu na to, czy zamierzasz przebyć tylko część Camino, czy decydujesz się na całą trasę, pamiętaj, aby dobrze zaplanować swoją wędrówkę! Generalnie droga oznaczona jest bardzo dobrze, często prowadzi leśnymi duktami lub przez pola. Natomiast w wielu miejscach regionalne trasy krzyżują się z główną Camino – powinieneś być tego świadomy, aby nie nadkładać niepotrzebnie kilometrów.

Jacek, mubi.pl

Czy pielgrzymka zawsze odbywa się pieszo?

Pielgrzymowanie z pewnością kojarzy Ci się z pieszą wyprawą w dużej grupie ludzi, którzy w drodze do miejsca kultu modlą się, śpiewają lub idą w skupieniu. Ale nie każda pielgrzymka tak wygląda. Po pierwsze, nie każda musi być pielgrzymką grupową, zorganizowaną. Przykładem może być wspomniana już Droga św. Jakuba, która jest pokonywana indywidualnie lub w niewielkich grupach. Po drugie, pielgrzymka nie zawsze polega na przejściu drogi pieszo. Zwłaszcza jeśli mówimy o tak oddalonych od Polski miejscach, jak Włochy, Portugalia czy Palestyna. Tam polecisz samolotem lub dojedziesz autokarem.

Pielgrzymki autokarowe organizowane przez biura podróży czy parafie są częstą praktyką, jeśli celem pątników jest Watykan albo Medjugorie. Z kolei Drogę św. Jakuba niektórzy pokonują na rowerach lub pieszo.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie pielgrzyma

Czy uczestnicy zorganizowanych pielgrzymek mają zapewnione ubezpieczenie, czy muszą wykupić własne?
Które towarzystwa oferują ubezpieczenie dla pielgrzyma?
Jakie są miejsca docelowe pielgrzymek?
PODSUMOWANIE
 • Nie ma polisy turystycznej stworzonej dla pielgrzymów. Pątnicy powinni wykupić standardowe ubezpieczenie na podróż z dodatkami dopasowanymi do ich planów i sposobu przemieszczania się.
 • W polisie turystycznej pielgrzyma powinno się znaleźć ubezpieczenie kosztów leczenia, assistance, NNW, a w niektórych sytuacjach także OC, ubezpieczenie bagażu czy casco roweru, jeśli zamierzasz pielgrzymować na dwóch kółkach.
 • Ceny 10-dniowej polisy dla pielgrzyma zaczynają się od około 50 zł.
 • Polacy pielgrzymują do Ziemi Świętej, Watykanu, Santiago de Compostela, Fatimy, Lourdes i Medjugorie.
 • Nie wszystkie pielgrzymki są piesze. Niektóre odbywają się na rowerach, samochodem, autokarem, a nawet samolotem, jeśli odległość od punktu początkowego do celu jest duża. Tak jest np. w pielgrzymce do Ziemi Świętej.

Monika Strzała
Autor artykułu: Monika Strzała

Redaktor z 4-letnim stażem w branży ubezpieczeniowej. Jest autorką kilkuset publikacji zarówno dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i turystycznych. Zdobytą dotychczas wiedzą chętnie dzieli się z użytkownikami porównywarki Mubi, tworząc artykuły, które już przydały się tysiącom kierowców. Doradza w zakresie zakupu polisy przez internet i przygotowuje kalkulacje cen, dzięki którym kierowcy mogą poznać aktualne tendencje na rynku ubezpieczeniowym.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!