Koronawirus w Chorwacji – zasady wjazdu i obostrzenia dla podróżnych z Polski

Z jednej strony wody Adriatyku, z drugiej szczyty Dalmacji, a pośrodku plaża i zabytkowe miasta pamiętające czasy starożytne. Nic dziwnego, że Chorwacja jest celem wielu turystycznych wypraw – jeżeli chcesz się tam wybrać w tym roku, sprawdź, jakie są warunki wjazdu i jakich obostrzeń można się spodziewać na miejscu.

chorwacja koronawirus

Chorwacja a koronawirus – czy podróżowanie jest bezpieczne?

Wszystkich planujących w najbliższym czasie urlop w Chorwacji ucieszy wiadomość, że kraj ten jest otwarty na przyjezdnych z Polski. Przy wjeździe nie trzeba spełniać żadnych wymagań.

Epidemia COVID-19 w Chorwacji jest opanowana. Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że liczba zakażeń w stosunku do osób przebywających w Chorwacji jest niska, dlatego podróżującym do tego kraju nie muszą się szczególnie obawiać zakażenia. Jednak dalej zdarzają się przypadki zakażeń COVID-19 – aktualną liczbą stwierdzonych przypadków można znaleźć na stronie: https://www.croatiacovid19.info/.

CZY WIESZ, ŻE …

Od początku pandemii w Chorwacji odnotowano ponad 1,2 mln przypadków zachorowań na koronawirusa i ponad 18 tys. zgonów. Sytuacji nie poprawia fakt, że Chorwacja jest prawie na końcu europejskiej stawki, jeśli chodzi o stopień wyszczepienia społeczeństwa – w pełni zaszczepionych jest 55% obywateli (dane ze stycznia 2023 roku).

Kto może podróżować do Chorwacji?

Wjazd do Chorwacji z innego kraju członkowskiego Unii Europejskiej lub kraju strefy Schengen jest możliwy bez konieczności spełniania jakichkolwiek warunków.

CZY WIESZ, ŻE …

Podane zasady wjazdu na terytorium Chorwacji obowiązują na dzień 19 lutego 2024 roku. Warunki mogą ulec zmianie nawet z dnia na dzień, dlatego aktualne informacje należy sprawdzać na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Ubezpieczenie do Chorwacji już poniżej 4 zł dziennie!

Chorwacja należy do Unii Europejskiej, więc przebywający tam obywatele Polski mają prawo do skorzystania z opieki chorwackiej publicznej służby zdrowia w takim samym zakresie, jak obywatele tego kraju. Warunkiem jest posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), którą można wyrobić bezpłatnie w oddziale NFZ. Nawet karta nie gwarantuje jednak pokrycia pełnych kosztów w każdym przypadku. W Chorwacji dodatkowo płatne w części lub w całości są m.in.:

 • wizyta u lekarza pierwszego kontaktu (10 kun);
 • leczenie specjalistyczne i szpitalne (20% kosztów, maksymalnie 2000 kun);
 • wizyta u stomatologa (10 kun, jeśli to świadczenie gwarantowane przez chorwacki fundusz zdrowia);
 • leki.

Ponadto pacjent w całości pokryje koszty m.in. leczenia prywatnego lub transportu medycznego do Polski, co może oznaczać wydatki liczone w tysiącach złotych. Jak ich uniknąć? Kupując ubezpieczenie turystyczne, które już w podstawowym zakresie obejmuje pokrycie kosztów leczenia, ochronę NNW podczas podróży i ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Koszt takiej polisy to zaledwie kilka złotych dziennie!

A co jeszcze istotniejsze, w podstawowym wariancie ochrony oferowanej przez każdą firmę, znajduje się również pokrycie wydatków związanych z leczeniem COVID-19 w razie zachorowania podczas wyjazdu. Zarażenie się koronawirusem jest traktowane identycznie, jak każda inna choroba, a więc mieści się w kosztach leczenia – oczywiście do wskazanej w polisie sumy ubezpieczenia, dlatego ważne, żeby była ona dość wysoka. Na podróż do Chorwacji bezpieczne minimum to ok. 200 000 zł.

Sprawdźmy zatem, ile może kosztować tego rodzaju ochrona na tygodniowy wyjazd dla jednej dorosłej osoby. Wyliczenia nie uwzględniają opcji dodatkowych, czyli m.in. sportów ekstremalnych, nurkowania czy chorób przewlekłych.

Firma ubezpieczeniowaWarunki ubezpieczeniaCena polisy
UNIQAKL: 250 000 zł,
NNW: 30 000 zł
29,40 zł
AXA PartnersKL: 200 000 zł,
NNW: 20 000 zł
31,70 zł
mtu24.plKL: 150 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
37 zł
ProamaKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł
43 zł
You Can DriveKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
44 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 50 000 zł
46 zł
SIGNAL IDUNAKL: 184 836 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 138 627 zł,
Bagaż: 1000 zł
48,92 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (19.02.2024).

Koszty ubezpieczenia zależą jednak nie tylko od zakresu ochrony, ale też czasu wyjazdu i liczby ubezpieczonych. Ile za polisę obejmującą dwutygodniowe wakacje w Chorwacji zapłacą odpowiednio pojedynczy turysta, para podróżnych i 4-osobowa rodzina? Warunki ubezpieczenia pozostają w każdej firmie bez zmian.

Firma ubezpieczeniowaCena polisyCena ubezpieczenia do Chorwacji dla 2 osóbCena ubezpieczenia do Chorwacji dla 4 osób
mtu24.pl 45 zł90 zł180 zł
SIGNAL IDUNA51,06 zł102,12 zł183,82 zł
UNIQA58,80 zł117,60 zł211,68 zł
You Can Drive59 zł
Proama60 zł120 zł228 zł
AXA Partners63,40 zł126,81 zł211,28 zł
Generali93 zł187 zł356 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (19.02.2024).

Zaszczepieni, niezaszczepieni, ozdrowieńcy – zasady wjazdu do Chorwacji

Powyżej przedstawiono ogólne warunki wjazdu na terytorium Chorwacji. A jak to wygląda, jeśli podsumujemy zasady dla poszczególnych kategorii podróżnych?

Osoby zaszczepione

 • Status zaszczepienia nie ma znaczenia przy wjeździe.
 • Osoby zaszczepione nie muszą wykonywać testów ani przechodzić kwarantanny.

Osoby niezaszczepione

 • W Chorwacji nie ma ograniczeń wjazdowych związanych z COVID-19.
 • Test i kwarantanna po przyjeździe do Chorwacji nie są wymagane.

Ozdrowieńcy

 • Brak ograniczeń wjazdowych.
 • Nie jest wymagany test ani kwarantanna.

Obostrzenia covidowe w Chorwacji

W całej Chorwacji obowiązuje nakaz noszenia maseczek ochronnych:

 • w instytucjach medycznych;
 • przez pracowników pomocy społecznej.

Obowiązek kwarantanny i wszystkie pozostałe obostrzenia zostały zniesione.

Zachorowanie na COVID-19 w Chorwacji – co robić?

W razie zaobserwowania na COVID-19 należy zwrócić się do placówki medycznej. Informacji warto także szukać na stronie Koronavirus.hr

Ekspert Mubi radzi:

Wybierając ubezpieczenie turystyczne na zagraniczną podróż, np. do Chorwacji, sprawdź uważnie w OWU, jakie są jego warunki w odniesieniu do COVID-19. Chociaż większość firm zawiera zachorowanie na koronawirusa w zakresie ubezpieczenia kosztów leczenia, mogą się tam znaleźć ograniczenia bądź wyłączenia ochrony. Przykładowo, ubezpieczyciel może zastrzec, że nie ponosi kosztów przeprowadzenia profilaktycznych testów lub opłaci zakwaterowanie, wyżywienie i powrót do Polski w razie izolacji/kwarantanny tylko do pewnej kwoty.

Powrót z Chorwacji do Polski – czy jest kwarantanna?

Zgodnie z polskimi przepisami wszystkie obostrzenia i wymagania związane z powrotem do Polski z zagranicy zostały zniesione. Nie trzeba więc wypełniać formularza czy testować się na obecność koronawirusa.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o podróżowanie do Chorwacji w związku z koronawirusem

Czy przed podróżą do Chorwacji trzeba wykonać test?
Ile dawek szczepionki trzeba przyjąć, żeby móc podróżować do Chorwacji?
Czy w Chorwacji obowiązują jeszcze obostrzenia?
PODSUMOWANIE
 • Wjazd do Chorwacji jest możliwy bez względu na status zaszczepienia.
 • W Chorwacji obowiązuje nakaz noszenia maseczek w placówkach medycznych.
 • W Chorwacji obowiązuje nakaz noszenia maseczek, są także limity dotyczące zgromadzeń publicznych.
 • W razie zachorowania na koronawirusa w Chorwacji pomoc w ramach publicznej służby zdrowia gwarantuje karta EKUZ. Aby uniknąć innych wydatków, należy wykupić ubezpieczenie podróżne o odpowiednim zakresie.

grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!
grafika
grafika

Chcesz czuć się bezpiecznie w podróży za niewielkie pieniądze?
Nie przepłacaj! Kup ubezpieczenie turystyczne od 22 zł na tygodniowy wyjazd!